Izvor: Novosti.rs
Rome sele zbog deponije
Javni uvid u nacrt odluke o izmeštanju domaćinstava, kako bi se izgradilo novo postojenje za preradu otpada u naselju Vinča. Kada privatnici preuzmu prostor, sakupljači sirovina neće moći da nastave posao.
ZBOG izrade novog postrojenja za tretman otpada na deponiji "Vinča", 17 porodica koje žive u neformalnom naselju u ovom delu opštine Grocka, moraće da budu iseljene. Osim toga, oni će ostati bez prihoda koje ostvaruju kao sakupljači sekundarnih sirovina, jer će ovaj posao moći da obavljaju još godinu i po dana. Ovaj nacrt odluke o neophodnosti iseljenja, od juče je na javnom uvidu u zgradi Gradske uprave.
U skladu sa ugovorom o javno-privatnom partnerstvu, koji je Grad sklopio za usluge tretmana i odlaganja komunalnog otpada, u obavezi je i da sprovede "Plan fizičkog izmeštanja naselja" koje se uglavnom sastoji od romskih porodica. Moraće i da ponovo uspostavi izvor prihoda sakupljača sekundarnih sirovina, jer sa novim načinom poslovanja za njih neće biti potrebe na ovom prostoru. Kako se navodi u nacrtu, ovo zemljište nije prediđeno za stanovanje, a kvalitet objekata sastavljenih od drvenih dasaka i kartonskog otpada, ne ispunjavaju nijedan uslov za legalizaciju.
- Formirana je radna grupa koja je izradila plan preseljenja, a urađen je konačni popis stanovnika neformalnog naselja - stoji u nacrtu odluke. - Sekretarijat za socijalnu zaštitu je nekoliko puta obilazio domaćinstva kada im je rečeno da će se organizovati preseljenje. Nakon usvajanja ovog plana i rešenja gradonačelnika, danom zaključivanja ugovora smatraće se da su domaćinstva raseljena sa lokacije.
Kako se navodi u planu, domaćinstva koje imaju neko zemljište ili imovinu, biće potpomognuta da se na njima izgrade ili poprave stambeni objekti. Ostala će biti smeštena u stanove u svojini Grada.
- Zakup će biti obezbeđen uz neprofitnu stanarinu na period od pet godina sa mogućnošću produženja - objašnjeno je u dokumentaciji. - Stanari će snositi troškove redovnog održavanja, popravke, instalacija, a moraće da plaćaju "Infostan", kao i račune za električnu energiju. Kao i drugim socijalno ugroženim, računi će biti umanjeni od 10 do 30 odsto. Onima koji nemaju primanja pomoći će se da pronađu zaposlenje.
Popisom je, takođe, konstatovano da sve porodice u ovom neformalnom naselju uglavnom žive od prodaje sekundarnih sirovina, pa će im glavni izvor prihoda presušiti.
- Iako se krajem 2018. godine zemljište predaje na upravljanje javno-privatnom partneru, sakupljači sirovina će biti u mogućnosti još narednih godinu i po dana da rade, do zatvaranja stare i otvaranja nove deponije - navodi se u Planu.
ZA RASELjAVANjE 14.000 EVRA
Novac za finansiranje raseljavanja predviđen je budžetom Grada Beograda. Za renoviranje kuća za dva domaćinstva koje ih poseduju biće izdvojeno 14.000 evra. Za troškove prevoza ljudi i stvari 900 evra. Kako se navodi u nacrtu plana, njima će biti pružena pomoć pri pribavljanju ličnih dokumenata, upisu dece u školu i ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu, kao i uspostavljanju novih izvora prihoda.
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... 1%98%D0%B5