Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Kada kazem da cemo da nestanemo ubrzo, to je naravno relativno, ali istorijski gledano 100-200 godina je mali period. Mislim da nije neosnovano sto to tvrdim, jer pretnja svakako postoji. Nisam strucnjak da ulazim u svaki pojedninacni faktor koji sam naveo, ali mi kao laiku to deluje zabrinjavajuce. Nadam se naravno da gresim.

Ne bih se slozio sa tobom da smo dobri asimilatori, jer se danas asimilacija sprovodi "mekim putem" da ga tako nazovem. Mi smo imali drzavu ciji smo bili najjaci cinilac (usudio bih se reci pijemont), a opet svi koji mogli su se odvojili od nas prvom prilikom (najvise mislim na Makedonce ciji nacionalni identitet nije bio jak do skoro a skoro citav vek smo bili u istoj drzavi). Ljudi u Raskoj ne dozivljavaju Srbiju kao svoju, o Kosovu vec da ne pricamo. Bolja je situacija na severu zemlje, a izuzetak van severa su Goranci na jugu i Vlasi na istoku.

Ipak mislim da je pogresno zeleti manji broj ljudi u zemlji (ili ciljati 5-7 miliona kako si naveo). Mnogo je ispravniji pristup praviti moderne saobracajnice i infrastrukturu koja ce moci da opsluzi te ljude. Kljuc je u nauci i ravoju, pa ako jedna Kina planira da postane "carbon neutral" do 2026. mislim da bismo i mi mogli pravim pristupom da imamo, recimo, 10ak miliona ljudi. Prednost je sto cemo onda imati vecu bazu iz koje ce nastajati novi inzenjeri, naucnici, sportisti, lekari.

Slazem se, kada bismo napravili uredjeno drustvo, imali bismo mogucnost biranja koga da primimo, ali je to ipak mnogo daleko od sitacije u kojoj smo trenutno.
 
Cela planeta i svi narodi na njoj ce za 200 godina izgledati jako, jako drukcije. Pitanje je da li ce tada uopste i biti naroda i drzava. Pitanje je kako ce uopste sam ljudski rod tad izgledati.

Zato je gledanje toliko daleko u buducnost nepouzdano.

Inace slazem se sa Kailanom da ne treba da se juri kvantitet stanovnistva nego kvalitet zivota i drustva u njemu.
 
Sloba.jpg
 
Само што људи знају за контрацепцију, а нажалост имамо и поражавајуће велике цифре абортуса.
 
Ime prenetog citata je upravo zbog nj. loše procene a na koju nije imao pravo da greši , našu demografsku sliku bitno uzalud zavijo u crno . Degutantno je da se pod tim imenom i spominje sama reč ili išta o demografiji tj. natalitetu koj njemu i takvia služi samo kao topovsko meso.Naravno osim ako nije bilo nj. roda tj fele pa su imali namenu ličnog bogcenja. :(
 
Poslednja izmena:
Ako nam je za utehu ima i gorih od nas a to su nase drage komsije Bugari 🙂
Oni su proslu godinu zavrsili u minusu skoro 90.000
 
Da vidimo kako stoje stvari u ovoj godini.
Za prva dva meseca broj rodjenih je 9.596 a broj umrlih 24.486.
Negativan prirodni prirastaj 14.890

Znaci nista novo, dubioza se nastavlja.
 
Година Бр. рођ. Бр.умрлих Прир. прираштај
2016. 64.734 100.834 -36.100
2017. 64.894 103.722 -38.828
2018. 63.975 101.655 -37.680
2019. 63.484 100.963 -37.479
2020. 61.693 114.954 -53.261
2021. 62.062 135.901 -73.839
 
 
https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/ruske-kompanije-će-ostati-u-srbiji-još-dve-godine
Malo srece za nas u ovom nesrecnom ratu, do sada je 30k Rusa doslo u Srbiju, porodicno su dosli, svi su visoko obrazovani, i ocekuje se dolazak mnogo vise jer se citave firme izmestaju iz Rusije. Ovo bi mogao da bude ravno dolasku Belih u Srbiju pre sto godina posle propasti Ruskog carstva. Ako vecina odluci da ostane ovde, a u Eu ili dalje svakako ne mogu da udju, bice to lep demografski bonus za nas koji nam svakako treba u godinama koje dolaze.
 
Može Srbija i bez takvih demografskih bonusa. Čujem da kreću masovno za Dubai, da su prestali da se gomilaju ovde i sad se preusmeravaju ka tamo. Ja to podržavam.
 
Poslednja izmena:
mislim da je bolje da dolaze Rusi nego Arapi.
Zemlja u kojoj stanovnistvo ne radja decu nego stedi za Grcku i kafic osudjena je na smrt.

У протекле две деценије број становника Србије се смањио за милион и данас износи 6,87 милиона. Овакав тренд ће се наставити, тако да би према пројекцијама домаћих демографа у Србији 2050. могло да живи 20 одсто мање грађана, што би Србију учинило једном од држава која најбрже губи становнике у свету.
(Данас)
 
https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/ruske-kompanije-će-ostati-u-srbiji-još-dve-godine
Malo srece za nas u ovom nesrecnom ratu, do sada je 30k Rusa doslo u Srbiju, porodicno su dosli, svi su visoko obrazovani, i ocekuje se dolazak mnogo vise jer se citave firme izmestaju iz Rusije. Ovo bi mogao da bude ravno dolasku Belih u Srbiju pre sto godina posle propasti Ruskog carstva. Ako vecina odluci da ostane ovde, a u Eu ili dalje svakako ne mogu da udju, bice to lep demografski bonus za nas koji nam svakako treba u godinama koje dolaze.

30 hiljada Rusa i Ukrajinaca koji su takodje dobrodosli ce nam kompenzovati manje od jedne godine gubitka stanovnisdtva. MIslim da smo 2021. izgubili 40000 stanovnika.
 
Bilo bi bolje da nasi ljudi ne odlaze, ali ako vec moramo da biramo bolje da nam dodju Ukrajinci i Rusi, sa kojima imamo mnogo vise kulturne slicnosti nego neki migranti iz daljih zemalja, lakse ce da se uklope u nase drustvo i eventualno asimiluju jednog dana.
 
Највећи број губитка популације у Србији долази од умирања беби бумера који су започели тренд стављања хедонизма изнад прокреације

То се најбоље види по броју запослених у земљи (https://tradingeconomics.com/serbia/employed-persons)
 
Ne zeleti ili odlagati potomstvo nije hedonizam.
Generacije od bumera pa nadalje su najobrazovanije koje su ikada hodale planetom, pa zato znaju vise o onom sto zivot moze da pruzi i svoje roditeljstvo zele da planiraju, umesto da prave decu po difoltu.

Ovim ne zelim da nam laskam, jesmo najobrazovaniji ikad, ali ne dovoljno ili u pogresnom pravcu. Pre bih rekao da smo u nekoj vrsti tranzicije, koja ima svoje negativne posledice.
Negativne posledice nisu opadanje nataliteta (sto nas je vise, vise zagadjujemo planetu), vec nezrelost na drustveno-politickom polju, nad kojim imamo bolji pregled i uticaj vise nego ikada u istoriji.

Svako ima misljenje o svacemu, ali to sto je neko duplo informisaniji i obrazovaniji od svog oca i dede, ne znaci da nema stav koji bi ultimativno doveo do samounistenja.
 
Bilo bi bolje da nasi ljudi ne odlaze, ali ako vec moramo da biramo bolje da nam dodju Ukrajinci i Rusi, sa kojima imamo mnogo vise kulturne slicnosti nego neki migranti iz daljih zemalja, lakse ce da se uklope u nase drustvo i eventualno asimiluju jednog dana.

Da li bas moramo da imamo kulturnih slicnosti da bi prihvatili jedni druge? Tu odlicno nastupa socijalizam, koji nam je dao priliku da imamo zajednicko prizemlje u kulturno-diverznim drustvima u smislu drzavnog uredjenja i ustava koji vaze za sve podjednako. Nespremnost za prihvatanje nesto drugacijeg od sebe je u biti nezrelost.

Pritom, uopste ne mislim da smo mnogo vise drugaciji od Sirijaca i Palestinaca, nego od Rusa i Ukrajinaca. Mi razumemo i evropsko i orijentalno. Mozda bi se Sirijci bolje prilagodili ovom nasem haoticnom drustvu i radili poslove koje Ukrajinci ne bi hteli da rade. Zapadnim zemljama migranti su glavna pogonska masina za odrzavanje blagostanja, jer su najvecim delom radnicka klasa, koju mi gubimo.

Mora se gledati sa vise aspekata, ovom prilikom sam izignorisao rasizam u postu.
 
Ima mnogo podataka o tome kako IQ nezadrzivo pada vec 2 decenije.
Moramo se pomiriti sa time da su nove generacije sve gluplje i da je pik znanja bio kod onih rodjeih sedamdesetih. Ili upravo kod boomera.
Umesto znanja danas imamo ideoloske floskule levog i desnog neoliberalizama koje ljudi ponavljaju kao papagaji.
Vi gospodo ne znate ni da su ljudi sve gluplji? Pa sta onda znate? Hagiografije Adama Smita i pricice o poliickoj korektnosti?
Ili ne znate engleski?


Tome se nije cuditi, obrazovanje danas je ideolosko, boljsevicko obrazovanje.
 
Nisu ljudi sve gluplji, vec sve vise ljudi ima priliku i platformu da izjasni svoje misljenje. Govorim globalno. Kompleksna tema.

Nemam sta ja da primam arapskog migranta u kucu. Pogresno je svaljivati tu odgovornost na pojedinca. Pa onda kada se nadje neki dobri covek koji primi izbeglicu, a to ne krene najboljim pute, lakao je onda reci "eto, jel' sam ti rek'o" i uzimati ga kao los reperezentativni primerak. Takve stvari se resavaju na najvisem nivou.
Potrebno je mao smanjiti tu paranoju u vezi sa izbeglicama, pogotovu u Srbiji koja ni nema gastarbajtere sa istoka.
 
Vrh