Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Zaboravlja se na dostupnist kontracepcije i mogućnost abortiranja kao u africi..

Opet ponavljam odgovore svako ovde moze naci ako priupita sebe zasto nema dece..
 
Znao sam ja da je socijalizam kriv i za propadanje porodice i društva, čak i u onim zemljama koje ga nikad nisu ni imale.

Inače neka istraživanja čak ukazuju da su socijalisti i dinosauruse istrebili.
 
Najveći uticaj imaju položaj žena, nivo obrazovanja posebno žena, procenat urbanog stanovništva,, religijska uverenja,ivotni standard itd.
Mentalitet, obrazovanje, religija i društvene norme imaju najveći uticaj.

U Africi je sve to na dnu, pa zato i štancuju decu koju ne mogu da izdržavaju. Isti proces su prošli i Kinezi. Arapi i Indusi tek sada prolaze kroz njega.

Tek kada mentalitet izađe iz faze srednjeg veka, prestaje štancovanje dece preko kapaciteta i održivosti. A neki narodi, nažalost, su po mentalitetu i dalje u srednjem veku.
 
Znaci sam kazes da nije kapitalizam glavni uzrok bele kuge s obzirom da je natalitet sasvim dobro stajao u prvih par vekova istog.

Ja sam rekao gore da je cena odgoja (ekonomski teret za roditelje) glavni uzrok niskog prirodnog priraštaja. Ta cena odgoja je istorijski najveća dosad u kapitalizmu. Sad možemo analizirati da li je to zbog samog kapitalizma ili paralelnih procesa koje je katalizovao vremenom.
 
Ja sam rekao gore da je cena odgoja (ekonomski teret za roditelje) glavni uzrok niskog prirodnog priraštaja. Ta cena odgoja je istorijski najveća dosad u kapitalizmu. Sad možemo analizirati da li je to zbog samog kapitalizma ili paralelnih procesa koje je katalizovao vremenom.
Cena odgoja i nema toliko veze sa kapitalizmom. Dobar deo kapitalizma si imao i decu radnike (neko bi to nazvao i cistijim oblikom kapitalizma od danasnjeg), sto je dodatno ekonomski podsticalo natalitet.

Odgajati decu na nacin na koji su se odgajala pre 100 godina bi danas bilo jos i jeftinije nego tad. Nije toliko skocila cena odgoja koliko je porasla svest i ocekivanja.
 
Cena odgoja i nema toliko veze sa kapitalizmom. Dobar deo kapitalizma si imao i decu radnike (neko bi to nazvao i cistijim oblikom kapitalizma od danasnjeg), sto je dodatno ekonomski podsticalo natalitet.

Odgajati decu na nacin na koji su se odgajala pre 100 godina bi danas bilo jos i jeftinije nego tad. Nije toliko skocila cena odgoja koliko je porasla svest i ocekivanja.

Dve najveće stvari koje su povećale cenu odgoja jesu verovatno ukidanje dečijeg rada i ubacivanje žena u zapošljivu radnu snagu. Prva se desila zbog velike eksploatacije dece u ranom kapitalizmu, a druga je kombinacija različitih faktora (politička svest, ljudska prava, niža cena rada itd.).

Treća stvar koja je jako podigla cenu odgoja je (po mom mišljenju) dominacija urbanog koncepta nuklearne porodice u modernom vremenu.
 
Dve najveće stvari koje su povećale cenu odgoja jesu verovatno ukidanje dečijeg rada i ubacivanje žena u zapošljivu radnu snagu. Prva se desila zbog velike eksploatacije dece u ranom kapitalizmu, a druga je kombinacija različitih faktora (politička svest, ljudska prava, niža cena rada itd.).

Treća stvar koja je jako podigla cenu odgoja je (po mom mišljenju) dominacija urbanog koncepta nuklearne porodice u modernom vremenu.
Dakle nije ‘zapadni kapitalizam’.
 
Rat race je nekako po dizajnu, konkurencija, pohlepa itd, što donekle (ali samo donekle) nije loše, podstiče preduzetništvo. Naravno dosta ima i do samih ekonomskih sistema, odluka, pogotovo posle 2008. kada smo možda i po prvi put videli tako drastične intervencije, drastično napuštanje monetarne neutralnosti i biranje pobednika, da bi to kulminiralo intervencijama 2020. Ovo što sada imamo je crony kapitalizam, tj komunizam za jako bogate (u mom sistemu vrednosti je komunizam bukvalno jednak fažizmu) kroz neku interakciju države i institucija (koje bi trebalo da budu nezavisne i neutralne, a nisu) i velikih korporacija. Pitajte @vradovic da vam to bolje objasni, njemu lično odgovara ovako nešto trenutno, ali ne kapira da ako se nastavi ova centralizacija kapitala bez antimonopolskih zakona (a neće ih biti, jer oni pišu zakone), ipak će njegovi unuci i praunuci doći u situaciju u kojoj je većina nas, makar bili deeeebelo iznad proseka inteligencijom, radnom etikom, pa i početnim kapitalom i sl. ;)

Kapitalizam podrazumeva da treba i da propadneš ako nisi efikasan, što normalno podrazumeva i prirodan gubitak veštačkih, nepotrebnih radnih mesta, pa i cikluse, što podrazumeva i recesije. Ovako je globalni makroekonomski trend da više nije bitna stabilnost cena (koja je po meni ključna za neku pravednu konkurenciju), nego se jednostavno monetizuje dug i pušta inflacija koliko god da je potrebna čim se ukaže potreba da se izvuku oni koji bi bili preveliki da propadnu, što podrazumeva stimulisanje daljeg uzimanja još većih rizika, riskantnija ulaganja itd! Pa zapadnim bankama su dozvolili da prodaju svoje bondove po face value, a ne po tržišnoj ceni sad kad su i ovo malo porasle kamate. To je kao kada bi meni dozvolili da vratim svoj 11 godina star auto u salon po originalnoj ceni! Dakle ti najbogatiji su sigurni u takvoj situaciji, ne mogu da propadnu, a ovi najniže će sve više osećati taj rat race, dakle kolektivno na neki način na sebe putem inflacije preuzimaju finansiranje postojanja tih neproduktivnih pozicija! Sad tu postoji i dodatna geopolitička nesigurnost i oooozbiljne strukturne nestabilnosti. EUR će sigurno propasti ako se ovako nastavi, ali postoji mogućnost i da zelembaći masovno krenu za US, možda i njima bude potreban neki Avramović...

A što se samih demografskih faktora tiče, to je prilično lepo i vrlo ekonometrijski precizno prikazano i u najosnovnijim udžbenicima demografske analize. To vezano za žene je samo 1 od gomile faktora koji utiču, tačno je izračunata inverzna veza, tj koliko u različitim društvima produženje školovanja za jednu godinu kod žena utiče na pad stope fertiliteta. Ima ih još gomilu. Ima i onih faktora kojih nema u udžbenicima, a kojima meko možeš da da utičeš na demografiju (i 1 od glavnih razloga zašto se ja zalažem za što suvereniju politiku). Npr promovisanje svih tih lgbt i sličnih pokreta i drugih hedonizama i poroka (ništa lično protiv konkretnih ljudi, naprotiv, samo promovisanje, vrlo lako je mladom čoveku da uleti bar u ovo drugo). Pa i digitalne valute jesu 1 od faktora sigurno. Delimično su i dobre, jer nema izbegavanja poreza, ali nema ni bekstva u druge oblike imovine (a to je ipak ostavljeno sad posle 2020. onima koji su videli šta se dešava), ne mora više ni da postoji inflacija, može jednostavno da ti naplati elektronski negativne kamate, kao porez na keš, bukvalno da ti skidaju koliko oni misle da treba, keš ne postoji!
 
Ne odvajam, nego ti nabrajas ovde nekoliko razloga a retko koji je u osnovi kapitalisticki.

U osnovi nijedan društveni proces nije jednoznačan na taj način, tj. uvek postoji u više dimenzija i teško mu je locirati "glavni" uzrok, ako ga uopšte ima. Pogotovo kada posmatramo kompleksne stvari kao demografiju, vrlo je verovatno da je svaki razlog koji su ljudi naveli na ovoj temi u manjoj ili većoj meri uticao na prirodni priraštaj...

Kad pitaš ljude što nemaju decu ili što nemaju više dece, većina će uvek reći da je to skupoća, ekonomska nesigurnost, nedostatak podrške, vremena itd. Ta intuicija je po mom mišljenju ispravna i tu treba tražiti rešenje.
 
Kad pitaš ljude što nemaju decu ili što nemaju više dece, većina će uvek reći da je to skupoća, ekonomska nesigurnost, nedostatak podrške, vremena itd. Ta intuicija je po mom mišljenju ispravna i tu treba tražiti rešenje.
Cinjenica da jedna Svajcarska kao jedna od najbogatijih i najstabilnijih zemalja na svetu sa opseznim socijalnim programom i podrskom roditeljima ima nizi fertilitet od jedne Srbije a da ih obe daleko sije jedan Juzni Sudan ide kontra toj intuiciji.
 
mislim da ne treba više da ga tupimo i da je jasno da društveni sistem nije glavni faktor za nizak natalitet.
 
Iako ne direktno, zapadna civilizacija je ubedljivo najveci krivac za populacionu katastrofu koja sledi. Zvuci smesno da poredimo Juzni Sudan i Etiopiju sa Svajcarskom ali je legitimno poredjenje, jer je svetom televizije i interneta preovladala zapadna ideologija individualizma, Zapadna kultura je pobedila u bici koja nije ni postojala, jer su dominirali od samog pocetka.
Svako dodje do novca u bilo kom delu sveta zna da moze vise i bolje, da zasluzuje da uziva i da ima samo jedan zivot, to mu govore sve serije i filmovi, to vidi kada turisticki poseti Evropu ili Japan, to mu govore reklame na netu, nema spasa od toga. Samo ostaje da vidimo kako ce sa tim da se nose generacije posle nas. Ali bitka za mnogo dece i porodicu i tradicionalne vrednosti je zavrsena.
Znamo i zasto se promovisao individualizam, tako da trenutno svega 10% americkih radnika su clanovi nekog sindikata, u vreme njihovih roditelja taj broj je bio preko 20%, a u vreme baba i deda duplo veci od toga. Zavadi pa vladaj, kad je neko sam onda ga lakse kontrolisete, vidi se da su lepo naucili od Rimljana, nisu preuzeli samo zakonodavni sistem od njih vec i brojne navike. U Americi se inace nemanje karijere i uspeha smatra najvecom nesrecom u zivotu, mnogo losije se gleda na to nego na odsustvo srece, ljubavi, partnera, porodice ili dece. Poenta je da se stalno radi. Broj vlasnika firmi, kapitala, vlasnika sredstava proizvodnje sto bi Marks rekao je samo 3%. 97% su dobra stara radnicka i srednja klasa.
 
mislim da ne treba više da ga tupimo i da je jasno da društveni sistem nije glavni faktor za nizak natalitet.
Pa mislim ‘drustveni sistem’ je sirok pojam, u to spada sve zivo pa na kraju i jeste glavni faktor.

Ja samo mislim da ‘kapitalizam’ nije niti glavni uzrok niti preterano koristan odgovor.

Ocekujem da ce pro-natalna politika bas zaziveti u sledecij deceniji jer se opsti narativ polako globalno menja sa ‘prenaseljavamo planetu’ u ‘dozivljavamo demografski kolaps’. Pogotovo sto ni zapadne zemlje vise nemaju ‘kvalitetnih’ izvora imigranata kako standard u Istocnoj Evropi i Aziji raste (a i te zemlje dozivljavaju jake demografske krize).

Sa druge strane robotizacija/AI ce juriti da nadoknadi gubitak produktivnosti zbog smanjenja raspolozive radne snage tako da cemo i tu videti ogromna ulaganja.

U nesto duzem roku, mislim da ce tehnologija omoguciti sirokim masama ono sto je trenutno rezervisano za bogate, surogat majke, dadilje i to. Vestacke materice, roboti dadilje, ce omoguciti zenama da ne zrtvuju previse karijeru/izgled i stabilizovati demografsku sliku verovatno bolje od svih trenutnih socijalnih programa. Nekome ce zvucati distopijski i siguran sam da ce to biti jedna od velikih novih podela u drustvu ali kada gledam istoriju do sad deluje mi neizbezno.
 
Pa mislim ‘drustveni sistem’ je sirok pojam, u to spada sve zivo pa na kraju i jeste glavni faktor.

Ja samo mislim da ‘kapitalizam’ nije niti glavni uzrok niti preterano koristan odgovor.

U nesto duzem roku, mislim da ce tehnologija omoguciti sirokim masama ono sto je trenutno rezervisano za bogate, surogat majke, dadilje i to. Vestacke materice, roboti dadilje, ce omoguciti zenama da ne zrtvuju previse karijeru/izgled i stabilizovati demografsku sliku verovatno bolje od svih trenutnih socijalnih programa. Nekome ce zvucati distopijski i siguran sam da ce to biti jedna od velikih novih podela u drustvu ali kada gledam istoriju do sad deluje mi neizbezno.
To već može da bude. Ali nadam se da neću doživeti.
 
Znamo i zasto se promovisao individualizam, tako da trenutno svega 10% americkih radnika su clanovi nekog sindikata
To je Regan uz pomoć korporacija desetkovao. Ako se dobro sećam jedan od prvih obračuna je bio sa kontrolorima leta, kad im je razbucao sindikate i kad su mnogi dobili otkaz. On je i inače kao predsednik uvek pljuvao sindikate i štrajkove i ta njegova politika se nastavila i posle njegovog odlaska.

A znaš šta je najveća ironija? Taj Regan koji je pljuvao po štrajkovima i sindikatima, je i sam 60ih bio član sindikata i jedan od vođa štrajkova u Holivudu.
Ronald-Reagan-1.jpg


Eto to ti je taj nivo licemerja. Kao i ono zbog čega prozivaju Tačerku - žena koja se zalagala za privatizaciju svega a na kraju joj država plati sahranu.


Ljudi ni dan danas ne kapiraju da politika i korporatokratija privlače najgore šljamove, i da samim tim slušati bilo šta što oni govore je besmisleno. Prve zanima samo kako da se ponovo dokopaju vlasti a drugi samo kako da se dokopaju profita (što mu često dođe na isto). To je kao kad bi pitao i slušao Jezdu ili druge "get rich" magove da ti objasne zašto nisi bogat i kako da to postaneš. Nećeš čuti ništa korisno, niti istinito. Samo će da te uvuku u neku svoju šemu i opelješe te još gore.

P.S.
Ameri se i dan danas sprdaju na račun Regana i žene mu koliko su oboje bili odsečeni od realnosti i od života i problema običnih ljudi i radnika. Pominje se to u nekoliko filmova ali i dokumentaraca i intervjua.
 
Poslednja izmena:
Znamo i zasto se promovisao individualizam, tako da trenutno svega 10% americkih radnika su clanovi nekog sindikata, u vreme njihovih roditelja taj broj je bio preko 20%, a u vreme baba i deda duplo veci od toga.
U Srbiji je fertilitet pao ispod 2 u vrhuncu socijalizma, kada je gotovo svako bio u sindikatu.

Nemacka ima daleko bolju socijalnu zastitu i prava radnika od USA pa imaju goru demografsku sliku.

Belorusija se samoizoluje od poganih zapadnih vrednosti pa losije demografski stoji od gotovo svih zapadnih zemalja.
 
Rešenje je kao i uvek, sredina. Vidi francuze. Svi su sa troje dece, i to "pravi" Francuzi.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Rešenje je kao i uvek, sredina. Vidi francuze. Svi su sa troje dece, i to "pravi" Francuzi.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
Pa pitanje je sta tacno cini tu sredinu. Rekao bi covek da ce Spanija i Italija biti slicne Francuskoj a one najgore u Evropi.
 
U Srbiji je fertilitet pao ispod 2 u vrhuncu socijalizma, kada je gotovo svako bio u sindikatu.

Nemacka ima daleko bolju socijalnu zastitu i prava radnika od USA pa imaju goru demografsku sliku.

Belorusija se samoizoluje od poganih zapadnih vrednosti pa losije demografski stoji od gotovo svih zapadnih zemalja.
Vec tada su isli ljudi u Trst, slusali price od nasih koji zive u Nemackoj, Francuskoj, Austriji, kako uzivaju i gaje kucice umesto dece...pohlepa je zarazna bolest, ali problem je naravno daleko komplikovaniji od ovoga sto sam ja naveo, hteo sam cisto da iznesem i taj deo.

To je Regan uz pomoć korporacija desetkovao. Ako se dobro sećam jedan od prvih obračuna je bio sa kontrolorima leta, kad im je razbucao sindikate i kad su mnogi dobili otkaz. On je i inače kao predsednik uvek pljuvao sindikate i štrajkove i ta njegova politika se nastavila i posle njegovog odlaska.

A znaš šta je najveća ironija? Taj Regan koji je pljuvao po štrajkovima i sindikatima, je i sam 60ih bio član sindikata i jedan od vođa štrajkova u Holivudu.
Mislim da je jos Mafija pocela sa unistavanjem sindikata, jos pre WW2, koliko sam citao, sindikalni lideri su samo nestajali pre noci da bi zaplasili ostale radnike. Regan je naravno uradio mnogo veci i vazniji posao slazem se.
 
У то доба су и САД биле слабије развијена држава.
САД су тада индустријски најјача држава на свету. Али још увек ретко насељена и гладна за радном снагом.
 
Vrh