Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

4 godine sam živeo u Ukrajini, dok Z vojska nije odlučila da nas spasi... Mogu reći da su ukrajinci sličniji nama nego nama poznati "braća" rusi. KAo što je ovde neko naveo, Rusi se drže svojih. Gledaju da sve bude rusko, i to može ovde napraviti problem. Kao manjina će se osiliti ovde. E udje u autobus i kaže vozaču spasiba... Pa nauči makar kako se kaže hvala! Ukrajinci su sličniji nama, druželjubiviji su i više vole nova poznanstva, nešto sličnije nama. Na kraju kada se toliko osile, samo se nadam da i njih ovde ne krenu da oslobadjaju od zapada. Rusa u Beogradu prepoznaš na 300 metara od tebe...
 
4 godine sam živeo u Ukrajini, dok Z vojska nije odlučila da nas spasi... Mogu reći da su ukrajinci sličniji nama nego nama poznati "braća" rusi. KAo što je ovde neko naveo, Rusi se drže svojih. Gledaju da sve bude rusko, i to može ovde napraviti problem. Kao manjina će se osiliti ovde. E udje u autobus i kaže vozaču spasiba... Pa nauči makar kako se kaže hvala! Ukrajinci su sličniji nama, druželjubiviji su i više vole nova poznanstva, nešto sličnije nama. Na kraju kada se toliko osile, samo se nadam da i njih ovde ne krenu da oslobadjaju od zapada. Rusa u Beogradu prepoznaš na 300 metara od tebe...
HAHAHAHA al si me nasmejao od ranog jutra nedeljnog. Pa ti ces uskoro morati i iz Beograda se selis i bezis od "zlih" i "nekulturnih" Rusa. A migranti crnci koji pljackaju ljude, bodu nozevima i napadaju devojke/zene svih ovih godina ti ne smetaju? SPASIBA !
 
A sto se tice “ocekivanja” da nam poprave rasu i natalitet, oni nisu narocito poznati po pravljenju dece. Udeo Rusa i u njihovoj populacijj se smanjuje, i imaju vise decenijski problem sa natalitetom. Tesko je ocekivati da ce u nasoj blagorodnoj sredini pozeleti da imaju 3,4 dece. I za veliku vecinu njih ovo je samo usputna stanica. Na racun zbeglistva oni racunaju da se lakse dokopaju “Zapada”. Kao Rusi iz Rusije oni su tamo persona non grata.
 
HAHAHAHA al si me nasmejao od ranog jutra nedeljnog. Pa ti ces uskoro morati i iz Beograda se selis i bezis od "zlih" i "nekulturnih" Rusa. A migranti crnci koji pljackaju ljude, bodu nozevima i napadaju devojke/zene svih ovih godina ti ne smetaju? SPASIBA !
a šta je sa kinezima... Ne menjaj temu. Ja nisam rekao da migranti sa bliskog istoka nisu problem. Prosto govorim o trenutnoj temi sa rusima
@svrca Jel po plasticnim papucama koje nose na carape i sandale po ulici😁Cekamo da se taj trend primi kid nas.
Pa ja bih rekao po čistom ruskom izgledu lica, a uvek uglavnom idu u paru a dečko nosi ranac. :)
 
Procenat ljudi azijskog porekla u Kanadi je prosle godine bio 19.3%, 1971. ih je bilo 1.3%, opet niko tamo ne panici da ce Azijati da zavladaju i preuzmu zemlju. A vi se plasite Rusa i Ukrajinaca i to u jako malom broju, ljudi iste vere i slicnog jezika pa cak i kulture, ma hajte ljudi molim vas.
 
Eво потенцијалних имиграната у Србију:

 
Ljudi nekada navode Muriku kao primer uspešne multikulturalne zemlje. Ali prvo, stvar je debate koliko je ono tamo uspešan multikulturalizam u kome su zaista svi jednaki. Drugo, u Ameriku je upumpano strašno puno para, pameti, vođa i moći koji su se postarali da to bude održivo. Najjače svetske sile prethodnih vekova su slale tamo kapital, ljude, pamet i mnogo volje i nade da sve to uspe (ili da bar ne propadne). I treće, čak se i taj Američki multikulturalizam odvijao BAR 200-300 godina. Što je opet duže nego ovaj moderni Evropski ili recimo brojni Sovjetski eksperimenti, gde bi se preko noći 100.000 jednih usiljeno pomešalo sa 10.000.000 drugih i bude fazon ''ok, and now kiss''. I čim se poljulja Kremlj, buknu ratovi na 20 lokacija sa 40 različitih zaraćenih strana. Što se slično desilo i ovde, samo u manjoj meri.

Amerika tek u poslednjih 30 godina forsira multikulturalizam. U tradiciji Amerike je bio koncept Melting pota gde se svi useljenici utapaju u kulturu prvobitnih Anglosaksonskih protestanata. I bili su prilično uspešni. Posle su krenuli u drugom pravcu pa otuda i problemi.

Ako bi Srbi radili na asimilaciji manjina, ukidanju autonomnih regija, ukidanju nacinalnih saveta, mnogo lakše bi se upravljalo budućim imigrantima. Ali Srbi su naopaki pa ovde na primer postoji nacionalna zajednica Rusina (uzeti kao primer) kojoj ni matična država iz koje potiču ne priznaje nacionalnost. Polovina sudskih prevodilaca se bavi bosanskim jezikom, od skora je priznat i bunjevački. U nekakvoj AP Vojvodini je zvanično 6 jezika. Jel su za to imigranti krivi. U Francusku kada imigriraš ti postaješ Francuz i gotova stvar.

Isto tako su je razumeli, i razumeju ih i dan danas Hrvati, Slovenci, Bošnjaci, Crnogorci, Makedonci pa čak i Šiptari.
Od 100 građana Srbije poreklom iz Crne gore 99 se izjašnjava kao Srbi. Od Rusa naseljnih pre WWII svi su Srbi. Od 100 građana poreklom iz Makedonije 95 su kulturološki Srbi, i često se ne izjasne kao Srbi jer im ovi takozvani čisti Srbi kao ti kažu kako ti možeš da budeš Srbin kada se prezivaš na -ski...

Sa Hrvatima, Bošnjacima i Albancima smo bili u ratu pa su malo otežani odnosi.
 
Sto se prvog tice, zavisi kako se gleda. Ali da, shvatam sta hoces da kazes - u Americi je dugo vazilo ono "kad si u Rimu, ponasaj se kao Rimljanin". Nego sam naveo primer Amerike da bih unapred otklonio raspravu oko nje, da ne bude posle "kako nema uspesne multi kulti zemlje, evo sta je sa Amerikom". U svakom slucaju, kako god gledali i ocenjivali, Amerika jeste specifican slucaj.

Sto se drugog pasusa tice - za neke manjine se isto slazem. Mada ne smeta meni sto se neko deklarise kao neka od priznatih i realnih manjina. Smeta mi kada neko decenijama zivi negde a odbija da prihvati pravila i kulturu domacina, makar izvan svog doma, a unutar njega neka radi sta god zeli.

A sto se ovog treceg tice, moja poenta je bila da uzdanje u to ko ce da razume ciju liturgiju nista ne znaci. To nije nikakav kriterijum, a pogotovu nije opravdanje i izgovor da se u roku od par nedelja usiljeno pomesaju dva razlicita naroda. Mislim, kada su u SR Jugoslaviju pristizale srpske izbeglice, osecale su se brojne razlike, a izbijala su i koskanja po raznim osnovama i iz raznih razloga. Znaci, dve ili tri grupe Srba, jedni iz "matice", drugi iz Krajine, treci iz Bosne, pa se pokace. A ovamo ispade kao da cemo da kliknemo sa Ruskim i Ukrajinskim izbeglicama 100/100 jer eto kao, razumemo liturgije jedni drugima. Ne. Mesanje naroda je mnogo, mnogo kompleksnije od toga. I vremenski duze. Mislim brate covek na poslu dok se prilagodi i dok nadje modu operandi sa svakim kolegom, pa mu treba jedno 6-12 meseci. A u ovom slucaju nije proslo ni 6 meseci a ljudi vec presrecni, padaju na dupe sto dolazi ceo jedan grad Rusa i Ukra. Idi...

Tesko je dati kvantitativnu ocenu sta je prihvatljiv tempo mesanja dva naroda ali rekao bih da, danas, za zemlje velicine Srbije, svaki priliv bilo kog inostranog stanovnistva veceg od 10.000 za manje od 5-10 godina vodi u socijalne probleme. Stepen uspesnosti multi kulti drzave (mislim... "uspesnosti"... ) zavisi od volje gostiju (bilo interne bilo nametnute od strane drzave) da se prilagode uslovima i zivotu domacina. Neki narodi su takvi da se odmah i lako integrisu i prilagode. Ili da barem u javnosti zive i ponasaju se kao njihovi domacini. A neki su takvi da odbijaju da se prilagode, ili bar odbijaju u meri i tempu koji je potreban.


Ja do daljnjeg ne mislim da ce - u zbirnoj racunici i na duze staze - da izadje nesto dobro iz ovog naglog i usiljenog mesanja Rusa, Ukra i Srba. Svakako, bice vise priliva para i bice omanji "bump" (ne znam koju nasu rec sa upotrebim) u populaciji. Ali mislim da na duge staze, bice tu i etnickih tenzija i razlika. Ne sad po principu Rusi vs Srbi, ali po principu naci ce se dalabu koje ce hteti da u svojim krajevima prave svoje Novorusije ili ce ponasanjem i navikama odstupati od ovdasnjih ljudi (koliko god neko mislio da je to nemoguce, ali moguce je, jer mi smo zlato u odnosu na neke narode).

Uostalom, kao sto sam napisao ranije, nije proslo ni 6 meseci od egzodusa, a vec smo imali prve Sase i ekipe koji se majmunisu dzipom po centru. Ej, par nedelja si u gostima kod nekog, kao azilant, kao izbeglica... i vec kreces da pravis pi****ije. Ako to ljudima nije znak da nece sve biti tako divno i bajno, onda ne znam sta je.

Ljudi se ovde mnogo tese da ce sve da bude kao posle 1917. i da ce takvi tipovi da dolaze u Srbiju. Nece. To vreme je davno proslo. Stizu ljudi s parama, ali nisu akademici ni aristokratija. I Bajati je pun para pa je prostak i seljacina. I Mitrovic je pun para pa je ogorceni pacijent i narkos.
 
Poslednja izmena:
Studirao sam sa momkom sa Zvezdare ciji je deda ili pradeda dosao ovde iz Rusije, ne secam se da li posle Prvog ili Drugog svetskog rata, osim ruskog prezimena nista nije imao drugacije od nas. Isto ce da bude sa ovim novim doseljenicima.
 
Баш би био занимљивији Београд двапут да може после посла да се сврати на швапске кобасице и пиво у Горњи Земун, и да се обиђу дућани у јеврејском кварту на Дорћолу.
 
Баш би био занимљивији Београд двапут да може после посла да се сврати на швапске кобасице и пиво у Горњи Земун, и да се обиђу дућани у јеврејском кварту на Дорћолу.
Samo sto bi ti trebao pasos za Zemun i ostalu Vojvodinu da su ostale Švabe…
 
Нема шансе:
1668496860556.png

Земун је културно доста изгубио протеривањем Немаца, наравно оних који нису учествовали у зверствима. Свакако изгубио је много и протеривањем јевреја који су ту присутни још од раног 18. века, само то није превасходно наша кривица, мада смо се могли потрудити да бар у некој мери сачувамо њихово наслеђе девастирано од стране нацистичке Немачке у сарадњи са усташком НДХ.
 
Poslednja izmena:
Samo sto bi ti trebao pasos za Zemun i ostalu Vojvodinu da su ostale Švabe…
Могло је без пасоша двадесетак година.
Знамо шта је било после, јбг, ал` ето, да није било.

Постојала је и јерменска заједница у време Османлија. И то би било фино да је претекло.
 
Apsolutno netacna informacija od A do S.
Prema popisu iz 2011 imali smo zvanicno 7180,000 + se dodaje broj Albanaca koji su bojkotovali popis (~50k hiljada).

Brojka o d 6.3 miliona danas nije konacna i ljudi se i dalje popisuju.


A bilo ko drugi da je bio na vlasti ne bi bilo velike razlike.

Stanje je jako lose ali kad vidim sada kako ljudi izvrcu podatke, isto kao i sama vlast, isti cirkus.

Smesno je kako se ovo sad uzima naravno u dnevnopoliticke svrhe.
 
meni nije jansna jedna stvar, ako je pad veliki, onda će morati da pada i potrošnja u državi. Struja, hrana, gorivo, a statistika kaže da ima rast. Ili podaci ne valjaju, ili manje ljudi troši više, što baš i ne verujem da je tako
 
meni nije jansna jedna stvar, ako je pad veliki, onda će morati da pada i potrošnja u državi. Struja, hrana, gorivo, a statistika kaže da ima rast. Ili podaci ne valjaju, ili manje ljudi troši više, što baš i ne verujem da je tako

Napomena 1: većina slika su ili iz Srbije, ili su zamenske sa interneta jer se lakše pretražuje, ali u potpunosti oslikavaju realne situacije iz same Srbije
Napomena 2: to što sam naveo sve ove situacije i faktore ne znači da sam protiv svih njih. Navodim i neke stvari koje smatram ''nužnim zlom'' i neke koje smatram obešću i glupošću

Dakle, šta je to što Srbija danas ima u velikim količinama a što nije imala uopšte, ili nije imala u ovolikim količinama pre 10-15 godina:
603929af05ddb100195f66c4

clothing-store-lighting-1640153202.jpg

elektricni-autobus-e1614850391177.jpg

_img_000000_000000-3-jpg.148868

Mozzart-Bet.jpg

photo-1596838132731-3301c3fd4317_biggalleryimage.jpg

splav-kartel-nova-godina.jpg

Bilbord-768x441.jpg


klima.jpg

hqdefault.jpg

getty_592011382_398080.jpg

usce%20novembar%202015%20(21)_resize.jpg

led-displeji.jpg

D_Tk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvT1RjN01EQV8vN2NkODE5Yzc0MjE0ZjI5MmU4ZDVhODU2YTFkODJjYWEuanBnkpMCzQJCAJMCzQJCAN4AAaEwBQ

106021222-1563278258765gettyimages-488893054.jpeg

pros-and-cons-of-employee-monitoring.jpg

703668_kamere_f.jpg


Ne sumnjam da će se naći neko pametan (ne mislim na tebe) kome će sve ovo biti smešno ali ono što razumni ljudi razumeju je da čak i najmanji uređaji sa ovih slika (recimo - kamere i prateća oprema), koji troše smešne količine struje, kada ih ima u stotinama hiljada, itekako utiču na potrošnju struje. A onda se na sve to dodaju i srednji, i zatim teški potrošači i žderači struje sa ovih fotografija, poput butika, tržnih centara, reklamnih sistema, električnih vozila i kralja nad kraljevima razbacivanja strujom - šitkoin rovaritelja. I nebitno što ima manje ljudi, kada se neki razbacuju strujom i materijalima više nego svi ostali.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje, voleo bih da cujem vase odgovore.

Zamislimo jedno ostrvo na koje se doseli 10,000 bogatih ljudi, kojima novac stize u neogranicenim kolicinama iz maticnih zemalja. Pre toga izgradjena je na tom ostrvu kompletna infrastruktura. Tih 10,000 bogatih tu su dosli samo da uzivaju i da apsolutno nista ne rade.

Pitanje je sledece, koliko radnika treba da dodje na to ostrvo da bi ovi bogati imali sav komfor?
 
Vrh