Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Tako je imamo globalni "population collapse" i onda se sve pametne drzave bore uvozom sto vise imigranata dok je kod nas to tabu tema. Na zalost to nas kosta BDP-a i nerava. Opet sa druge strane ni ja nisam bas za uvoz nekvalifikovane radne snage.
 
Nemam ništa protiv uvoza radne snage, ali to nije rešenje problema.
Naše društvo ima potpuno iskrivljene vrednosti i to je ono što moramo menjati. Svi samo trče za novcem, karijerom, obrazovanjem i sličnim stvarima, a kada se sete potomstva obično je već kasno.
 
Nekontrolisani i neplanski uvozi radne snage i imigranata su u 90% slučajeva menjanje jedne vrste problema - drugim, još gorim vrstama problema.
Čak se ni čorbe ne prave tako što se uzme sve što se ima u kuhinji pa saspe odjednom i smuti za 5 minuta, a kamoli tek ne mogu države i društva tako da se prave.

Takođe, znam da je ovo nepopularno mišljenje, možda čak i jeres, ali meni su tvrdnje da u Srbiji nema ko da radi to i to pa nam zato trebaju tuđini da to reše... presmešne. Za svaki posao za koji se po srpskim medijima pisalo (čitaj - propagiralo) da ''neće Srbi da rade pa se zato uvoze tuđini'' ili ''nema ko pa moramo d' uvozimo'' viđao sam komentare brojnih Srba koji su radili upravo na tim pozicijama i koji bi objasnili zašto neko odlazi iz te branše ili iz datog preduzetništva.

Na tekstovima-stranama o manjku vozača u GSPu video sam komentare ljudi koji su lepo i jasno napisali - povećajte plate pa nećemo ići za Nemačku/vratićemo se iz Nemačke.
Na tekstovima o deficitu varioca slično - kažu ljudi, znaju oni to da rade, ali znaju i koliko to troši telo i zato to mora da se naplati. Pa ako neko misli da dobije kvalitetan var u nezgodnim prilikama, neka plati koliko dolikuje. A ako neće, neka dovede azijata koji će to da otalja, a ovaj ode u Evropu.
Na tekstovima o dostavljačima hrane (koji su često teška propaganda) gde se priča kako ''Plata 1.500 evra a Srbi neće da rade pa moraju da se dovode Azijati'' se isto jave ljudi pa opišu kako je tih 1.500 evra moguće samo ako radiš 16 sati dnevno i trpiš sve i svašta, i ako se oprostiš od svega onoga što imaju drugi, stalni poslovi.

O problemima u Vojsci se isto piše već decenijama maltene. Vojni sindikat se više puta oglašavao i govorio, između redova - džaba kupuješ 10 helikoptera kada će 5 stajati neupotrebljeni jer nema ko da pilotira, niti da ih održava. Niti ima rezona i resursa da se svi stalno dižu i koriste. Pa isto tako govoriše po sto puta - VS i MO ljudi masovno napuštaju, jer ne žele da žive ko skotovi za siću. Povećajte plate pa će više ljudi ostajati u VS i MO.


Gomila naših problema se može rešiti boljom kadrovskom i obrazovnom politikom. Ali ne. J'š bre to. Prvo, ko će da se drnda sa reformom obrazovanja, to bre traži decenije rada i promena a svaki političMar gleda samo svoj sledeći mandat a za sve dalje ga zabole. I Drugo, pompeznije zvuči za glupu SNS glasačku masu kada čuje ''kupili smo 10 helikoptera'' nego ''kupili smo 5 i obezbedili pilote i održavanje''. Pompeznije zvuči kada Gremlin kaže ''Kupio sam 100 Turskih krš... ovaj, autobusa!'' Nego kada bi rekao ''Kupili smo 50 autobusa ali podigli plate vozačima i uspostavili ceo lanac održavanja i snabdevanja''. I tu je naravno uvek i sveprisutno ''ako ti nećeš da robuješ za siću, ima ko hoće'', što je mentalitet u mnogih Srbalja, i u državi i u privatnom sektoru. I onda se tako dovodi sve i svašta, a posle ćemo da se čudimo kada sve to počne da daje svoje posledice i cene. A sve se to može rešiti i na drugi način, samo što nikad nema volje, strpljenja i napora da se u tome istraje. Svi bi sve odmah, instant. I po mogućstvu uz što veću apanažu i kajmak.
 
Poslednja izmena:
Slazem se da je novac sustinski najveci uzrok svih demografskih problema, moze tu da se svasta prica o nasim bakama i starim vremenima ali ne menja da ljudi koji nemaju perspektivu i ne vide napredak u zemlji odlaze, ili imaju manje dece da bi bar jedno moglo da zivi kvalitetnim zivotom. Imigracija takodje nije resenje zbog kulturnih razlika koje se sporo ili nedovoljno prevazilaze i vremenom uzrokuju previse problema kao sto Bender kaze.

Mozemo da sa nipodastavanjem govorimo o Srbiji kao zemlji gde se "motaju kablovi u fabrikama", ali i jedan jedini covek koji tamo radi je ostao ovde, imace porodicu, placace porez i trosice novac, sto je neuporedivo bolje nego da ode napolje i salje doznake neko vreme, a onda prestane i ne budu ovde njegova deca. Takva drustva propadaju, zato sto vise fabrika manja emigracija, moraju i plate da budu sve vece, i to ne samo cistom ekonomskom racunicom rasta BDP-a vec i vestacki iz priliva SDI i cak kredita ponekad, jer je ocuvanje populacije prioritet nad prioritetima, zalog za buducnost nase drzave. Neka su obecanih 1000 evra 2025, demagogija, ali ako se priblizimo toj cifri mozda i bude neke nade za Srbiju. Sadasnja vlast mozda lepo laze, ali i to je u ovoj situaciji korisno, kao motivacija jer ako se neko predomisli oko odlaska ( licni doprinos je da sam nekoliko lekara ubedio da je zivot ovde bolje nego u selu/gradicu kod Minhena i spasao sam ih duplo vece plate kao pocetnika, ali trajne mizerije od zivota tamo). Optimista sam da cemo da budemo jedina pristojna zemlja na Balkanu, ne racunajuci Grcku. Iako necemo da budemo deo Eu.

I da dodam, sa 90% stanovnistva koje nije ni uslo na neki fakultet mi ni ne mozemo da ocekujemo brojne fabrike cipova i kompjutera i prosecnih 1500 i vise evra, takav ekonomski model jos nije izmisljen,
 
По мени треба подстицати имиграцију али планирано. Рецимо имигранти из Украјине, Белорусије и Русије би у Србији већ за живота били асимилирани, што имамо искуство између два рата. Тако да бих искористио ову кризу сада да свако може из тих земаља на најлакши начин да добије папире, студира у Србији, ради, отвори фирму, школује се, на исти начин као домаће становништво. Пуно држављанство би могли да траже када науче језик. Отворио бих такође путеве имиграције и према осталим хришћанским земљама бивше СССР: Јерменији, Грузији, Молдавији; где је стандард и даље нижи од нашег. Следећи резервоар који је велики и требало би га узети у обзир, су арапски хришћани. Они беже у великом броју из својих земаља, највише у Латинску Америку, од Европе Француску и Енглеску, али верујем да би некима и Србија била привлачна, јер им у ЕУ није лако ући, а Латинска Америка није баш богата. Али за такви имиграцију требао би да постоји програм брзог учења језика за странце о трошку државе, као што имају Аустрија и Немачка.

Имигранти из Индије и остатка јужне Азије који изгледа највише долазе овде као привремени радници у последње време се реално неће асимилирати ни за 5 генерација. Они се и у богатој Америци само венчавају међу собом и не мешају се са белцима. Што се тиче муслиманске имиграције, имамо пример целе Европе где свака следећа генерација гаји веће непријатељство према држави у којој живи, тако да их треба дестимулисати по сваку цену. Од имиграната из источне Азије, Филипинци показују велику способност асимилације и жељу за уклапањем, вероватно због хришћанске вере, и позападњачене културе, али нисам сигуран да би то било тако и код нас због превелике разлике у физичком изгледу. Јако ме плаши пракса коју су почеле да користе компаније као Глово и КарГо, да упошљавају Узбекистанце, Таџикистанце и сличне, јер јелте наши неће да раде. Наравно таквим увозом неквалификоване снаге из трећег света ће се плата оборити на минималац (тј. још мање јер ти привремени радници не захтевају све дажбине према држави) и онда наравно да нико неће хтети да ради, па ће онда бити решење још имиграната из трећег света а наши у Немачку и остатак ЕУ.

Београдски универзитет ће бити све лакше уписати, јер долазе све мање и мање генерације. Србија треба да олакша и промовише упис не више само Срба ван Србије на факултете него ко год говори сродан језик и студирао би овде. Такође треба отварати програме на енглеском, где би се привукли студенти из других делова света, јер то ће бити нужност да одржимо квалитет. Мађарска данас има oко 36.000 страних студената. Ту се не рачунају Мађари из регије. Имају програме на енглеском, долазе људи чак из Латинске Америке у великом броју да студирају у Мађарској. Велики део њих ће ту остати и постаће високо продуктивни чланови друштва. Зар не би ми могли да имамо макар 10.000?

Што се тиче подстицања рађања домаће популације, ту постоји стотине мера које не захтевају велики новац, и нећу их писати овде, али људи највише ваљда воле оне приче о нашим прабабама које су на селима штанцовале децу, јер кад причаш тако нешто као наш министар Дмитровић, немаш реално никакво задужење и обавезу да ишта урадиш по питању наталитета, јер си сместио проблем у домен фантастике.
 
Poslednja izmena:
По мени треба подстицати имиграцију али планирано. Рецимо имигранти из Украјине, Белорисуије и Русије би у Србији већ за живота били асимилирани, што имамо искуство између два рата. Тако да бих искористио ову кризу сада да свако може из тих земаља на најлакши начин да добије папире, студира у Србији, ради, отвори фирму, школује се, на исти начин као домаће становништво. Пуно држављанство би могли да траже када науче језик. Отворио бих такође путеве имиграције такође и према осталим хришћанским земљама бивше СССР: Јерменији, Грузији, Молдавији; где је стандард и даље нижи од нашег.
Slazem se i bilo bi lepo, ali nasa plata je trenutno na nivou one u Rusiji, cak i da je malo bolja to nije dovoljno da bude necija motivacija da dodje ovamo, jer ima mnogo slovenskih zemalja slicne kulture gde bi ti ljudi imali znacajno bolji standard nego u Srbiji, Evo samo Ceska, Slovacka ili Poljska. Poljaci ce da pokupe krem ukrajinskog drustva nazalost, ali njima ce da bude sjajno. Moramo znacajno da napredujemo da bismo bili privlacni migrantima, koji nisu iz Afrike ili Avganistana.
 
Већ сада је дошло на хиљаде Руса запослених у ИТ компанијама, који више не могу да раде из Русије. Јандекс има сада центар од 200 радника у Београду, Генетек 250, гомила фриленсера. Руси неће ићи у те земље, јер их тамо мрзи становништво. Руска економија као целина се држи због енергената, али људи који су радили за западне фирме су у шкрипцу, ако би део тих људи привукли и они за стално остану у Србији, то ће бити дугорочно огроман добитак за ову земљу.

Што се тиче Украјинаца, и ја да сам Украјинац не бих дошао у Србију где је становништво проруско. Али има доста избеглих и из источних делова Украјине, којима се не иде толико ни у Русију, јер се плаше мобилизације.
Овај рат ће се одужити, биће нажалост још велики део те земље уништен, много људи ће остати без кућа и станова. Можда ми не можемо да привучемо крем као Пољаци или Чеси, али и њихови пољопривредници и нижи градски слојеви би се овде утопили за живота, јер у тим земљама гостопримство почиње да посустаје. Нека им се дају сеоска домаћинства.
 
Србија је самоодржива и са упола мањом популацијом, само по цену одумирања бројних села и пустошење дела Београда.
 
I kao da je neko znao da ćemo danas da pričamo na ovoj temi, evo sveže vesti od juče:


Sve više pasoša Srbije za građane Rusije, među njima i bokser iz Moskve​


Vlada Srbije je od početka ruske invazije na Ukrajinu do 24. avgusta dala državljanstvo za 29 građana Rusije.

Državljanstva su dodeljena na osnovu Zakona o državljanstvu, koji omogućava Vladi da izda srpske pasoše ljudima "čiji bi prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavljao interes za Republiku Srbiju". Po istom osnovu Vlada Srbije je prethodne godine izdala ukupno 53 rešenja o dodeli državljanstva, a od toga je 17 osoba iz Rusije, prenosi Radio slobodna Evropa.

Državljanstva su dodeljena na osnovu Zakona o državljanstvu, koji omogućava Vladi da izda srpske pasoše ljudima "čiji bi prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavljao interes za Republiku Srbiju". Radio slobodna Evropa nije detektovao osobe koje su na listama sankcija, a koje su dobile srpski pasoš od početka invazije na Ukrajinu 24. februara.

Državljanstvo Srbije aprila ove godine dobio je bokser iz Moskve Aleksej Šendrik (19), pobednik Evropskog prvenstva 2020. godine i višestruki prvak Rusije. On je za RSE izjavio da je procedura za dobijanje državljanstva trajala samo dva meseca, jer je Bokserski savez Srbije izrazio zainteresovanost za njegov dolazak.
"Prijavio sam se jer je Srbija bratska zemlja i zaista želim da osvajam svetske titule i medalje za vašu, a sada i moju zemlju, i znam da to mogu sigurno", naveo je Šendrik, jedan od brojnih sportista iz Rusijekoji su poslednjih godina dobili pasoše Srbije.

Od početka invazije na Ukrajinu ruski sportisti suočeni su sa zabranom ušešća na svim evropskim i svetskim manifestacijama, a sankcije obuhvataju kulubove i nacionalnu reprezentaciju Rusije.

Početkom avgusta 2022. godine pasoš Srbije dobio je ruski biznismen Oleg Čerepanov, koji je od 2008. godine predsednik Upravnog odbora kompanije "Forum grupa" iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), a čija kompanija se bavi stambenim projektom na veštačkom ostrvu Palm Džumeira u Dubaiju.

Čerepanov nije odgovorio na pitanja RSE zbog čega je tražio srpsko državljanstvo, kako je izgledala i koliko je trajala procedura za dobijanje pasoša. Krajem jula državljanstvo Srbije dato je biznismenu Arkadiju Mutavči, bivšem izvršnom direktoru dobavljača za Odeljenje za upravljanje imovinom Kremlja.

Mutavčijevo ime se 2020. godine pominjalo i u kompaniji Tacticum investments iz Luksemburga, koja se bavi direktnim investicijama i ulaganjem u hartije od vrednosti, ali RSE nije uspeo da stupi u kontakt sa njim.

Aprila 2022. godine državljanstvo Srbije stekao je ruski državljanin Vladimir Burdun, koji, sudeći prema objavama na Fejsbuku, živi u UAE. On je i predsednik Hokejaške lige UAE, kako je naveo na socijalnoj mreži, a vlasnik je lajfstajl magazina "Art media" na ruskom jeziku. RSE je bezuspešno kontaktirao Burduna posredstvom društvenih mreža.

 
Krenuli agresivno da otimaju stanovnistvo

Treba da se napravi platforma da svaki nas gradjanin ima obavezu da dovede jednog stranca u Srbiju. Ko uspe da dovede da mu se da neka beneficija.
 
Ne mi smo najpametniji a Nemci su ludi i glupi sto zele da uvoze masovno. Srecom nasi ljudi na vlasti znaju sta treba da rade!
 
Видела жаба да се коњ поткива...
Ми од ово мало Руса и Украјинаца не можемо да приуштимо кирију, а тек би било супер да свако други доведе неког странца који би исто тражио кров над главом.
Много боље решење за наш демографкси распад би било да се поново праве и "поклањају" станонови као пре 50 година да људи имају места за још једно дете, али то нас подсећа на комунизам што нам је очигледно највећи животни проблем.
Просечна жена у Европи и САД жели 2.5 детета, a 15% oдговори са "as many as I can afford", претпостављам да је слично и овде, па о томе говорим.
 
Doselilo se par hiljada Rusa i Ukrajinaca, a drzavu svake godine napusti 50000 ljudi.
Odrzivost penzionog sistema se ne dovodi u pitanja, kada istim rukovode ovakvi strucnjaci, zanemarimo trenutni odnos radnika i penzionera 1:1

lala.png
 
Prepun ih je Vračar.
Juče sam baš išao trotoarom koji je popunjen automobilčinama i vidim nailaze dve starije žene, jedna sa kolicima. Sklonim se u stranu i sačekam da one prođu a ono ne mogu krave ni hvala da kažu. Nego trtljaju nešto među sobom na Ruskom.

Uklapaju se u ''not giving a single fuck'' stereotip o Rusima koji se ne mešaju ni u šta ali ni ne gledaju nikog drugog sem sebe.

A u subotu uveče videh u Kralja Milana mat crni Mercedes AMG sa Ruskim tablicama kako prvo ide ka Slaviji pa onda posle od Slavije. Valjda ga baja vrti po centru, ne zna gde će i šta će više sa sobom, pa se vrti po jednoj te istoj ulici. Što, istina, i naši krimosi umeju da rade kada hoće uveče da se pokažu klinčadiji i ribicama.
 
Poslednja izmena:
Podržavam podsticanje imigracije, ali samo kulturološki kompatibilne (pa neka budem politički nekorektan 100x). Rusi i Ukrajinci su savršen primer! Nisu oni toliko bahati koliko ih ne vole istorijski i zato što su pokupovali nekretnine na najboljim lokacijama. Pražani su najbolji primer. Izuzetak su studenti iz egzotičnih zemalja koji dođu ovde na studiranje, njih bih sve zadržao. Dan danas sam u kontaktu sa jednim momkom iz Burundija, ostao u BG, da nam je da imamo 100K takvih!
 
Izuzeci uvek postoje. Ali kao što se kaže da u svakoj šali ima pola istine, tako isto važi i da u svim stereotipima obično ima bar pola istine.

Ja bih lično najviše voleo, i to sam nedavno rekao kad sam pričao sa Igorom, da se moja zemlja samo ostavi na miru po pitanju svega makar na godinu dana. Ne da se izoluje od svega. Nego samo da prestanu da joj se nameću svakakve gluposti i da sama prestane da se trpa kao mirođija u svaku čorbu.

Nije mi ni do Kosova, ni do Otvorene Albanije, ni do Ruskih i Ukrajinskih imigranata, ni do Donbasa, ni do panslavizma, ni do Srbije do Tokija ni do bilo čega sličnog. Najsrećniji bih bio kada bi cela planeta mogla da se ''zamrzne'' i da iskulira i sjaše sa raznim glupostima na godinu dana. A posle slobodno nek se nastavi gde se stalo (jbg, kad znam da mora tako). Ali samo da godinu dana ne moram da dodajem još stavki na dugu listu nepredviđenih nesrećnih okolnosti i neizvesnosti. Da se pozabavim svim onim što je snašlo i mene i ostale u zadnjih dve godine, pa da makar nešto od toga sredim(o) pa posle godinu dana neka se nastavi cirkus, kad već ne može bez njega.

U slučaju ove teme, poslednje što nam treba u ovoj sadašnjoj krizetini sa nekretninama i tovarenjem Beograda preko svake mere jesu Rusi i Ukrajinci. I svi drugi trajni gosti iz bilo kog dela sveta.
 
Juče sam baš išao trotoarom koji je popunjen automobilčinama i vidim nailaze dve starije žene, jedna sa kolicima. Sklonim se u stranu i sačekam da one prođu a ono ne mogu krave ni hvala da kažu. Nego trtljaju nešto među sobom na Ruskom.

Uklapaju se u ''not giving a single fuck'' stereotip o Rusima koji se ne mešaju ni u šta ali ni ne gledaju nikog drugog sem sebe.
Stvarano imaju to u karakteru. Neću da generalizujem pa da kažem svi, ali srećem ih po crnogj gori kada idem na letovanje. Kao da je plaža njihova, u restoranima nemaju obzira za druge, a posebno su im deca nevaspitana. Jednom su dva klinca bacali kamenje na plaži u HN, majke pričaju između sebe, i to baš glasno, ali da podviknu deci ne. Zamalo da pogode neku stariju gospođu povećim kamenom. Na kraju ih izjuri dečko što izdaje ležaljke. Da li su se izvinili, ma kakvi. Ima dosta takvih slučajeva. Ne znam kako se ponašaju po Beogradu, ne srećem ih pošto ne idem u centar
 
Da. nezgodni su.
Svi imperijalni narodi su nezgodni.
(treba imati u vidu da kod nas dolaze Rusi koji su radili za zapadne firme, pa sad ne mogu da dobiju uplate u Rusiji)

Ipak oni mogu da se asimiluju.

Naravno, za asimilaciju su najbolji Crnogorci, Hrvati i Muslimani.
 
Stvarano imaju to u karakteru. Neću da generalizujem pa da kažem svi, ali srećem ih po crnogj gori kada idem na letovanje. Kao da je plaža njihova, u restoranima nemaju obzira za druge, a posebno su im deca nevaspitana. Jednom su dva klinca bacali kamenje na plaži u HN, majke pričaju između sebe, i to baš glasno, ali da podviknu deci ne. Zamalo da pogode neku stariju gospođu povećim kamenom. Na kraju ih izjuri dečko što izdaje ležaljke. Da li su se izvinili, ma kakvi. Ima dosta takvih slučajeva. Ne znam kako se ponašaju po Beogradu, ne srećem ih pošto ne idem u centar
Drago mi je da se slažemo oko ovoga.

Da, oni imaju taj mentalitet ''ćutim i gledam sebe''. Što može da bude dobro u situacijama gde recimo nalete na neki kriminal u toku, pa da ne bi i sami nadrljali, oni samo ćute i gledaju svoja posla i nadaju se da ih neće niko dirati. Kao u ovom primeru što je pre par godina obišao svet. Ali zato isto tako primenjuju to ''ćutim i gledam sebe'' i kada se u nekim situacijama očekuje od njih da urade nešto ili se pridržavaju nekog pravila.

Ima toga naravno i kod naših ljudi, ali kod Rusa je baš izraženo. Prosto naprave jedan mali svet oko sebe i ne zanima ih ništa drugo. Ni dobro ni loše.

Imali smo u zgradi neke Ruskinje koje su iznajmljivale stan, mislim sada ovih meseci, otkako masovno odlaze iz Rusije. Ne znam da li su još tu, ali znam da kad god bih čuo da se vrata njihovog stana zatvaraju, posle kada bih sišao do ulaza video bih otvorena vrata zgrade. Ne možeš da im utuviš u lobanju da jbno zatvaraju ta vrata, zato što ih ne zanima ništa što nema direktne veze sa njima.
 
Vrh