Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Priznanica pokriva gorivo, ne radi se o osiguranju. Nikakvo osiguranje nije uplaćeno što sam i proverio na slučaju radnika kojeg sam intervjuisao.
 
U Srbiji cak ni 2x500 evra u porodici nije resenje ako poredite sa Zapadom. Verujte nije ni 2x2000e. Nije samo stvar u licnim primanjima, vec i o ulaganju i prioritetima zajednice, karakteru sredine, infrastrukturi za zivot i decu, ponasanju sistema, opstoj sigurnosti, radnom vremenu i radnim odnosima, ekologiji itd itd.
Kao povratniku sa Zapada posle 12 godina gde su nam deca rodjena - ako zaboravimo pokvareno drustvo i sistem - meni najvise smetaju cetiri stvari:

prvih par godina
LOSE SKOLSTVO
LOSE DECIJE ZDRAVSTVO
zatim mi je postalo nepodnosljiva
EKOLOSKA I URBANA KATASTROFA KOJA JE OKO NAS
PAD KVALITETA LJUDI I HUMANE SREDINE - KOJI UTICE NA MOJU PORODICU

Mnoge stvari mnogu parama da promenim u Srbiji, i da podmazem i kupim i sam napravim, ali ove gornje cetiri - ne mogu.
Planirao sam da se selim u manje mesto u Vojvodini koja je normalnije mesto za zivot. Ali vreme gazi, deca brzo rastu, za par godina cemo izgleda oped na Zapad ovaj put verovatno u Austriju ( za koju je malo reci da mi nije simpaticna ).
 
Austrija, lepa zemlja. Ko iz slikovnice.
 
Ostajte ovdje!...Sunce tuđeg neba,
Neće vas grijat kô što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hlje*******a
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko će naći bolju?!
A majka vaša zemlja vam je ova;
Bacite pogled po kršu i polju,
Svuda su groblja vaših pradjedova.

Za ovu zemlju oni bjehu divi,
Uzori svijetli, što je branit znaše,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vaše.

Kô pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka plače za svojijem čedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u naručju sveta;
Živite zato da možete mrijeti
Na njenom polju gdje vas slava sreta!

Ovdje vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas neće;
Bolji su svoji i krševi goli
No cvijetna polja kud se tuđin kreće.

Ovdje vam svako bratsku ruku steže -
U tuđem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krše sve vas, sve vas veže:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta,

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat kô što ovo grije -
Grki su tamo zalogaji hlje*******a
Gdje svoga nema i gdje brata nije...
 
Earth, znas li kome je Santic namenio tu pesmu?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Bjese muslimanima kako li su se vec zvali tada koji odose u tursku
 
Upravo...muslumanima bosne koji su se masovno selili u Tursku posle predaje gradova i povlacenja Osmanlijskog carstava sa Balkana.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Zanimljiva je demografija turske. Tamo svega i svacega ima. A svi se osecaju Turcima

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Aha, Kurdi pogotovo...
Ono malo preostalih Grka, takodje...
:-/
Isto kao ato se i u Albaniji Srbi osecaju Albancima (takva je zvanicna statistika i takav se stekne prvi utisak...

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Kurdi ne naravno ali taj mix Turaka seldzuka, Rumelijanaca, azerbedza, krimslih tatara, srba, albanaca, goranaca, laza, abaza itd koji daju tako veliku naciju, olicava se u jakoj nacionalnoj svesti kao sto je turska. Takvu mešavinu raznih naroda a istovreno pripadnost jednoj drzavotvornoj naciji nigde nisam video. Opet kzem Kurdi su pitanje za sebe koje je Turska htela da resi represivnim metodama kao sto je unistila Jermene. Na njihovu nesrecu Kurdi su veca nacionalna grupa, opstali su i uvecali svoju populaciju.

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Ja Turke jednostavnije gledam: oni su mešavina Arapa, možda 60%, Evropljana 30% i još po nekih gena poreklom iz Indije ili Afrike.
Nasuprot verovanju da mi imamo dosta turske krvi, ako pogledate vrste naših Y-haplogrupa, videćete da kod nas dominiraju I (prvi Evropljani), R1a (istočnoevropljani), R1b (zapadnoevropljani), E1b1b (poljoprivrednici koji su pre 10tak hiljada godina migrirali sa Bliskog istoka ka Evropi) i još po neke manje grupe. Nigde tu nema skorijih, turskih gena, sve su to grupe koje su, sem Roma, mnogo ranije, pre Turaka, došle na Balkan. Pre će biti da Turci imaju više naših gena, što od mešanih a proteranih u Tursku u 19 i 20 veku, što od janičara ranije, što od maloazijskih starosedelaca evropskih naroda npr: Hitita, Persijanaca, Grka... Izvorni Turci su izgledali kao Mongoli jer su iz regiona Altaja, kao i pre njih Huni, Avari i krenuli ka Zapadu, ali danas je trag toga najviše u jeziku a jako malo u genima tj izgledu današnjih Turaka. Na toj seobi su se raširili mnogi Turkofonski narodi po centralnoj Aziji : Ujguri, Turkmeni, Kirgizi, Kazahstanci, Uzbeci. Od Centralonazijskih naroda (između Kine i Kaspijskog mora) samo su Tadžici, Afganistanci i Iranci sačuvali svoje evropske jezike koji spadaju u pogrupu iranskih.
A tu su nekada, pre prvih Hunskih invazija živeli ljudi evropske rase, koji su u talasima tih invazija iz današnje Mongolije prosto istrebljeni ili proterani u Velikoj seobi naroda ka Evropi i Kavkazu. Iskreno verujem da je narod pod imenom Srbi, a koji je genetski tada bio dosta drugačiji od nas danas, žrtva tih invazija i da je pre oko 2.000 godina usled toga migrirao od Centralne Azije, na zapad: Kaspisjkog mora, Ukrajine, juga Poljske do Lužičke Srbije odakle se posle deo spustio u Srbiju. Kažem, verujem da je to više vezano sa imenom Srbi, a da su genetski današnji Srbi sa Y-haplogrupama I, R1b, Ri1, E1b1b, raniji starosedeoci Balkana. Ti Srbi iz Lužičke Srbije su verujem najviše bili R1a, tj istolnoevropskog porekla, a ta grupa je dosta zastupljna i kod evropskih arijevskih potomaka u Iranu i Indiji.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427184#p427184:1xd54k5q je napisao(la):
Earthmoving » 10 Jan 2017 10:12 am[/url]":1xd54k5q] Kažem, verujem da je to više vezano sa imenom Srbi, a da su genetski današnji Srbi sa Y-haplogrupama I, R1b, Ri1, E1b1b, raniji starosedeoci Balkana.

U Srba ima oko 38% I2a-Dinaric haplogrupe i oko 17% R1a haplogrupe - dakle ukupno najmanje 55% slovenskih haplotipova, koje NISU starosedelačko-balkanske, već su došle u slovenskoj seobi. Za E1b se naravno slažem sa tobom da je starosedelačka balkanska, kao i delovi I1, a delovi R1b su svakako pre bili na Balkanu nego R1a i I2a. Slažem se i da je analiza Y-hromozoma pokazala jasno kao dan da ovde nisu "Turci 500 godina pravili decu", možda jedino neki lokalni poturčenjaci. A i crni nismo zbog Turaka, već zbog starosedelaca sa kojima se Sloveni i ostali izmešaše. Pozdrav od jednog I2a-Dinaric forumaša ;)
 
Evropljani danas su, ne računajući Neanertalce koji su starosedeoci Evrope, najvećim delom mešavina migracija sa Bliskog istoka i sa Istoka (današnja Rusija):
Sa Bliskog istoka (nose i afričke gene): I pre oko 30tak hiljada godina; E1b1b pre oko 10tak hiljada godina sa razvojem poljoprivrede tj stacionarnog načina života, tj civilizacije
S Istoka (nose i u mongloskom smislu azijske gene): R1b (praKelti, a danas u mešavini sa I dominantni u zapadnoj Evropi), R1a (istočnoevropljani, Arijevci tj Iranci, dobar deo u Indiji i centralnoj Aziji), N (Skandinavija i severoistok Evrope).

Detaljnije na sajtu Eupedia: http://www.eupedia.com/europe/Haplogrou ... -DNA.shtml
 
Na donjoj slici se jasno vidi ono što sam gore napisao: da su R i N azijski geni u Evropi, dok su I, E1b1b Bliskoistočni i Afrički. Mislim da su svetli ljudi poreklom R i da su genetski bliže azijatima poput Mongola. Te crte možemo videti i kod Rusa ali i kod Germana sa koji često imaju male noseve, jake jagodice i specifični gornji očni kapak, izbačenije vilice.
 
Pozdrav i tebi Sarajevska :) I ja se mislim već godinama ali nikako da pošaljem uzorak na analizu baš me interesuje koja je moja Y haplogrupa :) Nravno to je samo muška linija, a posle stotina generacija mešanja ne znači da će i fizički izgled odgovarati grupi koju nosimo. Zato ne bi mogao sa sigurnošću reći koja sam grupa dok ne uradim test. Ako si poreklom sa Dinarida, imaš 40-60% šanse da si "I" grupa ali zbog preostalih 50tak% siguran si tek kada uradiš test :)
Inače, cela "I" haplogrupa po onom gore izgleda da je nastala pre 25000 god na Balkanu a posle su se delile na I1, I2 na okolnim lokacijama...
 
Ja se slažem sa tobom u svemu, sem da je ova glavna haplogrupa Srba (i Hrvata i BH muslimana), a to je I2a Dinaric, nastala na Balkanu. Ona najverovatnije nije nastala na Balkanu, nego na prostoru u blizini ili u okruženju staništa R1a Proto-Slovena i Proto-Balta, najverovatnije negde u današnjoj Poljskoj, Polesju.... Danas nema I2a Dinaric haplogrupe gde nema Slovena i obrnuto, svugde gde su stizali Sloveni, ostao je i otisak I2a Dinaric haplogrupe, negde manje-negde više. I na Balkan je I2aDin stigla sa Slovenima. Inače, zanimljivo je da je zajednički predak svih I2a DIN živeo oko 300. g. p.n.e., što i nije tako davno.

Kada su tek otkrivane neke stvari o haplogrupama, pre 10-12 godina, neki "stručni" Hrvati i Bošnjaci su se odmah "naložili" na visok postotak I2aDin i to uzeli za dokaz da su potomci Ilira i nekakvi starosedeoci Balkana. Ubrzo se ispostavilo da je I2aDin slovenski, i odmah im je splasnuo raspoloženje.

Slažem se da haplogrupa ne govori ništa o tebi i tvom izgledu, to je samo liniji očevog oca, pa njegovog oca pa njegovog... i tako u nedogled.

Mogu još puno da pišem, ali mislim da smo otišli u off. :)
 
seobe.... mixovi....
Nedovano je na TV gostovao jedan naš profesor slavistike na Moskovskoj katedri
(ne zapamtih ime ni tvkucu) koj je izneo svoje čudjenje
da oni , uče decu da je ,,velika seoba,, bila odavde preko Karpata
a mi učimo našu decu obrnuto, da je velika seoba bila odande preko Karpata
:roll:
kako verujem da je kolevaka Evrope bila ovde , logičnija i ispravnija mi je njihova verzija :kk:
da se deo iz kolevke preselio tamo, i izmešao sa lokalcima (pra Sibircima)
isto kao sto se deo uputio ka zapadu i tamo izmešao sa lokalcima (neandertalacima)
deo koj je ostao primio je indo-afričke migrante a i snjima se izmešao

Sadašnje migracije (migratska kriza) takodje ce ostaviti tragove (i gene)
kako u Evropskoj tako i u našoj demografskoj slici

ili ti
ništa ne moze da desi , sto vec nije bilo :D
 
Prva "I" migracija je verovatno i išla kako se led povlačio pre 20tak hiljada godina sa Balkana prema severu, a time i severoistoku i Ukrajini, Rusiji (kao što se i vidi na gornjoj mapi za "I" ima je i u Rusiji). Međutim za plave ljude za koje verujem da su izvorno "R" postoji Kurganska pretopstavka koju je davno pre ovih Y-haplogrupa 1956-e postavila Marija Gimbutas rekonstruišući ne gene nego jezik - indoevropski jezik. Još su Englezi u kolonijalnoj Indiji primetili neke slične reči sa engleskim. Vremenom se shvatilo da postoji velika porodica indoevropskog jezika koji ima isti koren. Njoj pripadaju svi evrospki jezici (sem Baskijskog, Ugro-finskog i Gruzijskog) kao i centralnoazijski u Indiji, Pakistanu, Iranu, Avganistanu, Tadžikistanu...čak je i u zapadnoj Kini bio Točarijevski (a kasnije, 90ih su nađene i skeleti "Evropljana" u zapadnoj Kini stari oko 2-2,5 milenijuma).Onda se unazad rekonstruisalo odakle je taj jezik krenuo i došlo se do oblasti inad Crnog i Kaspisjkog mora. Ja verujem da je tu kolevka plavih ljudi "R" i da je indoevropski bio u osnovi jezik plavih ljudi. Kanije je genetika potvrdila genetsko širenje ovog naroda zajedno sa širenjem indoevropskog jezika.
Inače meni je hobi da za svaku reč pogledam na Wiktionary koja mu je etimologija i jako često se dođe do PIE (ProtoIndoEuropean) reči koje su jako slične našim, vrlo slične Ruskim i Iranskim rečima. Dole su slike širenja Proto Indoevropskog jezika i ljudi R1a haplogrupe sa datumima širenja u određeni kraj i obe slike širenja jezika i gena su veoma slične.
 
Crno more da, svakako ,
naročito što postaje i neka nagadjanja da je sam Edenski vrt bio na mestu Crnog mora
Lepenski vir je samim tim , kolevka na koju su se svi ostali ,,kalemili,,

Evropa moze da menja demografsku sliku ali bez matice ( nas ) ,,matičnih ćečija,, nema joj života
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=427243#p427243:27x8n0f0 je napisao(la):
boca-ica » 10 Jan 2017 02:55 pm[/url]":27x8n0f0]seobe.... mixovi....
Nedovano je na TV gostovao jedan naš profesor slavistike na Moskovskoj katedri
(ne zapamtih ime ni tvkucu) koj je izneo svoje čudjenje
da oni , uče decu da je ,,velika seoba,, bila odavde preko Karpata
a mi učimo našu decu obrnuto, da je velika seoba bila odande preko Karpata
:roll:
kako verujem da je kolevaka Evrope bila ovde , logičnija i ispravnija mi je njihova verzija :kk:

Naša verzija je ispravna. Seoba Slovena je bila "odande", preko Karpata, na Balkan. Ne bih da offtopikujemo više, ali Y-DNK dokazi za to kretanje su mnogobrojni.

A drugo je pitanje šta je bilo u hiljadama godina pre Hrista. I haplogrupa kao starosedeoc jeste nastala u Evropi, pa se onda verovatno sa povlačenjem leda selila sa Balkana na sever, dok su sa juga polako nadirali J1,J2, E1b i ostali drugari, da bi na kraju pristigli R1a i R1b sa istoka, sa semenom budućih germanskih i slovenskih jezika. Pre Indoevropljana pripadnici I haplogrupe (čiji sam npr. ja po muškoj liniji potomak) govorili su neki ne-indoevropski jezik, o kome se danas ne zna gotovo ništa i koji je davno izumro. I1 i R1b imali su odlučujuću ulogu u formiranju Germana (I2a i R1a u manjoj meri), dok su kod Slovena glavne bile R1a i I2a u etnogenezi. IE jezici su, boca-ico, nastali sa one strane Crnog mora po svoj prilici, a ne sa ove....
 
slažem se za off topičenje
jer samo do pre par godina visoko učene medicinske glave -
učili ljude da ne jedu slaninu tobož stetna po zdravlje ....
danas
prporučuju je skoro kao lekovitu ishranu
i to je uredu ,
jer učne glave stalno nešto novo i novo otkrivaju ...

e sad kad ce da otkriju davno otkriveno da je kolevka ovde ... ostaje da vidimo
ako uopšte po kretanju demografske slike , iko više i pretekne , pa da može i to da dočeka :)
 
Lepo rečeno Sarajevska. Dodao bih samo da stari jezik "I" grupe nije možda skroz nestao. Njegovi ostaci su verovatno u mnogim rečima koje nisu indoevropskog porekla, a koje se koriste u Evropi :) Ja ne mislim da je ovo off jer genetika demosom (narodom) i jezikom piše grafiju :) Zapravo šta je veća srž ove teme od ovoga.
 
Vrh