Šta je novo?

Deltini projekti

Da ne bude zabune, nije to na Adi Ciganliji već tu pored, šta mu to dođe? Čukarička padina?
 
Mislim da je to ona grozota sa palmama i okružena peskom.. Izgleda kao najobičniji tržni centar u pizdićima u Americi, sa parkingom veličine aerodroma.
 
Sad se secam,niska kutija.Klasican americki stereotipan trzni centar.Divota :|
 
grozota sa palmama
Kako je ta konstrukcija uopste moguca? :D

Salim se, naravno. Ali bilo bi kul da stave palmice :) :) Ima jedan deda u Karlovcima drzi rasadnik, mogu da ih uputim ako ih interesuje. Inace, palme (datulje tacnije) su tu jer je projekat prvobitno radjen za Izrael.
 
Znao sam da ćeš se ti odmah javiti! Zato sam naglasio pesak, odn. da ni u ludilu nije projektovano za Beograd, već je Mišković otkupio verovatno za neke smešne pare..
Ja se taman ponadao da je propao ili odustao od ovog plana. Samo čekam kad će da im se desi sa svim tim tržnim centrima kao i sa Čumićem, jedino mi je od svega žao RKB-a.
 
Malo su "kontinentolizovali" projekat Delta Parka na Adi.

image.jpg


Lokacija (ovo je onako odokativno, ne mogu da garantujem koliko parce zahvata Deltin retail park):

dw3g6.jpg
 
Projekat je apsolutno uzasan, ako nisam bio jasan ranije, sa palmama ili bez. Poenta mog posta je bila da je dosta neozbiljno pristupljeno projektu koji je samo recikliran od negde drugde... Zato i ne bih tako ozbiljno shvatao najave. Delta ima mnogo projekata (i zemljista) ali malo sta radi.
 
jovanovm":xh7vuyxu je napisao(la):
Projekat je apsolutno uzasan, ako nisam bio jasan ranije, sa palmama ili bez. Poenta mog posta je bila da je dosta neozbiljno pristupljeno projektu koji je samo recikliran od negde drugde... Zato i ne bih tako ozbiljno shvatao najave. Delta ima mnogo projekata (i zemljista) ali malo sta radi.
Pa naravno kada misko ima minimalan input a hoce max output,a nece da rizikuje ni dinar vec samo igra na sigurno.
 
Definitivno je Cukarici potreban jedan veliki mega market, izgleda da samo Misko sme/moze/zeli da to sazida. Trenutno gradjani nemaju tako nesto. (vise bi voleo da ozidaju Metro ali sta je tu je,zna se ko je gazda u zemlji)

Izgleda kao velika kocka sa velikim parkingom. Uporedite na google maps sa parkingom ispred tempa na Bezanijskoj kosi nije velika razlika.
 
Mala ispravka. Tempo nije na Bez. Kosi, ali jeste najblizi joj. ;)
 
Ovakvim objektima je mesto van grada. E sad lokacija jeste obodna ali nije van grada. Umesto da i u tom delu grada bude lepo povezano naselje Cukaricka padina sa jezerom oni grade jedno gigantsko skladiste!!
Slican primer je bio sa izgradnjom IDEE na Bezanijskoj kosi gde parking zauzima pola naseljenog bloka!!!
No comment
 
Uopste sam protiv "retail parka" kao koncepta, ono jes' da s jedne strane komforno (sve ti je na jednom mestu) ali sa mnogo drugih strana ne valja, kao npr.

1) sto se tice pristupacnosti super je za one preko puta, ali kako tako jedan veliki centar "pokriva" veliki deo grada za vecinu ljudi je to daleko, tj. i za najmanju stvar moraju kolima

2) stvara preveliku koncentraciju saobracaja na jednom mestu

3) ohrabruje preterano "zoniranje" -> dosadne rezidencijalne kvartove koji su mrtvi kada su ljudi na poslu/u kupovini, a inace bez sadrzaja (zasto je to lose je povelika diskusija), opet dosadne i neinventine retail parkove koji su prazni nakon sto se radnje zatvore, a uz to ide potreba pomeranja velikog broja ljudi nonstop

itd.

Ziveo sam u zemlji i na kontinentu gde je ovo uobicajeni nacin urbanog planiranja, i takav mi se pristup uopste ne svidja.

Pre sam za retail "cetvrti" - delove grada sa dosta radnji ali i drugih sadrzaja, stambenih zgrada itd. To naravno nije nikakav novitet, vec stari oprobani koncept poznat pod imenom "grad" ;) svako od nas ovde je bio do Kneza, Bulevara...i slicnih ulica.

Retail parkovi - ok, ali samo za megaradnje (tipa IKEA) i outlet radnje, i to po pravilu na periferiji grada.
 
Intervju: Jelena Krstović, „Delta holding“
„Maksi“ nije na prodaju i ostaće naš nacionalni brend
Autor: Danijela Nišavić | 09.12.2009. - 05:00

Globalna svetska kriza i u našoj kompaniji najviše je uticala na usporavanje investicija. „Delta“ je, srećom, na vreme preduzela čitav niz mera, između ostalog - kroz smanjenje troškova poslovanja i reprogramiranje jednog dela kreditnog zaduženja, tako da možemo reći da je najveći udar prošao. Likvidnost je stabilizovana već nekoliko meseci i sada se dugovanja kreću u ugovorenim rokovima. Ponovo krećemo i u ozbiljnije investicije, kaže u intervjuu za „Blic“ Jelena Krstović, direktorka marketinga „Delta holdinga“.

krstovic-v.jpg


Koliko su tačne spekulacije o prodaji „Delta Maksija“, a da je strateško partnerstvo kojim biste proširili mrežu zapravo potrebno da biste višestruko uvećali prodajnu cenu?
- Procena je da bi za brz razvoj „Delta Maksija“, koji mi želimo, bilo dobro da kompanija dobije nekog značajnog finansijskog, takozvanog equity partnera. Tu nije reč o prodaji, već o ulasku u zajedničko finansiranje ubrzanog razvoja naše maloprodaje. Ali, bez obzira na moguće poslovne poteze, „Maksi“ će ostati domaći, nacionalni lanac.

Imali ste preliminarne razgovore sa najvećim investicionim fondom „Blekstoun“, koji je ozbiljno zainteresovan za pojedine delove holdinga. Za šta su konkretno pokazali interesovanje?
- Razgovori sa fondom „Blekstoun“, jednim od najvećih u SAD, deo su redovne prakse kompanije da komunicira sa velikim finansijskim i strateškim investitorima. Predstavnicima „Blekstouna“ predstavljeni su poslovanje kompanije i planovi u narednom periodu. Nije bilo konkretnih razgovora ni o celini poslovnog sistema, ni o nekoj od članica holdinga.

S obzirom na to da je cela ova godina bila u znaku zamrznutih poslovnih planova, kada ćete početi da ih realizujete i koje planove ste morali da odložite za bolja vremena?
- Sa poslednjim kvartalom 2009. godine „Delta“ nastavlja razvoj velikih projekata. U Kragujevcu je pre nekoliko dana postavljen kamen temeljac budućeg „Delta parka“. Reč je o takozvanom retail parku, novom maloprodajnom konceptu u Srbiji, koji je dizajniran da zadovolji sve potrošačke potrebe domaćinstva na jednom mestu. Sadržaće hipermarket, „uradi sam“ radnju, modne autlete i autlete tehničke robe. Ovaj koncept je napravljen tako da snabdeva sve potrošače naviknute na kupovinu po diskontnim cenama u otvorenim tržnim centrima. U decembru će biti otvorena dva „Tempo centra“, u Užicu na više od 5.000 kvadratnih metara, i u Kraljevu, sa površinom od 10.000 kvadrata.

Dosta ste ulagali u voćarstvo? Nastavljate li i dalje?
- Iduće godine u agraru planiramo ulaganja od čak 70 miliona evra, od čega najviše u proširenje voćnjaka u Čelarevu, najmodernijeg u ovom delu Evrope. Plan je da se ovaj zasad jabuke do 2013. godine proširi na više od 600 hektara i tada će prinos voćnjaka u Čelarevu biti veći od sadašnje ukupne proizvodnje jabuka u Srbiji. U 2010. izgradićemo i staklenik sa povrćem, na pet hektara, koji će se zagrevati vodom sa termalnih izvora.

A investicije u nekretnine?
- U zavisnosti od dobijanja potrebnih dozvola, očekujemo i početak velikih projekata u oblasti nekretnina. Planiramo početak renoviranja hotela „Kontinental“ i početak gradnje dva šoping-mola u Beogradu, na Autokomandi i Bulevaru despota Stefana.


U Ukrajini je bilo isplanirano veliko zajedničko ulaganje od 700 miliona evra s Rusom Olegom Bojkom, da li se od te ideje odustalo? Bilo je priča i o ulaganjima u Albaniju, Moldaviju, Belorusiju.
- Na tržištu Ukrajine imali smo velike planove, ne sa partnerima, već za samostalno ulaganje, ali te poslove, kao i one u Belorusiji, zamrzli smo zbog aktuelne situacije u svetskoj ekonomiji. U Albaniji naša kompanija već uspešno posluje, i to kao vlasnik najvećeg maloprodajnog lanca u toj zemlji, „Euromax“. Naša nova koncepcija investiranja u inostranstvu biće da produbljujemo biznis na tržištima na kojima već poslujemo.

Učestvovali ste u velikom broju privatizacija, pa i „Jugohemije“. Da li ste zainteresovani za kupovinu „Galenike“?
- Ne.

Nismo uzeli kredite uz subvenciju

Za mnoga preduzeća spas su krediti uz subvenciju države. U kom iznosu se „Delta holding“ zadužio uzimajući ove kredite i za koju namenu je novac utrošen?
- Nijedna članica „Deltinog“ poslovnog sistema nije koristila subvencionisane kredite ni za likvidnost, ni za investicije. Finansiramo se preko najvećih svetskih poslovnih banaka, pod tržišnim uslovima.
Izvor Blic

Iz Delte nista novo, dakle. Cini mi se da ce se - kada je bar u pitanju ono sto nas najvise interesuje, a to je razvoj nekretnina - orijentisati na ono sto im je najisplativije - Tempo hipermarkete, Maxije i eventualno Delta retail parkove. Mala investicija (tzv "limene kutije"), a dobar profit (velike marze, a jeftina radna snaga). Tako bih bar ja radio da sam na njihovom mestu.

Sve ostalo ce sacekati jos jedno vreme. Vidi se da je, kada se radi o nekretninama, Krstoviceva odgovorila tek na podpitanje i to vrlo diplomatski. Kod marketinga to nije slucajnu - da su pomenuti soping molovi prioritet, ona bi sama u intervjuu stavila akcenat na njih.

Ovako je samo kratko rekla da su ti projekt u planu, ali da zavise od brzine izdavanja dozvola (iako je cinjenica da su dozvole glavobolja grada Beograda, one se cesto koriste i kao alibi. Nijedan marketing menadzer, naravno, nece reci da njegova kompanija trenutno nema para).

Doduse, nije nemoguce da se do kraja naredne godine projekat Delta planeta mrdne sa mrtve tacke. Malo mi bode oci doduse pominjanje mola u Bulevaru despota Stefa, buduci da mislim da je nepotreban u narednih nekoliko godina i da je to investicija koja, i sto se tice Delte i sto se tice potrosaca, moze da saceka.

Posredno je i odgovorila i na pitanje koje je shmeksi postavio na temi o Hotelima - dakle, "Kontinental" ostaje i dalje Deltin i oni imaju planove za njegovu rekonstrukciju.

Malo su preterano zagrizli i verovatno ce 2010. iskoristiti da pokusaju da se stabilizuju, posto ih odlazeca godina nije milovala.
 
Da li neko ima ikakve informacije sta se desava sa Deltinim projektom u bloku 20 (hotel+poslovna zgrada), kriza ili sta?
 
Danas ce delta objaviti veliku vest - da delez preuzima maxi za poprilicno lepu kintu (nezvanicno, za vise love nego sto ce drzava dobiti za 30% telekoma).

Ovo ce se verovatno odraziti na njihove aktivnosti na polju nekretnina. Vise info cemo imati u toku dana :)
 
Pa jeste - injekcija je prilično jaka (932ME). Gde će je sad čika Miško ušpricati, pravo je pitanje. Nekretnine, Agrar... ima toliko mogućnosti. Ako počne sa planetom i Crown Plazom za početak je dosta za oživljavanje građevine u BG-u.
 
OK sad je prodat Maxi, Tempo... Moje pitanje: Da li ce Delze da promeni imena pomenutih brendova jer sada je 100% vlasnik?
 
ja video na b92 teletex prodati maxi,mini maxi,tempo i onaj u bugarskoj
 
Prodat je ceo Delta Maxi, što se odnosi na svu prodajnu mrežu u regionu, tzv "retail" . Delta se samim tim više neće uopšte baviti prodajom robe široke potrošnje. Ostaje prodaja automobila, poljoprivreda i proizvodnja, nekretnine i distribucija.
 
Vrh