Šta je novo?

Deltini projekti

^^

Oko NBS i deviznih rezervi je barem lako, jer su kursne razlike u navedenom periodu bile ogromne (EUR/USD), i zavisi kako ih obračunavaš i kada. Takođe devizne rezerve nisu spucane i bačene i potrošene, već konvertovane u dinare. Čak bi se zlurado moglo tvrditi da je NBS dobro zaradila jer je kupovala EUR po 75 a prodavala po 85-95. Šalu na stranu......

Vrlo je jasno zašto je Delta u ovoj situaciji. Takav ambiciozan plan širenja je morao da se finansira 90% iz kredita, a 10% iz sopstvenih sredstava. Kad su krediti presušili, poskupeli.... teško je odlučiti se da li da se obustavi širenje i tržište prepusti drugima, ili da se po svaku cenu nastavi dalje.

Dugoročno Delta može da preživi jedino kao najjači regionalni igrač i to je svima jasno. Ako ne ostvari tu poziciju kasnije će morati da se rasproda drugima. Zato Miško sada traži načina da nastavi sa planovima, verovatno tako što će da prepusti manjinski deo nekog biznisa nekom fondu ili krupnijoj zverki, ali to je vrlo zeznuto. Prvobitan plan je bio da izađe na londonsku berzu i na taj način dođe do svežeg kapitala, ali to je zbog kraza berzi propalo. Nikome drugome takođe ne cvetaju ruže i zato ova situacija traje, i verovatno će još dugo trajati.

Sa druge strane Delta pokušava da sa državom i gradom dođe do konačnog rešenja oko Luke i drugih zemljišta, koja bi mogla da upotrebi kao hipoteku i zalogu, i mislim da će do nekog dogovora brzo doći. Na taj način bi svi mogli da budu zadovoljni. Ali naravno pod uslovom da sve bude regularno i javno mnjenje ne ospe halabuku. Videćemo.....
 
Mislim da ovo objasnjenje ne govori bas sve.
OK, $ je porastao sa 2/3 na 3/4 za Evro. Nesto smo kalirali na konto toga.
Mene zanima ono sto Jelasic nikad nije rekao: U kojim komercijalnim bankama je NBS drzala novac na oplodnji? Dali smo tu kalirali?

Znas i sam, kad nesto uvozis, ponudis dinare na medjubankarskom trzistu da bi kupio devize . Ako deviza nema dovoljno, prodavci-ivoznici i Banke dizu kurs. Onda uskoci NBS i kaze : mi prodajemo po nizem kursu, daj dinare, evo ti devize.
Tako se kurs ocuva, a NBS svoje devizne rezerve pretvara u dinarske rezerve.
Vec par meseci, NBS nije intervenisala, znaci uvoz uspeva da se pokrije iz komercijalnih izvora i devizne rezerve se ne okrnjuju.
Proslo leto, kada je kurs za EU pao na 75, NBS je kontra intervenisala i otkupila stotine miliona evra, plasirajuci dinare, da kurs nebi otisao ispod granice neisplativosti rada izvoznika. Tu su i porasle rezerve NBS.
Sad, uzimaju kredit na 3 mld, da bi imali dovoljno deviza za "ne daj Boze" . Moras da se upitas sta tu nije u redu. posebno, jer kad god pitas NBS: u kojim komercijalnim bankama smo drzali devize, dobijes neodredjen odgovor: Kao, u sigurnim, nemas zime....
Pa, ipak me malo zima....
 
^^

Problem je u tome što NBS nije otkupila stotine miliona Eura pri 75, već neku siću, a prodala je do sada mislim oko 1.5 milijardu. Uvoz i izvoz su sada toliko opali (oko 35% mislim), da ne ugrožavaju toliko devizne rezerve, koliko ih ugrožava manjak dosadašnjeg priliva po osnovu investicija, dokapitalizacija, kredita, doznaka i neto otkupa od menjača, dok sa druge strane imamo odliv po osnovu vraćanja kredita. Tu je ta razlika od dodatne 1.5 milijarde Eura, i što je najgore opasnost od daljeg topljenja rezervi. E zato je MMF neophodan, jer nema drugog izvora (odnosno ima - rasprodaja).

I ja bih voleo da znam gde leže i u kojoj valutnoj strukturi devize, ali sam barem siguran da nisu pojedene.
 
Колико се сећам, Јелашић је у једном интервјуу објаснио да је већина новца у обвезницама и секјуритијима америчких федералних резерви. Нисам сигуран колика је структура, тј. да ли се ослањају више на долар или евро, али логично би ми било да је евро у питању.
 
Dan kada Delta ode u stecaj svanuce Srbiji. Bolece kratkorocno, ali dugorocno ce da bude mnogo bolje. Propadni, Miskovicu...
 
Meni još uvek nije jasno zašto je toliko ljudi protiv Miškovića. U čemu je problem? Ljubomora ili šta?

Siguran sam da sve njegove (uglavnom bejaše uspešne do sad) firme uredno plaćaju porez državi, što je po nju samo bolje.
A grad, a i šire, izgradiše brzo, kvalitetno dovoljno i lepo.

Nije mi jasno na koji on to način oštećuje ovu državu?
 
Pa izgleda da ljudi više vole strane tajkune od domaćih.
 
Тако што дере грађане узимајући 40%-60% марже, преко Делте иде велики део велепродаје, а у малопродаји су покуповали ц маркет и гомилу ситних приватника тако да имају апсолутни монопол у снабдевању... Данас је меркатор, који је увек важио за скуп ланац, јефтинији од било ког максија. На страну то што у максијима више нема многих производа... Велики произвођачи су одустали од сарадње са Делтом баш због огромних маржи... И тако, ем те деру, ем немаш шта да купиш... :violina:
 
little lightning":gije5f73 je napisao(la):
Meni još uvek nije jasno zašto je toliko ljudi protiv Miškovića. U čemu je problem? Ljubomora ili šta?

Siguran sam da sve njegove (uglavnom bejaše uspešne do sad) firme uredno plaćaju porez državi, što je po nju samo bolje.
A grad, a i šire, izgradiše brzo, kvalitetno dovoljno i lepo.

Nije mi jasno na koji on to način oštećuje ovu državu?
Monopolom oštećuje društvo - eliminisao je konkurenciju malih trgovaca-preduzetnika (od kojih zavise njihove porodice), potrošače dere cenama (to smo svi mi), domaćim dobavljačima plaća odloženo i po 4 meseca, čime ubija domaće proizvođače (od kojih zavise porodice zaposlenih), plus što uvozom svega i svačega dodatno ubija i ono malo prozvodnje koja bi trebala da bude motor ekonomije.

A za svoje "poduhvate" dobija sve moguće poreske olašice.

Valjda ti je sad jasnije.
 
Ha, opet dosta predrasuda.

Istina je da Delta plaća sa 90-120 dobavljače pa i kasni preko toga, ali istina je i da većina trgovačkih lanaca to smatra standardnim uslovima.

Priče o maržama su žestoka iluzija, jer svi slični lanci u regionu manje više isto posluju.

Istina je da su cene u Maksijima u rangu svih supermarketa na tržištu ali i da su u Tempu među najjeftinijima.

Mali trgovci preduzetnici će biti isrebljeni kako god okreneš, taj proces nema veze sa Deltom.

Delta DMD uvozi uglavnom skupu i luksuzniju robu, koja nije konkurencija domaćoj robi, a sa druge strane Deltini brendovi koji su domaća proizvodnja, polako kreće u izvoz.

Jedina prava zamerka je monopolsko ponašanje, koje na kraju krajeva jedino šteti stranim lancima koji posluju kod nas. Mislim da se to svakako ne odražava na cene koliko svi misle.

Kakav god da je Miško, slika je i prilika našeg naroda, i mi trenutno ne zaslužujemo boljeg.
 
GOJE":1x01bz74 je napisao(la):
Jedina prava zamerka je monopolsko ponašanje, koje na kraju krajeva jedino šteti stranim lancima koji posluju kod nas. Mislim da se to svakako ne odražava na cene koliko svi misle.
Mislim da ima vise zamerki, npr. uticaj koji vrsi na politicare ne bi li "sve po zakonu" uzeo velike pare. Da li ste vec zaboravili frku oko poslednjih izbora, vezu Luke Beograd sa svim tim, i sve ostalo sto uz to ide? A istorijat gospodina Miskovica?

I kako to monopolsko ponasanje steti samo stranim lancima? Ako je maxi vec toliko jeftin, onda strani lanci nemaju sta da traze - a monopolsko ponasanje podrazumeva zloupotrebu monopolskog polozaja...i to ne samo na trzistu. Kako to, eto, kada god se u vestima najavljuje otvaranje radnje nekog stranog lanca, to biva u Nisu, Kragujevcu, Subotici, a ne u Beogradu...svi strani lanci u Beogradu - a to su Vero i Merkator - su usli pre nego sto je Miskovic postao toliko dominantan a i imali su politicke veze (Vero iz prijateljske nam Grcke a Merkator preko Svilanovica), tu je jos i Metro, koji je doduse u pripizdini. Jedino se pojavila kao novi market IDEA iz Hrvatske, ali to su vec neke interne balkanske tajkunske varijante (ako se dobro secam tu je umesan Djunic).

Kakav god da je Miško, slika je i prilika našeg naroda, i mi trenutno ne zaslužujemo boljeg.
Ovo je najgluplja odbrana Miskovica ili bilo cega koju sam ikad cuo. Takvi smo, pa nam tako i treba, i ne treba stremiti da bude bolje. Jeste. Sigurno. Radis za Deltu mozda?
 
Monopol? Ja ne vidim monopol ovde. Jedan Maksi se u blokovima već zatvorio zbog nedostatka mušterija. Ovde vlada IDEA. Maxi u maloj kozari nikada nije bio popularan, a maxi u 63 bloku gubi mušterije. Jedino imaju dobro povrće.

I non-stop se tuku sa cenama, promocijama, popustima: IDEA super, IDEA extra, SuperMaxi, Maxi i Tuš.

Ja se ne osećam ugroženo po pitanju supermarketa.

A i mislim da je Delta City generalno daleko jeftiniji od USC-a i da su se malo više potrudili sa novim brendovima od USC-a.
O fenomenalnom izgledu Deltinih građevina neću diskutovati ovom prilikom.

Bilo bi lepše kada bi Agrokor malo više uložio u našu državu, istina, ali...
I čekam da vidim šta će Verano uraditi sa Familijom. Za početak su malko skupi, ali mi se dopada veliki izbor i atmosfera.

Sa laičke tačke gledišta, toliko od mene.
 
GOJE":3595diyv je napisao(la):
Ha, opet dosta predrasuda.

Istina je da Delta plaća sa 90-120 dobavljače pa i kasni preko toga, ali istina je i da većina trgovačkih lanaca to smatra standardnim uslovima.

Priče o maržama su žestoka iluzija, jer svi slični lanci u regionu manje više isto posluju.

Istina je da su cene u Maksijima u rangu svih supermarketa na tržištu ali i da su u Tempu među najjeftinijima.

Mali trgovci preduzetnici će biti isrebljeni kako god okreneš, taj proces nema veze sa Deltom.

Delta DMD uvozi uglavnom skupu i luksuzniju robu, koja nije konkurencija domaćoj robi, a sa druge strane Deltini brendovi koji su domaća proizvodnja, polako kreće u izvoz.



Jedina prava zamerka je monopolsko ponašanje, koje na kraju krajeva jedino šteti stranim lancima koji posluju kod nas. Mislim da se to svakako ne odražava na cene koliko svi misle.

Kakav god da je Miško, slika je i prilika našeg naroda, i mi trenutno ne zaslužujemo boljeg.
Ovde je, otprilike, i moje glediste.
Miskovic se obogatio . Pa normalno da se obogatio. Normalno da se ponasa kako se ponasa. Normalno da sada vuce drzavu da vadi njegova kestenja iz vatre.
Nemate razloga da se bunite protiv njih. Dobavljaci koji nece da posluju pod Deltinim uslovima, ne moraju da im daju robu. To je OK. Ko nece da radi u Maxi-ju za 14.000,- platu, zao mi je, ali ne mora. Nek se zaposli u IDEA ili Rodic?

Stranih lanaca nema jer tesko konkurisu Delti sa cenom. Buuu-huuu.
 
GOJE":w37nfw11 je napisao(la):
Kakav god da je Miško, slika je i prilika našeg naroda, i mi trenutno ne zaslužujemo boljeg.
A bre? Šta?

creme-nadlle":w37nfw11 je napisao(la):
Miskovic se obogatio . Pa normalno da se obogatio. Normalno da se ponasa kako se ponasa. Normalno da sada vuce drzavu da vadi njegova kestenja iz vatre.
Jeste, normalno je da se Mišković tako ponaša. Neće biti normalno ako država bude sa novcem uzetim od poreskih obveznika spasavala njegovu trgovinsku imperiju pod izgovorom da spasava 25.000 radnih mesta menadzera, administrativaa, poslovodja i kasirki.
creme-nadlle":w37nfw11 je napisao(la):
Nemate razloga da se bunite protiv njih. Dobavljaci koji nece da posluju pod Deltinim uslovima, ne moraju da im daju robu. To je OK.
Već se oseća slabija ponuda u Maxiju i Tempu, tako da eto.
creme-nadlle":w37nfw11 je napisao(la):
Stranih lanaca nema jer tesko konkurisu Delti sa cenom. Buuu-huuu.
Nije problem u konkurenciji, nego neće da rade u barabskoj državi.

Naš problem nije Mišković. Jeste on monopolista, ali naš problem je država, tj državni službenici koji mu to omogućavaju. Pa prvi se Slobodan Milosavljević ponaša kao da je ministar za Deltu a ne ministar trgovine...

je*******ote počelo drugo poluvreme...
 
hazard":1a6caovl je napisao(la):
I kako to monopolsko ponasanje steti samo stranim lancima? Ako je maxi vec toliko jeftin, onda strani lanci nemaju sta da traze - a monopolsko ponasanje podrazumeva zloupotrebu monopolskog polozaja...i to ne samo na trzistu. Kako to, eto, kada god se u vestima najavljuje otvaranje radnje nekog stranog lanca, to biva u Nisu, Kragujevcu, Subotici, a ne u Beogradu...svi strani lanci u Beogradu - a to su Vero i Merkator - su usli pre nego sto je Miskovic postao toliko dominantan a i imali su politicke veze (Vero iz prijateljske nam Grcke a Merkator preko Svilanovica), tu je jos i Metro, koji je doduse u pripizdini. Jedino se pojavila kao novi market IDEA iz Hrvatske, ali to su vec neke interne balkanske tajkunske varijante (ako se dobro secam tu je umesan Djunic).

Ovo je najgluplja odbrana Miskovica ili bilo cega koju sam ikad cuo. Takvi smo, pa nam tako i treba, i ne treba stremiti da bude bolje. Jeste. Sigurno. Radis za Deltu mozda?
Ti baš slabo poznaješ materiju, pa ne razlikuješ koncepte trgovine i konkurencije u maloprodaji, tako da tu ne vredi odgovarati, a što se tiče poslednje rečenice - BRAVO provalio si me. Pa ja sam Mišku i keva i sekretarica i desna ruka i leva noga.

Čoveče prestani da živiš u iluziji, i shvati da tako u Svetu funkcioniše ekonomija. Krupan kapital kontroliše političare i ekonomske tokove uopšte. Ako oćeš to da menjaš, počni od Sveta a ne od Srbije.

To što misliš da ja branim Miška, time što kažem da na zaslužujemo boljeg, govori opet o tebi, jer to nikako nije njegova odbrana, već realna slika Srbije, i činjenica da treba da prođe bar dve generacije ljudi, da bismo dobili iole normalne "bogataše".

Tokom '90, pa i sada bilo je mogućnosti da se nekoliko hiljada ljudi bliskih vlastima preterano obogate (a da pritom ne ogreznu u klasičan kriminal i šverc). Samo jedan je uspeo skroz, a nekoliko donekle. Tako da i to nešto govori.
 
@relja,

Slobodan Milosavljević je stvarno tenkre i čudi me da tako providno opstaje kao Miškov potrčko, a ostatak posta nije baš najtačniji.

Strani lanci normalno rade u ostalim barapskim državama, ovde jednostavno nemaju prođu jer bez 10 godina ne mogu da vrate investicije, a kod nas su uglavnom do sada investirali oni koji žele mnogo brži povratak investicija.

Što se tiče dobavljača delte, samo jedan je prestao da radi sa njima i to samo zato što je u pitanju isti tip monopola koji ima mnogo veće marže od Miška, pa nije hteo da ih deli, njegov izbor... ništa više od toga.

Država mora da pomaže svoju privredu, jer sigurno neće tuđu. To ne treba zvati spasavanjem, već normalnom reakcijom (na žalost zakasnelom)
 
Zamalo zbog ovog Miškovića da sinoć propustim treći gol Mančestera :vops:

Mnogo puta sam rekao, stvar je percepcije. Vreme će vrlo brzo pokazati ko je u pravu.
 
GOJE":1gsjk4vn je napisao(la):
Čoveče prestani da živiš u iluziji, i shvati da tako u Svetu funkcioniše ekonomija. Krupan kapital kontroliše političare i ekonomske tokove uopšte. Ako oćeš to da menjaš, počni od Sveta a ne od Srbije.
Da, jer je mnogo lakse promeniti svet nego Srbiju. :rolleyes:
 
creme-nadlle":3fwzuhv3 je napisao(la):
GOJE":3fwzuhv3 je napisao(la):
Ha, opet dosta predrasuda.

Istina je da Delta plaća sa 90-120 dobavljače pa i kasni preko toga, ali istina je i da većina trgovačkih lanaca to smatra standardnim uslovima.

Priče o maržama su žestoka iluzija, jer svi slični lanci u regionu manje više isto posluju.

Istina je da su cene u Maksijima u rangu svih supermarketa na tržištu ali i da su u Tempu među najjeftinijima.

Mali trgovci preduzetnici će biti isrebljeni kako god okreneš, taj proces nema veze sa Deltom.

Delta DMD uvozi uglavnom skupu i luksuzniju robu, koja nije konkurencija domaćoj robi, a sa druge strane Deltini brendovi koji su domaća proizvodnja, polako kreće u izvoz.



Jedina prava zamerka je monopolsko ponašanje, koje na kraju krajeva jedino šteti stranim lancima koji posluju kod nas. Mislim da se to svakako ne odražava na cene koliko svi misle.

Kakav god da je Miško, slika je i prilika našeg naroda, i mi trenutno ne zaslužujemo boljeg.
Ovde je, otprilike, i moje glediste.
Miskovic se obogatio . Pa normalno da se obogatio. Normalno da se ponasa kako se ponasa. Normalno da sada vuce drzavu da vadi njegova kestenja iz vatre.
Nemate razloga da se bunite protiv njih. Dobavljaci koji nece da posluju pod Deltinim uslovima, ne moraju da im daju robu. To je OK. Ko nece da radi u Maxi-ju za 14.000,- platu, zao mi je, ali ne mora. Nek se zaposli u IDEA ili Rodic?

Stranih lanaca nema jer tesko konkurisu Delti sa cenom. Buuu-huuu.
 
Kako oni to tesko konkurisu sa cenom??? Cene hrane u Srbiji su skuplje nego u Spaniji!!! Jel ti to zelis da kazes da je radna snaga u Srbiji skuplja? Da vise kosta da se proizvede jedan proizvod?? Ljudi u Srbiji koji proizvode smesno zive, gde onda odlaze pare???
 
zhaba":26zvje6v je napisao(la):
Kako oni to tesko konkurisu sa cenom??? Cene hrane u Srbiji su skuplje nego u Spaniji!!! Jel ti to zelis da kazes da je radna snaga u Srbiji skuplja? Da vise kosta da se proizvede jedan proizvod?? Ljudi u Srbiji koji proizvode smesno zive, gde onda odlaze pare???
Ovo nema nikakve veze sa Deltom, već sa zastarelim načinima proizvodnje, prodaje, distribucije i trgovine u Srbiji.
 
A i to za cene hrane je malo preterano... Koliko su u Španiji:

hleb
sir
paradajz
paprika
krastavac
luk
zelena salata
genetski nemodifikovana junetina
pirinač
pasulj
šargarepe
keleraba

itd itd itd... Baš me zanima, nisam našao ni jednu EU zemlju (osim Bugarske) gde su te stvari jeftinije... doduše u Španiji sam kupovao sam u Carrefouru, ali pretpostavljam da ne postoji velika razlika u ceni.
 
Volela bih da znam gde to ima da se kupi genetski modifikovana junetina :laugh: !
 
Mrzi me sada sve da čitam pa ako neko nije spomenuo treba reći da Delta nijednoj firmi nije ništa plaćala u prvom kvartalu, bukvalno ništa. Ne znam da li su od aprila počeli da plaćaju obaveze.
 
Vrh