Šta je novo?

Dedinjske vile

Није ми јасно зашто би се неко устручавао да фотографише по Топчидерском брду и Дедињу.
Шетао сам се пре неколико недеља потезом од Толстојеве скоро свим улицама лево-десно и наниже до Цвећаре и Кинеског конзулата, и од Косте Главинића и Васе Пелагића до Пушкинове. Те улице јесу практично без пролазника, има у неким деловима камера и кућица с чуварима, али могло би се сликати, зашто да не? У уређеном, цивилизованом свету ако нешто није за сликање ту лепо стоји знак или обавештење. Ако сте у недоумици, питате, ако имате кога.

Наравно, то не подразумева скакање на нечију ограду или протурање апарата кроз капију, јер тиме се угрожава приватност и посед. Али, оно што је с улице видљиво, то је јавни изглед, град. Ако неко неће туђе погледе, подигне високу и непровидну ограду, али (хм, теоретски, или формално-правно*) нема права да некоме забрани да слика с улице оно што се види с улице. Јер, у супротном, готово све је нечије.

Шетајући се тим улицама с радозналошћу која би волела да види куће и дворишта с разних страна (искључиво из побуда које спадају у област архитектуре и уређења) пало ми је на памет једно питање: колико у висину досеже посед власника земљишта? Наиме, јасно је да на већој висини пролазе авиони и друге летелице, али шта с висином од (десет до) неколико десетина метара? При том највише мислим на оне нове мини-летелице налик хеликоптерчићима које носе камере. Да ли је та висина регулисана неким законом? Занимљиво практично и правно питање!

........................

*) Недавно сам сликао натписе на једној кафани у Жаркову. У том тренутку се испред кафане зауставио мерцедес с, убрзо се испоставило, њеним власником, и почео одмах да ме кроз отворени прозор набусито пита зашто сликам. Ја сам му уљудно узвратио питањем зашто се то њега тиче, а он ми је рекао да је кафана његова. Рекао сам му, исто уљудно - па шта. Улица је јавни простор, натпис је јаван. Он је устукнуо и тренутно изгубио све аргументе. Онда сам му објаснио да од тога што ја сликам може да има само користи, и лепо смо се растали.
Истовремено, схватио сам да се људи код нас још боје државе, инспекција и контрола, па зато неретко реагују набусито. Наиме, сви су криви по неком основу - и дословно, и иронично говорећи.
 
na ulazu u užičku postoji čak i znak zabranjeno slikanje.


nemoj da se praviš francuska sobarica.

ljudi jednostavno ne žele da imaju posla sa takvim likovima kao taj u s klasi....

a pri tome u ovim navedenim ulicama žive jači ljudi od nekog restorandžije sa žarkova. pa može da ti se desi da umesto restorandžije izađe neko obezbeđenje sa oružijem i značkom da te propita zašto slikaš.
 
Лако је с ресторанџијама, а углавном и с бар донекле култивисаним обезбеђењем, све с наоружањем и значком који, рекло би се, неке људе изобилно импресионирају још од страобалног тренутка њиховог детињства кад им је у госте дошао даљи рођак који је успео у животу - политички комесар у кожњаку и с фасцинантном футролом са зна се чиме - али, с фином господом без елементарног познавања мистичног правописа и недокучиве граматике матерњег им језика, која ти се из прве обрати као комшији из јединог сокака у родном им селу на крају вечито гладне и завидне недођије - вала, није, брате!

Кад виде некога ко макар издалека личи на наоружану власт њима тренутно почну да клецају колена од неке врсте религиозне падавице, а на помисао на пун тањир хране на тераси неке пристојне куће губе разум у потпуности и постају опасни за околину.

Зато се оправдано клоне чак и проласка одређеним деловима цивилизованих насеља, а у неко уређено иностранство и не помишљају да икад оду. Паметно!
 
Kakvo `bre` uredjeno inostranstvo|?
AJd bas da vidim da u Becu (valjda je dovoljno uredjeno)
neko slika u ulici gde su rezidencije ambasadora nekoliko mocnih drzava?
Nemojmo se frljati nekim stvarima, stvarno ne ide. Potrudimo se da budemo zreli, ozbiljni i odgovorni ljudi.
 
Па, ево, овако.

Био сам у неколико резиденција на Дедињу. На пријемима, с позивницом.
Амбасадори и разни директори овога и онога воле да покажу кућу у којој живе, па тако обично видите главне просторије и врт. Успут вам испричају да воле, рецимо, Ролингстонсе и пуњену димљену вешалицу - ако нису вегетаријанци, наравно, као њихове госпође. Они који нађу за сходно направе коју фотографију са собом, такозвани селфи. Наравно, ако им уђете у спаваћу собу без питања, реаговаће, али исто бисмо учинили сви ми.

Ако би ме неко питао нешто док на пристојан и ненаметљив начин сликам, рецимо, резиденцију америчког амбасадора, рекао бих му да је реч о кући коју је поседовао предак једног мог даљег рођака, пре него што су га једног претежно сунчаног и слатким малим облачићима на плаветном небу украшеног дана посетили они намргођени ликови у кожњацима. Од тог красног сусрета тог предивног дана је живео неко време у кућици за вртлара, а онда је морао да умре, пред сам крај свог живота. Тако су комунисти замишљали космичку правду за себе и своје гвоздене комраде. Са све презиром према француским собарицама и немачком есцајгу, оним првим ни сами не знају зашто, а овом другом због замршених правила његове употребе. Зато бих дотичном рекао да пренесе Његовој екселенцији моју љубазну молбу да ме, када узмогне времена и расположења, припусти да разгледам кућу изнутра. Не бих при том одбио један солидни бурбон из његовог бара.

Све остало сам написао горе. Упутство: прочитати више пута, једног дана ће постати јасно.
 
E bas lepo.
Preporucujem ti onda da produzis malo uzbrdo do Izraelske ambasade, cuh onomad da imaju burbona na pretek...
 
Momci ispred izraleske ambasade imaju metak u cijvei ipaak je to mosad
 
direktor":3pe1m7eu je napisao(la):
Momci ispred izraleske ambasade imaju metak u cijvei ipaak je to mosad

Momci ispred ambasade su pripadnici PTJ, jedino ako možda u slobodno vreme, ne rade honorarno za Mosad
 
Једном сам ишао пешке Ужичком, и одједном, веровали или не, видим како кола из супротног смера иду благо укосо улицом, полако, у мом правцу (према ул. Теодора Драјзера, на неколико стотина метара од раскрснице). Мало необично, али ја настављам, а настављају и кола тако, према супротном, мом тротоару, и ја тада у магновењу схватим да нема возача у њима. Онда се однекуд створио човек којег до тада нисам видео - трчи и зауставља кола.
Очигледно су се била откочила и побегла му.

Оно што је занимљиво јесте да апсолутно нико то није видео, нити се узбудио око тога, никакве камере то нису снимиле, никаква полиција нити обезбеђење нису дојурили, ни у том тренутку, ни после, кад сам наставио пешке до Топчидерске звезде. А у улици толико резиденција и агената с откоченим пушкама и мецима у цеви. Мислим, могао је да буде аутомобил пун експлозива, иде без возача, као у неком филму.
 
Кад је већ реч о сликању амбасада.
Без проблема сам прошле године, 20. октобра, усликао амбасаду Боливаријанске Републике Венецуеле на Бежанијској коси (Земунски део), налази се у улици Марије Бурсаћ иза Дома пензионера.




"Поглед са улице":
https://www.google.rs/maps/@44.8339457, ... !2e0?hl=sr
 
Stavljam slike sa brojevima lokaciej ce dopuniti honest prvi dio foto ture po dedinjskom zabranu uz honesta kao vodica
1.
dsc01995.jpg

dsc01994.jpg

2.
dsc01996.jpg

stigla kriza
3.
dsc01998.jpg

serijska kuca vila
4.
dsc01997.jpg

5.
dsc01999.jpg

dsc02000.jpg

jedino gdje je bio problem momic sta to sslikate za koga slikate nema slikanja itd standardno
6.
dsc02001.jpg

dsc02002.jpg

vila majora gaspara raspada se mora da je u drzavnom vlasnistvu
7.
dsc02003.jpg

8.
dsc02004.jpg

9.
dsc02005.jpg

10.
dsc02006.jpg

11.
dsc02007.jpg

12.
dsc02008.jpg

skulpture po dvoristu vaja vlasnik
dsc02009.jpg

dsc02010.jpg

13.
dsc02011.jpg

14.
dsc02012.jpg

15.
dsc02013.jpg

16.
dsc02014.jpg

17.
dsc02015.jpg

18.
dsc02016.jpg

19.
dsc02017.jpg

kucica vodovoda
20.
dsc02018.jpg

osttak kasnije
 
Nastvak , moram reci da mi je par fotki nestalo morcu da ponovim Honest
21
dsc02019.jpg

22
dsc02020.jpg

23
dsc02021.jpg

24
dsc02023.jpg

dsc02022.jpg

25
dsc02025.jpg

26
dsc02027.jpg

dsc02028.jpg

27
dsc02029.jpg

28
dsc02030.jpg

vila gencic ofarbana do pola
29
dsc02031.jpg

dsc02032.jpg

30
dsc02033.jpg

31
dsc02034.jpg

mjesna zajednica
32
dsc02035.jpg

33
dsc02036.jpg

34
dsc02037.jpg

35
dsc02038.jpg

Djecije igraliste
dsc02039.jpg

dsc02040.jpg

dsc02041.jpg

dsc02042.jpg

36
dsc02044.jpg

37
dsc02044.jpg

tabla sfrj stil
dsc02045.jpg

38.
dsc02046.jpg

dsc02048.jpg

39.
dsc02049.jpg

40.
dsc02051.jpg

41.
dsc02053.jpg

42.
dsc02054.jpg

43.
dsc02055.jpg

ovdje zivi drug vucko propagator crveni, a vamo prica po forumu o solidarnosti itd
44.
dsc02056.jpg

45.
dsc02061.jpg

46
Apsolutni hit kuca sa silnim nagradama ima maleni problemcic imovinske prirode
dsc02057.jpg

dsc02058.jpg

Apsolutni hit
dsc02060.jpg

Honest popuni sta nedostaje do sledece setnje po dedinju i senjaku
 
Pa dobar 'djir' ste napravili...
Od Instituta za ortopediju i belog dvora, pa skoro do marakane :D
Jel to bila rekreativno - pesacka tura ? ;-)
 
Da da je bilo vise mjesta na kartici aparata bilo bi vise slika ,ovako drugi put
 
Joj Direktore gde sad da nabrajam nije pregledno ako nekog nesto posebno zanima nek pita. :D
 
jel u kuci pod rednim brojem 3. snimana serija Gore dole iste su :)
 
Jeste , i druge serije ,bakica rentira glumcima kako bi odrzavala kucu
Mene interesuje kome je pripadala vila pod brojem 24 nekad je koristila neka ambasada u sfrj zna ko nesto vise
 
Johnest_Hon":3loso2oc je napisao(la):
Joj Direktore gde sad da nabrajam nije pregledno ako nekog nesto posebno zanima nek pita. :D

Hvala vam, Johnest i direktore! :D

Mene zanimaju kuće broj 20 i 46 (ovo zapravo i ne liči na kuću).

Da se niste prošetali do Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića, Šoline i Mladena Stojanovića? Mislim da sam već rekao da mi se ta iz nekog razloga sviđa.

:mrgreen:

Da mi je saznati ko je arhitekta... Niko se u vreme dok je građena nije šetao s foto-aparatom pa da slika tablu s obaveštenjem.

Nikad dosta ni slika nove vile iz Tolstojeve.

I trouglaste kuće u Miloja Đaka.
 
A zna li neko nesto vise o vili pod brojem 24 bila je nekad neka ambasada ,stoji napustena veoma dugo
 
To možda zna mmilovan.

Zanimaju me još 7, 11, i 34.

Lep je ovaj stambeno-poslovni objekt arhitekte Aleksandra Šavikina u Smetaninoj ulici:

www.aleksandarsavikin.rs/smetanina.html

U kakvim je to imovinsko-pravnim problemima?

Još tri kuće koje me podsećaju na onu prekoputa američke ambasade:

Tolstojeva

https://www.google.rs/maps/@44.7858827, ... sSsJBA!2e0

Milenka Vesnića:

https://www.google.rs/maps/@44.7844497, ... CBkq2Q!2e0

Bulevar kneza Aleksandra Karađorđevića:

https://www.google.rs/maps/@44.7806203, ... gLBfHw!2e0
 
direktor":28mrjow2 je napisao(la):
A zna li neko nesto vise o vili pod brojem 24 bila je nekad neka ambasada ,stoji napustena veoma dugo

Која је то улица и број? Можда преко та 2 податка може да се пронађе.
 
To bi nam mogao reci Johnest_Hon ja ako je nabodem preko binga ili gugla da saznam
 
Vrh