Šta je novo?

Crna Gora

Данас сам морао ићи до Цг, преко Кремана, Златибора, Кокинго Брода, Пријепоља на Јабуку па Пљевља, Бољанићи, Враца до Присоја!
Нисам стигао сликати јер сам возио али ево неколико запажања. Од Кремана до укључења на магистралу пут се распада, од Пријепоља да Јабуке је почео да се распада. Гранични прелаз Ранче са ЦГ стране још није отворен и има неколико стотина метара где треба пазити да не отпадне картер. После је пут до Пљеваља одличан! На излазу из Пљеваља ка Метаљци пут се распада а онда почиње нова деоница до пред Бољаниће која је одлична, даље је све горе и горе...Генерално путеви у ЦГ су доста бољи него у Србији!
,
Данас сам морао ићи до Цг, преко Кремана, Златибора, Кокинго Брода, Пријепоља на Јабуку па Пљевља, Бољанићи, Враца до Присоја!
Нисам стигао сликати јер сам возио али ево неколико запажања. Од Кремана до укључења на магистралу пут се распада, од Пријепоља да Јабуке је почео да се распада. Гранични прелаз Ранче са ЦГ стране још није отворен и има неколико стотина метара где треба пазити да не отпадне картер. После је пут до Пљеваља одличан! На излазу из Пљеваља ка Метаљци пут се распада а онда почиње нова деоница до пред Бољаниће која је одлична, даље је све горе и горе...Генерално путеви у ЦГ су доста бољи него у Србији!
E moj prijatelju, putevi dosta bolji u CG nego u Srbiji.Nisi dovoljno na tockovima, prelazim i Crnu Goru, i Srbiju uzduz i poprijeko.Pa do skora nisi mogao prici Pljevljima ni sa jedne strane, jer su radili decenijske projekte sanacije 10-15 kilometara sa svih strana.Konacno su zavrsili potez Jabuka - Pljevlja, ali zato veza sa BP - Pljevlja, Pljevlja - Metaljka prijete da predju u visedecenijeske, tj vijekovne projekte jer im se kraj i ne nazire.Da ne pricam situaciju po selima, gdje ogromna sela, koja su nazalost sada skoro pusta nisu dobila metar asfalta 40 i kusur godina.Mogao bih da ti nabrojim mnogo primjera, sigurno ih ima i po Srbiji..ali opet,reci da su dosta bolji nema uporiste, stavise.
 
prihodi_od_turizma_250523_tw1024.jpg
 
Rusi iz Srbije bi bili turisti, kao i neki Rusi iz Rusije. Ne znam, nemam još pojašnjenje ovih brojki.
 
То би ми било посебно драго, али, да ли је реално? Због аутопута?
 
Zbog skijališta. Fenomenalno je, meni trenutno isped Kopaonika i Jahorine ukupno gledano. Podgoričanima je to na bukvalno 40min vožnje pa se mnogo koristi skijanje na dan, dođeš odskijaš i vratiš se u istom danu.
 
Na koji način su takvi turisti registrovani kao turisti?
Pitam jer bi na taj naćin trebalo da se vodi kao turista svako ko npr. dođe na Adu ili ode do Zoološkog vrta u BG ili na bilo koje drugo mesto masovnog okupljanja u svrhu razonode bilo gde u Srbiji.
Možda grešim ali da li je turista onaj iz PG koji se spusti do mora da osoli guzicu i vrati se istog dana.
Jeste turista ali i nije...
Mislim da ste skapirali na šta mislim.
 
Naravno, ali isto to radi neko ko ide u zoološki vrt ili na more na jedan dan pa se oni ne ubrajaju u turiste.
Mislim da ti ljudi nisu uračunati u one brojke koje je Panta postavio u onom postu.
Verovatno će u nekom trenutku dati detaljnije tumačenje tih brojeva.
 
Нема потребе да разбијате главу тиме. У рачунању БДП-а постоји секторска подела, па се ту сабира промет привредних друштава која имају шифру делатности која спада у туризам (углавном хотели). И то је директан приход од туризма. Све остало (порез од горива, ћевапи и слично) је индиректан приход.

Постоји још један фактор који многи заборављају - инфлација. Хотелски смештај је свуда језиво поскупео у последње време.
 

"Za 10 dana prodato ski-pasova koliko za cijelu prošlu sezonu​

Iz MERT-a su saopštili i da je zimska sezona i pored kašnjenja snijega krenula sjajno: porede da je prošle godine u januaru, kada se moglo skijati svaki dan, ukupna posjeta, uključujući skijaše i one koji su se vozili panoramskom žičarom na ski centru Kolašin 1600, bila 14.389 posjetilaca, dok je ove godine za samo 10 sniježnih dana zabilježeno 12.445 korisnika ski-pasova i žičare."

Izvor vjesti.me

@Срлес verovatno je skipass direktno vezan za turizam. Ja sam bio za Sretenje, nenormalno je koliko je bilo ljudi samo iz Beograda, i koliko se celo skijalište razvilo u pogledu ski staza/liftova, naravno na sve strane se vidi da se dosta gradi i apartmansko/hotelski sadržaj. Ozbiljno skijalište je postalo i biće verovatno odlično dok ne naprave Kopaonik br 2 sa gužvama.
 
Rusi iz Srbije bi bili turisti, kao i neki Rusi iz Rusije. Ne znam, nemam još pojašnjenje ovih brojki.

Да, видиш. Кад боље размислим, мислим да су сви Руси које сам упознао који су на дуже у Србији бар једном скокнули до ЦГ на пар дана.
 
И логично је, иду код својих. Ја сам с породицом претходне две године летовао у ЦГ, у апартманима чији су власници Рускиње (прва из Новосибирска ме дочекала доле, друга остала у Москви) - топла препорука, јер ти апартмани имају и машине за судове, тј. опремљени су по московском (америчком?) стандарду.
 
Rusi iz Srbije bi bili turisti, kao i neki Rusi iz Rusije. Ne znam, nemam još pojašnjenje ovih brojki.

Рачунају Украјинце и Русе као и турске и шиптарске грађевинске раднике који су сви заједно да кажемо на привременом раду у ЦГ у туристе, због мале популације у ЦГ ти мигрантски радници чине укупно чак близу 10% целе популације, отуда тај велики скок у односу на раније године.
 
Na koji način su takvi turisti registrovani kao turisti?
Pitam jer bi na taj naćin trebalo da se vodi kao turista svako ko npr. dođe na Adu ili ode do Zoološkog vrta u BG ili na bilo koje drugo mesto masovnog okupljanja u svrhu razonode bilo gde u Srbiji.
Možda grešim ali da li je turista onaj iz PG koji se spusti do mora da osoli guzicu i vrati se istog dana.
Jeste turista ali i nije...
Mislim da ste skapirali na šta mislim.
Pravi se razlika između lokalnih turista i stranih turista. Ne znam kako računaju ali ja bih beležio promete, skidao razliku u inlflaciji, i na osnovu prometa beležio rast/pad posetilaca.

Inače, kako čujem sprema se bemax na češljanje.
 
Mora da postoji neka metodologija na osnovu koje se dolazi do rezultata.
Teško da se na osnovu prodatih ski pass-ova može ustanoviti koliki je rast turista bio na nekom mestu u određenom vremenskom periodu...
 
Ukrštaš podatke sa sto različitih strana, i izvlačiš zaključke/proseke. Ako se svake godine držiš istih alata, možeš da izvučeš trend, čak i da metodologija nije najtačnija. To mi je na prvi pogled najjednostavnije
 
Sergio super ti je snimak ali imaš jednu grešku u opisu. Do Bečića se može na tri načina, treći je i najlepši, ide preko rta Zavala, prokrčen je put. :)
 
Vrh