Šta je novo?

Crkve Beograda

Јесте, али тамо је и оправдано што има мање кише и углавном нема снега.
 
Да, такви звоници су јако ретки по Србији, али скоро свака црква у Црној Гори и Херцеговини их има. Мени су много симпатични јер их тако ретко виђам, чини ми се да је једина црква у и око Београда са звоником на преслицу црква Светог Архиђакона Стефана у оквиру манастира Сланци.
 
По пројекту се гради нов храм на Стрелишту (Панчево). Исто има такав звоник
Врло необична архитектура, смеса Манасије (или влашких храмова), пиротско/нишких храмова, и звоника са приморја

1716499737521.png
 
По пројекту се гради нов храм на Стрелишту (Панчево). Исто има такав звоник
Врло необична архитектура, смеса Манасије (или влашких храмова), пиротско/нишких храмова, и звоника са приморја

Pogledajte prilog 199192
Видео сам тај план, пројектовао ју је Сава Ристић, син чувеног Пеђе „Исуса" Ристића који је саградио велики број цркава, попут саборне у Подгорици, храма у Бару и неке београдске цркве (Свете Вере, Наде, Љубави и мајке им Софије и цркву Светог Луке у Крњачи). Постоји још један план скоро идентичан овом, чини ми се у Пригревици у Војводини. Такође има звоник на преслицу са три окна, само фасада није од фасадних цигала већ је окречена у белу боју.
 
Ево пар слика поменуте цркве у Сланцима. Једино морам да признам да ми се накнадно уграђена дрвена припрата никако не свиђа. Јасно ми је да је сигурно битно да постоји због броја верника који присуствује богослужењу, али и даље мислим да нарушава оригиналан изглед. Све у свему, веома јединствена црква за београдски крај. Такође, има праве витражне прозоре, што је исто реткост. Слике нису моје.

1716500232781.png

1716500255452.png

1716500335024.png

1716500823755.png

1716500722184.png

1716500772197.png
 
По пројекту се гради нов храм на Стрелишту (Панчево). Исто има такав звоник
Врло необична архитектура, смеса Манасије (или влашких храмова), пиротско/нишких храмова, и звоника са приморја

Pogledajte prilog 199192
Miks sabornog hrama prizrenskog primorskog zvonika i manastira blagovestenje iz ovcarsko kablarske klisure
 
Мене купола те цркве подсећа на поједностављену верзију оне из манастира Ново Хопово или куполу цркве Светог Николе у Иригу, само без стубова око тамбура. Најоригиналнији детаљ ми је тај трем са колонадама испред улаза и звоника, асоцира ме чак на средњовековне цркве у Шпанији.
 
Таквих купастих је много у Влашкој, а већина је узела мустру од Манасије (зграда, а сам кров не знам ко је први почео да примењује)
 
Занимљиво, Адвентистичке цркве увек више личе на стамбене и пословне зграде него цркве, виђао сам неке по Војводини. Ова ми личи да може да буде нека државна зграда, као суд због тих стубова изнад улаза.
 
Да се вратим на тренутак на претходну тему о звоницима на преслицу, постоји једна католичка црква у Београду на Карабурми која има сличан звоник, мада мало модернистички. Црква Светог Јосипа Радника, слике нису моје.
1716836152370.png

1716836212940.png

1716836246449.png

1716836430617.png

1716836475432.png
 
Већина протестантских цркви има такве зграде које више личе на стамбене, на пример и ова, Хришћанске назаренске заједнице у Бољевцима, коју они и не називају црква, него молитвени дом. Но има их и које изгледају сасвим као цркве, рецимо, ова, такође у Бољевцима, Словачке Евангеличке цркве.
Crkva Molitveni Nazarenski dom Boljevci (3)њм.JPG
Crkva Slovacka Evangelisticka Boljevci (8)њм.JPG
 
Већина протестантских цркви има такве зграде које више личе на стамбене, на пример и ова, Хришћанске назаренске заједнице у Бољевцима, коју они и не називају црква, него молитвени дом. Но има их и које изгледају сасвим као цркве, рецимо, ова, такође у Бољевцима, Словачке Евангеличке цркве.
Ја бих рекао да изглед цркве доста зависи од деноминације, или барем од године настанка деноминације. Евангелисти и Калвинисти као ,,традиционални" протестанти су основани у 15. и 16. веку, већина њихових црква у Војводини је изграђена у 18-ом, 19-ом и неке у 20-ом веку када је био популаран барок, зато већина њихових цркава код нас заиста има облик цркве. Адвентисти, пентекостелци, баптисти, методисти и остали анабаптисти и радикални протестанти су се код нас појавили много касније, у 19-ом, 20-ом и 21-ом веку, и из тог разлога су њихове цркве ,,слободнијег" архитектонског стила. Али на архитектуру утичу и теологија и етика одређене деноминације, али то је сад много дужа прича. И наравно - слободан простор, уступање већ постојеће куће (најчешће, у Војводини) или неког другог објекта.
 
Da li je još neko primetio ovu drečavu crvenu boju limenog krova na crkvi Sv. Petke?

Malo.mi, kako bi se reklo, bode oči.
Мислим да је можда прошло и годину дана од кад су поставили тај нови кров. И мени баш боде очи, превише је дречав. Можда ће избледети кад прође довољно времена и више личити на претходни.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Мислим да је можда прошло и годину дана од кад су поставили тај нови кров. И мени баш боде очи, превише је дречав. Можда ће избледети кад прође довољно времена и више личити на претходни.
Eto, ja tek sad primetio. Očigledno ne prolazim tuda dovoljno često.

Inače, zar ne bi ovoj crkvici bolje legao neki crep?
 
Ово је јефтиније. А заматираше за пар година
 
Mislim da je krov više puta menjan bio bakar bio crni lim sad crveni mislim da je i crep bio u jednom trenutku
 
Тешко да је био бакар. Он траје дуго и кошта јако много. Једно да је у време Краљевине Југославије одгмах био постављен па да се рецимо почетком 2000 мењао први пут.
 
Не знам да ли је неко раније споменуо ову цркву овде, некада је у Земуну постојала немачка римокатоличка црква Светог Венделина. Оштећена је у савезничком бомбардовању и након Другог светског рата и протеривања Немаца из Земуна СКОЈевци су је порушили 1955-е, укључујући и старо немачко гробље у њеној близини и конфисковали су њихове куће.
1718019479142.png

1718019969903.png

1718019571939.png

1718019603278.png

1718019623300.png

1718019934218.png

1718020403395.png

1718019813288.png

1718019850556.png
 
Vrh