Šta je novo?

Cene nekretnina

Prosecne IT plate su vrlo skakljiva kategorija, a opet kad saberemo sve ove ljude iz top firmi dobijemo manju cifru nego sto je mesecni broj prodatih stanova u Bg. Startit je imao istrazivanje pre godinu dana, koje smo serovali vise puta:


Manje ili vise ovo su prosecne plate it-jevaca, ako se izuzmu ekstremi. 1800 eur neto je oko 300000 din bruto. Sto ce reci ako se izbace ove 1st tier firme, mozemo reci da je startit-ovo istrazivanje manje vise precizno.

Kao sto rekoh, ima tih vrh vrh IT plata, ali mislim da i tu Pareto radi svoj posao i da veeelika vecina radi za ispod 2 soma evra, a to nije dovoljno za kupovinu stana u kesu, koji kosta 150k.
 
Klasicna SNS-ovska logika kako svi treba da postanemo preduzetnici. Manje od 2% populacije bilo gde u svetu uopste ima zelju, smisao i afinitet da vodi bilo kakav biznis. Svi mi ostali radi kod nekog poslodavca.
jedna gugl pretraga te lako demantuje:
How Many Small Businesses Are There in the US? The latest statistics show that there are 32.5 million small businesses in the US, which account for 99.9 percent of all US businesses (SBA, 2021).Jan 1, 2022

Omasio si za 5 puta. Bolje promeni nick, analitika ti ne ide bas od ruke.
 
Prosecne IT plate su vrlo skakljiva kategorija, a opet kad saberemo sve ove ljude iz top firmi dobijemo manju cifru nego sto je mesecni broj prodatih stanova u Bg. Startit je imao istrazivanje pre godinu dana, koje smo serovali vise puta:


Manje ili vise ovo su prosecne plate it-jevaca, ako se izuzmu ekstremi. 1800 eur neto je oko 300000 din bruto. Sto ce reci ako se izbace ove 1st tier firme, mozemo reci da je startit-ovo istrazivanje manje vise precizno.
Uz to, Startit je precizan u izražavanju i kategorizaciji, te kaže: Prosečna plata programera u Srbiji 1225€ . I dole daje precizne raspodele po kategorijama.
 
Na kraju, ti govoriš o svojini nad stanom kao o nekom osnovnom ljudskom pravu što je potpuna nebuloza jer ogroman većina stanovnika u EU nikada zapravo i ne ostvare vlaništvo nad nekom nepokretnošću.

To sto je nesto u EU ne znaci da je ispravno. Moderan kapitalizam ima svoje limite u smislu benefita drustva i blagostanja pojedinca.
Sutra cete da proglasite da hrana i vazduh nisu osnovna ljudska prava. Ok vazduh u Beogradu zaista vise i nije.
 
Aman ljudi, niko ne kaže da se rast cena može objasniti platama programera. Niko ko radi za platu, kolika god ona bila, nije investitor - vec kreditni kupac.
Jedna manja firma, bliska vlasti, koja npr radi “konsultantske” usluge za budžetske korisnike u Bgu - uzme više para godišnje od bilo kog programera.
Samo mi je bilo zanimljivo dokle je Nordeus npr dogurao.
 
Svako je drugosrbijanac koji na javnom forumu više gadosti i zlobe iznosi o svojoj zemlji pod parolom "brižnosti". Neka hvala takve brige! I ja molim Admina da takve ako ne sasvim udalji sa foruma a ono bar upozori da liče na dokone babe koje sa prozora dobacuju i smaraju normalan svet koji nešto radi u životu! I kojima se čitajući njihove komentare ne može ništa naučiti nego se samo iznose neke uopštene često i isprazne kritike!
A takvi kao ti sto iz onog najnizeg licnog interesa pisu neistine i nisu u stanju da kriticki sagledaju negativne pojave u nasem drustvu su prvosrbijanci. Nazalost, takvih pojava je pun zlatibor. I pored tvoje moze se reci i bolesne zelje da ovde nesto prikazes onakvim kakvim nije, cak ni neki tvoji fascinatori investitorskog urbanizma na ovom forumu nemaju lepe reci za nasu upropastenu planinu.
 
Aman ljudi, niko ne kaže da se rast cena može objasniti platama programera. Niko ko radi za platu, kolika god ona bila, nije investitor - vec kreditni kupac.
Jedna manja firma, bliska vlasti, koja npr radi “konsultantske” usluge za budžetske korisnike u Bgu - uzme više para godišnje od bilo kog programera.
Samo mi je bilo zanimljivo dokle je Nordeus npr dogurao.
Ok, onda se i slazemo. Al posto je post ne ovoj temi, povezujem sve sa cenama nekretnina :) sto je, je l te logicno. A za Nordeus ne znam sta bih rekao


Ali ova plata sa hello world-a otprilike odgovara onome sto sam cuo od nekih ljudi koji su tamo bili na intervjuu. Drugo, ovde vidimo prosecne plate, ne i medijanu. Mozda direktor ima platu od koje moze da kupi jedan stan mesecno, a ostali rade za izmedju 2,5 i 3k. Al to je vec rasprava za drugu temu.
 
Evo plate u Nordeusu sa Joberty-ja...
1665656247328.png


Neko mora da ima zaista veeeeliku platu da povuce taj prosek toliko :)
 
Ono je bruto, mozda i bruto 2 čak, jer su podaci dobijeni iz bilansa uspeha firme sa APR-a, stavka "ТРОШКОВИ ЗАРАДА, НАКНАДА ЗАРАДА И
ОСТАЛИ ЛИЧНИ РАСХОДИ", pa podeljeno sa brojem zaposlenih. Očekivao bih da tu uđu svi troškovi oko zarada zaposlenih i možda još po nešto. Pretpostavljam da je ovo sa Joberty-ja neto?
 
Dap, neto plate.
1M+ RSD Bruto II... To mu i dalje dodje ~6500 EUR Neto prosek kada se pretvori, bar po ovim online kalkulatorima s kojima sam se igrao...
 
1. Gde investirati visak novca u Srbiji?
U blizoj proslosti (a i pre toga) stednja je rasla u 2020., 2021., i prvoj polovini 2022. god. (izvor: NBS).
+ visina depozita uglavnom nedovoljna za nekretninu

--> legalni visak novca nije isao masovno u nekretnine.
Naravno ima izuzetaka

2. IT-evci sa firmama u drugim zemljama.
Da se novac pojavi na trzistu nekretnina Srbije mora nekako da udje u zemlju.
Doznake su stabilne, spoljnotrgovinski deficit od 2016. god. raste, tako da nije to (izvor: pogledati ranije postove)
Fizicki ima izuzetaka, ali ljudi masovno ne nose 200-300k eur u koferima preko granica.

3. Svi mi zgubidani sto nista ne radimo, sto zamajavamo i ne damo radnom narodu da privredjuje u novoj, naprednoj Srbiji, treba da se dozovemo pameti, ucutimo i pustimo ove vredne da dalje grade zlatno doba 😉

Vidite, koliko su besmislene ove podele, odakle dolaze, kome koriste i koliko nas kao naciju unazadjuju?
 
1. Gde investirati visak novca u Srbiji?
U blizoj proslosti (a i pre toga) stednja je rasla u 2020., 2021., i prvoj polovini 2022. god. (izvor: NBS).
+ visina depozita uglavnom nedovoljna za nekretninu

--> legalni visak novca nije isao masovno u nekretnine.
Naravno ima izuzetaka

2. IT-evci sa firmama u drugim zemljama.
Da se novac pojavi na trzistu nekretnina Srbije mora nekako da udje u zemlju.
Doznake su stabilne, spoljnotrgovinski deficit od 2016. god. raste, tako da nije to (izvor: pogledati ranije postove)
Fizicki ima izuzetaka, ali ljudi masovno ne nose 200-300k eur u koferima preko granica.

3. Svi mi zgubidani sto nista ne radimo, sto zamajavamo i ne damo radnom narodu da privredjuje u novoj, naprednoj Srbiji, treba da se dozovemo pameti, ucutimo i pustimo ove vredne da dalje grade zlatno doba 😉

Vidite, koliko su besmislene ove podele, odakle dolaze, kome koriste i koliko nas kao naciju unazadjuju?
Ta štednja što je rasla 2020 i 2021 i prije toga, se sada smanjuje i pretače u nekretnine. Što zbog malih kamata na štednju, što zbog sigurnosti, a i naravno radi inflacije. Taj trend razročavanja para ja mislim da će se nastaviti što će dovesti do održavanja potražnje nekretnina na visokom nivou.
Šta većina ljudi zna o kupovini državnih obveznica, zlata i sl. ... Stan svako zna da kupi, a i kasnije ako mu zatreba da ga proda.
 
Dap, neto plate.
1M+ RSD Bruto II... To mu i dalje dodje ~6500 EUR Neto prosek kada se pretvori, bar po ovim online kalkulatorima s kojima sam se igrao...
Neto je 6500e za nekog ko zarađuje 1M. Neto je procentualno dosta manji za nekog ko zaradjuje 400k bruto 2, neto ispada oko 1800e. Jbt, koliko nam je los poreski sistem.
 
Ma nemaš ti pojma o Zlatiboru vidim ja, a vidim i jak si privatnik, radiš 25h dnevno...koliko li od tog silnog rada provedeš ovde na forumu pišući svašta! I sledeći put se ne ubacuj u diskusiju sa priglupim drugosrbijanskim forama koje ne donose ni diskusiji ni uopšte Srbiji ništa dobro
Jedini koji ima priglupe komentare si ti, čim ne vidiš šumu od drveća. Kad nemaš argumente udri po prozivkama :) Lepu "kupovinu" premium lux apartmana na Zlatiboru ti želim. Nadam se da si do sada zaradio neki popust.
 
A takvi kao ti sto iz onog najnizeg licnog interesa pisu neistine i nisu u stanju da kriticki sagledaju negativne pojave u nasem drustvu su prvosrbijanci. Nazalost, takvih pojava je pun zlatibor. I pored tvoje moze se reci i bolesne zelje da ovde nesto prikazes onakvim kakvim nije, cak ni neki tvoji fascinatori investitorskog urbanizma na ovom forumu nemaju lepe reci za nasu upropastenu planinu.
To što neko lično doživljava planinu kao "upropašćenu" ne znači ništa u svetu, a naročito u smislu cena nekretnina, ama baš NIŠTA! Naročito kad jedna od retkih ima najbolji sistem za prečišćavanje otpadnih voda...što nema ni glavni grad!
Ne spada u kritiku PLJUVANJE i OMALOVAŽAVANJE sa usputnim SITNIM MALICIOZNIM KOMENTARIMA (koje usput snishodljivo lajkujete ako već ne komentarišete!), koje VI koristite, već normalna diskusija sa poštovanjem sagovornika i koncentrisanjem na temu. I niko nikom ne brani da bude duhovit usput, daleko bilo, ali to nije isto što i pakostan, to su izgleda neki zaboravili!
Jel ja moram u svakom postu da kažem da nikad neću glasati za AV kako ovi neki sa drugosrbijanskim razmišljanjem kojim su ih usput žuti zagadili, bili mirni...ne pada mi na pamet!!

Elem, trenutno u našoj državi imamo problem tzv beogradizacije zemlje, koja konstantno pritiska najveće bgd tržište nekretnina, i deluje negativno i na sam kvalitet života (zagađenost, gužve...) ali i na poskupljenje Renti i Cena stanova koje su uglavnom paprene za ono što se kvalitativno nudi. Mi koji živimo i radimo u beogradu to najbolje znamo, i to ne mogu da ospore ni oni koji su na ovom forumu a isključivo žive od istih tih renti. Kad sam predložio da se sistemski Rusi zbrinu van Beograda, evo to može biti i samo Vrnjačka banja, niko se nije javio da prokomentariše, kao da se svi sa foruma bave samo rentom stanova i kao da svima odgovara ovo poskupljenje bez osnova!

Da bi nešto poskupelo treba da ima osnova, a to nisu ni trendovi ni berza, već estetika i kvalitet i to pre same lokacije...
 
Jedini koji ima priglupe komentare si ti, čim ne vidiš šumu od drveća. Kad nemaš argumente udri po prozivkama :) Lepu "kupovinu" premium lux apartmana na Zlatiboru ti želim. Nadam se da si do sada zaradio neki popust.
Jedan, dva, tri...sve što kažeš to si ti! :cool:
 
Beli labude, moram da kazem da smo se ogresili prema tebi :) ti u stvari radis u interesu velike vecine nas na forumu. Neka lepo svi ti lovatori sa tonama kesh-a investiraju u apartmane na Zlatiboru. Manje ce ih biti ovde u Bg, pa cemo i mi drugosrbijanci moci da kupimo stan. :) Od danas podrzavam tvoj rad, salji oglase, lozi tekstovima, fuj Bg, ua Bg, idemo u planine.

Meni je stvarno zao sto je nasa vlast, umesto Bg na H2O, nije izgradila neki projekat tipa Zlatibor na O2, istih estetskih vrednosti i gabarita. Svaki gastos bi mogao da priusti sebi nesto tako, ranije su bili lavovi i orlovi na kapiji, sada samo Dubai style.. na niVO :)
 
Neto je 6500e za nekog ko zarađuje 1M. Neto je procentualno dosta manji za nekog ko zaradjuje 400k bruto 2, neto ispada oko 1800e. Jbt, koliko nam je los poreski sistem.izn

Troskovi zarada iskazani u finansijskim izvestajima su bruto 2 (neto + porez i doprinosi na teret zaposlenog + doprinosi na teret poslodavca).

Do bruto 2 iznosa od oko 500k dinara (4300 evra), opterecenje porezima i doprinosima je oko 40%, tj. neto ostaje oko 300k (2600 evra). Preko tog iznosa poslodavac iz plate placa samo porez od 10%, ali sam zaposleni mora platiti godisnji porez na dohodak jos 10%, tako da opterecenje izadje oko 20%.

Dakle, na bruto 2 platu od milion dinara (8500 evra), neto je oko 60% * 500 + 80% * (1000 - 500) = 700 hiljada (6000 evra).

Tolike prosecne zarade ima tek par firmi u Srbiji, koje zaposljavaju par stotina ljudi, vrlo malo firmi ima prihode vece od 10k evra mesecno po zaposlenom da bi uopste sebi mogli da priuste tako nesto.

Naravno, i u firmama u kojima su prosecne plate manje ima pojedinaca sa visokim zaradama, ali cifre vec znamo - oko 35k ljudi zaradjuje vise od 2300 evra mesecno neto.
 
Zar mladjima od 40g. nije dozvoljeno da imaju i 2 ili 3 puta veca primanja, a da ne moraju da podnose poresku prijavu? Kao kroz maglu se secam...
 
Zar mladjima od 40g. nije dozvoljeno da imaju i 2 ili 3 puta veca primanja, a da ne moraju da podnose poresku prijavu? Kao kroz maglu se secam...

Da, istina, ta olaksica je uvedena ove godine. Za mladje od 40 godina izadje 60% * 500 + 90% * (1000 - 500) = 750 hiljada (oko 6500 evra), kako je @sundjer_bob i izracunao gore.
 
не да инфлација није зауздана, но се CPI и захуктава; колосалан проблем за Демократе и Бајдена, а месец дана пред mid term изборе
 
Da, istina, ta olaksica je uvedena ove godine. Za mladje od 40 godina izadje 60% * 500 + 90% * (1000 - 500) = 750 hiljada (oko 6500 evra), kako je @sundjer_bob i izracunao gore.
Ja mislim da prijava svakako mora da se podnese ali se na kraju nista ne plati. Kod nas je knjigovodja prijavljivala al nismo nista placali na kraju, ne znam dal se pojavljujemo u toj statistici.
 
Da li ovde iko ume da čita deo koji kaže da su tu "prosečne plate u 16 IT firmi sa NAJVEĆIM PLATAMA".

Dakle Srpski jezik i gramatika zahtevaju da sve ostale IT firme imaju manje prosečne plate!.

Lako se nalazi i onaj drugi članak o top 40 firmi u Srbiji sa najvećim platama. Ne samo IT. Gde su filharmonija, kontrola leta, Pink Airways (to postoji?!), nekoliko firmi gde Bajatović vadi prosek i slično.

IT firme sa spiska sve zajedno nemaju 2000 zaposlenih.

Nisam siguran da li 40ta na listi imala taj prosek preko 3000€ neto ili ne. Svakako je jedno da 50ta i 500ta firma na spisku imati prosečnu platu na nivou pukog i jadnog izvršitelja, notara ili državnog sekretara.

Po hiljaditi put, i ako se gleda samo gornjih 5,000 ljudi iz IT sa najvećim platama iz svih firmi zajedno oni ne mogu biti pokretačka sila tržišta nekretnina. Nema ih dovoljno.

Ako zarađuješ 5000€ mesečno sigurno nećeš 4000 odvajati za investicionu kupovinu lux lux lux novogradnji u Beogradu. Hajde da kažemo 2000 (neko će imati mnogo veću platu i odvajati više ali neko drugi će investirati na stranoj berzi ili u obradivu zemlju).

Znači može da uzme 8 kvadrata osrednje novogradnje (one jeftinije od samo 3000€/me) godišnje.

Znači može da kupi po jedan stan od 56 kvadrata svakih 7 godina. Tako da 5000 ITjevaca sa najvićim platama u nekoj gruboj proceni mogu da kupe 715 stanova godišnje.

To bi bile četiri veće zgrade godišnje? A koliko desetina se završi i useli svake godine?
 
Stanovi se kupuju ne samo investicijski vec i da se pokaze drugima kako imas para. Ako kupis zlato, akcije ili bitkoin ne mozes da mases komsijama a kad spucas pare u zidove svi vide da si " baja". Jos ako si do para doso po " liniji" onda sreci nema kraja. Onaj ko jedva skrpi neki kvadrat cak i ovde na dokonoj temi ne se fali. Ovde ko da svi zive u magli. Najcesca plata juniora u ITju je 1200 do 1500. Firma koja ima 500 zaposlenih ima prosek 1800 evra. Samo 10% zaposlenih ima preko 1500 evra.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da prijava svakako mora da se podnese ali se na kraju nista ne plati. Kod nas je knjigovodja prijavljivala al nismo nista placali na kraju, ne znam dal se pojavljujemo u toj statistici.
Podnese se prijava, ali samo poreski sluzbenik je vrati kao nevalidnu, tj odbiju je. Tako da kapiram i da ne mora da se podnosi.

Ja imam platu oko 5750eur i imam kreditnu ratu nekih 2000eur mesecno. Bila je veca ali otplacujem glavnicu.
Ono sto je "dobro" u Srbiji, je to sto smo neobrazovani i nemamo pojma sta je berza a kamo li kako funkcionisu akcije, fondovi, crypto, biznis investicije, pa trpamo pare u sugave nekretnine, kao ludi kinezi, pa samim tim necemo toliko osetiti krah i pad cene istih, plitko je trziste a dosta ljudi kupuje. Pre par dana je bila vest da je prodat 5000. stan u Bg h2o, sto je realno mala cifra, ja sam ocekivao da ih je prodato bar duplo.
Investirati u nekretninu je idiotski pogotovo ako imate preko 100k eur u kesu, jer ja sam u fazonu da sve preko 50k eur na racunu je totalno ludilo, investiraj pare u nesto krsteno pobogu. Ali prosecnom Srbinu/gastozu je mnogo lako da kupi nekretninu, pogotovo kad mu prodaju kule i gradove kancer agenti, jer kao sto je neko gore napisao, mi smo generalno ekonomski nepismen narod. I da ne zaboravim da smo tesko kompleksaska nacija, licno znam idiota koji je kupio stan u kuli beograd, samo da se kurci drugarima iz srednje. Zamislite tog idiota?
 
Vrh