Šta je novo?

Cene nekretnina

Paa ocigledno je da kreditnih kupaca skoro da vise i nema,bar ja u svom okruzenju nisam cuo da je neko podigo kredit zadnjih dva meseca,jedino su ostali kes kupci,a i njih je sve manje kako agenti tvrde

Dok ja u veoma bliskom okruženju imam dvoje ljudi, tj. porodica, koje su u poslednjih mesec dana zaključili ugovore za kredite i kupili stanove. Rekoše mi i iz direkcije jedne od novogradnji na Nbg kroz neki razgovor da je oko 90% kupaca stanova u tom kompleksu kreditno (naravno ovo nije baš moguće verifikovati)...
 
Dok ja u veoma bliskom okruženju imam dvoje ljudi, tj. porodica, koje su u poslednjih mesec dana zaključili ugovore za kredite i kupili stanove. Rekoše mi i iz direkcije jedne od novogradnji na Nbg kroz neki razgovor da je oko 90% kupaca stanova u tom kompleksu kreditno (naravno ovo nije baš moguće verifikovati)...
Bas cudno..do skora za agente su 90% kes kupci..a sada 90% kreditni kupci..
Ne znam kome treba verovati ali jedno sigurno znam da uskoro nece biti ni jednih ni drugih kako nam svemoguci gospodar zvrcku sprema
 
A kad smo to pa imali jeftiniju naftu? Na pumpama nam je cena barem na nivou regiona, ako ne i visa. Ako smo zaista dobijali od rusa jeftinije ko uzima razliku?!
Stalno trube kako cena benzina mora da prati kretanje cena na berzi, a sada kada moramo da je kupujemo zaista po berzanskoj ceni onda kazu poskupece benzin. Koga oni to prave budalama i ponavljam ko trnutno uzima razliku.

Mislim da pravi naslov vesti koju si preneo treba da glasi: "Srbija se pokazala kao neprijateljska zemlja prema svojim građanima"

Iz ove vesti smo dakle shvatili da je država Srbija nas svo vreme KRALA, tj. uštedu na ceni nafte stavljala u svoj (ili nečiji) džep. Zašto se novinari ne pozabeve tom temom?

Ako će nam nafta sada biti 20% skuplja (a ništa im zapravo ne verujem), zašto su do sada naše cene goriva bile među NAJVIŠIMA u regionu?!

 
Sve je dobro još uvek koliko-toliko, dok ljudi imaju poslove, pa imaju da plaćaju zakup stanova. Mnogo njih je bilo alavo pa je uzelo stan na kredu za izdavanje pored onog u kome već žive (podstanar im plaća ratu kredita), e ako su dali hipoteku na stan u kome žive, neka merkaju lux šator na vreme dik nisu i oni poskupeli.
 
Ne bih radije, jer naši ljudi vole komociju, Japanerosi su omaleni pa stanu svuda.
 
Mislim da pravi naslov vesti koju si preneo treba da glasi: "Srbija se pokazala kao neprijateljska zemlja prema svojim građanima"

Iz ove vesti smo dakle shvatili da je država Srbija nas svo vreme KRALA, tj. uštedu na ceni nafte stavljala u svoj (ili nečiji) džep. Zašto se novinari ne pozabeve tom temom?

Ako će nam nafta sada biti 20% skuplja (a ništa im zapravo ne verujem), zašto su do sada naše cene goriva bile među NAJVIŠIMA u regionu?!

Gorivo, secer, brasno, mleko....nastavi niz
 
..aa vecina su tako namestili sto vecu ratu kredita za sto kraci vremenski rok
Ko je imao mozga uzeo je na što duži rok, a svako može milion godišnje vratiti pride bez penala,
tako da faktički možeš vratiti 100k evra za 10 godina ako imaš keša.
Plus na duži rok može opet da uleti period negativnog euribora, ako ga ikada više bude.
Mada znam ljude sa 200k dinara prihoda koji su napucavali rate na 800e.
Ti se sada češu, ali jbga. Slušajte agente za nekretnine, a ne ekonomiste i daleko ćete dogurati.
S druge strane kome je rata 10-20% prihoda i ko ima platu indeksiranu u evrima ili dolarima zabole za euribor i kurs.
Nije im prijatno što daju više love ali nema tu neke bojazni.
U istoriji sveta uvek je važilo da ko ima mozga dobro prolazi u životu.
Za ljude koji kupuju stan kao da odu da kupe patike, tj. ne znaju šta je euribor, da li im je stan uknjižen,
slušaju prepoštene agente i bankare, ishod je logičan.
I ovde je bilo stručnjaka koji su govorili da nema šanse da euribor skoči jer na 2% ima sve da pukne.
Slušajte milionere sa foruma i, što bi rekao Rodrigez, Džordane Belforde,
i na kraju ćemo se svi uhvatiti za ruke i pevati kumbaja ili možda neku Savinu novu pesmu,
 
U avgustu se, po svemu sudeci, nastavio pad prodaje:

- Beograd -10% u odnosu na avgust prosle godine (jul je bio -7%, ukupno od pocetka godine +2%), i cak -9% u odnosu na 2019.
- Centar (Stari grad, Savski venac, Vracar, Novi Beograd) -21% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -8%, ukupno od pocetka godine +13%), i dalje +17% u odnosu na 2019.
- Rubne opstine -3% u odnosu na proslu godinu (jul je bio -6%, ukupno od pocetka godine -5%), i cak -19% u odnosu na 2019.

Pogledajte prilog 144904 Pogledajte prilog 144905

U septembru nastavljen trend pada prodaje - prodaja na nivou Beograda oko 10% niza nego pre godinu dana, ispod nivoa iz 2019, negde na nivou iz 2018. Jos se ne moze govoriti o krahu trzista, ali je primetno usporavanje.

U svetu:

 
Generalno je tim ljudima koji su uzeli kredit na kraći rok, možda i lakše. Oni mogu da odu banku, i pod uslovom da imaju sposobnost, refinansiraju kredit, tj. produže period otplate kredita, i samim time smanje ratu.

Problem su oni koji su uzeli na maksimalni period, i maksimalno opteretili svoja primanja. Tu već deo krivice snose i banke, jer postoji tzv. "stress" testovi, gde se upravo gleda sposobnost klijenata da vrate kredit u izmenjenim uslovima (rast kamata kod kredita sa varijabilnom kamatom, promene kursa dinara, pada plate, itd). Banke generalno ne bi trebalo da odobravaju "nategnute" kredite, jer će se to kad tad odraziti i na njihovo poslovanje.

Takođe, neophodno učešće prilikom odobravanja kredita, onih 20% (ili više). I to je urađeno kako bi se zaštitile banke. Da u slučaju pada vrednosti nepokretnosti, banka ima iz čega da se naplati, ako klijent ne može da izvršava svoje obaveze, tj. ako se aktivira hipoteka. Tu je Narodna banka Srbije bila vrlo neodgovorna, jer je gurala banke da smanje učešće na 10%. Na svu sreću, nisu se svi "primili" na ovo.
 
U septembru nastavljen trend pada prodaje - prodaja na nivou Beograda oko 10% niza nego pre godinu dana, ispod nivoa iz 2019, negde na nivou iz 2018. Jos se ne moze govoriti o krahu trzista, ali je primetno usporavanje.

U svetu:

To za Beograd (pad u septembru) je izvučeno sa sajta Katastra?
 
U septembru nastavljen trend pada prodaje - prodaja na nivou Beograda oko 10% niza nego pre godinu dana, ispod nivoa iz 2019, negde na nivou iz 2018. Jos se ne moze govoriti o krahu trzista, ali je primetno usporavanje.

U svetu:

Gde si video izvestaj za septembar..na sajtu sto je Wolf napravio 😁 jos nema izvestaja za sept.
 
Pada pada pada, sta to pada, pada prodaja😁
Screenshot_20221008_115005_com.android.chrome.jpg
 
Probisvet u novom naletu:

Ali sto kupovati kada mozete samo zauzeti teritoriju i graditi i nece vam nista biti:

Kvadrat sojenice za dve godine 4000E. Ako ima mol za camac i do 7000E. Nema troskova prenosa vlasnistva i knjizenja jer nema potrebe.

Jutros vedro kao u rudniku, ali u Bosni jos gore. Verujem da i ce i voda nakon okupacije priobalja biti istog kvaliteta.
09.10.2022 BG.png
 
Poslednja izmena:
Consumer Confidence Index (namera sa se kupi trajno potrosno dobro ili stan/kuca) u Srbiju u slobodnom padu.


 
Gde si video izvestaj za septembar..na sajtu sto je Wolf napravio 😁 jos nema izvestaja za sept.

Katastar podatke osvezava jednom nedeljno. Za vecinu opstina podaci kasne oko dve nedelje, sa minimalnim izmenama nakon toga, samo jedna opstina kasni mozda vise od toga.

Probisvet u novom naletu:

"Predvidjanja" iste osobe iz oktobra 2008:

16.10.2008:


"Koliko god ove cene bile u neskladu s ovdašnjim standardom i zaradama, čini se da nema mnogo nade da će situacija biti drugačija u bližoj budućnosti. Čini se da se varaju čak i oni koji prognoziraju pad beogradskih cena u kontekstu ekonomske krize u svetu.

'Građevinski materijal je skuplji, energenti su skuplji, bilo bi nerazumno očekivati da cene idu dole', kažu u agenciji za nekretnine "Legal". Po njihovim rečima, za svaki stan koji drže u prodaji, postoji čak dvadeset zainteresovanih kupaca. Iako je guverner Radovan Jelašić nedavno savetovao da se pričeka sa kupovinom, ni u agenciji 'Alka' ne slažu se s njim. Direktorka ove agencije Kaća Lazarević ističe da je 'skoro sigurno da se cene neće menjati, možda će se samo promet neznatno smanjiti', što je inače normalno u septembru i oko Nove godine. 'Naše tržište je inače takvo da nema velikih oscilacija, suviše je malo. Mi nismo vezani za svetske tokove.' Po njenim rečima, ljudi su podigli novac iz banke i sada zovu, ne znajući šta da rade sa tim novcem.

Dok cene nekretnina u svetu padaju, negde čak i do četrdeset odsto, kod nas se na tom planu ništa ne događa. Predviđanja su da će ovakva situacija ostati i da neće biti kolebanja ni u jednom pravcu. Kao veći problem Kaća Lazarević ističe mogućnost 'povratka na keš koji smo davno prevazišli, što će se desiti ako ljudi ne budu hteli da primaju novac na račun, nego na ruke'. (...)"

Sta se zapravo desilo, priznanje tri godine kasnije:

15.5.2011:


"Od početka ekonomske krize promet nekretnina pao je za polovinu, a cene i do 30 odsto."

"Iz godine u godinu, smanjuje se broj prodatih stanova. U 2009. godini, prodato je za četvrtinu manje nego u 2008. godini.

'Moram da kažem da nas kriza nikako ne prolazi. Možda je u ovom trenutku u Srbiji i Beogradu ona najžešća. Trenutno imamo vrlo malo kupaca i jako mnogo stanova u ponudi', rekla je Aleksandra Kon iz agencije za promet nekretnina „Alka".

'Oni koji planiraju da kupe stvarno mogu da biraju, a oni koji bi da prodaju moraju da dobro razmisle kad formiraju cenu, nikako da budu nerealni i da budu sretni kad pronađu kupca', istakla je Konova."
 
Ono sto je cinjenica je da nekima cena nikada nece biti dovoljno niska. Po komentarima ispod teksta iz 2011. godine se to vidi.
Za kvalitetne lokacije potraznja je jos uvek velika.
 
Vrh