Šta je novo?

Cene nekretnina

Bar 20% sto je opet mnogo ali sa kamatama bake i velikim rizikom to je minimum
 
Neka svako dobro procjeni sam za sebe ali moj iskreni savjet je da se ne isplati čekati mjesec, dva, tri..., jedino srednjeročno čekati pola godine, godinu, dvije..., ali ko zna šta će tada biti. Za mjesec, dva, tri ja sam siguran da se ništa spektakularno neće desiti, jer ima faktora koji smanjuju potražnju (skuplji krediti) ali i faktora koji je povećavaju (Rusi i inflacija). Ja se neću iznenaditi ako do Nove Godine cijene malko i odu gore. Živi bili pa vidjeli. Ne potcjenjujte ni skok cijene rente koji se mora desiti prvenstveno radi Rusa.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Dok ne padne 40% ne treba misliti o kupovini, naročito ako si kreditni kupac…ako novca preliva preko glave onda je nebitno, kupuje se kad nadjes nešto odgovarajuće, samo je povrat na uloženo trenutno u Beogradu upitan… da ima vradovic šta da citira za 5-6 godina 😉
 
komentar na vest o cenama do 6k/m2 u Zagrebu:
1664032074081.png


i pošto ništa nisam čuo o tom irskom krahu, ne mrzi me da potražim, te su ovo prva dva rezultata:
1664032273486.png


1664032311964.png

 
Poslednja izmena:
Bar 20% sto je opet mnogo ali sa kamatama bake i velikim rizikom to je minimum
Za 20% ce padati godinama, nece to za par meseci. Meni trenutno ne deluje da ce pad poceti ni naredne godine. Kes kupaca ima i tamo gde sam zvao da se raspitam je ogromno interesovanje. Mislim da takvo interesovanje ne moze nestati brzo i odjednom.
 
Znam da cete da me sad napadnete, ali moram da pitam. Da li je previse glupo kupiti sada garonjeru od 28m2 + 12m2 terase po ceni od 3060e sa pdv-om (terasa ne ulazi u cenu) u ulici na Vracaru izmedju Juznog bulevara i Gospodara Vucica? Kupovina bi bila u cilju iznajmljivanja. Neki savet, molim vas.
 
zašto bi te bilo ko napadao; topik je baš o tome

direktnu dobit te investicije od ~€86k, ćeš po ceni iznajmljivanja od €350 mesečno, početi da ubireš negde početkom 2043.

ali ako i bude sveta tada, sigurno će današnjih 86k, vredeti neuporedivo manje, a stan vrv ne...

zavisi koji su ti motivi
 
Isto je bilo pitanje i 2008 pa cene pale 40% i oporavljale se narednih 7-8 godina….trenutni momenat je dramaticno drugaciji naravno i mnogo kompleksniji, pa i Beograd će imati cene kao i ostale evropske metropole ako sve bude kako treba, ali u narednoj generaciji …
 
Znam da cete da me sad napadnete, ali moram da pitam. Da li je previse glupo kupiti sada garonjeru od 28m2 + 12m2 terase po ceni od 3060e sa pdv-om (terasa ne ulazi u cenu) u ulici na Vracaru izmedju Juznog bulevara i Gospodara Vucica? Kupovina bi bila u cilju iznajmljivanja. Neki savet, molim vas.
To je 2.800 €\m2 + PPDV umanjeno za nekih 20 €\m2.
Po meni se isplati ako je vrhunska gradnja i ako terasa ima otvoren pogled, kada je već tolika da ima svrhu. Ako je prizemlje sa nekom dvorišnom terasom, NE.
U Južni Bulevar se na boljoj lokaciji može kupiti stan za manje pare. Ali ne garsonjera. Budi svjestan da plaćaš 40 M2 što može biti solidan jednosoban stan.
Ja znam da na tom potezu nema malih stanova. To tek čovjek vidi kada počne da traži.
 
komentar na vest o cenama do 6k/m2 u Zagrebu:
Pogledajte prilog 145500

i pošto ništa nisam čuo o tom irskom krahu, ne mrzi me da potražim, te su ovo prva dva rezultata:
Pogledajte prilog 145501

Pogledajte prilog 145502

Cene u Irskoj su se zaista bile prepolovile izmedju 2008. i 2012:


Izvod iz teksta:

An Irish property bubble is all too familiar to those living in the country. (...)

A major Ireland property crash began in 2008, with homes losing more than half their value through a consistent five-year decline.

Cene su tek sada, 15 godina kasnije, dostigle nivo iz 2008.

Dok je lako razumeti emotivna ocekivanja i navijanje ljudi koji zele da kupe stan za zivot ali su preskupim cenama istisnuti sa trzista, nisam siguran pod koju vrstu dijagnoze potpada selektivno razmatranje ili ignorisanje cinjenica i slepo navijanje "moze biti samo skuplje".

- Da se moze ocekivati da na dug rok (10, 15, 20 godina) nekretnine nominalno budu samo skuplje, to nije nikakva informacija - sve je na dug rok nominalno skuplje (priroda monetarnog sistema).
- Da se moze ocekivati da na dug rok nekretnine budu realno skuplje (u odnosu na druga dobra), nije nuzno tacno - na nekim trzistima i u nekim periodima jeste bilo, u drugim periodima i na drugim trzistima nije.
- Da nekretnine i na kratak i srednji rok (1-10 godina) mogu biti samo skuplje je ocigledno netacno - eto i primera Irske od pre 15 i 10 godina. Ko je kupio 2008. preplatio je duplo i izgubio pola vrednosti za pet godina.

Dakle, pitanje je da li je ovo slican trenutak. Sva ostala pitanja i primeri su samo zamajavanje.

Svi realni parametri trenutno u pogledu broja transakcija, kretanja kamatnih stopa, kretanja globalne privredne aktivnosti, kretanja drugih finansijskih trzista ukazuju da bi mogao biti. S druge strane, svi kontraargumenti su neozbiljni:

- Cene su porasle x% u poslednjih y godina - Rast u proslosti nije prediktor rasta u buducnosti. Ocigledni primeri: rast nekretnina pre 2008, rast berze i kripto pre 2022.
- Cene ce rasti jer inflacija - CPI je mera rasta potrosackih cena, ne cena investicionih dobara. Dok je CPI uzleteo u 2022, cene investicionih dobara su u ogromnom padu (berza -20%, kripto -60%).
- Cene ce rasti jer bezanje od inflacije - Ovo je najozbiljniji argument, ali: Investicioni kupci koji parkiraju kes u nekretnine cine samo deo trzista i nema razloga ocekivati da ce njih sada biti vise nego do sada. S druge strane, kreditnih kupaca ce biti manje, sto znaci ukupno manju ukupnu traznju, a ona kao takva znaci i manje investicionih kupaca (jer su oni motivisani rastom cena, koji dolazi od ukupne traznje). Takodje, rast kamatnih stopa na stednju ce takodje zadrzati deo kesa u bankama.
- I prosle godine je neko pricao da ce cene padati pa nisu - I 2008. je neko pricao da ce cene rasti. Ne znam na osnovu kojih informacija je neko prosle godine nagadjao sta ce biti sa cenama, ali prosle godine su kamatne stope bile na minimumu, promet rastao, privreda rasla, berza na +30% za godinu dana. Danas je sve znatno drugacije. Poslednji trenutak kada je imalo smisla predvidjati pad je bilo prolece 2020, i pad bi se tada i desio da nije pokrenuta stamparija. Sada je stamparija stala i ne vidim koji zec moze da izadje iz sesira.
- Cene na dug rok rastu - Cene svega na dug rok rastu. Ali na dug rok smo svi mrtvi.

Ja bih zaista voleo da cujem neki ozbiljan kontraargument.
 
Poslednja izmena:
Jeste visoko prizemlje, ali je nova zgrada u pitanju. Ima garsonjera i na prvom spratu, ali onda bi mi terasa bila 2 kvadrata i ulazila bi u kvadratutu od tih 28m2. Ovako ne placam terasu i ne bi mogla sobica da se odvoji. Investitora znam od pre i da dobro gradi. Terasa inace gleda na neku vilu koja je podosta udaljena. Izvinite ako nisam dobro postavila screen shot.
1664044801987.png
 
Poslednja izmena:
Jeste visoko prizemlje, ali je nova zgrada u pitanju. Ima garsonjera i na prvom spratu, ali onda bi mi terasa bila 2 kvadrata i ulazila bi u kvadratutu od tih 28m2. Ovako ne placam terasu i ne bi mogla sobica da se odvoji. Investitora znam od pre i da dobro gradi. Terasa inace gleda na neku vilu koja je podosta udaljena. Izvinite ako nisam dobro postavila screen shot.
Pogledajte prilog 145504
Ovde nešto debelo ne valja. Kako dnevni boravak i spavaća soba ukupno imaju 17m2. 🤔
 
@marketwatcher
prevideo si reč "sad" u komentaru koji sam skrinšotovao, dakle, reč koja implicira da čovek zbori o trenutnim dešavanjima u Irskoj, a ne o 2008., kada su svuda pale cene

u linkovima koje postavih, su kratko-do-srednjoročna predviđanja Irskih finansijskih institucija, koja nagoveštavaju rast još neko vreme

dočim, blisko mi je logici, a s obzirom na opštu nestabilnost koja drma planetu, da APSOLUTNO NIKO, ne može dati verodostojne, dugoročne prognoze;)
 
Ovde nešto debelo ne valja. Kako dnevni boravak i spavaća soba ukupno imaju 17m2. 🤔
Zato jer je to garsonjera. Za mene je pravljen predlog i kao opciju mogu da izvucem malu sobicu ukoliko zelim. Ne moram, ali posto je za izdavanje, mozda nekom bude bas ovako odgovaralo. Moze i da ne bude tog zida koji odvaja malu sobu.
 
Ako neko ima višak stana ( u kome ne živi), neka ga prodaje što pre. Nema više nikakvih osnova da raste cena stana, pa čak ni veštački. Kupujte imanja što dalje od gradova i što veća...spremajte se. Sve ono o čemu sam pričao dolazi. Ljudi će napuštati Bg i Ns...
 
17m2 da se podeli na sobu i dnevni boravak to mu dođe 7m2 soba i dnevni boravak od 10m2. To je baš baš nategnuto.
 
Ја одавно не размишљам инвестиционо, односно то ми је секундарно. Посвећен сам улагању у личну срећу, и чулна задовољства. Радим ко коњ и дружим се са ашовом и мотиком, и то ме испуњава, а још ако уберем који плод тог рада... пуна капа.

Има их пуно који од тог рада могу и да живе, или да им то буде инвестиционо улагање. Ја сам одвећ неозбиљан за тако нешто.
Važno je pronaći sebi neki balans, svako ti dobro želim, hvala na iskrenom odgovoru! Mene selo vuče, rad me ne plaši, ali sam propustio neke bazne veštine pa nisam suguran kako bi to sve izgledalo … nedavno mi neki kolega iz Graza pokazuje snimke na kojima obara debla, vozi traktor, podiže neki trem, ostao sam impresioniran :)
 
Jeste visoko prizemlje, ali je nova zgrada u pitanju. Ima garsonjera i na prvom spratu, ali onda bi mi terasa bila 2 kvadrata i ulazila bi u kvadratutu od tih 28m2. Ovako ne placam terasu i ne bi mogla sobica da se odvoji. Investitora znam od pre i da dobro gradi. Terasa inace gleda na neku vilu koja je podosta udaljena. Izvinite ako nisam dobro postavila screen shot.
Pogledajte prilog 145504
Ako samo plaćaš tih 28 M2 3060 €\m2, a terasu dobijaš gratis, onda je to sasvim podnošljiva cijena.
Meni je ok ta podjela dnevne i spavaće.
Zlatibor je pun apartmana te kvadrature i rasporeda.
To ti je ugao Južnog Bulevara i Vojvode Hrvoja. To je dosta bolja lokacija od one koju sam ja mislio.
Tu su se veći stanovi prodavali za 2.600 €\m2 u onu zgrada "Jahtu".
 
Svi imućni investiraju u; zemljište, imanja, stočarstvo trenutno (jer je stočarstvo u fazi nestajanja, pa znaju šta sledi). Samo dalebu maštaju kako će kvadrat koji su sada kupili za 2500 vredeti 5000 eura.
 
Cene u Irskoj su se zaista bile prepolovile izmedju 2008. i 2012:


Izvod iz teksta:



Cene su tek sada, 15 godina kasnije, dostigle nivo iz 2008.

Dok je lako razumeti emotivna ocekivanja i navijanje ljudi koji zele da kupe stan za zivot ali su preskupim cenama istisnuti sa trzista, nisam siguran pod koju vrstu dijagnoze potpada selektivno razmatranje ili ignorisanje cinjenica i slepo navijanje "moze biti samo skuplje".

- Da se moze ocekivati da na dug rok (10, 15, 20 godina) nekretnine nominalno budu samo skuplje, to nije nikakva informacija - sve je na dug rok nominalno skuplje (priroda monetarnog sistema).
- Da se moze ocekivati da na dug rok nekretnine budu realno skuplje (u odnosu na druga dobra), nije nuzno tacno - na nekim trzistima i u nekim periodima jeste bilo, u drugim periodima i na drugim trzistima nije.
- Da nekretnine i na kratak i srednji rok (1-10 godina) mogu biti samo skuplje je ocigledno netacno - eto i primera Irske od pre 15 i 10 godina. Ko je kupio 2008. preplatio je duplo i izgubio pola vrednosti za pet godina.

Dakle, pitanje je da li je ovo slican trenutak. Sva ostala pitanja i primeri su samo zamajavanje.

Svi realni parametri trenutno u pogledu broja transakcija, kretanja kamatnih stopa, kretanja globalne privredne aktivnosti, kretanja drugih finansijskih trzista ukazuju da bi mogao biti. S druge strane, svi kontraargumenti su neozbiljni:

- Cene su porasle x% u poslednjih y godina - Rast u proslosti nije prediktor rasta u buducnosti. Ocigledni primeri: rast nekretnina pre 2008, rast berze i kripto pre 2022.
- Cene ce rasti jer inflacija - CPI je mera rasta potrosackih cena, ne cena investicionih dobara. Dok je CPI uzleteo u 2022, cene investicionih dobara su u ogromnom padu (berza -20%, kripto -60%).
- Cene ce rasti jer bezanje od inflacije - Ovo je najozbiljniji argument, ali: Investicioni kupci koji parkiraju kes u nekretnine cine samo deo trzista i nema razloga ocekivati da ce njih sada biti vise nego do sada. S druge strane, kreditnih kupaca ce biti manje, sto znaci ukupno manju ukupnu traznju, a ona kao takva znaci i manje investicionih kupaca (jer su oni motivisani rastom cena, koji dolazi od ukupne traznje). Takodje, rast kamatnih stopa na stednju ce takodje zadrzati deo kesa u bankama.
- I prosle godine je neko pricao da ce cene padati pa nisu - I 2008. je neko pricao da ce cene rasti. Ne znam na osnovu kojih informacija je neko prosle godine nagadjao sta ce biti sa cenama, ali prosle godine su kamatne stope bile na minimumu, promet rastao, privreda rasla, berza na +30% za godinu dana. Danas je sve znatno drugacije. Poslednji trenutak kada je imalo smisla predvidjati pad je bilo prolece 2020, i pad bi se tada i desio da nije pokrenuta stamparija. Sada je stamparija stala i ne vidim koji zec moze da izadje iz sesira.
- Cene na dug rok rastu - Cene svega na dug rok rastu. Ali na dug rok smo svi mrtvi.

Ja bih zaista voleo da cujem neki ozbiljan kontraargument.
Svaka cast na ozbiljnoj analizi, sve je tacno 100%
 
Poslednji trenutak kada je imalo smisla predvidjati pad je bilo prolece 2020, i pad bi se tada i desio da nije pokrenuta stamparija. Sada je stamparija stala i ne vidim koji zec moze da izadje iz sesira.

E vidiš ovo je ključno! Kao što su se tada presekli, pa uključili brrrrrrrrrrrr, ko garantuje da koliko sutra neće uraditi slično ako se ekonomija uspori preko crvene linije? Svestan si i sam i indirektno priznaješ da su te crvene linije daleeeeko iznad martovskih nivoa 2020. da bi uopšte održali sistem kakav imamo danas (priroda sistema)! Tačno, tada su kupili neku godinu, odložili pad. Nema sumnje da bi cene prirodno pale da su intervencije izostale. Ono što sada imaju je ooogroman bafer u vidu negativnih kamata i da mogu da reaguju na veće dezinflatorne pokazatelje. Za sada panika raste, jer se opet sve ozbiljnije crveni i oni se pre svega uzdaju da će psihološki zauzdati ovo, jer 3% baznih kamata ne bih nazvao borbom, bez obzira na dinamiku dizanja! Šta će biti ako uletimo u stagflacioni scenario (što je najrealnije sada)? Hoće li biti konzistentni i nastaviti da dižu ili ćemo gledati epilog kao u Turskoj, tj spuštanje kamata bez obzira na inflaciju od 80%?

Sve lepo pričaš, svaki ecc bi se složio, lepo i prezentuješ da ostali razumeju, a ono što je najbitnije suštinski, nemaš pojma o smeru i tajmingu, kao i ja uostalom, samo predviđanja verovatnoće poteza onih koji odlučuju, često subjektivna. Ovaj lik je recimo ooozbiljan makroekonomista https://www.youtube.com/channel/UCRIQM-CUkxVazVPv980YZsw , bio sam u direktnoj komunikaciji sa njim i još par u US i to u trenutku kada su ljudi plaćali samo da se uskladišti nafta, čak je deo prepiski stavio u par tadašnjih QA klipova. On je još tada bio u kampu za koji navija većina na ovom forumu (pa i ja), ali sam ja bio ubeđen u suprotno. Epilog, pogrešio je i to žestoko, nadimak Bond King u ovom makrookruženju jasno pokazuje i zašto! Ja sam pogodio i smer i tajming, ali nisam intenzitet, tj nisam očekivao skoro dvocifrenu priznatu inflaciju, očekivao sam par procenata i svesno puštanje toga bez dizanja kamata (čisto makroekonomski debt/gdp peglanje), a ono ispalo još gore, ogroman CPI i aseti još više u nebo. (i strašno mi je žao što u tom trenutku nisam bio likvidan, jer sam toliko bio ubeđen da sam u pravu, jer se na tržištu našla lepa ponuda onoga što ja tražim po ok ceni od preplašenih ljudi i špekulanata koji su se kladili u pad). On i dalje fura istu priču i sad mu sa svakom novom intervencijom FED-a rastu šanse da će jednom biti u pravu (bar do trenutka dok CB ne skapira da je preterala) i bar malo kompenzovati gubitke. To što je u međuvremenu na neki način zeznuo gomilu ljudi, pa ništa jbg. Uporedio bih ga sa onima koji su iz navijačkih pobuda početkom 2020. govorili da cene idu dole, još bolje sa onima koji su to govorili 2015.

Da se razumemo, navijački ja to želim, ne samo navijački, ljudski, iz svih mogućih razloga koji se navode (mladi ljudi, demografija), samo se plašim da bi ta alternativa više ličila na novu 1929. i bila još gora!
 
Da li neko ima podatke koji stanovi u Beogradu se najbrze prodaju, koja struktura, deo grada itd.?
Npr. ako kes kupac hoce sada da ulozi u stan, da ga izdaje neko vreme, ali da ima opciju da ga brzo proda ako zatreba za mozda godinu, dve, sta bi bila najbolja opcija?
 
Vrh