Šta je novo?

Cene nekretnina

Znaci tvoj post je uprosceno "preokrenuce se trend". Posto za sada trend je rast.
Ok mozda ce i da se preokrene samo treba imati na umu da pojedini na forumu pricaju o padu cena od 2012. godine i to na istoj ovoj temi.
Sve je to "sad ce", "samo sto nije", "evo tu smo" i slicno. Za to vreme su takvim stavovima mozda kod nekih ucesnika foruma ili prolaznika na forumu
izazvali stetu jer su im cene od tada narasle i po 300%.

Ja ne znam da li ce se trend preokrenuti bas sada ali evo da sumiramo za i protiv.

Argumenti da puca trziste su:
- "podizu kamatne stope" - centralne banke sirom sveta
- "preskupo" po subjektivnom osecaju ucesnika foruma i twitteru
- "pocele su da padaju u Amerikama"
- "previse se gradi" pa ce to dovesti do pojeftinjenja

Kontra-argumenti
- nema vidljivog masovnog gubitaka poslova
- i dalje vrse stimulanse na foru tako sto ih svaki put rebrendiraju.
- USD nikad jaci u odnosu na Euro pa je nasoj dijaspori u Amerikama primamljivo da kupuje
- Inflacija i dalje galopira toliko da i automobili poskupljuju a ne nekretnine
 
Cek, kako sad to, a gde je nestao argumen da smo ekonomski tigar na balkanu, da prestizemo Hrvatsku, da nezaustavljivo srljamo u progres?
 
Tigar smo!! Ja sam samo sumirao izjave na forumu medvedi vs bikovi :)

N1 savetuje da se sad kupuje


RGZ izvestaj.

RGZ

Kolicina novca porasla za 25%!​


Neko je kupio lokal za 12k eura po m2 :)

 
Silne vesti o skoku cena stanova navode na jedan zaključak; puklo je. Ipak čeka nas zima i skok mesečnih režija za 50 do 100 %, hrane isto toliko. Mehur se još uvek veštački pumpa, zato će pad biti bolan. Hrana će postati najtraženija, a posle toga ubrzo i voda.
 
Stvarno sramota da gradjani traze nezagadjen vazduh i vode. Stvarno neverovatna bahatost obicnih ljudi.
Буквално нико то није рекао

Рекао сам да би то преко ноћи постао нови критеријум за то да ли је град "метропола" или није; иако се не узима сада за критеријум
 
Sta tacno mapa poredi, HDI u Beogradu sa selom u Bugarskoj i Slavoniji?

Prema izvoru koje si naveo, HDI u Beogradu je 0.877.

Sofia: > 0.889
Zagreb: 0.908
Budimpesta: > 0.932
Bukurest: 0.943
Bratislava: 0.956
Varsava: > 0.931
Riga: 0.933
Vilnjus: 0.92
Lisabon: 0.901

Dakle, sve evropske prestonice osim Sarajeva, Skoplja, Podgorice, Tirane, Minska, Kijeva i Kisinjeva (ozbiljna konkurencija) imaju visi HDI od Beograda.

Зашто бих линковао државе по ХДИ да сам хтео да упоређујем Београдски регион са градовима? Мапа показује да је Београдски регион држава за себе, био би бољи од већине европских држава. И то је поента, да човек који живи у Београду има де факто бољи животни стандард од доброг дела просека европских држава. Да ли је животни стандард бољи у Будимпешти него у Београду? Јесте али то нико није ни порицао
Koga zaista zanima rangiranje svetskih gradova po znacaju, postoji nesto sto se zove "world cities research". Beograd je u kategoriji beta-, od evropskih prestonica ispred Ljubljane, Rige, Vilnjusa, Tirane, Sarajeva, Skoplja, Podgorice, Minska i Kisinjeva (ponovo, teska konkurencija).

То је листа која показује глобалну повезаност и пробој глобализма генерално, не регионални значај ни величину (што дефинише метрополу)
Srbija i Beograd bi mogli biti mnogo bolji uz vise truda i manje lozenja da smo najbolji. Ko za sebe misli da je poseban ili najbolji sam po sebi bez ikakvog truda, taj skoro sigurno nije ni poseban ni najbolji. Srbiji i Beogradu su najmanji problem oni koji konstatuju realno stanje i zele da ga poprave ("autosovinisti"), a problem su upravo oni koji nas loze da smo najbolji i rade protiv razvoja dok pune svoje dzepove ili istrajavaju u svojoj osrednjosti ("patriote").

Аутошовинисти нису људи који "константују реално стање и желе да га поправе" већ лажови и пљувачи који настоје да деморализују људе својим лажима и мржњом. Београд јесте метропола по свим иоле релевантним метрикама и признати то не значи престати залагати се за напредак. Учити децу да им је град вредан и посебан и да треба да се старају о њега није "рад против развоја", напротив.
 
Postavlja se pitanje zašto RGZ nije objavio podatke na mesečnom nivou.

Da li je to zbog toga što bi se jasno videlo da je potražnja u konstantnom oštrom padu od maja meseca a cene od juna u stabilizaciji sa tendencijom blagog pada?
 
Postavlja se pitanje zašto RGZ nije objavio podatke na mesečnom nivou.

Da li je to zbog toga što bi se jasno videlo da je potražnja u konstantnom oštrom padu od maja meseca a cene od juna u stabilizaciji sa tendencijom blagog pada?
Upravo zbog toga. Ko ima placen pristup podacima moze da vidi. Npr ovaj sigurno ima : https://rs.n1info.com/biznis/nesovanovic-ko-planira-da-kupuje-stan-za-zivot-neka-ga-kupi-sada/

Nego u prvom minutu upravo to kaze ali kao fol nije pala cena mozda su prodavani jeftiniji stanovi. Kao ljudi sa parama su bili na moru itd Druze ako je pala cena onda su jeftiniji pa makar to bilo i 1% :D nego nijedan ali nijedan agent nece rece da cene mogu da idu dole. Neki su toliko nervozni pa kace ovde poruke u 04 ili 06h ujutru.

EDIT: gost sa ovog linka parafrazirao je jednog americkog agenta koji je bukvalno rekao sledece. Kupci zele cenu stanova koja ce biti sutra a prodavci cenu koja je bila juce, jer je kod njih pad vec krenuo. Samo sto je nas lik malo to prepakovao da zvuci kao da cene nece padati :D
 
Samo jedan komentar na osnovu bliskih ljudi koji su napustili Srbiju. Lekar i ekonomista nisu bili u mogucnosti da priuste nekretninu u Beogradu. Emigrirali su, stedeli 3-4 godine za ucesce i sada otplacuju nekretninu u Oslu. Nije bg na h20 lokacija naravno (npr Zemun, ili B.brdo). To 5x prosecna plata 5 godina bas i ne pije vodu (osim za elitna naselja). Opet kazem, mora da se stvori klima da moze da se zivi od svog rada.
PS - slikovit prikaz zasto sam trazio i cekao majstore mesec i po dana npr. Nema ih. Tako ce biti i sa ostalim granama. Drug je trazio servisera za kotao na pelet. Jedva se smilovao jedan da dodje posle 2 meseca. Dve manje firme koje su radile godinama su se zatvorile i otisle za inostranstvo.
 
Poslednja izmena:
Stvarno sramota da gradjani traze nezagadjen vazduh i vode. Stvarno neverovatna bahatost obicnih ljudi.
Ваздух у Београду од марта месеца био у зеленим границама. 80% времена је ваздух у центру града доброг квалитета а осталих 20% лош због кућа које се греју на угаљ и густог саобраћаја. Ван ширег центра града ваздух је нормалан. Хоћемо да возимо сви по два аутомобила, да се грејемо јефтино а да дишемо златиборски озон.
 
Upravo zbog toga. Ko ima placen pristup podacima moze da vidi. Npr ovaj sigurno ima : https://rs.n1info.com/biznis/nesovanovic-ko-planira-da-kupuje-stan-za-zivot-neka-ga-kupi-sada/

Nego u prvom minutu upravo to kaze ali kao fol nije pala cena mozda su prodavani jeftiniji stanovi. Kao ljudi sa parama su bili na moru itd Druze ako je pala cena onda su jeftiniji pa makar to bilo i 1% :D nego nijedan ali nijedan agent nece rece da cene mogu da idu dole. Neki su toliko nervozni pa kace ovde poruke u 04 ili 06h ujutru.

EDIT: gost sa ovog linka parafrazirao je jednog americkog agenta koji je bukvalno rekao sledece. Kupci zele cenu stanova koja ce biti sutra a prodavci cenu koja je bila juce, jer je kod njih pad vec krenuo. Samo sto je nas lik malo to prepakovao da zvuci kao da cene nece padati :D
Nisu samo agenti u pitanju, država nema interes da prodaja i cene padaju jer to je jedan od glavnih indikatora stanja privrede. Dakle uz budzetsku dobit od poreza ide i dobar marketing o jakoj i zdravoj privrednoj aktivnosti.

Međutim ovo su poslednji trzaji, tražnja pada, cene će pasti nekoliko meseci kasnije kako nam govore trenutni podaci iz USA, Kanade i Australije. Pitanje je samo gde će se cene zaustaviti pri padu.
 
Београд јесте метропола, и наставиће да привлачи људе и из окружења и из целог света што ће још дуго да оправдава улагање у некретнине. Суштина свих проблема је што има власт која не уме да води метрополу. Исти би хаос био да доведеш власника трафике да води Кока Колу (или власника печењаре ЕПС :) ) Но бесмислено је пљувати по њему и то називати неком критиком јер није ништа ни корисније ни конструктивније од људи који се лажу да је то град без проблема.
Београд једино привлачи Србе и никог више. Ни људи из бивше државе не долазе у Београд ако нису Срби.
А то што почињемо да увозимо светску сиротињу уместо наших радника је пут ка дну. Нешто што је срамота ове државе.
 
Beobuild Dictionary:

Autosovinista = onaj ko (na osnovu podataka/cinjenica i iskustva zivljenja u drugim sredinama van Beograda) "pljuje" Beograd, razotkrivajuci aspekte koji ne valjaju kako bi se popravile za opste dobro i time narusava interese odabrane grupe (dokazane po prevarama, unistavanju i prisvajanju javne imovine).

Patriota = onaj koji zeli, promovise (uglavnom na osnovu rekla-kazala informacjja) zadrzavanje postojeceg stanja i siri percepciju da je Beograd "najbolji na svetu", bez potrebe da se unapredi i time doprinosi uvecanju zarade odabranoj grupi (dokazanoj po prevarama, unistavanju i prisvajanju javne imovine).

Biram da budem autosovinista 😉

Salu na stranu.
Podela na patriote i one druge nam je kroz istoriju nanela dosta stete i nikada nije bila validna, vec podredjena interesima grupa na vlasti koje su stvarale fiktivne neprijatelje kako bi se razracunale sa neistomisljenicima.

Da izbegnemo to sada, jer ne doprinosi nicemu.

Kritike koje se iznose treba da unaprede.
 
Kazi molim te da si hteo da budes duhovit i da se salis 😂😂😂. Bas ce da zadrzava ljude u manjim sredinama poljoprivreda i plata minimalac u deluxe objektu 😂😂😂.
Stranci imaju progresivnu politiku oporezivanja za razvijene regione. Zato firme, pojedinci zive i imaju nekretnine u manjim mestima. Drugo, oni shvataju da je u ekonomiji bolje imati 2 manja umesto 1 veceg grada. Bolje je za zivot i nije problem prostor
Fun fact: vlasnik jednog stranog trgovinskog lanca zivi u malom mestu. Kada rade budzet grada, to rade zajedno sa njim jer od njegovog poreza dobijaju 80% prihoda
Blago tebi, kad bih ja razumeo čemu se toliko smeješ pa i ja da odmorim malo mozak. U boljem objektu će sigurno biti bolje da radi u Srbiji nego da se cimaju do hrvatskog primorja. Sobarica recimo može da dobije kod nas i 500 evra+davanja, dok na primorju od 550+, ne mogu ni sve da rade u dubrovniku za 800 evra! Nije to baš tako idealno da samo kod drugih cvetaju ruže. Generalno oni imaju dosta jači turizam, koji je vrlo dobro brendiran, ali kod nas je turizam tek u začetku i za ulagače je to najbolja sredina za zaradu. U tom smislu mnogo bolje nego ulagati investiciono u gradove, i to treba odvojiti od kupovine stana za život.
Dobri kuvari kod nas već dobijaju preko 1000 evra, u boljim objektima 1500 negde i više...konobari čak više merkaju gde će imati dobar bakšiš nego osnovnu platu

Ako se išta na ekonomskom planu može zameriti ovoj vlasti (kao i svakoj bivšoj) to je što poljoprivredu ne dižu dovoljno brzo i preko leđa seljaka popunjavaju rupe u budžetu, jer i dalje imamo preglomazan administrativni aparat po gradovima koji nekako treba "nahraniti". Strategija i akcioni plan slabašni, ako uopšte i postoje!
Sve te priče da treba kinezi da nam sagrade 100.000 stanova kako bi svako mogao da kupi stan za 800-1000 evra/m2 u Beogradu, su obična budalaština i znači da će bar 80-90.000 ljudi doći sa sela za boljim (čitaj "fabričkim" ili "uslužnim") životom u veliki grad, a mi trenutno imamo jedva 630.000 gazdinstava koji žive na selu i od sela...i usput hrane sve nas! Dok u Beogradu već živi trećina Srbije!!
To su sve opasni procesi koje treba hitno zaustavljati, a ne podržavati ih! Tako su razmišljali ideolozi 50'-ih godina kad su gradili fabrike i gigante i veliki broj ljudi sa sela dovlačili u gradove, zabranjivali da se uzgajaju koze i sl gluposti! Nije ni čudo što nas sad ima svega 7 miliona! Prvo ga dovedeš u grad a posle on sam ode u Nemačku i dalje...

Turizam jača i lokalnu poljoprivredu i desetine nekih čak i zaboravljenih zanata kojima su se bavili i naši preci...samo ga treba postojano i u dobrom pravcu razvijati
 
Autosovinista = onaj ko (na osnovu podataka/cinjenica i iskustva zivljenja u drugim sredinama van Beograda) "pljuje" Beograd, razotkrivajuci aspekte koji ne valjaju kako bi se popravile za opste dobro i time narusava interese odabrane grupe (dokazane po prevarama, unistavanju i prisvajanju javne imovine).

Patriota = onaj koji zeli, promovise (uglavnom na osnovu rekla-kazala informacjja) zadrzavanje postojeceg stanja i siri percepciju da je Beograd "najbolji na svetu", bez potrebe da se unapredi i time doprinosi uvecanju zarade odabranoj grupi (dokazanoj po prevarama, unistavanju i prisvajanju javne imovine).
Autosovinista - Beograd mu je najgore mesto za zivot na svetu, izjednacava ga sa Afrikom. Ima neku mutantsku sliku Zapada gde je pokupio najbolje karakteristike svake pojedinacne zemlje i sklopio ih u neku celinu koja u realnosti i ne postoji. "Podaci" su mu tetka iz Norveske koja kaze da je kupila stan u centru Osla za 2k kvadrat. Misli da je svako sa parama kriminalac. Izjednacava drzavu sa trenutnom vlascu. Prepisuje lose fore sa politickog dela tvitera.

Patriota - Video sveta i ume da tumaci podatke pa mu je jasno da u Beogradu i nije toliko lose. Svestan mana ali svestan da ne moze sve preko noci, ima duze pamcenje od zlatne ribice i u stanju je da sagleda duzi vremenski period i objektivno vidi gde se i koliko napredovalo/nazadovalo. Nema kompleks nize vrednosti u odnosu na zapadnjake. Svestan je da svet postoji i van Evrope. Sofisticirane originalne fore.
 
Autosovinista - Beograd mu je najgore mesto za zivot na svetu, izjednacava ga sa Afrikom. Ima neku mutantsku sliku Zapada gde je pokupio najbolje karakteristike svake pojedinacne zemlje i sklopio ih u neku celinu koja u realnosti i ne postoji. "Podaci" su mu tetka iz Norveske koja kaze da je kupila stan u centru Osla za 2k kvadrat. Misli da je svako sa parama kriminalac. Izjednacava drzavu sa trenutnom vlascu. Prepisuje lose fore sa politickog dela tvitera.
Ja iskreno nisam video nikoga sa bas ovakvim stavovima na ovoj temi (doduse nisam bas ni naleteo na ove patriote, kakve ti opisujes). Ja samo ne volim da mi neko ovde prica da Srbija prestize Hrvatsku (Hrvatska gdp per captia oko 14k, Srbija oko 7,5k), bolji smo samo od Albanije, Makedonije i Bosne (malo bolji). O kakvim komplesima nize vrednosti pricamo, brojevi su takvi kakvi su.

Kad smo vec kod "pamcenje zlatne ribice", pa i 2007. smo imali preskupe stanove, cene skoro ko sad, da li smo i tad bili ekonomska velesila i tigar, da li je i tad svako ko kritikuje bio antisrbin i autosovinista? Mene politka ne zanima, ali jednostavno ne mogu da budem ovca... Inace, da ne volim Bg, otisao bih iz njega odavno.
 
Cirjakovic kad odapne, nece ga ni zemlja hteti sto je izmislio tako ogavan izraz. Samo prepakovao "drugosrbijanac" da zvuci pseudonaucno.
 
Blago tebi, kad bih ja razumeo čemu se toliko smeješ pa i ja da odmorim malo mozak. U boljem objektu će sigurno biti bolje da radi u Srbiji nego da se cimaju do hrvatskog primorja. Sobarica recimo može da dobije kod nas i 500 evra+davanja, dok na primorju od 550+, ne mogu ni sve da rade u dubrovniku za 800 evra! Nije to baš tako idealno da samo kod drugih cvetaju ruže. Generalno oni imaju dosta jači turizam, koji je vrlo dobro brendiran, ali kod nas je turizam tek u začetku i za ulagače je to najbolja sredina za zaradu. U tom smislu mnogo bolje nego ulagati investiciono u gradove, i to treba odvojiti od kupovine stana za život.
Dobri kuvari kod nas već dobijaju preko 1000 evra, u boljim objektima 1500 negde i više...konobari čak više merkaju gde će imati dobar bakšiš nego osnovnu platu

Ako se išta na ekonomskom planu može zameriti ovoj vlasti (kao i svakoj bivšoj) to je što poljoprivredu ne dižu dovoljno brzo i preko leđa seljaka popunjavaju rupe u budžetu, jer i dalje imamo preglomazan administrativni aparat po gradovima koji nekako treba "nahraniti". Strategija i akcioni plan slabašni, ako uopšte i postoje!
Sve te priče da treba kinezi da nam sagrade 100.000 stanova kako bi svako mogao da kupi stan za 800-1000 evra/m2 u Beogradu, su obična budalaština i znači da će bar 80-90.000 ljudi doći sa sela za boljim (čitaj "fabričkim" ili "uslužnim") životom u veliki grad, a mi trenutno imamo jedva 630.000 gazdinstava koji žive na selu i od sela...i usput hrane sve nas! Dok u Beogradu već živi trećina Srbije!!
To su sve opasni procesi koje treba hitno zaustavljati, a ne podržavati ih! Tako su razmišljali ideolozi 50'-ih godina kad su gradili fabrike i gigante i veliki broj ljudi sa sela dovlačili u gradove, zabranjivali da se uzgajaju koze i sl gluposti! Nije ni čudo što nas sad ima svega 7 miliona! Prvo ga dovedeš u grad a posle on sam ode u Nemačku i dalje...

Turizam jača i lokalnu poljoprivredu i desetine nekih čak i zaboravljenih zanata kojima su se bavili i naši preci...samo ga treba postojano i u dobrom pravcu razvijati
Stvarno si kralj 🙂. Napisao sam zbog cega se nadam da se salis a ti potvrdis sve 🙂. Srecno sa konobarima, sobaricama, kuvarima emigrantima uskoro. Ta politika ako neces da radis za minimalac+ baksis bas i ne pije vodu. Onda radi ko mora a ne ko zna. Nema tu prostora za neki nivo. Kuvar 1000evra, jeste ali od njega se ocekuje da pokrije 2 smene. Od 6 ujutru do 22 uvece. Zato je problem naci kuvara jer su ti uslovi katastrofalni i neizdrzivi.
Ja nisam napisao za 100k stanova da treba da budu sa odredjenom cenom. Neka bude trzisna pa makar to bilo i 5K. Ne odjednom vec kroz faze (5,6,7 godina), da ne bude soka na trzistu ali da se poveca ponuda koja je sada zbog brace burazera niska. Prosecan kvalitet razume se. Ja sam napisao da posto ne zelimo da decentralizujemo zemlju kao stranci, da bi ljudi ostali u Srbiji i mogli da priuste da placaju kiriju (pa i da kupe) da bi to trebalo da uradimo. Alternativa je zameniti svoje stanovnistvo sa migrantima. To ce medium/long term uticati na smanjenje realne cene starogradnje. Samo ce elitna naselja biti na ceni.
Poljoprivrednici su posebna kategorija. Kolika je nebriga prema poljoprivredi govori samo podatak o % zemljista koji se navodnjava:
Srbija 1.5%
Albanija 50+%
Po selima su nazalost ostale samo bake i deke kojih vrlo brzo nece biti.
 
Beograd je ružnjikav frajer, ali pozitivan mangup, šmeker. Kad bi malo više radio na sebi, sredio zube, izbacio alkohol, počeo da vežba, a vala i na higijeni poradio (kanalizacija), obrnuo bi pola grada curetaka. Možda mu je kasno da se menja (razoren urbanistički), ali možda i nije...
 
Stvarno si kralj 🙂. Napisao sam zbog cega se nadam da se salis a ti potvrdis sve 🙂. Srecno sa konobarima, sobaricama, kuvarima emigrantima uskoro. Ta politika ako neces da radis za minimalac+ baksis bas i ne pije vodu. Onda radi ko mora a ne ko zna. Nema tu prostora za neki nivo. Kuvar 1000evra, jeste ali od njega se ocekuje da pokrije 2 smene. Od 6 ujutru do 22 uvece. Zato je problem naci kuvara jer su ti uslovi katastrofalni i neizdrzivi.
Ja nisam napisao za 100k stanova da treba da budu sa odredjenom cenom. Neka bude trzisna pa makar to bilo i 5K. Ne odjednom vec kroz faze (5,6,7 godina), da ne bude soka na trzistu ali da se poveca ponuda koja je sada zbog brace burazera niska. Prosecan kvalitet razume se. Ja sam napisao da posto ne zelimo da decentralizujemo zemlju kao stranci, da bi ljudi ostali u Srbiji i mogli da priuste da placaju kiriju (pa i da kupe) da bi to trebalo da uradimo. Alternativa je zameniti svoje stanovnistvo sa migrantima. To ce medium/long term uticati na smanjenje realne cene starogradnje. Samo ce elitna naselja biti na ceni.
Poljoprivrednici su posebna kategorija. Kolika je nebriga prema poljoprivredi govori samo podatak o % zemljista koji se navodnjava:
Srbija 1.5%
Albanija 50+%
Po selima su nazalost ostale samo bake i deke kojih vrlo brzo nece biti.

Uslovi za kuvare katastrofalni i neizdrživi, e baš si ga debelo izmislio...oni danas biraju gde će da rade i sve gazde se prosto otimaju o njih! Važi i za sve druge u ugostiteljstvu
Cela evropa je ostala bez ugostiteljskih i radnika u avioindustriji, jer su vlasnici otpuštali iste zbog korone kad nije bilo posla!

Platu diktira tržište, to što je plata sobarice u tvojoj glavi 1000 evra naravno da nema veze sa našom realnošću

Mi smo mali u turističkom smislu, veoma mali, ali zbog prirode, lepe i nezagađene zemlje imamo veliki potencijal da postanemo vidljivi na svetskoj turističkoj mapi.
I zato nam hitno treba puno vrhunskih hotela i brendiranja kako bi što pre dostigli taj nivo i te plate
 
Nisam spomenuo sobarice. Rekao sam za konobare da radi ko stigne tj. ko hoce za minimalac i baksis i da je ponuda sve losija. Svi traze samo mesta gde je najveci promet (kafici).
Napisao sam vec razlog zasto nema kuvara. Ne bih da se ponavljam. Lepo im je bilo ovde, imali su divne uslove rada i zato su se ,,snasli" preko. Da bi nesto uradili sto se tice turizma a da to ne budu nasi emigranti ili ex yu (balkan) potrebno je jako brendiranje a pre svega politicka stabilnost. To mi jos uvek nemamo. Svaki od visokoobrazovanih stranaca sa kojima sam radio i koji je trebao da bude realociran za rad u Srbiji vise meseci je zvao svoju ambasadu da proveri da li je bezbedno u nasoj zemlji da se boravi. Naravno, kada budu neko vreme ovde, vide da je isto ili cak i sugurnije setati ulicom nego kod njih. Bilo im je/ i sad je vrhunski. Pokriveni svi troskovi + zapadna plata + bonusi za rad van svoje zemlje. Hocu da kazem da je potreban ozbiljan napor da se to dostigne. Nije dovoljan samo deluxe hotel nego i prostorno planiranje, infrastruktura, sadrzaji i brendiranje. Koliko samo banja u Srbiji imamo koje su manje vise prazne.

Inflacija 8.3% u usa. Najverovatnije dizu kamate 0.5- 0.75 sl. nedelje
 
Poslednja izmena:
Vrh