Šta je novo?

Cene nekretnina

Pogled u komšijsku spavaću sobu isto puno vredi ...

vracar-kursulina-dvosoban-luks-garaza-68m2-40-5425642261393-71801265269.jpg
 
Па нормално када је цена неосновано надувана а практично нема приватности.
 
Po meni, zgrade od ovog investitora (medju kojima je i ova u Krunskoj) su savršenstvo.
Na žalost, jeste objektivna mana kada vam stan gleda na komšijsku zgradu udaljenu 7-8 metara. Pogotovo ako ste na nižim spratovima.
 
Kako mali Perica, citaj neki Srbi zamisljaju Pariz. Cist kic. Beograd je prepun “pariskih” zgrada. Ali su pre rata arhitekte znale kako se to radi.
A spavaca soba je smejurija, pored kreveta ne moze ni da se prodje.
Zgrada je uvreda za taj kraj.
 
Poslednja izmena:
Predlazete povratak na feudalizam ? 😃 Evo ja cu Vam biti taj izuzetni gospodar, a Vi i Vasa porodica mozete da budete moji kmetovi. Kao sto ste naveli - tezak fizicki rad, obezbedim vam smestaj, hranu i odecu, cak i grejanje zimi (kad je beg bio cicija), vidim da Vam je ok i da radite bez novcane nadoknade, ali mozda vam i dam neki dinar za sladoled. Cisto da lizete i ohladite mozak na vrucini dok razmisljate o kretanju cena nekretnina u narednih 30ak godina dok ponovo ne stanete na noge.
Nece to biti feudalizam jer gazda nece moci da spreci nadnicare da odu kod drugog gazde da rade.
Bice to kapitalizam 19. veka.

Sto se mene i moje porodice tice, ta opcija da cemo da radimo za nadnicu je vrlo realna.
Zato cu vam se javiti u slucaju potrebe.
 
Pogled u komšijsku spavaću sobu isto puno vredi ...

vracar-kursulina-dvosoban-luks-garaza-68m2-40-5425642261393-71801265269.jpg
Ja nisam video ni jedan garderober 🙂. Da je 80-100m2 uz 2 garazna mesta i tada bi bilo skupo. Ovako, nerazumna cena. Inace, svaki stan ima prednosti i mane i na cenu utice 20-tak faktora. Naravno, zbog male ponude to kod nas nije slucaj
 
Po meni, zgrade od ovog investitora (medju kojima je i ova u Krunskoj) su savršenstvo.
Na žalost, jeste objektivna mana kada vam stan gleda na komšijsku zgradu udaljenu 7-8 metara. Pogotovo ako ste na nižim spratovima.
Pogledao sam prilozeni link iz radoznalosti ... i nikako ne razumem svrhu komercijalnog web sita na kome sve izlozeno (sto se prodaje) pise i da je rasprodato ?!
 
Znaci Beobuildovci ni sa stanom od 400k na Vracaru nisu zadovoljni :)
Ma alavi su beobildovci, zamisli, kvadrat je tek mao malo skuplji od stanova u centru Madrida :) i njima je mnogo. A da, Madrid je prop'o, tamo je ciganluk, prosecna plata 1900 eur, nije ni 2000, pih... :) Za te pare ni sofera u Bg ne mozes vise da zaposlis.

Sorry ako sam malo cinican, al nije mi legla kafa jutros, pozitivniji sam kad drmnem slatko i rakiju za dobro jutro, toplije mi oko srca :)
2022-09-08 11_13_27-Cost of Living in Madrid. Sep 2022. Prices in Madrid.png
 
Tebi je verovatno i Soraja dobra riba.
To je ta estetika i sistem vrednosti, pod ruku sa vradovicem i ostalom felom sa foruma.
Ne treba spuštati raspravu na ličnu ravan.
Moje mišljenje je da su obje postavljene zgrade odlične i izuzetnog kvaliteta, a ljepota je u oku posmatrača.
Valda se za kvalitet slažemo?
 
Ljudi, sta uradise ovi nasi d****i u julu:
Ne mogu nigde da nadjem nase podatke?!?
Edit: nasao sam nesto, mislim da je greska. 7 milijardi je valjda od pocetka godine. Nadam se da ne gresim
 
Poslednja izmena:
U medjuvremenu, kamate idu brrrr:

 
Baš sam hteo da okačim i pitam jesu li to i dalje stimulativne stope? Ako ne grešim sada smo tu negde da se kamatna stopa duplirala u odnosu na od pre krize.
 
Mislim da ce stope i dalje realno biti negativne. Da li gresim?
 
Zavisi sta se sve gleda, refinancing rate (sto je ovo povecanje kamatne stope o kome se pise danas) je na istom nivou na kome je bio 2011. Problematika lezi u tome sto se nece dugo zadrzati ovde, mozda 2 meseca max, i videcemo jos jedno povecanje od 50bps ili 75bps. Nije bitno da li su stope sada, u ovom trenutku, stimulativne, ako se ne nazire izlaz iz inflatorne krize, tj. trzista (na primer akcija, obveznica) price-inuju, tj ukomponuju verovatnoce daljih podizanja kamatnih stopa.

Ja sam i dalje ubedjen da cemo videti do kraja godine, zakljucno sa nekim januarom mozda, stagnaciju ili cak blago povecanje cena (mada je ovo drugo tesko izmeriti, videli smo vec da su 'pozeljne' i 'centralne' gradske opstine u BG osetile rast prometa, dok ove ostale nisu.

Sto kaze signature od kolege @MC_ , 80% svih dolara istampanih ikada je istampano u prethodne 2 godine. U kom scenariju ljudi vide 'veliki reset' (cena nekretnina) osim u scenariju nuklearnog rata ili dramaticne promene spoljne politike Srbije (zabrane strancima/jaki porezi sto strancima sto nasima koji su ne-rezidenti, itd), necemo vidjati.
 
Apsolutno stimulativne ako se uzme u obzir CPI i uporedi sa reakcijom na GFC, a realne kamate su debelo negativne, a videćemo do kraja godine da li će biti još negativnije (energetska kriza, prelivanje ppi, spirala porasta plata), projekcija je priznata dvocifrena inflacija u EU i neka dezinflacija na opet preko 5% sledeće godine. To su dakle zvanične projekcije i stalno se odlaže ta dezinflacija, kao na planinarenju kad svesno smanjuju kilometražu rute, pa onda govore izdržite još malo. Previše. Onda kad posle par godina ispeglaju situaciju (a tu možda bude još pikova, ne samo dezinflatornih procesa), cene će ostati tu gde jesu i reći će vidite kako smo pametni i kako smo zaustavili sve ovo, a to što će cene biti duplo veće nego 2020. npr, to nema veze, pojeo vuk magarca, a ovčice će nastaviti da mekeću! Nove '70-e.

ECBir.png
 
Poslednja izmena:
Sve su jasniji signali da je zurka zavrsena. Fed i ECB ce dizati kamatne stope dok ne obuzdaju inflaciju, i sve su jasniji u tome da ce u tome istrajati i po cenu recesije, koja je sve izvesnija i za koju deluje da je sada vise pitanje koliko ce trajati i koliko ce biti duboka. Deluje da jedino jos bullovi treba da se probude i da prestanu da duvaju balon na kome sede.

Fiksacija na negativne realne kamatne stope je potpuno irelevantna - da su kamatne stope stimulativne (za kupovinu nekretnina pri ovim cenama), aplikacije za stambene kredite ne bi bile na istorijskom minimumu:


Ovo su podaci iz Amerike, za Srbiju nisu dostupni, ali rate za stambene kredite u evrima su vec 27% vise nego pocetkom godine, do kraja godine verovatno idu na +40-50%. To je, van svake sumnje, daleko od stimulativnog (pri ovim cenama), i to ce, van svake sumnje, dramaticno smanjiti traznju iz kredita.

Za dalje kretanje cena su kljucni podaci o prodaji u avgustu i septembru. Prodaja van centra grada je i tokom 2021. i u 2022. do sada manje-vise na istom nivou kao 2019, pri cemu je prodaja u prvih sedam meseci ove godine na -7% u odnosu na proslu godinu. Celokupan rast prodaje na nivou Beograda dolazi iz centra grada, dakle od investicionih kupovina, gde je prodaja u 2021. porasla +22% u odnosu na 2019, i jos +18% u prvih sedam meseci ove godine. Medjutim, vrhunac pomame je bio u aprilu, kada je prodato 800 stanova u centru grada (+38% u odnosu na 2021), dok je u julu prodato 560 stanova (-8% u odnosu na proslu godinu).

Po oglasima bi se takodje reklo da je trziste vec znacajno usporeno - malo je novih oglasa, malo je zatvorenih oglasa, a i cene su se stabilizovale. Deluje da svi cekaju - i kupci i prodavci. Jedino sto jos drzi cene je izuzetno mala i losa ponuda - sto je hronican problem + i prodavci cekaju sta ce se dalje desavati. Ali trenutno nema signala koji govore u prilog daljeg rasta cena.
 
Sve su jasniji signali da je zurka zavrsena. Fed i ECB ce dizati kamatne stope dok ne obuzdaju inflaciju, i sve su jasniji u tome da ce u tome istrajati i po cenu recesije, koja je sve izvesnija i za koju deluje da je sada vise pitanje koliko ce trajati i koliko ce biti duboka. Deluje da jedino jos bullovi treba da se probude i da prestanu da duvaju balon na kome sede.

Fiksacija na negativne realne kamatne stope je potpuno irelevantna - da su kamatne stope stimulativne (za kupovinu nekretnina pri ovim cenama), aplikacije za stambene kredite ne bi bile na
Zasto FED vidi inflaciju kao veci problem od recesije?
 
Kod novogradnje je primetno usporavanje ponude. Cini mi se da su i cene od nekog majskog skoka ravne, ali to je vise neki subjektivni osecaj, nemam podataka za to.

Tri projekta na kojima sam bio na listi cekanja, trebalo je da krenu u aprilu jos, nijedan nije poceo za sad. Srecom, cetvrti u kome sam na kraju i kupio stan je ipak krenuo sa gradnjom.

Pitanje je sad ko ce se brze izvuci sa trzista, kupci ili investitori, bar sto se novogradnje tice. Starogradnji je verujem odzvonilo.
 
Kod novogradnje je primetno usporavanje ponude. Cini mi se da su i cene od nekog majskog skoka ravne, ali to je vise neki subjektivni osecaj, nemam podataka za to.

Tri projekta na kojima sam bio na listi cekanja, trebalo je da krenu u aprilu jos, nijedan nije poceo za sad. Srecom, cetvrti u kome sam na kraju i kupio stan je ipak krenuo sa gradnjom.

Pitanje je sad ko ce se brze izvuci sa trzista, kupci ili investitori, bar sto se novogradnje tice. Starogradnji je verujem odzvonilo.
Gdje si kupio na kraju?
 
Zasto FED vidi inflaciju kao veci problem od recesije?

Pogledaj govor Jeromea Powella od pre dve nedelje u Jackson Holeu. Ukratko:

- Zato sto je stabilnost cena, a ne rast autputa, glavni zadatak centralne banke.
- Zato sto bez stabilnosti cena nije moguce odrzati ni stabilan rast autputa i visok nivo zaposlenosti.
- Zato sto ce, ukoliko se visoka inflacija ustali, njeno kasnije obuzdavanje biti jos skuplje.

Vredi procitati i govor Isabel Schnabel, clanice borda ECB, takodje u Jackson Holeu. Ukratko:

Our currencies are stable because people trust that we will preserve their purchasing power. For politically independent central banks, establishing and maintaining that trust is an important policy objective in and of itself.

Failing to honour this trust may carry large political costs. History is full of examples of high and persistent inflation causing social unrest. Recent events around the world suggest that the current inflation shock is no exception. Sudden and large losses in purchasing power can test even stable democracies.

Surveys suggest that the surge in inflation has started to lower trust in our institutions. Young people, in particular, have no living memory of central banks fighting inflation.

We are witnessing a steady and sustained rise in medium and long-term inflation expectations in parts of the population that risks increasing inflation persistence beyond the initial shock. (...)

We cannot say for certain what is behind these upward revisions to inflation expectations. But two potential explanations come to mind.

One is that higher medium-term inflation expectations may be the result of a perception that monetary policymakers have reacted too slowly to the current high inflation. (...)

The second explanation is that higher inflation expectations may reflect more fundamental concerns, possibly related to fiscal and financial dominance, or to the recent review of central banks’ monetary policy frameworks that focused more on the challenges of too-low inflation rather than too-high inflation.

All these factors may have created perceptions of a higher tolerance for inflation and a stronger desire to stabilise output.

Determined action is needed to break these perceptions. If uncertainty about our reaction function is undermining trust in our commitment to securing price stability, a cautious approach to policymaking will no longer be the appropriate course of action.

Instead, a politically independent central bank needs to put less weight on stabilising output than it would when inflation expectations are well anchored.

Policymakers should also not pause at the first sign of a potential turn in inflationary pressures, such as an easing of supply chain disruptions. Rather, they need to signal their strong determination to bring inflation back to target quickly.

This is another key lesson of the 1970s. If the public expects central banks to lower their guard in the face of risks to economic growth – that is, if they abandon their fight against inflation prematurely – then we risk seeing a much sharper correction down the road if inflation becomes entrenched.
 
Vrh