Šta je novo?

Cene nekretnina

I sta se desava posle trece faze?
Wild guess:

Povećanje kamatnih stopa- povećanje vrednosti novca u gotovini/na računu- prva faza deflacije?
Ljudi koji imaju velike kolicine nekretnina kreću da ih parkiraju u novac- druga faza deflacije?
Ljudi koji kupuju nekretnine dobijaju višak troškova za iste koji u trećoj fazi/talasu prodire svuda?

Ovo sam potpuno lupio, ne uzimati kao finansijski savet!
 
Ja i dalje nemam pojma koliko kostaju stanovi npr, kod fontane, krsevi su otisli za 2500+, a sredjeni i dalje stoje za istu cenu.
Postavljao sam ovde da je moja drugarica u februaru prodala stan od 69 kvadrata plus 2 m2 terasa na drugom spratu u izvornom stanju za 124.000 evra. To je manje od 1800 evra po kvadratu. Blok 2 preko puta Fontane. Bio je oglašen za 130.000 a i ostali takvi stanovi u kraju su bili za slične pare, osim jednog sređenijeg koji je bio skuplji, ali ne sećam se za koliko. S tim što je drugi sprat najtraženiji.
 
devizne bakice i dekice gembleru, devizne

A kad si već spomenuo Grčku, gde je sada onaj Tin-Tin što ko papagaj na desetinama stranica govori o "sumnjivom" srpskom kapitalu u nekretninama, pa nek bar sad kaže da se "sumnjivi" srpski kapital delom prelio i u EU čim naši ljudi za keš kupuju nekretnine u Grčkoj i Trstu!

Jel imas ti neke zvanicne brojke da potkrepis ove tvrdnje i neke pouzdane izvore?
Reportaza RTSa i razgovor sa agentom nekretnina u Solunu nije izvor...

Ako pogledas istoriju mojih postova, videces da ne pricam napamet.
Sve tvrdnje su izvedene iz prikazanih podataka i izvora i sl.

O tome, kada je sta pocelo i kako je bilo pre, vec mi je glupo da repost-ujem ove informacije, ali je ocigledno neophodno periodicno ponavljati, jer ti i kolege imate agendu da nas ubedite (bez cinjenica) suprotno.

1)
Broj Evropskih zemalja koje su losije od Srbije po Basel Index-u (rizik pojave pranja novca i finansiranja terorizma):

2012:16
2015: 11
2016: 4
2017: 4
2018: 4
2021: 3

U pitanju je svetski priznat nacin kvantifikacije ovog problema.

(izvor: https://index.baselgovernance.org)
Indeksi se odnose na jednu godinu pre navedene godine objavljivanja izvestaja.

2)
"The real estate industry in Serbia has grown at an unusually high rate since 2018.

Construction continued despite COVID-19 in 2020, although many of the newly constructed buildings remain empty.

For example, the Belgrade waterfront project not only continued in 2020, but there was an increase in the amount of construction materials procured and used.

One reason could be that they are built rather to launder money than to provide housing.

‘You construct an apartment building and then you get your team members to buy an apartment in that building at deliberately inflated prices’."


Izvor:
GLOBAL INITIATIVE AGAINST TRANSNATIONAL ORGANIZED CRIME

"ILLICIT FINANCIAL FLOWS IN BOSNIA AND HERZEGOVINA,
MONTENEGRO AND SERBIA
Key drivers and current trends"

January 2022
Geneva

- - - - -

Ako cene ne pocnu drasticno padati u ovakvim makroekonomskim uslovima u narednim mesecima, ocigledno je da ih gura na gore pranje novca.
 
ovaj tekst je narucen od takozvanih ne vladinih organizacija koje imaju za cilj da stete ugledu onima koji im se ne svidjaju. Nije relevantna informacija.

To ti je kao da pitas opoziciju “kakvo je stanje sa nekretninama” ma ne to ce sve da se raspadne ili da cujes Soskica kako prica o NBS al dok je on bio tu to je bilo sve sjajno. Nebuloza. Nemam nista protiv njega i mozda je dobro radio ali treba da prestane da daje gluposti od izjava protiv NBS i Srbije.
 
realno i ptice na grani znaju da smo steciste prljavog novca iz regiona i sveta...ne treba nam izvestaj...bice problem resiti se tog kapitala kada udje u tokove novca iliti krvotog jedne ekonomije...a mozda je to strategija i da nema potrebe resavati ga se...posledice su ogroman odliv "normalnog " i produktivnog dela stanovnistva...
 
Jel imas ti neke zvanicne brojke da potkrepis ove tvrdnje i neke pouzdane izvore?
Reportaza RTSa i razgovor sa agentom nekretnina u Solunu nije izvor...

Ako pogledas istoriju mojih postova, videces da ne pricam napamet.
Sve tvrdnje su izvedene iz prikazanih podataka i izvora i sl.

O tome, kada je sta pocelo i kako je bilo pre, vec mi je glupo da repost-ujem ove informacije, ali je ocigledno neophodno periodicno ponavljati, jer ti i kolege imate agendu da nas ubedite (bez cinjenica) suprotno.

1)
Broj Evropskih zemalja koje su losije od Srbije po Basel Index-u (rizik pojave pranja novca i finansiranja terorizma):

2012:16
2015: 11
2016: 4
2017: 4
2018: 4
2021: 3

U pitanju je svetski priznat nacin kvantifikacije ovog problema.

(izvor: https://index.baselgovernance.org)
Indeksi se odnose na jednu godinu pre navedene godine objavljivanja izvestaja.

2)
"The real estate industry in Serbia has grown at an unusually high rate since 2018.

Construction continued despite COVID-19 in 2020, although many of the newly constructed buildings remain empty.

For example, the Belgrade waterfront project not only continued in 2020, but there was an increase in the amount of construction materials procured and used.

One reason could be that they are built rather to launder money than to provide housing.

‘You construct an apartment building and then you get your team members to buy an apartment in that building at deliberately inflated prices’."


Izvor:
GLOBAL INITIATIVE AGAINST TRANSNATIONAL ORGANIZED CRIME

"ILLICIT FINANCIAL FLOWS IN BOSNIA AND HERZEGOVINA,
MONTENEGRO AND SERBIA
Key drivers and current trends"

January 2022
Geneva

- - - - -

Ako cene ne pocnu drasticno padati u ovakvim makroekonomskim uslovima u narednim mesecima, ocigledno je da ih gura na gore pranje novca.

Nisam siguran koji su korisceni izvori, mislim da su izvori za neke od tvrdnji u izvestaju domaci istrazivacki novinari (verovatno kompetentniji i relevantniji od dnevnih promotivnih novinskih tekstova o traznji i cenama, ali svejedno postoji pitanje objektivnosti).

S druge strane, cinjenica je zaista da brdo stanova u tzv. ekskluzivnim kompleksima (Beograd na vodi, K district, Novi Dorcol itd.) zvrji prazno, sto mozete videti po garazama koje su prazne ili ako pogledate uvece u koliko je stanova upaljeno svetlo. To potvrdjuje tvrdnju da se ti stanovi u velikom broju ne kupuju za zivot nego samo za parkiranje kapitala, legalnog ili nelegalnog. Pitanje je koja je tacno logika ako se cak i ne izdaju.

Cinjenica je takodje da u tim kompleksima nije vise pitanje cena kvadrata, nego ukupna cena stana, koja u proseku uveliko prelazi 300.000 evra, i maltene na dnevnom nivou se prodaju stanovi od oko pola miliona i vise. Pitanje je odakle te pare.
 
Wild guess:

Povećanje kamatnih stopa- povećanje vrednosti novca u gotovini/na računu- prva faza deflacije?
Ljudi koji imaju velike kolicine nekretnina kreću da ih parkiraju u novac- druga faza deflacije?
Ima smisla, ako dođe do dovoljnog povećanja kamatnih stopa. I naravno, zavisi čime se bave ovi što su parkirali novac u nekretnine i kakvi će im bidi prihodi u uslovima deflacije.
Ljudi koji kupuju nekretnine dobijaju višak troškova za iste koji u trećoj fazi/talasu prodire svuda?
Ovo nisam baš shvatio?
 
ovaj tekst je narucen od takozvanih ne vladinih organizacija koje imaju za cilj da stete ugledu onima koji im se ne svidjaju. Nije relevantna informacija.

To ti je kao da pitas opoziciju “kakvo je stanje sa nekretninama” ma ne to ce sve da se raspadne ili da cujes Soskica kako prica o NBS al dok je on bio tu to je bilo sve sjajno. Nebuloza. Nemam nista protiv njega i mozda je dobro radio ali treba da prestane da daje gluposti od izjava protiv NBS i Srbije.
U Šoškićevo vreme dinar je stalno gubio vrednost u odnosu na evro. Od kad nije više guverner dinar stabilan u odnosu na evro već 10 godina.
 
Takođe, kao nadovezivanje na vest iznad, meni je neverovatno da ova stara zgrada Komgrapa na Terazijama ni posle čitavih 10 godina nije našla novog vlasnika. Očekivao bih da čopori investitora koji merkaju dobre lokacije poguraju institucije da završe sporove, ako ih ima. Jer je em lokacija fantastična, em je useljiva i funkcionalna zgrada koja bi uz rekonstrukciju mogla da bude šta god je potrebno.
Komgrap.jpg
 
I sta se desava posle trece faze?
Hajde ozbiljnije da odgovorim. U suštini ono što pominjem od početka. Postoje dve teške opcije.

Prva je da nastave da štampaju dok se dugovi ne obezvrede i posle toga da uvedu neki novi monetarni sistem. Ili slično tome da u nekom povoljnom trenutku uspore štampanje i dovedu sistem u neko normalno stanje, što mi ne izgleda izvodljivo. Izgleda mi realnije da dođe do neke jako visoke inflacije, možda i hiperinflacije, pa posle toga da svi budu srećni zbog uvođenja nekog novog monetarnog sistema koji će pružiti stabilnost.

Druga opcija je da nastave da dižu kamatne stope, odnosno smanjuju količinu novca dok se inflacija ne zaustavi. Problem sa ovim putem je što će sigurno dovesti do naglog sloma i serije bankrota firmi, država i pojedinaca. Po mojoj proceni, koju sam već iznosio, na oko 3% kamatne stope FED i ECB počinju bankroti. I nominalne cene nekretnina idu dole.

Mislim da će u oba slučaja u najtežoj situaciji biti ljudi koji prihoduju od države neki fiksni prihod. Penzioneri i zaposleni u državnoj administraciji. Nije da će drugima biti lepo.
 
Ja nikako da cujem kako se to masovno pere novac KUPOVINOM nekretnina. Za izgradnju je lako, dobavljaci, izvodjaci kes na ruke, menjaj fakture i situacije, generalno raj za pranje.

Ali nekretnine su jedna od najkontrolisanijih roba za kupovinu. Maltene sve sto mi pada na pamet je lakse kupiti za kes od nekretnine. Ljudi i peru novac da bi mogli da kupuju nekretnine neometano, a ne obrnuto.

Sva objasnjenja na tu temu su u fazonu ’a pa odu u banku sa kesom i banka ih ne pita nista’ pa zar ta putanja banke upravo nisu jedan od razloga sto se pare peru?

Kapiram da ika slucajeva (npr, stan se zvanicno proda za sitnu cifru a veci deo se da u kesu), ali prilicno sam siguran da je prljavi novac daleko vise na strani ponude nego traznje.
 
Ja nikako da cujem kako se to masovno pere novac KUPOVINOM nekretnina. Za izgradnju je lako, dobavljaci, izvodjaci kes na ruke, menjaj fakture i situacije, generalno raj za pranje.

Ali nekretnine su jedna od najkontrolisanijih roba za kupovinu. Maltene sve sto mi pada na pamet je lakse kupiti za kes od nekretnine. Ljudi i peru novac da bi mogli da kupuju nekretnine neometano, a ne obrnuto.

Sva objasnjenja na tu temu su u fazonu ’a pa odu u banku sa kesom i banka ih ne pita nista’ pa zar ta putanja banke upravo nisu jedan od razloga sto se pare peru?

Kapiram da ika slucajeva (npr, stan se zvanicno proda za sitnu cifru a veci deo se da u kesu), ali prilicno sam siguran da je prljavi novac daleko vise na strani ponude nego traznje.

Vrlo lako - npr. tako sto se transakcija ili njen deo obavi u kesu (ti kes investitoru, investitor kes dobavljacima), mimo kupopoprodajne cene iz ugovora.

Medjutim, teza uopste nije da se novac nuzno pere kroz samu transakciju, nego da se nelegalno stecen novac parkira u nekretnine.

Postoje druge razradjene seme kako se nelegalno stecen novac u gotovini uplacuje na racun u banci, problem je sta dalje sa njim - da ti stoje neobezbedjeni milioni ili da pokupujes stanove na zenino, mamino, tastino, itd. ime.

Koje je tvoje objasnjenje broja transakcija i izvora novca u iznosima preko 300, 400, 500 hiljada evra pre pet, sest, sedam godina i danas? Idi na katastar, pogledaj centralne gradske opstine i proveri sam, pa razmisli.
 
Postavljao sam ovde da je moja drugarica u februaru prodala stan od 69 kvadrata plus 2 m2 terasa na drugom spratu u izvornom stanju za 124.000 evra. To je manje od 1800 evra po kvadratu. Blok 2 preko puta Fontane. Bio je oglašen za 130.000 a i ostali takvi stanovi u kraju su bili za slične pare, osim jednog sređenijeg koji je bio skuplji, ali ne sećam se za koliko. S tim što je drugi sprat najtraženiji.
Par meseci pratim oglase i Blok29 i cena je je od 2600€ za m² pa na vise. Da li je realno da je tu cena kvadrata toliko velika?
 
Vrlo lako - npr. tako sto se transakcija ili njen deo obavi u kesu (ti kes investitoru, investitor kes dobavljacima), mimo kupopoprodajne cene iz ugovora.

Medjutim, teza uopste nije da se novac nuzno pere kroz samu transakciju, nego da se nelegalno stecen novac parkira u nekretnine.

Postoje druge razradjene seme kako se nelegalno stecen novac u gotovini uplacuje na racun u banci, problem je sta dalje sa njim - da ti stoje neobezbedjeni milioni ili da pokupujes stanove na zenino, mamino, tastino, itd. ime.

Koje je tvoje objasnjenje broja transakcija i izvora novca u iznosima preko 300, 400, 500 hiljada evra pre pet, sest, sedam godina i danas? Idi na katastar, pogledaj centralne gradske opstine i proveri sam, pa razmisli.
Znaci ne pere se uglavnom nego se vec opran parkira.

Objasnjenje za veci broj velikih transakcija je i to sto su stanovi jednostavno skuplji, plus veca ponuda luksuznijih projekata.

Ne znam da li je kriminalni profit naglo skocio u odnosu na pre 6-7 godina pa da je to objasnjenje. Te podatke cemo tesko naci u godisnjem statistickom izvestaju.

Moje neko objasnjenje je, vise se novca pere kroz izgradnju, deo tog novca zavrsi opet u izgradnji a deo u ‘legalno’ kupljenim nekretninama. Medjutim i to objasnjenje zahteva pojacan ulazak legalnog novca da bi se ceo ciklus pokrenuo. Dakle pranje novca ne izaziva skok cena, vec se vise ‘kaci’ na vec postojeci trend. Ja sam i dalje ubedjen da prljav novac vise dize ponudu nego potraznju.
 
Znaci ne pere se uglavnom nego se vec opran parkira.

Objasnjenje za veci broj velikih transakcija je i to sto su stanovi jednostavno skuplji, plus veca ponuda luksuznijih projekata.

Ne znam da li je kriminalni profit naglo skocio u odnosu na pre 6-7 godina pa da je to objasnjenje. Te podatke cemo tesko naci u godisnjem statistickom izvestaju.

Moje neko objasnjenje je, vise se novca pere kroz izgradnju, deo tog novca zavrsi opet u izgradnji a deo u ‘legalno’ kupljenim nekretninama. Medjutim i to objasnjenje zahteva pojacan ulazak legalnog novca da bi se ceo ciklus pokrenuo. Dakle pranje novca ne izaziva skok cena, vec se vise ‘kaci’ na vec postojeci trend. Ja sam i dalje ubedjen da prljav novac vise dize ponudu nego potraznju.
Normalno da prljav novac više diže ponudu nego potražnju.
Nema objašnjenja zašto novac od kriminala podiže cijenu kvadrata. To je jednostavno još jedna "mantra" zagovornika teorije "cijene samo što nisu pale".
Čak po mojoj nekoj logici, prljav novac investiran u nekretnine bi doveo do pada cijena, jer onaj ko pere novac bi zadovoljan bio da za "prljav" milion, dobije "čistih" 800.000.
Ne bi gledao još i da zaradi 300 % - neki ovdje misle da je tolika zarada u stanogradnji, pa evo i ja da lupim taj procenat.
 
Ministar Mali je u Pandorinim papirima pokazao kako se to preko offshore -a radi.

A na celu Sluzbe za borbu protiv pranja novca... i vodecoj poziciji u stranci koja je najorganizovanija grupa na ovim prostorima od 90-te, je mozda i nekog kolegu naucio...

Neko bi rekao hobotnica.

Videcemo uskoro.
Ako cene ne padnu, onda je ipak pranje novca.
 
Medjutim, teza uopste nije da se novac nuzno pere kroz samu transakciju, nego da se nelegalno stecen novac parkira u nekretnine.
Tacno tako, niko ne tvrdi da se novac pere na neki misteriozan nacin kroz gradnju, nego se prljavi novac ulaze u nekretnine.

A zasto? :) E sad, oni koji ne vole moje teorije zavere mogu ovde da prestanu sa citanjem.

Ja mislim da su im gospoda iz vlasti obecala neku debelu zaradu graditeljima Bg na H2O, pa je zato opran novac pumpan u nekretnine. A kako? Pa lepo, ako se neko od primoranih kupaca pobuni, posalju mu poresku. Kuc, kuc, odakle vam pare, imate 10000 anonimnih tiketa iz kladionice sa po 500 evra dobitka, pa vi ste bas vredan kladionicar, gospodine...
 
Znaci ne pere se uglavnom nego se vec opran parkira.

Koja je razlika? Zasto svako mora da bude strucnjak za operativne detalje pranja novca ako jednostavno konstatuje nejasno, potencijalno nelegalno, poreklo velikih kolicina novca na trzistu, i uticaj takvog novca na trziste?

Objasnjenje za veci broj velikih transakcija je i to sto su stanovi jednostavno skuplji, plus veca ponuda luksuznijih projekata.

Cena kvadrata je porasla do 50%. Broj transakcija u jako visokim iznosima je porastao nesrazmerno tome: da je samo do cene kvadrata, trebalo bi da vidis isti broj transakcija preko 200.000 pre sedam godina i preko 300.000 danas. Medjutim nije tako. Kao sto rekoh, ako te zaista zanima, uzmi sam pa proveri.

Tzv. luksuzni projekti takodje nisu objasnjenje (uzrok) nego posledica.

Moje neko objasnjenje je, vise se novca pere kroz izgradnju, deo tog novca zavrsi opet u izgradnji a deo u ‘legalno’ kupljenim nekretninama. Medjutim i to objasnjenje zahteva pojacan ulazak legalnog novca da bi se ceo ciklus pokrenuo. Dakle pranje novca ne izaziva skok cena, vec se vise ‘kaci’ na vec postojeci trend. Ja sam i dalje ubedjen da prljav novac vise dize ponudu nego potraznju.

To objasnjenje polazi od pogresne premise da se prljav novac iskljucivo ulaze u stanogradnju. To je samo jedan oblik - neko ko je stekao kapital nelegalnim aktivnostima ulaze taj novac u stanogradnju i kroz legalan biznis dalje uvecava svoj kapital.

Medjutim, razmisli o potrebi i mogucnostima pranja i ulaganja novca koji lije neprekidno - taj neko nema potrebu da ga ulaze u stanogradnju (nema ni znanja ni vremena da se bavi time, svakako vec ima "posao" koji mu donosi ogromne prilive), nego da ulozi u stanove (jer nema ili ne zna gde drugde da parkira steceni novac, a da ga ne drzi u kesama ili na racunu, neosiguran i gde u nekom trenutku najlakse moze biti kontrolisan i oduzet).

Ako je kolicina tog novca tolika da se grade citave zgrade i kompleksi u kojima se stanovi po cenama od 300, 400, 500 i vise hiljada evra prodaju u roku od par dana ili nedelja od pustanja u promet, u kesu, pre uopste bilo kakvog pocetka gradnje, gde niko ko zivi od rada ili malog biznisa ne moze da pristupi, onda to prakticno postaje gotovo zatvoren sistem bez uticaja na ponudu za "obicne smrtnike".

S druge strane, ta poplava novca, rezultujuci bum stanogradnje i realizovanih cena i medijska propaganda o svemu tome moze da se prelije na traznju i cene na ostatku trzista kroz sentiment da su nekretnine sigurno ulaganje sa visokim prinosima i da ce cene sutra biti samo jos skuplje. Rezultat je pomama za nekretninama cak i medju onima koji inace ne bi nuzno kupili ili ne bi kupili po toj ceni.

Nije tako komplikovano razumeti, zar ne?
 
Poslednja izmena:
Sve to objašnjeno ovde nije pranje para! Neko će sutra (opravdano) postaviti pitanje odakle je finansiran taj stan od npr pola milke eur. To što je investitor prihvatio možda keš, pa prosledio dobavljačima/izvođačima nije alibi za kupca pred zakonom! Svakako se to ne radi tako, nego kroz skroz legalne kompenzacije.

Ti i koji peru, ne rade na taj način, nisu glupi.
 
Sve to objašnjeno ovde nije pranje para! Neko će sutra (opravdano) postaviti pitanje odakle je finansiran taj stan od npr pola milke eur. To što je investitor prihvatio možda keš, pa prosledio dobavljačima/izvođačima nije alibi za kupca pred zakonom! Svakako se to ne radi tako, nego kroz skroz legalne kompenzacije.

Ti i koji peru, ne rade na taj način, nisu glupi.
Mislim da nisi skaprao sta hoce da kaze. Vec opran novac se pumpa u nekretnine. Ne pokusava niko sa dva kofera novca da kupuje kod investitora. A pere se na razne nacine... kladionice, kripto, kafici koji prijavljuju nenormalan promet, kafa od 10 evra u Crnoj Gori...
 
Dosta vremena odlazi na (pokusavanje) ubedjivanja/objasnjavanja, a vidi se iz aviona da ima ljudi koji jednostavno imaju drugacije misljenje (ili interes) i konstantno ponavljanje i objasnjavanje posle par stotina strana je samo gubljenje vremena.

Hajde da podjemo od pretpostavke da je u pitanju pranje ili parkiranje para, manipulacija trzistem na vise nivoa -zabranom prometa, mediji, vestacko podizanje cene starogradnje da bi novogradnja izgledala privlacnije, zarada investitora i razlicitih interesnih grupa i drzave na raznim nivoima. I ne dokazujemo ovu pretpostavku.

Takodje hajde da prihvatimo da u ovom trenutku su cene korigovane na zapadu za par do par desetina procenata u odnosu na vrhunac od pre godinu dana i da je to trend. (Takodje hajde bez trazenja dlake u jajetu, metodologije itd)

Takodje pretpostavimo da i dalje postoji konstantan priliv prljavog novca u Srbiji. Trenutno se taj novac usmerava u nekretnine. Dokle ce ici u nekretnine?

Kako vidite dalje kretanje cena u Srbiji u situaciji gde i dalje postoji konstantan priliv prljavog novca a van Srbije cene nekretnina idu dole? Takodje recimo da "obicni" ljudi prestaju da kupuju (ili se znacajno smanjuje njihovo ucesce)?
Ako je neko kolicinu od X prljavih para "legalizovao" nekretninom, koliko moze da prihvati gubitak? Recimo da mu je pad na 0.9 X nebitan, a pad na 0.8 X, 0.7 X... ? Gde se uspostavlja ravnoteza? Koji su faktori koji mogu da uticu? Da li je moguce da Pera Mika i Zika imaju slavinu prljavog novca, medjusobom trguju, i naprave zatvoren krug. Dokle se takav sistem odrzava?

Teoretisemo - hajde da probamo da se pomerimo od ubedjivanja da je u pitanju pranje para.
 
Uvek je nesporazum oko toga sto se neki, cak i posle 100 komentara o OPRANOM novcu koji se pumpa u nekretnine, vracaju na nekakav model da ti dajes prljav novac investitoru u u kesu, pa tamo, pa vamo... Ne. Oni koji pominju opran novac, misle da se on prvo pere pa upumpava u nekretnine.

Kod nas u zemlji je skok krenuo 2 do 3 godine PRE kovida i skoka u celom svetu zbog inflacije. Misteriozno, skok se poklapa sa pocetkom gradnje jednog velikog projekta u Sava mali.
 
Takvi projekti kao što je Beograd na vodi svugdje u svetu postoje. Kod nas je prvo bio Porto Montenegro u Tivtu, pa Luštica bay, pa Porto Novi.
I znate koja je zakonitost u pogledu cijena u tim kompleksima?
Stalan i konstantan rast.
U početku su svi mislili da je 2.500 - 3.000 € za stan u kasarni u Tivtu suludo, a danas se prodaje za preko 5.000 €.
Porto Novi pogotovo. Kasarna u nekom Kumboru, danas ide i preko 10.000 € po M2.
Nije to nikakvo pranje novca. Neće Mank, Rotšildi, Azerbejdžanci i Šeici iz Arabije prati novac na Balkanu, već jednostavno hoće da diverzifikuju svoje bogatstvo svuda po svjetu. Tačno je da će se dijelovi vlasti u našim banana državama u tome ovajditi i obogatiti, ali to i dalje ne znači da kriminal podiže cijene.
Mislili vi šta hoćete, ali te visoke cijene u tim kompleksima znače da je ovdje poželjno za ulagače (vlast čini sve što oni zatraže), što je jedna vrsta pozitivnog ekonomskog pokazatelja. Pogotovo za cijene nekretnina u budućnosti.
 
Vrh