Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako gledamo iste grafike blagi pad je poceo San Francisku, San Hoseu i Austinu... Jedino Honolulu i Miami nisu krenuli da padaju. Ako cemo jos da povlacimo paralele sa nasim trzistem, kvadrat u svim ovim gradovima kosta u proseku manje od dve prosecene plate, u BG kvadrat kosta izmedju 4 i 5 prosecnih plata.
 
Po stoti put, ne mogu tako brzo da krenu da padaju cene. Prvo, moraju prodavci da skontaju da kupci ne mogu da finansiraju vece rate. Kad vide da mesecima ne mogu da prodaju, krenuce da spustaju. Drugo, treba vremena da neko ko ima kredit da prestane da placa i da se ta nekretnina pojavi na trzistu. Kamate su podignute tek par meseci, a takodje, kod Amera su mnogo češći krediti sa fiksnom kamatnom stopom, pa povećavanje kamatnih stopa ne utiče na već uzete kredite.
 
Pitanje je veliko šta će biti sa kamatama na stambene kredite. Čim banke još uvijek daju fiksnu kamatnu stopu na 15 god. ispod 3,5 %, ja mislim da oni imaju informacije sa primarnog tržišta kapitala da kamate neće rasti. To je moje mišljenje.
Još jedna stvar, na dugoročne stambene kredite, 25-30 god., trenutni rast kamate u jednoj ili u par godina je zanemarljiv jer će se u tom dugom periodu to sve ispeglati i doći tuda negdje u konačnom obračunu. Samo je pitanje hoće li kamate biti manje ili veće u prvih 5 godina, u sredini, ili pri kraju. Dugoročno će to sve biti isto posmatrajući cjelokupni period.
 
Pitanje je samo koliko ljudi planiraju za to u trenutku uzimanja kredita. Dosta ljudi se ‘nategne’ koliko moze sad, ne racunajuci da treba imati lufta i za eventualna ivecanja.

Bas skoro pricam sa zeninim kolegom, uzeo stan u novogradnji, digao kredit pre 3 meseca, i evo vec mu je rata veca od 50% plate a nije ni usao u stan. Pita ‘a sta mu dodje taj euribor’. Ljudi ulaze u obavezu od 30 godina a da ne znaju osnovne pojmove oko iste.
 
Većina zna, ipak je to višedecenijsko ropstvo. Okružen sam ljudima koji imaju dobre prihode IT-ijevci, mašinci, advokati, ne pitam za platu ali sigurno je preko 1000 evra. I supruge rade, tako da njima nije problem kamata od 250-300 evra mesečno. Ne lišavaju se ničega, letovanja, zimovanja, privatni časovi za decu, kafane itd. Bezbrižno, bar za sada.
 
Pitanje je veliko šta će biti sa kamatama na stambene kredite. Čim banke još uvijek daju fiksnu kamatnu stopu na 15 god. ispod 3,5 %, ja mislim da oni imaju informacije sa primarnog tržišta kapitala da kamate neće rasti. To je moje mišljenje.
Još jedna stvar, na dugoročne stambene kredite, 25-30 god., trenutni rast kamate u jednoj ili u par godina je zanemarljiv jer će se u tom dugom periodu to sve ispeglati i doći tuda negdje u konačnom obračunu. Samo je pitanje hoće li kamate biti manje ili veće u prvih 5 godina, u sredini, ili pri kraju. Dugoročno će to sve biti isto posmatrajući cjelokupni period.
Upravo sam krenuo da kupim 3 stana samo mi reci u kojoj banci je ispod 3.5%.
 
Po stoti put, ne mogu tako brzo da krenu da padaju cene. Prvo, moraju prodavci da skontaju da kupci ne mogu da finansiraju vece rate. Kad vide da mesecima ne mogu da prodaju, krenuce da spustaju. Drugo, treba vremena da neko ko ima kredit da prestane da placa i da se ta nekretnina pojavi na trzistu.

Ovo je apsolutno tačno, i ne samo to, nego će odmah kod tih slučajeva uletati oni nakupci lešinari koji će jeftino za keš otkupljivati takve stanove, da bi ih opet vraćali na tržište po možda i većim cenama od srednjih...tako da nema ništa od pada

Po pitanju turizma prvi put se u ovom polugodištu desilo da planinski centri imaju veći broj noćenja (1.346.727) u odnosu na Beograd (1.320.707), tako da se polako težište pomera na tu stranu, iako je Beograd do sada bio glavni cilj većine turista...
Porast broja turista u planinskim centrima je 36,4% veći u odnosu na 2021, od toga porast broja stranih turista je 80,6% što je veoma značajno s obzirom na činjenicu da se od turizma samo prošle godine zaradilo 1,6 milijardi evra, a broj domaćih turista je porastao za 30,2% u odnosu na isti period lane.
Posebno raduje povećanje broja stranih turista na Zlatiboru od 35%.

Interesantno je da Zlatibor prednjači i da je čak i u odnosu na rekordnu 2019 godinu jedino taj planinski centar ostvario rast od 4% !!
Na žalost kako navode turistički radnici naša zemlja i dalje ima male kapacitete da bi se mogla meriti sa drugim zemljama u sferi turizma
 
Ovo je apsolutno tačno, i ne samo to, nego će odmah kod tih slučajeva uletati oni nakupci lešinari koji će jeftino za keš otkupljivati takve stanove, da bi ih opet vraćali na tržište po možda i većim cenama od srednjih...tako da nema ništa od pada
Kome ce ih posle prodavati ti lesinari po jos vecim cenama? Ako veliki broj ljudi vise nije kreditno sposoban, ko ce davati te pare? Prodavace ih drugim lesinarima i tako u krug?
 
Po stoti put, ne mogu tako brzo da krenu da padaju cene. Prvo, moraju prodavci da skontaju da kupci ne mogu da finansiraju vece rate. Kad vide da mesecima ne mogu da prodaju, krenuce da spustaju. Drugo, treba vremena da neko ko ima kredit da prestane da placa i da se ta nekretnina pojavi na trzistu. Kamate su podignute tek par meseci, a takodje, kod Amera su mnogo češći krediti sa fiksnom kamatnom stopom, pa povećavanje kamatnih stopa ne utiče na već uzete kredite.

Pre neki dan sam slucajno naleteo na odlican komentar na tu temu: "Price discovery on the way up – a bidding war over the weekend. Price discovery on the way down – several weeks of having no offers and lowering asking price by a few percent and trying again. Rinse and repeat until you get a buyer."

To prvenstveno vazi za starogradnju. S druge strane, cene kuca u novogradnji u Americi padaju drugi mesec za redom gotovo neverovatnom brzinom:

- Average sales price: april - 569k, maj - 514k, jun - 457k (-20% u odnosu na april, nazad na nivou od pre godinu dana);
- Median sales price: april - 457k, maj - 444k, jun - 402k (-12% u odnosu na april, takodje nazad na nivou od pre godinu dana).

Pitanje je veliko šta će biti sa kamatama na stambene kredite. Čim banke još uvijek daju fiksnu kamatnu stopu na 15 god. ispod 3,5 %, ja mislim da oni imaju informacije sa primarnog tržišta kapitala da kamate neće rasti. To je moje mišljenje.
Još jedna stvar, na dugoročne stambene kredite, 25-30 god., trenutni rast kamate u jednoj ili u par godina je zanemarljiv jer će se u tom dugom periodu to sve ispeglati i doći tuda negdje u konačnom obračunu. Samo je pitanje hoće li kamate biti manje ili veće u prvih 5 godina, u sredini, ili pri kraju. Dugoročno će to sve biti isto posmatrajući cjelokupni period.

Banke se ne bave gatanjem i kockanjem, ako neka banka nudi fiksnu kamatnu stopu od 3,5% na 15 godina to je zato sto ima ugovoren odgovarajuci izvor finansiranja po fiksnoj stopi na 15 godina. Samo postojanje takvog izvora finansiranja je vrlo slab signal o tome kako ce se kretati kamate u buducnosti (to zavisi od ECB), a on moze nestati preko noci, a sa njim i mogucnost za takav stambeni kredit.

Istina je da kamate rastu i padaju tokom vremena, ali takodje treba imati u vidu da kamate koje smo imali u prethodnih 10-ak godina su najmanje u istoriji i pitanje je da li ce skoro ili ikada ponovo biti ovako niske.

Izasao je novi izvestaj, doduse samo o vrednosti izvedenih radova, ne o kupo-prodaji. Ne razumem termine stalna i tekuca cena pa ne mogu da zakljucim sta se zapravo desava sa vrednoscu.

Ovo nisu prodajni podaci nego troskovni. Podaci u stalnim cenama pokazuju realan rast, odnosno pad za oko 10% u odnosu na proslu godinu, a podaci u tekucim cenama pokazuju nominalan rast za oko 10%, sto znaci da su cene materijala porasle oko 20%.
 
Poslednja izmena:
Većina zna, ipak je to višedecenijsko ropstvo. Okružen sam ljudima koji imaju dobre prihode IT-ijevci, mašinci, advokati, ne pitam za platu ali sigurno je preko 1000 evra. I supruge rade, tako da njima nije problem kamata od 250-300 evra mesečno. Ne lišavaju se ničega, letovanja, zimovanja, privatni časovi za decu, kafane itd. Bezbrižno, bar za sada.
Ratu od 300-400€ za stan za porodicu može da plaća samo neko ko je kupio stan pre 2016te . Ili preko 50% učešća. Mada i sa većim učešćem limit za takvu ratu je neka 2018ta.
 
Pitanje je veliko šta će biti sa kamatama na stambene kredite. Čim banke još uvijek daju fiksnu kamatnu stopu na 15 god. ispod 3,5 %, ja mislim da oni imaju informacije sa primarnog tržišta kapitala da kamate neće rasti. To je moje mišljenje.
Koje banke daju kredite sa fiksnom kamatnom stopom, EKS ispod 3.5%?

Erste - Za kredite sa fiksnom kamatnom stopom, EKS je već od 4,73%.

11.png
 
Evo uporedno koliko je rast novogradnje na istoj lokaciji kod istog investitora. Novembar 2021 zgrada sa 20 stanova 1700+ pdv. Maj 2022 isti investitor , isti kvalitet , identican plan zgrade cena 2400+ pdv. Vec prodato 80%. Ukoliko bilo koji kupac iz prve investicije prigovori nesto o stanu odmah nudi raskid ugovora i duplu kaparu. Kupaca ima JOS a odakle neznam🤔
Mozda ide na blef jer je siguran da ce da proda? Jednog dana ce stati i prodaja.
 
Kako je tema cene ma koliko bili strucni kao ekonomisti verujem da niste strucni i kao ekonomski forenzicari. Na rts2 je prikazana emisija Kleptokrate gde je obradjen slucaj Malezije. Ako imate mogucnost pogledajte i saberite 2+2. Odakle ministru 24 stana, drugom kupila tetka, treci zivi u tudjem, cetvrti podstanar u zeninoj vili itd. U korupciji stanovi su valuta za pranje para. Citavi kompleksi i trzni centri su pranje para. Tu je nebitno da li cena raste ili pada jer kod pranja para postoji trosak. Koliki je procenat nisam strucan procenitelj ali je mnogo visi od onoga sto mislimo. Kad se operu te pare cene logicki ce pasti. Ali pare se stampaju jos uvek. Ovi ostali faktori koje pominjemo, turisti ,Rusi, pare iz slamarice , IT plate,krediti cak i na plitkom Srpskom trzistu imaju nizak koeficijent uticaja pojedinacno i prate trend malverzacija i korupcije. To sto mi mislimo da smo pametniji od ostatka sveta je mit. Pogledajte slucaj Malezije i njihovog bivseg a sada uhapsenog premijera Raze i podelite sa 2 da dodjete do sume problema gde smo mi.
Za pranje nelegalnih prihoda ne moze se koristiti racun na Kajmanskim ostrvima samo. Ne moze ni investicijsko zlato. Takav novac mora da prodje kroz neko materjalno dobro ( stan,zgrada,nakit,satovi,jahte,auti,zemljiste, avioni,kamioni itd). Na kraju se pojavi kes i onda se u stanu premijera nadje par stotina miliona dolara i zlata. I ko je taj hrabar da zavuce ruku u dzep gde su te nelegalne pare ili materjalna dobra? Dakle ko jase konja diktira tempo( cene) a mi " pesaci" mozemo prizelkivati nizbrdicu kako bi ispratili tempo.
Kao sto svi pokusavaju dosad da dokazu svoja predvidjanja ja kazem da ustvari dokazujemo dali je starije jaje ili kokoska. A ako u pricu dodamo i petla.......?
Svim clanovima foruma cestitam 400- tu stranicu🥳
 
Poslednja izmena:
Kome ce ih posle prodavati ti lesinari po jos vecim cenama? Ako veliki broj ljudi vise nije kreditno sposoban, ko ce davati te pare? Prodavace ih drugim lesinarima i tako u krug?
Kako kome, pa ljudima, dok bude ljudi biće i para...ako je stan dobar odmah će naći kupca, ako je loš ionako neće uticati na tržište.
Naših u dijaspori ima isto kao i u matici, kad u matici na svu ovu muku i bedu imamo 15 milijardi evra štednje onda naši u dijaspori imaju bar 100-200 milijardi evra. Nepresušan izvor za kupovinu sledećih 20-30 godina! A trenutno ljudi iz matice više kupuju i po količini i po načinu plaćanja (keš). Raste štednja i kupoprodaja u isto vreme, stvar za razmišljanje...
Zaboravite pad više pa da krenemo ozbiljno da pričamo o Cenama nekretnina i pravim faktorima koji na nju deluju, inače će cene još više odleteti u nebo! :cool:
 
Sto se mene tice, cene su vec na nebu, nebeske cene za nebeski narod. Gde je bila dijaspora 2015 i 2016, cekali su da postanemo ekonomski tigar ili sta? :)
 
Tigar se spremao za skok 🐅
A bejmi bumere koji se spremaju za penziju si zaboravio...e moj gembleru samo ti veruj ovim fatalistima
 
A dobro, dobro, babe i dede kupuju od penzije u Westu 65 za kesh :) tacno, na njih sam zaboravio, moram priznati. To je resenje zagonetke. Vidim ja bakute idu u maksi samo kad su popusti za penzose, sad znam na sta se trosi. Ko su fatalisti, oni koji ne veruju da Mirijevo ide u 5000 eur? Ma ne verujem im uopste, Mirijevo je vazdusna banja, skoro bliza azotari i rafineriji od centra Panceva. Zasto kupiti stan u Grckoj, kad mozes jos malo da ustedis i priustis sebi Mirijevo. :)
 
devizne bakice i dekice gembleru, devizne

A kad si već spomenuo Grčku, gde je sada onaj Tin-Tin što ko papagaj na desetinama stranica govori o "sumnjivom" srpskom kapitalu u nekretninama, pa nek bar sad kaže da se "sumnjivi" srpski kapital delom prelio i u EU čim naši ljudi za keš kupuju nekretnine u Grčkoj i Trstu!
 
Kako je tema cene ma koliko bili strucni kao ekonomisti verujem da niste strucni i kao ekonomski forenzicari. Na rts2 je prikazana emisija Kleptokrate gde je obradjen slucaj Malezije. Ako imate mogucnost pogledajte i saberite 2+2. Odakle ministru 24 stana, drugom kupila tetka, treci zivi u tudjem, cetvrti podstanar u zeninoj vili itd. U korupciji stanovi su valuta za pranje para. Citavi kompleksi i trzni centri su pranje para. Tu je nebitno da li cena raste ili pada jer kod pranja para postoji trosak. Koliki je procenat nisam strucan procenitelj ali je mnogo visi od onoga sto mislimo. Kad se operu te pare cene logicki ce pasti. Ali pare se stampaju jos uvek. Ovi ostali faktori koje pominjemo, turisti ,Rusi, pare iz slamarice , IT plate,krediti cak i na plitkom Srpskom trzistu imaju nizak koeficijent uticaja pojedinacno i prate trend malverzacija i korupcije. To sto mi mislimo da smo pametniji od ostatka sveta je mit. Pogledajte slucaj Malezije i njihovog bivseg a sada uhapsenog premijera Raze i podelite sa 2 da dodjete do sume problema gde smo mi.
Za pranje nelegalnih prihoda ne moze se koristiti racun na Kajmanskim ostrvima samo. Ne moze ni investicijsko zlato. Takav novac mora da prodje kroz neko materjalno dobro ( stan,zgrada,nakit,satovi,jahte,auti,zemljiste, avioni,kamioni itd). Na kraju se pojavi kes i onda se u stanu premijera nadje par stotina miliona dolara i zlata. I ko je taj hrabar da zavuce ruku u dzep gde su te nelegalne pare ili materjalna dobra? Dakle ko jase konja diktira tempo( cene) a mi " pesaci" mozemo prizelkivati nizbrdicu kako bi ispratili tempo.
Kao sto svi pokusavaju dosad da dokazu svoja predvidjanja ja kazem da ustvari dokazujemo dali je starije jaje ili kokoska. A ako u pricu dodamo i petla.......?
Svim clanovima foruma cestitam 400- tu stranicu🥳
Znači ceo svet se ugleda na Maleziju? Kod nas jesu (pre)naduvane cene ali rast cena nije samo zbog korupcije. Sa druge strane odakle "pojedinim" članovima ovde po 2 3 4 stana...ili što gledaju da kupe drugi stan ;)
Sto se mene tice, cene su vec na nebu, nebeske cene za nebeski narod. Gde je bila dijaspora 2015 i 2016, cekali su da postanemo ekonomski tigar ili sta? :)
Bili su tamo gde i kriminalci :)
A dobro, dobro, babe i dede kupuju od penzije u Westu 65 za kesh :) tacno, na njih sam zaboravio, moram priznati. To je resenje zagonetke. Vidim ja bakute idu u maksi samo kad su popusti za penzose, sad znam na sta se trosi. Ko su fatalisti, oni koji ne veruju da Mirijevo ide u 5000 eur? Ma ne verujem im uopste, Mirijevo je vazdusna banja, skoro bliza azotari i rafineriji od centra Panceva. Zasto kupiti stan u Grckoj, kad mozes jos malo da ustedis i priustis sebi Mirijevo. :)
Sto bas west 65? :) Tamo je dosta crnogoraca čujem...
Kako kome, pa ljudima, dok bude ljudi biće i para...ako je stan dobar odmah će naći kupca, ako je loš ionako neće uticati na tržište.
Naših u dijaspori ima isto kao i u matici, kad u matici na svu ovu muku i bedu imamo 15 milijardi evra štednje onda naši u dijaspori imaju bar 100-200 milijardi evra. Nepresušan izvor za kupovinu sledećih 20-30 godina! A trenutno ljudi iz matice više kupuju i po količini i po načinu plaćanja (keš). Raste štednja i kupoprodaja u isto vreme, stvar za razmišljanje...
Zaboravite pad više pa da krenemo ozbiljno da pričamo o Cenama nekretnina i pravim faktorima koji na nju deluju, inače će cene još više odleteti u nebo! :cool:
Prodjoh skoro Zlatiborom. Ima ljudi ali mi se nekako čini da ima više praznih stanova. Skoro svaka novija zgrada ima veliki baner za kupovinu stana od investitora... Nadajmo se da će neko možda i kupiti te stanove ili ih bar iznajmiti ako bude neke krize. A uskoro će Zlatibor biti zagadjeniji od Užica. I moj brat je kupio stan na Zlatiboru, kaže mu agencija pare same kaplju, on ne mora da radi ništa, za samo 30% provizije. Živi bili pa videli.
 
Prodjoh skoro Zlatiborom. Ima ljudi ali mi se nekako čini da ima više praznih stanova. Skoro svaka novija zgrada ima veliki baner za kupovinu stana od investitora... Nadajmo se da će neko možda i kupiti te stanove ili ih bar iznajmiti ako bude neke krize. A uskoro će Zlatibor biti zagadjeniji od Užica. I moj brat je kupio stan na Zlatiboru, kaže mu agencija pare same kaplju, on ne mora da radi ništa, za samo 30% provizije. Živi bili pa videli.

Ima banera samo ako su Standard kvaliteta a sa velikom cenom, naravno da ih ima
Neće Zlatibor nikad biti zagađeniji od bilo kog grada u Srbiji, ne kaže se džabe "čist vazduh ko na Zlatiboru", to što im ušlo malo prašine u oči pa se uplašili to je druga priča. Zlatibor ima problem ružnjikavih fasada i Standard kvaliteta u jednom delu, ali iako se to da ispraviti to je druga tema

Ako je tvoj brat kupio Standard kvalitet odmah mu reci da se zeznuo, moraće strpljivo godinama da gradi klijentelu, a to podrazumeva da mu apartman bude besprekorno čist i funkcionalan, on ili taj ko u njegovo ime bude izdavao predusretljiv, ljubazan i stalno na usluzi, kako bi mu se gosti vraćali i profit rastao

Ja stvarno ne znam kako naši ljudi stalno iznova očekuju da im pare same sa neba padaju, to mi nikad neće biti jasno! I uvek su drugi krivi ako ne ispadne kako su zamislili!
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasna teza da se rast cena objasnjava najvise uticajem kriminala, a onda cujemo kako je vec mesecima sve stalo, prodaje nema i cene su samo masta agenata? Pa jel to znaci da se vlast uspesno obracunala sa kriminalom u svojim redovima i kriminalom uopste? Kako ove dve tvrdnje idu zajedno?
 
Vrh