Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa idu zajedno kao i teza da sta god da se desi cene ce da skacu. Skocio euribor - znaci skacu cene stanova, poco rat - znaci skacu cene stanova, pocela recesija - znaci cene idu u nebo itd itd... Ja samo mislim da je kriminal znacajniji faktor nego sto mislimo. Da li je i koliko usporilo, videcemo za par meseci.
 
Gledam nesto automobile sad, i cene i dalje divljaju i tu. Moja je neka teorija da bi stagnaciji/padu na trzistu nekretnina trebalo da prethodi krah na trzistu automobila. Ipak je to roba kojoj barem brze pada cena, a i nize je na lestvici zivotnih potreba, ako kupovna moc drasticno opada, trebalo bi tu prvo da se oseti.
 
Nece pasti cene nicega u nominalnom smislu, ni nekretnina, ni polovnih automobila ni dezodoransa. U realnom smislu mozda hoce ali ko zna kad i koliko a i ko zna da li ce se ista osetiti s obzirom da plate i penzije nece pratiti visoku inflaciju.
Radicemo vise ili jednako a imacemo manje i doci ce do veceg raslojavanja drustva. Ovu deceniju ce zvati lost decade kao i neke prethodne u istoriji.

Just my 2 cents kao ekonomskog laika sa nekim zivotnim iskustvom a koji pokusava da objektivno sagledava svet iako mi se to ne uklapa u zelje i planove koje imam (bolje reci imao).
 
Gledam nesto automobile sad, i cene i dalje divljaju i tu. Moja je neka teorija da bi stagnaciji/padu na trzistu nekretnina trebalo da prethodi krah na trzistu automobila. Ipak je to roba kojoj barem brze pada cena, a i nize je na lestvici zivotnih potreba, ako kupovna moc drasticno opada, trebalo bi tu prvo da se oseti.

Cene divljaju zbog poremećenog snabdevanja, ali krah u prodaji se već desio.

Prvih 6 meseci je u odnosu na prvu polovinu 2021. na -14%. U junu -17%. Govorim o Evropi. Nemačka kao najveće tržište -18%


car-sales.png
 
Dobar primer za stručnjake koji bi sve da objasne zakonom ponude i tražnje.
 
Opala je prodaja automobila, a ne njihova cena. Auto industrija, kao i IT industrija dramatično je pogođena nestašicom čipova, pa je proizvodnja ozbiljno poremećena.

Takođe, pojavio se još jedan fenomen, a to je da potrošači globalno produžavaju vek korišćenja raznih dobara (telefoni, tehnika, pa i automobili). Razlozi su brojni: očigledno i prvenstveno finansijski, na zapadu sve prisutnijii ekološki, i kao najzanimljiviji - zamor od stalnih novotarija.
 
Ta navodna nestašica čipova me podseća na svojevremenu navodnu nestašicu hard diskova, koja je dugo godina bila zloupotrebljavana. Tipa 2011. budu poplave na Tajlandu a u 2015. se mnogi distributeri i dalje maste na njen račun pravdajući se kako ''nema hardova zbog poplava pa moramo da stavimo veće cene''. A fabrike i lanci snabdevanja hardovima se oporavili i nastavili sa proizvodnjom već par meseci nakon kraja poplava, kakva nestašica, kakvi bakrači. Pogotovu u 2015.

Nego je danas sve podređeno profiterstvu i hohštapleraju pa se izmišlja sve i svašta. I prave svakakve krize. Da je zaista kriza u smislu da nečega nema, ne bi broj milijardera porastao još više u zadnje dve godine. Nego prosto, većina ostane bez para dok se jedna manjina lepo obogati.
 

I za pandemiju kad sam pričao da se mnogi maste na njoj, neki nisu hteli da poveruju. Evo sada i potvrde. Znam doduše da pričam u prazno ali čisto da potvrdim ono što sam pisao još 2020. Za svaki dolar koga se neko u svetu odriče u jeku ovih krizetina i papazjanija, nekom drugom se taj dolar sliva u džep.
 
Ima banera samo ako su Standard kvaliteta a sa velikom cenom, naravno da ih ima
Neće Zlatibor nikad biti zagađeniji od bilo kog grada u Srbiji, ne kaže se džabe "čist vazduh ko na Zlatiboru", to što im ušlo malo prašine u oči pa se uplašili to je druga priča. Zlatibor ima problem ružnjikavih fasada i Standard kvaliteta u jednom delu, ali iako se to da ispraviti to je druga tema

Ako je tvoj brat kupio Standard kvalitet odmah mu reci da se zeznuo, moraće strpljivo godinama da gradi klijentelu, a to podrazumeva da mu apartman bude besprekorno čist i funkcionalan, on ili taj ko u njegovo ime bude izdavao predusretljiv, ljubazan i stalno na usluzi, kako bi mu se gosti vraćali i profit rastao

Ja stvarno ne znam kako naši ljudi stalno iznova očekuju da im pare same sa neba padaju, to mi nikad neće biti jasno! I uvek su drugi krivi ako ne ispadne kako su zamislili!
Ne znam šta je za tebe standard i premium. On je kupio "premium", bazen, spa, centar, trte mrte i ima stanova jos koliko hoces na prodaju, a gradi se na sve strane. Kažem, želim Vam svu sreću da zaradite na tim stanovima, za mene je Zlatibor zagadjen, veća gužva nego u Beogradu. Srećom Tara i Mokra Gora su "pored" pa češće tu idem.
Gledam nesto automobile sad, i cene i dalje divljaju i tu. Moja je neka teorija da bi stagnaciji/padu na trzistu nekretnina trebalo da prethodi krah na trzistu automobila. Ipak je to roba kojoj barem brze pada cena, a i nize je na lestvici zivotnih potreba, ako kupovna moc drasticno opada, trebalo bi tu prvo da se oseti.
Pa automobile kupuju samo kriminalci, normalno da cene rastu :)
 
Nece pasti cene nicega u nominalnom smislu, ni nekretnina, ni polovnih automobila ni dezodoransa. U realnom smislu mozda hoce ali ko zna kad i koliko a i ko zna da li ce se ista osetiti s obzirom da plate i penzije nece pratiti visoku inflaciju.
Radicemo vise ili jednako a imacemo manje i doci ce do veceg raslojavanja drustva. Ovu deceniju ce zvati lost decade kao i neke prethodne u istoriji.

Just my 2 cents kao ekonomskog laika sa nekim zivotnim iskustvom a koji pokusava da objektivno sagledava svet iako mi se to ne uklapa u zelje i planove koje imam (bolje reci imao).

To je i moje mišljenje i nisam srećan zbog toga! Realan pad u odnosu na druga dobra možda, a možda ni to.

Nikako ljudi da ukapiraju da ovako zadužen sistem ne može da preživi žestok pad nominalnih varijabli bez kaskadnih bankrota. Mi živimo realnu recesiju i to uz skoro max zaposlenost. Veće plate npr 10% u proseku, a potrošačke cene 20%. Alternativa je ono što se desilo 2008. pad plata npr 20% (za one koji su zadržali poslove), a potrošačkih cena 10%. Isto bi se i sad desilo da nije bilo brze i prekomerne intervencije (fjučersi nafte bili negativni u martu 2020. da podsetim).

Jednostavno CB su direktno izabrale ko će da plati sve ovo, dakle direktno zaobišavši svoje mandatorne ciljeve!
 
Ne znam šta je za tebe standard i premium. On je kupio "premium", bazen, spa, centar, trte mrte i ima stanova jos koliko hoces na prodaju, a gradi se na sve strane. Kažem, želim Vam svu sreću da zaradite na tim stanovima, za mene je Zlatibor zagadjen, veća gužva nego u Beogradu. Srećom Tara i Mokra Gora su "pored" pa češće tu idem.

Pa automobile kupuju samo kriminalci, normalno da cene rastu :)

Zagađen bukom i to samo preko dana i to samo u blizini gradilišta. U svakom drugom smislu je čist ko suza, da se ne varamo. Ali ionako će se sve u centru izgraditi za godinu-dve, smiriti u tom građevinskom smislu i posle će cene moći samo da rastu

Čestitam bratu ako je našao zgodan premijum, ja ga još tražim. Koliko je platio po m2? Koliko je garaža? Koliki je bazen/spa u površini? Da li ima saune i druge sadržaje? Restoran itd? Ime projekta ako nije tajna...meni se javilo više članova sa foruma koji hoće da kupe, tako da je informacija više nego korisna
 
Čudi me da još nisi kupio, a svaki post ti je "biće krize ali i najviše turista na Zlatiboru, ko kupi stan profitiraće x10". Projekat je mislim neki garden, ne pamtim ta fensi imena, 1900e m2 čini mi se, veličinu bazena i ostalo ne znam, bio sam samo jednom da vidim gradilište, nije me nešto preterano zanimalo. Ko hoće da kupi neka ode na Zlatibor i izabere, na sve strane se nudi prodaja "standarda" i "premiuma".
 
Kako ja vidim sve to: Manipulacije nad običnom rajom će uvek biti, jedina je razlika što će u jednom uređenju više manipulacije izvoditi glomazna i lenja država a u drugom će više izvoditi masne i pohlepne korporacije. Zlo i jedno i drugo. Zato ja i volim da se držim zlatne sredine između ta dva bolesna ekstrema i da kombinujem što više. Odnosno, da se trudim, glasam i radim tako da se moć ravnomerno raspodeli na obe strane.

Isto tako postupam i kada glasam na izborima. Ne zanosim se da je Smrda bolji od Ljige ili Ljiga pošteniji od Truleksa. Nego ako nemam za koga normalnog, poštenog i produktivnog da glasam, glasam tako da rezultat bude što bliži ravnomernoj raspodeli moći. Da ne bude 95% moći u rukama jedne strane, nego da bude bliže 60:40 odnosno 40:60. Loše je što nakon više hiljada godina ljudske civilizacije i istorije, ljudi i dalje misle da su ekstremi duž raznih skala (politička, ekonomska, društvena, ideološka...) dobri. Nijedan ektrem i nijedna zadrtost nikada nisu dobri. Balans je ključ uspeha u svemu, a pogotovu kad se radi o društvenim temama i problemima.
Eto, zboriš kao Aristotel. Vrlina je sredina. :)
 
Aaah nije u redu mariks da mi to inputiraš što nisam rekao, većina je ovde mislila da će Zlatibor propasti i napadali su svom žestinom, a ono prvo polugođe ove godine bolje za 4 % od rekordne 2019 !!! Kako sad to!? Gde su sada znalci, nema ih nigde!! Nisam ni pričao o profitu o 10x, već da je moguće sa pravim premijumom vratiti ulaganje kroz izdavanje za 7-10 godina

Inače meni su više puta ispred nosa kupili apartman, nisam bio dovoljno brz. I nije ni baš svaki projekat premijum kako se misli, pa ajde idi i kupuj kvadrate i rentaj, nuđeni su meni svakakvi "premijumi", a onda vidiš na projektu da im je bazen 20m2, okolo za ležaljke 30m3 i restoran sa kuhinjom još 50m2, neka jadna saunica stešnjena u ćošku i sl...mislim nije to to, mora da ima malo više sadržaja, pa onda na sve to i malo više šmeka, stila pa dizajn da bude privlačan.
Imam ja dosta toga i da zamerim ne brini, ali nije tema sad
 
Videh juce da je jedna od banaka uvela u ponudu dinarske stambene kredite, do 30 god otplate, varijabilna kamatna stopa 4.75% + 3m belibor, trenutna EKS 7.33%.
Sta mislite, da li bi bilo pametnije onima koji su uzeli EUR kredite sa varijabilnom kamatom da se prebace u dinare, s obzirom na generalnu neizvesnost u buducnosti?


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Aaah nije u redu mariks da mi to inputiraš što nisam rekao, većina je ovde mislila da će Zlatibor propasti i napadali su svom žestinom, a ono prvo polugođe ove godine bolje za 4 % od rekordne 2019 !!! Kako sad to!? Gde su sada znalci, nema ih nigde!! Nisam ni pričao o profitu o 10x, već da je moguće sa pravim premijumom vratiti ulaganje kroz izdavanje za 7-10 godina

Inače meni su više puta ispred nosa kupili apartman, nisam bio dovoljno brz. I nije ni baš svaki projekat premijum kako se misli, pa ajde idi i kupuj kvadrate i rentaj, nuđeni su meni svakakvi "premijumi", a onda vidiš na projektu da im je bazen 20m2, okolo za ležaljke 30m3 i restoran sa kuhinjom još 50m2, neka jadna saunica stešnjena u ćošku i sl...mislim nije to to, mora da ima malo više sadržaja, pa onda na sve to i malo više šmeka, stila pa dizajn da bude privlačan.
Imam ja dosta toga i da zamerim ne brini, ali nije tema sad
Jedine prave sadržaje ima Titova vila. Vjerovatno i ovaj Barovicev projekat ali 3.000 €\m2 je ipak previše (iako je u tome PDV 20 % koji se ne vraća, namještaj, zagarantovana dobit od 14 €\m2 mjesečno...). Titova vila opet ima svoje mane: Kvalitet gradnje i oprema je mogla biti bolja, gradilište će biti aktivno još 2 godine, ima masu stanova...
 
Cenim zelju za autenticnim razumevanjem sveta i konkretno monetarne ekonomije, ali je nazalost bespredmetno voditi polemiku sa stavom "pravi progres se zavrsio 1914. kad je ukinut zlatni standard, a od tad zivimo u svetu pljacke izgradjene na stampanju novca" i "sve sto nije libertarijanizam je socijalizam". Da ne pricam o nicim izazvanom brkanju u sve to nekih orbanovskih predstava i komentara ("Serbian white privilege"), koji samo potvrdjuje da je nemoguce polemisati o konkretnoj tezi (zlatni standard) nego je neophodno polemisanje sa
celom tvojom licnoscu.
Ah, eto, opet učitavanje. Ja ne tvrdim da se pravi progres završio 1914. Svakako da je poslednjih 100 godina bilo velikog progresa, ali poslednjih 30 godina obični ljudi na Zapadu žive sve lošije i za to ima dosta razloga- globalizacija je jedan od glavnih, ali i štampanje novca. Štampanje novca jeste pljačka i to obično dela društva koje je najproduktivnije i ima najjači karakter u smislu da štedi za bolje sutra, umesto da potroši sve što zaradi. A kada se polemiše sa nekim onda se polemiše sa celom ličnošću, samo se teme razlikuju. Ja Serbian white privilege nisam spominjao vezano za zlatni standard već za socijalno stanovanje koje se uvek može zloupotrebiti, a pogotovo u doba kada se takve stvari dešavaju u većem delu Evrope.
Ocigledna cinjenica, potvrdjena kroz sve indikatore ekonomskog blagostanja, jeste da je naucni, tehnoloski i ekonomski progres u 20. i 21. veku neuporediv sa bilo cime pre toga. Ubedjivati se oko toga i da li je ukidanje zlatnog standarda sprecilo ili umanjilo taj progres je jednostavno suludo. Takodje, ekonomska nejednakost na Zapadu je bila na vrhuncu pre Prvog svetskog rata i ponovo raste u decenijama od uvodjenja tzv. neoliberalnog modela privrede, tako da da je i predstava kako je dekretni novac doneo vecu pljacku i nejednakost potpuno nezasnovana.

Konacno, sve drzave primenjuju neku vrstu ekonomskog intervencionizma, ali se razlikuje sirina, dubina i modeli intervencija. Tzv. socijalisticke drzave su u stvari bile planske privrede sa regulisanim cenama, naspram trzisnih ekonomija, ali i u trzisnim ekonomijama drzave intervenisu na najrazlicitije nacine. Iako nazalost nemam nikakve zablude o eventualnom ishodu drzavne intervencije na trzistu nekretnina (ili bilo cega drugog) u danasnjoj Srbiji, prozivanje kako je sama ideja drzavne intervencije nekakvo naivno ozivljavanje socijalizma je nedoraslo i ispod nivoa. Gradovi i drustva koji izazivaju najvece divljenje (u pogledu blagostanja, jednakosti, urbanistickih i arhitektonskih dometa) siroko primenjuju urbano planiranje, javne rasprave, konsultovanje zajednice i ekonomski intervencionizam kao sredstva svog razvoja.
I na sve to mogu da kažem da je za to potreban određeni civilizacijski stepen razvoja koji se, između ostalog, dostiže prevazilaženjem upotrebe u polemici neformalne logičke greške, na engleskom poznate kao straw man, u kojoj se suparnikovi argumenti i pozicije namerno predstavljaju slabijim nego što jesu, a o etiketiranju i ruganju sagovorniku da ne govorimo.
I socijalizam i libertarijanizam su validni apstraktni ideali, ali je stvarnost mnogo slozenija od ideala. Resenje za danasnje probleme sigurno nije povratak na socijalizam, ali tek jos manje na zlatni standard, tako da ne znam sta bih jos rekao osim - good luck with that.
Ne mora da bude zlatni standard. Može da bude korpa metala ili nekih drugih proizvoda, čijom se vrednošću teško manipuliše. A inače, istorijski gledano, kad god je vlast pokušavala da manipuliše vrednošću novca, to je bio signal propasti te državne tvorevine, još od doba kada se prvobitna količina dragocenog metala smanjivala u kovnicama sa idejom da se i pored toga zadrži ista kupovna moć. To se nikada nije desilo, osim na vrlo kratak rok, a ko je to radio uništavao je najdragoceniji društveni kapital- poverenje.
 
Jedine prave sadržaje ima Titova vila. Vjerovatno i ovaj Barovicev projekat ali 3.000 €\m2 je ipak previše (iako je u tome PDV 20 % koji se ne vraća, namještaj, zagarantovana dobit od 14 €\m2 mjesečno...). Titova vila opet ima svoje mane: Kvalitet gradnje i oprema je mogla biti bolja, gradilište će biti aktivno još 2 godine, ima masu stanova...

Vila ima još jednu manu, što se tako zove haha :cool:...naravno slažem se oko te masivnosti i drugog

Što se tiče Barovića ako kupuje firma onda ona ima mogućnost da vrati tih 20%, verovatno su zato tako i gradili, pa firma ako recimo kupi 50m2 za 125.000 evra, godišnje dobije od rente 8.400 evra i vrati investiciju za 14,9 godina, moguće da to važi i za preduzetnika-privatnika koji je u sistemu pdv-a, ne znam...dok fizičko lice vrati investiciju za 17,8 godina. Nije loše ali nije baš ni najbolje...ko je bio kupio u projektu tad je moglo po 2000-2500, taj je dobro prošao
 
Ako se uzme u obzir podatak da najveci procenat naseg bdp-a nosi gradjevinarstvo i ako se globalne procene pranja novca primene na države regiona, može se zaključiti da se na Zapadnom Balkanu godišnje opere izmedju 1,8 i 4,6 milijardi evra.
Ovo nije pranje para sporadicno vec sistemsko i cinu vise od polovine zarade u gradjevinarstvu.
Sramno je da se dicimo visokim cenama a da su te cene prevashodno posledica pranja novca od pljacki, ubistava ,narkomanije a da pri tome porodice koje nemaju stan
ne mogu ni da zamisle kupovinu.

Na ovom sajtu se pozivaju na podatke UN, i prema njima je Srbija po procentu učešća građevinskog sektora u ukupnom bdp na 126 mestu u svetu. Ispred nas su Belgija, Južna Koreja, Poljska, Švajcarska, Australija, Japan, Francuska, Nemačka...
 
Vila ima još jednu manu, što se tako zove haha :cool:...naravno slažem se oko te masivnosti i drugog

Što se tiče Barovića ako kupuje firma onda ona ima mogućnost da vrati tih 20%, verovatno su zato tako i gradili, pa firma ako recimo kupi 50m2 za 125.000 evra, godišnje dobije od rente 8.400 evra i vrati investiciju za 14,9 godina, moguće da to važi i za preduzetnika-privatnika koji je u sistemu pdv-a, ne znam...dok fizičko lice vrati investiciju za 17,8 godina. Nije loše ali nije baš ni najbolje...ko je bio kupio u projektu tad je moglo po 2000-2500, taj je dobro prošao
Jedino se to u dozvoli vodi kao hotel. Zato je PDV 20 % (na posl.prostor). To je jedino sigurno za buduće izdavanje. Sve ovo drugo su klasični stanovi za koje se mora u Opštini vaditi dozvola za izdavanje na nekoliko godina. Pitanje je dokle će se to moći izdavati na taj jeftin i jednostavan način i kada će se povećati nameti/porezi.
Npr., kod nas na primorju su od ove godine uveli kao obavezne fiskalne kase i malim izdavaocima privatnog smještaja i porez je povećan na 15 %.
 
- Visa klasa nije bezala od inflacije (koja je bila minimalna) nego od niskih kamatnih stopa.
Ali snižene kamatne stope su inflacija, to jest smanjenje vrednosti novca.

In economics, inflation is a general increase in the prices of goods and services in an economy. When the general price level rises, each unit of currency buys fewer goods and services; consequently, inflation corresponds to a reduction in the purchasing power of money.

Novac štediša nije više mogao da kupi dovoljno dobru kamatu od banke, to jest bankarski proizvod/uslugu. Dakle, smanjena mu je vrednost. To je inflacija po definiciji. Isto kao što za isti novac ne možemo da kupimo neki proizvod koji smo ranije mogli. Nepokriveno štampanje novca i njegovo puštanje u promet samo po sebi jeste inflacija.

Štediše i bilo ko ko je imao neki novac u gotovini/na računu su prve žrtve inflacije.
Kada ti ljudi, preduzeća i investicioni fondovi krenu da se spasavaju prenose inflatorni talas dalje. I onda poskupljuju nekretnine, automobili, hrana itd.
 
- Rast cena nekretnina u poslednjih pet godina je rezultat niskih kamatnih stopa (ne inflacije).
- Rast cena nekretnina u poslednje dve godine i potrosackih cena (inflacija) u poslednjih godinu dana su rezultat stampanja novca, pri cemu je divljanje cena nekretnina prethodilo divljanju potrosackih cena (a ne obrnuto).
Baš ono što sam malopre objašnjavao. Sniženje kamatnih stopa- smanjenje vrednosti novca u gotovini/na računu- prva faza inflacije.
Ljudi koji imaju veliki novac kreću da ga parkiraju u nekretnine- druga faza inflacije.
Ljudi koji prodaju nekretnine dobijaju višak novca koji u trećoj fazi/talasu prodire svuda.

Nije lepo govoriti drugima o lekcijama iz ekonomije a ne razumeti ovako osnovne stvari.
 
Vrh