Šta je novo?

Cene nekretnina

@vradovic
Evo pogledaj, npr ova dva stana u bloku 30 (kod b92)



Da li ista moze da opravda razliku u ceni? Mozes i da odes da pogldedas oba stana, neces videti veliku razliku. Imas ovakvih primera kolko hoces, ovde se zaradjuje na halabuku i debele zivce. Nije ovo fino i definisano trziste kao US, gde mozes da procenis u +- $5000 koliko nesto kosta. Ovde se ide na buku, laktanje, cena u oglasima varira 30% u zavistnosti da l znas da pregovaras. Ja i dalje nemam pojma koliko kostaju stanovi npr, kod fontane, krsevi su otisli za 2500+, a sredjeni i dalje stoje za istu cenu.

p.s. u ovom skupljem nije ni drvenarija iz '75. promenjena, samo da udje u zapisnik.
 
@Tin
vidis podaci za dijasporu su ti do 2020 sto je od pre dve godinu. Ima li nesto svezije?
Kad kazes doznake sta tacno upada u to? Neko uplatio nekome? Sta ako uplacuje sam sebi da li ga isto vode pod doznake? Da li ako je neko izvrsio uplatu stana direktno iz inostranstva upada u doznake?
 
@vradovic
Evo pogledaj, npr ova dva stana u bloku 30 (kod b92)



Da li ista moze da opravda razliku u ceni? Mozes i da odes da pogldedas oba stana, neces videti veliku razliku. Imas ovakvih primera kolko hoces, ovde se zaradjuje na halabuku i debele zivce. Nije ovo fino i definisano trziste kao US, gde mozes da procenis u +- $5000 koliko nesto kosta. Ovde se ide na buku, laktanje, cena u oglasima varira 30% u zavistnosti da l znas da pregovaras. Ja i dalje nemam pojma koliko kostaju stanovi npr, kod fontane, krsevi su otisli za 2500+, a sredjeni i dalje stoje za istu cenu.

p.s. u ovom skupljem nije ni drvenarija iz '75. promenjena, samo da udje u zapisnik.
Majko mila 3600 za blok 30. Jeste to dobar kraj ali ljudi bas nemaju mere. 5 minuta voznje dalje moze se nadje novogradnja za skoro 1000e manje.
 
@vradovic
Evo pogledaj, npr ova dva stana u bloku 30 (kod b92)



Da li ista moze da opravda razliku u ceni? Mozes i da odes da pogldedas oba stana, neces videti veliku razliku. Imas ovakvih primera kolko hoces, ovde se zaradjuje na halabuku i debele zivce. Nije ovo fino i definisano trziste kao US, gde mozes da procenis u +- $5000 koliko nesto kosta. Ovde se ide na buku, laktanje, cena u oglasima varira 30% u zavistnosti da l znas da pregovaras. Ja i dalje nemam pojma koliko kostaju stanovi npr, kod fontane, krsevi su otisli za 2500+, a sredjeni i dalje stoje za istu cenu.

p.s. u ovom skupljem nije ni drvenarija iz '75. promenjena, samo da udje u zapisnik.
Ovaj renovirani deluje da je stara stolarija, roletne svakako jesu :) uvek je blok 30 imao jake cene ali 3600, samo raste :-(
 
Evo za zainteresovane, mozda nekom pomogne,
Ovaj stan ja kada sam gledao, ove godine u februaru, bio je oglasen za 165000 sada je 200000. Stan se tada i izdavao i povucen je sa oglasa
To je uvecanje od oko 20% za 6 meseci :)
ps. (za arhivu kad nestane oglas u pitanju je Blok 21 - 6 kaplara 16/17 65m2)
 
Pa ne znam na koju kiriju mislis. Koliko kosta kirija za npr 70m2 na savskom vencu. Nek je prosek 2500e po m2 cena stana u tom slucaju sa kamatom je oko 195000e, 20% ucesca je 39000e ostaje 156000 sto na 240 rate mu dodje rata 650e. Da vidim da neko iznajmu tu kvadraturu u novogradnji na savskom vencu jeftinije, mozda uspe nesto neznatno i na duze. Ja sam racunao kamatu i glavnicu, uglavnom ako posle 7god ne otplatis stan onda bolje da ga ne otplacujes jer se ne isplati. Veci deo kamate je otplacen, a kredit sa povoljnijom kamatnom stopom tesko da ces da dobijes. I to pricamo za sadasnje cene mada danas jeste nepovoljnija situacija nego pre par godina.

Razmisljas kao samac. Ok, ti imas kola, ti ces da vozis. A sta ce ti zena, dete? Pa ja bi prvi kupio ogroman stan, u stvari ne stan izgradio bih kucu na periferiji da imam taj luksuz da sam samo ja potreban za voznju i sve ostalo, a ne da zivim u 70 i kusur preplacenih kvadrata u blizini centra zbog gradksih prevoza. Ali zena nije vozac, a dete ne zna ni sta je voznja tako da i druge stvari igraju ulogu. Gde ce zena, dete da se leci, ide u skolu, kako zena da ide na posao... Opet dolazimo do toga da je matematika drugacija za onog ko kupuje za zivot sa porodicom.

Kada sam na ovom linku za stambene kredite ukucao te podatke. 2500x70 kvadrata na 25 godina dobio sam rate od 841,75 do 1036,33 ali hajde da uzmemo neki prosek da je 860 evra. Za 860 evra, mislim da može da se iznajmi fin namešten stan, bilo gde u gradu, a ne treba ti 43.750 evra, koliko je minimalno učšće.


Evo, ovaj ilustrativno je 750 evra.


A ovaj 900.

Ali je u njih uloženo još par desetina hiljada evra, u zavisnosti u kakvom stanju su bili.

I naravno, ako nemaš 700-900 evra otkažeš stan, a kredit ne možeš baš da otkažeš, a 25 godina je dug period.
 
Odlicna analiza, ali zanemaruje ogroman faktor stranaca/expatova koji dolaze u Srbiju upravo jer su isterani iz svojih evropskih/kanadskih/americkih gradova zbog ogromnih cena renti, dok ovde i dalje mogu, za njihove plate, da kroz 2-3 godinsnje plate, u kesu kupe manji stancic u centru grada. To, naravno, mogu i nasi gastozi, koji su, cini mi se, izvalili da od dizanja kuca na selu nema vajde prevelike, jer ih svakako nece posecivati deca tu, a u BG na vodi mozda i hoce, a kad ih ne posecuju, mogu da izdaju za dobre pare i da im otplacuje ratu za kredit (ono sto Srbi najvise vole).

Takodje, jos jedan faktor - ako stvarno bude problema i stani pani u DE, FR, UK, gde god, a ljudi su mahom sa 'digitalnim zanimanjima', zasto ne bi otisao u BG/NS gde se prica lepo engleski, gde je sve duplo jeftinije, pocev od stanova pa do hrane, a nema ni migrantskih/crnackih kvartova u koje se ne sme uci? Dok su nas smatrali koljacima i krimosima, i cena kvadrata je bila kudikamo niska, ali od stranaca ne moze da se prodje ni van sezone u centru grada, sto nije bio bas slucaj pre 5 godina.
Svaka čast za komentar! U zadnje vreme gasterbajteri kupuju po banjskim i zimskim centrima, jer uskoro kad se sve to premreži autoputevima za 1-1,5h ste do Beograda, Niša, njegovog rodnog sela, skokne se do mora za 2h itd...što bi se neko mrcvario po beogradu i još rentirao sa ROI od 25-30 godina kad može na Zlatiboru za 7-10 godina!

Još ako može da radi OnLine, baš ga nešto briga da se davi u smogu

Traže se tzv risorti, sa bazenom, sadržajima i recepcijom preko koje se izdaje. Trend je svetski, u americi se u zadnje vreme neviđeno mnogo prodaju tzv.kondo apartmani po planinskim centrima, da su im cene otišle u nebesa. U Aspenu se recimo mogu kupiti i po 50.000$ po m2 !! Nije čudno videti apartmane po 20 ili 30 miliona $ !! Doduše ovi jeftiniji su oko 3-4 miliona $ tako da ima i za sirotinju raju...;)

od toga neki ljudi zive vrlo dobro, samo sto je koncept malo drugaciji, kupuje se stan ispod trzisne cene sa brzom isplatom u kesu, sredjivanje ili sminkanje se radi kako bi se potom lakse/brze prodao sa 10-30keur zarade...uhodana prica gde su uvezani investitori/agenti i uigrane ekipe majstora, outsider tesko da ovde uspe :)

Znači nije u pitanju nekakav umišljen organizovani kriminal kako žele da predstave neki od članova ovde na forumu već obični Nakupci, Prekupci, Preprodavci, Šverceri, Mutljaroši, Tapkaroši i sličan svet koji je nekad tako zarađivao od prodavanja voća, povrća, cigara, benzina, čarapa i gaća,...pa su avanzovali i tezge im u međuvremenu postale tesne, pa ih eto i u vodama nekretnina...
Danas po Bgd imate rome koji staru kuću ciglu po ciglu "razmontiraju" do temelja i sve rasprodaju...ne bi me čudilo da ove nove, "školovane" generacije, preuzmu i biznis sa renoviranjem starih stanova uskoro!
 
Evo za zainteresovane, mozda nekom pomogne,
Ovaj stan ja kada sam gledao, ove godine u februaru, bio je oglasen za 165000 sada je 200000. Stan se tada i izdavao i povucen je sa oglasa
To je uvecanje od oko 20% za 6 meseci :)
ps. (za arhivu kad nestane oglas u pitanju je Blok 21 - 6 kaplara 16/17 65m2)
Ako ga Rusi vide, ode koliko noćas.
 
I meni je cudno isprva ali se setim da je ovo Balkan, gde takvih logicko-finansijskih besmislica i gramzivosti ima puno. Tog pristupa "ja cu da odvalim cenu koju trazim sto vise/platu koju dajem sto manje, pa sad naci ce se neko ko ce da prihvati".

Primera radi, ovde isto tako ima gomila poslodavaca kojima svako malo odlaze radnici a oni nikad da se zapitaju "cek bre jel mozda u meni problem?" Najcesce se tese dobrom starom postapalicom "Srbi nece da rade" i "e ako ti neces da radis (za bedu), ima ko hoce", ponasajuci se kao da smo mi Kina ili Indonezija a ne Srbija od 6.8 miliona ljudi sa belom kugom.

Zatim, nabijanje nekih drugih cena preko svake mere. Isto po sistemu i postapalici "ako ti neces, ima ko hoce". I isto tako, kad propadnu, cude se kako to.

Vojko V je odlicno to opisao u istoimenoj pesmi ("Kako to"), da neki ljudi na ovim prostorima nemaju dodira sa realnoscu.

Paralelno s time, eno bas pre par dana bio tekst o nekom Albancu koji na Hrvatskom primorju prodaje picu za 70 evra parce. Kad su ga pitali jel zdrav u glavu, on kaze "pa eto moze mi se". Pa dobro care, onda ti se moze i da propadnes pa ti izvoli propadni. Ali i taj ce opet posle da se cudi i pita "Kako tooo, kako tooo"... I treba da propadne. Sva gramziva stvorenja treba da propadnu. Samo sto se ovde obicno previse iscudjavaju kad se to desi.
 
Početkom godine sam posvedočio jednoj prodaji tako rasla od 220k do 260k na oglasima (cca 100 kvadrata na senjaku bez garažnog mesta), da bi na kraju za 215 otišao i stan i garažno mesto gratis. Ljudi drže na oglasima dok im ne dogori da prodaju, u ovom slučaju oko 9 meseci. Sa druge strane, ovde je bio u pitanju keš kupac, pa nije bilo otezanja sa odobravanjem kredita i verovatno da je to odigralo ulogu. Na kraju se ispostavilo da je prodavac cenio sve to na 200 (koliko mu je i trebalo za učešće u 2 kreditne kupovine koje je prethodno ugovorio), a ovo preko mu je bio bonus ako prođe prođe.
 
Danas je to tako.
Mi kad smo razmisljali pre 10 god da prodamo kucu, hteli smo da idemo kod procenitelja koji ce videti stanje svega i vrednost.
Danas zbog stanja trzista i jer su svi videli i culi kako je neko dobro zaradio prodajuci nekretninu, odvale cenu koja im se svidja, cesto nerealnu.
Cesto i kada vide da je tu neka zgrada prodavana po 3000e, oni umisle da je to i njihova cena jer je tu pored. A ta zgrada nova, a njegov stan od pre 60 godina. Danas realna procena stanja stana i lokacije vise uopste nije relevantna, svi su vec videli da sve prolazi.
 
takođe u vezi ovog renoviranja radi preprodaje, u Americi je drugačija situacija jer se to pre svega odnosi na kuće. Samim tim renoviraš sve i sve je tvoje. Kada u ovde renoviraš zgradu iz 60ih, možeš uraditi sa enterijerom šta god poželiš, ali ako je komšiluk neusaglašen povodom zajedničkih delova zgrade to će i dalje samo biti oaza u ruiniranoj zgradi, sa istrošenim instalacijama, bez termoizolacione fasade, sa raspadnutim svetlarnikom itd. Zbog toga mislim da je ekonomski neisplativo osim ako nije pljuni pa zalepi renoviranje gde se sve samo ušminka toliko tek da bi se preprodalo.
Smejao sam se na tu temu pre koji dan kada je koleginica koja je u potrazi za stanom kao i ja pomenula "zamisli molim te, platim stan preko 200 hiljada i na kraju me bude sramota da pozovem goste zbog uneređenog ulaza i lifta" - i ruku na srce za sve je u pravu. Može biti i mermerno kupatilo, ali ako je ostatak zgrade raspad ne vredi bacati pare ni na renoviranje, ni na kupovinu renoviranog posebnog dela.
 
Ja sam skoro upoznao gastrabajtera koji prodaje navodno jako povoljno kuću u Kaluđerici. Kad ono lik traži 250 hiljada za neuknjiženu kuću od oko 400m2 pritom niko tu ne živi već par godina (čitaj za renoviranje). Još me ubeđuje kako je to super povoljno, jer je kvadrat u Kaluđerici sad 1300 evra.
Kada sam počeo da se smejem, spustio je na 200 hiljada samo za mene. Posle se i naljutio, jer mu rekoh da nema šanse toliko da dobije. Realno neko ko ima 200 hiljada sigurno neće ići u Kaluđericu makar to bila i ful sređenu vila.
 
I licencirani procjenitelji koji rade procjenu za dobijanje stambenog kredita nemaju veze sa životom. Ukucaju lokaciju u Google, nadju 2-3 približno najsličnije nekretnine pri čemu nemaju pojma ni jesu li te cijene sa PDV-om ili nisu (obično nisu), da li sprat utiče na cijenu (prizemlje npr.), da li poslednji sprat pune visine koji nije potkrovlje vrijedi više ili manje od ostalih spratova...
Oni se gadjaju tim procjenama kao i prodavci.
Tim tipovima što kupuju jeftino, šminkaju, pa prodaju skupo, kada Država obračuna porez na razliku i kada ih sud osudi za krivično djelo "iz zanimanja", se neće toliko isplatiti da se time bave.
 
Ma idi bre, krivično delo , sad ga pretera…
Ima i ekipa koje kupuju na aukcijama od grada i države pa preprodaju… a ima i ovih sto plaćaju preko 3000€ još nije temelj na NBG…. Svega ima
 

Kada sam na ovom linku za stambene kredite ukucao te podatke. 2500x70 kvadrata na 25 godina dobio sam rate od 841,75 do 1036,33 ali hajde da uzmemo neki prosek da je 860 evra. Za 860 evra, mislim da može da se iznajmi fin namešten stan, bilo gde u gradu, a ne treba ti 43.750 evra, koliko je minimalno učšće.


Evo, ovaj ilustrativno je 750 evra.


A ovaj 900.

Ali je u njih uloženo još par desetina hiljada evra, u zavisnosti u kakvom stanju su bili.

I naravno, ako nemaš 700-900 evra otkažeš stan, a kredit ne možeš baš da otkažeš, a 25 godina je dug period.
Nista Ja ovde pozitivno ne vidim. 900e da dam za kiriju drugome umesto ratu u upitnoj zgradi... Da li ima lift, da li je prizemlje, potkrovlje...? Sve ono sto je Dzangrizalo rekao. Naravno uvek mozes da otkazes stan ali mozes i da ga prodas, a poslednjih godina cak i zaradis umesto da bacis pare niz vetar. Eto 5god proslo, do najavljivanog pucanja balona ima jos 5-10god, a ja tada vec preko polovine otplatio stan. I sam sam rekao da sam nailazio na starudiju za oko 700e, a oni malo bolji su isli i preko 1000e. Za taj novac cu pre da ulazem u svoj stan nego da dajem nekome, a poslovni prostor cu da smanjim dok ne bude vreme da kupim i to kako ne bih davao po meni prevelik novac.(da, ulazem u posao umesto u nekretnine, nesto sto se ovde samo teoretise, a malo ko radi). Ako su cene kirija dosta povoljnije u odnosu na kupovinu ne znam cemu onda ovde 400 strana od ljudi koji bi da kupe ili su kupili stan. Hajmo onda svi u podstanare da uzivamo u svim carima koje nose. Da su kirije upolovljene pa za 500e da moze da se iznajmi nesto pristojno i pogodno za porodicni zivot druga prica bi bila. A to kazem kao neko ko ne bi dao 500e za kutiju sibica "na top lokaciji brate". Nisam investitor ni zakupodavac pa mi se mozda misljenje razlikuje. A mislim da svi gledate cene u bnv kao neki reper. Bar je do skoro bilo manjih investitora sa jeftinijim cenama, pa i Ja sam godinu i po dana cekao i trazio stan. To nije odluka koja se donosi preko noci, e idem da kupim stan, gde cu, u bnv, koliko kosta, nema veze. Kirije su bezobrazne, a i pojedine cene su bezobrazne, tako treba malo i sa prodavcima biti bezobrazan.
 
Gledano samo u odnosu na pocetni trenutak rentiranje je definitivno jeftinije:

- Sa periodom otplate od 30 godina i ucescem od 20%, cak i pri istorijski veoma niskim kamatnim stopama od oko 3%, rate godisnje iznose 5,1% iznosa kredita ili 4% cene stana. Na ucesce za kredit treba dodati i troskove kupovine i opremanja.
- S druge strane, rente su takodje oko 4% cene stana za opremljen stan, bez ikakvih drugih troskova.

Stvari su komplikovanije dugorocno. Ono sto najvise komplikuje sliku je to sto vrednost stana i posledicno rente rastu tokom vremena, dok su rate za kredit fiksirane u odnosu na inicijalnu iznos kredita, odnosno inicijalnu cenu (iako mogu varirati u zavisnosti od promena kamatne stope).

Pretpostavke:

- Cena stana: 100.000 evra
- Period finansiranja: 30 godina
- Ucesce: 20%
- Troskovi kupovine (agencija, troskovi, porez) + opremanje: 10%

- Prosecna kamatna stopa tokom perioda otplate 4%, sto daje prosecni iznos rate od 4,6% inicijalne cene stana godisnje
- Godisnji trosak vlasnistva (porez, osiguranje, popravke, periodicno renoviranje): 1% trenutne vrednosti stana godisnje
- Prosecni iznos rente 4% trenutne vrednosti stana godisnje

- Dugorocna stopa rasta cena nekretnina: 4% p.a., sto za 30 godina daje rast od 3,2x
- Dugorocna stopa rasta berze: 9% p.a., sto za 30 godina daje rast od 13x

Kupovina na kredit:

- Inicijalni kapital od 30.000 evra dajete za ucesce, troskove kupovine i opremanja
- Tokom perioda od 30 godina otplacujete 4,6% inicijalne vrednosti stana godisnje + imate trosak od 1% trenutne vrednosti stana godisnje
- Nakon 30 godina imate stan u vrednosti od 3,2 x 100.000 = 320.000 evra

Rentiranje:

- Inicijalni kapital 30.000 evra ulazete na berzu
- Tokom 30 godina placate rentu od 4% trenutne vrednosti stana, sto je oko 7,5% inicijalne vrednosti stana godisnje
- U odnosu na ukupan iznos rata od 4,6% inicijalne i troskove vlasnistva od 1% trenutne vrednosti stana godisnje to je oko 30.000 evra vise troskova za 30 godina
- S druge strane, nakon 30 godina imate kapital od 13 x 30.000 = 390.000 evra

Medjutim, to je samo neka ilustracija, koja je veoma osetljiva na:

- Momenat kada ste kupili stan (da li je to u trenutku kada su stanovi precenjeni ili potcenjeni u odnosu na dugorocna kretanja)
- Volatilnost na berzi
- Pretpostavljene kamatne stope i rente
- Pretpostavljene troskove kupovine, opremanja, vlasnistva

Ali i takva ilustracija pokazuje da nijedna opcija nije bas tako ocigledno isplativija od druge na dug rok.
 
Tako nekako, sigurna opcija ne postoji. Samo jos ovo

- Troskovi kupovine (agencija, troskovi, porez) + opremanje: 10%
Ja vec 189534x pisem iz ugla kupovine za zivot, a ne investicije, kakvi porezi, kakve agencije... Vecina koja kupuje za zivot ima odbitak poreza i izbegava agencije. Ja sam gledao cak i da izbegnem cuvenu legalnu prevaru gde dobijes cak do 3% manji stan od onoga sto si platio, sumanuto.
 
Evo uporedno koliko je rast novogradnje na istoj lokaciji kod istog investitora. Novembar 2021 zgrada sa 20 stanova 1700+ pdv. Maj 2022 isti investitor , isti kvalitet , identican plan zgrade cena 2400+ pdv. Vec prodato 80%. Ukoliko bilo koji kupac iz prve investicije prigovori nesto o stanu odmah nudi raskid ugovora i duplu kaparu. Kupaca ima JOS a odakle neznam🤔
 
U Americi su prvo podigli kamate pa tek onda ECB (nesto kao najavljuje). Hajde da vidimo kako se to dizanje kamatnih stopa odrazilo na cene nekretnina.
Voleo bi da ovi nadaci sto stalno govore o nekom padu cena pogledaju ove grafikone. Uzeo sam nekoliko gradova kao primer da ne bude samo jedan.

Honolulu (moj omiljeni posle BG)

San Francisco

San Jose, CA

Austin TX

Miami FL


Ni u jednom gradu osim San Jose, CA se ne vidi nikakav pad a i ovo za San Jose je smesno.
Mislim da povecanje kamata ne utice toliko kao recimo nezaposlenost. Ako bi videli da su masovno poceli da dobijaju otkaze onda bi to stvarno bio problem.

Ali sto se tice poslova Amerika razbi prosli mesec
 
Vrh