Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam koje banke daju 3,6% i zasto bi ako ima fixna kamata uzimali sa varijabilnom. Ja sam na fixnoj, prve tri godine je bila 2.56, sada je povecana na 2.8% sledece tri godine. Imas i 300 meseci i 360 meseci pa biraj. Kakav porez na ucesce? Mozda si mislio na odbitak poreza ko kupuje prvu nekretninu? Da, to je jos jedna olaksavajuca okolnost. Kakva provizija? Nisi cuo za uplatu novca u banci investitora? Sa druge strane zasto bi iko uzimao neopremljen stan za porodicu, da sredjuje i kupuje namestaj za stanodavca? Opet se gleda iz Vaseg ugla investicije koji bi da kupite jos poneki stancic. Nema sta da ja cenim, za razliku od teoreticara zivim u kraju pa gledam, a uz to sam i kupio stan. Koliko je po tvojoj proceni iznos rente i koliko se neisplati kupiti stan ikada?
Hajde da ti odgovorim, kad si me vec navukao sa ovom povoljnom cenom kvadrata, posto sam mozda bio nejasan :)

Iz tvog primera dalo se zakljuciti da pricas o kupovini u starogradnji (2500e kv), pa onda treba uracunati porez na a.p. i agencijsku proviziju najcesce i to dodati na iznos ucesca kao neki pocetni trosak. Da ne cepidlacimo sad pa da dodajemo trosak notara ili godisnji porez.

Sad iz poruke vidim da pricas o novogradnji na Savskom vencu od 2500e sa sve pdvom?!?!

Nemam pojma kako se krecu cene rente tu, ti si taj koji ni manje ni vise tvrdi, da je rata kredita na 20 godina za taj neki stan od 175000e na Savskom vencu, manja nego visina rente pa sam te zato pitao kolika je renta za takav stan? Cenu rate pogodio nisi.

Neopremljen stan sam hteo da poredimo, jer taj stan koji ti kupujes dolazi prazan, pa onda hajde da uporedimo sa rentom praznog stana. U suprotnom dodati trosak stolara, opremanja itd. na pocetni trosak ili dodati ratu potrosackog kredita na postojecu ratu stambenog.

Sto se kamata tice, nisi uzeo fiksnu jer ti se menja svake 3 godine, kao sto vidis. Da, ta vrsta varijabilne kamate koju nude odredjene banke deluje super, ali kad pogledas, do kraja otplate kredita u proseku ti izadje kao varijabilna. Nekad ce euribor da raste te tri godine, pa si ustedeo, nekad ce da pada pa si preplatio. Plus mi se cini da ce sigurno da ti stave veci fiksni deo nego kod klasicne varijabilne kamate, da bi se ogradili. Ali opet, ruku na srce, i meni je ta vrsta kamate delovala najinteresantnije kada sam razmisljao o kupovini stana.

U prilogu se moze videti trenutno stanje kad je u pitanju mesovita kamata o kojoj pricas. Kalkulacija i visina kamate je sa sajta verovatno najpopularnije banke koja nudi tu vrstu kamate.

Screenshot-20220804-014725.jpg

Screenshot-20220804-014752.jpg
 
Za sve nas je vazno da prodaja stane. Vazno je za kupce, vazno je i za ostale.
Zaustavljanje prodaje moglo bi konacno da naskodi investitorima.
Za Beograd je vazno da sva gradilista stanu i da kupovina stana u Beogradu postane nemoguca.
Tek tada ce se broj stanovnika ovde smanjiti.

Znam da je to surovo, ali mi koji ovde odavno zivimo, nama novi sugradjani ne trebaju.
Neka zive tamo gde vec imaju nekretnine.
lolololo nije surovo nego ograničeno
 
Hajde da ti odgovorim, kad si me vec navukao sa ovom povoljnom cenom kvadrata, posto sam mozda bio nejasan :)

Iz tvog primera dalo se zakljuciti da pricas o kupovini u starogradnji (2500e kv), pa onda treba uracunati porez na a.p. i agencijsku proviziju najcesce i to dodati na iznos ucesca kao neki pocetni trosak. Da ne cepidlacimo sad pa da dodajemo trosak notara ili godisnji porez.

Sad iz poruke vidim da pricas o novogradnji na Savskom vencu od 2500e sa sve pdvom?!?!

Nemam pojma kako se krecu cene rente tu, ti si taj koji ni manje ni vise tvrdi, da je rata kredita na 20 godina za taj neki stan od 175000e na Savskom vencu, manja nego visina rente pa sam te zato pitao kolika je renta za takav stan? Cenu rate pogodio nisi.

Neopremljen stan sam hteo da poredimo, jer taj stan koji ti kupujes dolazi prazan, pa onda hajde da uporedimo sa rentom praznog stana. U suprotnom dodati trosak stolara, opremanja itd. na pocetni trosak ili dodati ratu potrosackog kredita na postojecu ratu stambenog.

Sto se kamata tice, nisi uzeo fiksnu jer ti se menja svake 3 godine, kao sto vidis. Da, ta vrsta varijabilne kamate koju nude odredjene banke deluje super, ali kad pogledas, do kraja otplate kredita u proseku ti izadje kao varijabilna. Nekad ce euribor da raste te tri godine, pa si ustedeo, nekad ce da pada pa si preplatio. Plus mi se cini da ce sigurno da ti stave veci fiksni deo nego kod klasicne varijabilne kamate, da bi se ogradili. Ali opet, ruku na srce, i meni je ta vrsta kamate delovala najinteresantnije kada sam razmisljao o kupovini stana.

U prilogu se moze videti trenutno stanje kad je u pitanju mesovita kamata o kojoj pricas. Kalkulacija i visina kamate je sa sajta verovatno najpopularnije banke koja nudi tu vrstu kamate.

Pogledajte prilog 142470
Pogledajte prilog 142471
Koji god porez da je u pitanju imas povrat na kupovinu prvog stana. Cena rente sve zavisi, ako gledas prosek pa uracunas i starogradnje, potkrovlja, prizemlja, pa i one bolje sam mozes da vidis da je cena oko 750e mesecno. Ja sada kada sam trazio da iznajmim za pp ispod 500e za 40tak m2 nisam mogao da nadjem, naidje tu poneki 70-80m2 malo losijeg stana za 600-700e, oni bolji i u lepsim zgradama bar ja ispod 900e nisam nasao, a cesto su preko 1000e. A ti prodji oglase pa pogledaj kakva je situacija. Ogromna razlika nema sta. Cena sa ili bez PDV-a je nebitna jer svakako imas povrat. Prazan stan, pa ok dodaj trosak stolara u pocetni trosak ali onda dodaj i trosak na kiriju ako iznajmljujes prazan stan i da ce sve to da ostane stanodavcu sto je jos nepovoljnija situacija. Agencijska provizija... pa nadji sam prodavca. Onda dodaj ap i depozit u visini jedne ili dve kirije kod iznajmljivanja ako bas tako cepidlacimo. NO, iako to jeste najpopularnija banka koja nudi te kredite ipak ne bih savetovao ikome da posluje sa njom. Postali su uzasni i neposlovni.
Lik uzeo kredit sa tzv. kombinovanom kamatom i nudi nekome realnu™ analizu i finansijske savete... Can't even.
Znam da je kombinovana i ispalo je kao najpovoljnija varijanta pa i najbolja jer prave fixne nema, ako ti ne odgovara kombinovana posle je promeni u varijabilnu. Sta je ovo na kraju cent even? Ne savetujem ikoga ni da kupuje ni da ne kupuje sem da sam pravi svoju racunicu i da uzme sve u obzir, i datu kiriju i porodicu i zivot... Bar nisam jedan od mnogih strucnjaka na temi koji vicu "PUCA BALON" vec 5 godina jer im je krivo sto su se ljudi skucili ili zele da kupe svoj xy stan po redu.

Verujem da ako ovde ima "agenata" koji dizu cene stanova tako ima i drugih "agenata" koji zagovaraju iznajmljivanje svojih stanova. Sve ok, Ja nisam ljubomoran, imaje i 10 stanova (verujem da neki i imaju) samo pustite nas da kupimo svoje prve nekretnine, da li sada ili "kada padnu cene" nebitno. Jer ce 90% Vas i kada padnu cene vikati da nije vreme za kupovinu jer ce pasti jos, sto se moze videti kada se prelista tema pa nadjite 2010-2015te, posle toga je balon koji samo sto nije prepolovio cene, a oni kupili nekoliko stanova ili jos gore uopste i ne gledaju da kupe stan.
 
Poslednja izmena:
wolf - da, sad gledam kredit mi je ipak 300 meseci, moja greska, a za visinu kamate svakako donekle moze da se pregovara. No kako sam vec pisao gledam da do 7 godina isplatim bar veci deo glavnice, da bi mi rata bila ko nekome cigare i kafa, posto iste ne konzumiram. Da ne bude zabune i Ja sam bio za iznajmljivanje u vreme ovih ludih cena dok su kirije mirovale ali sada kada su stanodavci digli najam svojih supa 20%-50% opet mu dodje na isto. Ljudima koji su godinama u stanu je podignuta kirija "jer sve poskupelo", kolege koji su morali da se vrate u svoje krajeve, pa i meni u nekim lokalima, renoviram im supe i sada kada lici na nesto i kada se ne isplati prebacivanje dodje i kaze povecao sam kiriju "jer sve poskupelo". Tako da te nista ne stiti od divljanja cena, ni rata ni kirija, A uzeti kredit kada su kamate niske i cena veca ili kamate visoke, a cena niska... kazem, svako neka pravi svoju racunicu. Nije to bas jednostavno kada kupujes prvi stan za zivot.
 
Ove priče bojkot dok ne stane gradnja, pa jeste li vi svjesni šta bi se sve desilo kad bi stala gradnja? Koje bi to sve posljedice imalo?
 
Ove priče bojkot dok ne stane gradnja, pa jeste li vi svjesni šta bi se sve desilo kad bi stala gradnja? Koje bi to sve posljedice imalo?
Imalo bi lose posledice za radnike na gradjevini. Nijma bi trebalo pomoci z aneko vreme.
Ostale posledice nisu vazne.
 
Hakerski napad na rgz, taman usput nešto da se odradi, po tome ispada da prodaja cveta, a prodaje nema. Evo dođite predveče da vidite peticu na Nbg, zgrada je po meni najbolja, ali izgleda kao da nijedan stan nije prodat. Bilo je kao na sajtu sve prodato, e sad se pojavila masa stanova za prodaju.
Petica je cudna od samog starta izgradnje. Ko zna koja je tu prica. Da nije neko kupio sve pa preprodaje. U Srbiji je sve moguce.
 
Ovo je klasican primer sebicnosti. Umesto da gleda iz perspektive drzave i sta je u interesu drzave (veci BDP, vise radnika itd) on gleda iz perspektive da bude sam na trotoarima da mu neko ne bi smetao. Hocemo porast stanovnistva pogotovo ako su normalni, obrazovani i slicno.
Apsolutno je moja perspektiva sebicna. Ali sebicna je i investitorsaka.
Zelim propast beogradskih investitora, vec dve godine mi lupaju ovde.

Znam da ljudi doalze u Beograd da nadju bilo kakav posao, makar u kiosku. Ali to je linija manjeg otpora. Dolaze da budu robovi.
Ako imaju svoje nekretnine, bolje da zive tamo gde jesu.
I onima koji su se doselili ovde pre 5 godina, nove komsije ne trebaju.

To vam je kao u Zap. Evropi. Marokanci koji zive vec dugo u Holandiji protive se dodatnoj emigraciji. COvek otvorio prodavnicu kebaba i ne treba mu nova konkurencija.
Ne treba nam pritisak na skole, vrtice, bolnice. Ne trebaju nam useljenici u Beograd.
 
Verovatno ne veliki broj.
Propast investitora dovela bi do kraha sheme za uvoz radne snage iz Pakistana, Avganistana itd.

Kad budemo videli bankrote, znacemo da smo na putu ozdrzvljenja.
To je kao kad pukne cir i gnoj izadje.
 
Investitori ce, ako ne budu spreceni krizom, da nasele 100000 ljudi samo u Vilinim vodama. Time ce stari deo Boegrada postati neupotrebljiv.
Svako ko zivi u Beogradu, doseljenik ili nedoseljenik treba da se zapita da li to zelli.
 
Investitori ce, ako ne budu spreceni krizom, da nasele 100000 ljudi samo u Vilinim vodama. Time ce stari deo Boegrada postati neupotrebljiv.
Svako ko zivi u Beogradu, doseljenik ili nedoseljenik treba da se zapita da li to zelli.
Zasto ce postati neupotrebljiv? Svako moze da se doseli gde god hoce unutar drzave. Kome smeta, isto moze da se iseli iz Bg koji mu postaje nepodnosljiv u mesto koje misli da je bolje.
Beograd je posle prvog svetskog rata pao na samo 50 000 ljudi, pre rata je bilo 150 000. Prema tome Beograd su skoro sve doseljenici u zadnjih 100 godina. Stoga nema potrebe da bilo ko bilo kome prigovara sto se doseljava negde i kako ce bas njegovo doseljavanje preliti casu.
 
Zasto ce postati neupotrebljiv? Svako moze da se doseli gde god hoce unutar drzave. Kome smeta, isto moze da se iseli iz Bg koji mu postaje nepodnosljiv u mesto koje misli da je bolje.
Beograd je posle prvog svetskog rata pao na samo 50 000 ljudi, pre rata je bilo 150 000. Prema tome Beograd su skoro sve doseljenici u zadnjih 100 godina. Stoga nema potrebe da bilo ko bilo kome prigovara sto se doseljava negde i kako ce bas njegovo doseljavanje preliti casu.
Zato sto infrastruktura vec sada puca po savovima.
 
1. Uticaj izgradnje stanova na pokretanje privrede bi imao smisla samo kada bi obezbedio realan priliv vrednosti iz inostranstva (--> spoljnotrgovinski bilans), sto isti ne cini.

2. Zaduzivanje kod Kineza i odatle pranje korupcijom izvucenih sredstava u stanove nije realan priliv vrednosti, posto ce isti morati da se vrati + uz netransparentnu obavezu iz zaduzivanja.

3. Kapital ostvaren kriminalom u inostranstvu koji se opere kroz stanove u Srbiji bi mogao imati pozitivan efekat na privredu (ako odstranimo legalnu i moralnu komponentu).
Medjutim, tad bi trebalo stvari nazvati pravim imenom i tako ih tretirati, tjs. da smo "Kolumbija Evrope", sa svim posledicama koje iz toga proizilaze.
 
Zasto ce postati neupotrebljiv? Svako moze da se doseli gde god hoce unutar drzave. Kome smeta, isto moze da se iseli iz Bg koji mu postaje nepodnosljiv u mesto koje misli da je bolje.
Beograd je posle prvog svetskog rata pao na samo 50 000 ljudi, pre rata je bilo 150 000. Prema tome Beograd su skoro sve doseljenici u zadnjih 100 godina. Stoga nema potrebe da bilo ko bilo kome prigovara sto se doseljava negde i kako ce bas njegovo doseljavanje preliti casu.
Infrastruktura Beograda ne moze da izdrzi dalji porast stanovnika.
Kanalizacija, vodovod, energetika, saobracaj.....

Saznali smo vec na ovoj temi da investiyoti ne ulazu nista cak ni u prosirenje kanalizacije.
Zato nas samo duboka kriza moze spasiti.
Nadajmo se da ce prestrojavanja u svetu onemoguciti stampanje novca i time dovesti do totalnog kraha stanogradnje u Beogradu.
 
Zato sto infrastruktura vec sada puca po savovima.
Pa dobro, jeste, ali to treba da se resava, a ne da se zaustavlja razvoj grada. Nisu za to krivi oni koji se doseljavaju, nego oni koji su zaduzeni da vode racuna o razvoju. Ja ne znam sta se toliko ceka, od toliko izgradnje valjda su prikupili dovoljno poreza ii prihoda za prosirenje infrastrukture.
 
Apsolutno je moja perspektiva sebicna. Ali sebicna je i investitorsaka.
Zelim propast beogradskih investitora, vec dve godine mi lupaju ovde.

Znam da ljudi doalze u Beograd da nadju bilo kakav posao, makar u kiosku. Ali to je linija manjeg otpora. Dolaze da budu robovi.
Ako imaju svoje nekretnine, bolje da zive tamo gde jesu.
I onima koji su se doselili ovde pre 5 godina, nove komsije ne trebaju.

To vam je kao u Zap. Evropi. Marokanci koji zive vec dugo u Holandiji protive se dodatnoj emigraciji. COvek otvorio prodavnicu kebaba i ne treba mu nova konkurencija.
Ne bih da te uplasim ali lupa se i burgija i u zavrsenim zgradama. Cesto mnogo duze nego tokom izgradnje.

Ako ti zgrade, buka i ljudi smetaju, mozda grad nije za tebe. Mozda treba da razmislis o odlasku u neko manje mesto koje savetujes onima koji dolaze ovde. Svakako ces lako zameniti stan u Bg sa stanom u unutrasnjosti, i kusur da ti ostane.

Jer to sto prizeljkujes se nece dogoditi nikad. Mogu stvari da uspore na koju godinu ali nekih investitora ce uvek biti i nesto ce se uvek graditi.
 
Ovo je prosto nevjerovatno što pojedini pišu ovdje. Da stane gradnja, prestane doseljavanje u Beograd... Sad mi je jasno zašto AV i SNS pobjedjuju na izborima. Jer su im protivnici najblaže rečeno čudni i dezorjentisani. Zaustavljati u 21 vijeku interna seljenja u okviru jedne Države argumentacijom "ja sam prvi došao" je na nivou razmišljanja vlasti u Njemačkoj u drugoj polovini 30-ih godina prošlog vijeka.
Kad bi stala gradnja, evo vam samo nekih posljedica:
1) Opština gubi prihode od dozvola;
2) Država gubi prihode od poreza na promet;
3) Opština gubi prihode od god.poreza na imovinu;
4) Gradj.sektor propada;
5) Gradjevinci ostaju bez posla;
6) Notarima i advokatima pada posao (i prihodi Države);
7) Nema proizvodnje i prodaje namještaja;
8) Brojne zanatlije i majstori ostaju bez prihoda;
9) Ciglane, betonjerke, proizvodjači pločica propadaju;
10) Skače cijena kirije;
11) Skače cijena starogradnje;
12) Bankarski sektor ulazi u krizu i probleme sa domino efektom na privredu i gradjane;
13) Pada BDP i indirektno životni standard svih nas pa i onih koji priželjkuju "da gradnja stane";
 
Ne bih da te uplasim ali lupa se i burgija i u zavrsenim zgradama. Cesto mnogo duze nego tokom izgradnje.

Ako ti zgrade, buka i ljudi smetaju, mozda grad nije za tebe. Mozda treba da razmislis o odlasku u neko manje mesto koje savetujes onima koji dolaze ovde. Svakako ces lako zameniti stan u Bg sa stanom u unutrasnjosti, i kusur da ti ostane.

Jer to sto prizeljkujes se nece dogoditi nikad. Mogu stvari da uspore na koju godinu ali nekih investitora ce uvek biti i nesto ce se uvek graditi.
neka se drasticno uspori na nekoliko godina. i to bi bilo lepo
 
Ovo je prosto nevjerovatno što pojedini pišu ovdje. Da stane gradnja, prestane doseljavanje u Beograd... Sad mi je jasno zašto AV i SNS pobjedjuju na izborima. Jer su im protivnici najblaže rečeno čudni i dezorjentisani. Zaustavljati u 21 vijeku interna seljenja u okviru jedne Države argumentacijom "ja sam prvi došao" je na nivou razmišljanja vlasti u Njemačkoj u drugoj polovini 30-ih godina prošlog vijeka.
Kad bi stala gradnja, evo vam samo nekih posljedica:
1) Opština gubi prihode od dozvola;
2) Država gubi prihode od poreza na promet;
3) Opština gubi prihode od god.poreza na imovinu;
4) Gradj.sektor propada;
5) Gradjevinci ostaju bez posla;
6) Notarima i advokatima pada posao (i prihodi Države);
7) Nema proizvodnje i prodaje namještaja;
8) Brojne zanatlije i majstori ostaju bez prihoda;
9) Ciglane, betonjerke, proizvodjači pločica propadaju;
10) Skače cijena kirije;
11) Skače cijena starogradnje;
12) Bankarski sektor ulazi u krizu i probleme sa domino efektom na privredu i gradjane;
13) Pada BDP i indirektno životni standard svih nas pa i onih koji priželjkuju "da gradnja stane";
opstina, drzava, opstina, gradj. sektor, notari, advokati, bankarski sektor.. lepo si pobrojao kome pada posao ako stane zidanje.. dodaj i "neidentifikovane" izvore kapitala..
umesto sto je sistem napravljen za ovu ekipu koju si pobrajao, zasto se ne pravi da mladi ljudi mogu se osamostale prvo a onda i zasnuju porodicu? mislis da bi svi bezali u inostranstvo? i koja je drzava bolja za zivot i ima bolju perspektivu?
 
Ovo je prosto nevjerovatno što pojedini pišu ovdje. Da stane gradnja, prestane doseljavanje u Beograd... Sad mi je jasno zašto AV i SNS pobjedjuju na izborima. Jer su im protivnici najblaže rečeno čudni i dezorjentisani. Zaustavljati u 21 vijeku interna seljenja u okviru jedne Države argumentacijom "ja sam prvi došao" je na nivou razmišljanja vlasti u Njemačkoj u drugoj polovini 30-ih godina prošlog vijeka.
Kad bi stala gradnja, evo vam samo nekih posljedica:
1) Opština gubi prihode od dozvola;
2) Država gubi prihode od poreza na promet;
3) Opština gubi prihode od god.poreza na imovinu;
4) Gradj.sektor propada;
5) Gradjevinci ostaju bez posla;
6) Notarima i advokatima pada posao (i prihodi Države);
7) Nema proizvodnje i prodaje namještaja;
8) Brojne zanatlije i majstori ostaju bez prihoda;
9) Ciglane, betonjerke, proizvodjači pločica propadaju;
10) Skače cijena kirije;
11) Skače cijena starogradnje;
12) Bankarski sektor ulazi u krizu i probleme sa domino efektom na privredu i gradjane;
13) Pada BDP i indirektno životni standard svih nas pa i onih koji priželjkuju "da gradnja stane";

Ne treba gradnja da stane, vec da se stavi u okvire pravne drzave u kojoj funkcionisu institucije i u stvarnosti, a ne samo na papiru i gde se stanogradnja ne koristi za pranje novca od korupcije.

To sto ste naveli moze da prodje kod nekog ko povrsno gleda ili se ne razume.

Sustina:
A. Gradjevina ukoliko ne privlaci nove pare iz inostranstva
*) je bacanje novca u bunar
**) a na to se placa i kamata - jos veci iznos cela nacija vraca.
(da ne ulazimo u to da je neko protivpravno prisvojio deo imovine svih gradjana)

B. Isti novac bolje investirati u druge oblasti sa potencijalom dovlacenja novog novca u zemlju.
...E to bi vec pokrenulo privredu na kratki rok i stvarilo razvoj na dugi.

Nazalost, ovi na vlasti ne umeju bolje (a i ovo im je opcija za pranje novca od korupcije), pa su krenuli sa gradjevinom.
 
Vrh