Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne znam cemu toliki trud da se opovrgnu ocigledne stvari, cene nekretnina su u Srbiji naduvane. One ce ici dole, polako, ali ce ici dole.
Za kretanje cena nekretnina u Srbiji su relevantna desavanja preko okeana, USA ulazi u recesiju, a posto smo mi periferija kapitalizma kod nas ce se posledice osetiti sa zakasnjenjem, na jesen i zimu.
Srbija i grad Beograd sa njom imaju ogroman demografski problem, starimo, nece biti problem u buducnosti stanovanje vec sto nece biti mladog sveta i dece da u njima zive i privredjuju.
Srbiji je potreban i drzavni intervencionizam u stanogradnji, ulaganje u infrastrukturu i otvaranje novih krajeva grada za masovnu stanogradju po neprofitnom modelu, kako bi mladi parovi mogli imati laksi start u zivotu jer je to jedna od vecih prepreka u zasnivanu porodice i stvaranja potomstva.
Znam da to nije moguce sa trentutnom vlascu jer oni rade upravo suprotno, prave vlastite projekte sa pozicije izvrsne vlasti zarad sticanja vlastitog dobra, a potpuno suprtono opstem dobru, a sve uvijeno u oblandu brige o obicnom malom coveku.
Ali promenice se i to, sve prodje pa i ova nesreca. Videce se ko je sta radio, sta je i cije je Beograd na vodi npr.?
Cene ce ici dole? Lol
To slusam 10 godina.
 
Mnogi su ovde pobrkali loncice. Cene su visoke zbog korupcije . Svaki investitor gradi na osnovu veze ( mita) kod dobijanja dozvole. Kad krene u proceduru po zakonu vrlo brzo odustane jer ga uslovljavaju sa milion sitnica. Za dodatni sprat na slucaju koji poznajem sada su trazili 200 hiljada. Raniji projekat investitor je dao 100 hiljada. A dokaz ne postoji jer niko ne daje priznanicu za mito. Onom uhapsenom pa pustenom su nosili kovertine sa 100 hiljada na svadbu kao poklon. Ko je pitao odakle 100 hiljada za poklon?Papiri su napakovani po zakonu i sve deluje belo. Svi regularni troskovi izgradnje nikad ne prelaze 50%. Cene ce pasti kad svi budu jednaki pred zakonom. Za sada smo na nivou Zanzibara
 
Mnogi su ovde pobrkali loncice. Cene su visoke zbog korupcije . Svaki investitor gradi na osnovu veze ( mita) kod dobijanja dozvole. Kad krene u proceduru po zakonu vrlo brzo odustane jer ga uslovljavaju sa milion sitnica. Za dodatni sprat na slucaju koji poznajem sada su trazili 200 hiljada. Raniji projekat investitor je dao 100 hiljada. A dokaz ne postoji jer niko ne daje priznanicu za mito. Onom uhapsenom pa pustenom su nosili kovertine sa 100 hiljada na svadbu kao poklon. Ko je pitao odakle 100 hiljada za poklon?Papiri su napakovani po zakonu i sve deluje belo. Svi regularni troskovi izgradnje nikad ne prelaze 50%. Cene ce pasti kad svi budu jednaki pred zakonom. Za sada smo na nivou Zanzibara
Ma hajte molim vas, pa za vreme najgorih korupcionaša i njima sličnih koji su očerupali ovu našu zemlju 2000-ih (mislim na nesretnog Tadića i žutu lopovsku bandu!) cene stanova nisu bile toliko visoke, a tada je bilo najviše korupcije a najmanje pravne države i propisa.
 
Mnogi su ovde pobrkali loncice. Cene su visoke zbog korupcije . Svaki investitor gradi na osnovu veze ( mita) kod dobijanja dozvole. Kad krene u proceduru po zakonu vrlo brzo odustane jer ga uslovljavaju sa milion sitnica. Za dodatni sprat na slucaju koji poznajem sada su trazili 200 hiljada. Raniji projekat investitor je dao 100 hiljada. A dokaz ne postoji jer niko ne daje priznanicu za mito. Onom uhapsenom pa pustenom su nosili kovertine sa 100 hiljada na svadbu kao poklon. Ko je pitao odakle 100 hiljada za poklon?Papiri su napakovani po zakonu i sve deluje belo. Svi regularni troskovi izgradnje nikad ne prelaze 50%. Cene ce pasti kad svi budu jednaki pred zakonom. Za sada smo na nivou Zanzibara
Malopre covek tvrdi da je u Svedskoj skupo jer se postuju propisi, sad se tvrdi da je skupo jer se ne postuju propisi. Ja vise ne znam u sta da verujem.
 
Mozda si u pravu. Tad je bilo recimo od 10 slucaja 9 mito. Sad ima recimo 100 slucaja a 60 mito. I jos uracunaj da su porasle cene korupcije .... Sto li je Srbija na lestvici visokokorumpiranih? Sto li se neko setka upo bela dana sa koferom po gradu sa 100 hilhada evra? Bilo davno a sad se promenilo?
 
Defke valjda se u Svedskoj postuju propisi pa kosta. I kod nas se " postuju propisi" samo onaj koji ih sprovodi se " ugradi" pa je zato opet skupo.Evo odi u Mirjevo i svi ce ti reci koliko su investitori platili legalne papire. Samo nemaju priznanicu
 
Malopre covek tvrdi da je u Svedskoj skupo jer se postuju propisi, sad se tvrdi da je skupo jer se ne postuju propisi. Ja vise ne znam u sta da verujem.
:)
Otprilike im je sva argumentacija takva.
Mito za dodatni sprat bio 200.000, a prije bilo 100.000.
Je li kvadrat poskupio duplo na tom poslednjem spratu? Penthouse neki?
 
Cene nikad dugorocno nece ici dole, zbog inflacije, dzaba se nadate. Ako cene idu na dole to znaci jedno od ova 3, krah svetske ekonomije, treci svetski rat ili nas udara meteor, cetvrto nema. U Australiji je dugo vazilo pravilo (zadnjih 60god) da se vrednost kuce duplira svakih 7 godina, sada je to na otprilike 10. Mozes sebi da otplacujes kredit ili mozes nekom drugom (podstanar) na tebi je da odlucis.
 
Svetom upravljaju debili
aDDeBq7_460swp.webp

I jedna vest koja me zaprepastila. Ameri se masovno slivaju u Meksiko Siti jer im je jeftiniji.
 
Cene nikad dugorocno nece ici dole, zbog inflacije, dzaba se nadate. Ako cene idu na dole to znaci jedno od ova 3, krah svetske ekonomije, treci svetski rat ili nas udara meteor, cetvrto nema. U Australiji je dugo vazilo pravilo (zadnjih 60god) da se vrednost kuce duplira svakih 7 godina, sada je to na otprilike 10. Mozes sebi da otplacujes kredit ili mozes nekom drugom (podstanar) na tebi je da odlucis.
Na dugi rok smo svi mrtvi. Pa naravno da nece ici. Ali isto je cinjenica da se se korekcije na trzistima desavaju i baloni pucaju.
 
Ja ne pamtim kad je u Nacionalnom parku Srbija bila iole veća količina pojeftinjenja bilo čega. A i u svetu se to sve ređe doživljava, kako se svetska ekonomija sve dublje zakopava u blato. Na kraju krajeva kako da išta ide dole kada svetska inflacija uvek ide gore i svake godine uništi sve veći i veći deo rada običnog čoveka. To i jeste cilj i interes koji dele sve interesne grupe širom sveta. Da običan čovek svake godine radi sve više i više za sve manje i manje. Samim tim deflacija i pojeftinjenja su tu nepoželjna.
 
hahahahahahahahahahaha vazi "ekspert"

Nisam ti ja kriv sto ne mozes da priustis sebi nekretninu.
 
Svetom upravljaju debili

aDDeBq7_460swp.webp

I jedna vest koja me zaprepastila. Ameri se masovno slivaju u Meksiko Siti jer im je jeftiniji.
Eh masovno. 1.6 miliona amerikanaca (ciitavih .5% populacije) je u mexicu mahom privremeno
Kolko nasih ide na privremeni shljakenzi po evropi? 10-15%
 
Pa to uopšte nije malo. 1.6 miliona je uvek puno, nebitno da li se radi o Srbiji, o SAD ili o Indiji
A i sama činjenica da masovno odlaze iz Kalifornije u tu nezbednu rupčagu od grada, a i zemlje, mi govori da sa svetskom ekonomijom nešto stvarno nije u redu.
 
Evo primera, kad je krenula korona, potraznja za nekretninama je naglo skocila (pricam za Australiju) sto je rezultiralo naglim povecanjem cena istih. Trenutno trend opada i cene su malo pale, mozes povoljnije da kupis kucu sad nego 2020-e, nije problem ali, uvek jedno ali, kamatne stope su skocile tako da ti je rata kredita sad veca. Eto, mislis da si ustedeo a u stvari ti banka maznula razliku :)
 
Treba kupiti stan što pre, poskupeće jako jer se naši vraćaju iz bauštele, Nemačka puca po šavovima, a Srbija će biti nešto kao Švajcarska pre, zahvaljujući našem Predsedniku mi ćemo prevazići krizu i rat. Nećemo imati restrikcije struje, kukuruz je rodio pa će biti i hrane, ceijeli svijet će hitati u Srbiju i neće pitati za cijenu kvadrata.
 
Mnogi su ovde pobrkali loncice. Cene su visoke zbog korupcije . Svaki investitor gradi na osnovu veze ( mita) kod dobijanja dozvole.
A zasto su onda cene starogradnje visoke? Starogradnja bar nema nikakve veze sa investitorima. Mislim da se starogradnje prometuje mnogo vise od novogradnje.
Cene su visoke uglavnom zbog pustanja ogromne kolicine kesa na svetskom nivou u zadnjih 10 godina. Taj kes mora negde da ode. Posto nije stvoreno realne vrednosti da pokrije sav taj kes, imamo inflaciju svega, pa i cena stanova.
Prema tome vracanja na nivo iz 2015-te nema.
 
Banksteri su jedno od najvećih zla koje je ljudski rod izmislio. Tumori čovečanstva.
U konteksu kupovine stana, zasto su oni vece zlo od gradjevinskih investitora. Investitor ti uzme pola vrednosti stana i to zbog investicije u projekat koja traje dve godine, a banka ti uzme slicnu sumu, ali na pozajmicu koja traje 20 godina.
A cene stanova su u prethodnom periodu delimicno porasle i zato sto su kamatne stope padale i ljudi bili kreditno i platezno sposobniji, pa investitori odmah iskoristise.
 
Vrh