Šta je novo?

Cene nekretnina

To je još uvek mali skok euribora, i da skoči duplo nije problem, isto i za kamate. Dok god ljudi imaju trenutne poslove, neće postojati problem u otplati kredita. Problemi će nastati usled; nezaposlenosti, obaranja cene rada (uvoz radnika), i skoka cena hrane i energenata na visoke nivoe. Ljudi još uvek mogu da uzimaju kredite, i sada neki koji se odlučuju za stan i uzimaju. Skoro prolazih kroz sela kod železare Smederevo prodaju kuće za dž. zbog sumpora i opiljaka, eto bar sad će im biti čistije, jedan duži period.
Stalno vidjam nalepljene oglase, trazi se rostilj majstor i trazi se vozac, plata 70.000-100.000... mislim da je primetan nedostatak radne snage.
 
Dok taj vozač, plati sa 70.000 stan i troškove, ostaje mu 35.000 samo za hranu, mobilni, a ako puši da ne pominjem, e zato i nema ljudi da rade, otišli su u inostranstvo. Upoznah dečka sa Kube, došao da radi ovde za 900 eura (plaćen mu stan i hrana), radi rizičan posao, kaže treba mu 12.000 eura da skupi i beži nazad, kaže da je ovde sve preskupo. Isto tako znam dečka iz unutrašnjosti, živi sa devojkom imaju zajedno 90.000, stanarina 250 eura, i na sve to dođe stanodavac i kaže od avgusta je kirija 350 eura, a zna da gladuju. Dečko je rekao da nema toliko da plaća i vratio se nazad u selo, kaže imaće zajedno bar 60 hiljada ali neće plaćati 350 eura kiriju.
 
Ajd za nas mi jasno, ali za USA i EU, ko kupuje to djubre, a njima trebaju 1000 puta veci iznosi nego nama.
Ko je toliko glup da kupuje sa tako malim prinosima a pri ovolikoj inflaciji.
Nisu valjda Kinezi i fondovi tolike budale.
Ako nisu oni, ko je to ???
U suštini njihove centralne banke odštampaju novac i kupuju preko posrednika. Uviju oni to u razne oblande i izraze, ali rade to sve direktnije i samim tim krše propise.
Zato i imamo inflaciju. Zapad je povukao mnogo pogrešnih poteza poslednjih decenija i štampanjem novca pokušava da održi standard i pokrije državne budžete izvozeći inflaciju. Naravno, zemlje koje izvoze na Zapad se sve više osećaju kao budale, pa se zato OPEK na čelu sa Saudijskom Arabijom, približava Rusiji i Kini, a otkačinje Zapad.

Ja se samo nadam da će uvesti neki novi čvrst monetarni standard. I da ćemo onda dobiti realno otkrivanje cena svega, pa i nekretnina. Sve dok se budu primali dolari i evri trajaće ova agonija.
 
Da li je neko skoro radio kompletno renoviranje stargoradnje, ili zna nekog ko jeste, i kako se krecu cene?
Da li pada cena renoviranja ili opet raste?
 
U suštini njihove centralne banke odštampaju novac i kupuju preko posrednika. Uviju oni to u razne oblande i izraze, ali rade to sve direktnije i samim tim krše propise.
Zato i imamo inflaciju. Zapad je povukao mnogo pogrešnih poteza poslednjih decenija i štampanjem novca pokušava da održi standard i pokrije državne budžete izvozeći inflaciju. Naravno, zemlje koje izvoze na Zapad se sve više osećaju kao budale, pa se zato OPEK na čelu sa Saudijskom Arabijom, približava Rusiji i Kini, a otkačinje Zapad.

Ja se samo nadam da će uvesti neki novi čvrst monetarni standard. I da ćemo onda dobiti realno otkrivanje cena svega, pa i nekretnina. Sve dok se budu primali dolari i evri trajaće ova agonija.
Pitanje je s obzirom da je dolar skocio u odnosu na evro 15-20%, kako je ta inflacija samo u EU. Ili je veca u EU nego u USA. A i ne znam koja valuta je sad sigurna za zamenu za evro. Jer nekako iza evra stoji Nemacka. Rublja jeste skocila, al to je nesigurno. juan, jen, franak, nemam pojma...
 
Da li je neko skoro radio kompletno renoviranje stargoradnje, ili zna nekog ko jeste, i kako se krecu cene?
Da li pada cena renoviranja ili opet raste?
Pa kako moze to da bude fikna cena. Npr ako radis keramiku, biras prvo keramiku, ona ima svoju cenu. Mozda je samo cena po m2 radova slicna.
Takodje sto se tice stolarije, ogromne razlike izmedju pvc/alu/alu-drvo i razlicitih proizvodjaca, takodje roletne, parket itd... ja licno bih uzeo 5 razliitih majstora umesto jednu grupu koja sve to radi zajedno. Keramicara, elektricara, molera, parketara a stolariju oni koji proizvode da i ugrade. Ili mozda prvo jednog da porazbija sve plocice i da skine parket i baci sut.
 
Sve zavisi šta i koliko se radi. Teško je samo reci XY po M2.
Ima puno nepoznanica u jednačini.
Pitanje je isto uopšteno pa se i ne može dati bolji odgovor.
Naravno. To je primer kompetnog renoviranja. Alu stolarija, tarket, struja, ViK, unutrasnja stolarija, kompletno kupatilo, itd.
Sigurno da moze dosta da varira, ali eto, da zna orijentaciono.
 
Naravno. To je primer kompetnog renoviranja. Alu stolarija, tarket, struja, ViK, unutrasnja stolarija, kompletno kupatilo, itd.
Sigurno da moze dosta da varira, ali eto, da zna orijentaciono.
To je jako povoljna cijena za sve te radove.
Vjerovatno je i dosta veliki stan pa onda ispadne poveća cifra.
Samo kupatilo po današnjim cijenama dobro i kvalitetno urađeno je 4 hiljade €.
 
Samo juce u tri IT firme u Beogradu podesljeno preko 30 otkaza!

Ima li neko/negde vise informacija?

Ovo su vesti iz Amerike i Evrope:

Amerika: https://news.crunchbase.com/startups/tech-layoffs-2022/
Evropa: https://sifted.eu/articles/startup-tech-company-layoffs/

Takodje venture capital funding izgleda da nastavlja da opada iz meseca u mesec: https://news.crunchbase.com/venture/global-venture-capital-funding-data-monthly-recap-may-2022/

Takodje na nekoliko trzista koja su imala najveci rast izgleda da dolazi do korekcije:

Svedska: https://www.thelocal.se/20220721/sweden-sees-biggest-drop-in-house-prices-since-lehman-crash/
Kanada: https://www.cbc.ca/news/business/real-estate-numbers-june-crea-1.6521568
Novi Zeland: https://www.newshub.co.nz/home/mone...y-prices-on-record-trade-me-figures-show.html
 
Poslednja izmena:
Vest od danas: Suvlasnik Mocart kockarnica kupio apoteke Vegafarm (nije uložio u stanove, baš glupo), i taj Bil Gejts, i Slovenci što su napravili onu igricu, kupili zemlju u Banatu, baš glupo, a mogli su lepo da kupe stanove u Bg, i da ubiraju kirije.
 
Nekretnine kao najveći investitorski mehur u Srbiji*, gde su i babe počele da kupuju, predstavljaju groman rizik za sistem. Precenjenost kolaterala je ubica za nominalne vrednosti.
 
Vest od danas: Suvlasnik Mocart kockarnica kupio apoteke Vegafarm (nije uložio u stanove, baš glupo), i taj Bil Gejts, i Slovenci što su napravili onu igricu, kupili zemlju u Banatu, baš glupo, a mogli su lepo da kupe stanove u Bg, i da ubiraju kirije.
Koji ti problem imas sa stanovima? Neka radi ko sta hoce. Sto te toliko bole stanovi. Mislim nije mi jasno toliko usmeravanje paznje na nesto sto te ne zanima.
Zamisli posteni vlasnik kockarnice ulozio u apoteke umesto u stanove pa je postao primer uspesnog postenog coveka.
 
Koji ti problem imas sa stanovima? Neka radi ko sta hoce. Sto te toliko bole stanovi. Mislim nije mi jasno toliko usmeravanje paznje na nesto sto te ne zanima.
Zamisli posteni vlasnik kockarnice ulozio u apoteke umesto u stanove pa je postao primer uspesnog postenog coveka.
Svidja mi se ovaj forum.
Nema vise agenata nekretnina izgleda da su u bunilu.
 
Svidja mi se ovaj forum.
Nema vise agenata nekretnina izgleda da su u bunilu.
Nema. Cijene su pale 600 %. Otišlo tržište. Stanovi se napuštaju. Pojeftinjuju materijali za gradnju. Treba sačekati još samo 20 dana i kupiti nešto za 200-300 €\m2. I pet kubika drva. Ako drva još poskupe, treba kupovati stanove kad baš budu džabe i ložiti parket.
 
Nema. Cijene su pale 600 %. Otišlo tržište. Stanovi se napuštaju. Pojeftinjuju materijali za gradnju. Treba sačekati još samo 20 dana i kupiti nešto za 200-300 €\m2. I pet kubika drva. Ako drva još poskupe, treba kupovati stanove kad baš budu džabe i ložiti parket.
Vec vidjeno devedesetih i nista novo i cudno ako opet bude.
 
Koji ti problem imas sa stanovima? Neka radi ko sta hoce. Sto te toliko bole stanovi. Mislim nije mi jasno toliko usmeravanje paznje na nesto sto te ne zanima.
Zamisli posteni vlasnik kockarnice ulozio u apoteke umesto u stanove pa je postao primer uspesnog postenog coveka.
I mene cudi kako sad mafija pere pare preko apoteka, a ne preko nekretnina. Proslo im radno vreme?
 
Паре су одавно опрали, али прање савести иде много теже
 
Sad kada kupuju apoteke možemo sa sigurnošću da kažemo da kupuju i laboratorije i time će kontrolisati sve. Tačno sam znao da su oni pokrenuli kovid priču.
 
U suštini njihove centralne banke odštampaju novac i kupuju preko posrednika. Uviju oni to u razne oblande i izraze, ali rade to sve direktnije i samim tim krše propise.
Zato i imamo inflaciju. Zapad je povukao mnogo pogrešnih poteza poslednjih decenija i štampanjem novca pokušava da održi standard i pokrije državne budžete izvozeći inflaciju. Naravno, zemlje koje izvoze na Zapad se sve više osećaju kao budale, pa se zato OPEK na čelu sa Saudijskom Arabijom, približava Rusiji i Kini, a otkačinje Zapad.

Ja se samo nadam da će uvesti neki novi čvrst monetarni standard. I da ćemo onda dobiti realno otkrivanje cena svega, pa i nekretnina. Sve dok se budu primali dolari i evri trajaće ova agonija.
Dobro, to je bilo do sada, javno su se kvantitativno olaksavali.

Ali zvanicno je stao QE u Evropi, a u USA je cak stidljivo poceo i QT (negde procitah, mozda i nije istina, ali sigurno je stao QE).
Ako i dalje kupuju svoje obveznice to je direktno krsenje zakona, prosto mi je neverovatno da to rade, jer to znaci da mogu da zavrse u kazneno popravnoj ustanovi.
 
Dobro, to je bilo do sada, javno su se kvantitativno olaksavali.

Ali zvanicno je stao QE u Evropi, a u USA je cak stidljivo poceo i QT (negde procitah, mozda i nije istina, ali sigurno je stao QE).
Ako i dalje kupuju svoje obveznice to je direktno krsenje zakona, prosto mi je neverovatno da to rade, jer to znaci da mogu da zavrse u kazneno popravnoj ustanovi.
QT u USA poceo jos od 1 juna, od 1 septembra krece ostrije.
 
Pitanje je s obzirom da je dolar skocio u odnosu na evro 15-20%, kako je ta inflacija samo u EU. Ili je veca u EU nego u USA. A i ne znam koja valuta je sad sigurna za zamenu za evro. Jer nekako iza evra stoji Nemacka. Rublja jeste skocila, al to je nesigurno. juan, jen, franak, nemam pojma...
Ja ne mislim da je bilo koja valuta sigurna za zamenu. Istorijski gledano, švajcarac je najviše zadržao kupovnu moć u odnosu na druge valute, ali je pre desetak godina njihova CB naglo oborila vrednost švajcarca da ne bi bio ugrožen izvoz, kada su stanovnici Evro zone krenuli da menjaju evro za švajcarce. Opet se može desiti tako nešto. Inače, pre 40 godina za dolar se dobijalo oko 5 švajcaraca a sada su izjednačeni praktično, tako da dugoročno švajcarac jeste bio sigurnija luka od ostalih, ali je i on gubio kupovnu moć.

Rublja je potpuna nepoznanica i mislim da niko nije očekivao da će tako da se drži. Juan je takođe nepoznanica, a kineska zavisnost od izvoza ne podstiče rast vrednosti. Jen ima tendenciju pada jer je Japan najzaduženija zemlja na svetu, upravo u jenima. Može se desiti da jen prvi pukne skroz.

U suštini ja se nadam da će se uvesti neki novi monetarni standard u kome će vrednost valuta biti vezana za nešto što ne može da se veštački umnožava ili falsifikuje i onda ćemo posle perioda prilagođavanja imati realne i stabilne cene. Onda će do izražaja doći neki stvarni kvaliteti nekretnina, a neće biti ovog hajpa da se beži u nekretnine od inflacije. Takođe, obični ljudi bi mogli da uštede novac i pažljivo planiraju kupovinu nekretnine a ne da budu stalno u nekom grču šta će sutra biti, da li će im ušteđevina propasti i slično.

Do sada je zlatni standard bio sistem vezivanja za nešto čvrsto, jer se zlato ne može stvoriti ni iz čega. Toliki alhemičari propadoše u pokušajima. Da bi se novo zlato ubacilo na tržište potrebno je uložiti veliki rad i generalno je sve skuplje naći i iskopati ga. Na sličnom principu po kome funkcioniše tržište zlata poslednjih vekova je zamišljen bitkoin. Svaki novi bitkoin zahteva veću računarsku snagu i potrošnju struje.

Što se tiče odnosa dolara i evra i međusobnih vrednosti valuta i uticaja tog odnosa na cene. Tu uvek postoji neki vremenski zaostatak dok ne deluje na cene u maloprodaji. Sve dok ne dođe inflacija kao kod nas devedesetih, pa se dnevno regulišu cene.
 
Vrh