Šta je novo?

Cene nekretnina

"Da li je ovo divlja gradnja" i "Kome idu pare od ovoga" su dva prilicno razlicita pitanja, a ovaj BIRNov tekst se bavi samo drugim.


Pa tesko da ce ikoga terati da zivi u tom okruzenju, ljudi tu svojevoljno kupuju i to ne za male pare. Sto se dozvola tice, barem je sada lako proveriti sta pise u njima i koje su studije koriscene pritom.

Ja sam inace odrastao na Miljakovcu gde su zgrade, kuce, veliki park i osnovna skola svi na manjoj razdaljini od toplane nego sto su ta dva projekta koja navodis. I to je sve izgradila drtzava, u 'stara dobra vremena'. 300m nije 'odma ispred'. Evo sad gledam mapu i bukvalno svaka toplana u gradu ima stambene objekte blize od toga, i gotovo sve su starogradnje. Na kraju nbg toplana ispade toplana sa najvecim radijusom bez zgrada oko sebe, cak i sa ovim novim projektima oko kojih se sablaznjavas.

I btw, vecina gradskih toplana je gasifikovano, dakle minimalno zagadjenje. Samo su Barajevo i Zemun na mazut (zemunska je kapiram najkriticnija jer je u sred Sava Kovacevic naselja). Veci problem su nase elektrane.
Druže nemaš uopšte osećaj o estetici ni malo. Neke stvari jednostavno ne idu. Idi u Prag U Budimpestu pa pogledaj sta je arhitektura i urbanizam.
Eno niz Savu placevi kad spoje Milos Veliki sa Nbg pa neka grade urbana gradska naselja logicke celine a ne svaka zgrada svoju politiku po nekim ćoškovima bez logike.
 
Druže nemaš uopšte osećaj o estetici ni malo. Neke stvari jednostavno ne idu. Idi u Prag U Budimpestu pa pogledaj sta je arhitektura i urbanizam.
Eno niz Savu placevi kad spoje Milos Veliki sa Nbg pa neka grade urbana gradska naselja logicke celine a ne svaka zgrada svoju politiku po nekim ćoškovima bez logike.
Pa ne govorimo sad o estetici nego o legalnosti. Kad sam ja rekao da mi je svaka novogradnja po volji u tom smislu? Imamo raznih primera, i dobrih i losih, i krupnih i malih. Veliki deo ovog foruma je posvecen upravo tome. Nemamo puno krupnih investitora koji su sposobni da izguraju ceo blok, vremenom ce se kapiram i to poboljsavati, vec sad imamo vise takvih projekata nego ranije. Svakako da je sirenje niz Savu dobra prilika i nadam se da ce kultura gradnje dodatno sazreti dok na nju dodje red.
 
Poslednja izmena:
To ljudi i pokušavaju da objasne da nije ispravno sve što se progura po nekom zakonu ili po nekoj proceduri od strane nekog ko bi trebao da vodi računa o svim tim detaljima. Na par mesta u zadnje vreme je pokušano pa nekako su se građani pobunili - blok 37, blok kod starog merkatora, blok 70, Bežanijska kosa.. jel ti ovo nije malo nabrojano da budemo svesni da je iza ozbiljna mašinerija koja bukvalno melje. Nismo Prag i Budimpešta ali uz podtovanje pravila sve to može biti značajno bolje u svakom pogledu.

Ja nisam građevinac niti neki inženjer niti arheolog ili ekolog da znam te detalje.

Zdrav razum i logika mi to govore i mozak se buni pa nešto nije ok- tamo gde je arheološko nalazište ne diraj! Ili kao u Rajićevoj otvoriš pa neko to mora da proceni ili kako su stali radovi na Studentskom trgu na izgradnji garaže? Navodno ceo taj potez Dorćol Kalrmegdan su arheoloska nalazista rimske terme kupatila kuce ulice tj ceo grad kao što je to i u Sremskoj Mitrovici -čitav grad ispod sadašnjeg grada. Na mesto gde su podignute zgrade ispod Kalemegdana se nalaze navodno arheološka nalazišta i to je sve odrađeno nabrzaka i nikom ništa.

Isto tako i za druge stvari ja ne sporim da je neko dobio dozvolu da gradi ispred toplane i da živimo u kapitalizmu ali izgleda prilično tužno kad se diže bez reda i logike i kad se radi netransparentno. To je estetika a realni problemi su parking, kvalitet, norme življenja valjda smo napredovali kao civilizacija pa valjda može da se osmisli i nešto bolje od Nbg a ne samo uhvati prvi slobodan ćošak sruši staru kućicu i zidaj.
 
Poslednja izmena:

Pre neku nedelju smo jedan član i ja komentarisali, on je platio u februaru mislim 60 evra/dan za običan standardni apartman sa parkingom, bez ikakvih sadržaja...!

Ovaj što traži 130 hiljada za kućicu na Zlatiboru ima sledeću logiku. Ko god da kupi izdavaće je oko 100 evra (x15 udarnih dana), 60 evra u sezoni (x85 dana) i možda oko 30 evra van sezone (x100-150 dana). To je ukupno oko 10.000 bruto, na to ide do 1500 evra agenciji koja čisti i izdaje ključ (prima/ispraća goste). Čisto ostaje 8500 godišnje.
Tu ponuđenu cenu iz oglasa bi u pregovorima spustio sigurno na 100-110 hiljada, i kupac bi imao povrat investicije za oko 12-13 godina.
Plus prodaje POGLED !

Baš me zanima koliko će dobiti na kraju, s obzirom da su cene na moru u obližnjoj C.Gori 2000, 3000 pa sve do 6000 evra/m2

 
Ljudi, kakvih 2200 evra za kvadrat u Becu, o cemu pricate vi? Prosecna cena za pomenuti Favoriten je 6100 evra.
Najjeftiniji distrikt u Becu ima prosecnu cenu kvadrata od 5600 evra. Centar grada je 21800.
Nekretnine su nepristupacne i u poredjenju sa njihovim platama a porediti apsolutne iznose sa Beogradom je jednostavno smesno, narocito kad se pomene ‘prodati precenjen stan u Bg i kupiti na zapadu’ (a pritom je ocigledno da se pod zapadom misli na najrazvijenije evropske drzave).

Covek kupio pre godinu ili dve. Pusti ti Internet... inace njegovi roditelji i dalje placaju zakup stana u kome zive ali posto drzava ili grad to sufinfnsira to je jako povoljno.
Sto se tice dela grada, ko je bio zna, siroke ulice, metro, s jedne strane blizina autoputa tj. obilaznice, veliki parkovi, a sa druge strane blizina nove zeleznicke stanice, takodje setacka zona od 1.5km. Molim one koji nisu bili tamo da ne pa....... Hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
U Favoriten-u se na ulici prodaju Trece oko i turski magazini. Austrijance necete videti, toliko o tom delu grada.
I opet je cena kvadrata dupla u odnosu na najskuplji deo Bg.
Cena kvadrata je 2200 kada je covek kupio pre godinu ili dve. I to kompletno sredjen stan sa novom kuhinjom. Takodje nasa zena mu prodala koja je otisla u Srbiju u penziju. Inace to je deo grada gde ima dosta Srba, naravno da nema Austrijanaca. Svako moze uci u Google Street VIew od Kike I kruznog toka pa tek pogleda.
 
Neki su se ovde previše fokusirali na divlju gradnju i pričaju kako je sve cakum pakum a zanemaruju da je sve više ove gore kategorije..legalizovane divlje gradnje...gde se razna čuda dešavaju pa se zarad investitora menjaju i urbanistički planovi...i dozvoljavaju se svakakve budževine i naknadne izmene projekata.

Ja to uvek poredim sa onim...povećali smo zaposlenost u srbiji za 20% što ne znači da je tih 20% našlo posao već se prebacilo sa rada na crno na minimalac.

Najlakše je pobediti u nekoj igri kad sam postavljaš pravila i menjaš kako tebi odgovara.
 
Neki su se ovde previše fokusirali na divlju gradnju i pričaju kako je sve cakum pakum a zanemaruju da je sve više ove gore kategorije..legalizovane divlje gradnje...gde se razna čuda dešavaju pa se zarad investitora menjaju i urbanistički planovi...i dozvoljavaju se svakakve budževine i naknadne izmene projekata.

Ja to uvek poredim sa onim...povećali smo zaposlenost u srbiji za 20% što ne znači da je tih 20% našlo posao već se prebacilo sa rada na crno na minimalac.

Najlakše je pobediti u nekoj igri kad sam postavljaš pravila i menjaš kako tebi odgovara.

Niko ne porice da toga ima, samo je pitanje da li bas sve vise i da li su posledice gore nego ranije.

Meni je npr primer nekadasnje divlje gradnje - Medakovic Padina.

Primer sadasnje ‘legalizovane divlje’ - Sunnyville sa duplo vise zgrada nego sto je planirano.

Ni jedno nije idealno al ovo drugo mi je manji greh i bolji rezultat.
 
Kako se uselila, kad zgrada nema struju? Ne živi valjda bez svetla, bojlera i ostalih stvari neophodnih za normalan život.
Dovukla struju kablom iz susedne zgrade. To je zgrada u Kaluđerici, na Smederevskom putu, jedno 150 metara posle Tri tiganja, sa leve strane. Ko prolazi uveče neka pogleda, cela zgrada je u mraku.
 
Ко може ово да урбанизује а да нема десетина милиона евра? Само држава и то кад откупи све парцеле и направи насеље. Показано је давно да је само држава способна да направи насеља по правилима и смислено са парковима, улицама, тротоарима. Церак, Видиковац, НБГД, стара борча... Само је проблем што су овде људи гадљиви на то када држава ствара.

 
FED agresivniji od najavljenog:

-Juce podigao kamatne stope za 75 bp umesto 50 bp
-Najavio za jul dodatnih 75 bp umesto 50 bp
-Dodatno: Mesecno ce da povlaci (QT) sa trzista 48 milijardi USD. Do septembra ce se ova cifra povecati na 95 milijardi USD mesecno


Cash is King!
 
Ovde je objasnjeno kako rast ref. kamatnih stopa utice na pad prometa na trzistu nekretnina:

"... Mortgage rates, as of right now, are about 6.15%. Mortgage rates started the year just over 3%. In the fourth quarter of last year, we had mortgage rates as low as 2.75%. What that tells you is if you qualified for a $1 million mortgage at the end of last year, you only qualify for a $500,000 mortgage now. If you are a property owner, that means the pool of potential buyers is far less than 6 months ago, simply because interest rates have basically doubled."

 
FED agresivniji od najavljenog:

-Juce podigao kamatne stope za 75 bp umesto 50 bp
-Najavio za jul dodatnih 75 bp umesto 50 bp
-Dodatno: Mesecno ce da povlaci (QT) sa trzista 48 milijardi USD. Do septembra ce se ova cifra povecati na 95 milijardi USD mesecno


Cash is King!

Bar je pogodjeno na forumu da FIAT propada.
 
ECB najavio dodatna podizanja kamatnih stopa:

25 bp u julu
50 bp septembar
50 bp oktobar
50 bp decembar

(oktobar i decembar dodatna podizanja u odnosu na ranije najavljena)

 
Da li je neko kupio ili kaparisao stan skoro? Koliko je u odnosu na oglasenu cenu realno spustiti, tj ponuditi?
 
Ako je stara gradnja ja bih pokusao 10%, mozda i vise ako je cena bas nerealna. Ako je novogradnja ili popularniji tip stana (dobar sprat, dobra struktura, dobra mikrolokacija, mogucnost kupovine parking mesta) onda ne bih mnogo pokusavao jer se takvi stanovi brze prodaju, mozete lako da izvisite. Ali za neku nadogradnju na Karaburmi bih sigurno pregovarao da spustim 10-15%.
 
Da se ogradim, nisam licno kupovao ali clan najuze porodice jeste, kao i jos par drugara, pa govorim iz tog iskustva.
 
Da li je neko kupio ili kaparisao stan skoro? Koliko je u odnosu na oglasenu cenu realno spustiti, tj ponuditi?
Za starogradnju pogledaj RGZ podatke za taj deo. Pa daj ponudu u skladu sa tim i napomeni da si nasao da je po tim cenama prodavano (ps. Na rgz ne pise u kakvom je stanju nekretnina, niti neki drugi faktori koji uticu, ali jeste nekakvo referentno telo)
 
Da li je neko kupio ili kaparisao stan skoro? Koliko je u odnosu na oglasenu cenu realno spustiti, tj ponuditi?
Moja drugarica je prodala stan oglašen za 130.000 evra za 124.000. Pošto im je bila žurba da prodaju dali bi ga i za ispod 120.000 evra. Stan na dobroj lokaciji, pogled na zelenilo, drugi sprat ali izvorno stanje i jadna terasa.
 
Ко може ово да урбанизује а да нема десетина милиона евра? Само држава и то кад откупи све парцеле и направи насеље. Показано је давно да је само држава способна да направи насеља по правилима и смислено са парковима, улицама, тротоарима. Церак, Видиковац, НБГД, стара борча... Само је проблем што су овде људи гадљиви на то када држава ствара.


Pa tu kad drzava treba nesto da uradi ima vise problema u ovom trenutku, nekad nije bilo tako. Ako bi krenuo neki veci projekat, dok se tu svako od ovih imbecila sa vlasti ugradi po malo da bi stavio u svoj dzep, na kraju to nece ni na sta da lici. Drugi problem ima veze sa ovim prvim, a to je cinjenica da su trenutno sve sami imbecili na vlasti tako da nisu intelektualno sposobni da izvedu bilo kakav ozbiljniji projekat kako treba.
 
Pa tu kad drzava treba nesto da uradi ima vise problema u ovom trenutku, nekad nije bilo tako. Ako bi krenuo neki veci projekat, dok se tu svako od ovih imbecila sa vlasti ugradi po malo da bi stavio u svoj dzep, na kraju to nece ni na sta da lici. Drugi problem ima veze sa ovim prvim, a to je cinjenica da su trenutno sve sami imbecili na vlasti tako da nisu intelektualno sposobni da izvedu bilo kakav ozbiljniji projekat kako treba.
На страну свих пошасти пројекта, урбанизам београда на води је на бољи начин решио саобраћај у тој "микролокацији" са широким булеварма, тротоарма, зеленилом, парковима, обалом, него нпр врачарске зградурине где је свако са својих пар стотина хиљада евра зидао до крајњих граница парцела па нема ни за бандеру ни за травку. Очигледно је најбоље решење да се држава бави откупом парцела и рушењем тога што је за рушење (пола Београда) а онда да конкурсом или директном погодбом да способним приватним фирмама са капиталом да зидају онако како струка каже. Струка одређује где иде асфалт а где парка, а не политичари.
 
Vrh