Šta je novo?

Cene nekretnina

КИНА СЕ ОТВАРА - ПОСМАТРАЈТЕ СВЕТСКУ ИНФЛАЦИЈУ !

Да не буде да нико није рекао...
 
Ne placa se 80% stanova za kes, nego ukupno nekretnina a tu spadaju i zemljista, placevi, skladista itd. To je dezinformacija koja je novinarima draga pa se stoga odomacila kao nekakva cinjenica koju svi ponavljaju.

68% stanova u Srbiji se kupuje za kes, u Beogradu 62%. Izvor
pa opet mnogo zar ne? u Zemlji gde je prosecna plate (realna) sta znam, 600e, a prosek u pojedinim opstinama preko 2k po ovadratu.... opet previse.
 
Moze linkovi ka mamac stanovima?
Mislim da ne bi bilo korektno da delim mamac stamove. Možete ih lako naći ko malo više prati. Šta ćemo dokazati ako pošaljem link?

Čak sam ih i zvao iz radoznalosti i dokazao da nisu ozbiljni prodavci u pitanju. Ako stan stoji npr godinu dana zar nije logično da se spusti cena a ne drži fiksna bez mogućnosti pregovora? Kod ovih mamaca cena stagnira ali to je upitno jer ako postoji inflacija onda realno pada. Sistem je pretpostavljam da se uz pokoć njih omogući realizacija nekih drugih stanova sa nešto nižom cenom od mamaca. Ili da se neko upeca i za mamac stan što isto nije nemoguće.
 
Кина је огроман део светске тражње и потрошње која ће нагло скочити.
 
Gledah malo cene u Minhenu da uporedim sa Beogradom (kada sam već postavljao link sa tekstom o situaciji u Nemačkoj) i ono što mi se učinilo zanimljivim- u tekstu agenta za nekretnine o tamošnjoj situaciji- je to što nema velike razlike između starogradnje i novogradnje. To može da nam bude indikator o kretanju cena u budućnosti u Beogradu u smislu da li je starogradnja precenjena.

Ja mislim da je minhenska starogradnja, mahom, u boljem stanju od beogradske i da investitori daleko više rade u skladu sa zakonom, pa ih to malo i ograničava u trci za profitom, ali je glavna poenta da su neke lokacije tražene kao takve i da sa smanjenjem prostora za novogradnju starogradnja dostiže visok procenat cene novogradnje.

Square meter prices Munich – apartments (without new objects): On average these amounted to about 9.500 EUR/m², apartments with a garden generally cost 9.800 EUR/m², rooftop apartments around 11.500 EUR/m², penthouses ca. 11.400 EUR/m². Also maisonettes with about 9.600 EUR/m² were a little above average.

Square meter prices Munich – new apartments: Here the average ranged at ca. 11.000 EUR/m². Of course penthouses and the like were more expensive and in average ranged at about 12.600 EUR/m².

 
Zaboravih da prokomentarišem da su potkrovlja više na ceni, suprotno Beogradu. Pretpostavljam da njihova imaju dobru izolaciju, ali ne znam zašto se više cene. Koju prednost donosi potkrovlje tamo? Niži porez, pogled, veliku terasu ili nešto deseto?
 
Starogradnja se u Nemackoj ozbiljno odrzava. Lokalna samouprava ima komisiju koja predlaze investicone radove - zamena instalacija, lifta, dodavanje konstrukcija sa terasama, unapredjenje energetske efikasnosti itd... Zamislite jednog dana racun za grejanje u starim NBG blokovima gde na vecini zgrada ne moze da se poboljsa energetska efikasnost ili zamenu kanalizacionih odvoda jer npr vertikala ne moze da podrzi da svaki stan ima masinu za posudje.
 
Zaboravih da prokomentarišem da su potkrovlja više na ceni, suprotno Beogradu. Pretpostavljam da njihova imaju dobru izolaciju, ali ne znam zašto se više cene. Koju prednost donosi potkrovlje tamo? Niži porez, pogled, veliku terasu ili nešto deseto?

Bolja arhitektura, funkcionalnost i iskorišćenost prostora možda...češće se rade u penthaus stilu pa su i bolje opremljena. Kod nas se više rade tzv Povučeni spratovi i oni su skuplji nego obični.
Ovo sve važi samo za nove zgrade...stare kod nas imaju drugu problematiku, nema izolacije, ko i kako održava krov i ko to plaća, nedostatak ili česta neispravnost lifta itd itd

Lično bi uvek pre živeo u novom potkrovlju nego u sredini
 
A tebi ne smeta kad se besomučno iz strane u stranu govori o nekakvim berzanskim trendovima, uticaju FED-a, ECB-a i sl faktorima koji vrlo malo uticaja imaju na cene nekretnina na teritoriji Srbije!?
Samo 10.000 kineskih turista ima da utiče više nego svi ti faktori zajedno da cene opet krenu naviše, i po gradovima i po banjskim turističkim mestima!
A od svih kineskih turista 2019/20 trećina je bila na Zlatiboru...pa ako već ne znaš tematiku pazi šta pišeš!
 
Moraće investitori da spuste cene stanova (što će i uraditi čim im se dozvoli da to urade). Pad će biti drastičan, jer je prodaja baš stala. Ne brinem se za njih kvadrat ih košta od 800 do 1500 eura, tako da ih ne žalim.
 
@beli labud
То што теби ово што пишем прелеће преко главе, не значи да ти даје право да поистовећујеш цео форум са собом.

Ниси у праву за прву реченицу.

На пример, ни не знаш стање у ком се налази Кина. Говориш о Златибору као да је пупак света... Још само гондолу да споменеш и да обрнеш круг.

Тржиште некретнина је циклично заједно са економијом. Економија је ствар макроекономске сцене. Макроекономија директно кореспондира са потезима централних банака. Је л' треба да нацртам неку сличицу да би боље разумео?

Ја никад не говорим о конкретној некретнини или земљишту, већ о широј слици. То што си уложио или планираш да уложиш своје паре у Златибор, срећно. Ако и не планираш, и тад срећно. Не мораш да спамујеш моје постове.
 
300ta strana :) jel se to obelezava nekako?
 
Imam jos jedno pitanje ako neko moze da mi objasni posto ja ne vidim logiku...
Pored onoga da su cene NBG i Stari Grad skoro identicne (za starogradnju) sada vidim da i za "stan na dan" istu/goru situaciju. Evo primera (ne znam dal mogu linkove da kacim da ne bude reklamiranja) kazhe:
1. APARTMAN 1 - Zvezdara, Preševska (znaci inzad Djerma) je 60EUR za noc (+5 EUR parking mesto) - 40kvm
2. OSKAR - Centar, Cetinjska je 50EUR (sa besplatnim Parkingom na 2 i vise noci) - 40kvm

Ako ste turista idete u centar.. ovo u Presevskoj moze da bude samo neki **barnik. Ako je poslom pa opet cete uzeti centar ili nesto sto ima direktan prevoz do posla pri cemu i same firme gledaju da prodju sto jefitnije. Ko bi iznajmio ovo za 60EUR?
Ima gomila primera gde je van centra skuplje
 
A tebi ne smeta kad se besomučno iz strane u stranu govori o nekakvim berzanskim trendovima, uticaju FED-a, ECB-a i sl faktorima koji vrlo malo uticaja imaju na cene nekretnina na teritoriji Srbije!?
Samo 10.000 kineskih turista ima da utiče više nego svi ti faktori zajedno da cene opet krenu naviše, i po gradovima i po banjskim turističkim mestima!
A od svih kineskih turista 2019/20 trećina je bila na Zlatiboru...pa ako već ne znaš tematiku pazi šta pišeš!
Zbog cega smo imali pad od 2008. do 2015. Ako je trziste nekretnina imuno na kretanje sveta? I zasto te nekretnine na zlatiboru nisi kupio 2011. godine, nego bas sada? Zasto u tom periodu niko nije ni cuo za investicionu nekretninu?

Ja ne znam kako mozes da ignorises i zanemarujes svetske finansije?
Pa zar ti nije logicno da ce i broj turista da padne sa pojavom recesije, prvo sto ce se rezati su dopunski sadrzaji zivota kao sto su zimovanja, letovanja.

Kreditna ekonomija je uvek ciklicna.
Visak ubacenog novca u zadnjih 10 godina se slio u nekretnine u celom svetu. Stimulisanje ekonomije je i razlog zbog kojeg si kupio sada investicione nekretnine, a ne 2011. godine.
 
[
Ne bi bilo korektno prema kome?
Mamac stanovi nisu korektni kao koncept.. a otkrivanje istih moze pomoci nekima koji tek krecu u potragu za nekretninom..
Pa neka svako prati lako je.. Obično se ističu cenom i duže stoje naoglasima. Ranije je važilo pravilo da će vam neko spustiti 7% cenu a ovo sada često kada pozovete cene su fiksneiako dugo vrenena stoje.
Da su ozbiljni prodavci pa prodali bi zar ne.. ovako mešetare pecaju..

Mamci imaju svoju funkciju i nisu tu bezveze ali čim dugo stoje po godinu dana ipak onaj ko kupuje doooobro se izgleda informiše.
 
Инвестиционо, 2000. године је неко ко је издавао стан на Дорћолу могао да узме 200-300 марака и са тим могао да живи по кафићима, да плаћа рачуне и да не ради ништа цели месец. Данас тај исти стан издавањем не може да надомести рачуне и трошкове живота. Данас требају два стана за ту угодност за коју је раније био потребан један стан.
 
Ја никад не говорим о конкретној некретнини или земљишту, већ о широј слици. То што си уложио или планираш да уложиш своје паре у Златибор, срећно. Ако и не планираш, и тад срећно. Не мораш да спамујеш моје постове.

Znaš šta, ako si nešto postovao radi nečega što te oko kine intrigira, to je ok ali onda si jednostavno mogao da nastaviš da pišeš na tu temu. To što sam ja prvi prokomentarisao sa Zlatiborom ne mora da te u tome spreči, jednostavno se držiš svoje misli i izložiš je,...jel i ja tebi to treba da crtam!

Što se Zlatibora tiče on je treći po redu u celoj Srbiji po prodaji stanova (posle Bgd i NS) i ne možemo se praviti slepi pred tom činjenicom. Ispred je Niša i svih ostalih većih gradova ! To što mi imamo određene projekcije kako bi samo mesto Zlatibor trebalo da izgleda opet nije direktno vezano za ovu temu koja se zove Cene nekretnina, a ne Priroda Srbije,...

Što se tiče svetske ekonomije, mi smo malo tržište, mala zemlja, kod nas stan ili kuća imaju više emotivnu nego tržišnu komponentu. Treba malo više "sići" u naš narod i izaći iz Beograda da bi upoznao naš svet i proširio vidike o načinu razmišljanja našeg čoveka. Recimo cene u Beogradu i NS se drže najviše zbog pritiska ljudi iz unutrašnjosti i njihove želje da uspeju u većem gradu, da nađu posao. Ima i onih koji žele da se "pokažu" da imaju tu stan. Nema tu ni T od svetskih trendova koji se spominju. Takođe i od dela dijaspore koja više ne gradi kuće sa lavovima i labudovima (jer su se naslednici "modernizovali" pa ih to više ne zanima) nego kupuje stanove u BGH20 i drugim kompleksima. I naravno tzv investicionih kupaca koji izdaju stan dok im deca ne poodrastu za fakultet
Kada bi Beograd i NS to izgubili cene bi se ubrzo prepolovile i vratile na staro. Ljudi u unutrašnjosti u isto vreme i mrze Beograd (verovatno sa pravom), zato što su glavne pare tu - najveći budžet. Kada se to bude promenilo nekakvom novom regionalizacijom i pravednijom preraspodelom kapitala postaće lagano sve manje i manje interesantan i cene će mu biti više u skladu sa komunalnom (ne)opremljenošću i "divnim i bajnim" fasadama novih zgrada koje moraš silom prilika da gledaš dok njime šetaš.
I ne treba se toga plašiti, tog gubitka interesovanja, već se tome radovati za početak bar zbog manjih gužvi...
Čitam danima o korupciji, mafijašima ili berzanskim trendovima i opet niko nikad da bilo šta pogodi oko cena, a ovaj važan faktor običnog čoveka, njegovih pogleda i njegovih želja uopšte ne spominjete, faktore samih estetskih i kvalitativnih svojstava zgrada i blokova takođe

I negde vas razumem, ali ako se i ja ponekad priključim takvom razmišljanju, poštujući razmišljanja pravih poznavalaca ekonomije, isto tako očekujem da se i ova druga strana koju zastupam drsko ne ignoriše i ne napada...jer neću nijednom "modernom japi piroćancu" koji često isprazno vergla o ekonomiji ostati dužan da se razumemo...!!! Dok god sam na ovom forumu...

Zbog cega smo imali pad od 2008. do 2015. Ako je trziste nekretnina imuno na kretanje sveta? I zasto te nekretnine na zlatiboru nisi kupio 2011. godine, nego bas sada? Zasto u tom periodu niko nije ni cuo za investicionu nekretninu?

Ja ne znam kako mozes da ignorises i zanemarujes svetske finansije?
Pa zar ti nije logicno da ce i broj turista da padne sa pojavom recesije, prvo sto ce se rezati su dopunski sadrzaji zivota kao sto su zimovanja, letovanja.

Kreditna ekonomija je uvek ciklicna.
Visak ubacenog novca u zadnjih 10 godina se slio u nekretnine u celom svetu. Stimulisanje ekonomije je i razlog zbog kojeg si kupio sada investicione nekretnine, a ne 2011. godine.

Ovo sada nije klasična ekonomija u svetu, ovo su sve veštački izazvane stvari, mi smo sad izvan svih naučno-ekonomskih ciklusa i pravila, niko ne zna šta donosi noć, a šta dan...naš čovek/kupac NE VERUJE u berzu, bitkoine i slične gluposti, ne veruje ni u banke niti papirni keš novac u "slamarici" i svoju ušteđevinu pretvara u nekretninu. Jednostavno

Ja sam se za Zlatibor i opredelio zato što nije klasično turističko mesto, već planinska banja sa izrazitim karakteristikama zdravstvenog turizma, a to će biti korisno ljudima dok je sveta i veka

300ta strana :) jel se to obelezava nekako?

Naravno, uz pićence! 🍻
 
Koliko apartmana treba kupiti na Zlatiboru da bi se imao neki odrziv poslovni model?
Ja sam kalkulisao 1,2,3… i ne ide…ima ljudi, lokalaca koji sa par apartmana smatraju da nema matematike nositi se sa izdavanjem, održavanjem …i svim izazovima koje to nosi…
Činjenica je da Zlatibor ima više prosečnih noći izdat apartman nego bilo koje primorje, ali ima i brdo izazova…ništa nije crno/belo…
 
@beli labud
Леп зид текста.

Стан на Златибору је ствар емоција... А, ако имаш три? То су стварно емотивни људи...

Немам проблем са дискусијом о микро локацијама, али са циничним форама на нешто што не разумеш имам.
То што "Пироћанаца" не интересује берза и остале "транге франге", не значи да ће магично да престане утицај истих на његов живот,па и на одлуке шта да ради са уштеђевином
 
Vrh