Šta je novo?

Cene nekretnina

Koliko apartmana treba kupiti na Zlatiboru da bi se imao neki odrziv poslovni model?
Ja sam kalkulisao 1,2,3… i ne ide…ima ljudi, lokalaca koji sa par apartmana smatraju da nema matematike nositi se sa izdavanjem, održavanjem …i svim izazovima koje to nosi…
Činjenica je da Zlatibor ima više prosečnih noći izdat apartman nego bilo koje primorje, ali ima i brdo izazova…ništa nije crno/belo…

Ja zato tražim bolju klasu objekta sa recepcijom i sadržajima, oni se izdaju u svim vremenima...obični me ne interesuju iako i oni imaju solidne prinose po 3000-5000 eur godišnje neto
 
@beli labud
Леп зид текста.

Стан на Златибору је ствар емоција... А, ако имаш три? То су стварно емотивни људи...

Немам проблем са дискусијом о микро локацијама, али са циничним форама на нешто што не разумеш имам.
То што "Пироћанаца" не интересује берза и остале "транге франге", не значи да ће магично да престане утицај истих на његов живот,па и на одлуке шта да ради са уштеђевином
To sa japi piroćancima nisam baš sasvim mislio na tebe, ti i nisi sasvim od tih iako ih simpatišeš. Ali čoveče pobogu jel ti čitaš pažljivo ono što sam napisao, i ne povezuj tako bezveze. Zlatibor se kupuje zbog zdravlja i izdavanja kad ga ne koristiš. Drugi i treći zbog izdavanja. Prosto

Vidim da su ti brojke malo zamaglile vid, pitaj svakog iskusnog agenta pa će ti reći da kad sve isproveravaš na kraju najčešće "to nešto" (emocija) kupuje stan, uglavnom to presudi kad kupuješ stan za život. Negde sam pročitao da u elitnim zgradama kupci prvo pitaju agenta/investitora ko im je sve komšija u zgradi i čime se bavi...objasni to ako možeš sa stanovišta ekonomije i trendova?
 
Odnos USD i drugih valuta.


FED juce zapoceo povlacenja 9 triliona USD (QT)

 
Konačno se i to dogodilo, stan u Novom Sadu 3K evra

Све већа потражња диже цену некретнина у Новом Саду, квадрат премашио 3.000 евра


Укупно је у Србији број купопродаја на тржишту непокретности било 32.164, што је за 6,7 одсто више него у првом кварталу 2021 године. У Новом Саду је прометовано 2.754 станова, у Београду 7.946, у Нишу 1.036 и у Крагујевцу 648 станова.

У првом кварталу 2022. године у односу на исти период 2021. забележен је раст броја купопродаја у Новом Саду за 332 уговора (13,7). Прошле године у првом тромесечју прометовано 149,3 милиона евра, а 2018. - 82,8. На основу прикупљених података из купопродајних уговора, 12 одсто непокретности је плаћено из кредитних средстава, што је за четири одсто мање у поређењу са првим кварталом 2021. године. Из кредита се најчешће плаћају станови.

У агенцијама за некретнине кажу да цену станова диже велика потражња, као и то да се Нови Сад показао као одличан за инвестирање.

- Статистика показује да је тржиште некретнина живо и да на њега није утицала ни пандемија, ни рат у Украјини. Како ће бити убудуће, то не знам – каже директор агенције “Солис некретнина” Драган Рабатић.

По његовим речима новосадско тржиште је инвестиционо, а то како појашњава подразумева да људи улажу у некретнине које им нису потребне.

- Код одређеног броја клијената постоји задршка и нису сигурни да ли треба да купују станове или не. Код других је то инвестиционо, а и негде смо наслоњени на традицију, јер је то неки вид штедње. Менталитет нашег човека је да воли да буде власник некретнине, а с друге стране Нови Сад се профилисао као одлично тржиште за улагање – каже Рабатић.

Каже да је у овој агенцији најскупљи квадрат стана продат за 2.500 евра, и да је то изузетак, те тако да како каже нема много станова који су продати за више од 3.000 евра. Старији станови се продају углавном од 1.500 и до 2.000 евра по квадрату, што зависи од локације, стања, величине...

- Код станова старије градње нема неког већег раста цене квадрата. Порасла је разлика у ценама између старије и новије градње – каже Рабатић.

Нема више оног правила да су најскупљи станови у ужем центру града, већ на цену утиче пројекат који пружа неки додатни квалтет становања и лускуза. И даље највише потражње има за становима до 40 квадрата, гаражама, а потом и за оним луксузнијим од 100 квдрата и више. Од 2019. присутан је стални раст количине новца на тржишту непокретности у Србији.

У првом кварталу 2022. дошло је до пораста инвестирања у непокретности од 23, 1одсто у односу на исти период прошле године, која је до сада била рекордна по улагању у некретнине у Србији, а у односу на 2019. годину количина инвестираног новца је чак удвостручена и сада износи 1,6 милијарди евра. Број закључених купопродајних уговора такође показује континуирани раст у односу на 2019. годину.

Током првог квартала 2022. године забележен је раст укупног броја закључених купопродајних уговора у Србији од 6,7 одсто у односу на исти период прошле године и износи 32.164 уговора.

Најскупљи квадрат стана у Србији, и овом кварталу, продат је у Београду на води по цени од 9.115 евра. Највише новца у промету свих врста непокретности на нивоу Србије инвестирано је у станове. У ову врсту непокретности уложено је 889,5 милиона евра, што представља 57 одсто удела у укупном улагању у непокретности.

Када је реч о парцелама пољипривредног земљишта највише их је продато у Јужнобачком (460) и Јужнобанатском (436) округу.

С. Аничић Илић



Извор: https://www.dnevnik.rs/novi-sad/sve...om-sadu-kvadrat-premasio-3000-evra-27-04-2022
 
Konačno se i to dogodilo, stan u Novom Sadu 3K evra
Novi Sad da bude skupli od Budimpeste i Atine
tenor.gif

Žvalavi se već oblizuje dok sluša ovo i računa koliko će moći da dere na porezima još više.
Aleksandar%20Vucic,oblizivanje,%20PRTSCRYT.jpg
 
Konačno se i to dogodilo, stan u Novom Sadu 3K evra

Све већа потражња диже цену некретнина у Новом Саду, квадрат премашио 3.000 евра


Укупно је у Србији број купопродаја на тржишту непокретности било 32.164, што је за 6,7 одсто више него у првом кварталу 2021 године. У Новом Саду је прометовано 2.754 станова, у Београду 7.946, у Нишу 1.036 и у Крагујевцу 648 станова.

У првом кварталу 2022. године у односу на исти период 2021. забележен је раст броја купопродаја у Новом Саду за 332 уговора (13,7). Прошле године у првом тромесечју прометовано 149,3 милиона евра, а 2018. - 82,8. На основу прикупљених података из купопродајних уговора, 12 одсто непокретности је плаћено из кредитних средстава, што је за четири одсто мање у поређењу са првим кварталом 2021. године. Из кредита се најчешће плаћају станови.

У агенцијама за некретнине кажу да цену станова диже велика потражња, као и то да се Нови Сад показао као одличан за инвестирање.

- Статистика показује да је тржиште некретнина живо и да на њега није утицала ни пандемија, ни рат у Украјини. Како ће бити убудуће, то не знам – каже директор агенције “Солис некретнина” Драган Рабатић.

По његовим речима новосадско тржиште је инвестиционо, а то како појашњава подразумева да људи улажу у некретнине које им нису потребне.

- Код одређеног броја клијената постоји задршка и нису сигурни да ли треба да купују станове или не. Код других је то инвестиционо, а и негде смо наслоњени на традицију, јер је то неки вид штедње. Менталитет нашег човека је да воли да буде власник некретнине, а с друге стране Нови Сад се профилисао као одлично тржиште за улагање – каже Рабатић.

Каже да је у овој агенцији најскупљи квадрат стана продат за 2.500 евра, и да је то изузетак, те тако да како каже нема много станова који су продати за више од 3.000 евра. Старији станови се продају углавном од 1.500 и до 2.000 евра по квадрату, што зависи од локације, стања, величине...

- Код станова старије градње нема неког већег раста цене квадрата. Порасла је разлика у ценама између старије и новије градње – каже Рабатић.

Нема више оног правила да су најскупљи станови у ужем центру града, већ на цену утиче пројекат који пружа неки додатни квалтет становања и лускуза. И даље највише потражње има за становима до 40 квадрата, гаражама, а потом и за оним луксузнијим од 100 квдрата и више. Од 2019. присутан је стални раст количине новца на тржишту непокретности у Србији.

У првом кварталу 2022. дошло је до пораста инвестирања у непокретности од 23, 1одсто у односу на исти период прошле године, која је до сада била рекордна по улагању у некретнине у Србији, а у односу на 2019. годину количина инвестираног новца је чак удвостручена и сада износи 1,6 милијарди евра. Број закључених купопродајних уговора такође показује континуирани раст у односу на 2019. годину.

Током првог квартала 2022. године забележен је раст укупног броја закључених купопродајних уговора у Србији од 6,7 одсто у односу на исти период прошле године и износи 32.164 уговора.

Најскупљи квадрат стана у Србији, и овом кварталу, продат је у Београду на води по цени од 9.115 евра. Највише новца у промету свих врста непокретности на нивоу Србије инвестирано је у станове. У ову врсту непокретности уложено је 889,5 милиона евра, што представља 57 одсто удела у укупном улагању у непокретности.

Када је реч о парцелама пољипривредног земљишта највише их је продато у Јужнобачком (460) и Јужнобанатском (436) округу.

С. Аничић Илић



Извор: https://www.dnevnik.rs/novi-sad/sve...om-sadu-kvadrat-premasio-3000-evra-27-04-2022
Izvori agenata nekretnina su ti merodavni ko izjava Marice o krivoj vrbi
 
Poslednja izmena:
Novi Sad ozbiljan grad :)



Evo pojava ovih sto ih Bender preziere.
 
Poslednja izmena:
Zadnji put kad sam bio u NS, primetio sam gomilu kladionica i nekakvih Gaja ruleta, koji bleje polu prazni ceo dan. Koristio sam ih ko javni wc, ima ih na svakom koraku. Mozda je to tajna zdrave kose Megan Markl? Sposobni ljudi zaradjuju od polupraznih kladza, pa imaju za stanove od preko 3500. Aj da se skupimo, da otvorimo kockarnicu u ns, mozda i nas krene... ili mozda ipak ne?
 
Mislim da je ocekivano ovo sto se desava u NS i BG tj da je vise kesh kupaca koji kupuju stan za investiciju. Ljudi su se uplasili inflacije i izlaze iz gotovine. To ima ograniceno trajanje, plus ko god se ozbiljnije bavi time ce ostaviti jedan deo portfolija u gotovini.
 
Luksuzno sređeno potkrovlje iz starogradnje u centru Budimpešte- 6823 evra po kvadratu- doduše ima veliku terasu.

Izgleda da je zli Pera agent malo dete za Zoltana agenta za nekretnine ili je ono što sve vreme pričam, ali je nekim ljudima teško da prihvate, a to je globalna visoka inflacija, zbog koje ljudi širom sveta pokušavaju da sačuvaju deo kapitala ulaganjem u nekretnine i to je glavni faktor rasta. Da, na kraju će verovatno izgubiti deo kapitala kad dođe do konačnog prestanka štampanja novca, ali će izgubiti manje nego da drže pare u banci.


I još jedna napomena za poredjenje Budimpešte sa Beogradom. U Budimpešti ima puno starogradnje od pre Drugog svetskog rata, mnogo više nego u Beogradu. I mnoge od tih stambenih zgrada imaju ulaze u stan sa uske zajedničke terase. Prevazidjen koncept, koji nije popularan danas. Ja ne bih voleo da živim u takvoj zgradi iako mi se sviđa Budimpešta. Ako nađete povoljnu starogradnju u Budimpešti onda je uglavnom reč o takvim zgradama iz XIX veka, ako ne i starijim.

U Atini nisam bio, ali mi je drugar koji je bio, pričao da nije baš dobar primer uspešnog urbanizma, dobre infastrukture i slično.
 
Luksuzno sređeno potkrovlje iz starogradnje u centru Budimpešte- 6823 evra po kvadratu- doduše ima veliku terasu.

Izgleda da je zli Pera agent malo dete za Zoltana agenta za nekretnine ili je ono što sve vreme pričam, ali je nekim ljudima teško da prihvate, a to je globalna visoka inflacija, zbog koje ljudi širom sveta pokušavaju da sačuvaju deo kapitala ulaganjem u nekretnine i to je glavni faktor rasta. Da, na kraju će verovatno izgubiti deo kapitala kad dođe do konačnog prestanka štampanja novca, ali će izgubiti manje nego da drže pare u banci.


I još jedna napomena za poredjenje Budimpešte sa Beogradom. U Budimpešti ima puno starogradnje od pre Drugog svetskog rata, mnogo više nego u Beogradu. I mnoge od tih stambenih zgrada imaju ulaze u stan sa uske zajedničke terase. Prevazidjen koncept, koji nije popularan danas. Ja ne bih voleo da živim u takvoj zgradi iako mi se sviđa Budimpešta. Ako nađete povoljnu starogradnju u Budimpešti onda je uglavnom reč o takvim zgradama iz XIX veka, ako ne i starijim.

U Atini nisam bio, ali mi je drugar koji je bio, pričao da nije baš dobar primer uspešnog urbanizma, dobre infastrukture i slično.
Odmori malo.
 
Evo pojava ovih sto ih Bender preziere.
Ovaj je više za sažaljevanje. 😄 Pošto mislim da pajser nema predstavu šta znači održavati i izdržavati veliki stan, a bavi se ''profesijom'' koja je po prirodi prolazna i nesigurna.
 
Evo ih i banksteri u krizi. Ali ne u krizi u smislu da neće imati da prežive, nego u smislu da su uprava i vlasnici navikli da imaju 5.000 e plate, a pošto 5.000 e danas nije isto što i 5.000 e prošle godine, onda šta ćemo kako ćemo, ništa bajo, diži harače još malo da plata bude 6.000e...


"Kriza koja je pogodila čitav svet i udarila na sve segmente života, nije mogla da obiđe ni sektor bankarstva'', rpema rečima Vladimira Vasića, generalnog sekretara Udruženja banaka Srbije

shit-crap.gif


P.S.
A posle će opet da bude isčuđavanje i srendanje kada porastu siva i crna ekonomija.
 
@Bender Rodriguez To je do "starosedelaca" iz nasledjenih stanova koji nisu obnovili fasadu od kada su dobili stan posle rata. Pa mi dodjosi im kvarimo sliku sa novim i urednim zgradama. 😀😀
Ko treba da se pobrine da pristojno odrzava privatnu zgradu? Krec i krpa nisu skupi, ovo je vise problem mozga i kulture.
Mislim nemam ja koga da krivim za njegov stil zivota, ali ovo sto si okacio ima veze samo sa onima koji tu zive, ne sa time sto neko kupuje novogradnju i navodno obmanama dize cene.
 
Tvoja prica bi imala smisla da su ovi mali kapitalisti sto drze te PREMIUM CROWN SUITOVE sredili makar svoj deo fasade.
😄

P.S.
J'ali vas starosedeoci koji su dobili stanove posle rata. 😄 Koliko ke.... ko foke, nije normalno vise. XD

Pola omrazenog kruga dvojke sada cine divlje hostelcine, AirBnB i tako ta njesra. I poslovni prostori u stanovima. Stanovanja na takvim lokacijama je sve manje. To zna svako ko zivi u Beogradu duze od 5 godina.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ti bas ne volis kada neko ume da zaradi. Ne znam cemu tolika opsesija time. Vidim ti ne volis pare i kokiko sam shvatio i nemas ih previse (prebrojavanje u maksiju), samim tim bi trebao da budes zadovoljan jer zivis bas zivot kakav zelis.😀😀
Ni ja ne volim kafanske tipove, kladionicare, prostake ali i ne spominjem svakodnevno da ih ne volim.
 
Da, ti si visi nivo. Ti se ne bavis takvim trivijalnostima. Ti vodis dnevne ping-pong debate na ovoj temi, svakog dana iznova i iznova ponavljajuci iste pamflete i radujuci se sto visim cenama haracima, te zvuceci ko poslednji govorni automat neke interesne grupe. 😁 Visi nivo, nema sta.

Sad si vidim postao i forumski arhivar i racunovodja, pa popisujes ko koliko para ima i samim tim ko koliko kredita ima da u tvojim bolesnim ocima kapitaliste komentarise desavanja u svom drustvu. 😄 Ajde de, cuti tu. Pokazao si se malopre koliko poznajes i Beograd. Nemoj dalje da se blamiras. 😄 Vrati se svojim uobicajenim finansijsko-navijackim aktivnostima i pamfletima agenata za nekretnine.
 
Pola omrazenog kruga dvojke sada cine divlje hostelcine, AirBnB i tako ta njesra. I poslovni prostori u stanovima. Stanovanja na takvim lokacijama je sve manje. To zna svako ko zivi u Beogradu duze od 5 godina.
Obaveza odrzavanja je na onom cije je vlasnistvo, a ne zakup. Stanovi mozda jesu poslovni, ali su vecinom u zakupu.

Ja sam tvoj biograf. Od 13000 poruka koje si napisao moze se napraviti jako precizan profil licnosti sa pracenjem 15-ogodisnje evolucje razmisljanja. 😀😀😀
 
Aaaawww imam svog licnog obozavatelja 🤗

Samo... 2022-2017 je 5. Pet godina. Ne 15. E moj ti... 😆 Jadan onaj kome ti vodis finansije i knjige.😆 Ja mislim da je tebi bolje da se drzis tog dizajna a price o Beogradu prepustis upucenijima, ali kako hoces. 🙂
 
Aaaawww imam svog licnog obozavatelja 🤗

Samo... 2022-2017 je 5. Pet godina. Ne 15. E moj ti... 😆 Jadan onaj kome ti vodis finansije i knjige.😆 Ja mislim da je tebi bolje da se drzis tog dizajna a price o Beogradu prepustis upucenijima, ali kako hoces. 🙂
Bendere brate imas li ti sta drugo u zivotu sem ove teme Cene nekretina? kad god je otvorim ti si tu u stalno u konfliktu sa nekim
 
Vrh