Šta je novo?

Cene nekretnina

E moj ti, kada "TO" dođe neće ti biti do stana, jer nećeš ni imati taj naramak drva, a vidi se da nemaš više od 30 godina, i da si još na maminom ručku, jer bi u suprotnom nešto više znao.
 
Прича да ће брашно, и ко зна шта да буде вредно не знам колико је разумљива краткорочно, али средњерочно(9-12 месеци) није одрживо... Разумем да је прича полуспрдња, али говорим генерално о основним производима који ће се срушити услед пада тражње. Инфлација није највећи ризик...
 
E moj ti, kada "TO" dođe neće ti biti do stana, jer nećeš ni imati taj naramak drva, a vidi se da nemaš više od 30 godina, i da si još na maminom ručku, jer bi u suprotnom nešto više znao.
Ma naravno Nostradamuse, prozreo si me odmah.

Nego kaži ti nama šta "TO" i kada dolazi, pomozi bližnjim svojima da se spreme koliko mogu. Ja sam recimo taj naramak drva spremio, čeka crne dane.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
 
И да донесе још већа разарања. Не заборави да у немаштини влада највећа корумпираност, а поготово када дође до наглепромене, са дугорочне стабилности и просперитета на све супротно од тога. Ја видим само још веће инвеститорско уништавање, а мање инфраструктурних пројеката којих је и иначе било мало, супротно генералном мишљењу.
ne znam, meni se cini da razranje grada dolazi od investitora
 
ne znam, meni se cini da razranje grada dolazi od investitora
Инвеститори неће нестати као магичним штапићем, чак ће имати и већи утицај. Можда ће их бити мање, али ће бити још већа г*в*н*.
 
Profesor Zec je izneo svoj stav.

Ali izgleda da ima na ovom forumu puno onih koji bi trebali da budu profesori umesto profesora Zeca i da nas onda povedu putem prosperiteta i blagostanja.
 
I profesori umeju da greše. Mnogo, mnogo više nego što se misli.

Ali da, u ovome što je okačeno, ovaj deo od 16. minuta, vezano za stagflaciju - tu mislim da je skroz u pravu.
Masni će se omastiti još više, siromašni će postati još siromašniji i to je to. Isto kao i u svim drugim krizama u poslednjih par milenijuma.
 
Što haos? Pa otidi na temu o metrou ili na neke starije stranice teme o trolejbusima. Tamo ćeš videti snimke i citate profesora Saobraćajnog fakulteta koji hvale ovaj SNS metro plan. I čuvenog profesora doktora Ticu, dugodišnjeg klina u GSPu i institucijama oko njega (DJP, upravni odbor GSP, SF i slično) , koji kaže da je u redu kasapiti linije JGPa i isterivati okretnice iz grada, te terati ljude na nezgrapna presedanja. Umesto da ostanu direktne linije koje su uspešno funkcionisale 40 godina i okretnice koje same po sebi ne ruže grad, već ga ruži nerad komunalnih službi i SNSovsko tolerisanje opšteg divljaštva i kaubojštine u parkiranju svuda, pa i po prostorima oko okretnica. Elem, naravno da Tica lupa takve stvari i predlaže takve budalaštine kada je dobro uhlebljen profesor koji se javnim prevozom ne vozi još od 2000. i kada je bio i ostao čovek za sve režime.

Imali smo i brojne skandale i sa Rudarskim i Građevinskim fakultetom glede Rio Tintare, kao i nekih drugih kontroverznih i sumnjivih projekata.
To što je neko profesor ne znači da je nepogrešiv i bezgrešan (dve različite reči, iako slično zvuče). Naprotiv, to često znači da je još bliži politici i lobiranju. Samo što se neki odupru tome i drže struke, a neki se prodaju. A neki se možda i ne prodaju, ali prosto imaju naopake i pogrešne poglede. Nagledao sam se i takvih.

Kad sam rekao da i profesori (bez preciziranja koji) umeju da greše hteo sam da kažem da meni to prof dr mr kr ispred imena zadnjih godina sve manje znači. I rekao sam da od svih profesora svih fakulteta, mnogi od njih umeju da greše. Nisam rekao da Zec ovde greši.

Što se Zeca tiče, uvideo sam da nikada ne daje nikakva konkretna rešenja i predloge, i nekad mi malo ide na živce kad istrčava da priča o svemu i svačemu, a nikad ne da nikakav predlog. ALI što se analize tiče, da, u analitici je uvek bio dobar. Tu nema zbora.


Samo sam hteo da kažem da to uzdanje i fraza ''profesor je...'' nema veliku težinu samo po sebi. I Branimir Nestorović je profesor pa je pričao o Teslinoj reinkarnaciji i kako će sa Novakom da leči Kovid lepim mislima. I onaj Perišić je profesor, i to gastroenterologije, pa savetuje ljudima da piju 12 kafa dnevno. XD
 
Poslednja izmena:
Što haos? Pa otidi na temu o metrou ili na neke starije stranice teme o trolejbusima. Tamo ćeš videti snimke i citate profesora Saobraćajnog fakulteta koji hvale ovaj SNS metro plan. I čuvenog profesora doktora Ticu, dugodišnjeg klina u GSPu i institucijama oko njega (DJP, upravni odbor GSP, SF i slično) , koji kaže da je u redu kasapiti linije JGPa i isterivati okretnice iz grada, te terati ljude na nezgrapna presedanja. Umesto da ostanu direktne linije koje su uspešno funkcionisale 40 godina i okretnice koje same po sebi ne ruže grad, već ga ruži nerad komunalnih službi i SNSovsko tolerisanje opšteg divljaštva i kaubojštine u parkiranju svuda, pa i po prostorima oko okretnica. Elem, naravno da Tica lupa takve stvari i predlaže takve budalaštine kada je dobro uhlebljen profesor koji se javnim prevozom ne vozi još od 2000. i kada je bio i ostao čovek za sve režime.

Imali smo i brojne skandale i sa Rudarskim i Građevinskim fakultetom glede Rio Tintare, kao i nekih drugih kontroverznih i sumnjivih projekata.

Kad sam rekao da i profesori (bez preciziranja koji) umeju da greše hteo sam da kažem da meni to prof dr mr kr ispred imena zadnjih godina sve manje znači. I rekao sam da od svih profesora svih fakulteta, mnogi od njih umeju da greše. Nisam rekao da Zec ovde greši.

Što se Zeca tiče, uvideo sam da nikada ne daje nikakva konkretna rešenja i predloge, i nekad mi malo ide na živce kad istrčava da priča o svemu i svačemu, a nikad ne da nikakav predlog. ALI što se analize tiče, da, u analitici je uvek bio dobar. Tu nema zbora.
Dobro je prošao profesor ovde na forumu za sada pošto mu nije izvučen neki film za odrasle ili snimak sa drogom da se diskredituje.

Naveo si dva primera ljudi koji podržavaju određene projekte jer verovatno imaju neke finansijske ili neke druge veze da navedenim projektima tj interes da tako govore. Ko je malo pratio prof. Zeca zna da je u pitanju principijelan čovek i da nema interes da lupa gluposti. Ali uvek je tu naša stara srpska "pa šta on zna" jer je mator ili neka druga etiketa.
 
Vrati se i pročitaj moj post ponovo. Pa mi reci koji deo napisanog se kosi sa onim što si ti ovde izneo ili što misliš.
Hvala lepo.
Naveo si dva primera ljudi koji podržavaju određene projekte jer verovatno imaju neke finansijske ili neke druge veze da navedenim projektima tj interes da tako govore.
Naveo sam više od toga. A naveo sam i da ima onih koji ne rade po interesu, nego samo prosto imaju naopake poglede i ubeđenja. Kao npr Kafeni Perišić ili Teslijanac Nestor.


Opusti se brate, nisam ja napisao ništa loše za ovaj Zecov intervju (bar ovaj deo što je Luda Ameba okačio, ne znam za ostatak, nisam slušao). Samo sam izneo da profesorska titula ne znači automatski i da je neko u nečemu u pravu. I govorim dakle u globalu. Još jedanput - u globalu. Ne za Zeca, s kojim se ovde slažem.
 
Slažeš se do te mere da si ga razvodnio do besmisla to ti je valjda neka funkcija ili ti je takav tok misli.

On nije dužan da kreira politiku i daje rešenja jer ne donosi odluke.
Govorio je iz makro uloge da postoji nelogičnost i anomalija a ti mu posvećuješ 40 redova objašnjavajući koje vrste profesora postoje i da nisu uvek u pravu. Besmisleno.
 
A ti čitaš sve te redove i gubiš vreme na mene i moje forumske funkcije umesto da se baviš pametnijim i važnijim mudrolijama i izlivima stručnosti sa ove teme. :D

E al šalu na stranu, što se toliko trzaš oko Zeca? Da ti nije neki rod? To bi objasnilo u tu defanzivnost kad god se istakne da ''prof dr'' ispred imena ne osigurava uvek i stručnost i objektivnost...

P.S.
Ja sam do sad na komentar o Zecu i uopšte, profesorima, potrošio 5 minuta vremena i nekoliko pasusa teksta. S druge strane, kada je Zec bio kod Nataše Miljković i ona ga pitala, ako već toliko često komentariše i analizira politiku (do te mere da postaje dosadan i naporan svima oko sebe), zašto je odbio svake pozive da učestvuje u nečemu... on je potrošio negde oko 20ak minuta razglabajući zašto bi s jedne strane da ga svi slušaju, ali ne i da ga šalju u politiku. I kako ''neće on da ispadne seoska mlada koja se femka'' ali će rado da se gura u sve političke teme i iznova priča par istih analiza bez davanja konkretnih rešenja. Tako da ono... hvala ti na skretanju pažnje o besmislenosti mojih komentara (koje si ipak uredno pročitao), nadam se da ćeš i Zecu skrenuti pažnju na isto.
 
Pre će biti da radiš za ovaj forum pa pališ masu da se piše ili si agent po kazni ovde jer ide odlično prodaja stanova :)
 
:ROFLMAO: Neko očigledno nije video moje prethodne postove na ovoj temi. :ROFLMAO:

Jeste, ja sam agent za nekretnine koji je došao ovde da hvali i raduje se ovim bolesnim poskupljenjima i da pali mase da kupuju još više jer volim zaradu i pohlepu. I samo o tome mislim. Zato sam 24/7 na ovoj temi i ložim ljude na razne investicije, kupovine, muljaže, hajpove... :ROFLMAO:


Kolika frka nastade zbog jedne digresije da i profesori, u globalu, umeju da greše. :D
 
Poslednja izmena:
Боцко, ако није сарказам, узми и прочитај неку објаву пре него што објавиш 😁😁🍻
 
prof. Zec je jedan simpatican i harizmatican dekica, i jedan je od retkih domacih ekonomista cijih sam nekoliko intervjua imao strpljenja da odgledam (cak sam i pretplacen na njegov YT kanal). Medjutim covek voli dosta da hiperbolise i mraci, idealizuje zapadni model kapitalizma a onda kuka kad se isti primeni ovde.

I u ovom intervjuu je svoju analizu bazirao na dve pogresne tvrdnje:

- Rente padaju (ne padaju)
- Dinar jaca prema evru (ne jaca, konstnatno ga prati)
 
- Rente padaju (ne padaju)
- Dinar jaca prema evru (ne jaca, konstnatno ga prati)
Padaju rente kad se gleda odnos cene kvadrata i zakupa. To je anomalija koja se ignoriše a nije održiva na dugi rok.

Ono gde govori o odnosu dinar evro odnosi se na monetarnu politiku gde Nbs veštački održava kurs što se nepovoljno odražava na izvoznike i na inflaciju. Kad se gleda plata zvuči veća u odnosu na pre ali za nju možeš isto da kupiš ili manje. Npr uporedite cenu Mc Donaldsa po zemljama pa ćete videti da je jeftinije da jedeš u Madjarskoj nego u Srbiji.
 
Nisam bas siguran da padaju i kad se gleda odnos cene kvadrata i zakupa. Procentualno reklo bi se da su rente porasle vise od kvadrata.

Sta znaci 'vestacki kurs'? Svaki kurs je vestacki, ako centralna banka ista intervenise, a mislim da svaka na svetu intervenise. MI pratimo evro, evro je slabiji, u celoj Evropi se za istu platu moze kupiti manje nego pre godinu dana, nije tu Srbija specificna.
 
Padaju rente kad se gleda odnos cene kvadrata i zakupa. To je anomalija koja se ignoriše a nije održiva na dugi rok.

Ono gde govori o odnosu dinar evro odnosi se na monetarnu politiku gde Nbs veštački održava kurs što se nepovoljno odražava na izvoznike i na inflaciju. Kad se gleda plata zvuči veća u odnosu na pre ali za nju možeš isto da kupiš ili manje. Npr uporedite cenu Mc Donaldsa po zemljama pa ćete videti da je jeftinije da jedeš u Madjarskoj nego u Srbiji.

Istina je da rastu, ali i da ne prate rast cene, opadajući prinosi jednostavno, što će sve više važiti i za biznise dok ne prođe kriza!

O kursu se slažem, tu će u jednom trenutku morati da se napravi korekcija i zbog konkurentnosti izvozničke privrede i zbog toga što država neće imati love za operacije na otvorenom tržištu i branjenje dinara! Ipak, balansiraće se verovatno, zbog ljudi u kreditima, mogu da zamislim haos ako preko noći ode kurs na 200 npr. Nije kao da Evropi ne odgovara devalvacija, sačekajmo jesen da vidimo razvoj situacije, ne baš zavidna situacija za EU.

Takođe to što kažeš za platu, isto važi i za nekretnine, cene su porasle samo nominalno, ne i realno! Razlika je samo što su ti sa pravim tajmingom kupovine sačuvali vrednost (iako većina misli da je zaradila, džaba, ne možeš objasniti da je 120K eur sada kao 70K pre par godina), oni sa kešom su izgubili i to je to.
 
ne možeš objasniti da je 120K eur sada kao 70K pre par godina
A da nisi "malo" preterao sa ovim odnosom? Svi se slažemo da je novac izgubio deo kupovne moći, ali pre ću da vrednujem koliko hrane mogu da kupim, a ne koliko stanova, u poređenju sa pre par godina. Možda zvanične brojke za inflaciju nisu prava slika, ali vala nisu ni cene stanova!
 
Pa nisam ako uzmemo nekih 7, 8 godina u obzir, možda nisam bio precizan. Zvanična statistika je svakako potcenjena, ne mnogo, ali potcenjena!
 
Vrh