Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve raste i pada, to je normalno. Jedino sto ti padovi nisu toliki koliko se misli da bi bili. Ja mislim da vecina po tim izduvavanjem balona smatra pad vise od 50%. To nema ni bambilendu, puste zelje. Evo tokom pada 2008 nekretnine u Americi su pale svega 19% u proseku. I za 4 godine dostigle nivo pre pada.
 
Slazem se, kapiram da svi donekle imamo neku psiholosku blokadu, gde evro gledamo kao neku bogom danu konstantu koja ne moze da potone. Svi ocekujemo da dinar padne i znamo da racunamo u odnosu na to (iako isti ne pada u odnosu na evro vec deceniju skoro) ali padajuci evro nam je nemoguc.

Ja iako sam svestan evro inflacije i dalje sve neke buduce planove i troskove racunam po cenama od pre pet godina a to jednostavno nije vise realno. NI u stanovima, ni u automobilima, ni u krompiru.

Logično, svi tako gledamo, isključivo u deviznoj fiat valuti! Ipak , uvek treba biti svestan da je to samo merilo vrednosti (i da sama jedinica može slabiti ili jačati), ne vrednost sama po sebi! Naravno, rasle su i plate, nekom i preko stope inflacije, nekome ne, neko je realan pad kupovne moći kompenzovao sa više rada!

Epilog, ne očekujem na forumu da ljudi budu previše pogođeni, treba pitati one sa fiksiranim prihodima, penzionere npr...

Insajder iz jedne hol. banke kaze da ce se novac stampati sve dok je to moguce, tj, dok efekti inflacije ne budu gori de efekata recesije.
U EU, realna stopa je i dalje negativna.
Znaci, jso neko vreme rast cena i investitori.

Realne negativne su i u US i to debelo, ali oni bar dižu kamate. Tamo su se cene nekretnina stabilizovale evo već 2 meseca i oseća se sve po berzama! Ipak inflacija u drugim sferama se oseća.

Za mene lično je ključno pitanje da li su zaista spremni da zaustave inflaciju? Sam po sebi zadatak najlakši mogući, ali po kojoj ceni? Da li su spremni da rizikuju debelu recesiju ili će na najmanje usporavanje privrede krenuti novo naduvavanje, paketi pomoći QE 5, 6, 7...

Do tada će prosečan Srba i dalje mrzeti investitore i agente misleći da oni imaju moć da određuju (podižu) cene, a oni su u stvari samo uživaoci pozitivne eksternalije koju su stvorile centralne banke širom sveta. Ja ih ne volim samo do dela u kom utiču na urbanizam i izgled gradova. Betoniranje sve većih površina, kao ona rugoba koja se vidi sa Kališa npr, ali u tom ekonomskom, investicionom smislu nemam ništa protiv, nešto kao što ne mogu da se ljutim na seljaka koji želi da ostvari neku dobit zato što je baš ove godine porasla cena voća koje on ima u izobilju.
Još nešto, ako su zaista spremni da zaustave inflaciju po svaku cenu (u šta lično ne verujem), vrlo lako situacija može da se okrene, a to znači bankrot za gomilu graditelja, krediti, kamate, a nominalna cena padne...

To što je i ogroman prljav novac uleteo je druga priča. Da CB nisu uradile ono što su uradile...i dalje bi taj novac bio u slamaricama.
 
Ne da ne padaju rente, nego nisu nikada imale vec rast nego u poslednja 3 meseca.
Takodje profesor Zec nije uzeo u ozbir veliko smanjenje kamatnih stopa u zadnjih 5-6 godina, a one su jako bitan faktor odnosa cene stana i renti.

Insajder iz jedne hol. banke kaze da ce se novac stampati sve dok je to moguce, tj, dok efekti inflacije ne budu gori de efekata recesije.
U EU, realna stopa je i dalje negativna.
Znaci, jso neko vreme rast cena i investitori.
Insajder moze da kaze sta je cuo od predpostavljenih a gladan i naoruzan narod na ulicama prodrmace im pamcenje kako bi se setili osnovnih pravila iz ekonomije i bankarstva.
Jedna od vecih opasnosti u skorijoj buducnosti , ako je budemo docekali, jeste digitalni evro
Za sada imaju ogranicenu moc inflatornih pritisaka koje realizuju masovnom stampom eura ,, koje ipak fizicki ne mogu otstampati koliko bi hteli.
Kada se bude pojavio digitalni novac nema ogranicenja.Jedan klik misem i 1000000000000 eura su u opticaju a inflacija 100 posto dnevno..
 
Poslednja izmena:
Балони су предодређени да пукну.
Dragi Mikie, ovo ne može biti tačnije. No, veliki igrači baš na to i računaju, jer, paradoksalno, baš takve korekcije omogućavaju očuvanje i rast njihove imovine na duži rok. Povremene korekcije (koliko god oštre bile), traju svega nekoliko godina, a onda neminovno vrednost raste na još veće nivoe nego ranije.

Problem sa malim igračima je što se njima uvek čini da balon samo što ne pukne, i da su svi kupci ludi što kupuju baš tada kad kupuju.

Problem sa velikim igračima je što oni nikako ne razumeju da mali igrači najčešće nisu investitori, nego kupuju nekretninu za život, i nemaju viškove kapitala sa kojima su spremni na takve investicione rizike, niti mogu lako da podnesu kratkoročne potrese.
 

Još uvek je to tkz forward guidance, tj najava i to strahovito bojažljiva. Selo gori, a oni diskutuju da li treba upotrebiti aparat za gašenje požara od jednog ili dve litre.

Dragi Mikie, ovo ne može biti tačnije. No, veliki igrači baš na to i računaju, jer, paradoksalno, baš takve korekcije omogućavaju očuvanje i rast njihove imovine na duži rok. Povremene korekcije (koliko god oštre bile), traju svega nekoliko godina, a onda neminovno vrednost raste na još veće nivoe nego ranije.

Problem sa malim igračima je što se njima uvek čini da balon samo što ne pukne, i da su svi kupci ludi što kupuju baš tada kad kupuju.

Problem sa velikim igračima je što oni nikako ne razumeju da mali igrači najčešće nisu investitori, nego kupuju nekretninu za život, i nemaju viškove kapitala sa kojima su spremni na takve investicione rizike, niti mogu lako da podnesu kratkoročne potrese.

Razumeju oni jako dobro! Mada postoji naučna strategija i za male igrače.

Upravo to, ja se plašim da je ovo u stvari vreme kupovine za velike igrače, a onda će CB reći , evo vidite da ne može više ovako, pa imamo nove stimuluse, reinflating the bubble! Dok CB budu konzistentne, imaćemo blaži bear market i to i dalje uz negativne realne kamate. Samo je pitanje da li će biti stagflacije ili će na kraju godine ipak predstaviti neki šatro rast.

Malo reset dugova, malo biranje pobednika i idemo dalje, svakako bi moralo da se desi i bez pandemije, ratova, savršen izgovor za svoje tupsone.
 
@GOJE
Управо то говорим, да је релативан однос оно што мањина покушава да очува и увећа разлику. Вредности у апсолутним бројевима су, пречесто само статистика.

Ја сам и на теми за финансијска тржишта више пута писао да ће глобална рецесија која долази из САД, управо учинити да долар очува што дуже своју позицију у овом односу. Наравно, то ће се смањивати, али Кинезима без велике борбе то неће дозволити да зауставе, или умање у значајном обиму. Питање светске резервне валуте је питање БДП-а. Тражи се ликвидност великих размера како би неко стекао такав статус, Кинези имају велике шансе.

@Ljuba82
Стагфлација ће бити проглашена већ на крају овог квартала. (два узастопна квартала негативног реалног раста са високом инфлацијом)
Подаци о српској привреди могу да буду само још гори од светских сила. Европа нема никакве предиспозиције за раст, енергенти скачу, PPI је превисок, CPI је преко 7%. Каматна стопа ЕЦБ је -0.5%. Главно средство за успостављање стабилне инфлације се користи у супротном смеру. Остаје јака рецесија да убије радна места, самим тим и доходак, па да се заустави тражња, како би се инфлација обуздала, али која је поента уопште причати тада о овим мерама.

И ФЕД и ЕЦБ су закаснили. Требало је најкасније на почетку последњег квартала да се престане са QE и да се дижу стопе.

ШТА ЋЕ БИТИ КАДА СЕ КИНА ПОНОВО ОТВОРИ?

Европа и ми с њом смо скроз с**бани, и то на дуже.
 
Poslednja izmena:
@Mikie

Možda i neće, videćemo, kažem možda će namerno gađati statistiku da ne budu 2 uzastopna kvartala takva da formalno ne priznaju to! Lepo si rekao, em ti kamate u minusu i ne možeš više da intervenišeš da stimulišeš privredu, a inflacija ti divlja i ti u takvim uslovima veruješ u ozbiljno povećanje referentnih kamata??? Ja im ništa ne verujem! US ima prostora, jer je energetski relativno nezavisna, pa će oni i prikazati neki rast, uz naravno još veću stopu inflacije.

Što se Evrope tiče, sve više sam uveren u ono što mislim već 3 godine, samo će pustiti vreme da resetuje dugove. Nominalni rast koketira oko 0%, a zbog inflacije u stvari realno negativan! Naravno i razne najave Lagard kako se šatro ne znam kako bore, vijaće je motkama na ulici do zime ako se ovako nastavi! U stvari možda i neće, zombiraniji su od nas.
 
Можда је план да се потпуно уруши поверење у кључне институције, или рачунају да људе није ни брига за то чија је кривица права и да ће их нахранити са пропагандом, да ће се окомити на мигранте, и свашта још нешто... Наравно...

Инфлација мора да се обузда јер је сигурност у валиту важнија од дугова, а дугови ће свеједно да се рефинансирају новим дуговима. Однос датог и узетог мора да се избалансира, у супротном долази до неповерења. Једини начин је дубока рецесија која би убила тражњу, ништа друго. Уосталом, званични бројеви инфлације се штелују и касне. Опет, шта се дешава када се Кина поново отвори?
 
Опет, шта се дешава када се Кина поново отвори?
Kako šta, TURIZAM bato, 300.000 kineza u Srbiji, od toga 100.000 na Zlatibor...kao pre korone! A sad će biti x2, x3 jer su u medjuvremenu propištali i propevali po kućnim zatvorima
 
Koji su zvanični izgovori država za uvođenje svojih digitalnih valuta? Znači da sam ja novinar i da pitam vlade nekih država ''a za kog vraga nam treba digitalni evro? (ili koja god valuta)'' šta bih dobio kao odgovor?
 
Digitalne valute su potrebne kako bi lakše kontrolisali tokove novca, mogli oduzeti itd. Po tome do 2030 godine, su zamislili da ljudi nemaju u svom vlasništvu stanove??? Kako? Pa eksperiment je u toku, već oproban, i jednostavan, očekujte rast cena energenata za minimum 100 %, gorivo za min 50 do 100 %, hrane za 100 %, pa onda razgovaramo o cenama stanova. Ako je neko gladan i žedan, taj neće plaćati zakup stana 250 eura, kao što je sada slučaj. Sada je proleće, leto, uživajte do jeseni, ali se spremite svakako za rast cena struje i hrane sada preko leta.
 
Ma to mi je jasno, nego me zanimaju zvanični razlozi i objašnjenja, to jest izgovori i bajke, zbog kojih se uvode takva njesra. Znači kao što imam listu zvaničnih razloga i opravdanja Kremlja za divljanje po Ukrajini, ili Vašingtona za divljanje po XY zemalja... (u koje naravno niko ne veruje i svi znaju da su tu samo radi pro forme i protokola) tako bih voleo npr da čujem ili pročitam šta je bio izgovor i opravdanje nekih država za uvođenje digitalnih valuta pored postojećih konvencionalnih.

Hoću da čujem te njihove laži, da vidim šta su sad smislili i plasirali.
 
Cene po Evropi:


1.Zurich, Switzerland15,893.88 €
2.London, United Kingdom15,740.31 €
3.Geneva, Switzerland13,357.55 €
4.Luxembourg, Luxembourg12,578.00 €
5.Paris, France12,436.38 €
6.Munich, Germany12,409.00 €
7.Stockholm, Sweden11,143.99 €
8.Basel, Switzerland10,305.07 €
9.Helsinki, Finland9,100.00 €
10.Amsterdam, Netherlands9,016.57 €
11.Oslo, Norway8,899.16 €
12.Vienna, Austria8,642.06 €
13.Hamburg, Germany8,416.67 €
14.Stuttgart, Germany8,398.83 €
15.Milan, Italy8,040.18 €
16.Berlin, Germany7,950.73 €
17.Moscow, Russia7,821.73 €
18.Dublin, Ireland7,567.62 €
19.Saint Helier, Jersey7,485.12 €
20.Copenhagen, Denmark7,345.10 €
21.Salzburg, Austria7,000.00 €
22.Innsbruck, Austria6,976.88 €
23.Prague, Czech Republic6,793.44 €
24.Dusseldorf, Germany6,640.00 €
25.Nice, France6,375.00 €
26.Rome, Italy6,291.67 €
27.Bergen, Norway6,257.03 €
28.Reykjavik, Iceland6,249.25 €
29.Espoo, Finland6,093.75 €
30.Gothenburg, Sweden6,050.72 €
31.Utrecht, Netherlands6,023.09 €
32.Tromso, Norway5,972.72 €
33.Trondheim, Norway5,741.77 €
34.Lyon, France5,620.00 €
35.Liverpool, United Kingdom5,605.29 €
36.Nantes, France5,525.00 €
37.Glasgow, United Kingdom5,450.94 €
38.Darmstadt, Germany5,250.00 €
39.Arhus, Denmark5,241.23 €
40.Lisbon, Portugal5,034.28 €
41.Stavanger, Norway5,020.60 €
42.Dubrovnik, Croatia4,996.62 €
43.Brno, Czech Republic4,869.33 €
44.Madrid, Spain4,852.96 €
45.Rotterdam, Netherlands4,800.79 €
46.Edinburgh, United Kingdom4,784.75 €
47.Manchester, United Kingdom4,687.95 €
48.Eindhoven, Netherlands4,643.75 €
49.The Hague (Den Haag), Netherlands4,637.50 €
50.Bratislava, Slovakia4,619.05 €
51.Tampere, Finland4,514.29 €
52.Saint Petersburg, Russia4,411.37 €
53.Barcelona, Spain4,368.42 €
54.Graz, Austria4,250.88 €
55.Aalborg, Denmark4,197.09 €
56.Ljubljana, Slovenia4,176.29 €
57.Warsaw, Poland4,151.05 €
58.Linz, Austria4,140.00 €
59.Brussels, Belgium4,115.89 €
60.Sliema, Malta4,050.00 €
61.Bologna, Italy3,980.00 €
62.Turku, Finland3,966.67 €
63.Malmo, Sweden3,879.71 €
64.Vilnius, Lithuania3,751.68 €
65.Krakow (Cracow), Poland3,718.73 €
66.Porto, Portugal3,582.14 €
67.Malaga, Spain3,533.33 €
68.Galway, Ireland3,435.50 €
69.Split, Croatia3,428.43 €
70.Tallinn, Estonia3,414.69 €
71.Cork, Ireland3,401.87 €
72.Zagreb, Croatia3,375.51 €
73.Groningen, Netherlands3,350.00 €
74.Gdansk, Poland3,337.39 €
75.Grenoble, France3,275.00 €
76.Gent, Belgium3,146.00 €
77.Belgrade, Serbia3,090.00 €
78.Budapest, Hungary3,054.08 €
79.Antwerp, Belgium3,050.00 €
80.Turin, Italy3,046.40 €
81.Valencia, Spain2,938.89 €
82.Cluj-Napoca, Romania2,910.60 €
83.Seville (Sevilla), Spain2,900.00 €
84.Kosice, Slovakia2,851.25 €
85.Wroclaw, Poland2,684.43 €
86.Riga, Latvia2,393.46 €
87.Athens, Greece2,369.82 €
88.Kaunas, Lithuania2,342.86 €
89.Limerick, Ireland2,330.00 €
90.Bucharest, Romania2,290.47 €
91.Novosibirsk, Russia2,207.77 €
92.Tartu, Estonia2,204.91 €
93.Sofia, Bulgaria2,188.04 €
94.Kiev (Kyiv), Ukraine2,168.77 €
95.Thessaloniki, Greece2,159.38 €
96.Alicante, Spain2,150.00 €
97.Debrecen, Hungary2,135.46 €
98.Nizhny Novgorod, Russia2,087.29 €
99.Novi Sad, Serbia2,044.18 €
100.Rijeka, Croatia2,037.84 €
 
77.Belgrade, Serbia3,090.00 €
Beograd tek 77. mesto? Samo 3.100 evra prosek po m2? 😲 Auuu... Mlitavo bogme, mlitavo.

Vučić i pojedini neofeudi s ove teme u fazonu:
PlushUnrulyKoalabear-max-1mb.gif

bugs-bunny-more.gif


Realno, dok ne bude Barajevo 10.000e (a plate i dalje 300e) ništa nismo uradili. 😎
 
@Bender Rodriguez
I digitalna i obična su isto fiat... Fiat je centralizovana i kontroliše je CB. Nijedna država(prava, ne kolonije) neće odustati od svoje valute, pa makar srušili sve iza sebe, pa i sebi pucali u obe noge.

Ja sam da se definitivno zadrži mogućnost plaćanja gotovinom. Država bi trebalo, koliko god njoj odgovaralo da poseduje veliku kontrolu nad tokovima, da da prostora za slobodniji protok novca, čak i po cenu određenog procenta kriminalnih aktivnosti sa gotovim novcem. Kriminalne aktivnosti neće ispariti, samo će promeniti oblik. Čak ako se polarizuju samo na strani državnog aparata, može da donese i veće probleme.
 

Is The Housing Crash Starting?​

by Tyler Durden
Last week, we shared extensive empirical evidence that the US housing market is starting to crack when we quoted regional managers from John Burns Real Estate Consulting, all of whom agreed on one (or more) of three things:
i) Demand is slowing, namely entry-level due to payment shock; (smanjenje traznje)
ii) Investors are pulling back; and (povlacenje investitora)
iii) Ripple effect of rising rates starting to hit move-up market. (efekti skoka referentnik kamatnih stopa)

Bice na zalost potrebni meseci dok efekat kraha trzista nekretnina doddje do nas.
Bitno je da svi igraci na trzistu zakljuce da je stampanje novca zaustavljeno ili trajno smanjeno.
Za Beograd spas ce biti povlacenje investitora.
Bice dobro za sve, ako neki koj su mislili da se presele u Beograd odustanu od toga.
 
Mikie,
Znam da su i te digitalne isto državne, pa mislim sigurno neće buđavi CoinDesk da izdaje digitalni evro a ovi da ga puštaju. XD
Nego me zanimalo koji su glavni izgovori za to mlaćenje prazne slame i državnu prodaju magle. Za kriptovalute znam, nego me zanimalo za ove državne digi papazjanije.

Evo nađoh na Wikipediji članak (Central bank digital currency) gde piše i o šatro benefitima toga.
Digital fiat currency is currently being studied and tested by governments and central banks in order to realize the many positive implications it contributes to financial inclusion, economic growth, technology innovation and increased transaction efficiencies. Here is a list of potential advantages:
1) Technological efficiency: instead of relying on intermediaries such as banks and clearing houses, money transfers and payments could be made in real time, directly from the payer to the payee.
2) Financial inclusion: Tax collection and Combating crime
3) Proof of transaction: a digital record exists to prove that money changed hands between two parties which avoids problems
4) Protection of money as a public utility: digital currencies issued by central banks would provide a modern alternative to physical cash – whose abolition is currently being envisaged.
5) Safety of payments systems: A secure and standard interoperable digital payment instrument issued and governed by a Central Bank and used as the national digital payment instruments boosts confidence in privately controlled money systems and increases trust in the entire national payment system while also boosting competition in payment systems.
6) Preservation of seigniorage income: public digital currency issuance would avoid a predictable reduction of seigniorage income for governments in the event of a disappearance of physical cash.
7) Banking competition: the provision of free bank accounts at the central bank offering complete safety of money deposits could strengthen competition between banks to attract bank deposits, for example by offering once again remunerated sight deposits.
8) Monetary policy transmission: the issuance of central bank base money through transfers to the public could constitute a new channel for monetary policy transmission(i.e. helicopter money), which would allow more direct control of the money supply
9) Financial safety: CBDC would limit the practice of fractional reserve banking and potentially render deposit guarantee schemes less needed."

Kako ja interpretiram sav ovaj bulšit:
1) Zameniće se jedni posrednici i pijavice drugim posrednicima i pijavicama, iako priča kaže isto što i kriptoiluzije, da će sve biti decentralizovano (a naravno da neće :D )
2) Deri običan narod i pravdaj se borbom protiv sive ekonomije, narko karetli, terorizmi, Bin Ladeni, Al Kaidi, Zli Dusi... a za to vreme nipošto ne diraj korporacije i bogataše koji svakog meseca utaje čitave BDPove Srbije na ofšor-ovima i poreskim rajevima.
3) Gde ćeš pouzdaniji dokaz o nekoj transakciji nego gomile nule i kečeva u kompjuterima u koje je moguće probiti. :LOL: Papirna arhiva je tako old school
4) Sami kažu da im je cilj ukidanje papirnog novca i uvođenje totalitarizma u kome se običan građanin dr*a i nadzire, a najveći šljamovi i muljatori ignorišu
5) Ne vidim šta je problem da sve ovo ostane i važi i za papirni novac :LOL:
6) Ajde recimo da im poverujem za ovo, pošto ionako ne znam sve mehanizme, scenarije i protokole
7) Za ovo mi ne treba digitalni novac, sve ovo je moguće i sa papirnim
8) Opet, mislim da se ovo može i sa konvencionalnim novcem
9) Ovo mi zvuči konstruktivno, mada možda i grešim

Sve u svemu, od 9 nabrojanih argumenata za državne digitalne valute, samo 2 vidim kao neke validne i konstruktivne. :D Sve ostalo se svodi na licmerje, uvođenje totalitarizma na mala vrata i omogućavanje još više muljaža i još više posrednika i parazita.
 
Poslednja izmena:
Pa da, ali ovako imaju bolju kontrolu monetarne mase, mogu znati tačno ko koliko ima i ako neki tamo demokratski oblik vladavine odluči da ćemo svi trpeti negativne kamate na kraju godine ili biti postavljeni u određene razrede, tako će i biti!
Još ako nisi podoban po socijalnom skoru, mogu da ti ukinu sve!

Kako gledam svakodnevna događanja, sve mi više deluje da totalni represivni komunizam koji se najvaljuje, pa i ovo što Sava priča nije samo suluda teorija zavere (tu može biti da je u pravu ;))!


Evo npr, ja ovo posmatram kao povećanje cene od 20% koje će se u zvaničnoj inflaciji odraziti sa minus 10%, jer to što smo dobili da nas špijuniraju dok vozimo i dok ti elektronski ograničavaju brzinu (i bezbednost u nekim situacijama), ima veću vrednost za nas od tih povećanja. :rolleyes:
A to kad te kanturine dođu kod nas, pa krenu da se kvare...
 
Sve se poklapa sa onim što dolazi na proleće 2023, ali prvo treba napraviti opštu nestašicu (početo 2020). Ja bih se kladio na Kineski Juan i to digitalni, jer će sve zemlje uvesti digitalne valute posle događaja iz 2023 godine (digitalni novac, i gmo hrana), su suština. Digitalni gradovi Ilona Maska, kao i digitalne valute su samo probni balon za ono što će biti. Stanovi će i dalje postojati, ali ne verujem da će biti u vlasništvu pojedinaca.
 
Može se i to sprečiti bojkotima i odbijanjima novih nametnutih pravila. Ljudi nisu svesni koliku zapravo moć imaju. I koliko je dovoljno samo odbiti da se nešto kupi ili uradi jedno kratko vreme, i da to strašno zaboli države i bogataše koji im to nameću i natera ih na pregovore. Ali mnogo je beskičmenjaka danas, koji vole da ih kuvaju žive. A i mnogo je portparola i govornih automata koji stalno šire propagandu i slatke priče, i pripremaju široke mase za te vrle nove svetove i totalitarizme.

A što se virtuelnih svetova tiče, sve koji bi da pređu u njih ja u potpunosti podržavam. :D Mogu čak i da ostave materijalne imovine meni da ih čuvam dok su oni tamo anesterzirani u Meti. 😄 Još posle, jednog dana, kada se možda nađu načini da se i mozgovi povežu i uvezu u te virtuelne svetove... Pa kad dobre čikice Mask i Zakerberg ''izvuku kabl'', biće veselo. Puf, ode par stotina miliona. Al dobro, mislim sami su tražili. A i onda će se njihove materijalne stvari (koje su ostavili iza sebe) prodavati još jeftinije. :)


Usput, šta dolazi na proleće 2023?
 
Poslednja izmena:
Koliko je tržište nekretninama poludelo i koliko ljudi kupuju stanove govori činjenica da ja jednom nedeljno zatičem cedulje u sandučetu i na oglasnoj tabli "kupujem stan u vašoj zgradi". Ne znam dal je to i u ostalim delovima grada ovde je redovna pojava.
 
Mislim da ima toga u svim krajevima. To uglavnom agencije dele i oglašavaju. Grabi se sve u šesnaest, daj šta daš.
 
Agencije lepe oglase, da ih preprodaju, a mamac stanovi im stoje po 2, 3 godine u oglasima, sve dok se prodavac ne smori i kaže; ne mogu više... prodajte mi ga još danas, e onda agencija hitno zove potencijalnog kupca i kaže, znate onaj stan što ste gledali što je bio 135.000 eura sad ga hitno daje za 110, požurite što pre, i tako mogu unedogled da dižu cene, problem je samo što je kupaca mnogo manje. I u pravu si za ovu rečenicu; ljudi nisu svesni koliku moć imaju, e upravo zato što nisu svesni i mogu sve da nam rade sve ovo.
 
Vrh