Šta je novo?

Cene nekretnina

A ti si se juče rodio u Srbiji pa ne znaš kako se to dešava? Aha... Pa dobro, ajde evo da ti odgovorim.

U manje od 5% slučajeva, kada neko ima 20 stanova u posedu, to može da bude porodično nasleđe koje se mukotrpnim radom i štednjom sticalo kroz generacije ili se prosto radi o imućnoj porodici, pa se kroz vreme nakupilo i stečeno bogatstvo. Toga dakle ima, ali obično manje od 5%, ako i toliko.

U preostalih 95%, radi se o ''alternativnim'' načinima dolaženja do takvih poseda. Načinima poput kriminala, kocke, zelenašenja, politike, mufte, otimačine posle WW2, profiterstva raznih vrsta (recimo, šemice iz 90ih) i slično. A fala bogu pa takvih otpada je u jednoj Srbiji mnogo. I od komunjara koje su otimale, i od ratnih profitera, i od muftaša tokom sankcija, i od politike (to je tek kategorija za sebe, mnogi govnari u Srbiji su se dobrano omastili od politike), tu su zatim i razni krimosi, kockari i zelenaši... Sve u svemu, mala bara, ali prepuna raznorazne profiterske štroke.

Mada obično se razlika između ovih 5 i 95% sama uoči, jer ovi koji su to nasledili i potiču iz takvih imućnih porodica, obično znaju da cene to što imaju, ali znaju i da budu srećni s time i da ne moraju da grabe u besvest nego da održavaju to što imaju. Dok ovi drugi, ovih 95% koji su to stekli za kratko vreme, obično nikad nisu zasićeni. Jer uvek hoće još i još i još i još... jer to je takav mentalitet, opičen. Nikad mu nije dosta. Kad ima 20, hoće 30. Kad ima 30, hoće 40. I nikad mu nije dosta. I ceo život mu prođe u jurnjavi za profitom.

Ne razumem bas tvoje opredeljenje, vidim pljujes komunjare, kapitaliste, odusevljavas se nasledjenim bogatstvom pa bi se reklo da si u feudalnom fazonu, al ove gore zoves neofeudalcima pa sam opet zbunjen.

Ne znam odakle teza da neko ko je rodjen u bogatstvu eto umeren i ‘zna da ceni to sto ima’ dok neko ko je sam stvorio nesto ‘ne zna kad je dosta’. Moje neko iskustvo je da je situacija uglavnom suprotna, cast izuzecima.

Takodje, uglavnom je druga-treca-nta generacija ta koja zivi od kirija iz 20-30 stanova, prva generacija je ta koja stvara kapital da bi do te situacije uopste doslo.

Generalno, svih ovih 5-6 kilometarskih postova se svodi na to da ‘ako ima pare mora da je lopov’, klasicna srpska kafanska prica upakovana u nesto komplikovanije fraze. Plus taj fetis ka visegeneracijskom bogatstvu koje je valjda automatski postenije.
 
Ne razumem bas tvoje opredeljenje, vidim pljujes komunjare, kapitaliste, odusevljavas se nasledjenim bogatstvom pa bi se reklo da si u feudalnom fazonu, al ove gore zoves neofeudalcima pa sam opet zbunjen.
Pa dobro, razumećeš možda jednog dana. :)
Ne znam odakle teza da neko ko je rodjen u bogatstvu eto umeren i ‘zna da ceni to sto ima’ dok neko ko je sam stvorio nesto ‘ne zna kad je dosta’. Moje neko iskustvo je da je situacija uglavnom suprotna, cast izuzecima.
Naaah. Baš naprotiv. Oni koji su nešto sticali generacijama, znaju to da cene, i isto tako znaju da novac sam po sebi ne donosi sreću i lep život. Dok oni koji stiču preko noći, ili na kvarne načine, uglavnom nikad ne umeju da stanu. I zarada im postaje smisao, a ne zarada radi boljeg života.
Generalno, svih ovih 5-6 kilometarskih postova se svodi na to da ‘ako ima pare mora da je lopov’, klasicna srpska kafanska prica upakovana u nesto komplikovanije fraze. Plus taj fetis ka visegeneracijskom bogatstvu koje je valjda automatski postenije.
Ne, to samo tvoj mozgić tako tumači. ;) Ja potičem iz porodice u kojoj se poštenim i dugim radom stvaralo kroz generacije, i baš zato i cenim sve to, i baš zato sam i odgajan i vaspitan da novac u životu znači, ali da nije smisao života, i da ipak ne rešava sve. I da na svetu ima dovoljno za svakog, ali samo ako se ima mera i razum. A ako ćemo svi da lečimo komplekse, iživljavamo se, dokazujemo se, nesreću lečimo parčetom papira i slično što se danas propagira i veliča (čak i na ovoj opičenoj temi), da to onda vodi u opštu propast svih. Jer na svetu prosto nema za svačije iživljavanje, štaviše, ima sve manje i manje, a nas ljudi sve više i više. Previše. Što pre ljudi počnu da shvataju te neke stvari, i kuda vodi taj pohlepnički kapitalizam i neofeudalizam, uz beskrajni maniti konzumerizam, to će nam pre svima biti bolje i moći ćemo da sprečimo katastrofu u koju nas vode.

A umesto što mi drobiš tu zbog par postova koje ne možeš da savladaš, bolje se osvrni na preostalih 99.99% ove vaše teme, pošto ju je par vas pretvorilo u pravi mali ping-pong autistični cirkus koji se ponavlja u beskraj. 😄 Hoće pasti, neće pasti, ka' ćemo Mirijevo 5000, ka' ćemo Sopot 7000, inflacija, deflacija, štapmanje para, zlato, NFT, Metaverzum, indeks 500, indeks 700, kupuj, nemoj da kupuješ, sad bull-uj, ne ne sad bear-uj... Postaje komično više. 😄 Ali dobro neka, ja znam da je vama pojedinima ovde lepo dok tako glumite mlade Brendane Frejzere i Nurijele Rubine, i nemam nameru da vas ometam. Ako vi volite tako da drobite jedno te isto u beskraj, slobodno. XD Samo sam bio u prolazu i odreagovao na vest da u Nemačkoj, mentalno oboljenje na tržištu nekretnina izgleda počinje da splašnjava i da se nadam da će to doći i do nas, pa se posle Pantograf nadovezao na to i ja na njegov post. A onda je došao onaj MrFeelGood pa u dokonosti počeo da cepa dlake na pola i postavlja glupa pitanja pa ode rasprava u novom smeru. 😄 Ali ne boj se, nemam ja nameru da traćim previše vremena ovde na temi s vama. Ja samo dođem povremeno da vidim jel se išta promenilo i da bacim povremeni meme i satiru na te gluposti kojima ste opsednuti, pa ko razume, razume. 😁 Kao što rekoh, sad možete da se vratite uobičajenim aktivnostima i catch-frazama, znam da vas opija sva ta frka, sva ta gluma, ta neizvesnost i beskrajno prepucavanje i ponavljanje jednog te istog. Živeli. :vops:
 
Poslednja izmena:
Evo šta sam tačno rekao:

E sad što jes jes, nisam pomenuo mogućnost da neko SAM, za svojih 40-50 godina života, pošteno stekne 20 stanova u Beogradu. Iz prostog razloga što smatram da je to nemoguće. U Srbiji neko može SAM da stekne 20 stanova za svog života, tj karijere, samo ako je krimos, političmar, muljator ili ako eventualno dobije sedmicu na lotou pa iskoristi dobitak pa uloži dalje pa ga onda baš toliko dobro usere da uveća bogatstvo toliko da ima 20 stanova. Ali van toga, da neko sam svojim poštenim radom stekne 20 stanova, danas, u Beogradu... to prosto nema šanse. A ti slobodno veruj i u to i u bajke i u dobre vile ako želiš.

I da, radim u fabrici čipova u Inđiji.

Vau, nemoguce je postenim radom zaraditi 20 stanova? Nordeus prodat za 300 miliona, Frame za 120 miliona, Donesi za 100 miliona, 3Lateral za nekoliko stotina miliona (nepoznata kolicina). U ovim firmama imas nekoliko desetina ljudi koji su pri ovim prodajama zaradili za daleko vise od 20 stanova. Zatim imas freelancer-e u Srbiji, od kojih barem par 50-100 zaradjuje preko 15k evra mesecno, sto im omogucuje da tokom karijere kupe 20 stanova uz lagodan zivot. Plus jos toliko njih koji rade za tolike plate u velikim IT firmama. A to je samo jedna industrija. Imas i druge industrije u kojima ljudi itekako posteno zaradjuju pare, mahom radeci za strana trzista.

Najlakse je opravdavati svoj neuspeh time "ko god je uspeo je kriminalac, mulhator ili naslednik". A to naravno nije tacno, samo izbacuje na videlo zavidnost.

I, da se vratim temi, cene u Beogradu ne dizu spekulanti, jer vrlo retko ko ima pare ce toliki procenat bogatstva uloziti u domace nekretnine, gledace da diversifikuju na razne nacine. Cak i nasi poznati fudbaleri za koje znam u proseku poseduju oko 5 stanova u Beogradu.
 
Da, dobro si me razumeo. Jedan čovek, poštenim radom od 30 godina, steći 20 stanova u Beogradu, u ovo današnje vreme... nema šanse.
To je ili politika, ili kriminal, ili muljačine (što može da bude i prodaja magle, ne mora čist kriminal) ili neka luda, luda sreća, ono, jedan u milion.
Pre 20 godina je možda i moglo (20 Bg stanova poštenim radom jedne osobe), ali danas... ma kakvi.
Idemo dalje.
 
Pa dobro, razumećeš možda jednog dana. :)
Naaah. Baš naprotiv. Oni koji su nešto sticali generacijama, znaju to da cene, i isto tako znaju da novac sam po sebi ne donosi sreću i lep život. Dok oni koji stiču preko noći, ili na kvarne načine, uglavnom nikad ne umeju da stanu. I zarada im postaje smisao, a ne zarada radi boljeg života.

Ne, to samo tvoj mozgić tako tumači. ;) Ja potičem iz porodice u kojoj se poštenim i dugim radom stvaralo kroz generacije, i baš zato i cenim sve to, i baš zato sam i odgajan i vaspitan da novac u životu znači, ali da nije smisao života, i da ipak ne rešava sve. I da na svetu ima dovoljno za svakog, ali samo ako se ima mera i razum. A ako ćemo svi da lečimo komplekse, iživljavamo se, dokazujemo se, nesreću lečimo parčetom papira i slično što se danas propagira i veliča (čak i na ovoj opičenoj temi), da to onda vodi u opštu propast svih. Jer na svetu prosto nema za svačije iživljavanje, štaviše, ima sve manje i manje, a nas ljudi sve više i više. Previše. Što pre ljudi počnu da shvataju te neke stvari, i kuda vodi taj pohlepnički kapitalizam i neofeudalizam, uz beskrajni maniti konzumerizam, to će nam pre svima biti bolje i moći ćemo da sprečimo katastrofu u koju nas vode.

A umesto što mi drobiš tu zbog par postova koje ne možeš da savladaš, bolje se osvrni na preostalih 99.99% ove vaše teme, pošto ju je par vas pretvorilo u pravi mali ping-pong autistični cirkus koji se ponavlja u beskraj. 😄 Hoće pasti, neće pasti, ka' ćemo Mirijevo 5000, ka' ćemo Sopot 7000, inflacija, deflacija, štapmanje para, zlato, NFT, Metaverzum, indeks 500, indeks 700, kupuj, nemoj da kupuješ, sad bull-uj, ne ne sad bear-uj... Postaje komično više. 😄 Ali dobro neka, ja znam da je vama pojedinima ovde lepo dok tako glumite mlade Brendane Frejzere i Nurijele Rubine, i nemam nameru da vas ometam. Ako vi volite tako da drobite jedno te isto u beskraj, slobodno. XD Samo sam bio u prolazu i odreagovao na vest da u Nemačkoj, mentalno oboljenje na tržištu nekretnina izgleda počinje da splašnjava i da se nadam da će to doći i do nas, pa se posle Pantograf nadovezao na to i ja na njegov post. A onda je došao onaj MrFeelGood pa u dokonosti počeo da cepa dlake na pola i postavlja glupa pitanja pa ode rasprava u novom smeru. 😄 Ali ne boj se, nemam ja nameru da traćim previše vremena ovde na temi s vama. Ja samo dođem povremeno da vidim jel se išta promenilo i da bacim povremeni meme i satiru na te gluposti kojima ste opsednuti, pa ko razume, razume. 😁 Kao što rekoh, sad možete da se vratite uobičajenim aktivnostima i catch-frazama, znam da vas opija sva ta frka, sva ta gluma, ta neizvesnost i beskrajno prepucavanje i ponavljanje jednog te istog. Živeli. :vops:
Sta naaah? Ja sam napisao svoje iskustvo, jel ti to imas neke ‘prave cinjenice’, naucne studije, javljanja od Boga koji opovrgavaju to iskustvo?

I sta, to samo moj mozgic tako tumaci, i onda u ‘objasnjenju’ prakticno ponovis isto?
 
Pa i ti si napisao svoje iskustvo, i ja sam napisao svoje. :D Niko te ne tera da ga usvojiš, kao što ni ja neću usvojiti tvoje. Ja zato ni ne dolazim ozbiljno na ovu temu, jer znam da vas ne zanimaju takve stvari, vas samo zanima opijanje catch frazama i tim nekim lažnim osećajem preduzetništva i bog zna kakvog intelekta i privređivanja. Jel ti bre stvarno misliš da ću ja sad s tobom da bistrim o iskustvima i ljudima i slučajevima koje znam... XD Oću, briga me. Da se prepirem tu sa wanna-be Džordanima Belfortima, ma idi bre. XD

Ajde sad, ono vaše staro - Barajevo 6000, Sopot 5000, bull, bear, shift, pull, drž ne daj...
 
Poslednja izmena:
Da ne bi otišli u filozofsku raspravu držimo se realnih i konkretnih stvari koje naš narod ima ali smo u jednom istorijskom diskontinuitetu izgleda sve pozaboravljali...a to je ZADUŽBINARSTVO koje je svojevrsna institucija a uz to usko vezano za pitanje nekretnina!
Ko je malo čitao i istraživao mogao je videti da je dosta naših viđenijih i bogatih trgovaca, industrijalaca, zanatlija još u onoj predratnoj Srbiji i Beogradu posedovalo dosta nepokretnosti. Beograd se naročito 30-ih godina 20 veka snažno razvijao i gradio. Tadašnja elita je neretko zaveštavala svoje nepokretnosti, i tu ne mislim samo na stanove već čitave zgrade državi, narodu, crkvi, raznim fondovima koji su brinuli o udovicama, sirotinji, siromašnim đacima itd, često su i sami obilazili i pomagali sirote, dosta njih i tajno ne želeći time da se pokazuju i konačno razumevajući da je i njima dragi Bog dao da imaju i više nego što im treba da bi mogli da podele sa onima kojima nedostaje.
Naši ljudi iz amerike se recimo naročito ponose delom M.Pupina koji je stvarajući ogroman kapital u to vreme svojim naučnim dostignućima, isto tako bio više nego široke ruke kada je oko prvog svetskog rata obilato pomagao našu državu i narod, i treba podvući da je to radio svojim mukotrpnim radom stečenim novcem koji mu niko nije ostavio u nasleđe!

Istini za volju tada je duh u narodu bio tradicionalan, sa svim onim lepim osobinama koje nosi istinska pravoslavna vera, i takav narod i takva vera su prosto obavezivali, da ne kažem terali, imućnije među nama srbima ka vrlinama zadužbinarstva i dobročinstva.

Mi smo se danas i kao narod odrekli istinskog tradicionalnog i verskog nasleđa, ne svi hvala Bogu, ali dobar deo, odrekli smo se te snage koju nosi takav duh i način razmišljanja, odrekli smo se vrhunskih vrednosti, i kao da smo u magli i dezorjentisani na sopstvenoj zemlji! I nije ni čudo što razni mešetari, špekulanti i muljatori koje Bender spominje ili EU komesari koje ja pridodajem spisku, ovde vršljaju muteći vodu...
Duboko sam ubeđen da kada bi se kao narod prvenstveno vratili korenima i sebi sve bi lagano leglo na svoje mesto....svi loši bi vremenom popadali...pa ako hoćete i cene nekretnina ;)
 
Eh, zadužbinarstvo, bilo nekad... :confused:
Danas je za većinu budžovana to ne samo nezamislivo, nego grozno i za pomisliti. Nekad su ljudi želeli da ostave nešto svojoj zajednici i da budu upamćeni po dobrom. A što lepo reče Pantograf, mnogi bi danas najradije sve poneli sa sobom u grob. To je taj pohlepnički grabljivački mentalitet koji se proširio svetom ko kancer.

Ali nećemo takvim trivijalnostima da ometamo mlade Džordane Belforte ovde, pustimo ih da se vrate svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima i catch frazama.
 
Pa i ti si napisao svoje iskustvo, i ja sam napisao svoje. :D Niko te ne tera da ga usvojiš, kao što ni ja neću usvojiti tvoje. Ja zato ni ne dolazim ozbiljno na ovu temu, jer znam da vas ne zanimaju takve stvari, vas samo zanima opijanje catch frazama i tim nekim lažnim osećajem preduzetništva i bog zna kakvog intelekta i privređivanja. Jel ti bre stvarno misliš da ću ja sad s tobom da bistrim o iskustvima i ljudima i slučajevima koje znam... XD Oću, briga me. Da se prepirem tu sa wanna-be Džordanima Belfortima, ma idi bre. XD

Ajde sad, ono vaše staro - Barajevo 6000, Sopot 5000, bull, bear, shift, pull...
Druze, na dve strane si ispisao nekoliko referata, a da nista nisi rekao, sem da si eto ti prosveceno novcem neoptereceno dete planete a svi mi ostali kolektivno razlog sto ta planeta propada jer nam mama i tata nisu kupili stan pa moramo to da radimo u najgore vreme za to. Ne znam odakle ti povod za toliki bes i aroganciju.
 
Inače će nam svima biti gore, i raji ali i tim masnim feudima koji bi da drže pola grada i mlate pare ne radeći i ne privređujući ništa.

Tako će i biti, taj proces se zove koncentracija i centralizacija kapitala! Što kaže Radović, za to su se borili! Istorijski se takva situacija bez mere uvek završavala krvavo i novim nepravdama (naše komunjare ovde). Nisam fan ni jedne opcije! Zato se vodi računa da su svima bar puni stomaci (hleba i igara).

Naravno, takva situacija bi se vrlo lako mogla obuzdati prostim progresivnim oporezivanjem, npr dodaješ po 100% poreza na svaku sledeću nekretninu! E sad tu dolazimo do glavnog problema u ovom ekonomskom sistemu, ako se tako nešto desi, onda staje sve, staje građevina koja vuče posredno bar 40% BDP, a onda se dešava to da neće biti ni u stomacima! Da ne prejudiciram stvari, zaista već 3 godine smatram da je cela ova gungula paravan za promenu sistema, bukvalno neki novi Bretton Woods, živi bili, pratimo!
 
Druze, na dve strane si ispisao nekoliko referata, a da nista nisi rekao, sem da si eto ti prosveceno novcem neoptereceno dete planete a svi mi ostali kolektivno razlog sto ta planeta propada jer nam mama i tata nisu kupili stan pa moramo to da radimo u najgore vreme za to. Ne znam odakle ti povod za toliki bes i aroganciju.
A vi ste ispisali preostalih 267 i opet u 99% vremena ništa pametno niste ni rekli ni predvideli. :ROFLMAO:Čast retkim pojedinim izuzecima, kao npr Ljuba ili neki drugi, ali ja ovde ni ne pišem o njima nego o ovom vašem jedno-te-isto cirkusu koji vodite ovde već mesecima. Te vaše Ajmo Mirijevo 3000, Ajmo Barajevo 5000, ajmo bull, ajmo bear, ajmo rokaj, grabi...

A da ne ulazim tek u neke vradovićeve genijalštine koje je ostavio po forumu ranije, tipa - Čukarici ne treba metro, metro treba buržujima u Beogradu na vodi i slično. :LOL: A stvarno jeste odvaljivao takve stvari, eno ih, stoje u arhivi foruma, mogu lako da ih citiram. E vas par ovde takav čovek loži već mesecima. A vi se primate ko saučešće.
jer nam mama i tata nisu kupili stan pa moramo to da radimo u najgore vreme za to
A šta, ti si kupac stana? E pa izvini onda, možda te nisam dobro razumeo, pošto već nekoliko desetina faking strana unazad zvučiš kao veleposednik stanova koji navija da u Beogradu koji je poput Islamabada, cene nekretnina i uopšte, života, budu kao u Malibuu. E onda izvini ako sam te pogrešno razumeo. :D

Samo, ako si kupac, onda i ti treba da navijaš za normalizaciju ovog obolelog tržišta i mentaliteta koji stoji iza njega, umesto što sviraš tu koješta... XD
 
Pa nisam, kao što rekoh, cela tema vam je takva, toliko ste odlepili u foliranju i glumatanju da sami sebe više ne razumete, a kamoli da vas drugi razumeju. Sve sami Džordani Belforti bogte... (mislim od vas stalne postavke i najvećih bukadžija ovde)
 
Tema se zove cene nekretnina i gle cuda raspravlja se o cenama nekretnina.

Ne znam dal sam ijednom u ovih koliko vec postova na temi pricao o stockovima, bull, bear, ROI i slicno. Deluje kao da izjednacavas nekoliko vradovicevih postova (cak ni on ne pise iskljucivo u tom fazonu, i da niste toliko istrigerovani na njega videli bi da dosta stvari koje pise imaju smisla, iako voli da pretera) sa celom ovom temom. Ali ok, lakse je biti u pravu kada ti je protivnik strawman.

I ne znam kako se to ‘navijanjem’ menja realnost. Ja ovde ne iznosim svoje zelje, ja iznosim ono sto mislim da je istina. Ako svi to radimo, onda cemo kolektivno i biti objektivniji.
 
Heh, da je samo vradovic... :D Cela tema zvuči kao Vol Strit već mesecima unazad.
I ne znam kako se to ‘navijanjem’ menja realnost
Naravno da se menja, hajpovanjem i pumpanjem pogrešnih ideja i procena. I po medijima, i po emisijama, i po forumima... sve se to širi kao požar među ljudima i pumpa te profiterske priče da se mora kupovati sad ili nikad. A znamo ko profitira od takvih priča i psihoza.
Ako svi to radimo, onda cemo kolektivno i biti objektivniji.
Jašta, tema prosto puca od objektivnosti. Da je čita neko izvan Srbije, pomislio bi da je Beograd nešto između Malibua i Singapura...
A o pozivima na mutna ulaganja i šeme da i ne govorim. (ne mislim na tebe, govorim generalno, mada znam bar dve osobe ovde koje to non stop rade)
 
Vau, nemoguce je postenim radom zaraditi 20 stanova? Nordeus prodat za 300 miliona, Frame za 120 miliona, Donesi za 100 miliona, 3Lateral za nekoliko stotina miliona (nepoznata kolicina). U ovim firmama imas nekoliko desetina ljudi koji su pri ovim prodajama zaradili za daleko vise od 20 stanova. Zatim imas freelancer-e u Srbiji, od kojih barem par 50-100 zaradjuje preko 15k evra mesecno, sto im omogucuje da tokom karijere kupe 20 stanova uz lagodan zivot. Plus jos toliko njih koji rade za tolike plate u velikim IT firmama. A to je samo jedna industrija. Imas i druge industrije u kojima ljudi itekako posteno zaradjuju pare, mahom radeci za strana trzista.

Najlakse je opravdavati svoj neuspeh time "ko god je uspeo je kriminalac, mulhator ili naslednik". A to naravno nije tacno, samo izbacuje na videlo zavidnost.

I, da se vratim temi, cene u Beogradu ne dizu spekulanti, jer vrlo retko ko ima pare ce toliki procenat bogatstva uloziti u domace nekretnine, gledace da diversifikuju na razne nacine. Cak i nasi poznati fudbaleri za koje znam u proseku poseduju oko 5 stanova u Beogradu.
Neko ko je zaradio legalno 10, 20 ,50, 100 miliona nema potrebu da kupuje 20 stanova i da zivi od izdavanja. Sta mu znaci da iznajmljuje 20 stanova po 500 eura za 10k mesecno a ima u banci recimo 20 miliona?
Ti ljudi investiraju dalje drugacije. A najbolje za njih bi bilo da se presele u neku normalnu zemlju gde se moze na druge nacine investirati i dalje oplodjavati novac. Verujem da to dosta njih i radi.

Nikad mi nije bila simpaticna logika nasih ljudi da kupuju bezbroj stanova da se "osiguraju"
 
Ne znam bas koliko je to karakteristika nasih ljudi. Mi koliko znam jos uvek nemamo previse rasprostranjenu tu pojavu velikih ‘landlordova’ koji poseduju ogromnu kolicinu nekretnina.

U dosta zapadnih zemalja postoje ljudi koji poseduju citave stambene blokove. Toga nema kod nas, bar koliko ja znam.
 
Ne znam bas koliko je to karakteristika nasih ljudi. Mi koliko znam jos uvek nemamo previse rasprostranjenu tu pojavu velikih ‘landlordova’ koji poseduju ogromnu kolicinu nekretnina.

U dosta zapadnih zemalja postoje ljudi koji poseduju citave stambene blokove. Toga nema kod nas, bar koliko ja znam.
Nisam mislio da idu u inostranstvo da bi tamo kupovali stanove :ROFLMAO:
U normalnim zemljama imas druge nacine za investiranje. Npr. otvaranje neke firme gde ne moras sve redom da "podmazujes" i cekas amin lokalnog politicara koji je zaduzn za to, zdravu berzu (kupovinu akcija), dobre investicione fondove, kupovina i otvaranje fransiza.......
Kod nas ljudi samo znaju da kupuju stanove
 
Nisam mislio da idu u inostranstvo da bi tamo kupovali stanove :ROFLMAO:
U normalnim zemljama imas druge nacine za investiranje. Npr. otvaranje neke firme gde ne moras sve redom da "podmazujes" i cekas amin lokalnog politicara koji je zaduzn za to, zdravu berzu (kupovinu akcija), dobre investicione fondove, kupovina i otvaranje fransiza.......
Kod nas ljudi samo znaju da kupuju stanove
Pa opet i pored toga u ‘normalnim’ zemljama je vrlo uobicajeno da pojedinci ili firme poseduju ogromne kolicine stanova. Bas na prosloj strani se pricalo o problemima u koje je jedna takva nemacka firma upala. Poseduju milijarde u stanovima koje iznajmljuju. Kod nas to nije ni blizu dostiglo te dimenzije, nadam se da nikad i nece.

Taj mit da Srbi ne ulazu u biznis je samo to, mit. Mislim da jesmo itekako sposoban narod za preduzetnistvo, samo se ne mogu ocekivati cuda za 30 godina postojanja nekakvog slobodnog trzista (od toga 10 godina pod sankcijama i otvorenim razbojnistvom).
 
Svako gleda strogo iz svog ugla! Neki od nas imaju formalno ekonomsko obrazovanje, ali niko živi ne može tvrditi sa 100%-opnom sigurnošču šta će se desiti. Možemo samo bolje da modeliramo i sagledamo kako bi se promenio output na promenu određenih inputnih varijabli. Što reče neki US predsednik, voleo bi da ima jednorukog ekonomistu, jer su mu stalno govorili u jednu ruku je ovako, u drugu je onako. Malo je i nepravda što neki pekar, lekar, apotekar ili doktor nuklearne fizike mora uopšte da dođe u situaciju da razmišlja o tome. Razumem ljude koji na stanovanje gledaju kao na socijalnu kategoriju, razumem i one koji su VIDELI šta se dešava i pretpostavili šta će se dešavati i reagovali tako da zaštite sebe i svoje porodice i izbegnu da ih ovaj globalni kazino opljačka (obezvredi novac u ovom slučaju).

Kapitalizam je po meni istorijski bolji model, jer podstiče preduzetništvo, inovacije, rad na kraju! Stimuliše i one loše stvari, monopole i pohlepu npr. Ceo svet vuče pohlepa, čak ne toliko pohlepa, koliko zavist! Svako od nas ovde živi u apsolutnom smislu 10X bolje nego bilo koji od naših pradedova npr, ali sad nije dovoljno što imaš struju, vodu, grejanje, zamrzivač, auto, svi bi hteli da budu gazde, imaju najbolji auto, posao, stan, više njih.

Suprotan ekonomski sistem, poznatiji kao komunizam, iako prividno plemenit , stimuliše nerad, pljačku i završava ugl opštim beznađem i tavorenjem! Mi jesmo pred Bogom isti, ali nemamo iste mogućnosti, niti smo uložili isti rad, isto važi za pretke i nasleđe!

Divno su pomenute zadužbine, vrlo simbolično u tom nekom progresivnom duhu, a ipak sa mnogo više osećaja za socijalnu pravdu!
 
Dalje, šta je još ostalo da prokomentarišem... a da, to uređenje koje ti pominješ, to nije čak ni neoliberalni kapitalizam. To je kombinacija neofeudalizma i pohlepničkog konzumerizma.
U kapitalizmu je problem sto ne mogu svi da budu ono sto misle da im pripada.
Pohlepa je rasporedjena ravnomerno medju ljudima. To sto neko nema mnogo, ne znaci da nije pohlepan i nezasit, vec znaci da nije uspeo da stekne.

Kod siromasnih je pohlepa ogranicena na male stvari koje su im u dometu, pa se ne vidi toliko.

A zapravo smatram da su siromasni pohlepniji od bogatih, i izuzetno su licemerni.
Poznato je da siromasni sloj drustva najvise igra igre na srecu, loto, kladjenje, kockanje. Kod nas je to jako popularno. Zasto? Jel zato sto su skromni i gnusaju se bogatstva? Ne, ne bi im smetalo da prime sedmicu od 2m evra, hoce da sa par poteza olovkom preko noci postanu kapitalisti kojih se inace toliko gnusaju. Hoce da bez rada urone u kapitalizam, a smetaju im oni koji su radom i sposobnoscu uspesni u kapitalizmu. Po zastupljenosti igara na srecu se najvise vidi sta oni koji nemaju zapravo misle o bogatstvu.
Dakle nemoralno i sebicno je imati 10 stanova stvorenih radom, ali izuzetno je posteno ici da se uplati tiket i od poslednjih 100 dindzi da se na nista dobije 200 000.
Mislim sve je to toliko licemerno da se ne treba obazirati.
 
Ma siromasni su zlo sveta XD

Samo cekam da neko na ovoj temi predlozi i finansijsku / klasnu segregaciju.

Na kraju krajeva, glavna faca i maskota ove teme i jeste izjavila da je bitnije da burzuji u BnV dobiju metro pre nego nekoliko desetina hiljada ljudi na Cukarici. 😄


Sve u svemu, ova tema je hit majke mi XD
 
Poslednja izmena:
Pa svi znaju da ja ako nesto bas zagovaram to je kupovina nekretnina i to u Beogradu ili da budem precizniji na Mirijevu a ne virtuelne stvari :) za kripto sam eventualno spomenuo da treba kupiti (kad je BTC bio $3.600) i to do 2-3% od total networth i tu sam vise puta napominjao da ako neko kupuje da treba samo malo jer je rizicno. Ovo ostalo sto Bender spominje Meta, NFT i slicno jos nisam zagovarao i ako sam posedujem land u crypto valley. Mada nije lose uzeti ali ne za vise od total 1% networth. Najcesce zagovaram samo za nekretnine u Srbiji jer je to najbolji nacin ocuvanja vrednosti (u Srbiji). Kada bi me neko pitao nekretnina ili miks. Nekretnina u Srbiji.

Ono sto Bedneru smeta je zapravo drustveno uredjenje za koje smo se izborili a koje se zove neoliberalni kapitalizam. To je osnova njegove isfrustriranosti prema svemu sto je barem delimicno povezano sa time a mene je uhvatio na zub zbog toga sto vidi kuda to vodi. (i ako nije verovao u pocetku). Drustveno uredjenje kao sto je neoliberalni kapitalizam zaista (kada se gleda iz njegove perspektive) vodi ka tome da 1% se bogati a 0.1% se bogati enormno i to bez kraja. Na kraju dolazi do tolikog ukrupnjivanja kapitala da ce nas verovatno Elon Musk sve posedovati :) Sve to stoji i ne mogu da kazem da je daleko od istine. Na zalost mi ne mozemo da menjamo sistem niti ce ovaj sistem da se menja u nekom skorijem periodu, niti je zasnovan samo u Srbiji. To je globalna stvar koja je odlucena davnih dana i krenulo se u tom pravcu. Sve sto mozemo jeste da se pridruzimo tom sistemu. Da se prilagodimo kako da najbolje funkcionisemo u takvom sistemu. Zato isfrustriranost ne pomaze, vec pomazu saveti kako (kada je sistem vec takav) omoguciti sebi i drugima oko sebe da najbolje prodju u takvim okolnostima. Ja na ovom formumu dajem svoje misljenje ali svakako svako mora za sebe da razmislja sta je najoptimalnije. Nije lose cuti razlicite perspektive ljudi i zapravo videti da postoje i razliciti pogledi na svet i razlicita misljenja.

Evo ga jedno moje misljenje konkretno
-------------------------------------------
Vecina na ovom forumu misli da smo mi u sred nekog "balona" koji eto samo sto nije pukao i kad pukne onda ce sve da bude zesce jeftino jer ce jelte svi da prodaju sve sta su kupili samo da bi preziveli. To je definicija misljenja vecine na forumu po pitanju cena nekretnina.

Ja mislim da mi nismo ni u kakvom balonu vec da su cene ispod onoga sto bi trebale da budu za ovakvu ekonomiju. Razlog je psiholoski jer postoje ljudi kao Bender koji ne mogu da shvate da kvadrat na Dorcolu (gde on zivi) treba da bude 7.000 eura. Zbog tog problema sa prihvatanjem realnosti cene su ispod onoga sto realno treba da vrede.
Ne postoji ni jedan drugi razlog. Na primer neko da oglas 100.000 eura stan od 30m2 na Dorcolu. Kupci imaju psiholoski problem da prihvate da plate toliko znajuci da je do maltene juce bio 60.000 eura. Ono sto kupci a i prodavci ne uzimaju u obzir jeste da je FUNDAMENTALNA ekonomija poremecena onog trenutka kada su odlucili da dosipaju jos fiat valute u sistem. Taj poremecaj se jos uvek nije prilagodio sa cenama nekretnina jer kupci i prodavci ne mogu da prihvate novu realnost.

Moje je misljenje da ce stampanje morati da se nastavi.

Ono sto ce pokusati da obuzdaju je inflacija da bi nastavili stampanje. To je u praksi podizanje kamatnih stopa. Zasto kamatne stope?
Zato sto vlada misljenje da dizanjem kamatnih stopa ce obeshrabriti jedan deo kupaca da kupuje nekretnine a poznato je da nekretnine ucestvuju u racunici za inflaciju.
Ono sto ne kazu jeste da ce se stampanje SVAKAKO nastaviti. Takodje mislim da ce pokusati da obuzdaju akcije na berzi (dodatnim oporezivanjem) ili cene nekretnina podizanjem kamatnih stopa. (zato sto te dve grupe podizu inflaciju znacajno).

Treba razumeti da sto se Srbije tice
1.) Euribor je jos uvek negativan
2.) Stampanje ce se svakako nastaviti
3.) korekcije su kratkotrajne.

Evo jednog odlicnog videa
Nikako ne drzati kes i uletati sve sta imas u nekretnine i jos na kredit! Najvaznije nikako ne cekati vec uletanje glavom kroz zid!
Све је погрешно. Past performance is no guarantee of future results. Овај лик из видеа прича у роковима од 100 година... бахахахаха Ја поставих граф-спрдњу са агрегатним берзанским вредностима од 1300те до данас...
Фундаментали се не могу мењати, то је оно што их чини фундаменталима. Пумпање не мења фундаментале.
Не знам ни одакле да почнем.
Иначе, BTC иде на 20 000.
 
Vrh