Šta je novo?

Cene nekretnina

Deluje da imas nedovoljno informacija ili da dosta informacija koje ti nedostaju generises samostalno nekim svojim algoritmom zakljucivanja.

Kupovina nekretnine placanjem u gotovini uz unosenje celog iznosa na KP ugovora je savrsen nacin da se kupac oslobodi novca za koji nema dokaz o poreklu. Prodavac posle bez problema raspolaze dalje tim novcem jer poseduje dokaz o poreklu - prethodno sklopljen KP ugovor overen kod prepostenih notara.

I to je samo jedan od scenarija koji se primenjuju u praksi bez bilo kakvih problema.

Pretpostavljam da svojim pisanjem zelis da dokazes kako je procenat prljavog novca u nekretnima (jako) mali i/ili isti kao sto je uvek bio jer ima nekih koji veruju svemu sto narod priča po carsiji pa misle da je taj procenat prljavog novca jako veliki?
 
Naravno da je pranje novca jedan od ključnih generatora ludila na tržištu nekretnina Beograda, ali i Srbije…mehanizmi kako se to radi nisu dostupni običnim smrtnicima, jel ono beše Hypo otišao pod led, a Raiff jedva pretekao pre koju godinu … na sve to imamo cene materijala, jedan od najgorih koruptivnih sistema u istoriji Srbije, konflikt i histerično resavanje kesa iz svih valuta…
 
Meni su u banci savetovali da napravim fitkivni ugovor o poklonu sa nekim iz porodice i overim kod notara kada sam doneo 60k eur na salter, jer nisu hteli da uvaze isplatni listic iz druge banke za taj iznos. Nisam ulazio dublje u tematiku i da li se placa porez kad je 1. koleno u pitanju, ali sve na foru moze.
 
Ne placa se kada tebi roditelji poklanjaju, a mislim da je tako i medju supruznicima. Da ubacis kes u banku nije problem, ali je problem da opravdas poreskoj, posebno ako ikada zazivi zakon o poreklu imovine pa krenu da cesljaju, ali tu bi izbila buna u narodu jer su mnogi radili i rade na crno. Sem toga nijedna bu**** ne ubacuje tek tako ogromne kolicine neopranog prljavog novca u banku vec se to provuce kroz razne firme i fiktivne usluge pa onda zavrsi na racunu.

Preko kripta moze najlakse da se opere, platis 15% drzavi, neki procenat menjacnicama i cist si.
 
Pa da ali ako je to sve tako postoji onda višak koji će se pre ili kasnije pojaviti na tržištu? Ili neće?
 
Pa sve i da ima tog pranja novca koliko se prica, ja mislim da je razvijena gradjevinska industrija veliki plus za ceo narod. Pa pola bdp danas dolazi od pokrenute gradjevine. Pre 10 godina nije valjalo sto je sve stalo i sto su lopovi odneli iz drzave sve sto se moglo, po recima naroda, sada ne valja kada lopovi vracaju novac u drzavu. Cinjenica je da se danas zivi bolje upravo zbog pokrenute privrede i gradjevinarstva, sa kojim novcem ne znam, ali prosperitet objektivno postoji. Ne mislim da je to mnogo ni do vlasti, vec mislim da je zbog povoljnog trenda u svetu sto se tice upumpavanja kesa kao vid sanacije krize iz 2008. Danas svi plivaju u kesu, sto i potvrdjuje nepostojeca kamata na stednju. Da li je odrzivo ne znam, ali sada je trenutno bolje nego sto je bilo.
Kes se sliva u nekretnine zato sto se konstantno upumpava u narod na nivou sveta. Prirodno je da se taj kes na kraju grupise kod manjeg broja ljudi koji su u mogucnosti da ga uloze u stanove, dok inflacija ne pojede.
 
Pa sve i da ima tog pranja novca koliko se prica, ja mislim da je razvijena gradjevinska industrija veliki plus za ceo narod. Pa pola bdp danas dolazi od pokrenute gradjevine. Pre 10 godina nije valjalo sto je sve stalo i sto su lopovi odneli iz drzave sve sto se moglo, po recima naroda, sada ne valja kada lopovi vracaju novac u drzavu. Cinjenica je da se danas zivi bolje upravo zbog pokrenute privrede i gradjevinarstva, sa kojim novcem ne znam, ali prosperitet objektivno postoji. Ne mislim da je to mnogo ni do vlasti, vec mislim da je zbog povoljnog trenda u svetu sto se tice upumpavanja kesa kao vid sanacije krize iz 2008. Danas svi plivaju u kesu, sto i potvrdjuje nepostojeca kamata na stednju. Da li je odrzivo ne znam, ali sada je trenutno bolje nego sto je bilo.
Kes se sliva u nekretnine zato sto se konstantno upumpava u narod na nivou sveta. Prirodno je da se taj kes na kraju grupise kod manjeg broja ljudi koji su u mogucnosti da ga uloze u stanove, dok inflacija ne pojede.
Dobro je za građevinsku industriju i povezane sa njima. Dobro je za državu zbog poreza i uticaja na bdp. I to je to.

Loše je za građane koji više odvajaju za stanovanje (kupovina za keš, učešće za kredit, rata kredita) a to smanjuje ostatak kupovne moći ili bude jedan od okidača za iseljavanje, nezasnivanje porodice (a imamo problem sa svim tim).

Dodatno je loše jer država previše zavisi od prljavog novca, a to znači povećanje moći tih ljudi. U takvoj državi većina ljudi ne želi da živi, jer tim ljudima je mesto u zatvoru a ne da kontrolišu, usmeravaju ekonomiju zemlje.

Jednostavno, to je recept za propast države. Ili bi Eskobar za Kolumbiju bio procvat (jer je unosio novac u zemlju), karteli po Meksiku šansa za privredu itd.
 
Ako je sada pranje novca toliko uznapredovalo, ja se ne secam da su se ljudi 2013., kada nije bilo gradnje a samim tim ipranja, hvalili kako super zive.
Ceo razvijeni svet je izgradjen na finansijskim akrobacijama sposobnih ljudi.
Britanija je bogata upravo zbog zdusnog primanja prljavog novca.
London siti je izdvojeni nedodirljivi finansijski sistem unutar londona jako mracne istorije koji upravlja poreskim rajevima po raznim ostrvima koja su nekada bila britanske kolonije. A znamo ko koristi poreske rajeve.
Ima primera i suprotnih od kolumbije, treba samo dobro iskoristiti sav taj novac, iako nije cist.
 
Ova temna je zapravo vrh, kad uzmes i vratis se par meseci pa i par godina nazad i uvek vidis istu pricu / Balon Puca, Korona sve odlazi u k, samo prodju izbori to je to, 2017. - "Do kraja godine sve pada, pranje novca ne odrzivo je", "Iz pouzdanih izvora sacekajte jos koji mesec nemojte se zaletati" Brdo statistike i strucnjaka na sve strane, a na kraju stvari u realnosti uvek ispale skroz drugacije

Poruka ljudima koji prate ovu temu i u procesu kupovine su, ili razmisljaju o kupovini, posto sam i sam prosao kroz isto, i proveo dane gledajuci ovaj forum razmisljajuci da li se zalecem ili ne. Slusajte sebe i sta vama treba, internet nikad nije bio mesto za racionalizovanje nekih odluka, presaberite kockice sami i vidite da li vam se nesto isplati ili ne i to je to
 
Aman ljudi, ko jos cita forum i odlučuje, svi odgovori na pitanja koja imate su na terenu, obilazite starogradnju, razgovarajte sa agentima, obilazite novogradnju, razgovarajte sa ljudima…pitajte na sto mesta i kreirajte svoje mišljenje, ovde se deo ljudi zafrkava, deo pokušava da utiče , probajte da ne budete to vi na koga može forum da utiče …ako kupujete za život i imate održivu finansijsku konstrukciju nema boljeg trenutka za kupovinu…
 
Ako je sada pranje novca toliko uznapredovalo, ja se ne secam da su se ljudi 2013., kada nije bilo gradnje a samim tim ipranja, hvalili kako super zive.
Ceo razvijeni svet je izgradjen na finansijskim akrobacijama sposobnih ljudi.
Britanija je bogata upravo zbog zdusnog primanja prljavog novca.
London siti je izdvojeni nedodirljivi finansijski sistem unutar londona jako mracne istorije koji upravlja poreskim rajevima po raznim ostrvima koja su nekada bila britanske kolonije. A znamo ko koristi poreske rajeve.
Ima primera i suprotnih od kolumbije, treba samo dobro iskoristiti sav taj novac, iako nije cist.

Tačno je to da je London izgrađen na tom prljavom novcu. Ne samo oni, Luksemburg, Švajcarska you name it.

U čemu je razlika između Medeljina, Huareza sa jedne strane i Londona, Ciriha sa druge strane?

Nisu isti zar ne? A i u jednim i drugim postoje milijarde od droge.

Stvar je u tome što si u Londonu i Cirihu dobrodošao sa novcem, nebitno kako zarađenim (isključujem dešavanja oko Rusije), ali moraš da živiš po njihovim pravilima.

Nama naši narkodileri (kao i u Kolumbiji, Meksiku) postavljaju svoja pravila.

Recimo kao što se smatralo za dobro u exJu kad su kriminalci slati u inostranstvo da se tamo bave kriminalom, a ovde sve mirno (ovde su trošili novac). To je podnošljivo (može da se okrene glava).

Ali kad ti u tvom gradu kopiraju brutalnost meksičkih kartela, ili švercuju količine dostojne kolumbijaca, e onda je to druga stvar.

Kad kriminalci kontrolišu sud, tužilaštvo, politiku onda to nije London ili Cirih nego je to Medeljin. A to jelte nije dobro.

Po mom mišljenju.

I zato imamo grad gde je prosečna plata 500-600€, a kvadrat stana 1500+€.
 
Pa dobro, duri se tu ko malo dete ako ti je tako lakše. Ja kažem kako jeste, ti pišeš kako bi voleo da bude. Pa kome šta draže.
 
Ti prvo definiši šta je to socijalna kategorija pa možemo da raspravljamo da li je to stan ili nije.

Kao što je Bocko napisao, ako lekar ne može da priušti kupovinu stana, onda ko može?

Pogledaj gde to ima i biće ti jasno u kom smo društvu.

I zato se priča ekonomskom, ne socijalnom, delu priče. Ko su ljudi koji vuku cene na gore? Ako kod nas lekar, inženjer, vozač... ne kupuje, ko kupuje?

IT, dijaspora, kripto, preduzetnici ok, ali to nije ništa bolje nego u okolnim državama.

Ili smo najbogatiji narod u Evropi kojima ostaje najviše na kraju meseca nakon svih troškova, ili nizak udeo kredita u kupovinama signalizira nešto drugo.

Lako se onda dolazi do korupcije, da policajac sa platom 70-80k ima više nekretnina, ili lekar sa platom od 100k.

Ostali koji ne pristaju na to jednostavno odu.
 
Nedostajuca karika.
Izvori finansiranja i koliko je to "dobro" za Srbiju.

 
Pa dobro, duri se tu ko malo dete ako ti je tako lakše. Ja kažem kako jeste, ti pišeš kako bi voleo da bude. Pa kome šta draže.
Ja kažem kako treba sistem da funkcioniše a ne socijalna politika jer je to nešto drugo.

I da izaziva sadašnje stanje stvari druge velike probleme na dugi rok.
 
Idealan svet i sistem ppstoje samo u teoriji. U praksi ppstoje mnogi faktori koji namto uticu.
Priroda jednostavno nije postavljena tako da svima bude dobro i da su svi jednaki. To je teznja coveka koji idealizuje, ali ne moze se protiv prirode u potpunosti.
Evo uzmimo na primer musko zenske odnose u kojima su resursi isto ograniceni i imaju vrednoat, ne moramo o stanovima. Neko je privlacan, harizmatican, pun samopouzdanja i ima 5 zena koje cekaju u redu. A neko je dosadan, neugledan, ne zna sa ljudima i nema ni jednu zenu, iako je mozda bolji, tolerantniji i posveceniji covek od onog koji ima 5 komada. Eto protumaci mi sistem pravde u ovoj oblasti. Sta sada treba ovaj sto nema ni jednu da kaze da drzava treba da uradi nesto da svi imaju po jednu zenu da bi njemu bilo lepo. Eto ja mislim da sistem treba da funkcionise da svako ima zenu i da nema tih razlika, pa ipak nije tako niti ce biti.
Nema toga, to ti je sto ti je. Za sta se izboris, i za sta mozes da se izboris, to i imas, mnogo tu ima faktora, niko nece vuci za tebe, drzava je tu samo pozadina.
I ono so je najvaznije, nema na ovoj planeti sve za svakoga sto bi pozeleo da ima, prirodno je da ce neko biti nezadovoljan i da mora postojati borba za to nesto.
 
Ovo bi bila dobra osnova za neku doktorsku disertaciju: "Cene nekretnina kroz musko zenske odnose sa posebnim osvrtom na ljubomoru kao generator neistina o pranju para kroz BNV investicione solitere"

A uz doktorsku diseratciju, zna se,odmah dodje 24 stana.
 
Poslednja izmena:
O tome se i priča.
U civilizovanom svetu možeš imati samo jednu ženu/muža.

Kad ti ta/j dosadi, izgubiš interesovanje, nešto se promeni... nađeš novu/og i tako dalje.

To da pojedinac ima 20 žena postoji na ovom svetu, ali to je malko drugačija civilizacija.

U ovom delu sveta gde smo mi, većina može da nađe partnera. Naravno u skladu sa svojim sposobnostima.

Ovo što se dešava sa nekretninama je ekvivalent pravu prve bračne noći, tj. srednji vek.

Postoji razlika između prosečno lepog/uspešnog čoveka, debelog/neuspešnog/ružnog i uspešnog top modela.

Da se takvo neko vreme vrati, naravno da ljudi ne bi sedeli i palamudili kako je to normalno, uspešni dobijaju najviše, ćuti i sedi gde si, nego bi partnere potražili na drugim stranama.

Ako čovek ne može da kupi nekretninu u Srbiji u mestu gde radi, ili iznajmljuje po normalnim uslovima, manji deo će da pristane na to, veći deo će šansu potražiti na drugom mestu.

I to je ono što se dešava.

A uspešni narkodileri nek gomilaju žene (ovaj stanove) koliko hoće.
 
Za sta se izboris, i za sta mozes da se izboris, to i imas, mnogo tu ima faktora, niko nece vuci za tebe, drzava je tu samo pozadina.
Mislim stvarno komično :)

Pa ne živimo u paleolitu da se neko za nešto izbori za pećinu i da neko vodi čopor žena i deca.

Postoje zakoni i pravila treba da se poštuju i ništa više a ne neko da se izbori ili ne. Možeš da se izboriš u konkurenciji sa jednakim a ne da se boriše sa nekim ko je van zakona. To ovde ljudi i pišu sa osvrtom i posledicama koje nepoštovanje zakona i pravila ima na cene nekretnina.

Znate i vrlo dobro sve nego ovde terate neku zezanciju iz Vama poznatog razloga. Stvarno svaka Vam čast sa komentarima :)
 
Zakoni nisu prirodna pojava. To da li ce se postovati zavisi iskljucivo od ljudi koji ce ih se drzati.
To sto se ovde ne postuju zakoni samo govori da oni koji su za postovanje zakona nisu dovoljno sposobni i jaki, pametni i borbeni da pobede one koji za to nisu.
A to morate sami popraviti borbom, ali ne borbom u fazonu pisanja po internetu "lopovi i dileri kupuju stanove bla bla".
Da li je nelegalno to sto neko ima pet stanova? Ako je sposoban, po zakonu moze da ima i 105.
Svako kome se to ne svidja, mora da se bori da to promeni, ali legalno.

Da ali ovde se govori kao da su svi kupili nelegalno nekretnine, a svi posteni nisu u mogucnosti. Sto uopste nije tacno. I da je cena zbog toga skocila 6x, inace bi bilo 400e na terazijama i doktor bi kupuo stan za pet godina.
I 2014 kada smo ustanovili da nije bilo pranja novca jer nije bilo gradnje, doktormisto nije mogao da kupi stan za 5 godina.
 
Poslednja izmena:
To sto se ovde ne postuju zakoni samo govori da oni koji su za postovanje zakona nisu dovoljno sposobni i jaki, pametni i borbeni da pobede one koji za to nisu
Ma jok, zamena teza i loš predlog. Dovoljno je sagledati i informisati se i sačekati pad koji je neminovan sviđalo se to nekome ovde ili ne.
Tako i za 2008. mnogi su ignorisali pokazatelje pa tržište i ekonomija na kraju sve to dovedu u ravnotežu.. to su i prirodni zakoni.
 
Vrh