Šta je novo?

Cene nekretnina

Sitaucija nije najbolja. Prevelik porast cena građevinskog materijala dovodi do daljeg poskupljenja stanova navodno, međutim sa porastom cena i bez njih prodaja stanova je umanjena.Rešenje? Ili da investitori (uz pomoć države) snize cenu stanova za minimum 30%, ili će cene još, i više otići u ambis ka dole. Zašto, kako? Država ima bdp preko 40% zahvaljujući stanogradnji (tesari, inženjeri, arhitekte, stovarišta, prevoznici, šljunkare...), e sad zamislite kad se zaustavi stanogradnja za samo trećinu, kako će se odraziti na sve.Nešto se mora preduzeti kako bi se povećala prodaja stanova.
 
Taj postotak od 60-70% investiciono kupljenih stanova konstantno pominjes kao cinjenicu a pitanje je da li je tacan. To je neko napisao u nekoj analizi i pitanje je na sta je uopste konkretno mislio i da li je uopste u pravu, i kako bi uopste mogao da ima te podatke.
Da prođemo uveče oko 21h pa da slikamo?

Podatak za statističkog zavoda je da je brže raste broj novih stanova u odnosu na rast broja stanivnika.
 
@Sava Sava Stvar je poprilicno jednostavna ljudi koju prodaju u vecini slucajeva odustaju od prodaje jer ne mogu da dobiju kolicinu para koja im treba da bi na drugom mestu kupili nesto sto je takodje precenjeno. Kupci odlazu kupovinu jer osecaju nesigurnost zbog recesije koja kuca na vrata. U svakom slucaju bice veselo u narednom periodu.
 
Da prođemo uveče oko 21h pa da slikamo?

Podatak za statističkog zavoda je da je brže raste broj novih stanova u odnosu na rast broja stanivnika.

Hocemo li proci pored svake novogradnje u Bg ili samo pored BNV?

Ljudi koji sada kupuju stanove za zivot nisu novorodjene bebe vec uglavnom ljudi rodjeni 80ih i 90ih. Da li je stanogradnja za prethodnih 30 godina konstantno nadmasivala broj rodjenih ili su tu postojali periodi kada se stvorio manjak koji se sad nadoknadjuje?
 
Da prođemo uveče oko 21h pa da slikamo?

Podatak za statističkog zavoda je da je brže raste broj novih stanova u odnosu na rast broja stanivnika.
Rast broja stanovnika nije preduslov za rast potrebe za vecim brojem stanova. Navike i stil zivota ljudi se menjaju, a imamo (zahvaljujuci Vucicu) bolji standard nego ikada u novijoj srpskoj istoroji.

- Sve je redje da vise generacija zive po istim krovom
- Ljudi se razvode, do juce su ziveli u 1 stanu sada su im potrebna 2 stana
- Bolje da placam ratu nego kiriju. To moze zahvaljujuci boljem standardu vise ljudi da kaze
- Gastosi vise ne zele kucu sa labudovima vecu od komsijine, nego stan u bnw
 
Par informacija iz prve/druge ruke.
- Vidi se osetan rast ponude apartmana na Zlatiboru. Ima i za 1200 EUR/kvm.
- Pala je cena mrezice.
- Poznanik investitor kaze da ga u poslednjih mesec dana niko nije zvao za stanove u novogradnji.
- Zvao sam na Kopaoniku projekat u izgradnji, kazu nema cene do juna jer se menjaju cene imputa.
- Vrnjacka banja je stala sto se tice prodaje.
 
Par informacija iz prve/druge ruke.
- Vidi se osetan rast ponude apartmana na Zlatiboru. Ima i za 1200 EUR/kvm.
Uvek je na Zlatiboru bilo apartmana po 1200...ali u naselju Zova i sl, kad bi ste uporedili sa centrom Beograda to bi bilo kao recimo Borča ili Železnik i sl
Probajte da nađete centar ispod 1800-2000 za bolje zgrade sa sadržajima pa mi odmah javite, ali nema šanse, i sam tražim nešto tako...
 
Samo kažem; investitorima je sad zadnji voz da nešto preduzmu po pitanju prodaje...situacija se menja iz dana u dan, vrh talasa je bio pre 2 meseca...zamajac je stao i kreće polako u kontra smeru.
 
Samo kažem; investitorima je sad zadnji voz da nešto preduzmu po pitanju prodaje...situacija se menja iz dana u dan, vrh talasa je bio pre 2 meseca...zamajac je stao i kreće polako u kontra smeru.

Pa nisu stanovi hleb pa da se ubajate za par dana.
Ja se mozda ne razumem u dinamiku i finansijsku konstrukciju izgradnje jedne zgrade, ali zar im nije lakse da samo uspore/odloze izgradnju dok se stvari ne stabilizuju? Ako su stanovi vec izgradjeni, ne doticu ih previse ova poskupljenja, svakako mogu cekati koji mesec pre nego sto krenu sa popustima (ukoliko je zaista prodaja toliko usporila).

Za sad ne vidim nigde neke popuste, sem to sto se prica za Kulu BNV da su srezali sa 10k na tricavih 8k po kvadratu. Al to je bas ono slucaj koji je po mnogo cemu skroz druga prica u odnosu na sve druge projekte u gradu, cak i u okviru samog BNV.

Mislim da se cene mogu tvrdoglavo drzati dugo nakon sto se situacija u odnosu ponuda/potraznja preokrene u korist kupaca. Videli smo to vec sa prethodnom krizom. Nikakve mi logike nema da neko panicno krene da sece cene 30% odjednom.
 
Kako to mislite Zlatibor zabit, pa do kraja godine će se za 2 sata stizati iz centra Beograda, a 2023/4 za 1,5 sat autoputem i to normalne vožnje...
2020 prodato preko 200 a 2021 preko 1200 apartmana u novogradnji, skok od preko 500%
 
I šta radiš kada stignes u centar Zlatibora? Jedeš pljeskavice na šetalištu?
 
To i jeste problem, stanovi se neće ubajatiti kao hleb ( mogu da stoje), već problem nastaje kod toga da ako stane gradnja, sve staje, pa samim tim i cena stanova pada drastično.Nas bukvalno još građevina održava da potpuno ne bankrotiramo.
 
Ta cena je zato što nije uknjižen.
Kada krene pucanje prvi na listi je zlatibor i to ubedljivo.
 
Pozvao sam broj, uradjena je fasada, ostali su podovi. Potpisuje se ugovor, 50% se placa sada. Za mesec i po ce biti sve gotovo ( i podovi i sanitarije) i treba da se zavrsi tehnicki prijem. 1.5 mesec dana posle toga se ocekuje da ce biti uknjizeno i tada se placa ostatak 50% i dobija se kljuc.
 
Tek će da se beži iz Beograda na Zlatibor!
Ja sam hteo da kupim investiciono stan u Beogradu ali sam definitivno odustao. Danas je ceo Beograd bio blokiran a tako će biti i ubuduće, lakše će biti stići do Zlatibora, nego do B.Brda, nemamo mi problem sa svetskom ekonomijom koliko sa nekim drugim stvarima
 
A malinari sigurno nikad nece tamo nista da blokiraju?

Ili si odustao od investiranja u citavoj Srbiji, zbog dozvoljenog protestvovanja kao takvog za razliku od npr Severne Koreje?
 
Шпекулативна манија се не завршава како многи, пре свега учесници на тржишту, желе.
 
Jel moze neko da javi ove insajderske informacije ovim Izraelcima sto grade Depo. Slupace se ljudi, ne znaju kakvo je stanje na trzistu - a ne da u pretprodaji traze 5.000 po kvadratu bez da su asov zaboli. Fale im eksperti da im objasne da kupaca ni za lek.

Ja koliko cujem osim BnVa malo koja novogradnja doceka 80% izgradjenosti bez svih prodatih stanova, a manji projekti se i dalje prodaju pre gradjevinske dozvole.

Nazalost.
 
Slazem se. Kad vidim koliko agenti za nekretnine koriste buzzwords lux i centar, takve stvari ocigledno najvise pale na domacem trzistu.
 
Beograd polako puca kao mesto za investicionu kupovinu nekretnina. Zagušljiv, saobraćajno nepodnošljiv, stresan, sa slabom infrastrukturom...samo je pitanje dana kada će da pukne skroz. Videli smo puno prodatih stanova koji su bili pod "stan na dan" i usled krize "prebegli" i dalje "beže" ka Kopaoniku i Zlatiboru, banjama...

Unutrašnjost Srbije i u smislu gradova lagano stupa na scenu
 
Da nestace Beograd, uskoro se ocekuje napustanje grada Bga , i osnivanje novog glavnog grada , rasprodajte ljudi sve stanove dok jos mozete. Sav posao iz Bga i investicije preselice se negde van, ljudi ce ziveti negde npr na Zlatiboru od prodavanja pljeskavica , citajuci ovde postove , uskoro za god, dve nece vise biti ni Srbije kao zemlje verovatno.
 
Vrh