Šta je novo?

Cene nekretnina

Dakle tvoj savet je da ljudi sada u stvari prodaju nekretnine jer su precenjene?
 
Ma ko danas ima toliki novac molim Vas.
Logika treba da bude informišeš se, ne budeš lenj i kupiš ono što je potcenjeno a prodaš kad postane precenjeno...
Pa kako sa tom ispravnom biznis logikom nisi dosao do 100k e?
Ja ne ocekujem od osobe koja toliko dobro barata finansijama i ulaganjem da postavi cuveno pitanje "ko to ima 100k evra". Jer mi to govori da u praksi bas i ne vlada materijom.
A realno, preko 60% nekretnina je kupljeno iz slamarice, tako da ima ko ima, neko ko izgleda jos bolje barata finansijama, ali u praksi.
 
Pa kako sa tom ispravnom biznis logikom nisi dosao do 100k e?
Ja ne ocekujem od osobe koja toliko dobro barata finansijama i ulaganjem da postavi cuveno pitanje "ko to ima 100k evra". Jer mi to govori da u praksi bas i ne vlada materijom.
A realno, preko 60% nekretnina je kupljeno iz slamarice, tako da ima ko ima, neko ko izgleda jos bolje barata finansijama, ali u praksi.
Pustite takva privatna pitanja. To je moja lična stvar čime se ja bavim kao ni ja vas što ne pitam da li ste agent nekretnina pa se odmah javljate da podržite svaki rast cena.

13 miljardi keša je na štednji građana. Da li mislite da ti svi ljudi žele danas da kupe nekretninu i da ne mogu da spavaju jer su toliko zabrinuti i u panici da jure kao muve bez glave i otimaju se za stanove od 200 i 300k eur?
 
Ja ne podrzavam ni rast ni pad, samo kao kupac pratim cene nekretnina. Svako ko danas ima kapital je oprezan, ali ne bih rekao u panici.

Ja ne podrzavam rast cena jer mi se hoce, vec jer je realno trenutno tako. Izgleda za pad nema, na srecu ili zalost, ne odredjujem ja to.

Nisu to privatna pitanja, to cak i nije pitanje. Ja samo realno pricam sta mislim, a mislim da ulaganje na berzi nije tako laka stvar, i iza toga stojim jer ne ulazem na berzi. Dok u tvom postu pronalazim nedoslednost u stavu, jer ja ocekujem da neko ko olako promovise berzu kao vid cuvanja vrednosti umesto kupovine stana, a i sam ceka da kupi stan, vec ima nekog uspeha u tome. Ali izgleda da nije tako. Pa sam samo to konstatovao.
 
Mislim da ne bih mogao vise da se ne slozim sa tobom. Ako diskutujemo izmedju ulaganja u kompaniju koja radi i proizvodi nesto korisno i stana koji ne proizvodi nista, prosta logika mi kaze da ulozim u prvo. E sad, kao sto ces ti da se malo posvetis trzistu nekretnina i neces da kupis prvu stracaru koju ce neko da ti ponudi za 3x vecu cenu nego sto je trzisna (ili realna), tako ce neko malo da istrazi kako kompanija posluje i koliko se trenutno ceni, pre nego sto odluci da je kupi. Istorijski gledano 100 godina u nazad, berza je u proseku pobedila nekretnine za bilo koji period od 10+ godina kada se gleda prosek u svetu.
Slazem se jos nesto, nekretnine su daleko jednostavnije da se razumeju a i nas narod nesto nema poverenja u banke, ali kad neko kupi stan da izdaje prakticno sebi kupuje dodatni posao. To sa berzom nije slucaj ako se kupuje i drzi na dug period. Takodje je dosta lakse diverzifikovati na berzi, jer ti ne treba 100k evra da kupis deonicu.
 
Zašto onda nismo svi berzanski milioneri kada je tako lako? Zašto ne stavimo novac na štednju kada je isplativije? Zašto trubimo o cenama nekretnina ako nas ne zanima i bolje je ulagati u akcije?

Preplatićeš bar 15%.

Sa druge strane ako staviš na berzu imaš toliku rezervu za tih 15% u slučaju da loše investiraš a ako budeš išao na sigurno imaš +2,3% a likvidna su aktiva
Tech pada li pada, akcije variraju kao rolerkoster, Dakle ili da pretplatim 15% ili da rizikujem da izgubim sve, ili bar većinu? Nisam protiv ulaganja u berzu ili kripto (i sam ulažem) ali to definitivno nije za svakoga. Koliko ljudi se samoubije zbog sloma berze, a koliko zbog pada cena nekretnina?

Logika treba da bude informišeš se, ne budeš lenj i kupiš ono što je potcenjeno a prodaš kad postane precenjeno.. Ne znam ima li logike da kupiš sada stan od 150k i preplatiš npr 20k i onda prodaš za par godina za 130k i onda kupuješ dobra koja su bila pod inflacijom proteklo vreme?!
A kada je pravi trenutak za kupovinu podcenjenog i opet čuveno pitanje zašto svi nismo milioneri? Rekao sam već u nekim od predhodnih postova, uvek neko kuka na cene. Tako su kukali 2009-2015 da će padati još i da se ne kupuje, tako su kukali 2016-20xx da se ne kupuje jer je preskupo... Vratite postove unazad pa ćete videti da je kukanje neprestano.
 
Imamo drugu logiku ali moja je da ne treba nešto da se kupuje kad je skupo nego kad je normalna cena ili jeftino.

Sem ako ti to nije hitno pa kupuje neko sa stanovanje.
Inflacija će biti 5-6% na eur tako da ako cene ne budu rasle bar toliko to će značiti realan pad.

Kažem vam da stanovi u kvartu koji gledam stoje po godinu dana što znači da je to precenjeno ako ga niko ne želi po toj ceni.
Ja ne podrzavam ni rast ni pad, samo kao kupac pratim cene nekretnina. Svako ko danas ima kapital je oprezan, ali ne bih rekao u panici.

Ja ne podrzavam rast cena jer mi se hoce, vec jer je realno trenutno tako. Izgleda za pad nema, na srecu ili zalost, ne odredjujem ja to.

Nisu to privatna pitanja, to cak i nije pitanje. Ja samo realno pricam sta mislim, a mislim da ulaganje na berzi nije tako laka stvar, i iza toga stojim jer ne ulazem na berzi. Dok u tvom postu pronalazim nedoslednost u stavu, jer ja ocekujem da neko ko olako promovise berzu kao vid cuvanja vrednosti umesto kupovine stana, a i sam ceka da kupi stan, vec ima nekog uspeha u tome. Ali izgleda da nije tako. Pa sam samo to konstatovao.
Imamo informaciju da je nemačko tržište nekretnina precenjeno 15-40%. Dakle prisutna je slična situacija i u drugim državama, kod nas pojačana faktorima koje je Tin objašnjavao detaljno.

Dalje, imate 13 miljardi evra štednje- to je u proseku da 100.000 građana poseduje po 100.000 evra a u rekordnoj 2021. prodato je 7.000 stanova novogradnje od toga za keš oko 70% to je 5.000 stanova. Znači 5.000 prema 100.000 potencijalnih kupaca.. ti je 5%! Dakle postoji tražnja ali ne bih rekao da su ljudi u tolikoj panici. Toliko o mitu da svi beže u nekretnine... nije tačno.

Imate starogradnju koja stoji dugo u oglasima po godinu dana po cenama jednakim novogradnji?! Dakle na maximumu je nema dalje. Povećajte i tu cenu starogradnje pa neće je opet niko kupiti.. na maximumu je.

Imate projekciju ECB da će inflacija eur biti 5-6%. Očekuje se recesija i rast kamtnih stopa.
To što neko zove poskupljenje određenih roba inflacijom pa nisam siguran. Ako se menjaju relativne cene i odnosi dobara to ne znači da ulazimo u svet haos i hiperinflaciju. Energenata ima i biće ih, doćiće do pada aktivnosti po određenim industrijama i rasta cena takvih proizvoda ali to neće ostati zauvek tako.

Imate trenutno na oglasima bar 30 stranica najskupljih stanova za rentiranje da ne pišem u kom delu Bg. Dakle upitan je povrat nečega jer je standard takav da nemate 300 porodica u bg koji ce izdvojiti za rentu stana 600 eur i više. Ako imaju viška 600 eur pa kupiće ga negde van centra grada neće ga rentirati sigurno.

Osim psihološkog efekta da je investicija sigurna evo koja je računica da neko kupi nešto precenjeno jer ga je strah da će postati još više precenjeno?

Po meni gubitak sem ako evrozona ne upliva u inflaciju preko 10%-20% što nisam siguran da će dozvoliti.
 
Ljudi viču od 2016te da je skupo, a od 2018te da je precenjeno i da niko ne kupuje...
Imamo drugu logiku ali moja je da ne treba nešto da se kupuje kad je skupo nego kad je normalna cena ili jeftino.

O tome se radi. Ljudi će kukati uvek, bilo da je precenjeno ili podcenjeno. Retko ko napravi pravi izbor u pravom trenutku, zato mi nismo milioneri. Ko može znati kada je normalna cena ili jeftino?

Ja iskreno za sada sam neutralan. Period stagnacije ima indikacije da je počeo ali ostaje da se vidi gde će završiti. Cene su svakako previsoke ali isto tako ne očekujem ni povratak 2013te.
 
Imate projekciju ECB da će inflacija eur biti 5-6%. Očekuje se recesija i rast kamtnih stopa.
Ovo je upravo najzabrinjavajuce. Uprosteno, lek za inflaciju je stednja i povecanje kamatnih stopa. Suprotno, lek za recesiju je stimulisanje potrosnje, labava fiskalna politika i niske kamatne stope. Oba u kombinaciji su vrzino kolo koje vodi u ambis iz koga mislim da niko ne zna kako se izlazi.
Imate trenutno na oglasima bar 30 stranica najskupljih stanova za rentiranje da ne pišem u kom delu Bg. Dakle upitan je povrat nečega jer je standard takav da nemate 300 porodica u bg koji ce izdvojiti za rentu stana 600 eur i više. Ako imaju viška 600 eur pa kupiće ga negde van centra grada neće ga rentirati sigurno.
O, kako gresis u vezi ovoga... U neposrednom okruzenju imam dva primera stanova koji se izdaju za 450-500 eur. Renovirane starogradnje, van centralnih opstina, trosobni i cetvorosobni, sa centralnim grejanjem. Znaci, sa racunima mesecni troskovi 600-650 eur. Ni meni takvi ljudi nisu jasni, ali postoje i imaju neku logiku koja opravdava iznajmljivanje umesto kupovine na periferiji.
Kako god, to je bas mali uzorak, a cak nije ni poenta onoga sto hocu da kazem.
Bg, generalno, nije bogat grad, niti smo mi generalno bogato drustvo, ali postoji sloj ljudi, recimo 5% sa bas ozbiljnim prihodima. Ranga par desetina do stotinu-dve hiljada eur mesecno. Dalje, nekih 10-15% sa prihodima 5-10000 i tako sve na dole. Ovo naravno ukljucuje i crni i sivi i ceo spektar prihodovanja, sve do cisto belog. Da uzmemo da Beograd ima 1.1-1.3 miliona stanovnika, izracunaj koliko je to ljudi i koliko je to samo ljubavnica i ljubavnika koje vole lep zivot u ambijentu pogodnom za selfije na IG, koliko je to sinova i cerki koji vole da zive samostalno... Na kraju, zaboravljate da se stanovi masovno iznajmljuju i koriste i kao poslovni prostori i to ne samo salonci za zubarske ordinacije. Prakticno nema zgrade u gradu da na interfonu nema bar jednog pravnog lica.
 
Ne bi rekao da je tako. Mislim da je dosta drugacije (po mom misljenju)
Beograd ima 1.696.192 stsnovnika
1% je 16.961
otprilike upravo toliko ljudi u Beogradu godisnje plati dodatni porez na prihod jer su presli dve odredjene granice i placaju 10% ili 15%.

Sa stotinama hiljada eura mesecno (privatnog prihoda) verovatno ima jako mali broj a da provode vise od 6 meseci godisnje u Srbiji a pogotovo da tu i placaju porez ima jos manje i rekao bih ispod 1000 ljudi sto nije ni 0.1% a iskreno mislim da nije ni 100. pre par meseci objavljen je spisak 100 najbogatihih u Srbiji. Kada pogledas taj spisak videces da zapravo sve posle 100tog mesta i nije vise strasno :) a u prvih 100 njih 70% nije novac zaradilo u Srbiji. (objavio sam mali isecak).

Sad prihod firmi nije isto sto i prihod pojedinaca. Jos su ovde koristili multiplikatore da procene biznis vrednost sto dobodi do “inflatorne procene”.

Ono cega ima dosta po meni je dijaspora.
Tu su a nisu tu :) Samo prave bubble na trzistu :)
 

Prilozi

  • 1F476877-A399-4207-8186-20906FB86D12.png
    1F476877-A399-4207-8186-20906FB86D12.png
    462 KB · Pregleda: 161
  • 49065930-B068-469B-8201-D953BF3AEADE.png
    49065930-B068-469B-8201-D953BF3AEADE.png
    329,2 KB · Pregleda: 173
Imam utisak da vam jako puno stalo da nam svim objasnite da su cene realne i da će još rasti
Nije baš jasan vaš motiv za to
Samim tim i vaše izjave nisu baš relevantne iako negde i pogodite

Evo dole izvor o strukturi štednje gradjana i tačni podaci o broju partija - primer štedni ulog do 500 eur drži 4 miliona gradjana

Moja teza je da imate svakako uzoroke koje je Tin spominjao. Ali sve ima svoje ograničenje jer na kraju dođe se do toga šta je ekonomski isplativo

Čisto za one koji žele objektivno da komentarišemo, dakle ako je prodato 7.000 novogradnje u 2021 i verovatno su jedan deo kupili i gastarbajteri i kompanije, neka bude da je 5000 naših rezidenata fizičkih lica kupilo nobogradnju nekretninu u Bg. to znači da od potencijalno 250.000 ljudi fizičkih lica samo 5.000 je kupilo nekretninu?! To je 2%.

A imamo potencijalno

Izvor: https://www.nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=16905&konverzija=yes

1648622858059.png
 
Imam utisak da vam jako puno stalo da nam svim objasnite da su cene realne i da će još rasti
Nije baš jasan vaš motiv za to
Samim tim i vaše izjave nisu baš relevantne iako negde i pogodite

Evo dole izvor o strukturi štednje gradjana i tačni podaci o broju partija - primer štedni ulog do 500 eur drži 4 miliona gradjana

Moja teza je da imate svakako uzoroke koje je Tin spominjao. Ali sve ima svoje ograničenje jer na kraju dođe se do toga šta je ekonomski isplativo

Čisto za one koji žele objektivno da komentarišemo, dakle ako je prodato 7.000 novogradnje u 2021 i verovatno su jedan deo kupili i gastarbajteri i kompanije, neka bude da je 5000 naših rezidenata fizičkih lica kupilo nobogradnju nekretninu u Bg. to znači da od potencijalno 250.000 ljudi fizičkih lica samo 5.000 je kupilo nekretninu?! To je 2%.

A imamo potencijalno

Izvor: https://www.nbs.rs/sr/scripts/showcontent/index.html?id=16905&konverzija=yes

Pogledajte prilog 132524
Suština je da ne idu svi u nekretninu i da žarko žele da to urade
 
Pa sta znam, taj podatak o stednji moze znaciti da jos ima ‘suvog baruta’ koji moze uleteti na trziste.

Svakako da ona teza ‘ko ima te pare’ ne stoji jer ocigledno ima ljudi koji sede na dovoljno novca.

Tu sigurno ima ljudi koji stede iz drugih razloga ali sigurno da ima i odredjeni procenat buducih kupaca. Ja sam u toj statistici a ja sam vec usao u kupovinu, samo novac jos nije isplacen.
 
Kad kupis stan npr u BNV. Novac moras maltene odmah alocirati za kupovinu i negde mora da bude.

Na primer ja dodjem ovima iz BNV jos 535.000 eura. Mogu ili da ga drzim na racunu u US ili na racunu u Srb ili da ga uplatim
u BNV. Meni je nekako najlogicnije da ga drzim u Srb u Eurima dok ne dodje konacan datum za isplatu. Verovatno jos ima takvih s obzirom da su prodali i da prodaju veliki broj stanova.

Dobro ima sigurno i onih koji ne drze nego se nadaju da ce ostvariti neku buducu zaradu i da ce tako isplatiti. Meni je to rizicno da racunam na buducu dobit jer sta ako je ne bude, pa drzis u banci tih 2-3 god.
Drugo mozes ti i da isplatis sav novac BNV-u ali i to je mozda mali rizik. Mada iskreno i banka je rizik (ne znas sta je gore).

Tako da ta stednja ne mora da bude bas stednja nego privremeni novac dok ne stigne isplata po ugovoru.
 
Onda oni koji imaju preko 100k eur ima ih 9.000 u Srbiji

Oni su onda svi kupili stanove novogradnje jer je prodato npr 5.000 stanova za keš u 2021 i slično u 2020. i dobili su ključeve ali drže novac i dalje na računu.

Kada budu svi prebacili novac da očekujemo da će štednja pasti sa 13milijardi eur na oko 6-7 miljardi eur.

Ali to je to onda to od kupovine fizičkih lica iz Srbije za keš jer će ostati jedno fizička lice sa depozitima preko 10k na računu njih oko 250.000-300.000 fizičkih lica i oni ostaju da se nadmeću za kupovinu narednih 5.000 stamova novogradnje. Izvisiće njih 245.000 ali njih 5.000 će biti spašeni da ne dožive propast.
 
Pa to pokušavaju neki od nas ovde i da objasne
Neki objašnjavaju poreklo novca tih 8,000 fizičkih lica koji svake godine zarade novih 200k eur a neki da ovo nije održivo i isplativo.

Da kažemo i da ih ima i da će kupovati nekoliko godina svake godine po jednu ili dve nekretnine. Opet moguće je jer ima npr generalnih direktora koji zarađuju dobro, da li ih ima toliko pitanje je. Ali oni takođe imaju i poznanstva i znaju da investiraju i na berzi i ne plaše se da ulože i u stranoj zemlji ili kod nas u biznis itd. Da kažemo da će zanemariti da kupe to isto u Španij ili drugim tržištima gde mogu to posle i da prodaju i rentiraju.

Pitanje je šta da rade posle sa tih 5-10 ili 20 nekretnina u Beogradu? Kome će moći da je prodaju i po kojoj ceni i po kojoj ceni da je rentiraju da bi to bilo isplativo?
I pretpostavljam da će oni sami nastaviti sa tom praksom kupovine i narednih 10 godina da bi se održala ta cena?
 
Moja teza je da imate svakako uzoroke koje je Tin spominjao. Ali sve ima svoje ograničenje jer na kraju dođe se do toga šta je ekonomski isplativo

Te teze, kao jedini pokretači cena u Srbiji, smo više puta spominjali da ne piju vodu. Oni jesu jedni od uzroka ali ne i jedini uzroci povećanih cena u odnosu na 2016tu godinu

"motori" rasta cena nekretnina u Srbiji:

1. zakonom zabranjen promet cca 1,36 mio objekata
2. nelegalni izvori traznje (korupcija, kriminal...) podrzani rastom spoljnog duga
3. agresivni marketing: "kupite sad ili nikad jer ce biti mnogo skuplje".
...uklanjanjem bar jednog od ova tri uzroka, cene padaju.

1. Nelegalni objekti su bili zabranjeni i pre, kada su cene bile niže i kada su padale. I pre, a i danas se takvi objekti prodaju. Većina tih objekata su kuće po periferijama, dozidani objekti, možda i neuslovni za normalan život i ne mogu nikako direktno uticati na cenu novogradnje, pogotovo u centralnim opštinama. Mogu uticati na starogradnju ali opet pitanje je koliko jer se ne zna šta sve ima u ponudi. Svakako su starogradnje danas preskupe pa bi njihov pad mogao uticati na pad i novogradnji ali samo u nekoj meri jer dosta zavisi i od objekta i od lokacije. Zaključak - teza ne pije vodu. Uticaja ima ali ne toliko da bude glavni pokretač rasta od 2016-2018te godine.

2. Čuveni kriminal no niko da odgovori šta je sa tim kriminalcima kada cene padaju? Da li oni tada odu na godišnji odmor od kupovine nekretnina ili šta? Kriminal nije izmišljen juče, niti je bilo koja predhodna vlast bila cvećka. Dakle pravi kriminal nema glavnog uticaja. Ima uticaja ako kriminal posmatramo kroz sve nezakonito, onda jeste od glavnih pokretača jer je bar 90% nas kriminalno. Svi gledaju kako da ne plate porez, ugovori o poklonima, neprijavljivanje zarade, neplaćanje poreza na prihod, rad na crno, šverc... Tako da niko da definiše na koji se tačno kriminal misli. Zaključak - ako se posmatra kriminal kao kriminal (droga, pranje para, vlast...) teza ne pije vodu.

3. Čuveni Pera agent. Agentima je bitna prodaja. Naravno da im odgovara veća cena zbog veće provizije ali im više odgovara broj prodaja. Da nema nikoga da kupi po tim cenama cene ne bi bile ovakve. Svakako svi gledaju da izbegnu agente pa kupuju direktno od investitora osim kada je nekretnina vezana za agenciju. Agresivni marketing postoji i ima uticaja ali kao što rekoh dok ima ljudi spremnih da plate odredjenu cenu cene će biti ovakve. Služe se manipulacijama da neatraktivne stanove prodaju pre da bi atraktivnije prodali po većoj ceni "jer je sve drugo već prodato". Zaključak - teza da je Pera agent glavni pokretač cena u Srbiji ne pije vodu.

Pričali smo ranije. Na cene utiče sve i mnogo toga se mora poklopiti da cene krenu da rastu, nije dovoljan jedan od ova tri navedena razloga, ali svakako i 1 i 2 i 3 i 4 i 5 i 6... imaju uticaja.
 
Da kažemo i da ih ima i da će kupovati nekoliko godina svake godine po jednu ili dve nekretnine. Opet moguće je jer ima npr generalnih direktora koji zarađuju dobro, da li ih ima toliko pitanje je. Ali oni takođe imaju i poznanstva i znaju da investiraju i na berzi i ne plaše se da ulože i u stranoj zemlji ili kod nas u biznis itd. Da kažemo da će zanemariti da kupe to isto u Španij ili drugim tržištima gde mogu to posle i da prodaju i rentiraju.

Pitanje je šta da rade posle sa tih 5-10 ili 20 nekretnina u Beogradu? Kome će moći da je prodaju i po kojoj ceni i po kojoj ceni da je rentiraju da bi to bilo isplativo?
I pretpostavljam da će oni sami nastaviti sa tom praksom kupovine i narednih 10 godina da bi se održala ta cena?
Investiranje u Srbiji je jako ograničeno nažalost pa se i mnogi koji imaju novac odlučuju za nekretnine. Imam jednog poznanika koji se bavi pružanjem nekih usluga i posluje sa jednom firmom čiji direktor ima trenutno 9 stanova, od toga 7 u Beogradu koje rentira. Uvek pokrenemo tu temu u fazonu nije nam jasno zašto. Kaže čovek živi na relaciji kancelarija - stanovi, privatni život maltene i da nema i kad pogledaš, postoje ljudi koji ne znaju kada je dosta.
 
Investiranje u Srbiji je jako ograničeno nažalost pa se i mnogi koji imaju novac odlučuju za nekretnine. Imam jednog poznanika koji se bavi pružanjem nekih usluga i posluje sa jednom firmom čiji direktor ima trenutno 9 stanova, od toga 7 u Beogradu koje rentira. Uvek pokrenemo tu temu u fazonu nije nam jasno zašto. Kaže čovek živi na relaciji kancelarija - stanovi, privatni život maltene i da nema i kad pogledaš, postoje ljudi koji ne znaju kada je dosta.
Pa nek imaju nije sporno. Znaci kazemo da njih 8.000 najbogatijih prihoduju po 2,5 milijardi eur godišnje i kupuju po 1 nekretninu na svake dve godine. Cena svake takve nekretnine je po 300k eur.

Koja je računica?

I to će da traje npr 10 godina. Svaki generalni direktor kompanija u Srbiji će da poseduje po 10 nekretnina.

Ako neko može samo da kvantifikuje - ako ih on stiče po ceni od 300k eur po kojoj ceni ih rentira i posle po kojoj ceni će ih prodati i kome ako svi oni imaju takve nekretnine i to po 10-20 takvih nekretnina?
 
To je pitanje za te direktore. Napisao sam da slična pitanja postavljamo i diskutujemo kada se nadjemo kolega i Ja. Kako, zašto ne znamo ali eto, jedan čovek ima 9 stanova. Možda tu vidi neko čuvanje vrednosti uz prihod od iznamljivanja, ko zna. Što se kaže, sigurica. Ljudi moraju da jedu i da žive negde, sve ostalo je prolazno. Šta znam, pokušavam da razmišljam kao neki takav.
 
To je pitanje za te direktore. Napisao sam da slična pitanja postavljamo i diskutujemo kada se nadjemo kolega i Ja. Kako, zašto ne znamo ali eto, jedan čovek ima 9 stanova. Možda tu vidi neko čuvanje vrednosti uz prihod od iznamljivanja, ko zna. Što se kaže, sigurica. Ljudi moraju da jedu i da žive negde, sve ostalo je prolazno. Šta znam, pokušavam da razmišljam kao neki takav.
Moj utisak je da je sporno da to može da se dešava na dugi rok. Može da utiče u kratkom roku zbog ovog dešavanja jer nema računice na dugi rok naročito ako je od strane ljudi koji su najbogatiji u zemlji. Ako je neka druga priča onda to ti je što ti je moj Timotije. Gini koeficijent će da razvali pa kud koji mili moji
 
Da kažemo i da ih ima i da će kupovati nekoliko godina svake godine po jednu ili dve nekretnine. Opet moguće je jer ima npr generalnih direktora koji zarađuju dobro, da li ih ima toliko pitanje je. Ali oni takođe imaju i poznanstva i znaju da investiraju i na berzi i ne plaše se da ulože i u stranoj zemlji ili kod nas u biznis itd. Da kažemo da će zanemariti da kupe to isto u Španij ili drugim tržištima gde mogu to posle i da prodaju i rentiraju.

Pitanje je šta da rade posle sa tih 5-10 ili 20 nekretnina u Beogradu? Kome će moći da je prodaju i po kojoj ceni i po kojoj ceni da je rentiraju da bi to bilo isplativo?
I pretpostavljam da će oni sami nastaviti sa tom praksom kupovine i narednih 10 godina da bi se održala ta cena?

Ja znam dvojicu, ajd recimo, ultrabogatih za naše uslove. I ne gomilaju stanove. Naprotiv, prave ih za one koji misle da ih treba gomilati.
;)
 
Moj utisak je da je sporno da to može da se dešava na dugi rok. Može da utiče u kratkom roku zbog ovog dešavanja jer nema računice na dugi rok naročito ako je od strane ljudi koji su najbogatiji u zemlji. Ako je neka druga priča onda to ti je što ti je moj Timotije. Gini koeficijent će da razvali pa kud koji mili moji
Oni prave neku računicu za sebe, ne želim da Ja razmišljam umesto njih. Ako se njima isplati onda neka im. Što se tiče pomenute kirije i zašto bi neko platio kiriju umesto kupovine stana Ja bih razmišljao ovako, komfor oko posla. Dakle imam situaciju da živim negde na karaburmi, v.banji i da radim na nbg. Koliko ću vremena i živaca gubiti u putu? Šta ima moja mikrolokacija od životnih stvari da opet ne bih morao da palim kola? Ili da jednostavno iznajmim stan na nbg i preselim se kada i ako promenim posao na lokaciju u blizini posla i ostalih potreba. Mana u tom slučaju je da ti na kraju ne ostane stan ali ne ostaješ ni bez stana ukoliko nemaš da platiš ratu.
 
Pa nek imaju nije sporno. Znaci kazemo da njih 8.000 najbogatijih prihoduju po 2,5 milijardi eur godišnje i kupuju po 1 nekretninu na svake dve godine. Cena svake takve nekretnine je po 300k eur.

Koja je računica?

I to će da traje npr 10 godina. Svaki generalni direktor kompanija u Srbiji će da poseduje po 10 nekretnina.

Ako neko može samo da kvantifikuje - ako ih on stiče po ceni od 300k eur po kojoj ceni ih rentira i posle po kojoj ceni će ih prodati i kome ako svi oni imaju takve nekretnine i to po 10-20 takvih nekretnina?

Nisu svi stanovi u novogradnji 300k, vecina je manja i jeftinija od toga.

Ne kupuju se svi za kes.

Ljudi i h kupuju i za zivot ne samo kao investiciju.

U ovoj statistici stednje vidimo da ima preko 300.000 ljudi u zemlji koji imaju preko 10.000 ustedjevine, sigurno da dobar procenat njih stednju namerava da iskoristi kao ucesce za kredit.
 
Vrh