Šta je novo?

Cene nekretnina

Svi koji navijaju za jos vece (jos bolesnije) cene izdavanja i prodaje stanova imace razloga za slavlje jos dugo, posto je u Srbiju stigao nemali broj kako ukrajinskih ratnih izbeglica tako i ruskih emigranata.


Naravno, posrednici za kupovinu nekretnina tvrde da niko od njih nece nista kupovati i trajno se zadrzavati ovde nego su samo u prolazu. Ali svako razuman zna da se posrednicima za nekretnine moze verovati koliko i banksterima, te da pricaju ono sto narod voli da cuje, a ne ono sto je zapravo istina.

Potrajace ovo oboljenje trzista jos dugo. Dok svetske siledzije, vise njih na vise strana, mere ciji je (tumor na mozgu) veci, i medjusobno se sabotiraj, blokiraju i saplicu, sitna boranija je ta koja ispasta.
A da, ne zaboravimo i inflaciju koja je vec bolesno visoka (capitalists and liberals like this) a koja ce porasti jos vise, prvo nakon izbora (kad dodje vreme za otplacivanje dugova i steta u energetici) a onda jos i zbog ovog novog talasa navala na nakretnine.

Bogati i mocni ce postati jos bogatiji i mocniji a siromasni ce postati jos siromasniji. Vazda bilo i bice. Nadam se samo da ce se to valjano proslaviti. Ziveo neofudalizam.
 
Poslednja izmena:
Veoma pametno ulagati u stanove da ti ne propadne keš. Spucaš jedno 160 hiljada eura, na dva, tri stana za izdavanje, i Bog da te vidi...onda krene kriza; ljudi gube poslove, dinar slabi, cena hrane, struje, gasa i goriva višestruko uvećane, odjednom nemaš kome da izdaš stan, i sve je teže naći podstanara. Onda kažeš ok imam stanove prodaću ih za 10 % manje para i vratiti keš :) odeš u agenciju za nekretnine, a oni kažu; znate sada više nema niko para za stan, jer su svi već kupili stanove (uložili sav keš da im ne propadne), koje takođe nemaju kome da prodaju. A onda se setiš komšije, koji je pare umesto u stan, uložio u proizvodnju mini vetrenjača za proizvodnju struje, ili guma za bicikl (na primer). Ovo nije ni Budimpešta, ni Beč, ni Berlin, već "najbogatiji grad", najsiromašnije države u Evropi, nemamo ni industriju ni resurse. Ako nema zdrave industrije, i resursa, nema ni para. Uskoro sve dolazi na naplatu, pa će se pokazati ko je pametno investirao novac.
 
Uf...kakva diskusija...uz svo poštovanje svim ekonomskim prognozerima na ovoj temi ...mnogo me podsećate na ove što neće na glasanje jer nemaju za koga...jer čekaju što kaže Bendtner sina Bogorodice i Gandija...koji nikada neće da dođe, verujte mi za života takvog nisam video na listi...

Tako i za cene...čekate neki potop, kolaps tržišta, a ono prođe i korona ništa ...cene još više otišle gore...evo sad i rat...

Deluje mi kao da ovi najcrnji prognozeri nikada nisu ni prošli a ni počeli da traže stan...pa kad im investitor u trećem razgovoru za dvosoban stan kaže ili prodato ili sad je skuplji za 100e...eto tako kao što čelate savršenu političku opciju tako ćete da dočekate i niske cene stanova...a kada dođe i jedno i drugo verujte mi da će vam biti svejedno jer ćete biti tako ekonomski uništeni da nećete moći da kupite ni za 100e/kvm...

Da me ne shvatite pogrešno, ekonomista sam po struci, i vaši racionali i predviđanja su po Menkjuu 1:1 tačni...ali ovo je Srbija i toga svesni...još nismo u toj fazi razvoja da sva pravila po udžbeniku važe...mnogo je ovde drugih okolnosti i specifičnosti koje utiču na ove stvari a koje se zanemaruju.
 
Uopšte ne razumem zašto jedni druge pokušavate da ubedite u suprotno,svako ima svoje mišljenje i neka radi onako kako misli.
 
Jeste u kuću, i proizvodnju organske hrane, i mesa, za one što imaju para da kupe stan u Bnw, a drže do sebe i svog zdravlja.
 
Trenutno neisplativo, ali sve ima početak i kraj. Samo kupujte sada što pre dok cene nisu još gore otišle, i srećno vam bilo.
 
Da li ucestvujes i na nekom forumu na tu temu proizvodnje (organske) hrane i kom?
 
Meni je genijalno sto se ovde cesto provlaci ulaganje neko u njivu i poljoprivredu i slicno... To je jednsotavno neisplativo ako ti platis nekoga da radi kad god treba nesto da se radi, a ima dosta posla tokom godine. Znaci isplativo je jedino ako ti licno uzmes i krenes da okopavas, sadis i slicno. Kako sad to moze da bude bolja investicija za nekoga ko je odvojio npr 150-200k za stan? Da li takva osoba uopste zeli da se bakce sa njivama?

Ja mislim da tu postoje dve opcije, ili ti koji pricaju nikad nista vezano za poljoprivredu nisu radili, ili imaju na raspolaganju nekih 5-10k i onda misle da je ono sto je za njih najbolja investicija najbolja za sve ostale.
 
Nisu svi stanovi u novogradnji 300k, vecina je manja i jeftinija od toga.

Ne kupuju se svi za kes.

Ljudi i h kupuju i za zivot ne samo kao investiciju.

U ovoj statistici stednje vidimo da ima preko 300.000 ljudi u zemlji koji imaju preko 10.000 ustedjevine, sigurno da dobar procenat njih stednju namerava da iskoristi kao ucesce za kredit.
Pa da ali samo logički malo razmisliti..

300.000 potencijalnih kupaca a proda se 5.000 novogradnje! Znači 295.000 ljudi sada sedi kući i boli ih uvo za nekretnine. Istrpeće inflaciju eur od 5% ali će dobiti i kamatu npr od 2023 itd

Jesu li ljudi svesni da onaj ko ivesticiono hoće da ulaže sada u nekretninu radi sigurnosti ilo šta god da ulazi u trku sa mnogo jačim igračima?! Taj ko ima da kupi po ovoj sada ceni je i ušao u priču sa idejom da će prodati sa gubitkom za neku godinu i to mu je ok i ulazi svesno u to. I kupovao bi i da nije kovid i rat jer je takva priča i opet bi prodao uz diskont.

Ako neko kupuje za stanovanje druga priča...
 
Pa da ali samo logički malo razmisliti..

300.000 potencijalnih kupaca a proda se 5.000 novogradnje! Znači 295.000 ljudi sada sedi kući i boli ih uvo za nekretnine. Istrpeće inflaciju eur od 5% ali će dobiti i kamatu npr od 2023 itd

Jesu li ljudi svesni da onaj ko ivesticiono hoće da ulaže sada u nekretninu radi sigurnosti ilo šta god da ulazi u trku sa mnogo jačim igračima?! Taj ko ima da kupi po ovoj sada ceni je i ušao u priču sa idejom da će prodati sa gubitkom za neku godinu i to mu je ok i ulazi svesno u to. I kupovao bi i da nije kovid i rat jer je takva priča i opet bi prodao uz diskont.

Ako neko kupuje za stanovanje druga priča...
Kupuje se i starogradnja. Odakle ta ideja da je sve fokusirano na 7000 novogradnji u Beogradu?

Jedan deo tih ljudi jos uvek skuplja za nekretninu koju zeli. Jedan deo ne stedi uopste za stan. Ja sam recimo u toj statistici vec par godina, dok sam skupljao za ucesce. I bicu jos bar godinu i po, dok zgrada ne stigne na 80%. Posle toga otkud znam, generalno uglavnom imam neku ustedjevinu za ne daj boze, al tesko da cu u kesu drzati vise nego sto mi treba za 6 meseci troskova.

Kupujem za stanovanje. Svi prijatelji koji su kupili stanove, isto za stanovanje, su billi jednom trenutku u toj statistici.
 
Novogradnja nikad nema nerealnu cenu bez obzira odakle iz kog izvora je potraznja. Investitor nikad nece prodati ispod cene kostanja jer mu na raspolaganju stoji niz marketinskih i spekulativnih alata. Osim toga i iskazane cene nisu fiksne vec ocekivane. Kad " na prvoj lopati" prodaju 60% ocekivana cena ide gore jer je profit bar 40%. Nerealne cene imaju polovni stanovi jer vecina nema nameru da proda vec da poboljsa svoje stanbeno ili investicijsko stanje bez para. U svakoj normalnoj ekonomiji stan nije investicija ili je vrlo losa investicija. Svaka pametna investicija podrazumeva da lako udjes u nju i jos lakse izadjes, bilo sa profitom ili gubitkom. Cela prica oko cena stanova je mlacenje prazne slame. Ako imas pare i treba ti stan kupi a ako nemas onda radi i zaradi. Ako si investitor para onda sagradi zgradu i zaradi. Prosto je, kupis plac, skupis dozvole,nadjes izvodjaca , dobavljace i prodas. Ja kao nekakav ekonomista i " bankar" mogu samo komentarisati da ovi kreditni kupci imaju ogromnu hrabrost ili neznanje kad sebi stavljaju omcu oko vrata na 20 ili 30 godina bez obzira da li cenu idu realno gore ili dole.
 
Cene ce za 20-30 godina biti nize samo ako se dogodi neka kataklizma koja pobije/srusi pola Beograda, a ako se to dogodi, nisu ni kes kupci ispali mnogo 'pametniji' onda.
 
Moguce. I to bi znacilo da 20 ili 30 godina zivimo u parku ili pecini ? Ma koliko stampani papirici vrede banke moraju zaraditi vise nego neko na stanu. Da nije tako onda bi same kupovale stanove i cekale profit. Ekonomija da bi radila je balon koji se stalno pumpa, samo to pumpanje mora biti odmereno. Kad neko vidi da je balon na maksimumu onda ga izduva i jovo nanovo pumpa. Efekat spaljene zemlje. To izgleda uskoro sledi ali sta vredi cekati jer niko ne moze da vrati vreme i bude mladji. Stvari ce se srediti kad nestane spekulanata a to znaci nikad. A sto se tice kredita, 100.000 evra je na 30 godina 250.000. Da li ce tada 50 kvadrata kostati po 5000 kvadrat?
 
Nisu svi stanovi u novogradnji 300k, vecina je manja i jeftinija od toga.

Ne kupuju se svi za kes.

Ljudi i h kupuju i za zivot ne samo kao investiciju.

U ovoj statistici stednje vidimo da ima preko 300.000 ljudi u zemlji koji imaju preko 10.000 ustedjevine, sigurno da dobar procenat njih stednju namerava da iskoristi kao ucesce za kredit.
Suština teze je bila da nije tačno da svi jure da kupe nekretninu i da su sada ljudi u nekom strahu od kraja sveta. Nije bila suština da preciziramo tačne brojke jer ih nemamo.

Gruba je procena 5.000 da bi se razumeo efekat da je daleko više potencijalnih kupaca od 300.000 sa takvom štednjom fizičkih lica koji mogu da daju bar za učešće.

Ako imate 14 hiljada prodatih stanova u Bg za 2021 a za kupce imate Bosance, Crnogorce, gastarbajtere, pravna lica, neki koji prodaju svoj pa kupe novi stan..sve njih treba isključiti iz navedenih 14.000 svakako baratamo s tim redom veličine 5.000 za koji konkuriše 300.000 fizičkih lica. Uzmite nek je i 10.000 ne menja suštinu da nije tačna teza da ljudi hrle i otimaju se da kupe baš sada i da će im novac propasti jer se realno proda mnogo mali broj stanova u odnosu na potencijalni broj kupaca.
 
Zar to onda ne znaci da dosta ljudi sedi na parama i da smo daleko od neke iscrpljenosti trzista? Ako se stednja gomila jer svi cekaju pad cena, cak i da krenu te cene na dole ima dovoljno kapitala spremnog da te cene ponovo digne.
 
Evo i ove matematike: pre 30 godina kupio 200 kvadrata za 25.000 maraka( sada25.000evra). Neuknjizeno ( nije nelegalno sagradjeno), u sivoj fazi. Zavrsio sve za 50.000 i za ovih 30 godina ustedeo na stanarini 100. 000. Nikad nisam uknjizio stan i sad on za mene ima vrednost nula. Niti ga prodajem, niti mi pada napamet da trazim 200.000. Da sam zajmio 50.000 sad posle tih 30 godina to bi bilo 150.000 ili vise u banci. Dakle ovih 200 kvadrata i ovako neuknjizenih vredi 50.000. To bi bila realna cena za prodaju i i da moze da se kaze da sam investirao bez gubitka. Ako idemo logikom sadasnjih prodavaca polovnih stanova onda treba da trazim 200.000.
Gde ima logike da ulozis 50.000 a za 30 godina imas 300. 000?
Nema legalno cak ni u zlatu da investiras.
Sad sam od ustedjene stanarine kupio novogradnju i bio bih srecan i platio bih onom ko mi ovde kaze koloko ce kvadrat biti za 6 meseci. Evo ko se razume zasto su cene visoke i zna kad ce pasti ili skociti cene ja mu platim strucnost. Na prethodnih 230 strana odgovora nema.
 
Moguce. I to bi znacilo da 20 ili 30 godina zivimo u parku ili pecini ? Ma koliko stampani papirici vrede banke moraju zaraditi vise nego neko na stanu. Da nije tako onda bi same kupovale stanove i cekale profit. Ekonomija da bi radila je balon koji se stalno pumpa, samo to pumpanje mora biti odmereno. Kad neko vidi da je balon na maksimumu onda ga izduva i jovo nanovo pumpa. Efekat spaljene zemlje. To izgleda uskoro sledi ali sta vredi cekati jer niko ne moze da vrati vreme i bude mladji. Stvari ce se srediti kad nestane spekulanata a to znaci nikad. A sto se tice kredita, 100.000 evra je na 30 godina 250.000. Da li ce tada 50 kvadrata kostati po 5000 kvadrat?

Pa ne bas, vise je 130.000 evra. Ne znam odakle vam ta kalkulacija.
 
Zar to onda ne znaci da dosta ljudi sedi na parama i da smo daleko od neke iscrpljenosti trzista? Ako se stednja gomila jer svi cekaju pad cena, cak i da krenu te cene na dole ima dovoljno kapitala spremnog da te cene ponovo digne.
Suština je da jako mali broj svega par % stvarno kupi u odnosu na one koji bi mogli i nije ih pritom strah da će im propasti novac od inflacije i smaka sveta. Ljudi ne treba da nasedaju na agresivne kampanje i ucenjivanja. Ako stanovi dugo stoje u oglasima to je to nema dalje na max je.

Može se reći i da su tih 300.000 sa nekom osetnijom štednjom i potencijal za tržište kapitala koje je kod nas nerazvijeno. Svakako ne mislim da su zainteresovani za kupovinu m2 za 3k pa čak ni za 2k a koji će se svakako kasnije preprodavati po nižoj ceni. To je neka većina u Bg ta masovnostkoja vuče privredni rast i njima je i 2k previše.
 
Defke kamate su varirale 30 godina. Nekad su bile 10% , nekad 5, nekad chf razlike, tako da je ovo gruba procena. Evo kad opet euribor bude 3% videces kako 100.000 postane 250.000 ili cak 350.000. Kad je nesto varijabilno onda to i znaci na korist banci.
 
Suština je da jako mali broj svega par % stvarno kupi u odnosu na one koji bi mogli i nije ih pritom strah da će im propasti novac od inflacije i smaka sveta. Ljudi ne treba da nasedaju na agresivne kampanje i ucenjivanja. Ako stanovi dugo stoje u oglasima to je to nema dalje na max je.

Može se reći i da su tih 300.000 sa nekom osetnijom štednjom i potencijal za tržište kapitala koje je kod nas nerazvijeno. Svakako ne mislim da su zainteresovani za kupovinu m2 za 3k pa čak ni za 2k a koji će se svakako kasnije preprodavati po nižoj ceni. To je neka većina u Bg ta masovnostkoja vuče privredni rast i njima je i 2k previše.

Meni se cini da u toj analizi ima dosta onoga sto zelite da vidite a uopste ne mora da znaci.
Jedina sigurna stvar koju mozemo videti je da potencijalnih kupaca ima i da su price da kupuju samo krimosi i da niko nema pare ne stoje.

Dal su ti ljudi zainteresovani ili im je previse ili cekaju, ili s procesu kupovine, svakako ne moze niko od nas znati. Verovatno ima primera svakog od tih misljenja, pitanje je kom su procentu prisutna.
 
Defke kamate su varirale 30 godina. Nekad su bile 10% , nekad 5, nekad chf razlike, tako da je ovo gruba procena. Evo kad opet euribor bude 3% videces kako 100.000 postane 250.000 ili cak 350.000. Kad je nesto varijabilno onda to i znaci na korist banci.

Pa kamate su vec 10 godina dosta niske. Najavljeno je povecanje, nije receno koliko. Mozda ce biti 1%, teoretski mozda bude 30%. Da bi 100.000 postalo 250.000 sto ste naveli kao da je neka cinjenica, potrebno je da kamata bude 7-8% sto nije bio slucaj vise od decenije.
Da ne govorimo o kreditma sa fiksnom kamatom, prevremenoj otplati i ostalim mehanizmima kojima se kupac moze zastititi od divljanja kamate.
 
Jedino sigurno u ovom trenutku jeste da svega par % od 300.000 kupaca fizičkih lica koji su kreditno sposobni i imaju lepu štednji i mogu to da urade zaista i kupi stan

To je prema podacima Nbs u smislu štednje i veličine depozita i Rgz o prodatim stanovima. To su činjenice nema tu šta neko da vidi ili ne vidi :)

Opovrgnite podatke umesto opisnih komentara šta neko vidi ili ne vidi.
 
Vrh