Šta je novo?

Cene nekretnina

Sastanke FEDa pratim od 2008. To sto je neko trepnuo , nakasljao se, ili nesto reko ili nagovestio imalo je predvidjanje na buducnost isto koliko ja mogu da pogodim na ruletu crno ili crveno. FED nema principijelnu politiku od uklidanja zlatnog standarda i uvodjenja petro dolara. Bice kako gazda kaze a gazda su bogati. Isto je i sa ECB. Kad se obrnu nastampane pare i profit bogatih postane ugrozen povecace i oni. A svo to ratovanje valutama pod izgovorom pomoci ekonomije platice kreditni kupci.
 
Da se nadamo da neće mnogo povećati i da će relativno brzo, kroz neku godinu, smanjiti...
 
Мајко мила, људи и даље не капирају да је избор између дивљања цена и к. с. очигледан... Не значи да ће то радити нагло(нпр. преко 100 базних поена по састанку)...
 
Ako misliš na mene, ne kapiram verovatno. :) Samo sam rekao da se nadam da ECB neće naglo i mnogo dizati i da će još brže spustiti. :)
 
Неке државе ЕЗ имају и по 40% PPI-a... Лагард нема благе везе са животом. Жена је дебил.
 
Pa kako da napisem "dom" ? posto nije "kuca" i nije "stan" jer moze da bude bilo sta od toga.

Malo mi je cudno zvucalo da napisem "najbolje je da ste vlasnici doma"
 
PPI je vise relevantan za proizvode nego usluge.
EU GDP su 70% usluge.
Usluge su radno intezivne (preko 60% u P&Lu)
YoY rast plata je u EU jos uvek ispod CPI - oko 3%
(po Phillipsovom modelu plate uglavnom mogu biti akcelerator inflacije, one su pod kontrolom)

I pored toga i u EU se menja sentiment na sastanku 10.03.
Pod pritiskom su javnosti.


 
Vradovicu, pustite to sta kaze Elon Musk. On koristi sopstveni brend da manipulise trzistem kako bi zaradio (pre par meseci manipulisao trzistem bitcoin-a i izazvao turbulencije ovakvim izjavama jer drzi pozicije u istim).

Safe Haven pozicije i Hedg-ovi, kao i "home" u Srbiji su vec na maksimumu.
Ko kupi u riziku je da izgubi dosta vise od nekoliko % inflacije ako zadrzi u keshu.

Ono na sta narod ovde treba da se fokusira je kako eliminisati neekonomske faktore koji su totalno poremetile trziste nekretnina i dovele do ekonomski neopravdanog rasta cena.
 
Vradovicu, pustite to sta kaze Elon Musk. On koristi sopstveni brend da manipulise trzistem kako bi zaradio (pre par meseci manipulisao trzistem bitcoin-a i izazvao turbulencije ovakvim izjavama jer drzi pozicije u istim).

Safe Haven pozicije i Hedg-ovi, kao i "home" u Srbiji su vec na maksimumu.
Ko kupi u riziku je da izgubi dosta vise od nekoliko % inflacije ako zadrzi u keshu.

Ono na sta narod ovde treba da se fokusira je kako eliminisati neekonomske faktore koji su totalno poremetile trziste nekretnina i dovele do ekonomski neopravdanog rasta cena.
Plašim se da ćemo još čekati da se "ispeglaju cene" sem ako ne dođe do promena usled varijabli izvan Srbije - kamate, odnos rente i rate kredita i sl.

Polovan stan koji pratim u oglasima (B. kosa; ne može da se proda skoro godinu dana) uz umanjenje cene i renoviranje sam izračunao da bi period povrata bio 29 godina u slucaju rentiranja. I dalje sam u šoku
 
Ако 40% није аларм, па било то само у производњи, онда стварно...
 
@Mikie, slazem se i pored svih pokazatelja da treba ostrije da reaguju.
Bolje da idu samo ka recesiji (koja je izgleda neizbezna), nego da ovakvim cinculiranjem izazovu na kraju stagflaciju.

Sa druge strane ih razumem, da je Ukrajina nova neizvesnost i uz ostale "prihvatljive" KPI cekaju da vide kako ce se stvari odvijati.

A verujem da ce se pritisak javnosti dalje pojacavati.

Martovski sastanak je bio korak napred u odnosu na ranije, posto su projektovali pad rasta GDP (izgleda prihvatljiva im opcija u novim okolnostima), sto moze znaciti da ce im inflacija postati cilj # 1.
 
Ima li neko info o kretanju zaliha stanova da li moze negde zvanicno da se vide ti podaci?
 
Plašim se da ćemo još čekati da se "ispeglaju cene" sem ako ne dođe do promena usled varijabli izvan Srbije - kamate, odnos rente i rate kredita i sl.

Polovan stan koji pratim u oglasima (B. kosa; ne može da se proda skoro godinu dana) uz umanjenje cene i renoviranje sam izračunao da bi period povrata bio 29 godina u slucaju rentiranja. I dalje sam u šoku

Verovatno zato i ne moze da se proda godinu dana. Video sam dosta takvih stanova u starogradnji, stvarno nejasno sta je u glavama tih ljudi. Ajde razumem agente sto ih ohrabruju da ocekuju neku nerealnu cifru, ali cist razum govori ako nesto ne prodajes godinu dana, i jos gore - ako zvrji prazno (gomila racune), da nesto sa cenom nije u redu.
 
@Tin
Стагфлација је већ неминовна, ради се о контроли размера исте, не и спречавању. Пуштати цене да дивљају је супротно од оног чему служе. Није то никаква филозофија.
 
I evo danas, neke stvari su već jasnije...kriza sa gorivom, Ukrajina, rast cena hrane. Kurs eura se održava još malo, a onda dalji rast cena hrane od proleća, goriva, rast rata kredita i euribor ide gore.Nije više pitanje da li će pasti cena stanova, već za koliko puno će to biti.Podstanari neće više moći ispratiti cene stanarina, a krediti će biti sve teže naplativi, a još ako dođe do gubitka poslova... Eto neko je pitao za rok, sredina aprila otprilike, biće još neke stvari jasnije.
 
Tema kao tema malo gubi smisao za diskusiju jer se menjaju realtivne cene dobara kao posledica poremećaja u lancima snadbevanja + imamo "neekonomske faktore" kako je neko nazvao ovde na forumu.

Umesto sirovina da se isporuči i proizvede gotov proizvod sada se to odlaže, čeka.. gotov proizvod postaje skuplji ne kao rezultat inflacije nego kao rezultat nestašice i posledično krize proizvodnje -potencijalno posledično rast nezaposlenosti. Tako da što se tiče takvih proizvoda i usluga ne pričamo o inflaciji nego o značajnijem poremećaju na tržištu koje ne može imati dugoročni efekat. Što se tiče energenata još uvek nema nestašice koliko ja shvatam pa da očekujemo rast cena svega nego imamo reakciju investitora i trgovaca koji koriste nejasnu situaciju.

Teško je predvideti razvoj događaja ali ako ne dođe do dalje eskalacije događaja nego baš naprotiv smirivanja situacije u Ukr, pod pretpostavkom da se zarade radne snage svakako neće menjati, uz uspostavljanje normalnog relativnog odnosa cena dobara ja lično ne vidim logiku ulagati 200k u stan i čekati povrat na npr 40 godina (sem ako neko ne želi da stanuje u istom a spreman je sada da na zaduživanje). Sa druge strane može biti bolja i opcija staviti novac čak i na kamatu u banku?!

Na srednji rok ovakva situacija nije održiva naročito uzimajući u obzir zaradu koju prima većina ljudi u Srbiji. Ako običan čovek treba da bude pod pritiskom visokih renti i visokih cena stanova to može biti za njega jako teška situacija. A opet i ljudi koji ostvaruju viškove se više edukuju oko investiranja na berzi i sl.. U nekom zbiru meni deluje da će sadašnja situacija dovesti do smanjene tražnje u narednim godinama i vraćanja cena koje bi omogućile bržu otplatu stana i brži period povrata za vlasnika stana.
 
Tržištu (vlasnicima i kupcima) će trebati neko vreme da upiju ono što se dešava oko nas. Večeras se moglo čuti od prvog čoveka države da nam je praktično uvedena zabrana uvoza nafte (čeka se potvrda, ali to je u suštini to) osim ako ne uvedemo sankcije Rusiji koja nam drži tu istu industriju. Sve i da uvedemo sankcije i nacionalizujemo NIS i Petrohemiju i nađemo druge izvore za naftu na red dolazi gas za koji ugovor našom pametnom politikom imamo za još koji mesec.

Što se kvaliteta života u gradu možemo da očekujemo ili nemanje gradskog prevoza ili grejanje stanova na mazut i čvrsta goriva (struje ni sada nemamo dovoljno). Kvalitet života ima sigurnu putanju u jednom smeru.

Ovaj naš ekonomski tigar je posle ni nepunih mesec dana na kolenima, a nije još ni počelo.

Nisam nešto bio fan vradovicevih prognoza, ali sad mislim da su se značajno povećale šanse da se njegova prognoza da Beograd ima isti broj turista kao Budimpešta ispuni.
 

👀 Леле, гледај како ће да имплодира динар у овом џумбусу. Знаш кад ће моћи да га исконтролишу...јуче.
 
Rata kredita npr 300 eura sada, što je oko 35.000 din, ako eur bude od 176 do 200 din, to znači 52 do 60 hiljada dinara rata kredita, na to dodajte cenu struje, hrane i energenata (gas gorivo), euribor i da ne računamo, pa ćete znati u kom smeru će ići cena stanova.Zato kažem u aprilu će neke stvari biti jasnije (kurs eura, cena hrane, gorivo...)
 
Euro ce pre da pada nego da jaca. Posto je sad ECB pod zescim pritiskom da ga jos stampaju zbog pada ekonomije u eurozoni.

Iskreno jacanje dinara u odnosu na euro nam ne bi islo u prilog zbog pada izvoza onda u tom slucaju.
 
Plašim se da ćemo još čekati da se "ispeglaju cene" sem ako ne dođe do promena usled varijabli izvan Srbije - kamate, odnos rente i rate kredita i sl.

Polovan stan koji pratim u oglasima (B. kosa; ne može da se proda skoro godinu dana) uz umanjenje cene i renoviranje sam izračunao da bi period povrata bio 29 godina u slucaju rentiranja. I dalje sam u šoku
U ranijim postovima sam pokusao ispitati strukturirano sa dokazima sve varijable koje su potencijalni i pominjani pokretac cena nekretnina u Srbiji.

Na taj nacin putem sistema eliminacije rezultat je bio da su vrlo verovatno cene na gore gurali, sledeci...

"motori" rasta cena u Srbiji:

1. vestacki smanjena ponuda zabranom prometa cca 1,36 miliona stambenih objekata zakonom o legalizaciji,
2. za sistem nevidljivi izvori traznje (korupcija, kriminal...),
3. agresivna marketinska/prodajna kampanja po 'urgency' principu - "kupite sad ili nikad jer ce biti jos mnogo skuplje".


Od znacajnijih spoljno-makroekonomskih uticaja evidentan je bio skok spoljnog duga Srbije, koji se intenzivno investira u gradjevinu.
Koliki deo tih sredstava zavrsi gde treba, a koliko ode u korupciju i doprinese tacki 2. gore, moze biti jedno od kljucnih pitanja (npr. ministar finansija dokazano ucestvovao u skrivanju prihoda i pranju novca kroz nekretnine, a na celu je sluzbe ciji je zadatak to da spreci; los kvalitet izgradjenog; masovnost problematicnih tendera...).

Naravno, da me pogresno ne razumete, postojao je odredjeni nivo traznje iz regularnih i ocekivanih kanala, kao i efekat COVID/inflatornih strahova (reaction), ali nije bio dovoljan da gura cene ovako intenzivno i dugo.

Iz moje perspektive, bazirane na svim ovim (u prethodnim postovima) analizama, oni koji zele da cene padnu, izvor problema i resenje treba da traze u gore navedene tri tacke.
Kada bi samo jedan od tri navedena uzroka prestao delovati, cene bi znacajno pale.

Jeste, mi smo deo sveta i svetska makroekonomska kretanja uticu na nas, ali duboko verujem da ne treba taj pojam generalizovati vec problem treba razloziti na komponente i traziti konkretne dokazane uzroke, intenzitet i "lokalni flavour" ako postoji.
A taj "lokalni flavour" je u ovom slucaju prilicno izrazen i nazalost (i na stetu) ove nacije van ekonomskih okvira.
 
Vrh