Šta je novo?

Cene nekretnina

Sto se tice gasa. Trenutno stara cena gasa je za potrosnju od 6 miliona kubika gasa a nasa potrosnja je 11 miliona kubika. Ovu razliku od 5 miliona placamo 30 posto nize od trzisne trenutne cene. Tako da gas i ovako izlazi vec dosta skupo. Sta ce biti posle isteka ove stare cene, to samo nebo zna.
Drzava ce jednostavno morati i dalje da subvencionise cenu grejanja, cenu gasa, cenu struje itd...inace ce se sve urusiti vrlo brzo.
 
Није сврха ове помоћи да се гомилају станови, него да неко ко нема свој кров над главом, да му се делимично обезбеде средства.

Је л' постоји нека друга врста помоћи за самохране, разведене мајке/очеве? По овом документу, ова помоћ се омогућава само паровима или једнородитељским породицама, али не разведеним, већ по другим основима...
 
Sto se tice gasa. Trenutno stara cena gasa je za potrosnju od 6 miliona kubika gasa a nasa potrosnja je 11 miliona kubika. Ovu razliku od 5 miliona placamo 30 posto nize od trzisne trenutne cene. Tako da gas i ovako izlazi vec dosta skupo. Sta ce biti posle isteka ove stare cene, to samo nebo zna.
Drzava ce jednostavno morati i dalje da subvencionise cenu grejanja, cenu gasa, cenu struje itd...inace ce se sve urusiti vrlo brzo.
Субвенционисање се финансира одакле?
 
Субвенционисање се финансира одакле?
Na isti nacin kao i do sada. Iz Vucicevih suficita, odnosno kredita. I sada ce ipak morati malo manje da kradu ološi. Na primer, javna preduzeca treba da budu u sluzbi gradjana a ne da uzimaju ekstra dobit na nenormalnim racunima i da ta dobit onda nestane sa racuna tih preduzeca ko zna gde i ko zna kome.. Znaci doci cemo na nivo, da nece moci vise toliko da se krade.
Ne mozes da naplacujes akcizu na obracunat pdv i slicne gluposti. Neka smanje pdv na racune struje, vode, grejanja....ima jos milion nacina. Naravno to znaci manje para u budzetu ali barem su te pare potrosene na manje racune za gradjane, a ovako bi bile bacene ko zna gde i kome...
Da ne govorim da nama cena struje uopste nije najeftinija u Evropi kako nam govore. Kada se uzme neka prosecna potrosnja..ispada da uposte nije struja jeftina. Da ne govorim da cemo sledece godine da na vreme iskopamo kvalitetan ugalj za termoelektrane a ne da koristimo jalovinu a da kvalitetan ugalja ide ispod ruke i ispod cene nekim povlascenim osobama. Ima nacina da se ustedi sada kada dolazi velika kriza. Naravno, mi sve to ne moramo da radimo, pa kada narod izadje na ulice..onda ce biti kasno za ovu bagru na vlasti.
 
Poslednja izmena:
Мање да краду? Ко краде?
Нисам знао да имамо тако разумне лопове који ће ето "мало мање" да краду... Свиђа ми се тај оптимизам. Волео бих да сам и ја такав, да мало пустим мозак на отаву.

Све и да скроз престану да краду, слаба вајда од тог плана. Време за инвестирање је прошло, у краткорочном смислу, сада треба да се припремамо за испирање мозгова како је ово наша шанса, већа него икад. Можда видимо Динкића опет на челу Мин. привр., ако је уопште и "дао" отказ.
Наравно, када се удари дно, може само на горе. То је врхунац оптимизма који ћу прихватити.
 
Мање да краду? Ко краде?
Нисам знао да имамо тако разумне лопове који ће ето "мало мање" да краду... Свиђа ми се тај оптимизам. Волео бих да сам и ја такав, да мало пустим мозак на отаву.

Све и да скроз престану да краду, слаба вајда од тог плана. Време за инвестирање је прошло, у краткорочном смислу, сада треба да се припремамо за испирање мозгова како је ово наша шанса, већа него икад. Можда видимо Динкића опет на челу Мин. привр., ако је уопште и "дао" отказ.
Наравно, када се удари дно, може само на горе. То је врхунац оптимизма који ћу прихватити.
Pa dobro sad i ti se uhvatio ko pijan plota. Naveo sam samo neke stvari koje ce se morati uraditi ako zelimo da sto blaze prebrodimo ovo vreme. Naravno, niko im ne brani da i dalje kradu......Neka kradu dok mogu....
Naravno da ce se vecina subvencionisanja platiti( ako ga uospte i bude) iz kredita.
 
ОК, срећно нам било с тим... Само што ћемо морати да продамо и оно мало што држава поседује...
-----------------------------------------------------
Screenshot_2021-09-16-18-26-55-064.jpg
 
Ovu tematiku svi definitivno shvataju kao takmicenje, ko je kad bolje kupio/prodao/izmesetario stan na bilo koji nacin... ili ne znam kucu na selu...
Evo, ja sam priznajem da sam lose izmesetario i sa kucama i sa stanovima... mogao sam bolje, i ne nadam se nicemu vise.
U potpunosti razumem isfrustriranost obicnih ljudi koji ne mogu da se skuce i koji navijaju za neke padove nekakvih cena, definisane u ovom raspalom EUR ili Dolaru.
Tesko je biti podstanar, tesko je ziveti u manjoj kvadraturi od zeljene i u nekoj dosta staroj i pohabanoj zgradi ili kuci koja trazi ulaganje... a ove cene su jos teze da prosecan covek ista resi.
Prijatelji koji su u skorije vreme usli u procese gradnje/renoviranje kuca, neki su cak i sami majstori... nerealno koliko su ih zeznuli skokovi cena i za po 50% u proceni.
Vecina ovde ne kapira da ljudi u ovoj temi, koji investiraju u nekretnine - samo pokusavaju da zastite svoj kapital.
EUR kako je krenuo da pada, ovom se ne vidi kraj... ko bude drzao u slamarici i banci, stvarno nesto sa njim nije uredu.
Ajde ove lazne inflacije od 2-3%, pa vasih 100k ustedjevine vredi 97k u potrosnji na druga dobra. Okej ja prvi prihvatam 3%... ali ovo vise nema veze sa time...
100k u radnjama osnovne robe vredi 60-70k, za materijal u gradnji vredi 70-80k i da ne nabrajam dalje...
Mene samo gorivo izlazi oko 100eura vise mesecno nego pre, sta god krenem da kupujem... skocilo je. Ne mogu jednu robu da navedem da je dozivela pad.
Najobicnija voda koju konstatno kupujem, moram da platim oko 70 dinara po flasi, kao juce da sam je palcao 50 dinara.
EUR kako je krenuo? Ovde se kao sprdate, da li su moguce cene kvadrata na Mirijevu za 5000 eura. Bez ikakve dileme je moguca realna inflacija eura za 300%-400%, ne bas odmah ali u nekoj daljoj perspektivi totalno moguca.
Moguce su cene kvadrata i u Kladovu na 5k eura ovim tempom. Definitivno je najgora opcija drzati novac trenutno, deluje da ce nacionalne valute doziveti totalne krahove.
 
Sta cemo posle koristiti? Kad inflacije probiju maksimume (ne postoji drugaciji nacin da ugase nacionalni novac, sem inflacije)... verovatno u narednih 20 godina.
Ocigledno neku digitalnu, kontrolisanu MMF izmisljotinu u vidu SDR svega i svacega...
Nema vise kesa gospodo, da kupite ukradeni televizor od gancija na pijaci, ili prevedeno u stanove?
Nema vise mogucnosti gospodo, da totalno neoporezovan novac u kesu prelijete u nekretnine, nestace poslednja ljudska sloboda da se radi van sistema, cash novac.
 
Kako je to lepo prognozirao Artur Klark, nova svetska valuta uskoro će postati MWh.

U toj valuti, cene nekrenina mogle bi da dožive (a zapravo već su i doživele), strahovit pad. U RSD ili EUR valuti - teško.
 
Kljucna stavka je ovde odnos stope inflacije i ocekivane stope korekcije cene nekretnine.
Pojedini veruju da su stope rasta nekretnina zadnjih 6 godina bile pod uticajem vestackih faktora i da je znacajan pad pred nama (veci od % inflacije) kad isti prestanu delovati.

Ratom izazvan pad EUR vs. Safe Haven valute je privremen (delom i psiholoski) fenomen i isti ce se regulisati prestankom ukrajinske krize.
Npr. nominalno EUR/USD je jos uvek visi nego 2015.te, a do sada je imao vise ekstremnih varijacija gore/dole.

Inace, sasvim je ok imati pogresno trade-ovanje/mesetarenje (cesto i 40-50% slucajeva). Vazno je da zbir svih transakcija bude pft pozitivan.
 
Malo, malo pa se u raznorznim vestima vezanim za rat u Ukrajini površno i obavezno pred kraj priloga pomene i ekonomija i uticaj na cene nekretnina u Srbiji. Priče su dijametralno suprotne, od onih da Ukrainci kupuju stanove na kilo, do onih da je tržište krepalo. Da li je istina opet negde izmedju ? Ja sam na 8000km od Bgd već neko vreme
 
Не мислим да неко прижељкује пад некретнина ради пада, тај није нормалан, или има озбиљан интерес да падну.
Некретнине су један од стубова финансијског система, па просто због тога мислим да је опасно да се има прецењено тржиште које возе шпекуланти. Ту лежи разлог моје аверзије. Опет, мислим да је ризик изван тржишта некретнина већи, што не значи да ће остати нетакнуто, напротив. Могуће је да грешим, и да нисам једини.
 
Rizik: Jedino resenje je hirurski precizno diverzifikovan portfolio. Ko se oslanja na jedan asset (tipa nekretnine), taj gubi.
 
Tako je. Lično bi mi (kao i velikoj većini ovde) daleko više odgovarao pad cena nekretnina, ili čak oštra korekcija, Dok se (i ako se) to ne desi, svoj višak kapitala pre bih investirao u zemlju, poljoprivredu, a najviše u energetiku (kada bi to bilo lako izvodljivo za male igrače).
 
@Tin
Корелација је увек позитивна међу свим асетима у режиму високе инфлације. Са прецењеним еквитијем, то је већ "Армагедон"... Зато је у овом режиму најбоље скратити или држати кеш са стране. (није финансијски савет, наравно 😏)

Пошто се ова тема бави некретнинама у Србији, тешко да неко овде може да диверзификује, не бих никоме препоручио да прода стан у коме живи, па и ако се испостави да је преплатио.
 
Long: Pa ne krecu se svi asset-i istom dinamikom
Short: i to je deo strategije diverzifikacije

Osim inflacije ukljuciti i recesiju kao varijablu.

Slazem se, ne prodavati stan u kojem se zivi.
Govorim za investicije.
Da, jeste u Srbiji procesno je komplikovanije, ali ne neresivo.

Takodje, nije finansijski savet.
 
Да, није иста динамика, али свакако је губитак капитала. То је сад само релативан однос, али у апсолутном је свакако губитак. Зато кажем да таква диверзификација нема ефекта у овом режиму.
Ризик је на еквитију већи.
FLghGcpWQAMrPnO

 
Imate i hot commodities, I forex...
Bonds za long pozicije ne znace mnogo korelacije sa inflacijom - vremenska varijabla.
Graf je uproscen: Nije inflacija jedina makro varijabla.
Kako rekoh - hirurski precizna diverzifikacija.
 
Осн. произв. су ризични јер су веома волатилни због рата, FX је кеш, није асет.

Имаш случај никла где је милијардер из Кине доживео "short squeeze". Изгубио поприлично... "Margin calls" ће тек да звоне, највише због нафте.

Када је инфлација +10% итекако је једна од основних варијабли, поготово са нултим каматним стопама.

Краткорочне обвезнице и остале краткорочне хартије од вредности са фиксним приносом одолевају инфлацији, па и каматним стопама.

Ал', добро...увек је ту Фед да уради пети QE.
Нећу више да натрпавам ствари у вези са макроек. у ову тему...
 

25.000 eura po m2.
Nismo ni na pola tog rekorda. Prakticno prostora za rast imamo jos dosta. Sto zbog inflacije sto zbog razvoja.
 

25.000 eura po m2.
Nismo ni na pola tog rekorda. Prakticno prostora za rast imamo jos dosta. Sto zbog inflacije sto zbog razvoja.
Smešna priča. Evo malo stanova u Atini a i na moru. Bogami jeftinije nego u Borči.
Ovo poslednje je ceo hotel na Tasosu po ceni nekog stana u centru Beograda.
Ako kupite nekretninu od 250.000 evra možete dobiti grčki pasoš.
 
tako mozes i u Beogradu da nadjes najjeftinije po 1000e m2 a ti ni to nisi uradio posto ni jedna nekretnina koju si naveo nije u Atini.
 
tako mozes i u Beogradu da nadjes najjeftinije po 1000e m2 a ti ni to nisi uradio posto ni jedna nekretnina koju si naveo nije u Atini.

Evo sam četiri, a ima ih mnogo. Ko hoće da istraži ima sajtove,
Kad hoćeš da troluješ i stvaraš neku veštačku sliku o rastu cena, bar nauči da čitaš.
 
Zdravo,
Što se tiče cena stanova u Srbiji moje mišljenje je da su cene naduvane kao posledica psihološkog efekta jer u kriznim vremenima ljudi brinu za svije depozite.
Dakle ljudi drže štednju u bankama, uplašili su se a takođe oni koji nemaju štednju opet vide niske kamatne stope i zajedno sa gastarbajterima to je poguralo tražnju a investitori to koriste i lagano dižu cene.
Za naredni period cena će zavisiti od inflacije u evrozoni i toga da li je došlo do zasićenja ovog psihološkog efekta. Tačno je da cene u maloprodaji namirnica idu naviše ali to je inflacija u rsd. Inflacija u eur je projektovana 5-6-7% i to je po meni maximalan rast cena ako i dalje bude ovakva tražnja. Možemo verovati j da ko je želeo da kupi da je već kupio. Obični ljudi koji drže svoje depozite nisu spremni da izdvoje 3-4k za m2 za novogradnju tako da moje mišljenje je da smo došli do max cene za starogradnju. Da su ljudi toliko uplašeni pa pokupvali bi pre svega Bg na vodi od 3-4k a vidimo da tamo ima i dalje puno stanova u ponudi.
Veliko pitanje je finansijska kriza u Evropi za čije tržište smo vezani kao posledica krize u Ukrajini tako da s obzirom na očekivani prestanak izvoza energenata od strane Rusije imaćemo situaciju negativnog privrednog rasta i povećanja kamatnih stopa što po mom mišljenju će izazvati i smanjenje BDP u Srbiji sa poremećajima u celokupnoj srpskoj privredi. Dakle imaćemo smanjenje tražnje kupaca na kredit i moguće i bankrot na žalost nekog broja ljudi koji neće moći da otplaćuju svoje obaveze. Ljudi koji imaju depozite i koji su ekonomski edukovani pre će trpeti inflaciju depozita u eur do 5% ili uložiti u dolar koji će jačati u odnosu na eur nego što će kupovati stanove po ovim cenama 3-4k i čekati povrat na 30 godina jer po toj ceni mogu kupiti i stan u Beču Amsterdamu Barseloni itd. Povrat na niskorizične visikokvalitetne američke akcije je 3% što je po meni bolja investicija svakako.
Nekretnine imaju svoju cikličnost a srpsko tržište nije izolovano od efekata dešavanja u Evropi i SAD tako da svakako trebamo i tamo uzeti u obzir dešavanja- kriza u Evropi na strani ponude i vosoke cene namirnica znače i veću nezaloslenost i nemogućnost otplate kredita što može uzrokovati pad cena nektetnina. Živi bili za godinu dana pa videli!
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Vrh