Šta je novo?

Cene nekretnina

Baš suprotno, doduše ako je za vas izlazak sedenje u kafiću onda vam Zlatibor neće prijati (novčaniku ;) ), uostalom i u centru Beograda cene nisu mnogo niže! Maksi i druge prodavnice su sa veoma sličnim cenama kao u Beogradu
U infrastrukturi i urbanizmu takođe ne zaostaje za Beogradom (osim što je Zlatibor nešto povoljniji jer nema tzv. "kanjonizacije" odnosno zgrada u nizu, već postoji zeleni prostor između objekata gde vazduh može da cirkuliše, što ustvari čini veliki plus svakoj gradskoj sredini!)

Po meni je sličan malim gradićima po tempu života ali je znatno bolji po pitanju zdravlja i odmora, uostalom veliki broj ljudi iz unutrašnjosti upravo ide tamo na odmor
 
Ovo je tačno ali zavisi od potražnje. Ako potražnja naglo skoči (što ja očekujem) u razmerama 50-100k ljudi onda će pritisak svakako nastaviti da raste.

bolji putevi, železnica i slično u kombinaciji sa većim platama će dovesti do toga da imamo sve više super-commuter-a (to su ljudi koji putuju oko 90 minuta na posao u jednom pravcu) pa će mesta kao Indjija, Banovci i slično drastično da poskupe.

Tako da sve zavisi kolika je potražnja ali ja lično očekujem dramatičan rast potražnje.
I ja očekujem večeras da mi svrati komšinica brineta sa vinom i dve čaše
 
Kampanja prodajne strane nekretnina na temu zastite novca od inflacije je u toku.
"Podgreva se strah", kako bi neodlucni pohrlili da kupe.

Ali kako to izgleda ako uzmemo konkretne brojeve u obzir.
Na primer (u pitanju je GRUBA racunica) na cenu stana od 2500 eur/m2:

-U EU je 5% inflacija ---> pa je izgubljena vrednost novca 125 eur/m2
-U Srbiji je 8% inflacija ---> pa je 200 eur/m2 izgubljena vrednost novca

Kupovinom nekretnine nece se bas zastititi sva vrednost novca. -Postoje troskovi kupovine i pre svega posedovanja koji umanjuju gore navedene gubitke.
-Tu je takodje i kamata na depozite (iako istina dosta mala sada i sa zanemarljivim efektom) moze umanjiti gornji gubitak, kada dodje do uvecanja u 2022., kako se najavljuje.
-A i centralne banke najavljuju pad inflacije sto dodatno smanjuje gornje cifre (narocito ako nekretnina jos uvek nije kupljena).

Sustina je:
Kad se desi pad cena nekretnina, iz ranijih iskustava, on ce ici mnogo vise od ovih izgubljenih vrednosti novca i sto vise cene idu u balon, veci iznos pada ce biti, sto je rizik da gubitak bude veci od zasticene vrednosti novca od inflacije.

U konkretnom primeru gore:
-10% pada cena nekretnina je 250 eur/m2, a
-30% pada je 750 eur/m2....

Kada se to pomnozi sa brojem m2 nekretnine, to su znacajni iznosi.

Zato je vazno napraviti detaljnu kalkulaciju pre bilo kakve impulsivne odluke i uzeti sve faktore u obzir.
 
Zato je vazno napraviti detaljnu kalkulaciju pre bilo kakve impulsivne odluke i uzeti sve faktore u obzir.
Ja odmah da se ogradim da se ne razumem u ekonomiju, ne predvidjam nista i nista ne znam. Ali mi gori pod nogama jer nemam gde da zivim, zivim kao podstanar. Ja zelim da kupim sto pre. Iako zelim da se desi pad, ja ne znam kad ce taj pad da se desi. Kalkulisem svaki dan da ne donesem impulsivnu odluku, ali ako odluka ne bude brza, a cene odu jos vise uvis, mogu samo da nastavim da budem podstanar, mozda i vecno. Na kraju je najrazumnija odluka da uzmem bilo sta dok mogu, pa posle da preprodajem i muljam, ali to mi je bas mrsko. Sta je pametno, nemam pojma. Najbolje da covek ima pun dzak para i da kupi ono sto mu se svidja odmah.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja da sam na tvom mestu, kupio bih bilo sta, samo da ne budem podstanar.
Ne znam u kom delu grada radis, i da li imas porodicu, ali ja bih kupio na obodu grada mali stan za do 20 000e. I to je mnogo, ali takve su cene sada.
I ziveo bih tamo cekajuci pad cena koji se moze desiti za par godina, a onda bih kupio nesto bolje.
U svakom slucaju ako kupis nesto za 20 000e, gubitak novca zbog pada ce biti manji nego da sada kupis nesto za 150000e u centru.
E sad zavisi kaji su ti prohtevi, ne zeli svako da zivi na periferiji, ali sve to ima svoju cenu.
 
20220116_122207.jpg
 
To je šupa u zajedničkom dvorištu, za taj novac se ne može naći ništa pristojno...
 
Onda ostaje samo biti podstanar, nema druge opcije. Cekati pad 10 godina. Nekretnine i da sada pocnu da stagniraju, osetan pad, koji mnogi cekaju, mogu imati tek za 5+ godina. Nece pad da se desi instant.
 
Koji je gubitak novca na rentiranje za tih 5+ godina u odnosu na potencijalni pad vrednosti neke nekretnine u istom tom periodu. Niko to ne može reći sa sigurnošću.

Ja da rešavamo stambeno pitanje, rešio bih ga čim se se steknu uslovi, ne bih taktizirao na period od 5-10 godina. Ionako ne živimo beskonačno tako da je taj period o kome govorimo nezanemarljiv u odnosu na prosečan životni vek čoveka.
 
Pa iznesi svoje vidjenje, najlakse je samo uzeti i kritikovati, a nista ne reci. Sta god da kazes dodje neko pametan da opovrgne. Kazes jedno, ne valja, kazes suprotno, ne valja.
Tvrdnju ili viđenje? Tačno ili otprilike? Ovo sada spada u domen predviđanja budućnosti. Čak i da imam sve podatke iz prošlosti i sadašnjosti, ne bih se usudio da bilo šta predviđam. Veliki događaji se brzo dešavaju(kada se dese) i retko ko može da ih predvidi. Evo recimo, jel mogao neko da predvidi Kovid, zaključavanja i kako će se ekonomija ponašati u tom trenutku, tj. kako će se kretati cene stanova? Većina je pretpostavila da će cene pasti, međutim to se nije desilo. Naprotiv, cene su skočile. Svi su očekivali recesiju, međutim desilo se suprotno, berze su, sa malim privremenim padovima, eksplodirale za vreme kovida.
 
Ja ne tvrdim sta ce biti. Nisam rekao ni da ce cene da padnu ove godine, ni da ce pasti za 10 godina. Moj komentar se odnosi na inicijalni post gde neko razmislja da li da kupi nekretninu u ovom vremenu, i sta bih ja uradio na njegovom mestu. Rekao sam da kome gori pod nogama, i podstanar je, kupi bilo sta i da se malo stisne. Barem ce imati nesto svoje i nece bacati novac na kiriju.
Na odgovor da nema nista pristojno za male pare, rekao sam da onda jedino ostane da se ceka pad, kad god da bude(a moje vidjenje je da se cene za godinu dana sigurno ne mogu spustiti 30+%, vec postupno kroz godine), ziveci kao podstanar.
Na svakom je da odluci sta mu je prioritet, zelja i mogucnost. Ja sam rekao sta bih ja uradio, ne sta je 100% ispravno.
Ja ne ocekujem pad skoro, mozda stagniranje, inflacija ne ide u korist spustanja cena nekretnina.
 
Nazalost, ima mnogo mladih u Srbiji koji su u slicnoj situaciji kao humanoid23.

Uz razumevanje i postovanje surovih zakonitosti oplodnje kapitala, iz svega ranije pisanog mogu sa velikom sigurnoscu zakljuciti da je kada su cene nekretnina u pitanju kod nas uzrok i problem drzavna regulativa, odnosno ljudi i organizacija koji je predstavljaju.

Nije ni traznja, ni stampanje para, ni inflacija, ni cena kostanja...to su samo "sumovi" uz glavni problem.
A glavni problem je sto jednostavno imamo ljude na vlasti koji "namestaju" investitorima i njima povezanima da zarade ekstra profite na stetu naroda.
Da li tu ima i pranja para? To je dodatna tema.

Paradoks je sto je zadatak drzave da regulise ovakve devijacije na trzistu u smeru opsteg dobra, a ne obrnuto.

Problem humanoid23-a bi se jednostavno i brzo resio odblokiranjem 1,36 miliona stambenih objekata ciji promet je drzava zabranila.
I svi bi bili na dobitku i narod, i drzava kao institucija i prirodni prirastaj (citaj ekonomija) i urbanizam (ne bi se "budzile" nove zgrade na zelenim povrsinama)...

....Jedino bi izgubili investitori i sa njima povezani.

A predstavnici drzave umesto toga se zaduzuju i "daju pomoc od 20k eur", i ustvari samo "raspiruju" rast cena i dodatno unazadjuju opste dobro i ugrozene.
I naravno, taj isti narod ce vracati te dugove.

Predizborna obecanja od pre par meseci da ce odblokirati ove nekretnine su utihnula...videcemo da li ce im to biti "kec iz rukava" u zadnjim danima pred izbore ili su se "ujeli za jezik"....

@humanoid23, iz moje perspektive tu je resenje vaseg problema, sve ostalo je ili privremeno ili "bacanje prasine u oci".
 
Ja ne tvrdim sta ce biti. Nisam rekao ni da ce cene da padnu ove godine, ni da ce pasti za 10 godina. Moj komentar se odnosi na inicijalni post gde neko razmislja da li da kupi nekretninu u ovom vremenu, i sta bih ja uradio na njegovom mestu. Rekao sam da kome gori pod nogama, i podstanar je, kupi bilo sta i da se malo stisne. Barem ce imati nesto svoje i nece bacati novac na kiriju.
Na odgovor da nema nista pristojno za male pare, rekao sam da onda jedino ostane da se ceka pad, kad god da bude(a moje vidjenje je da se cene za godinu dana sigurno ne mogu spustiti 30+%, vec postupno kroz godine), ziveci kao podstanar.
Na svakom je da odluci sta mu je prioritet, zelja i mogucnost. Ja sam rekao sta bih ja uradio, ne sta je 100% ispravno.
Ja ne ocekujem pad skoro, mozda stagniranje, inflacija ne ide u korist spustanja cena nekretnina.
Znam u pravu si, ali ne znaš sa kim pričaš. Jedino što znaš o čoveku je da je podstanar i da ima 20k evra. Da li znaš koliko godina ima, koliko sada zarađuje, koliko će možda zarađivati u budućnosti, da li je kreditno sposoban, kakav deo grada mu odgovara, gde radi, da li je oženjen, da li je razveden, da li ima decu, da li plaća alimentaciju možda, kakvog je zdravlja, da li vozi auto, koje troškove ima oko njega i tako dalje i tako dalje... Kada budeš imao sve te informacije onda možeš da daješ finansijske savete.
 
Jedino sto znam je da je podstanar, on nigde nije rekao da ima 20 000e. Procitaj jos jednom konverzaciju, rekao sam i da ne znam gde radi, kako zivi i slicno. Da je hteo da kaze, rekao bi.
Ja sam izneo misljenje na osnovu dostupnih informacija, da sam podstanar kojem gori pod nogama, uradio bih sta sam napisao.

I ovo je forum, ne finansijsko savetovaliste. To je verovatno jasno. Finansijski saveti se ne dele besplatno. Ja pricas msta bij ja, ti pricaj sta bi ti, onaj ko cita ima mozga pa ce zakljuciti sta mu odgovara, ako vec nista ne misli.
 
Jedino sto znam je da je podstanar, on nigde nije rekao da ima 20 000e. Procitaj jos jednom konverzaciju, rekao sam i da ne znam gde radi, kako zivi i slicno. Da je hteo da kaze, rekao bi.
Ja sam izneo misljenje na osnovu dostupnih informacija, da sam podstanar kojem gori pod nogama, uradio bih sta sam napisao.

I ovo je forum, ne finansijsko savetovaliste. To je verovatno jasno. Finansijski saveti se ne dele besplatno. Ja pricas msta bij ja, ti pricaj sta bi ti, onaj ko cita ima mozga pa ce zakljuciti sta mu odgovara, ako vec nista ne misli.
Tako je, pošto je ovo forum onda možeš da pišeš šta hoćeš i da daješ finansijske savete koji to nisu.
 
Opusteno ljudi, moja situacija nije jedinstvena. Mnogi su u nedoumici. Ja kupujem stan na kredit, 2.5s/60kv, naravno na sto boljoj lokaciji, kao i svi, ali sam bio otvoren i za periferiju (dok nisu i tamo skocile cene nenormalno). Nista me ne sprecava da uzmem i stan od 40 kvadrata da resim agoniju podstanarstva, pa posle par godina da idemo jovo nanovo. Samo sam zeleo da dam vidjenje kako sve ovo izgleda sa strane coveka koji ne uzima stan za ulaganje, vec za zivot.
 
Opusteno ljudi, moja situacija nije jedinstvena. Mnogi su u nedoumici. Ja kupujem stan na kredit, 2.5s/60kv, naravno na sto boljoj lokaciji, kao i svi, ali sam bio otvoren i za periferiju (dok nisu i tamo skocile cene nenormalno). Nista me ne sprecava da uzmem i stan od 40 kvadrata da resim agoniju podstanarstva, pa posle par godina da idemo jovo nanovo. Samo sam zeleo da dam vidjenje kako sve ovo izgleda sa strane coveka koji ne uzima stan za ulaganje, vec za zivot.
Ako uzimaš kredit onda je nebo granica :cool:
 
Izgleda da je ovo najskuplji Nbg kvadrat. Ne secam se da je negde bilo 7500e/m2. Stan je stvarno sa promisljanjem uredjen, nisam video sto za rulet i slot masine, ali da li je realna cena. Vise od pola cene stana je po ovome otislo na namestaj.
 
Težak kičeraj. Zašto bi iko ikada kupio stan na Bežaniji za milion ipo evra, sa tuđim stvarima i enterijerom koji nije urađen baš po svom ukusu do najsitnijeg detalja? Ne vidim kojom bi se logikom vodio kupac ovakvog stana. Za tu svotu novca možeš drastično bolje da ostvariš svoj prostor za život.
 
Lici na kazino. Ovde je problem sto je uredjen u stulu koji je dosta unikatan, neobican, vezan iskljucivo za osobu koja je stan uredjivala/kupila. Ne znam da li ce lako naci kupca ovog sila. Ali najvise me je cena frapirala, nisam do sada video tako nesto na nbg.
 
Vrh