Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913890#p913890:1ahys3j7 je napisao(la):
Sava Sava » Pon Jan 03, 2022 10:15 am[/url]":1ahys3j7]Kako raste cena kvadrata? Npr ja prodajem stan želim 1350 eura po kvadratu, "agent" tvrdi da su cene mnogo veće i da mogu dobiti 1800 e...drugi komšija ide u agenciju i traži 1200 e agencija odmah otkupljuje stan, i stavlja cenu 1650 (stan se brzo proda), ovim ostalima stoji mesecima i godinama u oglasima (tzv mamac stan), agencije dižu cene i prividno stiče se utisak da cene rastu, u stvarnosti stagniraju i padaju.Pa pratite oglase koliko dugo stoje u oglasima, a na kraju ili spuste dobro cenu pa to kupe agencije, ili odustanu od prodaje.Navodno 70 % stanova prazno na vestima blic.

Eh kad bi to bilo tako, onda bi na sve mogli da podizemo cene i da se bogatimo. Uzmes punta iz 2005. koji vredi 1000e, i onda se svi dogovore da na oglasima stavljaju cenu od 8000e, i onda se punto stvarno pocne prodavati za 8000e, i svi trce da ga dograbe.

Zasto agencije i u periodu od 2008 do 2015 nisu istu taktiku laznog podizanja cena u oglasima primenile i na tako jednostavan nacin odrzale cenu i u tom periodu?
To nema mnogo veze sa rastom.

Realno kesa ima na sve strane, posle 2008 je sve uradjeno da se kes sto lakse upumpava, i sada je jos dosoljeno tokom pandemije. Samim tim ljudi su svesni da kes nema pokrice i guraju ga u nesto opipljivo i koliko toliko sigurno, a to su stanovi.
 
Bravo savo upravo tako rade izvestili se.
U traganju za svojom nekretninom imao sam slicne primere.
1 primer
Obilazeci podzemni prolaz u Nisu naisao sam na lokal 8.5m i broj telefona na lokalu-hitna prodaja.
U razgovoru sa vlasnikom trazio je 11.000 eura za isti.Nije ga prodao ni posle 2 meseca i pokusao je da me kontaktira jos 5 puta kao potencijalnog kupca.
Ovaj lokal preko agencije se prodaje za 31.000
https://www.kupujemprodajem.com/nekretn ... 1490610275

primer 2
Moj prijatelj vlasnik stamparije u Nisu kupio je kucu 2016 prko kredita 80.000 eura.
Odmah nakon kupovine vlasnik agencije je prijateljski savetovao da oglase isti objekat sa daleko vecom cenom da bi ”ispitali trziste” sto je ovaj odbio jer mu je zaista bio neophodan prostor...
Inace cena objekta je bila 60.000 u dogovoru su povecali cenu na 80.000 da bi od banke uzeli cirka 20.000 eura vise...
Slicna kvadratura na slicnoj lokaciji sada kosta duplo vise.
 
Ma mogu oni da duvaju cene koliko hoce, ako to nema ko da plati, dzaba im oglasi.
Ocigledno novca i kupaca ima.
Uzgred ovaj link sto si okacio nema nikakve veze sa tim lokalom, sem u delu gde je naslov, tekst iz opisa je za plac i gradjevinsko zemljiste koje kosta 31000e.
 
Joj ljudi, dosta vise sa tom teorijom o hiperinteligentnim agentima za nekretnine koji koordinisano podizu cene nekretnina. Agenti su mahom polupriuceni ljudi koji ne umeju da sprovedu ni obican postupak prodaje kako treba, a kamoli da koordinisanom akcijom uticu na celo trziste. Svuda u svetu rastu cene nekretnina zbog prekomernog stampanja novca i problema u lancu nabavke, jedino kod nas su agenti za nekretnine odgovorni za rast. Ni mnogo inteligentniji ljudi nisu u stanju da uticu na trziste na ovaj nacin, a kamoli agenti za nekretnine.

Da ne kazem da ne postoji nikakva motivacija za tako nesto. Kao sto neko rece, njima je cilj samo sto veci promet, a ne cena. Bukvalno svi agenti sa kojima sam ikad imao dodira se ili (vecinom) nisu mesali ili su (mali deo) pokusavali da smanje cenu kako bi se nekretnina sto brze prodala.
 
Potpuno si u pravu sto se stampanja novca tice .Sto se tice agenata nekretnina nisi neki od njih koriste takve kombinacije i metode da ne mozes ni zamisliti.
3 primer
Pri razgledanju stana u Krusevcu u naselju Bronks agent nekretnina mi je rekao da je vlasnik stana iz Brusa duzan 16000 eura na ime neisplacenih rata banci te da ukoliko zelim da kupim stan moram prvo vlasniku da dam tih 16000 eura da bi on zatvorio dug banci i da bi mogao stan da predje na njegovo ime i tek nakon toga kod notara..Inace vlasnik stana, iz Brusa poreklom , je kupio i kucu u krusevackom naselju Parunovac zbog prosirenja porodice ,verovatno preko stambenog kredita pri cemu je zalozio neke bezvredne parcele u Brusu.
Ukoliko zelis mogu dati brojeve telefona lica i agencija koje su ucestvovale u ova moja 3 pokazna primera o nacinu rada agenata nekretnina sa konkretnim dokazima i svedocima ...
Jedina novina na nasim prostorima po pitanju visokih cena je da cete biti opljackani pri samoj kupovini duplinarom cenom, nezavisno od inflacije koja sledi, pa na osnovu toga mozemo kao narod patentirati novi vid obmane.
 
Konkretno moj primer: oglasim 2019 godine garsonjeru bez lifta i parkinga u NS Podbara na prodaju 25 mkv na 40.000 eur (mene koštao 30 k eura)Agencija daje drugoj agenciji podatke sa cenom od 55.000 eura, stan je prodat ženi preko druge agencije za 50.000 eura po sniženoj ceni, posrednik u međuvremenu kada je nađen kupac (žena) isplaćuje meni odmah novac za stan i postaje dobar za 10 k eura, koji dan posle toga.Agenti savetuju ženu da stan vredi 58.000 eura i da stavi na oglas da zaradi, ta cena stojala sve do pre 2,3 meseca, povukla iz prodaje, izdavala za 300 eura dok je prodavan, sad izdaje za jedva 180 eur(studenata sve manje u NS).Eto to je realnost, nema ni kredit da pokrije izdavanjem stana.A vi i dalje pišite kako jadni agenti ne znaju ni tablicu množenja (gazde sigurno znaju). Sada ima nova fora da se ljudi pecaju kad kupuju polovan stan; kao ima podstanara, i on će ti otplaćivati kredit, kad kupiš stan posle mesec dva nema ni podstanara ni kirije od 300 eura.Ne nasedajte, danas svi glume za koji stotku, ili prećute.
 
Hoćeš da kažeš da si ti napravio kupoprodajnih ugovor sa tom ženom i uzeo 40k? A da je agencija uzela 10k?
 
Ne nego je nađen novi kupac za dan, a tek sutradan sam ja realizovao prodaju agencijskom drugaru, koji je potom preprodat.Znači u danu kada je dolazila agencija ujutru, poslepodne dovedena žena da vidi stan kojoj je preprodat stan.U prevodu kada je žena pristala na cenu od 50 k, i dala kaparu, meni je odmah isplaćen stan.Agencija uzela proviziju, država porez, lik zaradio samo krajnji kupac naj.bao.Sada teško može dobiti i 40 k, za koliko sam ja dao jer nema ni parking mesta tamo nigde.U Ns stala i prodaja izdavanje.Ja sam posle došao na Nbg, i ovde je već druga priča, što se tiče cena i prodaje.Prodaja na Nbg blokovima cvetala do jesenas, sad dosta manje. Mislim da će svakako na globalnom nivou posledice kraha biti ubrzo vidjive.Srbija već uzela novi xxx kredit od milijardu eura od Mmf za vraćanje prethodnih kredita (vest od danas) e sad zamislite šta se dešava posle izbora, i koliko će da skoči još cena hrane, struje, goriva i porezi, pa na redu je privatizacija vazduha i to ovog zagađenog.
 
Ti si potpisao kupoprodajni ugovor sa agencijom ili kupcem ?
Na 40 ili 50 hiljada ?
 
Prodavac -- agencija za 40k
Agencija -- kupac za 50k

Prilično jasno i sve legalno... E sad biznis i pare ne idu uz moralno tako da sve ok. ionako je investicija koliko sam skontao a ne primarno prebivalište. U ovoj kockarnici sve je dozvoljeno što nije zabranjeno :)
 
Za sve one koji argumentuju porast cena nekretnina traznjom:

-U Srbiji je u 2020. izgradjeno ca 25k stanova
https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti ... o/stanovi/

-Zakonom iz prometa je odlukom drzave iskljuceno ca 1,6 miliona objekata, od cega su kuce i stanovi 85%, sto je ca 1,36 miliona (54-godisnja izgradnja stanova na nivou 2020.).
https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/30 ... vest5.html

Da bi se nadoknadila, direktivom redukovana ponuda potrebno je znaci po produkciji iz 2020. oko 54 godine (pod predpostavkom da sve nadoknadjujemo stanovima, a slika se sustinski ne menja ako ukljucimo kuce i kazemo recimo da godisnje proizvedemo isto toliko ca 25k kuca, cime se period smanjuje na ca 27 godina).

Da, ponuda je ogranicena, ali je vestacki stvoreno takvo stanje. Ocigledno nekome tako odgovara.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914117#p914117:1nu52c3q je napisao(la):
Sava Sava » Pon Jan 03, 2022 11:12 pm[/url]":1nu52c3q]Ne nego je nađen novi kupac za dan, a tek sutradan sam ja realizovao prodaju agencijskom drugaru, koji je potom preprodat.Znači u danu kada je dolazila agencija ujutru, poslepodne dovedena žena da vidi stan kojoj je preprodat stan.U prevodu kada je žena pristala na cenu od 50 k, i dala kaparu, meni je odmah isplaćen stan.Agencija uzela proviziju, država porez, lik zaradio samo krajnji kupac naj.bao.Sada teško može dobiti i 40 k, za koliko sam ja dao jer nema ni parking mesta tamo nigde.U Ns stala i prodaja izdavanje.Ja sam posle došao na Nbg, i ovde je već druga priča, što se tiče cena i prodaje.Prodaja na Nbg blokovima cvetala do jesenas, sad dosta manje. Mislim da će svakako na globalnom nivou posledice kraha biti ubrzo vidjive.Srbija već uzela novi xxx kredit od milijardu eura od Mmf za vraćanje prethodnih kredita (vest od danas) e sad zamislite šta se dešava posle izbora, i koliko će da skoči još cena hrane, struje, goriva i porezi, pa na redu je privatizacija vazduha i to ovog zagađenog.

Drugim rečima da ste imali svoj oglas, umesto da ste dali agencijama, mogli ste da zaradite 10K više, jer to jeste bila tržišna cena u tom trenutku, obzirom da je neko hteo da plati toliko ponuđenu nekretninu. Mislim da tu ništa nije nelegalno (ako je plaćena kapitalna dobit) i što je najbitnije za celu priču, nije dokaz da je agent podigao cenu, jer je na tržištu je postojao neko ko želi da plati toliko!!! Da ste bolje odigrali, Vi ste mogli da uzmete tu proviziju! Možemo da pričamo o moralnom hazardu, jer ako ste Vi imali potpisan ugovor sa agencijom za prodaju, po meni on treba DA RADI U VAŠEM INTERESU i da uzme proviziju za to, u ovom slučaju malo veću, zato što je veća cena. Ja bih proverio sa nekim advokatom da li tu ima nekih elemenata za sud. Mislim da ne može ništa da se uradi, zato što ste vi svojevoljno pristali na tu cenu, ali ne bi bilo loše da kažete o kome se radi, tako bi ih ljudi izbegavali, to im je najveća kazna kad se pročuje! Agent jeste iskoristio to što radi za Vas i što ste vi potcenili vrednost (opet kažem u tom trenutku), time što je verovatno jedini imao pristup nekretnini, kako bi rekli bio je prvi na izvoru, ali opet na CENU NIJE MOGAO DA UTIČE!

Onda dolazite u drugom delu do suštine. Veliki dugovi sami po sebi ne vuku cene na gore, ali ako se upumpava ogromna količina novca pod minimalnim kamatama, a imamo inflaciju koju imamo, onda se taj dug obezvređuje, tj obezvređuje se novac. Shvatite to već jednom! To se po meni najbolje vidi na cenama vozila. Moj auto koji je star 10 godina, sada na tržištu vredi isto kao i pre 5 godina u nominalnom smislu, što je van pameti, dakle ista je cena, s tim što naravno da sada sa tim novcem mogu da kupim mnogo manje drugih dobara nego pre 5 godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914166#p914166:n2jzva71 je napisao(la):
Tin » Uto Jan 04, 2022 11:53 am[/url]":n2jzva71]Za sve one koji argumentuju porast cena nekretnina traznjom:

-U Srbiji je u 2020. izgradjeno ca 25k stanova
https://www.stat.gov.rs/sr-latn/oblasti ... o/stanovi/

-Zakonom iz prometa je odlukom drzave iskljuceno ca 1,6 miliona objekata, od cega su kuce i stanovi 85%, sto je ca 1,36 miliona (54-godisnja izgradnja stanova na nivou 2020.).
https://www.paragraf.rs/dnevne-vesti/30 ... vest5.html

Da bi se nadoknadila, direktivom redukovana ponuda potrebno je znaci po produkciji iz 2020. oko 54 godine (pod predpostavkom da sve nadoknadjujemo stanovima, a slika se sustinski ne menja ako ukljucimo kuce i kazemo recimo da godisnje proizvedemo isto toliko ca 25k kuca, cime se period smanjuje na ca 27 godina).

Da, ponuda je ogranicena, ali je vestacki stvoreno takvo stanje. Ocigledno nekome tako odgovara.

Tih 1.36 miliona objekata nisu svi u gradskom okruzenju, pogotovo ne u Beogradu.
Vecina tih objekata su privatne kuce gradjene na crno po obodima gradova, sela, tj. tamo gde je i inace nezainteresovanost za kupovinu. U prevodu, ti objekti i inace ne uticu na cenu tamo gde je kvadrat skup, jer zainteresovani za kupovinu kvadrata od 3000e svakako nece gledati te nelegalizovane objekte po zabitima cak i kad budu legalizovani.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914192#p914192:m0hwq8hp je napisao(la):
Ljuba82 » Uto Jan 04, 2022 1:12 pm[/url]":m0hwq8hp]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914117#p914117:m0hwq8hp je napisao(la):
Sava Sava » Pon Jan 03, 2022 11:12 pm[/url]":m0hwq8hp]Ne nego je nađen novi kupac za dan, a tek sutradan sam ja realizovao prodaju agencijskom drugaru, koji je potom preprodat.Znači u danu kada je dolazila agencija ujutru, poslepodne dovedena žena da vidi stan kojoj je preprodat stan.U prevodu kada je žena pristala na cenu od 50 k, i dala kaparu, meni je odmah isplaćen stan.Agencija uzela proviziju, država porez, lik zaradio samo krajnji kupac naj.bao.Sada teško može dobiti i 40 k, za koliko sam ja dao jer nema ni parking mesta tamo nigde.U Ns stala i prodaja izdavanje.Ja sam posle došao na Nbg, i ovde je već druga priča, što se tiče cena i prodaje.Prodaja na Nbg blokovima cvetala do jesenas, sad dosta manje. Mislim da će svakako na globalnom nivou posledice kraha biti ubrzo vidjive.Srbija već uzela novi xxx kredit od milijardu eura od Mmf za vraćanje prethodnih kredita (vest od danas) e sad zamislite šta se dešava posle izbora, i koliko će da skoči još cena hrane, struje, goriva i porezi, pa na redu je privatizacija vazduha i to ovog zagađenog.

Drugim rečima da ste imali svoj oglas, umesto da ste dali agencijama, mogli ste da zaradite 10K više, jer to jeste bila tržišna cena u tom trenutku, obzirom da je neko hteo da plati toliko ponuđenu nekretninu. Mislim da tu ništa nije nelegalno (ako je plaćena kapitalna dobit) i što je najbitnije za celu priču, nije dokaz da je agent podigao cenu, jer je na tržištu je postojao neko ko želi da plati toliko!!! Da ste bolje odigrali, Vi ste mogli da uzmete tu proviziju! Možemo da pričamo o moralnom hazardu, jer ako ste Vi imali potpisan ugovor sa agencijom za prodaju, po meni on treba DA RADI U VAŠEM INTERESU i da uzme proviziju za to, u ovom slučaju malo veću, zato što je veća cena. Ja bih proverio sa nekim advokatom da li tu ima nekih elemenata za sud. Mislim da ne može ništa da se uradi, zato što ste vi svojevoljno pristali na tu cenu, ali ne bi bilo loše da kažete o kome se radi, tako bi ih ljudi izbegavali, to im je najveća kazna kad se pročuje! Agent jeste iskoristio to što radi za Vas i što ste vi potcenili vrednost (opet kažem u tom trenutku), time što je verovatno jedini imao pristup nekretnini, kako bi rekli bio je prvi na izvoru, ali opet na CENU NIJE MOGAO DA UTIČE!

Onda dolazite u drugom delu do suštine. Veliki dugovi sami po sebi ne vuku cene na gore, ali ako se upumpava ogromna količina novca pod minimalnim kamatama, a imamo inflaciju koju imamo, onda se taj dug obezvređuje, tj obezvređuje se novac. Shvatite to već jednom! To se po meni najbolje vidi na cenama vozila. Moj auto koji je star 10 godina, sada na tržištu vredi isto kao i pre 5 godina u nominalnom smislu, što je van pameti, dakle ista je cena, s tim što naravno da sada sa tim novcem mogu da kupim mnogo manje drugih dobara nego pre 5 godina.

Kako bre nije mogao da utice, kad je uticao? :o Je l' covek hteo da proda stan za 40k? Jeste. Je l' bi taj neko ko je kupio dao 40k umesto 50k? Dao bi. Agent je direktno uticao na to da cena poraste sa 40k na 50k, nezavisno od toga sto je neko bio spreman da plati vise.
E sad zamisli da se realizuje 10-20% ovako jeftinijih prodaja, onda neko ko hoce da kupi stan ode na sajt katastra i vidi da su se prodali jeftinije i ovo sve udje u statistiku i eto, odjednom nema rasta cena, a mozda krene i da pada... Mozete da pricate sta hocete, ali sama cinjenica da je vise od 90% oglasa u Beogradu objavljeno od strane agencija mi je sasvim dovoljana da mislim da i tek kako uticu na cene.
 
shadestudio":1igoxf2k je napisao(la):
Tih 1.36 miliona objekata nisu svi u gradskom okruzenju, pogotovo ne u Beogradu.
Vecina tih objekata su privatne kuce gradjene na crno po obodima gradova, sela, tj. tamo gde je i inace nezainteresovanost za kupovinu. U prevodu, ti objekti i inace ne uticu na cenu tamo gde je kvadrat skup, jer zainteresovani za kupovinu kvadrata od 3000e svakako nece gledati te nelegalizovane objekte po zabitima cak i kad budu legalizovani.

Pa sto su ih onda stavili van prometa na x godina (pa ce sad da ih kao vrate, samo sto nisu), ako ti objekti ne uzimaju deo kolaca nekom?
Tacno je da neko ko gleda lux kvadrate od 3k nece gledati te objekte ali zasto si spomenuo te kupce od 3k a ne one koji gledaju kvadrate od tipa 1000-1500e? Koliko je takvih kupaca vs. onih od 3k? Slozices se mnogo vise. Ako je to tako zasto si kao reprezentativan primer uzeo ovu manjinu od 3k? Da bi prikazao kako su cene realne, trzisne i bez uticaja nelojalnih faktora. Eto zato.
 
Stavljene su van prometa jer je sasvim logicno da ne moze biti prometovano nesto sto zakonski ne postoji.
Realno vecina tih nelegalnih nekretnina, svojim pozicijama i stanjem, imaju cenu kvadrata oko 300e. Recimo da je vecina tih objekata mahom borca, kaludjerica, miljakovac 3, iza zemuna. I mnogo vise po celoj srbiji, ukljucujuci zabiti i zaseoke u koje svakako niko nece da se seli.
Ti nelegalni objekti se uglavnom ne nalaze u urabanom tkivu koje je i predment interesovanja vecine naroda danas, npr. na Novom beogradu je smesan broj nelegalnih objekata spram legalnih. Tako da ce zainteresovani za zivot na nbg i posle legalizacije imati isti broj objekata na raspolaganju. Samim tim nikakav uticaj na cenu.
Tako da i ovi sto traze za 1500e nece gledati sigurno to sto ce postati legalno. Nikakvog znacajnog uticaja na beograd to ne moze imati.
Jedino gde moze imati uticaj je da razlika cena izmenju Beograda i unutrasnjosti postane veca, jer tamo gde je koncentrisana nelegalna gradnja moze doci do pada cene, ali tamo ti kvadrat i sada ne prelazi 400e.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914117#p914117:hfv3zap9 je napisao(la):
Sava Sava » Uto Jan 04, 2022 12:12 am[/url]":hfv3zap9]Ne nego je nađen novi kupac za dan, a tek sutradan sam ja realizovao prodaju agencijskom drugaru, koji je potom preprodat.Znači u danu kada je dolazila agencija ujutru, poslepodne dovedena žena da vidi stan kojoj je preprodat stan.U prevodu kada je žena pristala na cenu od 50 k, i dala kaparu, meni je odmah isplaćen stan.Agencija uzela proviziju, država porez, lik zaradio samo krajnji kupac naj.bao.Sada teško može dobiti i 40 k, za koliko sam ja dao jer nema ni parking mesta tamo nigde.U Ns stala i prodaja izdavanje.Ja sam posle došao na Nbg, i ovde je već druga priča, što se tiče cena i prodaje.Prodaja na Nbg blokovima cvetala do jesenas, sad dosta manje. Mislim da će svakako na globalnom nivou posledice kraha biti ubrzo vidjive.Srbija već uzela novi xxx kredit od milijardu eura od Mmf za vraćanje prethodnih kredita (vest od danas) e sad zamislite šta se dešava posle izbora, i koliko će da skoči još cena hrane, struje, goriva i porezi, pa na redu je privatizacija vazduha i to ovog zagađenog.

Druže gde je stala proadaja stanova u NS? Koji kontrektno deo, pošto se sve proda a da investitori nisu ni ašov zabili (pričam o novim stanovima)..
Sam znaš koliko se zida u NS? Procentualno (gledajući veličinu grada) mnogo više od Bg....
Ja tražim stan već dve nedelje (svakodnevno) - sve se proda za dan dva...
 
Van prometa su jer zakonski ne postoje ali ce zato jednim carobnim *puf* svi ti objekti uskoro biti doneti u zakonsko postojanje, kada nekom to bude odgovaralo.
Drugo, koliko zgrada po bg je izgradjeno nelegalno pa je opet nekim *puf* odjednom postalo legalno? Trece, koliko nadogradnji po uzem i sirem centru grada je napravljeno (sprat, dva dodata na postojece zgrade) i to tako stoji i ljudi tu zive i nikom nista. Snasli se ljudi. I takvi stanovi se prodaju ili iznajmljuju, dakle neko profitira na tome.

Moja poenta: nelegalno je samo ono sto nekom odgovara da je nelegalno i govoriti da to nema uticaja na cene je apsolutno besmisleno. I to je samo jedna od metastaza bolesnog trzista nekretnina u bg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914222#p914222:1n7ken3n je napisao(la):
sundjer_bob » Uto Jan 04, 2022 1:53 pm[/url]":1n7ken3n]
Kako bre nije mogao da utice, kad je uticao? :o Je l' covek hteo da proda stan za 40k? Jeste. Je l' bi taj neko ko je kupio dao 40k umesto 50k? Dao bi. Agent je direktno uticao na to da cena poraste sa 40k na 50k, nezavisno od toga sto je neko bio spreman da plati vise.
E sad zamisli da se realizuje 10-20% ovako jeftinijih prodaja, onda neko ko hoce da kupi stan ode na sajt katastra i vidi da su se prodali jeftinije i ovo sve udje u statistiku i eto, odjednom nema rasta cena, a mozda krene i da pada... Mozete da pricate sta hocete, ali sama cinjenica da je vise od 90% oglasa u Beogradu objavljeno od strane agencija mi je sasvim dovoljana da mislim da i tek kako uticu na cene.

To se zove arbitraža, tj preprodaja robe koju možeš da nađeš jeftinije od tržične cene! Niko ga nije tukao po ušima da proda za 40K. Ta greška što nije pokušao sa višom cenom ga je koštala 10 K eur. Možda je procenio da će cena ići na dole. Kako god, to je slobodno tržište, niko tebi ne brani da kupiš kruške u Maxiju za 200 dindži kg i posle ih preprodaješ za 100 eur/kg, dok imaš nekoga ko može/želi da kupi po toj ceni! Ostaje moralni hazard agencije koja bi trebalo da radi u korist svog klijenta! Opet ako su oni bili prvi u kontaktu, kupili direktno od vlasnika, bez ikakvog ugovora o posredovanju, niko ih ne može sprečiti da prodaju. To nije uticanje na cene, nego poznavanje tržišta i dobra procena, aman više bre!!! :bash:

Opet kažem, nemam pozitivno mišljenje o agencijama, smatram i da svako treba da ima vlasnički oglas, bez obzira da li pride ide i preko agencije. Smatram da će uz svoj oglas i eventualno neku agenciju poklopiti 100% tržišta i da će biti jeftinije za sve strane ako su iole elektronski pismene, e sad, ako neko ne zna/neće da se cima oko toga, nek plati!

Dosadio sam sam sebi sa ovom pričom i prosvetiteljstvom uz iskrene i najbolje namere. Bez licitacija oko cena dao sam uvid kako funkcioniše sistem i u kom pravcu će se kretati nominalne cene (sa naglaskom nominalne) najviše zavisno od makro situacije i monetarnih politika. Verujem da će se nastaviti sve isto kao i ovih godina, očekujem kontrolisanu inflaciju, mnogo višu od deklarativnih ciljeva CB-a, a opet ne bih smeo da se kladim da neće u jednom trenutku zategnuti i oterati gomile u bankrot. Baš zato što verujem da je ta alternativa u vidu globalne depresije neviđenih razmera veće zlo od potkradanja u vidu kontrolisane inflacije, verovatnije mi je da se ništa neće menjati. Tj ostaje sve isto kao od 2008. samo uz sve više upumpavanja narkotika (novca). Dakle kretanje nominalnih cena zavisi od njih, agent Pera sigurno nije taj koji utiče na cene ni 0.1%. No dosta sam bio Dositej, ko želi da shvati, istraživaće, čitaće. Ko ne želi, šta da mu radim, ovce su za šišanje! 'ajd' uzdravlje!
 
Kako nema stanova u Ns? U zgradi iz 2010 god. Trg Save Vukosavljeva kod centra, se prodaje trenutno pola stanova u zgradi.Žuto drap zgrada-Podbara.Manjak stanova za prodaju ima samo Novo Naselje i Grbavica.Za nove stanove kažu da je sve prodato (kupio poznanik, poluprazna zgrada)...moguće...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914257#p914257:11ba0sxe je napisao(la):
shadestudio » 04 Jan 2022, 15:16[/url]":11ba0sxe]Stavljene su van prometa jer je sasvim logicno da ne moze biti prometovano nesto sto zakonski ne postoji.
Realno vecina tih nelegalnih nekretnina, svojim pozicijama i stanjem, imaju cenu kvadrata oko 300e. Recimo da je vecina tih objekata mahom borca, kaludjerica, miljakovac 3, iza zemuna. I mnogo vise po celoj srbiji, ukljucujuci zabiti i zaseoke u koje svakako niko nece da se seli.
Ti nelegalni objekti se uglavnom ne nalaze u urabanom tkivu koje je i predment interesovanja vecine naroda danas, npr. na Novom beogradu je smesan broj nelegalnih objekata spram legalnih. Tako da ce zainteresovani za zivot na nbg i posle legalizacije imati isti broj objekata na raspolaganju. Samim tim nikakav uticaj na cenu.
Tako da i ovi sto traze za 1500e nece gledati sigurno to sto ce postati legalno. Nikakvog znacajnog uticaja na beograd to ne moze imati.
Jedino gde moze imati uticaj je da razlika cena izmenju Beograda i unutrasnjosti postane veca, jer tamo gde je koncentrisana nelegalna gradnja moze doci do pada cene, ali tamo ti kvadrat i sada ne prelazi 400e.


Samo ostaje da se objasni činjenica da se na to nepostojeće plaća porez, barem ja konkretno, a nemam pravo raspolaganja svojim imovinom.... Apsurd...
To bi imalo smisla da nikada nije moglo ni da ae prometuje. Ovako retroaktivno i ne baš.

No pravila se uvek donose u nečijem interesu, trenutnom i tako je oduvek.
 
Nelogicno je, ali ipak jeftinije od onoga sto bi po zakonu trebalo da bude, a to je rusenje svega nelegalnog.
Naravno ima raznih razloga zasto je nesto nelegalno, i nisu uvek trenutni vlasnici odgovorni za to.
 
Hvala bogu da nisam pre par godina poslušao ovde ove konstantne priče o nekom balonu koji puca...ispade ovo balon ali onaj helijumski jer sve ode u nebo, pogotovo novogradnja...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vrh