Šta je novo?

Cene nekretnina

Zapad nije Srbija.

-Tamo za malverzacije (a vodjenje monetarne u korist fiskalne politike je malverzacija) se ide u zatvor.

-Fiskalna dominacija nije "rocket science" i tabu, a vodi se racuna da se ne desi. Ukoliko bi se sprovodila:

a) Potrebne bi bile godine da se umanji javni dug inflacijom po ovim stopama do "game changer" nivoa, a svo vreme je inflacija pod monitoringom i pritiskom javnosti (strucne, a i politicko-opozicione)

...dok na drugoj strani povecanje kamate nema efekta na vecinu postojeceg duga vec samo na nove i rollover domace dugove.

b) Diskreditovala bi do kraja centralnu banku (i monetarnu politiku) - citaj: buducnost

c) Ugrozila bi penzioni i socijalni sistem, jer su oni glavni poverioci drzavi.

Ko bi je sproveo, na zapadu ne bi mu bilo bas lagodno.
U autokratskim i zemljama treceg sveta, to je skroz ok.

Ovaj moj post je neozbiljan, posto ne navodim kako sam dosao do gore navedenih tvrdnji, ali izgleda da je to ovde cesto u redu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912930#p912930:39tato2z je napisao(la):
vradovic » Sre Dec 29, 2021 7:48 pm[/url]":39tato2z]Pobrkali ste malo loncice. Agentima odgovara da vlasnik stana spusti malo cenu da bi STO pre prodali a ne da se smaraju da vode 100 kupaca u jedan stan. Tako da je uglavnom sve kontra od onoga sto vecina misli.

ovde si u pravu. Agentima je bitan sto veci broj transakcija.
Medjutim, rast cena je zgodan za banke.
 
Jasno je to, naravno, zele da prodaju sto vise. Ali prva i osnovna taktika u prodaji je "Sense of Urgency". Manje vise u svim prirucnicima za agente nekretnina, urgency se primenjuje kao glavna taktika. Kupi sad, kasnije ce biti mnogo skuplje!

Ne pricaju agenti o rastu cena da bi prodali skuplje, nego da bi te ubedili da kupis ODMAH, kod njih! Navali narode, jos malo pa nestalo!
 
Велики број нових зграда по центру су без станара. Претпоставка је да власници нису успели да их издају. Од локала, преко пословног простора до станова. Лепо су инвестирали, али немају коме да издају. Сав профит ће им за пар година неиздавања појести порези и одржавање. Када буде вишак таквих станова, падаће цене закупа. Кад падне цена закупа пашће и цена квадрата. То је ваљда једина валидна и разумна варијабла која дефинише вредност квадратног метра.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913091#p913091:31padjtc je napisao(la):
MC_ » 30 Dec 2021 10:58 am[/url]":31padjtc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912930#p912930:31padjtc je napisao(la):
vradovic » Sre Dec 29, 2021 7:48 pm[/url]":31padjtc]Pobrkali ste malo loncice. Agentima odgovara da vlasnik stana spusti malo cenu da bi STO pre prodali a ne da se smaraju da vode 100 kupaca u jedan stan. Tako da je uglavnom sve kontra od onoga sto vecina misli.

ovde si u pravu. Agentima je bitan sto veci broj transakcija.
Medjutim, rast cena je zgodan za banke.

Verovao ili ne nije. Bankama je problem rast cena iz razloga sto onda manje imaju kredita. Radi se o tome da ako vrednost naglo skoci desava se da procena vrednosti dodje manja od onoga sto je trazena cena i sta bi kupac platio pa se cesto desava da kupci moraju da plate 20%+razliku do procenjene vrednosti pa izadju na 25-30% ucesca ukupno i onda se desi da u velikom broju slucajeva nemaju da doplate vece ucesce.

Ja sam neshvacen cesto ali to je samo zato sto imam veci broj biznisa (ukljucujuci i ag za nekretnine) i bavim se time profesionalno pa imam informacije o tome. Ne znam kako drugacije objasniti da mi deluje uvek sve kontradiktorno na ovom forumu :)
 
sundjer_bob":2hzr24kn je napisao(la):
Ne bih se slozio da je stvar koliko je neko spreman da izdvoji. Evo, ja sam spreman da izdvojim 100e za iznajmljivanje, nadji mi stan. Ne, nego agenti znaju kolike su plate i natezu maksimalno cenu, da neko ko radi za minimalac jedva moze da prezivi od ostatka i ti ljudi se tu nista ne pitaju.

Ok, ne moze agent nikog da natera, ali dovoljno je da ubede deo ljudi i da pomeraju cene po malo. Mozda bi se svakako desio rast, dok god su kupci spremni da plate trazenu cenu, ali mislim da bi se definitivno sporije desavao. Ovako agenti peglaju sve slucajeve koji odstupaju. Cim nekome padne na pamet da proda/izda za manje, ako agent dodje do njega verovatno ce da ga ubedi da moze za vise, a tu je i ovo sto aktivno smaraju vlasnike sa kojima su pre saradjivali...
Naše komšije prodaju stan, agencija im rekla da mogu max da uzmu 130 000 ista ta agencija ga je oglasila za 160 000 €, stan je 81 kvadrat nerenovoran. Drugi komšija je oglasio potpuno renovoran stan za 130 000 65 kvadrata preko agencije naravno, posle godinu dana je oglas skinut. Kaze da su zvali i nudili manje ali niko nije bio zainteresovan za 130 000

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Izadje isto 2000e za kvadrat ako ga detaljno renovira, ali je i veci stan, teze se prodaje. Pitanje je samo kako je onaj komsija potpuno renovirao. Cim neko potpuno renovira pre prodaje znaci da ima neku kombinaciju da mu odradi za manje para pa bude cesto poluamaterski odradjeno ili isfusari na materijalu, a posle hoce da dobije lux cenu.

Najgore je kada ga nasminka pa onda niti da renoviras, niti da ostavis, a trazi punu cenu. Jos ako time prekrije veci problem tipa neresiva vlaga onda mozes da se slikas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913221#p913221:v1gvf0wj je napisao(la):
vradovic » Čet Dec 30, 2021 8:02 pm[/url]":v1gvf0wj]
Ja sam neshvacen cesto ali to je samo zato sto imam veci broj biznisa (ukljucujuci i ag za nekretnine) i bavim se time profesionalno pa imam informacije o tome.

Svaka cast vradovicu za biznise. to je sve ok. Ali si me malo zabrinuo, sto se tice informisanosti, kada si rekao da je 600eur ekstremno mala plata i da niko u Bg ne radi za te pare.

600 evra je default plata. Kad vidis coveka na ulici Bg, o kome ne znas nista, mozes slobodno da pretpostavis da ima platu oko 600, + ili - 100 evra. Neces mnogo pogresiti.

Kontam ja neuki te price, inflacija, bice 900 do 2025, desno levo, ali nasa odskocna daska je mnooogo nize nego sto mislis. Bg nije grad u koji hrle sposobni stranci zato sto ima mnogo dobrih poslova, nije objektivno najzanimljiviji turisticki centar, nema vrhunski kvalitet zivota. Dobar je samo za nasu unutrasnjost, jer se na zalost u Srbiji zivi jos gore.
 
Steta sto je obrisan Vradovicev komentar, ova tema bi usla sa vatrometom u novu godinu :lol:
 
Bravo za moderatora koji je obrisao post vradovica, pored toga sto je budalast on i vredja i sigurno mu nije mesto ovde…
Oko cena da se ne ponavljamo koji su razlozi rasta, do korekcije će doći u jednom momentu i to ozbiljne, kad i koliko vreme će pokazati, možda i mnogo brze nego sto mislimo…
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=qZrnGgMxdGw[/youtube]

Poredjenje Beograda i Sofije, uz neke greske.
 
Covek sve objasnio, nema sta da se doda. I najjaci su ovi majstori u komentarima koji pokusavaju da objasne da je plata u Bg u stvari 600,700 eur... pa carevi, u Sofiji je 840, pa je za oko 1000 eur jeftinija i u centru i na periferiji :D Bugarska je imala jos vecu dijasporu, takodje su se mnogi vratili tokom kovida.. A da, Bugari tamo rade proste poslove, nasi su doktori i inzenjeri, da zaboravih :D

Ovako sam i mislio da stranci vide Bg, sve je receno, nismo u EU, ne odajemo utisak stabilnosti, njima Bg zvuci kao nama Skopje ili Tirana. U vecini drzava u EU postoje agencije i servisi sa tradicijom koji upravljaju nekretninama, ovde su to lokalni agenti kojima ne bih dao dve nacrtane ovce da sacuvaju.

I tako... Srecna nova god, svima kohi slave.
 
Slazem se sa recenim u videu, ali mi sa druge strane ima i logike...

Prosecan Bugarin, recimo iz Radneva, nezadovoljan zivotom nema nikakvih prepreka da ode bilo gde u zapadnu Evropu da stvara sebi bolji zivot, dok je prosecnom Srbinu, recimo iz Kursumlije, najrealnija opcija odlazak u Beograd.

Tako Bugari stvaraju pritisak na trzista nekretnina po evropskim gradovima, a Srbi na Beograd.

Iliti, Sofija je poslednja u svom gradu, dok je Beograd prvi u svom selu...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ne bih imao nista protiv ovakvih cena pa i da su vece da grad nije urbanisticki oskrnavljen i da nije ovoliko zagadjen vazduh jer dzabe ti i da su pozlacene fasade ako udises otrov.
 
Једно повлачи друго. Што је више станова лукс цене у зони са централним грејањем недостижних просечним становницима, то је више склепотина ала Војводе Влаховића или кућерака око Борче, Миријева, Ледина, Земуна и Бањице са ложењем ко зна чега.
 
I kao što reče ovde prisutan čika sa puno biznisa (jedan od njih nekretnine) cene odoše na 15 k eura u Bg evo i zašto; vazduh najzagađeniji, plate nesrazmerne standardu većine, ljudi nikad manje ( Bg prvi put za zadnjih 25 god - 2000 ljudi manje), za 2021 verovatno još više, Covid 19, odseljenje ljudi u zemje Eu, rast poreza i cene energenata, kao i hrane, zdrava voda za piće sa dozvoljenim duplo većim sadržajem hlora nego u Eu, dolazak Rio Tinta (donosi zdravu životnu sredinu za sve Srbe)...zbog svega ovoga cene odoše gore i nema razloga da idu dole i ja im verujem.Sve ovo su preduslovi da kvadrat bude skuplji nego u Beču.
 
Opet Katarina Lazarevic? Pa ona je veci trol od tebe, vradovicu :lol:
 
Kako raste cena kvadrata? Npr ja prodajem stan želim 1350 eura po kvadratu, "agent" tvrdi da su cene mnogo veće i da mogu dobiti 1800 e...drugi komšija ide u agenciju i traži 1200 e agencija odmah otkupljuje stan, i stavlja cenu 1650 (stan se brzo proda), ovim ostalima stoji mesecima i godinama u oglasima (tzv mamac stan), agencije dižu cene i prividno stiče se utisak da cene rastu, u stvarnosti stagniraju i padaju.Pa pratite oglase koliko dugo stoje u oglasima, a na kraju ili spuste dobro cenu pa to kupe agencije, ili odustanu od prodaje.Navodno 70 % stanova prazno na vestima blic.
 
Sve se rasprodaje pre dobijanja lokacijskih uslova. Kakvo crno stajanje na oglasima. Za starogradnju nemam pojma - mada su se Halo oglasi hvalili da je najbrze prodat stan u 2021 otisao za pola sata.

A predvidjanja Katarine Lazarevic iz 2008 sam skoro kacio :lol:
 
"To je za naš portal potvrdila i stručnjak za nekretnine Katarina Kuzmanović, ispred sajta za oglašavanje sasomange.rs"

:mrgreen: SASOMANGE stručnjak :lool: dajte da malo uozbiljimo diskusiju a da bi održali neki nivo predlažem da ne citirate agente za nekretnine (koji su počeli da rade taj posao jer APSOLUTNO NIŠTA u životu ne znaju da rade, pa su posle 10 godina otključavanja stanova,šetanja klijenata i pričanja praznih priča zbunjenim kupcima umislili da su neki "stručnjaci").E kada se takav stučnjak sastane sa elitnim srpskim novinarom (takodje stručnjakom :roll: ) dobijamo tekstove kakve dobijamo...
:bubanj:
E sad da odgovorim na pitanje koje me niko nije pitao :D
Mislim da će cene nekretnina zavisiti isključivo od dešavanja u svetskoj ekonomiji krajem ove i sledeće godine.A na to pitanje niko ne zna odgovor ... mnogi predvidjaju potrese ali generalno ako se nastavi sa štampanjem para potpuno je izvesno da će cene nastaviti da rastu.
 
Vrh