Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije isto pre par godina kada je cena dostigla dno pa krenuo novi rast i sada. Na dnu su najglasniji ti koji prognoziraju propast, a na vrhu ljudi koji imaju neku korist od rasta pa vuku na svoju stranu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914387#p914387:1o6nu7ki je napisao(la):
Bulbulderac17 » Uto Jan 04, 2022 10:37 pm[/url]":1o6nu7ki]Hvala bogu da nisam pre par godina poslušao ovde ove konstantne priče o nekom balonu koji puca...ispade ovo balon ali onaj helijumski jer sve ode u nebo, pogotovo novogradnja...

Nisi ih poslusao zato sto si bio u mogucnosti da ih ne poslusas :) ako me razumete...

E sve se svodi na to, da li na kraju kad istreses zadnji dinar mozes da priustis stan priblizno kakav zelis, a da ti se kvalitet zivota naglo ne sroza. Ako i dalje ima mnogo ljudi koji mogu da plate ove cene, onda nam mozda i nije toliko lose.
 
Evo ja se slažem sa bulburdercem. I nemoj pojedini da se vade kako pre nekoliko godina nije bilo ovako i bilo je dno. Više puta sam pisao da se konkretno ovde na forumu o balonu priča od 2016te, a uzelo maha 2017te kada se čekala 2019/2020 za propast svega i vraćanje na nivo 2010-2013. Pa ja kada sam kupovao 2017/2018 sam bio dalabu koja kupuje u balonu, a kada sam rekao da me ne zanima jer kupujem za život i da mislim da cene neće mnogo pasti ispalo je da mi je krivo jer sam se zahebao i kupio u balonu, a cene samo što ne puknu.

Da li neko kupuje 5ti stan i odakle mu ne ulazim, ko hoće neka dodola pad, ko neće neka diže cene i dalje :)

edit: Nego nešto ne vidim da se komentarišu cene na banji, borči, ovči, kaludjerici, altini, ledinama... Toliki jaz izmedju periferije vs centar znači da imamo previše ljudi koji ili imaju para (jer kupuju drugi, treći... stan po redu) ili po svaku cenu pa i cenu prezaduživanja hoće da budu u centralnim opštinama "da im se kvalitet života ne sroza".
 
Ko kaze da si se ti zeznuo sto si kupio stan ili Bulburderac? Ja samo kazem da je kupio stan onaj ko je bio u mogucnosti, kome je u tom trenutku cena bila razumna. Veruj mi niko ne razmislja o tome da li je tebi krivo, da li ti je drago, ako si ti zadovoljan, nebitno je. :sesir: svaka cast.

A ako si pogledao cene periferije u skorije vreme, slicno kao i sa starogradnjom i novogradnjom, periferije su taman tolko jeftinije da s ne isplati uzimati ih :D ako uzmes odnos cena/kvalitet/mogucnost izdavanja...
 
Nisam mislio na tebe nego konkretno nego na sve koji pricaju o nekom balonu i kako kupci nepostoje ili kako mi koji smo kupili pre par godina smo odlično prošli jer je tada bilo dno, a bila je potpuno ista priča kao i sada, pogotovo 2017/2018te i samo pišem šta se tada pisalo da se edukuju ovi novoregistrovani. Naravno da svako kupuje koliko je u mogućnosti, da sam bio u mogućnosti 2013te kupio bih 2013te samo što je i tada bilo proroka koji su pričali kako će cene još pasti. Investitori u nekretnine koji bi sada da kupe, a ne 2013te znači da sada imaju više novca iz nekog razloga inače bi kupili 2013te. A da čekam pad cena i da pola stana dam na kiriju nisam hteo, ko je investitor sam neka izvlači zaključke kad treba kupiti.

Gledam Borču, rekao sam da je kolega pre par meseci kupio tamo stan za 1000e+pdv pa ne znam da li je i njemu narušen kvalitet života što ne živi u centru? Ne vidim ni da su zgrade u centru nešto preterano kvalitetnije. Dao bi i on 2500e za centar bez razmišljanja, da ih ima. Nego ako i centar bude koštao 1000e gde će onda svi iz periferija da žive kada nagrnu u centar? Onda periferija treba koštati jedno 500e pa da Beograd bude bukvalno pola Srbije. Možda čak i naš mentalitet prosečnog Srbina najviše diže cene, mora da je centar, a pogotovo Beograd. Naravno, centar ima svojih pogodnosti ali verujem da nije "sramota" živeti na periferiji možda bi i više ljudi htelo tamo da kupi stan pa bi cene u centru pale, a periferije skočile. Jednostavno nije realno da je prosek cena u tolikoj razlici, znači da je nešto drugo problem, a ne cena u centru. Ili ajde ovako, da je cena sada 1600e za centar, da li bi bilo dovoljno stanova za prodaju s obzirom koliko ljudi kupuje stanove, a ako ne bi bilo dovoljno stanova da li bi skočila cena? Nadam se da će BNV i ostale novogradnje zasititi malo tržište u centru pa će doći do korekcije cena.

Cena je realna sve dok postoji neko ko hoće i ima da je plati. Kada ne bude prodaje neće biti ni velikih cena. Mogu agencije da stave i 10000e m2, ako nema ko da plati neće ni prodati, nisu ni investitori rupa bez dna pa da mogu zgrade da im stoje prazne neograničeno dugo. Dakle pitanje je zašto mora centar, a može i zašto mora Beograd ko je investitor? Gledam onu sanivil temu ljudi daju 1600e+ da žive pored groblja, samo da bi bili u Beogradu, i to većina koja tamo piše nije iz Beograda, ali eto mora Beograd i ajde Beograd nego eto neko ne želi ni Borču iako je jeftinija.

Da se razumemo i meni su te cene sulude. Ok kome treba za život i ne isplati mu se da čeka ali očigledno mnogo ljudi kupuje i investiciono, a naravno gde će drugo nego Beograd. Tako da su cene realne dok prodaja iz nekog razloga ne stane. Ja kada sam kupovao stan iako su neki vikali balon meni su te cene u tom trenutku bile realne s obzirom na to da nisam mogao stan da nadjem koliko su se brzo prodavali ali eto i ja nekome tada nisam bio jasan.

edit: Zaboravih još jednu stvar pa nije na odmet da se podsetimo kako se redjaju krivci za dizanje cena nekretnina.

- Prvo su bili investitori, zla i podmukla stvorenja koja su se našla i dogovorila da svi zajedno dignu cene stanova jer im je eto baš sad palo na pamet, troškovi nemaju veze sa tim
- Zatim je bila država kojoj odgovara što veća cena zarad poreza, posebno jer "gradi" BNV
- Zatim su tu uvek aktuelni, glavni i odgovorni kriminalci, ljudi koji kupuju svaki drugi stan na celom svetu i koji nekako nisu postojali ranije
- A sada imamo agente za nekretnine, zla i podmukla stvorenja koja su se našla i dogovorila da svi zajedno dižu cene stanova jer im je procenat od prodaje veći

Jer naravno, to nikad nisu ljudi koji navaljuju na stanove jer ne znaju gde da ulože novac.
 
mariks":38jr6j0i je napisao(la):
edit: Nego nešto ne vidim da se komentarišu cene na banji, borči, ovči, kaludjerici, altini, ledinama... Toliki jaz izmedju periferije vs centar znači da imamo previše ljudi koji ili imaju para (jer kupuju drugi, treći... stan po redu) ili po svaku cenu pa i cenu prezaduživanja hoće da budu u centralnim opštinama "da im se kvalitet života ne sroza".

Na temu potraznje "centar" vs "periferija" -

Iz mog iskustva kupovine - gledao sam stanove samo u delovima grada koji su urbanisticki planirani i gradjeni za vreme komunizma. Novogradnja/starogradnja mi je bilo manje vazno, ali mi je bilo bitno da zgrada bude u normalnoj ulici, razumne sirine sa trotoarima, da je sprovedena kanalizacija, da ima normalan pritisak vode, po mogucstvu po neko drvo, zelenu povrsinu u blizini... Jednom recju - urbano, civilizovano okruzenje.
Tako nesto uglavnom ne postoji u navedenim naseljima gde se gradi ko kako stigne. Svi zidaju da iskoriste svaki mm placa, kolovozi siroki tek koliko mora, a nedovoljno da se dva automobila normalno mimoidju, omedjeni ili direktno ogradama ili blatom, cela naselja se prikljucuju na neadekvatne vodovodne mreze koje nisu bile namenjene tolikom broju korisnika...
Altina i druga strana Dunava nisu imale ni k od kanalizacije (ne znam kako je sad) pa kod svake vece kise ljudi plivaju u cemu se ne pliva i uzivaju u miomirisima...

Medjutim, to kosta, a utice i na potraznju. U takva "naselja u razvitku" ide ko mora, a ko moze u delove grada koji su gradjeni u neka normalnija vremena i po meri coveka. Ne nuzno u centar, mada se blizina centra uglavnom poklapa sa urbanistickim uredjenjem.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Upravo ovo sto je tachinni napisao. Svakom ko je dosao iz manjeg grada u Srbiji ne smeta periferija, nego divlja naselja koja su gora od sela u opstinama iz kojih su dosli. Na selu bar imas kucu, dvoriste, bastu i da ti ne sedi neko na glavi, pa to ima svojih prednosti. Ovde dobijes najgore od oba sveta - zivis u zgradi na selu. Ovo trziste nekretnina je bolesno, sta god pisali ovi sto mogu da biraju sta ce da kupe.
 
Svako bi u Beograd, sta god pricao u nedostatku mogucnosti za tako nesto.
Pre par meseci, u gradu u Vojvodini, sretnem nekog poznanika, kaze sin mu se zaposlio u kladionici u Bg, podstanar je. Posto sam arhitekta, pita me da mu pomognem da nadje nesto da kupi sinu u Bg, da ne bude podstanar vise. Ja ga pitam, pa koliko imas, on kaze nekih 17k evra. Ja vec izneverovao da sa tim hoce stan u Bg. I pitam ga pa gde bi, koji deo. Kaze on, ma negde u centar, vracar ako mozes naci, da ne ide po onim zabitima oko beograda vise. Ja pocnem da duvam usta, u smislu tesko. I on kaze pa nek je i neki podrum, 10m2, samo da je tamo i da je njegovo.
Eto sta izmedju ostalog dize cene, svi bi tamo gde je bolje, pa makar i u supu.
 
Doci u Bg da bi ziveo kao podstanar i radio u kladionici je potpuno nerezonski osim ako nije propratni deo sire price tipa - studiranja, zivota sa devojkom i sl.
Kupovina podrumske ostave u centru ima jos manje rezona. Ako poznanik vec zeli da ulozi taj novac u Bg nekretnine i olaksa zivot nasledniku, bolje da mu kupi garazu u nekoj od centralnih opstina za izdavanje pa da mu olaksa placanje kirije...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Pola beogradske populacije koja dolazi iz manjih mesta je upravo oliceno u ovom sto je dosao da bude podstanar i radi u kladionici. Pa ti profili najvise i dolaze, nece da radi u selu u prodavnici, nego isto to kao podstanar u Bg. Moj brat je dosao sa sela da bude kuvar u nekom restoranu nivoa uz cvetkovu pijacu. I podstanar je. Realno je pasji zivot, ali na selu nema ni to.
Pola borce i kaludjerice su takvi profili ljudi. Secam se kad sam kao student trazio jeftin stan u borci, ono je katastrofa tamo, i od okruzenja i od mentalnog sklopa ljudi. Ko ne moze bolje, dobrom mu je i tamo, a svi bi na vracar i nbg, to svakako. Zato se nabijaju cene oko Beograda i u Beogradu. Pola drzave hoce na vracar.

To za podrum je u smislu da je stan potpuna rupcaga, ne bukvalno podrum, daj sta bilo sam da je Beograd.
Nece taj nista da ulozi, malo je vise off sa mozgom, ko sa 17k evra gadja stan na vracaru? Poenta mog posta je da pokazem sa koliko zara ljudi iz manjih mesta zele da se dokopaju Bga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914646#p914646:3u4vyp5w je napisao(la):
tachinni » Sre Jan 05, 2022 8:53 pm[/url]":3u4vyp5w]
mariks":3u4vyp5w je napisao(la):
edit: Nego nešto ne vidim da se komentarišu cene na banji, borči, ovči, kaludjerici, altini, ledinama... Toliki jaz izmedju periferije vs centar znači da imamo previše ljudi koji ili imaju para (jer kupuju drugi, treći... stan po redu) ili po svaku cenu pa i cenu prezaduživanja hoće da budu u centralnim opštinama "da im se kvalitet života ne sroza".

Na temu potraznje "centar" vs "periferija" -

Iz mog iskustva kupovine - gledao sam stanove samo u delovima grada koji su urbanisticki planirani i gradjeni za vreme komunizma. Novogradnja/starogradnja mi je bilo manje vazno, ali mi je bilo bitno da zgrada bude u normalnoj ulici, razumne sirine sa trotoarima, da je sprovedena kanalizacija, da ima normalan pritisak vode, po mogucstvu po neko drvo, zelenu povrsinu u blizini... Jednom recju - urbano, civilizovano okruzenje.
Tako nesto uglavnom ne postoji u navedenim naseljima gde se gradi ko kako stigne. Svi zidaju da iskoriste svaki mm placa, kolovozi siroki tek koliko mora, a nedovoljno da se dva automobila normalno mimoidju, omedjeni ili direktno ogradama ili blatom, cela naselja se prikljucuju na neadekvatne vodovodne mreze koje nisu bile namenjene tolikom broju korisnika...
Altina i druga strana Dunava nisu imale ni k od kanalizacije (ne znam kako je sad) pa kod svake vece kise ljudi plivaju u cemu se ne pliva i uzivaju u miomirisima...

Medjutim, to kosta, a utice i na potraznju. U takva "naselja u razvitku" ide ko mora, a ko moze u delove grada koji su gradjeni u neka normalnija vremena i po meri coveka. Ne nuzno u centar, mada se blizina centra uglavnom poklapa sa urbanistickim uredjenjem.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Kada si krenuo da opisujes periferiju mislio sam da misliš na skoro bukvalno svaki deo grada. Gde ima to humano što navodiš u centru? Gde ne grade svaki mm prostora, postoje široki trotoari, dobru kanalizaciju, zelene površine...? Pune teme raznih centralnih projekta sa poplavama za vreme kiša, nepostojećim trotoarima, nepostojećim zelenilom... a pričamo kako je sve bajno i sjajno u centru i kako to nema na periferiji. Hoće ljudi u centar, makar lagali sebe da žive bolje.
 
To sto je on opisao su Sumice, blok 70 i sl.
Te 2017/18 je prosecna cena u halooglasima za Beograd bila oko 1300, a sada je preko 2100. Jesu realizovane cene malo nize, ali rast od 2019. do sada je oko 800e po m2. Verovatno su tu razliku napravile i skupe novogradnje, pre svega bg na vodi, ali je i starogradnja slicno porasla. Eto recimo blok 70 gde je cista starogradnja je od sredine 2018. do sada narastao za 700e/m2. Ne bih rekao da je posteno izjednacavati one iz 2015. i ove sada koji ukazuju na prenaduvan balon.
 
Ok, pogresno sam se izrazio, verujem da se vecina ovde slaze da Bg odavno nije humano mesto za zivot. Ono sto sam opisao se odnosi na elementarni urbanizam uz neki minimum humanosti.
Naravno da u samom centru nema bog-zna-kakvih zelenih povrsina, ali uvek u posrednjoj ili neposrednoj blizini postoji neki parkic, ulice jos uvek imaju drvece, postoji komunalna infrastruktura... Novoizgradjeni delovi periferijskih naselja nemaju nista od toga. Ne da nema sirokih trotoara, nema nicega uz kolovoz jer ili je komsija izbacio ogradu do samog asfalta ili je pored neuredjeno zemljiste, cesto i oranica.

Ja, licno, sam nasao srecu na Konjarniku - planirano naselje sa oku neprijatnim komunistickim betonjerkama, ali u tom trenutku po relativno razumnoj ceni. Renovirao stan po svojim potrebama i dobio udobno mesto za zivot sa dosta drveca, sirokim trotoarima, igralistima za decu (meni nebitno ali ko zna, jednog dana), komunalnom infrastrukturom, dobrom povezanoscu prevozom... Mesto za parking bude problematicno nakon 22h, ali boze moj, nema dela grada koji ne muci tu muku. Posto je jedan od najvisih delova grada, verovatno zbog toga ne muci muku sa poplavama.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914725#p914725:2m2abert je napisao(la):
tachinni » Čet Jan 06, 2022 2:48 am[/url]":2m2abert]Ok, pogresno sam se izrazio, verujem da se vecina ovde slaze da Bg odavno nije humano mesto za zivot. Ono sto sam opisao se odnosi na elementarni urbanizam uz neki minimum humanosti.
Naravno da u samom centru nema bog-zna-kakvih zelenih povrsina, ali uvek u posrednjoj ili neposrednoj blizini postoji neki parkic, ulice jos uvek imaju drvece, postoji komunalna infrastruktura... Novoizgradjeni delovi periferijskih naselja nemaju nista od toga. Ne da nema sirokih trotoara, nema nicega uz kolovoz jer ili je komsija izbacio ogradu do samog asfalta ili je pored neuredjeno zemljiste, cesto i oranica.

Ja, licno, sam nasao srecu na Konjarniku - planirano naselje sa oku neprijatnim komunistickim betonjerkama, ali u tom trenutku po relativno razumnoj ceni. Renovirao stan po svojim potrebama i dobio udobno mesto za zivot sa dosta drveca, sirokim trotoarima, igralistima za decu (meni nebitno ali ko zna, jednog dana), komunalnom infrastrukturom, dobrom povezanoscu prevozom... Mesto za parking bude problematicno nakon 22h, ali boze moj, nema dela grada koji ne muci tu muku. Posto je jedan od najvisih delova grada, verovatno zbog toga ne muci muku sa poplavama.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

To je starogradnja. Novogradnje pogotovo po centru sem moguće kanalizacije nemaju ništa od navedenog, sem potencijalno neke zelene površine u blizini ali gledajući novogradnje na nbg nema ni to. Periferije su često blizu zelenila, evo mirijevo npr ne znam u kom sam delu bio kod oca od poznanice ali oko zgrade je sve zeleno, tišina, trotoari (malo ih je ali ih ima), a iza zgrade poljana pa trči kolko hoćeš, parking je malo problem. No nebitno, uglavnom ako svi budu hrlili u centar ni vradovicevih 5000 nije daleko umesto da se pritiska grad na razvoj periferija.

Eto recimo blok 70 gde je cista starogradnja je od sredine 2018. do sada narastao za 700e/m2. Ne bih rekao da je posteno izjednacavati one iz 2015. i ove sada koji ukazuju na prenaduvan balon.

Ti savski blokovi su uvek bili traženi koliko znam tako da i ne čudi rast cena. Meni je više nelogičan rast cena starogradnji gde skoro da nema razlike u odnosu na novogradnju, a tek razne zgrade bez lifta, sutereni, potkrovlja... ako uporedimo cene 2010-2013 onda je 2016/2017/2018te itekako bio prenaduvan balon, što se i ovde spominjalo. To što je cena sada veća nego 2017/2018te apsolutno ne znači da tada nije bio balon, pisao sam već šta se pričalo i kakve sam savete dobijao. Ako cene porastu još 20-30% do recimo 2025-2028te onda će tada biti balon, a sada "jeftino" i tako u krug. Balon se pumpa sve dok ima nekoga da ga pumpa, kada ne bude krenuće izduvavanje, pogotovo nadam se centra koji će povući i starogradnje i periferije. Postoji realna cena, a postoji i tržišna cena. Realnu smo prešli odavno, čekamo da tržište kaže svoje.
 
vradovic":3p16fwws je napisao(la):

Upravo, kao sto kaze ovaj agent, cene su "sarene", nepredvidive, samo sto ja mislim da to nema toliko veze sa gomilom faktora i mikrolokacijom. To ima veze sa tim da li je vlasniku stvarno hitno da proda stan ili samo pokusava da se i on ogrebe o talas visokih cena.

Npr, blogkovi starogradnja, dva uporediva stana (ko one slike iz enigmatike "uoci razliku") od 70 kvadrata, jedan kosta 140000 drugi 115000, kako, zasto...
 
Ti savski blokovi su uvek bili traženi koliko znam tako da i ne čudi rast cena. Meni je više nelogičan rast cena starogradnji gde skoro da nema razlike u odnosu na novogradnju, a tek razne zgrade bez lifta, sutereni, potkrovlja... ako uporedimo cene 2010-2013 onda je 2016/2017/2018te itekako bio prenaduvan balon, što se i ovde spominjalo. To što je cena sada veća nego 2017/2018te apsolutno ne znači da tada nije bio balon, pisao sam već šta se pričalo i kakve sam savete dobijao. Ako cene porastu još 20-30% do recimo 2025-2028te onda će tada biti balon, a sada "jeftino" i tako u krug. Balon se pumpa sve dok ima nekoga da ga pumpa, kada ne bude krenuće izduvavanje, pogotovo nadam se centra koji će povući i starogradnje i periferije. Postoji realna cena, a postoji i tržišna cena. Realnu smo prešli odavno, čekamo da tržište kaže svoje.

Te 2014/15 je tek poceo da se pumpa balon. Velika je razlika, poslednje dve godine je isao strm rast, a to vise ukazuje na krajnju fazu ciklusa kao i u svakom balonu.
Sam vrh retko ko moze da pogodi kada su u pitanju metali, akcije (koliko njih se samo zeznulo na akcijama Tesle, a oni narasli x20 od pocetka pandemije), kripto, ali ovde u nekretninama imamo i nesto sto daje neki okvir dokle moze, bar kod nas jer nije Beograd ni Bec niti Budimpesta iako je na Dunavu, a to je cena rente.

Sada ti za svaku novogradnju treba 25+ godina rentiranja, a treba i naci nekog da placa 500+ eura za stan sa jednom spavacom. Za dobre starogradnje na dobrim lokacijama, a opet ne centar i okolina, tipa Konjarnik/Sumice, taj blok 70, koje su nesto polurenovirane sa izvornom stolarijom, treba preko 20 godina rentiranja da se vrati investicija, a ide vise ka 25 ako uracunas i neko manje renoviranje.

Postalo je neisplativo za investiranje u takve nekretnine pa ne verujem da su ovakve cene odrzive jos dugo, a da drasticno ne skoci cena rente, a nece da skoci jer narod nema toliko para.
 
Ne znam, ali kad gledas cenu zemlje, nema mnogo veze sa obicnim narodom. Hektar kosta u proseku 15000e, obican seljak ni u snu to ne moze da plati, pa opet cene opstaju.
 
..., da drasticno ne skoci cena rente, a nece da skoci jer narod nema toliko para....
Imace toliko para al za koj km dalje
gde su niže cene sve dok ih i tamo potražnja ne podigne toliko
do male razlike
i tada kada se presabere saobracajni trošak, vreme i cenu rente ponovo ce ,,stare,, lokacije doci u žižu.
Ništa novo , što nije bivalo i pre
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914809#p914809:10u45fua je napisao(la):
shadestudio » Čet Jan 06, 2022 1:18 pm[/url]":10u45fua]Ne znam, ali kad gledas cenu zemlje, nema mnogo veze sa obicnim narodom. Hektar kosta u proseku 15000e, obican seljak ni u snu to ne moze da plati, pa opet cene opstaju.
Ako se dobro secam kod nas je najskuplji ar od zemalja u okruzenju. Nalazim nesto iz 2020. kod nas prosek oko 6600, u Hrvatskoj 3440, Bugarska isto jeftinija od nas, a malo skuplja od Hrvatske. Kod nas su cenu zemlje digli Miskovic, Matijevic i njemu slicni koji su pokupovali sve sto valja po Vojvodini. Veliki deo je dat pod dugogodisnju rentu Arapima i onda je nasem seljaku preskupo to sto je preostalo.

Takva kupovina stanova od krupnih igraca kao u Nemackoj se nije desila. Verovatno zato sto znaju da od zemlje moze da se profitira u svakom slucaju, dok od stanova ima vajde samo ako neko rentira, a nas standard je jedno 5-6x manji nego u Nemaca. Ulaganje u stanove kod nas je za sitne igrace. Ne bih rekao da su glupi ovi veliki.
 
Zemlja je svakako bolja jer je ograniceni resurs i cena tesko moze pasti, ali da bi kroz rentu vratio ulozeno treba preko 50 godina. Zato je neisplativo manjim ulagacima na manje kolicine i okrecu se stanovima. Ali ako se nastavi sa kupovinom radi izdavanja i to ce postati manje profitabilno. E posle ne znam kuda ce kes ici, negde mora biti smesten visak kesa, pogotovo sa ovom inflacijom. Parkig u Bg mi deluje kao naredni plen za investiranje i prihod od rente. Sve vise je kola, i to prilicno skupih.
 
Hektar zemlje koji kosta 15000 evra se izdaje za 510+ evra + 35 evra drzavne subvencije. Ukoliko je kupac poljoprivrednik i sam obradjuje zemljiste na pomenute cifre dodati jos 300-500 evra zarade.

Kroz rentu poljoprivrednog zemljista se vraca ulozeno za ~25 godina, ako kupac sam obradjuje isto 15-20.
 
E da je tako, ja bih kupovao zemlju. Sada je kasno, cena je par puta veca nego pre 15 godina.
Dodje susna godina, padnu rente narednih 3 godine na 250e. Dve susne zaredom, mozes se slikati za rentu.
Drugo je kad sam i obradjujes, ali onda ti je to posao, nije pasivni prihod. Normalno je da kroz posao povratis ulozeno ranije jer ulazes rad. Ovde pricamo o pasivnom povratku investicije koji nikako nije 25 godina. Stanovi su i dalje isplativiji.
 
Da b se za 25 god. vratila investicija, neto roi mora biti prosecno min. 4% svih 25 godina, sto n​ije realno po postojecim cenama stanova.

Ko kupuje stan radi investicije, neka pazljivo napravi sam svoju kalkulaciju sa ukljucenim realnim prihodima (npr. velika verovatnoca da necete izdavati svih 12 meseci u godini i da ce u buducnosti u nekom trenutku biti pad cena stanova itd.), svim (i npr. vanrednim) troskovima i porezima.

Nemojte se zaletati i nasedati na poruke na ovom forumu.
 
Vrh