Šta je novo?

Cene nekretnina

Moj kolega je dobio najbolju ponudu u Credit Agricole iako nije bio njihov klijent. Mada njih je sada kupio Raiff tako da ne znam kakva je sada situacija, to je bilo početkom godine.
 
I šta sve može cenkanjem da se dobije? Koliko mogu da spuste kamatu ili da nešto drugo eliminišu?
 
Ukoliko imaš sreće izjednačiće ti ponudu koju si dobio od druge banke...zna se već sada koji su neki minimumi i isključivo za jako likvidne klijente i za veće kredite.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910294#p910294:30bv7424 je napisao(la):
bl3y4 » Uto Dec 21, 2021 9:37 pm[/url]":30bv7424]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908905#p908905:30bv7424 je napisao(la):
bl3y4 » 16.Dec.2021/10:39 pm[/url]":30bv7424]Ima li ko da je skoro radio vizitu po bankama? Koja je trenutno najpovoljnija?
Evo da odgovorim sam sebi:
Erste - 2.89% +6m Erubor
Komercijalna - 2.74% +6m Erubor -- Mogucnost 10% ucesca za kredite do 100.000e
I ja sam dobila sličnu ponudu i sada razmišljam da li mi se isplati kupovina lux renoviranog stana na IV, poslednjem spratu, u zgradi bez lifta, sa ravnim krovom na idealnoj lokaciji za 1.940 EUR/m2 ili da čekam pad cena, pa se možda pojavi i nešto bolje. :?
 
Pad cena nece bar 3-5 godina, jos se gradi i kupuje bez usporavanja.
Na kredit je bolje kupiti nesto obicno i otplatiti brze, nego luks. Nikad se ne zna sta nosi narednih 20 godina, koliko god sada nesto dobro izgleda.
 
To sto si sad napisao ne moze niko da zna, s' tim sto bih ja pre stavio novac na to da ce da pada u narednih 3-5 godina. Bas ce narednih godinu dana da pokaze u kom smeru ce da se krecu cene, u zavisnosti od toga sta centralne banke odluce. Ako krenu da dizu kamatne stope cena skoro sigurno pada, a mislim da vec nije isplativo kao investicija da se kupi, jer cena izdavanje vise ne moze da raste. Puno vas sto zagovarate da ce rastu cene izgleda zivite pod staklenim zvonom i nemate predstavu o stanju u drzavi ili se mnogo druzite sa agentima za nekretnine...
 
Ja nisam nigde napisao da ce da rastu, nego da nece da padaju. Cene ce stagnirati u narednom periodu jer ne verujem da jos uvek ima toliko ljudi koji su spremni da plate.
Jedino zbog inflacije mogu prividno rasti, ali je i realno.
 
Ajmo silni diveloperi sa foruma koji biju 2500+, i kojih ima jako puno, ako neko mozda moze da napravi nekog web scrapera, il ako neko moze da se direkt okaci na api sa rgz javnog uvida u cene. Da vidimo za koje pare se realno prodaju stanovi po opstinama, i po mesecima u proseku.

Ja licno vidjam svakodnevno iste oglase starogradnji, koje cene po 1900, 2200, 2300 po kvadratu, za neke sam prilicno siguran da stoje vise od 2 god. i redovno se azuriraju, poskupljuju.
 
Ukoliko me neko uputi ka pravim linkovima gde su informacije, rado cu skrejpovati sta god treba.
 
https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/

Ovo je registar cena, po opstinama. Problem je sto je maksimalan broj rekorada koji moze da vrati 250, pa mora da se trazi po pojedinacnim opstinama i manjim vremenskim periodima (1 mesec). Ovako na prvi pogled, kad pogledam View page source, deluje mi da bih cak i neuki ja mogao nesto da skapiram, al sta znam, ima pametnijih od mene sigurno :sesir: fala svetom Lenjinu
 
Održavaju hajp, pored starogradnji koje se ne prodaju već se samo povećava cena pojavljuju se i novogradnje sa "rezervisanim" stanovima, a realnost je da je rezervisanih vrlo malo ako i uopšte.
 
Ako stagniraju cene u novogradnji cene starogradnje moraju opasti jer je ona osetljivija na pad tražnje. Počinju sve glasnije najave rasta kamata što može prebaciti kapital iz nekretnina u štednju i hartije od vrednosti.
 
Pa kamate bi morale biti vece od inflacije da bi stednja postala interesantna. A ne verujem da ce kamate ici na 7+%. Sve nize od inflacije je i dalje gubljenje vrednosti.
 
Tesko da ce i stanovi u Bg vracati vise od 7% godisnje od ulozenih para. A mislim da ovo moze samo da spusta cene, cini mi se da si i sam objasnjavao uticaj jeftinih kredita... ono firma A uzme kredit, pa da firmi B koja kupi stan za kesh itd... :kafa:
 
Pa jesam, svakako ce smanjiti kolicinu novca podizanje kamata, ali sada se pojavila inflacija od 7%. Inflacija dolara je pre pandemije bila oko 2,nesto%. Tako da bi pri toj inflaciji podizanje kamate na 2% dalo efekat. Ali sada da podignu i na 3%, sa obzirom na inflaciju od 7%, to ne bi mnogo pomoglo smanjenju trosenja novca. Tek bi kamate slicne stopi inflacije naterale ljude da ne ulazu novac.
 
Jasno vam je da ref. kamatne stope i kamate na stednju nisu isto?

2010. su kamate na stednju u evrima kod nas u nedelji stednje bile do 8% a ref. kam. stopa je bila oko 1. Euribor je tada bio 0.6

Neki bankar bi to bolje objasnio…
 
Referentne stope govore koliko je jeftino zaduziti se. Sto su vece, manje se novca upumpava kroz kredite za sve i svasta, od biznisa do stanova.
Kamate na stednju su bitne za one koji vec imaju novac. Da bi bili motivisani da taj novac ne trose, za npr kupovinu stana, kamate moraju biti vece od inflacije.
Kamate na stednju su visoke kada bankama treba novac jer ga je tesko nabaviti na trzistu.
E sada kako oni odredjuju vrednost jedne i druge, to ne znam.
Posle 2008 je bila kriza jer banke nisu imale kes. Zato su kamate na stednju bile visoke da bi novac pribavile od gradjana.
Sada kesa ima na sve strane, tako da ne ocekujem da kamate na stednju porastu skoro.
 
Moje misljenje je i dalje da do kraja 2025. dostizemo prosecnu cenu kvadrata od 5000e u barem 3 centralne gradske opstine Savski Venac, Stari Grad, Vracar. Po svemu sudeci idemo u tom pravcu. Ja ocekujem jos naglije poskupljenje stanova u Beogradu i opstu borbu kupaca u kupovini stana. Mislim da ce u jednom trenutku ljudi samo shvatiti da su sadasnje cene realno bagatela i da ce pojuriti vise da kupuju po svaku cenu. Definitivno nam trend govori da idemo u tom pravcu.

https://mondo.rs/Info/Ekonomija/a157307 ... odine.html
https://www.alo.rs/biz/novac/578244/sta ... virus/vest
 
Ljudi ce samo da shvate u jednom trenutku da im je plata u stvari 6000 evra, a ne 600 eur. Shvatice da imaji 500000 ustedjevine, a ne 5000 evrica ko sto su mislili. Zapevace prosto od euforije u trenutku. Zuljace ih neka bela kosulja, al u tom trenutku velike radosti, takve sitnice nisu ni bitne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=910661#p910661:21pf616s je napisao(la):
gamblerNBG » 23 Dec 2021 08:08 am[/url]":21pf616s]Ljudi ce samo da shvate u jednom trenutku da im je plata u stvari 6000 evra, a ne 600 eur. Shvatice da imaji 500000 ustedjevine, a ne 5000 evrica ko sto su mislili. Zapevace prosto od euforije u trenutku. Zuljace ih neka bela kosulja, al u tom trenutku velike radosti, takve sitnice nisu ni bitne.

Za 600 eura vise ni portira ne mozes da nadjes (licno iskustvo) tako da mani me tih prica o plati 600e u Beogradu.
Developeri su 3.000-5.000e (licno iskustvo), PM-ovi su 2000e itd itd i to sve regularno sa doprinosima.
Vreme ide ali izgleda da ljudi na ovom forumu i dalje zive u 2012.
 
Знам ја људе који раде и за мање паре. Нпр. возач санитета у КБЦ ради за 33000 рсд. Девелопери и ПМови нису просек становништва.
 
Daj mi tog vozaca ja cu ga zaposliti za duplo vise sa sve doprinosima odmah danas.

Naravno da nisu prosek ja sam dao ekstreman primer (a oni su i kupci stanova) kao sto je on dao ekstreman primer od 600e sto je isto ekstrem.
 
600 evra nije ekstrem, već je to više od prosečne plate u Srbiji, većina ljudi zarađuje manje od navedenog iznosa. Mada se slažem da za 300 evra nema dobrih radnika.
 
Ako znas ime te firme u kojoj portiri imaju 600 evra vradovicu, prosledi mi kontakt, znam bar 5 kandidata koji bi radili tamo. Ne zezam se.

Poznajem ljude koji voze peciva za pekare, pravnike u drzavnoj sluzbi, profesore u skolama... itd... itd... niko ne prebacuje 65-70k sa sve prekovremenim. Zivimo u zemlji u kojoj je 80000 dobra plata. Jedino zanatlije i programeri zaradjuju vise i zna se otprilike koliko, al sta vredi tebi pokazivati statistike, kad ti znas ovog, ti znas onog...
 
Vrh