Šta je novo?

Cene nekretnina

Cene u Bgd su nerealno visoke i oko toga se svi slažemo. Naravno da će morati da se koriguju na dole, ali pitanje je kad. Ono što mene plaši je neki veći slom ili kriza, na globalnom nivou, što bi nas svakako pogodilo. Iz tog razloga gledam da kupim nešto, ali ne po ceni od 2.700 EUR za stan preko puta mesare ili uz romsko naselje... Razmišljam o renoviranom stanu u starogradnji ili da je u izvornom stanju, uz dobru cenu, pa da se adaptira. Ne znam kako stoje stvari sa majstorima, ima li ih i koliko košta usluga?
 
Ciki 21":2moer1zx je napisao(la):
Cene u Bgd su nerealno visoke i oko toga se svi slažemo. Naravno da će morati da se koriguju na dole, ali pitanje je kad. Ono što mene plaši je neki veći slom ili kriza, na globalnom nivou, što bi nas svakako pogodilo. Iz tog razloga gledam da kupim nešto, ali ne po ceni od 2.700 EUR za stan preko puta mesare ili uz romsko naselje... Razmišljam o renoviranom stanu u starogradnji ili da je u izvornom stanju, uz dobru cenu, pa da se adaptira. Ne znam kako stoje stvari sa majstorima, ima li ih i koliko košta usluga?
Majstore ako nemaš svoje je jako teško nahvatat i kao i sve ostalo i njihove usluge su poskupile. Ja sam gledala tu varijantu stari stan pa da se renovira, ali kad izračunaš vrijeme i živce i majstore ispadne jeftiniji novi stan

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908046#p908046:102va7f1 je napisao(la):
Novo » Uto Dec 14, 2021 3:30 pm[/url]":102va7f1]Ja sam takodje od onih koji kupuju za zivot. Pratim ovu temu od ranije. Prema odnosu price to incame Beograd je u samom vrhu https://www.numbeo.com/property-investm ... region=150. Prosecna cena oglasenih stanova u Beogradu je oko 2000eura u Zagrebu 2200eura a Sarajevu 1200eura. Prosecna cena oglasenih polovnih automobila u Beogradu oko 4000 eura u Zagrebu oko 12000eura a u Sarajevu 7500eura. Na osnovu automobila koji se voze bi se mogao proceniti zivotni standard i zakljuciti da su cene stanova u Beogradu nerealne sto je predstava izrazite nerealnosti prosecnog stanovnika Srbije koja je oduvek postojala. Takodje inflacija hrane u Srbiji je 9.8 posto najveca u Evropi posle Rusije i Ukrajine. Cene nece padati do izbora pretpostavljam a u buducnosti postepeno sigurno hoce.Ne bi me cudilo da su statistike o prodajnim cenama u Beogradu delimicno lazne i neistinite sa ciljem visih cena.

Ako uzmemo da je jedina relevantna statistika ona koja dolazi od RGZa koji belezi stvarne vrednosti ugovora i slozimo se da imamo pranje novca kroz nekretnine u nekom obimu (manje vise se svi oko toga slazu sem oko obima) imamo sledece...
kupac plati investitoru 100ke kroz ugovor a 100ke mu da na ruke ('opere'), kroz zvanicnu statistiku ti vidis da je cena m2 manja nego sto jeste u stvarnosti.
Kako dolazis do toga da je situacija obrnuta?
Ako sad neko kaze da RGZ sve lazira onda to radi unazad vec decenijama :)
 
Milka1":1u5w2mmq je napisao(la):
Ciki 21":1u5w2mmq je napisao(la):
Cene u Bgd su nerealno visoke i oko toga se svi slažemo. Naravno da će morati da se koriguju na dole, ali pitanje je kad. Ono što mene plaši je neki veći slom ili kriza, na globalnom nivou, što bi nas svakako pogodilo. Iz tog razloga gledam da kupim nešto, ali ne po ceni od 2.700 EUR za stan preko puta mesare ili uz romsko naselje... Razmišljam o renoviranom stanu u starogradnji ili da je u izvornom stanju, uz dobru cenu, pa da se adaptira. Ne znam kako stoje stvari sa majstorima, ima li ih i koliko košta usluga?
Majstore ako nemaš svoje je jako teško nahvatat i kao i sve ostalo i njihove usluge su poskupile. Ja sam gledala tu varijantu stari stan pa da se renovira, ali kad izračunaš vrijeme i živce i majstore ispadne jeftiniji novi stan

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
Ispadne jeftinije ili na istom renoviranje.. da ali... ti za tu cenu mozes da biras lokaciju koja je korektna. Tipa nbg oko opstine uz kej i zelenilo, blok 45 sa onim terasama. Nesto blizu zvezdarske sume. Ili strogi centar. I znas da si kupio za svoje pare (i renovirao) lokaciju. A Novogradnja je toliko nabijena i nehumana da to postaje neukusno

Sto se tice poskupljenja najavljuju duplo skuplju struju za privredu od januara, azotna djubriva su tri puta skuplja nego ove godine tako da cene ce tek da rastu za osnovne namirnice a to ce se preliti i na nekretnine, ukoliko ostane tekuca situacija

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Bukvalno mi je muka od same pomisli da renoviram nesto i da se mlatim sa majstorima.
 
Pošto se mnogo vremena provede u hodnicima, čitav minut dnevno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908146#p908146:267w4duk je napisao(la):
mariks » Uto Dec 14, 2021 6:53 pm[/url]":267w4duk]Plus zivot u neodržavanoj zgradi...


Za ovo se apsolutno slazem. Odrastao sam u prelepoj predratnoj zgradi u Safarikovoj ulici koja se nazalost nije adekvatno odrzavala.

Uredjena zgrada i naselje okolo je meni podjednako lepo kao i uredjenje samog stana. Isto tako i hodnici, vrata, ulaz u zgradu, dvoriste...celokupni dozivljaj.
 
Sve zavisi od lokacije, a ovaj lokal možeš skupo da izdaješ. . . I čekaš bolju cenu.

PS

Nikad ne bih dao 3.000.000 evra za lokal, pre bih uložio u novogradnju stanova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908315#p908315:1cqpw7lz je napisao(la):
dragan » 15 Dec 2021 08:46 am[/url]":1cqpw7lz]Sve zavisi od lokacije a ovaj lako i skupo možeš da izdaješ. . . I čekaš bolju cenu.

Nikad ne bih dao 3 miliona evra za lokal, pre bih uložio u novogradnju stanova.

Mrzi me time da se bavim :) to mozda kad krene bear market u nekretninama :)
Ovako kao PetarPetrovic imas lokal rentas za 10 soma i ne razmisljas. Ako padnu cene rentas za 7k i dalje te boli uvo penzija :)
 
Koliko je isplativo kupovati lokale i poslovne prostore danas. Pola sveta radi od kuce, nikad vise. Dostave su sve jace i jace, amazon razvija dostavu dronovima. Klubovi i kafici propadaju u svim vecim gradovima, genZ ima razlicite navike od milenijalaca. Da l ista moze da obezbedi mirnu penziju danas :p
 
Ipak taj lokal na Terazijama ce jako dugo donositi neki prihod od rente ali da se automatizovalo dosta toga jeste i dosta toga jeste drugacije na primer dostava je nikad jača. Mislim da je dobro imati takav lokal mozda zbog reklame.
 
Пешачка зона има сигурно десетак празних локала.
 
Kupovina lokala je malo rizična u ovim online vremenima...taj lokal u mom komšiluku se već dugo nudi, nisam se raspitivao na kojoj je tačno pozciji a terazije su širok pojam,samo ako je TOP pozicija a to je desna strana, od Kneza Mihaila do hotela moskva(ako je preko puta 50% pada cena).
Poslaću ti fotku Vradoviću (neću ovde da širim moja strogo poverljiva razmišljanja) šta MOŽDA može da bude interesantno u BW a slično je lokalu...
 
Definitivno rizicna i poznato je da se nudi jako dugo. Lokal je do Istyle ka Moskvi. Izlazi im zakupac u aprilu sledece godine a sada traze 11k mesecnu rentu. Dosta je los ROI kad se tako gleda i to verovatno odbija kupce.
 
Interesantne su skorasnje diskusije o Srbiji kao destinaciji za investiranje (CAPEX) i u nekretnine.
Skorasnji dogadjaji (interni i regionalni) potvrdjuju da je ovaj region i dalje bure baruta i nepredvidiv i da svasta mozemo ocekivati.

U vezi nekretnina, znacajna vrednost investicije sa dugim payback periodom zahteva dugorocnu stabilnost.

Cak i kratkorocne spekulativne radnje su problematicne zbog povezanosti ne bas snaznog roi-a za ovaj tip investiranja i niskog nivoa likvidnosti nekretnine kao asset-a u slucaju neophodnosti brzog izlaska usled pada.

Dodatna nelogicnost je da pojedinci ulaze u ovakve aktivnosti bez ozbiljnog business case-a (kalkulacije), procene i kvantifikovanja rizika, a pojedini cak razmisljaju o zaradi putem uzimanja kredita i investiranjem istog, sto je vrlo rizicno i potencijalno neprofitabilno.
 
Predskodicije odnosno predosećanje budućih dogadjaja zaista retko ko ima, a to je najvazniji detalj jer apsolutno se ne očekuje, zvuči fantastično ali niko nema objašnjenje ovakvog fenomena. Ova fascinirajuća tvrdnja tera da nakog ovog divnog iskustva, shvativši do koje mere je sve stalo, da se za svoja osećanja moramo žrtvovati.
 
Ne diže, "razmišlja". Opet bombastičan naslov koji nema veze sa napisanim.

https://www.teletrader.com/fed-increase ... 9658691279

Sada smanjuju kupovinu mesečnih obveznica za 30 milijardi, trenutno je na 90, pa će biti 60 pa 30. Od marta 2020 do oktobra 2021 su ubacili 4300 milijardi dolara, ovo povlačenje je sića. Verovatno čekaju stope inflacije za decembar da vide dalje gde će sa kamatom. Sastanak je opet krajem Januara.
 
O tome su pricali i prosle godine u ovo vreme pa nista. I oni su poceli da "razmisljaju" naglas, ko Ilon Mask i mnogi drugi :D Manipulacija trzistem putem "razmisljanja", nesto ko tantricki seks, samo u finansijama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908787#p908787:1xjib4dw je napisao(la):
gamblerNBG » Čet Dec 16, 2021 2:52 pm[/url]":1xjib4dw]O tome su pricali i prosle godine u ovo vreme pa nista. I oni su poceli da "razmisljaju" naglas, ko Ilon Mask i mnogi drugi :D Manipulacija trzistem putem "razmisljanja", nesto ko tantricki seks, samo u finansijama.

Тантрички секс, јел то оно што може да траје сатима, али без завршнице. Само малко драже тржиште са овим вестима? :D
 
Vrh