Šta je novo?

Cene nekretnina

Дошљак":37cc01gh je napisao(la):
У толико ће бити још мања навала на изнајмљивање станова у Београду.
Slažem se sto po meni onda cijenu od 2000 evra kvadrat stare gradnje svrstava u pustu želju onih koji prodaju

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Истина, мада свако сам формира своју цену. Коме није хитно да прода, држаће цену. Коме јесте он ће је оборити.
 
Najbolje je kupiti neku krdzu u Parizu, jeste da je 20 000e m2 u centralnom krugu, ali nece da propadne sigurno. I izdajes turistima.
Ja danas ne bih kupovao stan u Beogradu za izdavanje. Postalo je masovno, svi kupuju da bi izdavali, takav sistem se mora urusiti, pogotovo na ove cene. Sada bih se preorijentisao na parking mesta u centru, resurs je prilicno ogranicen.
 
Pariz je zajedno sa Bg jedan od najneisplativijih gradova u Evropi. Ima mnooogo boljih opcija, narocito u Spaniji. Da ne pominjem koliko je opusteniji i lepsi stil zivota, ako bude morao i da se preselis u Spaniju, ako uporedis sa Parizom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900049#p900049:1xegf061 je napisao(la):
Milka1 » Pet Nov 19, 2021 10:43 am[/url]":1xegf061]Sto tiče kupovine stanova za izdavanje. Koliko vidim na hallo oglasima, cijene stanova koji se izdaju su u padu bar za blokove. Sada se može naći 2.5 stan za 350 evra. Tako da biznis ideja da neko kupi kvadrat za 2000 pa ga rentira za 350 je apsolutni promašaj. Ne da nije zaradio ni sačuvao svoj nivac nego će da bude još i u minusu.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Sigurno je povezano sa ovom situacijom jer veliki broj firmi, a takvih je na NBG mnogo, rade i dalje online, pa je pitanje kako će biti sledeće godine i posle toga. Drugo, po mom mišljenju je možda ok napraviti računicu pa platiti toliko kvadrat na korektnoj lokaciji i izdavati za 350-400, čisto da ti pokrije ratu kredita, pa da se stan sam otplaćuje. Nemaš zaradu u konkretnom trenutku, ali ako prodaš stan za sličan novac, opet si u velikom plusu. Moja prosta logika, sigurno utiče više faktora.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900053#p900053:1xegf061 je napisao(la):
Дошљак » Pet Nov 19, 2021 10:59 am[/url]":1xegf061]Плус што је све мања потражња за издавањем пошто све већи број људи купује своје станове.

Mnogo ljudi nažalost ne može ni da kupi stan, jer da bi kupio stanu od recimo 90.000 EUR za kredit ti je potrebno učešće od 20%, a nekada i 30%, što je već, uz dodatne troškove, preko 20.000 EUR. Drugo, mnogi parovi će da iznajme stan, neće odmah da kupuju, pa ljudi iz inostranstva koji dođu da rade ovde ili tako nešto...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900068#p900068:1xegf061 je napisao(la):
beli labud » Pet Nov 19, 2021 11:47 am[/url]":1xegf061]
Mnogi stručnjaci različitih profila koji rade već par godina online ne vide više realnih razloga da sede u zagađenom gradu, već se pakuju i kupuju apartmane u Vrnjačkoj banji, Sokobanji, Zlatiboru...uskoro će po završetku autoputeva tamo moći da se prevozom bude za 1,5-2 sata (od Beograda), što je nešto jače nego u špicu s jedne na drugu stranu Beograda. Za Zlatibor znam da kroz nov PGR planiraju čak i srednju školu, i još jednu novu osnovnu... Žene u ovim banjskim mestima imaju na raspolaganju sve welness-spa komplekse, bazene, trim i sportske terene, pa čak i neko osnovno skijanje na planini. Oko nas sve više porodica razmišlja na taj način, pa eto i mi sami. Pored tih investicionih želja koje svi imamo radi se i o poboljšanju kvalitetu života.

Kvalitet života u smislu vazduha i prirode nije sporan i ne može se porediti sa Beogradom, ali mislim da su takvi, koji bi ovde prodali stan i preselili se u Vrnjačku Banju, Sokobanju ili na Zlatibor, u manjini. Moraju da imaju neki svoj biznis ili da rade online, ili da tamo prave biznis sa apartmanima ili čime već...
 
Ja se gadim ljudi koji izdaju stanove turistima u stambenim zgradama gde drugi ljudi (trajno) žive.
 
Darko993":u5t90q9a je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900049#p900049 je napisao(la):
Milka1 » Pet Nov 19, 2021 10:43 am[/url]":u5t90q9a]Sto tiče kupovine stanova za izdavanje. Koliko vidim na hallo oglasima, cijene stanova koji se izdaju su u padu bar za blokove. Sada se može naći 2.5 stan za 350 evra. Tako da biznis ideja da neko kupi kvadrat za 2000 pa ga rentira za 350 je apsolutni promašaj. Ne da nije zaradio ni sačuvao svoj nivac nego će da bude još i u minusu.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

Sigurno je povezano sa ovom situacijom jer veliki broj firmi, a takvih je na NBG mnogo, rade i dalje online, pa je pitanje kako će biti sledeće godine i posle toga. Drugo, po mom mišljenju je možda ok napraviti računicu pa platiti toliko kvadrat na korektnoj lokaciji i izdavati za 350-400, čisto da ti pokrije ratu kredita, pa da se stan sam otplaćuje. Nemaš zaradu u konkretnom trenutku, ali ako prodaš stan za sličan novac, opet si u velikom plusu. Moja prosta logika, sigurno utiče više faktora.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900053#p900053 je napisao(la):
Дошљак » Pet Nov 19, 2021 10:59 am[/url]":u5t90q9a]Плус што је све мања потражња за издавањем пошто све већи број људи купује своје станове.

Mnogo ljudi nažalost ne može ni da kupi stan, jer da bi kupio stanu od recimo 90.000 EUR za kredit ti je potrebno učešće od 20%, a nekada i 30%, što je već, uz dodatne troškove, preko 20.000 EUR. Drugo, mnogi parovi će da iznajme stan, neće odmah da kupuju, pa ljudi iz inostranstva koji dođu da rade ovde ili tako nešto...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900068#p900068 je napisao(la):
beli labud » Pet Nov 19, 2021 11:47 am[/url]":u5t90q9a]
Mnogi stručnjaci različitih profila koji rade već par godina online ne vide više realnih razloga da sede u zagađenom gradu, već se pakuju i kupuju apartmane u Vrnjačkoj banji, Sokobanji, Zlatiboru...uskoro će po završetku autoputeva tamo moći da se prevozom bude za 1,5-2 sata (od Beograda), što je nešto jače nego u špicu s jedne na drugu stranu Beograda. Za Zlatibor znam da kroz nov PGR planiraju čak i srednju školu, i još jednu novu osnovnu... Žene u ovim banjskim mestima imaju na raspolaganju sve welness-spa komplekse, bazene, trim i sportske terene, pa čak i neko osnovno skijanje na planini. Oko nas sve više porodica razmišlja na taj način, pa eto i mi sami. Pored tih investicionih želja koje svi imamo radi se i o poboljšanju kvalitetu života.

Kvalitet života u smislu vazduha i prirode nije sporan i ne može se porediti sa Beogradom, ali mislim da su takvi, koji bi ovde prodali stan i preselili se u Vrnjačku Banju, Sokobanju ili na Zlatibor, u manjini. Moraju da imaju neki svoj biznis ili da rade online, ili da tamo prave biznis sa apartmanima ili čime već...
Ako kupis stan od 75 kv pa puta 2000 evra kvadrat izađe te 150 000, rata kredita na 30 godina sa promjenjivom kamatnom stopom je sigurno veća od 350 evra, dakle ti moraš još da doplaćuješ za ratu. I naravno sve to pod uslovom da ti kamata ne skoči za 30 godina. A vjerovatnoća da se to neće destit je ravna 0.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
^
za navedeni primer rata je oko 500 evra sa 20% ucesca na period od 30 godina....
 
Па чак и кад мора да се доплати за рату опет је купац стана у добитку.

Већи је проблем што је код нас потпуно неуређен оснос подстанар-станодавац тако да нити је подстанар заштићен нити је станодавцу то безбижан извор прихода тако да и то треба укалкулисати.

Нпр у уређеним земљама купиш стан као инвестицију, све иде преко агенција, рачуни иду директно на подстанара, власник стана нема право да на било који начин узнемирава подстанара, ако се стан издаје власник стана не сме да га прода кад пожели..
 
Pa naravno da niko neće stan u novoj zgradi od 75m2 na Nbg izdavati za 350 EUR. Uvek može da se nađe veći stan koji se jeftino izdaje, ali je obično zreo za renoviranje, sa starim nameštajem i slično. Po mom mišljenju, ako može da se napravi računica da na mesečnom nivou budeš na nuli, a da od rentiranje pokrivaš ratu, pa čak ako treba i da malo doplatiš, to je ok, jer si ti posle dve godine recimo otplatio blizu 10.000 EUR na taj način, a stan je tvoj, možeš vrlo verovatno da ga prodaš za iste ili slične pare. Naravno, neće uvek stan biti pun, biće nekih troškova, ali mislim da je dobitan na kraju svakako.

Možda moja logika nije dobra, ali ja ovde ne pričam da neko živi od tog rentiranja, već da mu to bude investicija za budućnost.
 
orion":5jwav984 je napisao(la):
Па чак и кад мора да се доплати за рату опет је купац стана у добитку.

Pa... nije na dobitku, godisnja rata ume da pojede skoro celu cenu jednog godisnjeg zakupa, al to niko kod nas ne racuna. Da ne pominjem porez itd. Kao sto rekoh, nasi ljudi ne koriste digitron i ulaze lagano u dilove koje uopste ne razumeju...
 
Darko993":3kwc29hc je napisao(la):
Pa naravno da niko neće stan u novoj zgradi od 75m2 na Nbg izdavati za 350 EUR. Uvek može da se nađe veći stan koji se jeftino izdaje, ali je obično zreo za renoviranje, sa starim nameštajem i slično. Po mom mišljenju, ako može da se napravi računica da na mesečnom nivou budeš na nuli, a da od rentiranje pokrivaš ratu, pa čak ako treba i da malo doplatiš, to je ok, jer si ti posle dve godine recimo otplatio blizu 10.000 EUR na taj način, a stan je tvoj, možeš vrlo verovatno da ga prodaš za iste ili slične pare. Naravno, neće uvek stan biti pun, biće nekih troškova, ali mislim da je dobitan na kraju svakako.

Možda moja logika nije dobra, ali ja ovde ne pričam da neko živi od tog rentiranja, već da mu to bude investicija za budućnost.
U novoj zgradi na nbg ne možeš da nađeš da kupiš za 2000, plato bežanija je 2500, pričam o starim zgradama i stsnovima koji nisu krš krš koji mogu da se nađu za 350 € mjesečno.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Možda ja ne vidim taj dobitak, dakle ti imas ratu cca 500 evra koja je promjenljiva kako varira kamatna stopa, kurs evra i sl. pa imas porez na nekretninu, pa ćeš sihurno da imaš i neka ulaganja u taj stan za 30 godina i imas podstanara koji ti plaća 350 evra i kao isplati se, a zgrada stara gradnja, lift mali ako nije zamijenjen, održavanje ulaza kome upitno (ko gleda na to), dakle ta nelretnina na dalje samo gibi vrijednost osim ako se ne ulaže u sve te stvari, a tu opet moraš da platiš.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=890789#p890789:38u08w4o je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Okt 18, 2021 3:20 pm[/url]":38u08w4o]Naravno, glavni katalizator i đubrivo za taj proces, pored korona histerije, je sama država. Koja ne samo što šuruje sa mnogim ''investitorima'' nego joj odgovara ovako obolelo tržište, jer što veće cene na tržištu, to veći porez ide njoj.

Veći porez na imovinu u 2022. po celoj Srbiji! Dva velika grada već imaju računicu, a vikendice bi mogle da budu na najvećem udaru

Za razliku od drugih, tržište nekretnina ostalo je imuno na pandemiju korona virusom, odnosno interesovanje za kupovinu nije opalo, pa su cene kvadrata u Srbiji porasle u proseku za oko 15 posto. Zbog toga će u gotovo svim lokalnim samoupravama doći uglavnom do povećanja poreza na imovinu u 2022. godini.

https://www.blic.rs/vesti/beograd/veci- ... -a/lhv8l4w
 
На добитку је дугорочно као што је речено малопре.

Рецимо да му је за 100 евра већа рата од ренте. Стан од 150.000 евра из претходног примера ће га коштати 36.000. Наравно најгрубља могућа рачуница али је добра апроксимација.
 
orion":2gs8qqdb je napisao(la):
На добитку је дугорочно као што је речено малопре.

Рецимо да му је за 100 евра већа рата од ренте. Стан од 150.000 евра из претходног примера ће га коштати 36.000. Наравно најгрубља могућа рачуница али је добра апроксимација.
Na dobitno će možda biti ako za 30 god porastu cijene nekretnina na tih 5000 po kvadratu, ali će i kamate da skaču. Na dobitki je ako kupi za keš a cijene porastu, ko kupuje na kredit nije na dobitku. Ili eventualno kad za 30 g otplati taj stan na dobitku će mu biti potomci jer au oni dobili na gotovo, ali u smislu investicije kupovati po ovim cijenama sigurno nije na dobitku ni dugoročno. Bar ne onaj ko otplaćuje kredit

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
gamblerNBG":27j4x1j9 je napisao(la):
Pa... nije na dobitku, godisnja rata ume da pojede skoro celu cenu jednog godisnjeg zakupa, al to niko kod nas ne racuna. Da ne pominjem porez itd. Kao sto rekoh, nasi ljudi ne koriste digitron i ulaze lagano u dilove koje uopste ne razumeju...

Nisi meni odgovorio, ali da ponovim, ako neko kupi stan da bi mesečno izdavao, teško da će imati zaradu na mesečnom nivou, ali dugoročno će imati nekretninu koju ne otplaćuje direktno on. Nije crno bela računica, niti može sve da se predvidi, to je jasno. Mislim da je i on mislio da je na taj način na dobitku, jer će verovatno kroz pet godina moći da proda stan za sličan novac, čak i da bude manja cena, opet će biti u plusu ako sve bude ok.
 
Darko993":9kyy56ju je napisao(la):
gamblerNBG":9kyy56ju je napisao(la):
Pa... nije na dobitku, godisnja rata ume da pojede skoro celu cenu jednog godisnjeg zakupa, al to niko kod nas ne racuna. Da ne pominjem porez itd. Kao sto rekoh, nasi ljudi ne koriste digitron i ulaze lagano u dilove koje uopste ne razumeju...

Nisi meni odgovorio, ali da ponovim, ako neko kupi stan da bi mesečno izdavao, teško da će imati zaradu na mesečnom nivou, ali dugoročno će imati nekretninu koju ne otplaćuje direktno on. Nije crno bela računica, niti može sve da se predvidi, to je jasno. Mislim da je i on mislio da je na taj način na dobitku, jer će verovatno kroz pet godina moći da proda stan za sličan novac, čak i da bude manja cena, opet će biti u plusu ako sve bude ok.
To tek mi nije jasno kako može da bude u plusu i ako ga prooda za manje. U najbolje slučaju ćeš biti na 0 i to ako ne računaš svoje vrijeme i živce i cimanje i oko kredita i oko podstanara. U najboljem slučaju. U plusu nisi nikako.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Darko993":26nzqbyy je napisao(la):
gamblerNBG":26nzqbyy je napisao(la):
Pa... nije na dobitku, godisnja rata ume da pojede skoro celu cenu jednog godisnjeg zakupa, al to niko kod nas ne racuna. Da ne pominjem porez itd. Kao sto rekoh, nasi ljudi ne koriste digitron i ulaze lagano u dilove koje uopste ne razumeju...

Nisi meni odgovorio, ali da ponovim, ako neko kupi stan da bi mesečno izdavao, teško da će imati zaradu na mesečnom nivou, ali dugoročno će imati nekretninu koju ne otplaćuje direktno on. Nije crno bela računica, niti može sve da se predvidi, to je jasno. Mislim da je i on mislio da je na taj način na dobitku, jer će verovatno kroz pet godina moći da proda stan za sličan novac, čak i da bude manja cena, opet će biti u plusu ako sve bude ok.
To tek mi nije jasno kako može da bude u plusu i ako ga prooda za manje. U najbolje slučaju ćeš biti na 0 i to ako ne računaš svoje vrijeme i živce i cimanje i oko kredita i oko podstanara. U najboljem slučaju. U plusu nisi nikako.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Da probamo na praktičnom primeru. Kupiš stan od 50m2 za 100.000 EUR, da bude lakše za računanje. Ako se uzme kredit, učešće je 20.000 EUR, rata 340 EUR na 30 godina uz kamatu od 3%. Ako nađeš zakupca koji će recimo tu da bude tri godine i da plaća po recimo baš tih 340 EUR, što nije nerealno jer je to ok cena.

Za te tri godine, biće isplaćeno ~ 12.250 EUR na ime zakupnine, ali ti svakog meseca proslediš taj novac Banci za kredit, plus plaćaš godišnji porez što je ajde da zaokružimo baš tih 250 EUR, pa ostane 12.000 EUR. Odlučiš posle tri godine da prodaš stan, zgrada i dalje nova, cena bi verovatno bila slična, ali ajde da kažemo da je pala cena za 100 EUR po m2, tako da bi mogao da ga prodaš za 95.000 EUR, ali ti je neko već dao 12.000 EUR za te tri godine, tako da je razlika 7.000 EUR. Ima tu naravno i drugih troškova, ali verujem opet da ostane korektna zarada posle tri godine.

Verujem da neko drugi zna ovu računicu bolje od mene. :)
 
Darko993":2k8q39so je napisao(la):
Da probamo na praktičnom primeru. Kupiš stan od 50m2 za 100.000 EUR, da bude lakše za računanje. Ako se uzme kredit, učešće je 20.000 EUR, rata 340 EUR na 30 godina uz kamatu od 3%. Ako nađeš zakupca koji će recimo tu da bude tri godine i da plaća po recimo baš tih 340 EUR, što nije nerealno jer je to ok cena.

Za te tri godine, biće isplaćeno ~ 12.250 EUR na ime zakupnine, ali ti svakog meseca proslediš taj novac Banci za kredit, plus plaćaš godišnji porez što je ajde da zaokružimo baš tih 250 EUR, pa ostane 12.000 EUR. Odlučiš posle tri godine da prodaš stan, zgrada i dalje nova, cena bi verovatno bila slična, ali ajde da kažemo da je pala cena za 100 EUR po m2, tako da bi mogao da ga prodaš za 95.000 EUR, ali ti je neko već dao 12.000 EUR za te tri godine, tako da je razlika 7.000 EUR. Ima tu naravno i drugih troškova, ali verujem opet da ostane korektna zarada posle tri godine.

Verujem da neko drugi zna ovu računicu bolje od mene. :)
Hvala na plastičnom primjeru. Samo bih dodala par stvari, u blokovima bar ovaj dio gdje sam ja 2000 je cijena stare gradnje znali zgrada nije nova, stan u najboljem slučaju je održavam dakle ni on nije renoviran. Prije 2,3 god su se ti stanovi od 50 kv izdavali za 250 max, sad kako je ludilo oko porasta cijena kvadrata digli su i cijene izdavanja koje koliko vidim su opet počele da padaju, dakle ne znaš sigurno da ćeš ga izdat za 340e. Onda ti kad dižeš kredit imaš troškove oko kredita (sad već ne znam dal ide nkosk, obrada nisam baš u zadnje vrijeme to ispratila), ali ako nista imaš trošak notara. I dalje ne mislim da je isplativa investicija, ali svakako hvala na razmjeni mišljenja.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900117#p900117:p24tcqac je napisao(la):
Darko993 » Pet Nov 19, 2021 1:57 pm[/url]":p24tcqac]
jer si ti posle dve godine recimo otplatio blizu 10.000 EUR na taj način, a stan je tvoj, možeš vrlo verovatno da ga prodaš za iste ili slične pare.

Samo malo upozorenje.
Posle dve godine si platio 10.000eur, ali si platio više od 90% te sume banci za kamatu, a glavnicu si tek okrnjio. Kredit na 30 godina koji se zatvara posle 2-3 godine... slobodno racunaj da ti je sve sto si dao banci cist trosak.
 
Populist":wis3156r je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900117#p900117 je napisao(la):
Darko993 » Pet Nov 19, 2021 1:57 pm[/url]":wis3156r]
jer si ti posle dve godine recimo otplatio blizu 10.000 EUR na taj način, a stan je tvoj, možeš vrlo verovatno da ga prodaš za iste ili slične pare.

Samo malo upozorenje.
Posle dve godine si platio 10.000eur, ali si platio više od 90% te sume banci za kamatu, a glavnicu si tek okrnjio.
Upravo to

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Najpouzdanije moguće, za stan od 60m2 u starogradnji u savskim blokovima je bila pomama pre godinu i po i sa cenom blizu 400 EUR. Ne znam kako je sada, ali nije relevantno dok traje ova situacija i dok ne rade ni sve firme.

Slažem se, računica nije takva kakvom sam je predstavio, ali sam hteo da dam primer da je ipak plus, koji se povećava srazmerno godinama. Ne mislim da neko treba da kupi, da izdaje dve godine i da posle proda, ali nisam siguran kako funkcioniše to kada se prodaje stan koji je kupljen na kredit, a nije otplaćen.

Svakako, hvala na upozorenju, to će sigurno značiti u ovoj računici. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=900105#p900105:2fhvm7ha je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pet Nov 19, 2021 1:40 pm[/url]":2fhvm7ha]Ja se gadim ljudi koji izdaju stanove turistima u stambenim zgradama gde drugi ljudi (trajno) žive.

A propo ovoga,
ja sam u starom komsiluku imao slučaj stana koji se redovno oglašavao na AirBnB-u, imao dobre recenzije i sve. Ali srećem ja te goste po hodniku i liftu, tanki socijalisticki zidovi... Sa sigurnošću tvrdim da su pravi turisti u debeloj manjini. Sa njima na kraju i nije neki problem, izađu ujutru i nema ih ceo dan, noću se ne primećuju. Stan se uglavnom izdavao za švaleraciju, prostituciju, narkomanske aktivnosti i druge kriminalne radnje. Svašta se tu moglo videti i čuti.
 
Vrh