Šta je novo?

Cene nekretnina

vradovic":2zv2pnws je napisao(la):
Sve vise je legalno sve.
Pogotovo u vecim firmama kao Medigroup na primer. Plate 3-5k eura ali to ne mora da znaci da je ovom pojedinacnom lekaru to bio izvor. Moze da se desi da je nasledio nesto ili nesto drugo.
Ti što zarađuju 3000 - 5000 €mogu da se nabroje ne prste jedne ruke. Ostali nisu ni blizu te sume, sa sve specijalizacijom, čak ni ako rade i državno I privatno. Nemojte ljudi znam i bračni par IT stručnjak sa svojom firmom i dr sa privatnom ordinacijom koji su rekli da su cijene nenormalne, ni ne pomišljaju da kupe za investiranje. Jednostavno se ne isplati

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
A sta sa parama raditi? I da ne kupis stan, inflacija ce ti pojesti kes dok cekas. Sve je trenutno napravljeno da ti se sugerise da je kupovina nekretnine jedina opcija kojom neces izgubiti novac.
 
Kada bih bas imao "viska" para, pre bih kupio stan u centru nekog od gradova u untrasnjosti. Beograd mislim da je trenutno neisplativ. Da li ce rasti kao bitkoin, ne zbog stvarne vrednosti nego zbog spekulacija, to mi je bas tesko da poverujem...

A i gradovi u inostranstvu dolaze u obzir, Grcka, Spanija... koga ne mrzi da se malo potrudi oko procedure. Plus sto u vecini evropskih zemalja imas i agencije koje nude kompleto upravljanje nekretninom, izdavanje porezi i sl. Sve je to daleko bolje nego Bg, u ovom trenutku.
 
Pa uložite u obradivo zemljište, šumu, livadu, kuću na selu sa imanjem, planirajte uzgoj stoke, proizvodnju hrane, hrana sve skuplja, i sve je manje, a stvar sa stanovima se bukvalno okrene preko noći, i vrlo brzo može da krene u kontra smeru cena stanova, a cigla, armatura i gips se ne jedu.Inače cena zemlje je već skočila, a mislim da je to početak.
 
I ja msm da je u ovom trenutku isplativije ulozit u stan u unutrasnjosti nego u bg, ili čak i inostranstvo, zašto da ne ko hoće da gleda kroz investiciju. Kupovinom stana u bg da bi se sacuvao novac samo se stvara jos veci hajp. Recimo stanovi u AntalIji za 50 000 €. Vecerah sam čula da je jedan poznanik kupio stan kod studenjaka za 1600€ kvadrat, mora malo da se renovira ali nije komplet, a na oglasima su cijene 2000, tako da ne znam ko bi se osjećao da je dobro uložio ako plati 2000€.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=897924#p897924:335s93ln je napisao(la):
Sava Sava » Čet Nov 11, 2021 10:53 pm[/url]":335s93ln]Pa uložite u obradivo zemljište, šumu, livadu, kuću na selu sa imanjem, planirajte uzgoj stoke, proizvodnju hrane, hrana sve skuplja, i sve je manje, a stvar sa stanovima se bukvalno okrene preko noći, i vrlo brzo može da krene u kontra smeru cena stanova, a cigla, armatura i gips se ne jedu.Inače cena zemlje je već skočila, a mislim da je to početak.

Zemlja skace vec 10 godina, postala je preskupa odavno. 15000e minimum u vojvodini za hekrat, a da valja.
Problem sa rentom zemlje je sto se jos sporije vrati investicija, tj. za oko 50 godina. Neisplativo je apsolutno. A i nema zemlje u ponudi, razgrabi se pre nego sto se pojavi na trzistu.
Problem sa stanovima u manjim gradovima je sto je kvalitet prosek ili nikakav, nema neceg kvalitetnog kao na Nbg. Ja gledam u Rumi, ovo novo sto se gradi je besprizorno, stil hruscovki.
Najisplativije je da i sam postanes investitor u ovo vreme kad se sve proda lako.
 
Pogledaj i juznije od Rume, npr Kragujevac, Cacak, Krusevac, Kraljevo... :D S tim sto mislim da se u ovim manjim gradovima isplati kupovina stanova u centru, tu uvek moze da se izda, a kad pogledas cene izdavanje i koliko dobijes ulozeno/dobijeno, isplativije je trenutno nego bg.

E sad, ako mozes da budes sam svoj investitor, onda ne brinem za tebe uopste :sesir: cena gradnje je sigurno nekoliko puta niza, kakve god bile cene nekretnina kad budes prodavao.
 
Евергранде је успео да исплати дуг из обвезница неким повериоцима непосредно после истека грејс периода... Зашто чекати истек грејс периода?
Претпостављам да и Кина штампа своје јуане да одржи ликвидност финансијских тржишта, самим тим и тржиште некретнина као највеће покриће финансијских дугова, али то би била само симптоматска терапија.
 
Razmisljam o kupovini i seobi u Španiju. Beograd gubi sve prednosti koje je nekada imao. Eventualno može biti neki evropski Bangkok i kao takav biti prepoznat. A što se tiče fakulteta recimo, gubi se ta njegova vrednost koju je nekada imao. 90% profesija je degradirano, a što se tiče ozbiljnih studenata shvataju ljudi da im je bolje da studiraju u inostranstvu nego u Bg pa da svakako opet idu u inostranstvo. Što se tiče saobraćajne infrastrukture da ne trošimo reči na to, opšte poznato. Pitam se kako će izgledati ulice oko BGH2O kada se 10000 automobila nastani u tom naselju. Sa stanovišta zdravstvene nege, Beograd takođe gubi svakim danom, sve manje kvalitetnog kadra, a sve više korupcije. Džabe živeti u Bg kad bez veza i vezica ništa ne može da se završi. Pravni sistem i pravna (ne)sigurnost? Jasno sve, kao dan. Beograd samo dobija na kvadratima ali zidovi se ne jedu, niti doprinose bilo čemu u zajednici. Metro bi naravno bio odlična stvar, ali "ne lipši magarče do zelene trave". Trenutno stanje u društvu ,ekonomiji pa i tržištu nekretnina nije održivo, biće otrežnjenja, a do tada "lov u mutnom".
 
Beograd apsoluno nije vise za zivot. On je sada neka vrsta evropske Kalkute ili Kaira. Prosireni Mali Mokri Lug.

Covek treba da emigrira dok je mlad da bi sebi uspeo da izgradi penziju, inace ste socijalni slucaj kad dodjete do 65.

Mislim da su isplativi manji gradovi u evropskom delu Rusije, zatim americki Midwest.
Ko ipak ima stomak za naprednu Srbiju onda manji gradovi u samoj Srbiji.

Tacno je da je poljoprivreda isplativa, ali morata biti blizu svoje zemlje.

U tom smislu, ko nema decu koja idu u skolu, ili stare roditelje u Beogradu, isplativo je da zagrize metak i ode na Staru Planinu ili takva mesta.
 
Izjava Erdogana od pre neki dan govori sve...tako da sami procenite da li se isplati kupovati stan trenutno.Svi prodali imanja u selima zarad stančića u Ns i Bg, a zaboravili krizu iz 91 i 06.Moje mišljenje biće za 100 eura stanova od proleća, a kvadrat po 1000.Uostalom probajte već sad staviti vaš stan u oglas i prodati ga po zamišljenoj ceni.A zamislite kad krene frka pa se odjednom nađe masa stanova u prodaji.Nbg 62 i 63 prodata dva stana u zadnjih nedelju dana jedan po 1600 eura oko 50 mkv, drugi 72 po 1280 eur po mkv.To je trenutno navodno realno, za ostale lokacije ne znam.Od nove godine stručnjači za nekretnine prognoziraju pad.
 
Koji strucnjak za nekretnine to tvrdi? Strucnjak za nekretnine Kaca Lazarevic tvrdi suprotno.
 
Pa velika većina "agenata" tvrdi da će skakati cene, a ljudi se pecaju ko s.movi.Zamislite da kažu od ponedeljka gorivo 500 dinara litra, rezultat znate red ispred benz.pumpi.Dok je dobrih ovaca, biće nama novaca.Mnogo ljudi je već pobeglo iz Bg, neki napolje, neki na selo, a neki na nebo. Svi programeri koje znam ili su na selu. Ili planiraju, mali broj ne želi iz Bg i Ns. Svi koji su mogli (zbog posla) napustili su najzagađeniji grad na svetu...zamislite sram ih bilo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898049#p898049:2fye79q5 je napisao(la):
Mikie » Pet Nov 12, 2021 12:22 pm[/url]":2fye79q5]Евергранде је успео да исплати дуг из обвезница неким повериоцима непосредно после истека грејс периода... Зашто чекати истек грејс периода?
Претпостављам да и Кина штампа своје јуане да одржи ликвидност финансијских тржишта, самим тим и тржиште некретнина као највеће покриће финансијских дугова, али то би била само симптоматска терапија.

Jeste. Platio odmah po isteku roka. Niko ne zna odakle. Ali tek dospevaju veci dugovi. Videcemo. Drug Si mozda nece dozvoliti pre kongresa partije na prolece 2022 da se bilo sta desi - jer Kini valjda gradj. sektor kao i nama - ucestvuje u ogromnom procentu u BDPu
 
PRATIM vec duzi vremenski period na facebooku jednog agenta nekretnina u Americi. Nas covek( Crnogograc) Nebo Bandovic, bivsi profi fudbaler koji se vec decenijama bavi nekretninama u USA. Aktivan je u nekoliko drzava i ima par stotina svojih agenata. Ozbiljan igrac, barem mi se tako cini. Inace svo ovo zadnje vreme od korone pa do sada je pricao, samo kupujte ljudi..inflacija...ovo ono...e od zadnjih par video je stao sa tom pricom. Kaze da je sada trziste nekretnina u USA otislo sa cenama u nebesa i da je proslo vreme za ulaganje. Po njemu dolazi stagnacija i ocekivan pad cena sledece godine kako ga shvatio. U principu sada vise nije isplativo ulagati po ovim cenama u USA ako se ulaze zbog povrata investicija i izdavanja nekretnine. Eto toliko od coveka koji je samo pricao o hajpu, kupujte ljudi....sada je promenio plocu. Trziste USA jednostavno vise nije isplativo za ulaganje ako ulazate zbog investicije...

Jedino visoka inflacija po meni moze da uzrokuje i dalji nastavak rasta cena nekretnina i svega ostaloga. Naravno to je ekonomska logika. Koliko ce jos FED da se uzdri od povecanja kamatnih stopa, videcemo. Ali treba uskoro ocekivati povecanje kamatnih stopa i onda rast cena definitivno staje. Glavno pitaje je sta je gore za USA ekonomiju. Inflacija ili recesija
 
Rast cene zbog inflacije je samo rast brojcane cene, ali ne i stvarne vrednosti nekretnine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898313#p898313:3uwz9kdd je napisao(la):
shadestudio » Sub Nov 13, 2021 12:27 pm[/url]":3uwz9kdd]Rast cene zbog inflacije je samo rast brojcane cene, ali ne i stvarne vrednosti nekretnine.
Naravno da si u pravu. Ali nazalost plate nece pratiti inflaciju, tako da je za obicnog coveka rast cena relan i stvaran
 
У ценовну инфлацију нису урачунате цене некретнина. Раст цена некретнина су оно што претходи ценовној инфлацији у процесу овакве монетарне политике. С тим што ће некретнине ипак задржати већи део вредности у односу на друге инвестиције.
 
Zar ovo nije slican scenario onome iz 2008/2009 kada se odnos kes i kreditnih kupaca drasticno izmenio u kratkom roku? Investitori su davali kesa dok smatrali da je imalo smisla pump-ovati i dok su ocekivali da ce cene rasti, sad je na redu dump... Napaljena sirotinja da krene u stampedo sa kreditima i naj*be, kao po obicaju. :D pump & dump.
 
Nece biti isto sada je scenario bezi iz kesa sto pre. Bolje kupiti pesak istovariti negde i drzati wealth u pesku nego drzati u fiat valuti.
Sada ide period sveopste inflacije i nove krize "nestasica svega" supply crisis.
https://www.cnbc.com/amp/2021/10/20/ret ... risis.html

https://www.rt.com/usa/540260-federal-r ... ply-chain/

Sada je doslo vreme da je najbolje imati 0 na debitnom racunu tj po mogucstvu zapravo imati minuscinu i to sto vecu. A gde istovariti bezvrednu fiat valutu nego u Real Estate ili BTC.
 
Slazem se, uvek je bilo dobro vreme za bezanje iz kesa, bar od kad ja znam za sebe. Svako ko je dosao do nekog kesa (a da nije fudbaler) gledao je da ga ulozi u nesto.

E sad, ranih 2000ih imali smo tzv. "pobednike privatizacije" koji su imali visak kesa, kada se njihov budjelar ispraznio, nastala je praznina i nesrecni narod koji kupuje precenjene nekretnine za kredit u svajcarcima jer "zadnji trenutak", "amerika stampa dolare posle seke"...itd..

Sada 2020ih opet imamo neke pobednike pune kesa, da l su oni kripto, klepto... il kakvi vec, pokazace vreme. Ugl, prosecan narod koji uzima od plate na kredit je jedini pokazatelj realne cene. Kada i kreditno sposobnih za ove cene presahne, isplivace srpska realnost.
 
Dobra stvar sa b92 je sto im dugo traju clanci pa mogu da se citaju svakakve gluposti koje su pisali i za vreme prosle krize pa i ranije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898774#p898774:5dejr422 je napisao(la):
vradovic » Pon Nov 15, 2021 10:48 am[/url]":5dejr422]Nece biti isto sada je scenario bezi iz kesa sto pre. Bolje kupiti pesak istovariti negde i drzati wealth u pesku nego drzati u fiat valuti.
Sada ide period sveopste inflacije i nove krize "nestasica svega" supply crisis.
https://www.cnbc.com/amp/2021/10/20/ret ... risis.html

https://www.rt.com/usa/540260-federal-r ... ply-chain/

Sada je doslo vreme da je najbolje imati 0 na debitnom racunu tj po mogucstvu zapravo imati minuscinu i to sto vecu. A gde istovariti bezvrednu fiat valutu nego u Real Estate ili BTC.

Ali zar ovaj "overordering" sto se pominje u clanku ne znaci samo da je delom rast cena privremen, jer svi dobavljaci kupuju vise iz straha od rasta cena, sto upravo dovodi do nestasice robe i rasta cena. Kao kad je na pocetku pandemije kod nas bila nestasica neke robe, jer su svi pojurili u prodavnice da spreme rezerve, kao da je rat poceo. Jedino ako ujedno i proizvodnja stane moze biti problema. Ako se proizvodnja nastavi, sve ce se vratiti u normalu koliko-toliko.
 
Jedna od verovatno najglupljih finansijskih odluka jeste da uzmes dugorocni kredit u stranoj valuti sa promenljivom kamatnom stopom u trenutku kada ocekujes inflaciju, da bi kupio nesto sto je u startu precenjeno.

Ali ja isto mislim i za glasanje za sns, bitcoin i nosenje jurisne puske u gepeku.

U danasnjem svetu vradovic se verovatno bolje snalazi.

Svakako je ocekivano da nastupi smena kes kupaca - kreditnim. Koji god krajnji ishod bio.
 
Vrh