Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja imam jedno pitanje. Ako je 5000 eura minimalna realna cena u Mirijevu a sve ispod je naivnost prodavaca, koliko su onda naivni ovi u centru Madrida gde je prosecna cena ista?
Mozda ja ne vidim siru sliku pa bih bio zahvalan za objasnjenje. Tnx
a11f9c237e892d762bc1993a1fe3a49b.jpg


Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
teslasrb u celoj Evropi je "rast" tj prilagodjavanje na realnost bezvrednog eura tako da ce i to doci na svoje ne brini.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899040#p899040:2vxz0t0b je napisao(la):
vradovic » Uto Nov 16, 2021 9:18 am[/url]":2vxz0t0b]
Najveci problem je zapravo sto ljudi iz psiholoskog razloga ne dizu cene nekretnina. Realno treba da vrede mnogo vise nego danas ali ni kupci ni prodavci "navikli" da cuju m2 u Mirijevu 5.000 eura i onda zbog danas imamo ULTRA povoljne cene nekretnina.

"nisu navikli" hmm.. je l to neka nova rec za "nemaju para" :D Evo ja nisam navikao da imam Maybach-a, mozda moram da promenim navike :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899040#p899040:18i2y3zs je napisao(la):
vradovic » 16 Nov 2021, 08:18[/url]":18i2y3zs]

Najveci problem je zapravo sto ljudi iz psiholoskog razloga ne dizu cene nekretnina. Realno treba da vrede mnogo vise nego danas ali ni kupci ni prodavci "navikli" da cuju m2 u Mirijevu 5.000 eura i onda zbog danas imamo ULTRA povoljne cene nekretnina. Hocu reci trziste se jos nije prilagodilo novoj realnosti kada dinar/euro/dolar vrede manje nego sto su vredeli. Danas kupiti stan u Beogradu ispod 5.000 eura po m2 je bukvalno maltene prevara naivnih prodavaca. Ubedjen sam da ce vecina kad tad shvatiti i da ce cene nekretnina da krenu u nebo i to vrlo brzo. Nerealno su niske cene nekretnina trenutno.

Ali onda dolazimo do jednog prostog pitanja, cemu nekretnine sluze ??
Sta je primarna svrha nekretnine ? Spekulativni poslovi obrtanja novca ili da u nekretninama neko zivi ?

Mozes da napravis 20 naselja u Beogradu sa prosecnom cenom od 5000+ ali to je onda playground za 1-2% stanovnika ove zemlje pa nek se oni tu dobacuju novcima i zaradjuju jedni preko drugih, to nece tangirati 99% populacije ove zemlje. Ako ti stanovi budu blejali prazni nije realno da zadrze tu cenu...

Zato ce npr u Sunnivilu u Visnjickoj banji ili onoj Mirijevskoj Oazi u Mirijevu kad padne mrak da svetli vise od 80% stanova, a u BGH20 ni 30%. Ne kazem da cena treba da bude ista, ali koliko vredi stan koji je preskup da ga kupis, a posle preskup i da ga nekome rentiras....
A inace i ta dva gore pomenuta projekta su precenjena (1500-1900E sa pdvom suludo za te lokacije) ali do toga neko jos i moze da dobaci i da resi stambeno pitanje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899040#p899040:c9ubundp je napisao(la):
vradovic » Uto Nov 16, 2021 9:18 am[/url]":c9ubundp]Ne ide to tako. Srbiji ne odgovara jak dinar jer nam pada izvoz a drugo sto ne bi iskoristili priliku i otkupljivali Eure koje investiras dalje. NBS brani EURO da ne potone jer otkupljivanjem gomile EURA dobijaju free kesh da investiraju u ovakav silni razvoj. Ovakav silovit razvoj ne pada sa neba vec dolazi od stampanih dinara a moze im se da stampaju jer sve ostale fiat valute tonu pa nema bojazni da ce vrednost dinara da opadne i pored silnog stampanja.

Ovi sto uzimaju EURO kes koji je nastao stampanjem dinara su teske naivcine zato sto to zapravo manje vredi. Tj danas ko drzi stednju u bilo kojoj fiat valuti on je namagarcen i to debelo. Ne drzim u dinarima zato sto STAMPAJU dinare (dao sam ti direktan link gore) da bi muzli kravu muzaru i gradili silne autoputeve i kupovali zlato. Drzim poziciju iskljucivo u nekretninama ili kriptovalutama.

Najveci problem je zapravo sto ljudi iz psiholoskog razloga ne dizu cene nekretnina. Realno treba da vrede mnogo vise nego danas ali ni kupci ni prodavci "navikli" da cuju m2 u Mirijevu 5.000 eura i onda zbog danas imamo ULTRA povoljne cene nekretnina. Hocu reci trziste se jos nije prilagodilo novoj realnosti kada dinar/euro/dolar vrede manje nego sto su vredeli. Danas kupiti stan u Beogradu ispod 5.000 eura po m2 je bukvalno maltene prevara naivnih prodavaca. Ubedjen sam da ce vecina kad tad shvatiti i da ce cene nekretnina da krenu u nebo i to vrlo brzo. Nerealno su niske cene nekretnina trenutno.


Ovaj grafikon je mozda najvazniji od svih
https://fred.stlouisfed.org/series/M1
https://medium.datadriveninvestor.com/t ... acb12c27d1

Ово све делује као нека нова верзија комунизма, а сви знамо колико је у комунизму економија била реална. Чекам само да почну да нам деле бонове за куповину намирница и некретнина.
 
Meni to vise zvuci kao feudalizam :D Feudalizam je komunizam bez bonova...
 
Osnovne zivotne potrepstine otisle 20% navise, u narednim mesecima jos toliko, sledeci korak je da ljudi odustaju od zakupa, pada renta dole, stanovi zvrje prazni i gomilaju troskove...Ovo zvuci extra perpetum mobile sa stampanjem para...cudo se niko ranije nije setio u istoriji...
@vradovic kad dosegnes targetiranu cenu i prodas investicije u nekretnine, novcem kupujem kriptovalute ili nesto drugo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899069#p899069:2a55ker1 je napisao(la):
M86 » Uto Nov 16, 2021 9:58 am[/url]":2a55ker1]
Ali onda dolazimo do jednog prostog pitanja, cemu nekretnine sluze ??
Sta je primarna svrha nekretnine ? Spekulativni poslovi obrtanja novca ili da u nekretninama neko zivi ?
Odlično pitanje i vraćanje na suštinu.

Živimo u vreme gde nam se sa svih strana nameću neke trke i opsesije za materijalnim a zaboravljaju se najbazičnije stvari i smisao svega.
Kao što postoje multimilijarderi koji gomilaju svoja bogatstva iako ni oni ni njihovi potomci neće moći da ih potroše, tako i među ''običnom rajom'' imamo ljude koji su izgleda poprimili taj neki bolestan pogled na svet da sve treba da bude sredstvo zarađivanja i profita. I nije više bitno šta imaš, zašto imaš, kako koristiš i koliko ti treba. Nego je bitno da li ''čaršija'' ili internet znaju koliko imaš, i kako uvećati još više (trebalo ti ili ne).

Dom postoji da bi se u njemu živelo. Ne da bi postojao radi postojanja ili radi tržišta.
Žalim ove ljude kojima životi prolaze jureći pare a zaboravljaju da se one stiču da bi se u njima uživalo.
 
Pa dobro, u pravu si, ali jedno je dom, a drugo je nekretnina, nisu 1-1 povezani. Isto tako možeš da kažeš "auto je samo prevozno sredstvo", pa da je samo tako, dovoljna bi bila 3 modela za sve vozače na planeti zemlji.

Druga stvar koju opisuješ, žudnja za materijalnim stvarima i statusom, stara je koliko i čovek. I ranije su ljudi hteli ne samo bolji mač i boljeg konja (hajde, korisna oruđa), nego i pašnjak i dukate za miraz, pa ukrase razne prirode i sl. Možda je to sada još više izraženo i procentualno zastupljeno, ali to samo znači da jednostavno više ljudi ima mogućnost da tako troši neobnovljive resurse planete zemlje.

Što se same teme tiče, ovo što vradovic prica sa druge strane je potpuna krajnost i širenje isključivo ličnog interesa, jer naravno da ne postoji bilo kakvo opravdanje za cenu od 5000 evra u Mirijevu (pobogu, kao da je Mirijevo u Kaliforniji), ali verujem da to radi po principu "ti kažeš 1000, ja kažem 5 hiljada, aj' se nađemo na pola".
 
То значи да нико не зна која је права тржишна вредност, што нам говори да има превише јефтиног новца.
 
Govorim prvenstveno o onima koji imaju, i to za lagodan život (ne preživljavanje) a opet bi još, još, još...

Bilo da govorimo o multimilijarderima ili ''običnim'' imućnim ljudima. Stanovima ili kolima. Kompanijama ili firmama.
Naravno da je čovečanstvo oduvek patilo od toga, svim živim organizmima je utkano u DNK da žele više i bolje. Ne samo ljudima nego svim živim bićima. A sa ljudima, tako je bilo i u srednjem veku i antici, gde bogati i vladari nisu znali šta će sa sobom a ostali su živeli u večitim mukama i trpljenju.

Samo što je sad nastupilo doba gde se to promoviše kao nešto normalno. I drugo, ovi u srednjem veku su gomilali ali su bar umeli da uživaju ponekad. A sada je era te neke manije gde je bitno samo da se radi i zarađuje samo radi rada i zarađivanja. Zaboravlja se suština zašto se nešto radi i zarađuje. Nego samo da se ima, i ima i ima. I da drugi znaju da imaš. Znači robuje se zaradi i robuje se mišljenju drugih. Umesto da se radi i zarađuje zarad sebe i svog lagodnog života.


Malo skrenuh s teme a i ranije sam se u ovoj temi osvrtao na ova pitanja ali to je sve zato što ovo divljanje tržišta nekretnina i jeste, većinski, uzrokovano upravo tom pohlepom jedne manjine da drži većinu u šaci. I zato što me je, kao i ostatak naroda u JEDNOJ SRBIJI, šokiralo dokle je to otišlo. Opet - u JEDNOJ SRBIJI. I polako ali sigurno, taman posle perioda kada su ljudi uvideli neke stvari i promenili se na bolje, sada se opet forsira i reklamira ta neka filozofija i deo beskičmenih ljudi to oberučke prihvata. Kao, ''pa normalno je da 100 ljudi drži ceo grad nekretnina, tako vam je na zapadu''. Šta je bre tu normalno? Pa nisam ja bre ničiji kmet pa da živim u iznajmljenom stanu ko skitnica ceo život. I to ni manje ni više nego da bi onaj što mesečno zaradi 15.000 evra od toga, sad zaradio 15.500.

Ima svega sasvim dovoljno za sve. Nego je problem što ima mnogo nelečenih koji nekad nisu imali ništa pa bi sad da imaju sve. Pa onda tako grabe i grabe i drugima remete život i društvo. Bilo da govorimo o nekretninama, o cenama materijala, o ceni rada, o autu, o nameštaju... princip je isti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899121#p899121:35qypoyj je napisao(la):
ccc » Uto Nov 16, 2021 2:28 pm[/url]":35qypoyj]Pa dobro, u pravu si, ali jedno je dom, a drugo je nekretnina, nisu 1-1 povezani. Isto tako možeš da kažeš "auto je samo prevozno sredstvo", pa da je samo tako, dovoljna bi bila 3 modela za sve vozače na planeti zemlji.

Druga stvar koju opisuješ, žudnja za materijalnim stvarima i statusom, stara je koliko i čovek. I ranije su ljudi hteli ne samo bolji mač i boljeg konja (hajde, korisna oruđa), nego i pašnjak i dukate za miraz, pa ukrase razne prirode i sl. Možda je to sada još više izraženo i procentualno zastupljeno, ali to samo znači da jednostavno više ljudi ima mogućnost da tako troši neobnovljive resurse planete zemlje.

Što se same teme tiče, ovo što vradovic prica sa druge strane je potpuna krajnost i širenje isključivo ličnog interesa, jer naravno da ne postoji bilo kakvo opravdanje za cenu od 5000 evra u Mirijevu (pobogu, kao da je Mirijevo u Kaliforniji), ali verujem da to radi po principu "ti kažeš 1000, ja kažem 5 hiljada, aj' se nađemo na pola".

Ово је сада питање капитализма и те идеје да постоји нешто што се зове асортиман робе. Питање је колико заиста постоји модела аутомобила и које су разлике између њих. Углавном то иде по ценовном рангу, а аутомобили у једном ценовном рангу имају малтене исте карактеристике, осим онога што се залепи као бренд, а затим боја и облик. То можда исто важи и за некретнине, с`тим што код некретнина постоје додатне варијабле - локација, спратност, поглед из стана... која могу да направе разлику, мада и то може бити ствар личног афинитета, избор и укуса појединца. Дакле и у том систему привидно великог асортимана наилазимо углавном на 3,4 модела нечега , у односу на ценовни ранг производа. Углавном се тај капитализам своди на формирање жеља и укуса код потрошача, жеља и укуса који пре никада нису постојали. Зато понекада осетимо незадовољство када купимо себи нешто што смо желели.... У суштини човек сасвим квалитетно може да живи са 3 модела(и мање) било ког производа. И живот би му био једноставнији. Али одмакли смо мало од теме :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899040#p899040:8g59a7ea je napisao(la):
vradovic » Uto Nov 16, 2021 1:18 pm[/url]":8g59a7ea]
Najveci problem je zapravo sto ljudi iz psiholoskog razloga ne dizu cene nekretnina. Realno treba da vrede mnogo vise nego danas ali ni kupci ni prodavci "navikli" da cuju m2 u Mirijevu 5.000 eura i onda zbog danas imamo ULTRA povoljne cene nekretnina. Hocu reci trziste se jos nije prilagodilo novoj realnosti kada dinar/euro/dolar vrede manje nego sto su vredeli. Danas kupiti stan u Beogradu ispod 5.000 eura po m2 je bukvalno maltene prevara naivnih prodavaca. Ubedjen sam da ce vecina kad tad shvatiti i da ce cene nekretnina da krenu u nebo i to vrlo brzo. Nerealno su niske cene nekretnina trenutno.

Istoče Pavloviću, ti li si?
 
Svi ljudi su pohlepni manje ili vise, pitanje je samo ko na koji kapital ima sansu da stavi sapu. To sto neko nema, ne znaci da je skroman ili da nije gramziv. Jednostavno nije imao priliku da se pokaze.
Polovina naroda igra lutriju, polovina se kocka i igra tikete. I to su mahom oni koji imaju najmanje novca. Verovatno jer su gadljivi na novac. I na vrlo posten nacin gaje nadanje da ce se obogatiti preko noci. Milionce im ne bi smetalo, a do tada su skromni nematerijalisti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899104#p899104:3sawtv85 je napisao(la):
niki » Uto Nov 16, 2021 11:38 am[/url]":3sawtv85]Osnovne zivotne potrepstine otisle 20% navise, u narednim mesecima jos toliko, sledeci korak je da ljudi odustaju od zakupa, pada renta dole, stanovi zvrje prazni i gomilaju troskove...Ovo zvuci extra perpetum mobile sa stampanjem para...cudo se niko ranije nije setio u istoriji...
@vradovic kad dosegnes targetiranu cenu i prodas investicije u nekretnine, novcem kupujem kriptovalute ili nesto drugo?

Nasuprot praksi u drugim zemljama ovo nece mnogooboriti rentu u beogradi.
Postoji gomila ljudi koji drze stanove koje ne iznajmljuju i ne stanuju u njima. Obicno su to stanovi bez centralnog grejanja pa im je infostan nizak.
To im je kao neka ustedjevina.

Inace, dominantno rentijerska drustva su bolesna drustva.
 
Nekako ta drustva su progresivnija izgleda. Ali ako mi idemo u pravcu njih po pitanju % vlasništva nekretnine u kojoj ziviš Vradovic moze biti i upravu.
Samo kmetovi u srblja se pre ili kasnije late oruzija ako pregori :laugh:
Kod:
United Arab Emirates	28%
Switzerland	41.6%
Germany	51.1%
Austria	55.3%
Denmark	60.8%
United Kingdom	63%
France	64.1%

Serbia	83.3%
Hungary	91.3%
Romania	96.1%
 
Ali onda dolazimo do jednog prostog pitanja, cemu nekretnine sluze ??
Sta je primarna svrha nekretnine ? Spekulativni poslovi obrtanja novca ili da u nekretninama neko zivi ?
Borbom za promenu sistema iz komunizma u socijalizam pa u kapitalizam izborili smo se da nekretnine ne sluze da "smo svi jednaki" i da svi "imamo po jedan stan dodeljen od drzave/firme" vec da imamo exceptional pojedince koji ce imati 500 stanova a barem 80% njih ni jedan. (sa tendencijom da ovih 80% poraste na 99%). To se zove drustveno uredjenje neoliberalni kapitalizam za koji su se skoro sve drzave zapadnog sveta p(a i mi izmedju ostalog) izborili. Ideja je da svako ko slabije radi ili slabije vuce napred (na bilo koji nacin) prakticno ostane bez icega a da imas 1% njih koji vuku ceo svet napred sto sa inovacijama sto sa razvojem biznisa. Prakticno glas protiv Milosevica bio je glas za neoliberalni kapitalizam i za tranziciju iz jednog drustva u drugo. Jos uvek smo u tranziciji ali grabimo krupnim koracima napred.
Da bi se ostvario "potpun" neoliberalni kapitalizam na redu je dizanje poreza na imovinu i odrzavanje zgrada plus cene nekretnina do te mere da ce broj beskucnika morati dramaticno da se poveca ali ce zato pojedinci da uzivaju sve moguce vidove zastite i sto bi Bender rekao da grabe ka sve vise i vise. https://www.dijalog.net/vec-10-godina-b ... tno-raste/
Sve dok ne bude na hiljade i hiljade beskucnika sa satorima po Knezu, Terazijama, Bulevaru, Slaviji nismo ni blizu, pravih realnih cena nekretnina u neoliberalnom kapitalizm. Nece sigurno 99% njih kupovati nekretnine vec ce ovih 1% poceti agresivnije da kupuje u nekom narednom periodu. Neces moci od rentiranja nekretnine da zaradis vec da si tu negde na 0 (ako nemas kredit a sa kreditom u debelom minusu) ali da ti povecava vrednost ukupne imovine ako dodje do rasta vrednosti. Poenta je da samo 1% stanovnistva kupuje nekretnine i to je poenta citavog neoliberalnog kapitalizma. Sve dok to moze da uradi vise od 1% ljudi nismo ostvarili pun prelazak na neoliberalni kapitalizam.
 
Lepo sroceno, slazem se za neoliberalni kapitalizam. Samo sto ja mislim da smo mi jos daleko od toga, mi jos nismo ni u EU... :D Zar u Spaniji, Rumuniji i Bugarskoj isto ne divlja neoliberani kapitalizam? Zato ja mislim da smo mi pre u eri feudalizma, to je ono kako su u srednjem veku zvali divlji-slobodni-neobuzdani kapitalizam...

Uglavnom, caki i ako zanemarimo sociologiju, moralne vrednosti itd... opet ne mislim da su konkretno nekretnine u Srbiji toliko dobra investicija koliko se prica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899268#p899268:1j3o3j65 je napisao(la):
vradovic » Sre Nov 17, 2021 1:37 am[/url]":1j3o3j65]
Ali onda dolazimo do jednog prostog pitanja, cemu nekretnine sluze ??
Sta je primarna svrha nekretnine ? Spekulativni poslovi obrtanja novca ili da u nekretninama neko zivi ?
Borbom za promenu sistema iz komunizma u socijalizam pa u kapitalizam izborili smo se da nekretnine ne sluze da "smo svi jednaki" i da svi "imamo po jedan stan dodeljen od drzave/firme" vec da imamo exceptional pojedince koji ce imati 500 stanova a barem 80% njih ni jedan. (sa tendencijom da ovih 80% poraste na 99%). To se zove drustveno uredjenje neoliberalni kapitalizam za koji su se skoro sve drzave zapadnog sveta p(a i mi izmedju ostalog) izborili. Ideja je da svako ko slabije radi ili slabije vuce napred (na bilo koji nacin) prakticno ostane bez icega a da imas 1% njih koji vuku ceo svet napred sto sa inovacijama sto sa razvojem biznisa. Prakticno glas protiv Milosevica bio je glas za neoliberalni kapitalizam i za tranziciju iz jednog drustva u drugo. Jos uvek smo u tranziciji ali grabimo krupnim koracima napred.
Da bi se ostvario "potpun" neoliberalni kapitalizam na redu je dizanje poreza na imovinu i odrzavanje zgrada plus cene nekretnina do te mere da ce broj beskucnika morati dramaticno da se poveca ali ce zato pojedinci da uzivaju sve moguce vidove zastite i sto bi Bender rekao da grabe ka sve vise i vise. https://www.dijalog.net/vec-10-godina-b ... tno-raste/
Sve dok ne bude na hiljade i hiljade beskucnika sa satorima po Knezu, Terazijama, Bulevaru, Slaviji nismo ni blizu, pravih realnih cena nekretnina u neoliberalnom kapitalizm. Nece sigurno 99% njih kupovati nekretnine vec ce ovih 1% poceti agresivnije da kupuje u nekom narednom periodu. Neces moci od rentiranja nekretnine da zaradis vec da si tu negde na 0 (ako nemas kredit a sa kreditom u debelom minusu) ali da ti povecava vrednost ukupne imovine ako dodje do rasta vrednosti. Poenta je da samo 1% stanovnistva kupuje nekretnine i to je poenta citavog neoliberalnog kapitalizma. Sve dok to moze da uradi vise od 1% ljudi nismo ostvarili pun prelazak na neoliberalni kapitalizam.

Врадовићу, колико си сигуран у тај сценарио, са шаторима по центру Београда и просечном ценом квадрата у Миријеву од 5000 Евра. Ово што пишеш сада, да ли су то чврсте тврдње или само неке твоје личне претпоставке и нагађања да ће бити тако?
 
malo je zbrkana ta teorema, sada svakako manje od 1% spada u vlasnike kapitala, oni investiraju trenutno u projekte i prodaju ljudima poput vradovica, da bi potom od tih istih otkupili stanove po znatno vecim cenama i rentirali raji sirotinji...dok Srbija dodje do libelarnog kapitalizma bice neka revolucija i reset sistema...u medjuvremenu vradovic siri propagandu da proda stanove i udje dalje u kriptovalute...onda na Kalenic da sa njima kupi sir od seljaka sa Zlatara ...sve to pod uslovom da se zaista zavrse stanovi u BW koje je kupio sa rokom izgradnje od 2-4 godine od doo ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898896#p898896:168yzvyu je napisao(la):
savoir28 » Пон Нов 15, 2021 4:54 pm[/url]":168yzvyu]

А ви, како и где видите разлоге за могући будући пад или стагнацију цена некретнина?

Ovde nije ubačen jedan od važnijih faktora na porast cena nekretnina, a to je kupovina građevinskog zemljišta. Tražeći investicionu nekretninu od početka korone, susreo sam se sa par investitora koji su mi rekli da im to utiče 25-40% (ova gornja vrednost je recimo na Vračaru) na ukupnu investiciju i konačno na cenu kvadrata. I da im se tu dešavaju smešne stvari, da vlasnici i naročito njihova rodbina (tetke, strinke, snaje itd itd) preko noći podižu cene placeva ili kvadrata koje traže. Da je na nekim lokacijama recimo ranije cena placa bila 500.000 eura, danas skoro 1.000.000 i plus da preko noći vlasnici menjaju dogovore i traže još po 100-200.000 više!
Valjda vide da je opšte ludilo sa cenama pa i oni hoće što bolje da prođu...verujem da je velikoj većini to sve što imaju, pa koriste navalu...
 
Cena građevinskog prostora je samo uterivanje jedne mafije drugoj. Postoje hektari ako ne i stotine neiskorišćenog zemljišta u krugu od 5km od Trga Republike. Ima i dalje stovarišta i auto servisa u vrlo fensi krajevima. Kako i praznih parcela zamrznutih u stečaju ili restituciji.

I to je bez Starog Sajmišta, brodogradilišta, luke i prostora nizvodno od Pančevca.
 
Malo je kontradiktorno da dodje do povecanja poreza pa da od rentiranja budes na 0, ljudi prodaju stanove i zive u satorima, a da u isto vreme skacu cene.

Kod nas, a i svuda u svetu, svako ko uzima visak nekretninu ima za cilj da zaradi od rentiranja ili da preproda. Pa i one mega kompanije koje pokupovase silne stanove u Nemackoj to rade sa ciljem da rentiraju i tako zarade, a pritom placaju porez.

Nece sistem da se menja u ovom veku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899447#p899447:wob7zmr1 je napisao(la):
Hunchback » Sre Nov 17, 2021 7:31 am[/url]":wob7zmr1]
Kod nas, a i svuda u svetu, svako ko uzima visak nekretninu ima za cilj da zaradi od rentiranja ili da preproda.

Nije tacno. Ljudi kupuju da obezbede decu, a ko moze i unuke - i ovo je narocito kod nas rasireno.
 
Vrh