Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880855#p880855:1vnc8d80 je napisao(la):
torima37 » Čet Sep 16, 2021 5:33 pm[/url]":1vnc8d80]Pogledajte samo kako se srusio kvadrat poslovnog prostora,srusio se jer nema zdrave osnove.Ista sudbina ceka i kvadrat stambenog prostora, nece imato ko da zivi u njima,isto kao sto nema onih koji bi da rade u poslovnom prostoru,vec samo da rentiraju.
Setite se svih lokala koji su lepo radili,da bi u njih posle propasti iz besomucnog zidanja lokala, usli klaodinacari ,cak se i banke povlace,i u njih opet ulaze kladionice, da li su kladionice ta zdrava osnova???



Ne bih se složio da mogu da se porede lokali i stanovi jer je korona uticala na povećanje cena m2 stana. Veliki deo firmi se prebacio na rad od kuće i u nekoj meri i zbog toga raste cena stanogradnje, plus dostave rade 100 na sat, tako da lokali ako nisu u tržnom centru ili u Knezu, gube na značaju. Teško je prognozirati šta će biti u narednom periodu, ali ako se istorija ponavlja, u nekom trenutku moraju da padnu. Ja sam kupio u decembru 2020 stan za život, jer nisam mogao više da čekam "pad" cena. m2 sam platio 1600e starogradnje na Novom Beogradu, što je svakako preskupo.
[/quote]

Mogu da se porede iz ovih razloga:

Previse izgradjenih lokala,odnosno kvadratno vecih poslovnih prostora ,koji su kupovani radi rente, naspram trenutne sumanute gradnje,i vecinske kupovine onih koji hoce da rentiraju.Apsolutno identicna situacija.
Valjda se secate ,koliko su stakla poslovnih prostora bila oblepljena natpisima For Rent.Secate se valjda da su tada banke gutale taj prostor.
Kada sam mislio na histeriju, mislio sam da svako ko kupi stan,cita srecan novine ,kako je kvadrat poskupeo, a onaj koji nije kupio,biva osokoljen rastom,pa sebi kaze,kupicu i ako je skuplje, sutra ce biti jos skuplje.
Tako se vestacki zida cena,jer to nije realna traznja, to je sve spekulativnog karaktera.
Banke sa nula kamatom,su samo podstakle ovakvu histeriju.
Stavite prst na celo,pa digitron u ruke, racunajte koliko godisnje ode ljudi preko,koiko vise umre nego sto se rodi, pa pitam ja vas,ko ima stvarnu potrebu da zivi u svim tim stanovima,,,,,,,,ko???
Sa ovim smanjenjem od 80.000 ljudi godisnje, to je 80.000 manje obveznika poreza, manje kupovine zivotnih namernica, manje kupljenih dobara,to povlaci ,pad broja zaposlenih koji su ostali uskraceni za ta dobra, to vuce ka odumiranju jednog drustva,koje je sada ,daleko od proste reprodukcije.
Neko se cudi za Cene u Bugarskoj.Gospodo draga, u Banskom ,vrhunskom skijaskom centru, cena apartmana u hotelima sa bazenima ,recepcijom,saunama i ostalim kerefekama je od 400 do 500 evra, naspram Kopaonickih od 1700e do 4000e na vrhu.

Ovde nije problem cena kvadrata,kako se to na prvi pogled vidi, iza brda se valja puno ozbiljniji problem.
Neravnomerna razvijenost zemlje, gde ce cela zemlja ostati pusta, dok se svi ne presele u Beograd.
Nije ni tu kraj problema.Ovde u tako napunjenom gradu, svi misle samo na sebe,nije ih apsolutno briga sta je u ostatku zemlje,gledaju samo svoj interes , i nista vise.
Nije ni tu kraj problema, u tako bezosecajnom gradu, punom zabave i zabave i zabave,patriotizam se gubi.Sutra da neprijatelj udje u zemlju, u Beogradu bi ostali u stanovima, do poslednje megabajta interneta,do poslednjeg wi fi signla.Pitali bi sta se desilo ,tek kada bi im poslednja kap baterije iscurela.
Ni tu nije kralj problema, ti i takvi ,bi odmah pristali da rade za tog neprijatelja, samo da im ovaj da wi fi sinal,da nastave da igraju igrice.
Mozda ovo deluje smeso, ali je situacija ozbiljna.Pored histerije ,zivimo i u prividu, da se nesto radi,zida,metroi,auto putevi, a zemlja gubi ljude svakim danom,i to sve rapidnije i brze.Puna Marakana ,plus pun JNA ,eto toliko nas je manje svake godine, a ubismo se od kvadrata , kilometera autoputeva,stanova na vodi i soping molova.
 
Prosecni broj umrlih u Srbiji u poslednjih 10 godina je oko 100 000. Prosle godine je bilo 115 000. Ove godine tesko da bude ispod 130 000. (Bice stanova i imovine za nasledjivanje...) Procene UN je da ce Beograd nastaviti da raste za oko 3 000 stanovnika godisnje i to je nekakva konstanta. Cinjenica je da je dosta gasterbajtera zbog sulude situacije u svetu oko COVIDa pokupovala gomilu stanova jer niko ne zna sta ga ceka tamo gde zivi i radi (znam dosta ljudi iz Londona koji su se vratili u Bgd i rade od kuce) ali ono sto cujem od vecine a i to je moj utisak da je Beograd odvratan za zivot na duze (prljavo, zagadjeno, zapusteno, haos u saobracaju, bahati i primitivni ljudi, veliki pad u kvalitetu ponude u oblasti kulture (ima tu i covid svog uticaja) i dosta ljudi sad razmislja da kupi nesto van Beograda, napravi veliko dvoriste sa bazenom i verovatno penziju provede van Beograda. Za mlade ljude koji rade jasno je da se u ovakvoj Srbiji tesko moze naci pristojan posao van Beograda (sem ako niste sami svoj gazda i dobar preduzetnik) ali problem Beograda je da zivot postaje dosta skup i za mlad par koji se kuci i ima 1 dete sve ispod 3000 eura je cisto prezivljavanje a svi smo svesni da je to pre izuzetak nego pravilo. Znam mlade ljude koji su otisli iz Beograda i vratili se u gradove odakle su jer jednostavno nisu mogli da se nose sa troskovima Beograda i davali su casove engleskog preko neta (opet je to na crno, bez staza itd). Nemam nista protiv skupih stanova, naprotiv voleo bih da vidim zaista luksuzne stanove u Beogradu, nesto sto bi predstavljalo arhetektonski iskorak i sto bi postavilo neke nove standarde u stanogradnji. Dubaji za siromasne (BNV) nije nikakav luksuz (mozda Kula to bude, ali sacekajmo da se zavrsi i vidiimo kako su uradjeni zanatski radovi pa eto mozemo da kazemo da imamo jednu luksuznu zgradu. Plafoni 2.8, radijatori, klime po sobama, kupatila i kuhinje bez velikih prozora, to nije luksuz. Zasto to ljudi placaju koliko placaju, je bas zanimljivo pitanje. Mozda je odgovor da ga relativno lako zaradjuju kada ga tako lako bacaju kroz prozor. Blago njima! Znam ljude u Srbiji koji imaju svoje poslove od par stotina hiljada eura do par desetina miliona eura. Svi do jednoga stalno ulazu u posao, niko ne ulaze u nekretnine. Svako naravno da ima konforan stan, oni bas bogati imaju kuce ali ne znam nikoga ko ima gomile stanova koji im stoje ili izdaju. E sad, one koje znam da imaju preko 5 stanova za izdavanje, svi su ih stekli korupcijom, nisu svoje gazde, rade gde rade i to sto rade, ali ih od legalnih primanja nisu stekli. Zvanicna statistika za 2020, prosecan stan prodat u Srbiji je bio nesto oko 56 (ili 58 kvadrata,) i imao je cenu od nesto preko 1400 eura. Prosek uvek vara, ali je zanimljiv za razumevanje trenda i konstantne galame oko rasta cene nekretnina u Beogradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880799#p880799:2xdzxssv je napisao(la):
vradovic » Čet Sep 16, 2021 2:23 pm[/url]":2xdzxssv]

BDP per capita nije ispravan podatak u nasem slucaju. Nas BDP per capita je mnogo veci nego imas barem 500k ljudi koji zive van Srbije a prijavljeni su i dalje u Srbiji. Isto i za izbore vazi. Kad je kod nas 55% izlaznost to je zapravo 75%. Ova greska u populaciji koja je u stvari van Srbije a vodimo ih kao da su u Srbiji pravi gresku u razno-raznim statistikama.

Sto se tice argumenta zasto je kod nas najnepristupacnije za kupovinu nekretnine je taj sto mi imamo nesto sto se zove "dijaspora bubble". To prakticno znaci da zbog velike dijaspore imamo cene koje su iznad "normale" za lokalno stanovnistvo i po mom misljenju tek ce da bude iznad normale.

Opet se vrtimo u krug. A druge zemlje nemaju ljude koji zive neprijavljeni izvan? Rumuni, Hrvati, Poljaci itd. nemaju jaku dijasporu?

Boža M":2xdzxssv je napisao(la):
Evo gledam ovaj Delotteov izveštaj, a u drugom tabu sam otvorio mapu sa neto platama u evropskim zemljama. Beograd 1741 evro cena kvadrata novogradnje, a plata u Srbiji 551 evro; Lisabon 4.486 evra, a prosek Portugalije 1004 evra; Pariz 12.917, prosek Francuska 2.225 evra; Barselona 5.919 a prosek Španije 1.784 evra; London (inner/outer) 7.916/5.848 a V. B. prosek 2.664.

Sad, koliko se ja razumem u matematiku, ne izgleda mi Beograd da je toliko prenaduvan. A ispod cena gradova u samom Delojtovom izveštaju, stoji odnos proseka zemlje i izabranih gradova i Beograd je daleko od nekih rekorda.

Dalje je godišnja promena cene, i opet Beograd nije ništa posebno. 5,58 posto, a rekorder je Bratislava sa 13 posto. Izgleda da su oni preuzeli biznise sa kokom. :lol:

I na kraju ispade Srbija najskuplja po bruto platama. Potpuno nelogičan zaključak. E, sad, da li su u svim zemljama bruto plate ista stvar, veliko je pitanje. A s obzirom na veliki novac koji se isplaćuje na ruke zaposlenima, i unos novca iz inostranstva kao neoporezovane zarade, mislim da je ova Delotteova analiza potpuno promašila što se Srbije tiče.

Prilažem mapu sa neto zaradama, koja izgleda prilično realno, što se tiče zvaničnih podataka.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... hly_salary

P.S. Ovo da je u Bugarskoj prosečna cena nekretnine 578 evra mi je baš sumnjivo. Deluje mi kao da imaju neku šemu za izbegavanje poreza.

Zaključak: Ovi momci što su radili analize ne poznaju teren.

Dobro je da se poredimo sa nekim od najjacih, najbogatijih i najpoznatijih gradova na svetu, koji su i u svojim zemljama ozbiljni izuzeci :)
A da se takmicimo malo u svojoj ligi, ili zaista mislite da je Beograd uporediv sa Parizom i Londonom?
1) Varsava: 2233 kvadrat, prosecna plata 928 (odnos kvadrat/plata=2.41)
2) Budimpesta 2207 kvadrat, prosecna plata 857 (odnos kvadrat/plata=2.57)
3) Bukurest 1440 kvadrat, prosecna plata 743 (odnos kvadrat/plata=1.94)
4) Bratislava 2805 kvadrat, prosecna plata 915 (odnos kvadrat/plata=3.07)
5) Ljubljana 3123 kvadrat, prosecna plata 1290 (odnos kvadrat/plata=2.42)
6) Zagreb 1859 kvadrat, prosecna plata 965 (odnos kvadrat/plata=1.93)
Da uporedimo malo i bogatase:
7) Bec 5248 kvadrat, prosecna plata 2740 (odnos kvadrat/plata=1.91)
8) Prag 3624 kvadrat, prosecna plata 1207 (odnos kvadrat/plata=3)
9) Lisabon 4486 kvadrat, prosecna plata 1004 (odnos kvadrat/plata=4.47)
10) Barselona 5919 kvadrat, prosecna plata 1784 (odnos kvadrat/plata=3.32)
11) London 7916 kvadrat, prosecna plata 2664 (odnos kvadrat/plata=2.97)
12) Pariz 12917 kvadrat, prosecna plata 2225 (odnos kvadrat/plata=5.8)
Na kraju dolazimo i do naseg pulena:
13) Beograd 1741 kvadrat, prosecna plata 551 (odnos kvadrat/plata=3.16)

Sto se tice analize, ne bih se slozio da ljudi ne poznaju teren, imajuci u vidu gde rade i na kojoj poziciji. Jednostavno, oni moraju da rade sa zvanicnim podacima, plate koje lezu na ruke i neoporezovane zarade iz inostranstva su siv domen. Nije bas droga, ali je ipak u pitanju krivicno delo utaje poreza. Ako neko zastupa stav da to najvise dize cene nekretnina, to je ok, ali onda i nazovite stvari pravim imenom. Licno ne smatram da to moze biti jak faktor, pogotovo isplata zarada na ruke, takve zarade su uglavnom manje, tesko da su u pitanju kupci nekoliko nekretnina. Ali za to vec nemam neke brojeve :)

Slozio bih se da tumacenju svake statistike treba prici oprezno. Metodologije nisu uvek transparentne, a brojeve treba uvek tumaciti uz kontekst. Ono sto je ipak ovde jasno i neumoljivo je trend, koji nesumnjivo stavlja pritisak na cene u Beogradu u, u najmanju ruku, neocekivan rang, uocljivo iznad skoro svih uporedivih gradova. I to je cinjenica, koja ne moze imati veze sa inflacijom i stampanjem para i ostalnim globalnim pojavama, jer one kao takve uticu na sve (manje-vise) podjednako, ne samo na Beograd. Ako nista, ocekivao bih da stampanje para u USA utice vise na London i Pariz nego na Beograd.

Niko ne kaze da je iskljuciv razlog za cene ovo ili ono, verovatno je u pitanju skup vise faktora, od kojih su mnogi navedeni do sada na ovoj temi, jedino sto ne postoji konsenzus oko toga sta utice u kolikoj meri :) Ali jednostavno se mora priznati postojanje indikatora koji pokazuju da je trenutno u Beogradu cena kvadrata natprosecno veca od neke ocekivane. I nije Beograd usamljen na svetu u tome, postoje i drugi gradovi u slicnoj situaciji, i svaki ima neko svoje objasnjenje zasto je to tako. Recimo u Kini je daleko gora situacija, ali postoji racionalno i prihvaceno objasnjenje za to. Bratislava deluje slicno sa liste gore, ali priznajem da nemam predstavu kakva je tamo situacija.

I opet cu ponoviti, niko ne kaze da je u pitanju iskljucivo novac od droge i ostalih nelegalnih aktivnosti, ali sigurno je da postoji kao faktor. Sigurno je da postoji i kao faktor obican porodicni covek koji uzme i digne kredit jer mu se smucilo da ceka. I jos xyz faktora izmedju, ali hajde onda da diskusiju usmerimo u racionalnom smeru, sa ciljem da se ti faktori razloze i kvantifikuju, donekle koliko je moguce.
 
Bitan je odnos umrlih i rodjenih, on je za proslu godinu iznosio 53.000 ljudi, na to se dodaju oni koji su zbog posla napustili zemlju, njih je izmedju 20 -30.000 po nekim procenama, tako sam dosao do onih 80.000,cisto da pojasnim.

Dobro ste dotakli temu, losih uslova života,i skupog zivota u velegradu.

https://www.rts.rs/page/stories/sr/stor ... afija.html
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880880#p880880:2c6o7dfj je napisao(la):
vladanet » Čet Sep 16, 2021 9:08 pm[/url]":2c6o7dfj]
Mogu da se porede iz ovih razloga:

Previse izgradjenih lokala,odnosno kvadratno vecih poslovnih prostora ,koji su kupovani radi rente, naspram trenutne sumanute gradnje,i vecinske kupovine onih koji hoce da rentiraju.Apsolutno identicna situacija.
Valjda se secate ,koliko su stakla poslovnih prostora bila oblepljena natpisima For Rent.Secate se valjda da su tada banke gutale taj prostor.
Kada sam mislio na histeriju, mislio sam da svako ko kupi stan,cita srecan novine ,kako je kvadrat poskupeo, a onaj koji nije kupio,biva osokoljen rastom,pa sebi kaze,kupicu i ako je skuplje, sutra ce biti jos skuplje.
Tako se vestacki zida cena,jer to nije realna traznja, to je sve spekulativnog karaktera.
Banke sa nula kamatom,su samo podstakle ovakvu histeriju.
Stavite prst na celo,pa digitron u ruke, racunajte koliko godisnje ode ljudi preko,koiko vise umre nego sto se rodi, pa pitam ja vas,ko ima stvarnu potrebu da zivi u svim tim stanovima,,,,,,,,ko???
Sa ovim smanjenjem od 80.000 ljudi godisnje, to je 80.000 manje obveznika poreza, manje kupovine zivotnih namernica, manje kupljenih dobara,to povlaci ,pad broja zaposlenih koji su ostali uskraceni za ta dobra, to vuce ka odumiranju jednog drustva,koje je sada ,daleko od proste reprodukcije.
Neko se cudi za Cene u Bugarskoj.Gospodo draga, u Banskom ,vrhunskom skijaskom centru, cena apartmana u hotelima sa bazenima ,recepcijom,saunama i ostalim kerefekama je od 400 do 500 evra, naspram Kopaonickih od 1700e do 4000e na vrhu.

Ovde nije problem cena kvadrata,kako se to na prvi pogled vidi, iza brda se valja puno ozbiljniji problem.
Neravnomerna razvijenost zemlje, gde ce cela zemlja ostati pusta, dok se svi ne presele u Beograd.
Nije ni tu kraj problema.Ovde u tako napunjenom gradu, svi misle samo na sebe,nije ih apsolutno briga sta je u ostatku zemlje,gledaju samo svoj interes , i nista vise.
Nije ni tu kraj problema, u tako bezosecajnom gradu, punom zabave i zabave i zabave,patriotizam se gubi.Sutra da neprijatelj udje u zemlju, u Beogradu bi ostali u stanovima, do poslednje megabajta interneta,do poslednjeg wi fi signla.Pitali bi sta se desilo ,tek kada bi im poslednja kap baterije iscurela.
Ni tu nije kralj problema, ti i takvi ,bi odmah pristali da rade za tog neprijatelja, samo da im ovaj da wi fi sinal,da nastave da igraju igrice.
Mozda ovo deluje smeso, ali je situacija ozbiljna.Pored histerije ,zivimo i u prividu, da se nesto radi,zida,metroi,auto putevi, a zemlja gubi ljude svakim danom,i to sve rapidnije i brze.Puna Marakana ,plus pun JNA ,eto toliko nas je manje svake godine, a ubismo se od kvadrata , kilometera autoputeva,stanova na vodi i soping molova.

Emotivno i nazalost ima dosta elemenata koji mogu biti tacnni.. nadam se da necemo doci do tog poslednjeg pasusa..

Ovo za Bansko nisam verovao, nikad nisam bio i ne znam mesto, ali cene su manje vise ko sto covek kaze, ovo mi je prvo ispalo na googletu
https://www.property.bg/bulgaria/region ... roperties/
 
Najcudnije za Bansko ,je da je vrhunsko turističko mesto,koje je zimi puno kao oko.Nije napusten rudnik,nije grad duhova, pa je cena kvadrata mizerna.
Ja sam se skoro bavio malo ozbiljnijim kalkulacijama,vezanih za apartmane na planinama,za mene je Bansko jedna mala enigma. Pokusavam da napravim algoritam,koji bi sluzio za predvidjanje,da li takav scenario moze zadesiti nase planine,kada i pod kojim uslovima.

Ima nekih stvari,koje ne mogu da stavim niti u jedan poredak.Kod nas ima puno ljudi, koji vole zivot na visokoj nozi,i ako nisu u stanju da ga iznesu.Vole prestiž po svaku cenu, pate od toga da im drugi zavide.Za to nemam algoritam, a to je ociledno karika koja mi nedostaje u fenomenu zvanom, abnormalne cene kvadrata na domacoj planini, koja nema takoreci nikakvu infrastrukturu,vodovod ni krstenu kanalizaciju.Niti parkinga,niti dugačkih staza za skijanje,niti komunalnog reda ni poretka.
Verovali ili ne,nema ni trotar za pešake, ne nema ga,kao ni banke.Javni toalet, na najskupljoj planini u Srbiji,naravno da nema.
4000 evrića , naspram 400, ne tu enigmu,nisam u stanju da resim,klasičnim matematičkim metodama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880843#p880843:3h7w86u6 je napisao(la):
Sirius » 16 Sep 2021 05:52 pm[/url]":3h7w86u6]Hmm, komentar da Srbija ima veliku dijasporu i da to utiče na statistiku nije realan. Kolika je tek dijaspora u zemljama sa kojima se vrši poredjenje. Od najmanje Slovenije gde znatan deo stanovništva radi i Austriji tako i privreda koja se zbog malog tržišta okrenula Austiji i Nemačkoj. Šta reći za Hrvatsku, Bugarsku i Rumunije gde je znatan deo stanovništva sa EU pasošem van matične države.

Dobro da se ispravim. Imamo veliku dijasporu koja se nije odjavila iz Srbije. U vecini zapadnih drzava to ne moze. Kod nas kad odes ne odjavis se i vodis se kao da si tu. To zapravo kvari statistiku.
 
Пре много година, током свог првог боравка у Оксфорду, у Енглеској, прошетао сам се према реци (Ајсис\Темза) и наишао на невелик, веома складан и модеран део с кућама у низу од цигле, високим оградама дворишта и другим детаљима исто од цигле, укључујући и лепо дечје игралиште згодно угнежђено у проширење између пешачких уличица неправилног облика, поплочаних циглом. Застао сам и дивио му се, оно ми је најбоље остало у сећању. Тек накнадно, после доста времена, у сећању сам запазио да на њему, у уличицама, у двориштима, није било ниједног детета.
Много деце има у блатњавим улицама сиромашних четврти с тескобним становима, где нема лепих кућа, ни игралишта, ни вртића, ни продавница ...

У центру Париза, на пример, живи све мање грађана јер се највећи број станова издаје на један од савремених начина. Број станова не одговара броју грађана јер њихов добар број поседују исти власници. То је почело да се дешава и у Србији.

Све је мање грађана у земљи, али, све је више аутомобила. Исто важи и за станове и куће.

Ето одговора на питање ко купује станове. Нова, стасала класа имућних људи. Људи који имају, на пример, апартман или кућу на мору, који им је омогућио да купе добар стан у граду, па апартман или кућу на планини, па викендицу на Фрушкој Гори ... Знам више људи који имају некретнину на Златибору, два стана у Београду, и апартман на приморју. Има и оних који имају целу зграду с апартманима ... Њихов месечни приход може да буде и 10.000 евра у просеку. Само од тога. Има људи који су с великим улагањем ушли у пољопривреду (од којег им држава врати и до 70%) и зарађују исто толико. Има успешних хирурга, зубара, програмера, фотографа, певача/музичара, архитеката, пилота, спортиста, трговаца, разних стручњака, угоститеља, бизнисмена, произвођача, сервисера ... који много зарађују. Има богатих наследника.

Ето и одговора на питање разлике између броја грађана, и броја нових станова. Има све више људи који поседују више њих. Упаљена светла тек у половини станова у новим зградама. Тек ћемо видети власнике целих стамбених зграда, и више њих, што је било нормално још у предратном Београду.

Комунизам нас је распаметио толико да су људи поверовали да је лоше имати два стана, али веома добро и корисно имати два писма у језику .... Зато им је и дато то огромно богатство које нема нико други.
 
Bukvalno tako. Kapitalizam kao drusteno uredjenje vodi ka ukrupnjavanju kapitala. Cak i da krenu da se iseljavaju ljudi iz Beograda (a trenutno je vece doseljavanje od iseljavanja) opet cene mogu da rastu jer je sve vise ljudi sa 10+ stanova. Nikad nije bilo lakse od kapitala napraviti novi kapital nego sad. Zapravo tek nas ceka period velikog rasta kad budemo imali jednog vlasnika celih zgrada na Nbg. Plus turizam kad krene malo jace. Mislim da ulazimo u totalno neobican period.
 
Samo jedna mala napomena.Da se ovde pre kupovine ,za svakog takvog ozbilnog kupca,radila i ozbiljna provera o poreklu para ,imovine,ne bi bas sve bilo tako,kako je danas.
Tu mislim prvo na raseljavanje i otkup udzerica i placeva, pa do materijala, i na kraju do samih kupaca.
 
Radi se provera kada imas malo vise novca.
Barem u mom slucaju se radila a znam za jos dva takva. Ne vidim tu nista sporno. Ti cim uplacujes novac u banku (ako ga uplacujes iz nekog kesa) moras da imas dokaz odakle ti. Za neke manje sume ide samo izjava a za vece sume dobijas zamrzavanje sredstava i poziv da objasnis. Ako ti je novac vec legalan objasnjen na racunu ti da li ces ti da kupis automobile ili kuce nema veze sa vezom. Hocu reci sam cin kupovine nekretnine nije “pranje para” kako mali perica zamislja. Jedini nacin jeste neke male sume tipa neko kupi nekretninu pa ti kaze ajde da u ti 50k u kesu a 100k preko racuna. To se skoro nikada vise ne radi ali se nekada radilo masovnije. Verovatno Nevolja i kompanija tako rade. (nemam saznanja) Ja svakako ne a i ako bi me pitao za tako nesto prijavio bi te. Mnogo njih zamislja da je takvih slucajeva mnogo ali mislim da nije. Kod svih ozbiljnih graditelja ne moze da se prave takve mahinacije. Samo kod nekih pilicara i polu-prevaranata.
 
Комунизам је овде разградио сваку представу о нормалној, уређеној држави и друштву и изградио државу која је - с муком - стојала на глави и у којој све зависи од политичке моћи и тешког тровања грађана наопаком идеологијом.
Да није било комунизма после рата, Србија би данас вероватно имала животни и друге стандарде једне Аустрије, укључујући ту и урбанизам, архитектуру и, на пример, социјалне станове. Довољно је замислити наставак завидног развоја предратне Краљевине и изванредан људски и стручни потенцијал који је имала.

Уместо тога, добила је богатство две покрајине, два писма у језику, још два нова народа од Срба, за цео живот два места за летовање, од тога једно у родном селу, две врсте хлеба, бели и полубели, две врсте кола - фића и застава, и тако, од свега највише по два, сем пива којег је била само једна врста. Никога срећнијег није било од нове комунистичке класе настале од људи из крајева где до рата нису имали ни једно од та два. Махом никаквог образовања и велике глади, није их било тешко убедити у свакојаки бољитак након што су сви који су могли мислити друкчије побијени, позатварани, понижени и ућуткани, и до голе коже опљачкани. Укључујући ту и Цркву.
Такви, и новостворене јањичарске генерације су се могли убедити чак и да су два писма у српском велико богатство и предност, а Југославија најнапреднија земља на свету којој се сви диве.
Идеологија је тврда ствар, а наставак истог система (један вођа, једна партија, једна истина, ко мисли друкчије је непријатељ) на прикривен начин нас данас смешта на зачеље Европе. Није важно, ми смо лидери и шампиони у свему, и даље имамо ону непојамну предност од два писма.

Срећом, Земља је округла и ипак се окреће.
 
То је већ шта би било кад би било теоретисање. Два писма су уведена још у доба Краљевине, чак су штампане новине и књиге да једна страна буде ћирилична а друга латинична. И питање је како би се развијао урбанизам у Београду, пошто су баш у доба Краљевине Југославије настали главни урбанистички проблеми данашњег Београда - Старо сајмиште, Душановац, Чубура, Лекино брдо, Стара Карабурма, Звездара, цео тај прстен око старог градског језгра са закржљалом инфраструктуром, који су после комунисти погубно само заобишли и градили нова сателитска насеља иза њега.

Што се тиче привреде, ту би са друге стране можда и била боља прича, но опет је питање како би се то све развијало под утицајем запада.
И није баш да је било једно пиво, и двоја кола, у СФРЈ су се правили поред Заставиних модела и Волксвагенови у Сарајеву, Опел се склапао у Кикинди, а Ситроен, Мини и Рено у Словенији.

Највећа погубност комунистичке Југославије јесте менталитет подаништва вођи и партијски систем управљања који је мутирао у вишестраначком систему. Али са друге стране, и сама монархија подразумева подаништво монарху, а политички систем какав је био тамо смо лепо видели.
 
https://www.bloomberg.com/news/articles ... lled-crash
Već par nedelja se jedna od najvećih kineskih građevinskih kompanija, Evergrande, tetura na ivici stečaja, dug mu je oko 350 milijardi (!) dolara i ako bude propao povući će za sobom značajan deo kineske privrede i bankarskog sektora. Biće interesantno gledati uticaj toga na zapadne akcionare i ulagače, pa i njihove berze
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880922#p880922:3c8u87r6 je napisao(la):
vradovic » Čet Sep 16, 2021 10:08 pm[/url]":3c8u87r6]Radi se provera kada imas malo vise novca.
Barem u mom slucaju se radila a znam za jos dva takva. Ne vidim tu nista sporno. Ti cim uplacujes novac u banku (ako ga uplacujes iz nekog kesa) moras da imas dokaz odakle ti. Za neke manje sume ide samo izjava a za vece sume dobijas zamrzavanje sredstava i poziv da objasnis. Ako ti je novac vec legalan objasnjen na racunu ti da li ces ti da kupis automobile ili kuce nema veze sa vezom. Hocu reci sam cin kupovine nekretnine nije “pranje para” kako mali perica zamislja. Jedini nacin jeste neke male sume tipa neko kupi nekretninu pa ti kaze ajde da u ti 50k u kesu a 100k preko racuna. To se skoro nikada vise ne radi ali se nekada radilo masovnije. Verovatno Nevolja i kompanija tako rade. (nemam saznanja) Ja svakako ne a i ako bi me pitao za tako nesto prijavio bi te. Mnogo njih zamislja da je takvih slucajeva mnogo ali mislim da nije. Kod svih ozbiljnih graditelja ne moze da se prave takve mahinacije. Samo kod nekih pilicara i polu-prevaranata.

Takva vrsta provere je samo da bi se reklo da ima provere,smesna je.
Ozbiljni perači su pre toga,vec oprali novac,pa su kao dokaz tog novog novca,dostavili pod znacima navoda već legalno oprano poreklo.
Dubinsko ,unakrsno ,ispitivanje porekla novca,za sve koji imaju bilo kakav iole ozbiljniji dosije,nikada nije rađeno, tu mislim na ozbiljne igrače-perače.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880946#p880946:10lls8r2 je napisao(la):
Дошљак » 17 Sep 2021 07:52 am[/url]":10lls8r2]То је већ шта би било кад би било теоретисање. Два писма су уведена још у доба Краљевине, чак су штампане новине и књиге да једна страна буде ћирилична а друга латинична. И питање је како би се развијао урбанизам у Београду, пошто су баш у доба Краљевине Југославије настали главни урбанистички проблеми данашњег Београда - Старо сајмиште, Душановац, Чубура, Лекино брдо, Стара Карабурма, Звездара, цео тај прстен око старог градског језгра са закржљалом инфраструктуром, који су после комунисти погубно само заобишли и градили нова сателитска насеља иза њега.

Што се тиче привреде, ту би са друге стране можда и била боља прича, но опет је питање како би се то све развијало под утицајем запада.
И није баш да је било једно пиво, и двоја кола, у СФРЈ су се правили поред Заставиних модела и Волксвагенови у Сарајеву, Опел се склапао у Кикинди, а Ситроен, Мини и Рено у Словенији.

Највећа погубност комунистичке Југославије јесте менталитет подаништва вођи и партијски систем управљања који је мутирао у вишестраначком систему. Али са друге стране, и сама монархија подразумева подаништво монарху, а политички систем какав је био тамо смо лепо видели.

Била је то земља пропалих политичких, економских експеримената, политичких, верских неслобода, српске пропасти. Земља небриге, разваљених хаустора, насилног трансфера имовине и предата на милост и немилост људима из шуме. Земља самоуправљања, ураниловке, протраћених ресурса. Земља голог отока, ухођења и откуцавања. Власти полуписменог шлосера и њему сличних. Земља српске националне трагедије.
Земља поништених грађанских слобода, традиција и васпитања. Земља чију изопачену стварност живимо и данас.
Подаништво монарху?!
Како би било да је било? Свака дилема о томе је чиста манипулација. Било би како је у остатку слободне, либералне, демократске Европе. Са свим изазовима са којима се и она суочавала и суочава.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880946#p880946:2rh5heap je napisao(la):
Дошљак » Пет Сеп 17, 2021 8:52 am[/url]":2rh5heap] Два писма су уведена још у доба Краљевине, чак су штампане новине и књиге да једна страна буде ћирилична а друга латинична. И питање је како би се развијао урбанизам у Београду, пошто су баш у доба Краљевине Југославије настали главни урбанистички проблеми данашњег Београда - Старо сајмиште, Душановац, Чубура, Лекино брдо, Стара Карабурма, Звездара, цео тај прстен око старог градског језгра са закржљалом инфраструктуром, који су после комунисти погубно само заобишли и градили нова сателитска насеља иза њега.
Што се тиче привреде, ту би са друге стране можда и била боља прича, но опет је питање како би се то све развијало под утицајем запада.
И није баш да је било једно пиво, и двоја кола, у СФРЈ су се правили поред Заставиних модела и Волксвагенови у Сарајеву, Опел се склапао у Кикинди, а Ситроен, Мини и Рено у Словенији.

Тачно, али само за одређене јавне натписе (нпр. називи места на жел. станицама,) и државна документа, ради политике равноправности с другима, а никако да се Србима наметне још једно писмо. Књиге и новине су латиницом издавали махом само (будући) комунисти. Нико, практично, руком није писао тако. Никоме није падало на памет да мења Србима у Србији писмо тако што ће истиснути азбуку и увести латиницу. Планирано, систематски, перфидно, као што је чињено од 1954. године. До данас.

Разговор на било коју тему из домена друштва и државе је, по правилу, "шта би било кад би било". То је, просто, тако.

Мало је градова, нарочито оних који су се брзо развијали и расли, у којима нису настали урбанистички проблеми. У Краљевини су постојале идеје и планови како да се они - неки од њих - реше; уверен сам да после рата не би центар града био обновљен на исти начин, нити да би настала Калуђерица, на пример. Нити да би толико стручњака и јавних личности из свих области који би водили рачуна и о томе, било на правди бога погубљено, затворено, остављено без посла, имовине и грађанских права - ако нису успели да у бегу из земље нађу спас и никада се не врате.

Међу Србима је још тврдо укорењена идеолошка пропаганда о комунистичкој Југославији као мајци за, малтене, све, нарочито тзв. народ. На пример, како би се сиромашан школовао, и када би радник добио стан ... ? То се често чује и од паметних и веома образованих људи. Распамећених идеологијом за коју политичка класа нема интереса да је мења, па опстаје до данас. И идеологија, и класа, кроз своје потомке који чувају исти систем. Чији су део и бисери као што је предност имати два писма у језику ...

Што се тиче аутомобила и хлеба била је дуго, у ствари, само по једна врста - само полубели хлеб, и само фића. А онда се Земља окретала, помало, једва.
 
Ovo za Bansko nisam verovao, nikad nisam bio i ne znam mesto, ali cene su manje vise ko sto covek kaze, ovo mi je prvo ispalo na googletu
https://www.property.bg/bulgaria/region ... roperties/

Gledao sam i ja to čuveno Bansko još pre nekoliko meseci. Iako nisam ni došao do broja posetilaca godišnje vs npr Zlatibor kada se malo raspitaš oko nekih apartmana vidiš da su godišnja održavanja negde i više hiljada evra :) Zapravo dobiješ dodatnu kiriju pa za sve meseci koje ne izdaješ ili kada nisi tamo faktički ideš u minus.

Ovde je npr cena održavanja jasno navedena, tamo gde nije treba proveriti koliko je jer nisu isti iznosi

https://www.newestatebg.com/property/ap ... /?pid=5731
 
Da li neko od vas, mozda planira kupovinu nekretnine na nekoj od nasih planina?
Interesuju me misljenja,razmisljanja,predvidjanja.
 
@Саша

Генерално си у праву, дадох ти и плус, поготову ово за бесомучну пропаганду о "рају малог човека", што је будалаштина и, ако је заиста постојало као феномен, има везе како са предметним, али и са ранијим добом, јер је нпр. још почетком 20. века, због распрострањености малог поседа на селу, Србија у европским круговима називана "рајем за сиротињу", а то је слично. Аналогно томе се до дан данас одржавају блебетања о "четвртој армији у Европи" и сродна, па од свих тих шумова не можемо да дешифрујемо шта нам се тачно дешава, нити да поставимо данашња збивања и трендове у одговарајући координатни систем. Тако видим и расправу о цени некретнина: људи се чуде како је могуће да се у Србији гради и откуд то да се купују станови, јер забога, немамо никакву привреду и никакве фирме, а некад смо имали моћне комбинате и СОУР-е. Не, људи раде и зарађују - лекар, пекар, апотекар - и купују станове.

Али ниси савим у праву за употребу латинице - користили су је људи, посебно интелектуалци, и приватно (нисмо сви у то време стали уз Богомољачки покрет нити смо сви служили као "краљеви официри", било је и нпр. Београђана, који су ишли у Војводину да склопе грађански брак, је су у Београду могли само да се венчају у цркви - имала је та земља ствари које је морала урадити, а није их урадила, нпр. давање права гласа женама итд.), а нпр. НИН се од 1931. кад је основан штампао латиницом, да би после рата прешао на ћирилицу. Такође ово са колима малко вуче на Колинду и "један тип јогурта". Истина је да, док се производио "само фића" (а у стварности јесу и "мића" - фиат 1.100 и "трића":), тј. "тристаћ"), био дозвољен и слободан увоз аутомобила у СФРЈ. Па је тако нпр. мој деда 1959. или 1960. довезао "опел рекорд олимпију" из Немачке, а последњег је увезао "мерцедеса", 1968, половног, све легално. И то су многи урадили. А тако је било и пре Другог светског рата, ништа се ту много не мења. Када су изграђени капацитети домаће индустрије, увоз половњака је онемогућен (осим за повратнике из иностранства), а царине за нова кола су биле високе. Али тад већ није био само један модел у понуди.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880896#p880896:1dmfm0cx je napisao(la):
potencijalnikupac » Čet Sep 16, 2021 10:32 pm[/url]":1dmfm0cx]
Znam ljude u Srbiji koji imaju svoje poslove od par stotina hiljada eura do par desetina miliona eura. Svi do jednoga stalno ulazu u posao, niko ne ulaze u nekretnine.

Interesantno. Ja znam dvojicu takvih, i obojica su MORALI da kupe stanove u BNV. Ono, The Godfather scena - "dobio je ponudu koju ne može da odbije".
Radovicu, ti si insajder, koji je procenat ovih kupaca medju kupcima 3000 stanova na vodi?
 
A i ti firmaši što su "morali" da kupe stan u BNV verovatno posluju sve legalno :) A ponuda je verovatno bila ili kupi stan ili češljamo poslovanje poslednjih 5 godina...
 
Овај послује, колико знам, сасвим легално, и у Србији и ван ње. Понуда није била ни изблиза тако брутална, али је паметном човеку све јасно.
 
Vrh