Šta je novo?

Cene nekretnina

Dakle, Tine, koje je tvoje objašnjenje za ovoliki rast cena u Evropi?

Kriminal, kriminal i nelegalnost :twisted:


Srbije (pomenute Beogradske opstine) 2020. god. prodato je u novogradnji samo 4,3k od 25k novoizgradjenih stanova u Srbiji.
U H1 2021. ca 3,3k. Gruba projekcija YE 2021. bi bila ca 6,6k stanova.


Koliko je od "igradjenih" stanova završeno? 25k novoizgradjenih stanova u Srbiji ili u tim Beogradskim opštinama?
 
Fascinantno je koliko se covek trudi da objasni ciframa i argumentima, sve i da mislite da nije u pravu, izadjite i vi sa slicnim nivoom argumentacije :)

Inflacija i stampan novac ne moze objasniti nivo cena u Beogradu pre pocetka samog stampanja, kao ni odnos cena/kupovna moc, koji je, sudeci prema Deloitte-u najgori u Beogradu. Koji je razlog da Beograd ima skuplji kvadrat u odnosu na standard od svih drugih gradova u Evropi, inflacija ili bez? Ili izgleda bacaju taj novac iz helikoptera najvise iznad Beograda?
Argumenti tipa "moj prijatelj ne prijavljuje porez i tako kupi stan", nadam se da ste svesni da je u pitanju utaja poreza i da ako cete ici sa stavom "kod nas ima mnogo takvih, to je jedna od pokretackih snaga rasta cena" onda crno na belo mozemo reci da rast dolazi iz neprijavljenih izvora. Ne mora biti droga niti iko osudjuje, ali de facto su u pitanju neprijavljena sredstva.
 
Ušlo toliko prljavog novca da će generacije da taj otrov izbacuju iz sistema u Srbiji …
U jednom od najkorumpiranijih sistema u Evropi tržišno da stignu cene stanova do 5k/kvm u prljavom gradu koji nema metro, univerzitet teško pronaći medju prvih 700 , ne lozite ovu decu koja su nešto uspela da zarade u Srbiji da se pecaju :(
 
U redu ali ti isto tako mozda sa svojom izjavom mozes nekoga da navedes da nece biti daljeg rasta cena nekretnina u odnosu na Euro pa na taj nacin "upecas" nekoga i napravis mu problem do kraja zivota. Jer neko mozda ima samo 100k ustedjevine i slusajuci tebe treba da 'ceka' a moze da se desi da ce za 5 godina garaza da kosta 100k eura.

Naravno da je ovo situacija crno/crveno kao na ruletu a mozda padne i 0 pa svi izgube.

Takodje naravno da niko zaista ne moze da predvidi buducnost ali ja uvek kazem "Trend is your friend"
https://education.howthemarketworks.com ... ur-friend/
Ja za sada ne vidim sta bi doprinelo da se trend promeni u nekom kratkom roku i zato kazem uskacite u voz koji je vec napustio stanicu!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880467#p880467:e740a69x je napisao(la):
Seamus » Sre Sep 15, 2021 7:14 pm[/url]":e740a69x]Fascinantno je koliko se covek trudi da objasni ciframa i argumentima, sve i da mislite da nije u pravu, izadjite i vi sa slicnim nivoom argumentacije :)

Inflacija i stampan novac ne moze objasniti nivo cena u Beogradu pre pocetka samog stampanja, kao ni odnos cena/kupovna moc, koji je, sudeci prema Deloitte-u najgori u Beogradu. Koji je razlog da Beograd ima skuplji kvadrat u odnosu na standard od svih drugih gradova u Evropi, inflacija ili bez? Ili izgleda bacaju taj novac iz helikoptera najvise iznad Beograda?
Argumenti tipa "moj prijatelj ne prijavljuje porez i tako kupi stan", nadam se da ste svesni da je u pitanju utaja poreza i da ako cete ici sa stavom "kod nas ima mnogo takvih, to je jedna od pokretackih snaga rasta cena" onda crno na belo mozemo reci da rast dolazi iz neprijavljenih izvora. Ne mora biti droga niti iko osudjuje, ali de facto su u pitanju neprijavljena sredstva.

Cene u Beogradu su imale prošli vrh krajem 2008. 2009. su stagnirale na početku godine, a posle je počeo blagi pad, koji se ubrzao da bi 2012. cene dotakle dno. Ne znam na koju godinu se odnosi ovo "nivo cena u Beogradu pre štampanja".

Taj vrh se može objasniti oporavkom privrede posle Slobe, pojavljivanjem kredita, kupovinom stanova srećnika koji su dobili i prodali akcije u jakim firmama, Crnogorcima sa ruskim parama, kao i slabim izdavanjem dozvola u Beogradu za objekte veće od 800 m2 u uslovima tražnje, za vreme gradonačelnika Đilasa.

Sigurno se svi sećaju da je krajem 2008. počela SEKA, koja se zapravo nije ni završila, već je tada počelo štampanje para i naduvavanje dugova.
Mislim da je prilično očigledno da je beogradsko tržište uzročno-posledično vezano za svetske trendove. Ne kažem da nema svojih specifičnosti, ali jednostavno smo suviše povezani sa svetom da ne bi bilo tako.

Od 2012 do 2014 je bilo stabilno, a od 2016 je počeo rast, koji delimično koincidira sa globalnim "oporavkom" svetske privrede, to jest sve većim štampanjem novca.

Takođe, mislim da je očigledno da je par godina pre Korone standard u Srbiji realno porastao.

Mogu da se složim da u Srbiju dolazi dosta novca, koji je neprijavljen, ali je do skoro država na to gledala kao na pozitivnu stvar, što u suštini i jeste. Bolje nego da se odliva neprijavljen novac. Ima i toga, ali je trend da se više uliva.

Evo, moja drugarica je radila neke nestalne poslove, ali je pre nekoliko godina počela da radi preko neta, ne kao it stručnjak, i za dve godine je došla sa zarade od 300 dolara do 1000 dolara. Ja ne znam šta je tu loše što je od nezaposlene postala samozaposlena osoba. I znam još x takvih primera.

Valjda se vi zalažete za što veće poreze i ukidanje tih poslova koje nam donose zaposlenost, smanjenu konkurentnost Srbije, iseljavanje?

Složiću se da bi to uticalo na smanjenje cene stanova.

Što se tiče cifara i argumentacije. Najvažnija cifra je cena novca. Za koliko se zaduživala Srbija kada je počela kriza da bi Tadić ispunio dogovor o formiranju vlade Cvetković-Daček a za koliko se zadužuje sada? Za koliko su se zaduživale banke i firme pre QE, a koliko plaćaju novac sada?

To je glavni faktor.

Za razliku od humanitarca Tina, koji nema interes da kupi stan ili ga proda, ja imam interes da kupim, ali mi to sada izgleda nemoguće osim ako naglo ne uđem u neku ozbiljnu lovu.

Preporučujem svima da pregledaju forum "Nekretnine Srbije" na b92. Vrlo korisno. Bilo je onih koji su ložili ljude da kupe kada je bio vrh (2008-2009), a bila je većina onih koji su ubeđivali ljude da će Srbija bankrotirati za par godina, kada su cene dotakle dno (2012-2014). Najbolje su prošli oni koji su kupovali od 2012 do 2014. Ovi što su očekivali bankrot Srbije (a nisu uzeli u obzir da je novac pojeftinio i da Vučić može lako da se zadužuje a da u isto vreme puni budžet od povećanih akciza za naftu jer je nafta sa preko 100 dolara za vreme Tadića pala na 40) su prognozirali korekciju cena nadole od 10-40%.

Desilo se suprotno.

Uzgred, nafta je pala zbog međusobnog obračuna velikih proizvođača, suprotno inflaciji, jer je Saudijska Arabija spuštala cenu da uništi fraking izvore u SAD, a vlada SAD je ćutala jer je to slabilo Rusiju, kojoj su uveli sankcije. Eto, analize, analize, ali ko je mogao da predvidi tako nešto? Niko.

Glavni faktor rasta je inflacija i ima mnogo neprijavljenog novca koji se sliva u Srbiju, ali nije vezan za kriminal, osim ako su ovi freelenceri i IT-jevci kriminalci.

Kad prestane žurka sa štampanjem, padaju cene, ali se to neće desiti odmah, već posle nekog vremena, dok se ljudi opasulje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880535#p880535:35ans6x0 je napisao(la):
vradovic » Sre Sep 15, 2021 11:19 pm[/url]":35ans6x0]U redu ali ti isto tako mozda sa svojom izjavom mozes nekoga da navedes da nece biti daljeg rasta cena nekretnina u odnosu na Euro pa na taj nacin "upecas" nekoga i napravis mu problem do kraja zivota. Jer neko mozda ima samo 100k ustedjevine i slusajuci tebe treba da 'ceka' a moze da se desi da ce za 5 godina garaza da kosta 100k eura.

Naravno da je ovo situacija crno/crveno kao na ruletu a mozda padne i 0 pa svi izgube.

Takodje naravno da niko zaista ne moze da predvidi buducnost ali ja uvek kazem "Trend is your friend"
https://education.howthemarketworks.com ... ur-friend/
Ja za sada ne vidim sta bi doprinelo da se trend promeni u nekom kratkom roku i zato kazem uskacite u voz koji je vec napustio stanicu!

Реци пуну верзију, немој половичне информације да дајеш:

The full version should be, “The trend is your friend, until the end when it bends.”
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880467#p880467:2efykvrd je napisao(la):
Seamus » Sre Sep 15, 2021 7:14 pm[/url]":2efykvrd]Fascinantno je koliko se covek trudi da objasni ciframa i argumentima, sve i da mislite da nije u pravu, izadjite i vi sa slicnim nivoom argumentacije :)

Inflacija i stampan novac ne moze objasniti nivo cena u Beogradu pre pocetka samog stampanja, kao ni odnos cena/kupovna moc, koji je, sudeci prema Deloitte-u najgori u Beogradu. Koji je razlog da Beograd ima skuplji kvadrat u odnosu na standard od svih drugih gradova u Evropi, inflacija ili bez? Ili izgleda bacaju taj novac iz helikoptera najvise iznad Beograda?
Argumenti tipa "moj prijatelj ne prijavljuje porez i tako kupi stan", nadam se da ste svesni da je u pitanju utaja poreza i da ako cete ici sa stavom "kod nas ima mnogo takvih, to je jedna od pokretackih snaga rasta cena" onda crno na belo mozemo reci da rast dolazi iz neprijavljenih izvora. Ne mora biti droga niti iko osudjuje, ali de facto su u pitanju neprijavljena sredstva.

Sve utiče naravno. I neprijavljena sredstva i kriminal i potražnja i beogradizacija... Ali kukati samo na kriminal bez ikakvih argumenata je takodje apsurdno. Znači niko ne kupuje stanove sem kriminalaca? Pa ako je tako zašto imamo sve one silne teme o projektima koji su puni kupaca? Znači ljudi kupuju i po ovim cenama. Eto vidiš i meni su pričali 2018te da sam lud što kupujem jer cene evo samo što nisu pale, balon, nema ko da kupuje po ovim cenama. Kad ono medjutim... Sreća pa ih nisam poslušao i ko zna koliko bi novca bacio u kirijama.

Argumenti tipa 25000 stanova je napravljeno u Srbiji, a "samo" 5000 prodato u Beogradskim centralnim opštinama može samo da bude argument za poskupljenje. Ni nelegalni izvori nemaju neprekidan priliv novca, a i potražnja će stati i tada možemo očekivati neki pad. Činjenica je da se mnogo gradi i da kad tad mora doći do zasićenja. Ja znam da bi mnogi voleli da opet vide cene 1600e u centralnim opštinama jer su došli do nekih para ali moramo ubaciti malo i realnosti. I ja bih voleo da vidim te cene ali nešto ne verujem da će skoro. I sam se začudim kad čujem neku cenu na nekoj daljoj lokaciji.

Ne znam da li iko prati cene ali i na ovoj temi od 2017/2018te se priča o balonu samo što se menjaju cene i članovi koji to pričaju.

The full version should be, “The trend is your friend, until the end when it bends.”

Tako je, samo što niko ne zna kada je početak i kada je kraj inače bi svi bili milioneri :)
 
Mislim da niko ne tvrdi da je samo kriminal, ali zaista moras ziveti ispod kamena ako mislis da novac od droge i korupcije ne igra znacajnu ulogu. To je ono sto pravi taj nenormalan odnos, karakteristican za Bg.

Ovde neko prica da mu drugarica zaradjuje 1.000 dolara mesecno i eto - zato se 80% nekretnina prodaje za kes. Meni je to razumljivo shvatanje ako ne stavis stvari u perspektivu (pri tome frilenseri nadrljase sada koliko sam razumeo). I ne mogu u Srbiji da se peru pare jer eto banke traze potvrdu o poreklu novca. Šarić je, po objavljenim podacima, investirao milijardu i po evra koliko se secam, u Srbiju - uglavnom u nekretnine, zemljiste i privatizaciju. Milijardu i po. Pre vise od 10 godina. A njega je vrh vlasti tada pokusavao da uhapsi. Sta mislis koliko novca su uneli gastrabajteri iz Kotora na privremenom radu u Juznoj Americi?

Mali je po svedocenju supruge - jako davno imao - tri stana u Oazi i ne znam na Kopaoniku sta sve. Isto magijom od 1.000 evra mesecne plate. A to je sica u odnosu na to sta necemo saznati da ima. Ali eto dobar je primer. Novogradnja i dodje politicar i kupi tri stana. Ne secam se da li se neki vodi na njega zapravo.

Korupcija ima neslucene nivoe ovde. A i prihodi od kokaina. Sto je opet povezano jedno sa drugim. I i jedno i drugo je eksplodiralo poslednjih godina. I uz kovid, strah od inflacije, i uz zaista ljude koji posteno zaradjen novac bilo u zemlji bilo u inostranstvu - investiraju u nekretnine zbog tog straha, stvorila se savrsena oluja.

Jeftin novac i niske kamatne stope po meni nemaju dorektan uticaj na nasu zemlju u onom smislu kakav imaju u USA i EU.
 
Tako je, samo što niko ne zna kada je početak i kada je kraj inače bi svi bili milioneri :)

Тако је, почетак и крај знају само (мулти)милионери :D
 
Moodboy, Džabe podsećanje na to, bukvalno jedan baš značajan broj ljudi je odlučio da stavi neku koprenu na svoje oči i da ne vidi slona u dnevnoj sobi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880664#p880664:28b5dk61 je napisao(la):
moodboy » Čet Sep 16, 2021 11:52 am[/url]":28b5dk61]Mislim da niko ne tvrdi da je samo kriminal, ali zaista moras ziveti ispod kamena ako mislis da novac od droge i korupcije ne igra znacajnu ulogu. To je ono sto pravi taj nenormalan odnos, karakteristican za Bg.

Ovde neko prica da mu drugarica zaradjuje 1.000 dolara mesecno i eto - zato se 80% nekretnina prodaje za kes. Meni je to razumljivo shvatanje ako ne stavis stvari u perspektivu (pri tome frilenseri nadrljase sada koliko sam razumeo). I ne mogu u Srbiji da se peru pare jer eto banke traze potvrdu o poreklu novca. Šarić je, po objavljenim podacima, investirao milijardu i po evra koliko se secam, u Srbiju - uglavnom u nekretnine, zemljiste i privatizaciju. Milijardu i po. Pre vise od 10 godina. A njega je vrh vlasti tada pokusavao da uhapsi. Sta mislis koliko novca su uneli gastrabajteri iz Kotora na privremenom radu u Juznoj Americi?

Mali je po svedocenju supruge - jako davno imao - tri stana u Oazi i ne znam na Kopaoniku sta sve. Isto magijom od 1.000 evra mesecne plate. A to je sica u odnosu na to sta necemo saznati da ima. Ali eto dobar je primer. Novogradnja i dodje politicar i kupi tri stana. Ne secam se da li se neki vodi na njega zapravo.

Korupcija ima neslucene nivoe ovde. A i prihodi od kokaina. Sto je opet povezano jedno sa drugim. I i jedno i drugo je eksplodiralo poslednjih godina. I uz kovid, strah od inflacije, i uz zaista ljude koji posteno zaradjen novac bilo u zemlji bilo u inostranstvu - investiraju u nekretnine zbog tog straha, stvorila se savrsena oluja.

Jeftin novac i niske kamatne stope po meni nemaju dorektan uticaj na nasu zemlju u onom smislu kakav imaju u USA i EU.

Ja ne tvrdim da je neko ko zarađuje 1000 dolara, kupac stana, ja tvrdim da je puno ljudi koji su pre 10 godina radili za smešne pare razvili ozbiljne biznise a i ti sitniji ukupno unose veću lovu koja se vrti u Srbiji. A inače, njen dečko kupuje stan na kredit, radi u novootvorenoj fabrici u u okolini Beograda, i tamo kupuje stan, mnogo jeftinije nego u Bgd-u. I moji prijatelji, bračni par, je kupio nekretninu na kredit u BGD. Obični ljudi sa dobrim platama, a on radi dva posla.

Glavni razlog što sam se uopšte prijavio na forum je što poznajem puno ljudi, koji su kupili stanove a nisu nikakvi trgovci drogom, i nervira me ta priča.

A to da su većina kupovina za keš se lako može objasniti lančanim kupovinama. Evo, moja poznanica, koja je u novčanim problemima prodaje bolji stan iz starogradnje na dobroj lokaciji i hoće da kupi dva jeftinija, jedan da živi, a drugi da izdaje. I kad dobije pare, recimo od kreditnog kupca, ona će biti keš kupac. I ako kupi dva stana, to će značiti da je 66,67 % transakcija za keš. Eto, da stavim stvari u perspektivu.
 
A, eto, taj Šarić uložio tolike pare u nekretnine, pre deset godina, a cene pale. Izgleda da je on bio jedini kupac. :D

Ko misli da nema korupcije u EU i SAD, i da tamo nema love od droge, koja ide u nekretnine, ne znam šta da mu kažem, osim da je neinformisan. :kum:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880664#p880664:d5abswjh je napisao(la):
moodboy » Čet Sep 16, 2021 11:52 am[/url]":d5abswjh]

Korupcija ima neslucene nivoe ovde. A i prihodi od kokaina. Sto je opet povezano jedno sa drugim. I i jedno i drugo je eksplodiralo poslednjih godina.

Nije korupcija izmisljena pre 5 godina. Pa od 90ih se razvlacilo ko sta stigne. Period pre ne racunam, ali bilo je slicno. Droga se radi bar 30 godina, nije od juce. I sada se ovi slojeni naprasno setili da sve stave u nekretnine, sta li su radili pre 2016e?

Ono sto se desava je da smo kao zamlja zavrsili sa tranzicijom. Ljudi su se poceli snalaziti u novom poretku, privatne firme su postale stabilne i prihoduju dosta.
To nije bio slucaj 2000ih kada su ljudi sludjeni tumarali izbaceni iz komunistickih fabrika potpuno uvereni da ce svoj posao raditi do penzije. Sada njihova deca vec odrastaju i pocinju zivote iz nule u kapitalistickom okruzenju, spremni da se uklope.
Odatle i pare dolaze, ja pricam i o sebi kad pricam o ovome.
 
Тачно је то све. Наши људи, посебно млађи, ипак већином нису неспособни пањеви који седе испред драгстора и кукају што је умро Броз. Раде људи посао, зарађују. Такође, не схвата се колико се богатство у капитализму слива у велике градове. Па Москва је била богат град практично још пре четврт века, док се остало око ње распадало... Пред ковид је била мало изнад Берлина и мало испод Сиднеја, према међународним консултантским кућама. Огромно тржиште, огромна концентрација новца и капитала. Да не помињемо Братиславу, која је близу европског врха. Итд.
 
Pa ja se sve slazem. Ljudi su se snasli i poceli da zaradjuju i sada za kes kupuju nekretnine. Neki i ljubavnicama. Samo ne na svoje ime. Zavrsila se tranzicija. A kapitalizam ne zivimo. Barem ne onaj zapadni. Moskovski mozda i da.

Vezane kupovine su super opravdanje za 80% kes kupaca. Jedino sto se za kes najvise kupuje novogradnje. Pa onda je malo manje verovatno da investitor ide po gradu i kupuje vezano druge nekretnine.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880736#p880736:jklwg53n je napisao(la):
shadestudio » 16 Sep 2021 12:41 pm[/url]":jklwg53n]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880664#p880664:jklwg53n je napisao(la):
moodboy » Čet Sep 16, 2021 11:52 am[/url]":jklwg53n]

Korupcija ima neslucene nivoe ovde. A i prihodi od kokaina. Sto je opet povezano jedno sa drugim. I i jedno i drugo je eksplodiralo poslednjih godina.

Nije korupcija izmisljena pre 5 godina. Pa od 90ih se razvlacilo ko sta stigne. Period pre ne racunam, ali bilo je slicno. Droga se radi bar 30 godina, nije od juce. I sada se ovi slojeni naprasno setili da sve stave u nekretnine, sta li su radili pre 2016e?

Ono sto se desava je da smo kao zamlja zavrsili sa tranzicijom. Ljudi su se poceli snalaziti u novom poretku, privatne firme su postale stabilne i prihoduju dosta.
To nije bio slucaj 2000ih kada su ljudi sludjeni tumarali izbaceni iz komunistickih fabrika potpuno uvereni da ce svoj posao raditi do penzije. Sada njihova deca vec odrastaju i pocinju zivote iz nule u kapitalistickom okruzenju, spremni da se uklope.
Odatle i pare dolaze, ja pricam i o sebi kad pricam o ovome.

Ovo je jedan od najboljih argumenata do sada. Sve se slazem osim da smo zavrsili sa tranzicijom.
Nismo jos.
 
https://www2.deloitte.com/content/dam/D ... x-2021.pdf
Izvestaj za 2021, Deloitte.

Evo koga ne mrzi, nek procita, strana 26. affordability index (Srbija najgora), strana 28. isplativost rentiranja (jedino je Bugarska gora).

Ja i dalje nisam cuo objasnjenje zasto bas Srbija da bude prva na listi najnepristupacnijih nekretnina? Izgleda da mi najbolje surimo taj kapitalizam.
Sta to znaci, u ostalim zemljama mladi ljudi ne rade nego sede ispred dragstora i kukaju sto je Broz umro? Ili nemaju kapitalizam, nemaju stabilne fabrike, o cemu se tu radi?

Argument da snaga ekonomije gura cene nekretnina na gore, je zaista u najmanju ruku smesan u zemlji sa BDP per capita od 7.4k USD, kada Hrvatska ima 2x toliko, Rumunija malo manje od 2x, Madjarska malo vise od 2x, Slovenija 4x toliko, pa cak i Bugarska 30% vise od toga. A imate na strani 20. dokumenta lep pregled prosecnih cena kvadrata novogradnje, pa izvolte uporedite :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880794#p880794:zk3jubzf je napisao(la):
Seamus » 16 Sep 2021 02:12 pm[/url]":zk3jubzf]https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/at/Documents/real-estate/at-property-index-2021.pdf
Izvestaj za 2021, Deloitte.

Evo koga ne mrzi, nek procita, strana 26. affordability index (Srbija najgora), strana 28. isplativost rentiranja (jedino je Bugarska gora).

Ja i dalje nisam cuo objasnjenje zasto bas Srbija da bude prva na listi najnepristupacnijih nekretnina? Izgleda da mi najbolje surimo taj kapitalizam.
Sta to znaci, u ostalim zemljama mladi ljudi ne rade nego sede ispred dragstora i kukaju sto je Broz umro? Ili nemaju kapitalizam, nemaju stabilne fabrike, o cemu se tu radi?

Argument da snaga ekonomije gura cene nekretnina na gore, je zaista u najmanju ruku smesan u zemlji sa BDP per capita od 7.4k USD, kada Hrvatska ima 2x toliko, Rumunija malo manje od 2x, Madjarska malo vise od 2x, Slovenija 4x toliko, pa cak i Bugarska 30% vise od toga. A imate na strani 20. dokumenta lep pregled prosecnih cena kvadrata novogradnje, pa izvolte uporedite :)

BDP per capita nije ispravan podatak u nasem slucaju. Nas BDP per capita je mnogo veci nego imas barem 500k ljudi koji zive van Srbije a prijavljeni su i dalje u Srbiji. Isto i za izbore vazi. Kad je kod nas 55% izlaznost to je zapravo 75%. Ova greska u populaciji koja je u stvari van Srbije a vodimo ih kao da su u Srbiji pravi gresku u razno-raznim statistikama.

Sto se tice argumenta zasto je kod nas najnepristupacnije za kupovinu nekretnine je taj sto mi imamo nesto sto se zove "dijaspora bubble". To prakticno znaci da zbog velike dijaspore imamo cene koje su iznad "normale" za lokalno stanovnistvo i po mom misljenju tek ce da bude iznad normale.
 
A zaboravljate i da je ovo Srbija i da je ulaganje u nekretninu "jedini" isplativ potez. ko se ovde bavi akcijama, kriptom, razvijanjem nekog privatnog posla...? Koliko ovde želi da proda starogradnju i da kupi novogradnju? Sve utiče...

Suština je da ima svega. I kriminala je bilo i biće, i tražnje je bilo i biće, i pada je bilo i biće. Meni se čini da je opipavanje terena do koje cene može doći pre zasićenja, a kako narod ima više novca nego pre 10-15god logično je i da plaćaju više samo je pitanje dokle.
 
Niko da pomene,neprestan priliv ljudi iz unutrasnjosti ka Beogradu.

Svaki dan smo bombardovani vestima, kako se u Beogradu zida ,sve od puteva,zgrada,komunalne infrastrukture i tako redom.Zasto bi neko iz unutrasnjosti ,cekao da se nesto izgradi kod njega,kada moze preko noci da se doseli ovde.To doseljavanje je samo jedan od uzroka rasta cena.

Ako posmatramo Beograd, i godsinji prirastaj stanovnista, dolazimo do zakljucka, da nema niti jednog jedinog osnova, da su se Beogradu nalazili mladi bracni parovi, koji su imali najmanje po troje dece, koji su se svi kasnije zaposlili, i da im zbog njihove dece ,sada treba stambeni prostor.To se jednostavno nije desilo u zadnjih 30 godina.
Stanove ,velikom vecinom kupuju doseljenici iz unutrasnjosti, gastarbajteri koji podizu zivotna osiguranja , i povlace svoj deo iz penzionih fondova,peraci novca, i trgovci na crno,pa tek onda neko iz zdrave osnove.
Nema zdrave osnove , da se ovde radja mnogo dece, da se svi oni zaposljavaju sa pristojnim platama(van javnog sektora), i da im treba zivotni prostor.To je jedina zdrava osnova na kojoj pociva stabilna vrednost neke nekretnine.

Ovo sto sada imamo,je cista spekulacaja,kako domaca,tako i uvozna ,u smislu besomucnog stampanja evra i dolara,kopanja kripto valuta.Ovde nista ne pociva na zdravoj osnovi.Ovde 1+1 nije 2.

Pored spekulacija,ovde imamo i domaci izum.Radnike bez znanja u javnom sektoru, koji imaju osiguranu penziju do kraja zivota, uz enormno visoke plate.Vozac gradske cistoce,na primer ima 93.000 dinara platu.Zadnji isplatni listic sam licno dobio na uvid. Obican metlar setac, moze da nagrebe preko 60.000 din mesecno.Iole veca faca u bilo kom JP, ima preko 100.000 din, a politicki zgubidan,preko 140.000 din.Na sve njih,bankari otkidaju, sigurne vratise nastancanih para.

Na sve to dodajemo histeriju, kako sve raste, kako je eno komsija kupio stan,da se sacuva od inflacije, idem i ja da kupim,eno cene samo rastu,svaki dan cekanja gubim pare.Tu histeriju vidite ,kada neko kupi stan od 1700 evrica u polusuterenu,ili gleda u neki zid na 1 metar, ili gleda u auspuh od autobusa,jednostavno kupuje kao pomahnitao,daj sta das,ne treba mi,ali da mi se lova neobezvredi.

Akcije,fondovi,berze????Oni koji znaju kako se njima trguje,odavno su otisli van zemlje, ovde su ostali oni ,koji znaju samo da rukuju obicnim digitronom,plus,minus, puta i podeljeno,znaju samo za cenu kvadrata,i broj rata kada se otplacuje,idealna kombinacija za uigrani tandem bankara i investitora.

Mi danas zivimo u histeriji,nismo toga bas svesni.Ta histerija kada stane,kada se povuce zadnji evric iz banke,iz steka, porusice se sve.
Pogledajte samo kako se srusio kvadrat poslovnog prostora,srusio se jer nema zdrave osnove.Ista sudbina ceka i kvadrat stambenog prostora, nece imato ko da zivi u njima,isto kao sto nema onih koji bi da rade u poslovnom prostoru,vec samo da rentiraju.
Setite se svih lokala koji su lepo radili,da bi u njih posle propasti iz besomucnog zidanja lokala, usli klaodinacari ,cak se i banke povlace,i u njih opet ulaze kladionice, da li su kladionice ta zdrava osnova???
 
Hmm, komentar da Srbija ima veliku dijasporu i da to utiče na statistiku nije realan. Kolika je tek dijaspora u zemljama sa kojima se vrši poredjenje. Od najmanje Slovenije gde znatan deo stanovništva radi i Austriji tako i privreda koja se zbog malog tržišta okrenula Austiji i Nemačkoj. Šta reći za Hrvatsku, Bugarsku i Rumunije gde je znatan deo stanovništva sa EU pasošem van matične države.
 
Pogledajte samo kako se srusio kvadrat poslovnog prostora,srusio se jer nema zdrave osnove.Ista sudbina ceka i kvadrat stambenog prostora, nece imato ko da zivi u njima,isto kao sto nema onih koji bi da rade u poslovnom prostoru,vec samo da rentiraju.
Setite se svih lokala koji su lepo radili,da bi u njih posle propasti iz besomucnog zidanja lokala, usli klaodinacari ,cak se i banke povlace,i u njih opet ulaze kladionice, da li su kladionice ta zdrava osnova???
[/quote]



Ne bih se složio da mogu da se porede lokali i stanovi jer je korona uticala na povećanje cena m2 stana. Veliki deo firmi se prebacio na rad od kuće i u nekoj meri i zbog toga raste cena stanogradnje, plus dostave rade 100 na sat, tako da lokali ako nisu u tržnom centru ili u Knezu, gube na značaju. Teško je prognozirati šta će biti u narednom periodu, ali ako se istorija ponavlja, u nekom trenutku moraju da padnu. Ja sam kupio u decembru 2020 stan za život, jer nisam mogao više da čekam "pad" cena. m2 sam platio 1600e starogradnje na Novom Beogradu, što je svakako preskupo.
 
Evo gledam ovaj Delotteov izveštaj, a u drugom tabu sam otvorio mapu sa neto platama u evropskim zemljama. Beograd 1741 evro cena kvadrata novogradnje, a plata u Srbiji 551 evro; Lisabon 4.486 evra, a prosek Portugalije 1004 evra; Pariz 12.917, prosek Francuska 2.225 evra; Barselona 5.919 a prosek Španije 1.784 evra; London (inner/outer) 7.916/5.848 a V. B. prosek 2.664.

Sad, koliko se ja razumem u matematiku, ne izgleda mi Beograd da je toliko prenaduvan. A ispod cena gradova u samom Delojtovom izveštaju, stoji odnos proseka zemlje i izabranih gradova i Beograd je daleko od nekih rekorda.

Dalje je godišnja promena cene, i opet Beograd nije ništa posebno. 5,58 posto, a rekorder je Bratislava sa 13 posto. Izgleda da su oni preuzeli biznise sa kokom. :lol:

I na kraju ispade Srbija najskuplja po bruto platama. Potpuno nelogičan zaključak. E, sad, da li su u svim zemljama bruto plate ista stvar, veliko je pitanje. A s obzirom na veliki novac koji se isplaćuje na ruke zaposlenima, i unos novca iz inostranstva kao neoporezovane zarade, mislim da je ova Delotteova analiza potpuno promašila što se Srbije tiče.

Prilažem mapu sa neto zaradama, koja izgleda prilično realno, što se tiče zvaničnih podataka.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... hly_salary

P.S. Ovo da je u Bugarskoj prosečna cena nekretnine 578 evra mi je baš sumnjivo. Deluje mi kao da imaju neku šemu za izbegavanje poreza.

Zaključak: Ovi momci što su radili analize ne poznaju teren.
 
Vrh