Šta je novo?

Cene nekretnina

Vlad000":371uid3l je napisao(la):
Neko živi ko kralj u Bg, zarađuje 2-3k evra unutar porodice i ne pada mu na pamet nigde.

Sa 2-3k u Beogradu se ne živi kao kralj.
Ni približno.

mesečno za tročlanu porodicu

500 eur - stan (otplata kredita)
500 eur - kola (lizing+mesečni trošak)
400 eur - hrana, higijena
250 eur - štednja za jedno letovanje/zimovanje
200 eur - komunalije
100 eur - mob + int + multimedia
100 eur - amortizacija pokućstva
100 eur - održavanje stana
100 eur - osiguranja razna
100 eur - škola
100 eur - odeća/obuća
100 eur - sport

2.5k za apsolutni minimum pristojnog života
bez i jednog vanrednog troška

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Sve je relativno. Dobrostojeći Beograđanin u četrdesetim ima otplaćen stan i auto, tako da sa 2000 evra živi kao car u odnosu na višu srednju klasu u bilo kojoj zemlji EU. Dok u toj istoj EU otplaćuju stan do šezdesete.
Ja sam rođen na Savskom vencu i odrastao na Lionu. Maltene ne poznajem nikog iz moje generacije ko nema stan u vlasništvu i to najmanje jedan, a mnogi i dva, tri. Ljudi koji iznajmljuju stanove po BG ili imaju kredit za stan su došli u BG iz drugih gradova ili država, uglavnom prodali to što su tamo imali jer odakle su jako loše žive, ne mogu naći posao, itd. Beograđani koji emigriraju čine to iz mnogih drugih razloga i uglavnom drže nekretnine, teško ih prodaju.
Slažem se sa Bushwick da je kvalitet života u Beogradu bolji od proseka velikih gradova EU. Uglavnom ljudi koji nisu živeli preko misle da je BG katastrofa. Što se tiče cene nekretnina, ona samo prati svetske trendove, skoro svuda osim na jugu Evrope (gde je daleko veća beda nego u BG) su skočile cene nekretnina tokom pandemije. Trenutna cena oko 3000 eur/m2 za kvalitetnu novogradnju u širem centru je realna. Ne vidim neki prostor za dalji rast kao vradovic, ali ni za neki pad. Sve zavisi i od priliva ljudi u BG, on je u proteklih 40 godina (otkako smo u krizi - MIlka Planinc, stabilizacija pa nadalje) konstantan i pretpostavljam da će tako biti i u narednih 40 godina bez obzira na krize. BG je organizam za sebe u odnosu na Srbiju i rezistentan na pad stanovništva u Srbiji, štaviše usisava stanovništvo pre svega iz pograničnih zona ali i susednih država.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=866526#p866526:pfqn5k5k je napisao(la):
StariPosmatrač » Čet Jul 22, 2021 10:57 am[/url]":pfqn5k5k]Drugovima je bilo bitno samo da se gradi, i da gomilaju nekretnine da obezbede i svoje praunuke.

Fino ti je društvo, ja na sreću znam mnoge Beograđane, čak i one koji nisu došli na talasu revolucije, koji i te kako otplaćuju svoje stanove. Automobile takođe. Dobrostojeći Beograđanin neće da vozi krš, već mora da obnovi vozni park na svakih 4-5-6 godina.

A kvalitet života u gradu ne čini samo platežna moć valjda već mnogo drugih stvari. Meni najviše smeta nekulturno stanovništvo, prljav grad, nemanje kolektivne svesti o čuvanju i održavanju zajedničke imovine.
 
@bbK1ng
Nisam najpreciznije naveo, mislio sam na situaciju kako ju je nrakocevic opisao, sa stanom.
Istina mogao sam i izraz 'kralj' preciznije definirati, uglavnom pristojan život srednje klase.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868170#p868170:2itfr7o8 je napisao(la):
bushwick » 29 Jul 2021 08:29 pm[/url]":2itfr7o8]ne znam sto sam uletala u ovu raspravu jer samo odavno zakljucila da rasprave sa ljudima poput vas nemaju nikakvog smisla. vi prosto nemate nikakvu referentnu tacku, poredite zivot u beogradu sa nekom fantazijom i fokusirate se na relativno beznacajne i resive manjkavosti. zivela sam godinama na menhetnu i mogu slobodno da kazem da je zivot u beogradu trenutno bolji nego sto je u njujorku. nije uvek tako bilo, i mozda nece to dugo ni trajati, ali trenutno jeste. i to ne za najbogatije, tu je zapravo razlika najmanja, nego bas za srednju klasu, visu i narocito nizu, koja ne moze da sanja tako kvalitetan zivot u nekom americkom gradu. i da, saljem svoju decu u najblizu skolu, naravno, koja je besplatna, mada tako dobru skolu u SAD bukvalno nikakvim parama ne mogu da kupim.
Tesko je objasniti ljudima u Srbiji jer misle da ih "lozis" i sve vreme su neverne Tome. Sta god da im kazes recice da je "Beograd sranje" ali je "San Francisco cool". Dzaba Vam taj Numbeo i ako je zamisljen kao ideja vrlo zanimljivo ali dzaba to sve kad ne predstavlja lepo situaciju.

Obdaniste u San Franciscu - $2459 + non stop zickaju kao krecenje, donacije, igracke tako da u sustini si oko 3 soma.
https://www.childrenscouncil.org/famili ... are-costs/
Koliko je to skuplje od Bg? jedno x60

Ovaj implant na primer kod zubara lepo ovako pise $3,000 - $4,500 ali ja kad sam to radio kostalo je dosta vise
https://www.sfperio.com/blog/how-much-d ... ants-cost/
Radi se o tome da ovde hvataju neki levi prosek pa ispada kao manje.

Studio je "garsonjera"
https://sf.curbed.com/2018/5/15/1735677 ... -expensive
Tako da ti sa tih tih tvojih 200k mozes lepo da uzmes jedan sator i pravac park. To je najrealnije. Eventualno

https://www.businessinsider.com/san-fra ... ing-2018-6
Svi ovi sa 117k da im drzava ne pomaze sa socijalnim stanovima mogli bi isto u parku da zavrse.

Naravno ne vredi pricati nasim ljudima dok ne vide svojim ocima nece verovati. Nadam se da im barem yt pomogne barem malo.
https://www.youtube.com/watch?v=uw8MACDZ3RI


Definitivno San Francisco vs Belgrade - Beograd. Cak i ako Beograd poskupi 2 puta sa cenama nekretnina vredi. Vredi jer takav kvalitet zivota nikad neces imati u San Francisku.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868202#p868202:350uv0tb je napisao(la):
NRakocevic » 29 Jul 2021 10:58 pm[/url]":350uv0tb]Sve je relativno. Dobrostojeći Beograđanin u četrdesetim ima otplaćen stan i auto, tako da sa 2000 evra živi kao car u odnosu na višu srednju klasu u bilo kojoj zemlji EU. Dok u toj istoj EU otplaćuju stan do šezdesete.
Ja sam rođen na Savskom vencu i odrastao na Lionu. Maltene ne poznajem nikog iz moje generacije ko nema stan u vlasništvu i to najmanje jedan, a mnogi i dva, tri. Ljudi koji iznajmljuju stanove po BG ili imaju kredit za stan su došli u BG iz drugih gradova ili država, uglavnom prodali to što su tamo imali jer odakle su jako loše žive, ne mogu naći posao, itd. Beograđani koji emigriraju čine to iz mnogih drugih razloga i uglavnom drže nekretnine, teško ih prodaju.
Slažem se sa Bushwick da je kvalitet života u Beogradu bolji od proseka velikih gradova EU. Uglavnom ljudi koji nisu živeli preko misle da je BG katastrofa. Što se tiče cene nekretnina, ona samo prati svetske trendove, skoro svuda osim na jugu Evrope (gde je daleko veća beda nego u BG) su skočile cene nekretnina tokom pandemije. Trenutna cena oko 3000 eur/m2 za kvalitetnu novogradnju u širem centru je realna. Ne vidim neki prostor za dalji rast kao vradovic, ali ni za neki pad. Sve zavisi i od priliva ljudi u BG, on je u proteklih 40 godina (otkako smo u krizi - MIlka Planinc, stabilizacija pa nadalje) konstantan i pretpostavljam da će tako biti i u narednih 40 godina bez obzira na krize. BG je organizam za sebe u odnosu na Srbiju i rezistentan na pad stanovništva u Srbiji, štaviše usisava stanovništvo pre svega iz pograničnih zona ali i susednih država.

Da, ljudi se zanose i fantaziraju. Pojma nemaju o stvarnoj situaciji. I tesko je uopstavati, svaki slucaj je za sebe. I u igri je jos gomila faktora koji uticu na neciju situaciju i odluke. Pogotovo za nas koji smo se vratili i imamo nekretninu kvaliter zivota je neuporediv jos uvek. Ako se izuzme bavljenje dnevnom politikom i hronicno skripanje usluga ovde. Ali nesto mora i da se proguta.
Plus davanje San Franciska i Njujorka kao repere je neozbiljno. Pogotovo Frisko koji je anomalija i u americkim okvirima.
 
Jao kako ste me lepo svi najsmejali. Ajde da su SanFran i Menhetn manje humani i manje bezbedni za život od Beograda... ajde. Mada ako si dobrostojeći Amer podrazumeva se da ne ideš nigde gradskim prevozom već svojim kolima i da decu ni u ludilu ne upisuješ u javne škole već isključivo u privaten... i da živiš u ograđenom naselju.

Ali sada ovo da je Beograd lepši za život i povoljniji od gradova EU? Molim Vas recite to onima 100,000 koji svake godine emigriraju. Svaki drugi put kada odem do doma zdravlja me obaveste da mi je promenjen izabrani lekar-ka jer je prethodni-a emigrirao.

IT ostaje u Beogradu? Eventualno dok ne dobiju decu. Znam sve od juniora koji beže napolje do menadžera koji su prešli u Nemačku za manju platu da bi živeli u uređenoj i čistoj zemlji.
 
Vazno je da imate smisla za humor. Polako, polako kad budu napravili pare i dosadi im lepota zivljenja tamo negde, vratice se u svoj Begis. To se upravo desava, verovali ili ne. I opet svaki slucaj je za sebe. Imali smo srece da provedemo radni vek u uredjenim sredinama. Hvala i dovidjenja.To sto vi podsmesljivo navodite kao argument i ogranicenje za mnoge moze da bude a i ne mora. I ljudima koji se vracaju ne predstavlja prepreku.
 
Stvarno, čitam neke postove, ne shvatam da li govore o Beču, Berlinu, Štokholmu, Amsterdamu, o čemu se radi.

To je valjda onaj mentalitet "bolje prvi u selu, pardon Beogradu" nego tamo neki... negde.

Emancipovana dijaspora kupuje stanove u BG - koji stoje prazni - i smeje se onoj neemancipovanoj dijaspori što je zidala kuće u Krivom Viru, da im stoje prazne.

Napredujemo kao nacija zaista.





Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
 
Meni je super sto ljudima koji zive i rade u Bgu, ljudi koji dolaze u Bg na odmor - objasnjavaju kakav im je kvalitet zivota u tom istom Bgu. A onda ta omiljena poredjenja Bg-a sa, pazi sad, Menhetnom i SFom. Otprilike po istoj liniji bi ljudi iz Valjeva trebali da se porede sa Berlinom. Podjednako besmisleno bi zvucalo.
 
Meni i dalje nije jasno sto vi i dalje zivite u tom uzasnom SF-u? Volite da se mucite, mazohisti, sta li...
I sto se potencira poredjenje sa gradom koji je najveci moguci primer klasnog jaza ikada igde? Sto se ne uporedi Beograd sa Budimpestom recimo? Ili Becom, Pragom, Bratislavom, Sofijom, Bukurestom, ali i dalje, gradovima po Holandiji, Belgiji, Nemackoj, Skandinaviji.

Pa da vidimo plus i minus, ko ima bolju infrastrukturu, cistiji vazduh, vodu, gde se vise mozes osloniti na sprovodjenje zakona pocevsi od nepropisnog parkiranja, remecenja javnog reda i mira pa sve do to ozbiljnijih stvari, prilikama za obrazovanje i dalje napredovanje u karijeri...
A ne ovi argumenti "u BG imas 2k evra i kralj si u svom bubble-u" ili "mojih 5 prijatelja se svi rasturaju od para i imaju x nekretnina"...statistika braco,a ne licni primeri :)
 
znaci vi bukvalno zivite ispod nekog kamena i nemate pojma sta se u svetu desava. pazi, u san francusku mozes da se oslonis na sprovodjenja zakona? bilo bi smesno da nije tuzno sto ste bas taj grad izabrali za poredjenje. jel mislite mozda na ljudske fekalije po ulicama, satore na trotoarima, kradju po radnjama koja se bukvalno ne kaznjava? otvorenu narkomaniju i prodaju droge? ili nesto drugo?

i sta kazete, naravno da tamo dobrostojeci salju decu u privatne skole i ne koriste javni prevoz? bas je to lep zivot kad se sakrijes iza zidina i ne smes da izadjes na ulicu. da ne pominjem da bi mene samo skolarine kostale preko 100k godisnje pri cemu su te privatne skole djubre, kad je znanje u pitanju, mada lepo izgledaju i imaju gomilu nepotrebnih sadrzaja (citave stadione i sl). i poenta nije da ces se svakog dana klackati prevozom sat vremena vec da je javni prevoz kod nas legitimna opcija kojom se vozi normalan svet a ne demografski ekvivalent ulaska u zatvor. kod nas svako moze bez veceg razmisljanja da ode u bilo koji deo beograda a to je nesto sto u SF nikakve pare ne mogu da kupe.

i najzad, ne postoji nikakvo masovno iseljavanje iz beograda i srbije, bilo je sad istrazivanje o tome, izgleda da treba i o tome da vas poducavamo jer ne znate osnovne parametre ni te zemlje u kojoj zivite. a ja mogu da potvrdim da, pored onih koji su se kao ja vratili, znam dosta njih kojima povratak ranije nije bio ni na kraj pameti, a sad funckionisu cirkularno - rade iz beograda par meseci, pa se vracaju, i tako u krug. stvari se menjaju velikom brzinom - u beogradu je bolje nego sto je bilo (da, bolje) a u gradovima na zapadu losije, i to dosta losije nego pre samo pet ili deset godina. koliko ce to da traje videcemo.
 
Klasicna gastarbajterska prica: "ne znate vi koliko je ovde sranje i koliko je nama tesko, drzite se vi Beograda i majke Srbije nemojte da napravite istu gresku kao mi i dodjete na zapad, evo i mi se vracamo, samo sto nismo"
 
smesno. niko vas ne drzi da idete i zapocnete zivot od nule na nekom mnogo bolje mestu. sta cekate, uopste?
 
Da podelim misljenje posto se uklapam u oba gore pomenuta profila.

Vec vise godina zivim u jednoj metropoli EU.
Imam posao koji me svrstava u srednju klasu.
Pre toga sam ziveo u Beogradu sa mestom stanovanja u vlasnistvu i nesto vecom platom od gore navedene. Otisao sam u Evropu jer me karijera tamo odvela.

Moje iskustvo:
-Finansijski u oba slucaja nisam oskudevao, mogao sam da ustedim i priustim sebi i svojima materijalno sve sto nam je neophodno za pristojan zivot.
-Nakon svih troskova vise ostane u EU

Prednost starog zivota u Beogradu:
-Porodica i familija
-Prijatelji
-Hrana na koju sam navikao

Prednosti novog zivota u EU:
-Zdravstveni sistem
-Planska i na logici zasnovana gradnja, nema haosa, sve ima svoje mesto - cak imaju i trotoare i na njima se ne parkiraju automobili :)
-Sa metroom ste zacas bilo gde - u vecini slucajeva ne isplati se paliti kola
-Mnostvo zelenih povrsina koje se redovno odrzavaju i oplemenjuju raznim sadrzajima
-Cistoca grada
-Zgrade imaju obavezno podrum, prostorije za bicikle, cesto i vesernice i dodatne sadrzaje za stanare (e.g. teretana).
-Garaza u centralnim zonama je od 80 do 100 eur mesecno, na periferiji od 0 do 50 eur.
-Struja, voda, topla voda za cca 10 godina koliko sam ovde nikada nije nestala. Kontejneri se nalaze u posebnoj prostoriji svake zgrade i redovno se prazne u vreme kada se ne ometa saobracaj.
-Striktna kontrola hrane, vode i vazduha i poverenje u institucije koje to rade
-Bogati kulturni sadrzaji
-Pravila i vecina ih postuje, pa nema haosa i sukoba (npr. saobracaj, kucni red, etc.)
-Kultura medjusobnog uvazavanja
-Snazno javno mnenje i institucije koje to podrzavaju (ako se negde zastrani odmah se reaguje)
-Sve sluzbe rade svoj posao - ne morate da ih molite, podmicujete i pritiskate
-Transparentnost u svim oblastima
-Stabilnost - zna se sta se od tebe ocekuje i sta mozes da ocekujes
-Socijslna podrska - ako se izgubi posao, finansijska i stvarna pomoc u pronalazenju drugog
-Neuporedivo veca ponuda poslova
-Obrazovni sistem - prakticno primenjiva znanja, na raspolaganju oprema i priznanje diploma skola i fakulteta u zapadnom svetu i sire
-Poslovna referenca odavde priznata i prepoznata
-Na poslu se dosta nauci - radim stvari o kojima nisam mogao ni da sanjam u BG
-Radno okruzenje na poslu - svi maksimalno uvazavaju drugu stranu, ne upadaju u rec, lepo saslusaju, govore argumentima, zabranjena presija --> neuporedivo manji stres
-Sistem vrednosti cija glavna okosnica nije koliko imas i kako izgledas (nije vazno kupiti BMW/Audi, iako si u mogucnosti, a ni staviti na sebe 10 brendova i ugraditi silikonske usne, vestacke trepavice i ostalo)
-Kada zelite nesto da kupite daleko siri izbor a i bolji kvalitet proizvoda i usluga
-Obilje low-cost avio linija koje vas povezuju sa velikim brojem destinacija u inostrsnstvu
-Nema ili minimalna korupcija

Poteskoce su prisutne na pocetku - prvih 3-4 godine dok se ne nauci jezik i integrise u drustvo.

To je moje iskustvo i nadam se da ce nekome biti od koristi.

Ne planiram da se vratim.

Inace vecina nasih ovde tesko zivi - 1,2-1,5k eur/mesecno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868278#p868278:kmgvxyup je napisao(la):
Seamus » Pet Jul 30, 2021 5:24 am[/url]":kmgvxyup]Ajmo ispocetka, ali da se procita post prvo :) Bukvalno sam napisao "hajde da se ne poredimo sa SF, nego sa nekim uporedivim evropskim gradom" :)

niste samo vi u u ovoj diskusiji. u svakom slucaju, dok je SF ekstreman primer bezakonja (mada slicnih trendova ima u jos nekim gradovima ), razni otezavajuci elementi vezani za kvalitet zivota u velikim gradovima postoje odavno. svodi se na to da beograd prosto nije tako raslojen, ni priblizno, kao americki pa i mnogi zapadnoevropski gradovi. kod nas jos uvek u isto odeljenje idu deca ciji roditelji imaju jahte i oni koji zive sa 30,000 mesecno. samo ta jedna stvar podize jako kvalitet zivota onima koji nemaju novca ali takodje i onima koji imaju, koji ne moraju da se odvajaju u posebne delove grada, niti basnoslovno placaju nekretnine da bi im deca isla u "dobru skolu".

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868278#p868278:kmgvxyup je napisao(la):
Seamus » Pet Jul 30, 2021 5:24 am[/url]":kmgvxyup]Republicki zavod za statistiku: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/2 ... 20/?s=1801

i sta ovo treba da pokaze? TFR=1.5, populacija se smanjuje. to nije posledica emigracije - u srbiju jako mnogo ljudi i dolazi. evo izvolte: https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1889478
 
Vlad000":3snujtiq je napisao(la):
@bbK1ng
Nisam najpreciznije naveo, mislio sam na situaciju kako ju je nrakocevic opisao, sa stanom.
Istina mogao sam i izraz 'kralj' preciznije definirati, uglavnom pristojan život srednje klase.
Stan u vlasništvu je pasivan prihod i morao bi tako da se tretira u računici. Kao i druga/treća nekretnina koja se izdaje i od nje se prihoduje.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Verovatno ste davno otisli iz Bg kad mislite da danas u isto odeljenje idu deca roditelja koji poseduju jahte i onih koji sklapaju kraj sa krajem. Mozda takvih pohedinacnih slucajeva i ima ali u Bg odavno postoje privatni vrtici, skole i gimnazije za odabranu decu bogatih, decu ministara i ostale elite. Premda raslojavanje u Bg nije na nivou onog u SAD mi ubrzano idemo ka tome. Posebno to dolazi do izrazaja poslednjih 10ak godina iako smo vec 3 decenije u dubiozi. To se moze videti u svakodnevici prema, po mom misljenju, nesrazmernom broju luksuznih automobila na ulicama u odnosu na opsti standard populacije. Takodje mnogi ljudi poseduju po nekoliko stanova dok vecina ni jedan. Tako da ta vecina iznajmljuje od te manjine i postaje sve vise siromasna dok bogati postaju bogatiji. Ko ima para moze lepo da zivi i u Bg pitanje je samo koliko mu smeta kada iz svog novog jaguara izadje na trotoar i zgazi u pseci izmet. (metaforicki i bukvalno)
 
Normalno da ce da dolaze i CG i BIH, kad im je omoguceno da se jednim potpisom odreknu svojih dedova i odjednom postanu "Srbi iz CG" kako bi besplatno stamovali u stud.domovima i besplatno se skolovali na fakultetima. To je i osmisljeno da se ne bi videla realna slika odliva mladih mozgova iz Srbije. Jer eto, dok je jednima zao da investiraju u obrazovanje svoje dece pa su im skole u kojima se deca samoubijaju ok jer su besplatne, drugima nisu dovoljni fakulteti koji samo propadaju na sangajskoj ali i svim drugim listama, vec idu da se usavrsavaju i naravno nikad se vise ne vrate.

Btw, bilo bi lepo od ovih sto zive u nekom svom svetu i tese se poredjen cisko vs bege, da uporede kvalitet zivota bec vs bege, budimpesta vs bege i slicno, umesto sto prvo mesto po kolicini pm2 cestica u svetu jedno 90 dana godisnje nazivaju manjim resovim problemcicem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868317#p868317:1pfye23k je napisao(la):
bushwick » Pet Jul 30, 2021 7:25 am[/url]":1pfye23k]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868312#p868312:1pfye23k je napisao(la):
chiller » Pet Jul 30, 2021 7:05 am[/url]"Verovatno ste davno otisli iz Bg kad mislite da danas u isto odeljenje idu deca roditelja koji poseduju jahte i onih koji sklapaju kraj sa krajem.

znaci jedno od moje dece ide u bukvalno takvo odeljenje, ali i ostatak skole je isti. privatne skole se dozivljavaju slicno kao privatni univerziteti - mesto gde idu oni koji ne mogu da savladaju ozbiljan program a ne gde se skoluje elita. niko ne misli da su to najbolje skole, osim mozda poneki skorojevic. to je dijametralno suprotno reputaciji koju imaju u SAD. i nije stvar samo u skolama, vidi se to mesanje svuda. u istim zgradama zive porodice sa ogromnim razlikama u primanjima, luksuzni automobili su parkirani po svim delovima grada, stari grad nije nista bezbedniji od banovog brda i sl.
 
Odavno je poznato da je trava zelenija u komšijskom dvorištu :) I da "rodjeni Beogradjani" ne mogu da žive od divljih koji su oterali pitome. Verovatno misle to što je "rodjeni Beogradjanin" da je dovoljno da samo kaplje sa neba i "priča laganica". Što se tiče nesrazmernog broja luksuznih automobila pa jedino ako je luksuzan automobil 10-15k evra, nek je i 20k ali to nije luksuzan automobil nego smo mi navikli na jugice i puntice pa nam sve nekako luksuz, što je dobro znači da je standard porastao. Ljudi se jednostavno sele iz dva razloga, ne mogu ovde da zarade novac potreban za život i uredjenije društvo (mislim na evropske gradove).

Evo jedna mala anegdota. Čovek je ceo život bio nezadovoljan u Srbiji, duga kosa, svaki posao mu neodgovara jer je roblje, izbegava svaki račun da plati čak je dolazilo i do utuženja. Sve mu smeta ovde, seljaci na sve strane... i onda se odselio u "Beč u Nemačku". Kada dodje ovde uvek krene priča kako je tamo bolje i uvek bude spušten na zemlju da možda jeste tamo bolje ali to ne menja činjenicu koju on ne vidi, a to je da se on totalno promenio, nema više kose do d.peta, ujutru se ustaje i sprema za posao, prvo se plaća porez pa posle ostali računi... Nekad nije problem samo u zemlji koliko i do pojedinca.
 
U Beogradu da uzmes neki dvosobni stan, recimo lekaru opste prakse treba jedno 20god da ga otplati. Toliko treba i u Stokholmu gde je kvadrat slicne lokacije tj Karaburma u Bg-u, oko 5-6k trenutno. Ne bih rekao da kod nas otplatis stan do 40te, a na zapadu do 65te ako pricamo o ljudima koji se bave istim poslom. Cene nekretnina su jedno max 4x vece, plate jedno 5x pa i malo jace. Cena hrane, tehnika, automobila ista kao i kod nas, cesto i niza jer imaju prave akcije i rasprodaje. Pa i cena goriva je tu negde. Jedino sto su neke usluge 4-5x skuplje npr stomatolog, majstori, taksi. Kada se podvuce crta imas mogucnost da ustedis neuporedivo vise.

Nije ni nasim lekarima lako da steknu nekretninu u Stokholmu, ali oni tamo odmah pri zaposlenju dobijaju specijalizaciju dok ovde neki cekaju i 10god i nisu docekali. Onda ti dodje neki direktor diletant sns-ovac koji ti preti, zavitlava oko specijalizacije.

Sem toga Stokholm je isto neka vrsta anomalije u Evropi gde su cene samo rasle poslednjih decenija. Ni kriza 2008. im nije znacajno oborila cene nekretnina. I sada mi ocekujemo da cene u Beogradu dostignu Stokholm.
Cak i Nemci beze u Svedsku zbog dosta boljih uslova rada, a nasi su prezadovoljni i time.

Beograd je super za nekog ko bezi iz propalog manjeg mesta pa vredi i da se stisne. Beograd pruza bolje strucno usavrsavanje od ostatka Srbije tako da ko postane dobar strucnjak i dobije posao vec mu je izazov da se seli i pocinje negde sve iz pocetka, a verovatno je oformio i porodicu usput. Super je i za nekog ko je stvorio svoj biznis ili radi za strane kompanije, programeri koji rade online, a to bas i nije neki prosek kod nas.
Medjutim ovo sto je naveo Tin se ne kupuje sa 2000e mesecno. Tek ce da se pokaze koliko ce ljudi u narednim decenijama da dobije rak pluca i bolesti kardiovaskularnog sistema zbog ovolikog zagadjenja.

I pored svih mana Beograd je meni lep i ne osudjujem ljude koji bi se vratili da tu provode penzionerske dane. Ali to su ljudi koji su odradili svoje, materijalno obezbedjeni i sada im je samo bitno da im svaki dan prodje u zadovoljstvu. Ne zanima ih ni politika niti sta se desava, samo da ne izbije rat. Sem toga koliko sutra mogu da se spakuju i promene mesto stanovanja ili uzmu neku turisticku turu po svetu.
Sretao sam nase likove koji pricaju, lep je Stokholm i Svedska, ali nema bez nase Srbije nista, Svedska je sranje. Pljuje po Svedskoj, a lik 30 godina zivi tamo, koristi sve moguce dodatke i pomoc drzave, dobio penziju na mufte i sada svira gajde, al i dalje ne mrda odande.

Usa je svet za sebe, i ne cudi me da neko zeli da pobegne iz Njujorka kada zavrsi sa arbajtom.
 
Vrh