Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868352#p868352:3uh18k74 je napisao(la):
Hunchback » Pet Jul 30, 2021 11:03 am[/url]":3uh18k74]
Usa je svet za sebe, i ne cudi me da neko zeli da pobegne iz Njujorka kada zavrsi sa arbajtom.

da ne bude zabune - ja bih i u tom san franciscu koji sam toliko ispljuvala živela mnogo radije nego u slepom crevu poput svedske.
 
Da se prikljucim temi, cena nekretnina je ovolika u Beogradu jer ljudi imaju dosta para, stvarno. Pre svega, ima mnogo ljudi koji odu u inostranstvo, nakon par godina sa nekom ustedjevinom se vrate ovde i otvore svoj privatan posao. Onda imamo beogradske biznismene, i bilo pricajuci o lokalnom ugostitelju ili vlasniku gradjevinske firme, retko koji vlasnik uspesnog biznisa, bilo kog obima, ima manje od 3000 evra mesecno neto. Ne pricajuci o vlasnicima srednjih/vecih biznisa koji zaradjuju od 100 000 do nekoliko miliona evra godisnje. Razvijanjem interneta smo dobili veliki broj ljudi koji zaradjuju preko 5000 evra mesecno a porez prijavljuju u Estoniji ili UAE. Ogroman broj internacionalih firmi na Novom Beogradu koje placaju svoje menadzere i direktore vrlo siroko. Naravno, tu su i tajkuni koji poseduju nekoliko stotina stanova. Zatim, kako da zaboravim, crnogorske kriminalce koji trose stotine miliona na nekretnine u Beogradu, delom zbog pranja novca, a i delom zato sto im je u Beogradu i tetka, i kum , i jer vole Beograd, posebno Vracar, vise nego sebe. Tu su i lokalni kriminalci i politicari, i deca, braca, sestre, i kumovi istih. Onda su tu pevaci, i ostalo malogradjanstvo iz cele bivse Jugoslavije koje se sjatilo u Beograd. Advokati istih. Prosecna mesecna plata u Beogradu je zvanicno 82 000 rsd, to je cista laz. Izuzetno veliki broj ljudi platu dobije , zarad korist poslodavca, prijavljeno 30 000, a ostatak na ruke. I jos veliki broj radi kompletno na crno, drzi poslove na crno, i muti svakakve stvari. Dolazimo na zakljucak da se mnogo para vrti u Beogradu, i sanse za uspesan biznis su ovde enormne. Cena kvadrata je tolika jer su ljudi spremni toliko da plate, kada ljudi ne budu mogli to da priuste, cene ce se spustiti. Cene kvadrata ce tek krenuti da se dizu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868410#p868410:8wq9hbms je napisao(la):
nikola172 » 31 Jul 2021 02:48 am[/url]":8wq9hbms]Da se prikljucim temi, cena nekretnina je ovolika u Beogradu jer ljudi imaju dosta para, stvarno. Pre svega, ima mnogo ljudi koji odu u inostranstvo, nakon par godina sa nekom ustedjevinom se vrate ovde i otvore svoj privatan posao. Onda imamo beogradske biznismene, i bilo pricajuci o lokalnom ugostitelju ili vlasniku gradjevinske firme, retko koji vlasnik uspesnog biznisa, bilo kog obima, ima manje od 3000 evra mesecno neto. Ne pricajuci o vlasnicima srednjih/vecih biznisa koji zaradjuju od 100 000 do nekoliko miliona evra godisnje. Razvijanjem interneta smo dobili veliki broj ljudi koji zaradjuju preko 5000 evra mesecno a porez prijavljuju u Estoniji ili UAE. Ogroman broj internacionalih firmi na Novom Beogradu koje placaju svoje menadzere i direktore vrlo siroko. Naravno, tu su i tajkuni koji poseduju nekoliko stotina stanova. Zatim, kako da zaboravim, crnogorske kriminalce koji trose stotine miliona na nekretnine u Beogradu, delom zbog pranja novca, a i delom zato sto im je u Beogradu i tetka, i kum , i jer vole Beograd, posebno Vracar, vise nego sebe. Tu su i lokalni kriminalci i politicari, i deca, braca, sestre, i kumovi istih. Onda su tu pevaci, i ostalo malogradjanstvo iz cele bivse Jugoslavije koje se sjatilo u Beograd. Advokati istih. Prosecna mesecna plata u Beogradu je zvanicno 82 000 rsd, to je cista laz. Izuzetno veliki broj ljudi platu dobije , zarad korist poslodavca, prijavljeno 30 000, a ostatak na ruke. I jos veliki broj radi kompletno na crno, drzi poslove na crno, i muti svakakve stvari. Dolazimo na zakljucak da se mnogo para vrti u Beogradu, i sanse za uspesan biznis su ovde enormne. Cena kvadrata je tolika jer su ljudi spremni toliko da plate, kada ljudi ne budu mogli to da priuste, cene ce se spustiti. Cene kvadrata ce tek krenuti da se dizu.
Konacno neki normaln post a da nije ekstreman ni na jednu stranu.

Inace na primer i "Javni beleznici" zaradjuju prilicno. Pa su i oni poceli da kupuju stanove. Gradjevinska industrija se pomakla pa ima i njih.
Da nije BNV i jos jedno 30tak investitora i da nije ovoga sa legalizacijom (usporavanje prodaje) vec bi prosek bio 5k eura po m2 u Beogradu.

Kada krene broj turista da dolazi u Beograd kao u Budimpestu odose cene nebu pod oblake.
Po mom misljenju cene ce biti 5.000 eura kod Aerne sasvim normalna stvar za recimo 2 godine.

Jedna stvar je tacna Internet se pojavio 1997. ali nikada nije bilo tako bas 'fancy' instagram, viber, whatsapp, sajt BNV-a, renderi, reklame plus broj korisnika je sada bas veliki i sad je nekako 'sve blize' i 'dostupnije' pa nasim ljudima iz inostranstva iskacu reklame Beograd na vodi, pa neki rodjaci, komsije, sve vise su u kontaktu zbog dostupnosti brze i jednostavne komunikacije. To je dovelo do toga po mom misljenju da su nasim ljudima dostupnije informacije. Tako da cak i ako zivis bogu iza tregera na primer ti pratis dnevne dogadjaje iz Srbije kao da si tamo. Nema neke razlike. Ja mislim da se to treba posmatrati u kontekstu kao da je povecan "pool" kupaca i da se sve vreme povecava. Treba imati na umu da Srba ima oko 12-14M. To sto smo rasuti po svetu ne znaci da dobar deo njih ne ucestvuje. Ucestvuje i to sve vise zbog sve dostupnijih informacija. Tako da se broj kupaca POVECAVA i to je trend.

Ona teza "sve vise ljudi odlazi" je zapravo apsolutno pogresna. Oni "odlaze" mozda iz Srbije ali ne umiru. Nego odlaze mozda za vecim zaradama ili boljom ekonomijom (sto je zapravo u vecini slucajeva samo sarena laza) ali pogotovo oni koji su otisli u posolednjih 5-10 godina su zapravo kupci na trzistu nekretnina u Srbiji. Naravno uvek ima izuzetaka ali zapravo ti ljudi su kupci.

Hocu reci broj ljudi jeste mozda nizi (u Srbiji ali ne i u Beogradu) ali broj kupaca je zapravo znacajno veci jer sve veci broj nasih ljudi ima pristup vecem kapitalu. Tako da cene po mom misljenju ne da ce da rastu nego ima da razvalimo sa cenama. Ne treba u opste da se poredimo sa Zagrebom, Budimpestom, Sofijom i slicno. Beograd treba porediti sa cenama u Parizu koliko god cudno to nekima zvucalo tako je. Sto pre ljudi skapiraju da ce da se desi enorman rast bolje za njih.

Sve ispod 5000 eura po m2 za centar BG-a je dzabe.
 
@vradovic
"Da nije BNV i jos jedno 30tak investitora i da nije ovoga sa legalizacijom (usporavanje prodaje) vec bi prosek bio 5k eura po m2 u Beogradu."



Bila je skoro informacija iz nekog sekretarijata da Beograd i okolina imaju oko 500 000 poslovnih i stambenih objekata koji treba da se legalizuju.
Naravno da je dobro sto je sprecena preprodaja takvih objekata, svi smo slusali o prevarama, duplim prodajam i sl.
Ali kako mislis da to sto ovi objekti nisu u ponudi drzi cenu nizom ? Veca ponuda sprecava rast.
Pre nekoliko dana AV je najavio da ce se ovo pitanje uskoro resiti dekretom tako sto ce se legalizovati objekti izgradjeni do 2015.
Hajde da vidimo, ali ako tako bude, to bi trebalo da malo uspori rast a ne da odmah mastamo o 5k/m2.


Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Tako je malo je kontradiktorno ispalo. Lepo si to primetio. To je ubrzalo rast a izgradnja usporava rast. Kad puste to verovatno ce jos malo da se uspori rast. Posto nije normalno da imamo ovakav trend kakav je sad. Bukvalno ljudi traze jedno pa traze drugo sutradan. Masovno odustaju od prodaje.
 
Rast je anomalija izazvana pandemijom, a ne posledica ekonomske/turisticke ekspanzije. Ne znam ko to masovno odustaje od ponude - sve novogradnje sa kojima sam pregovarao su korigovali cenu za 5% na dole u odnosu na oglasenu. Vradovicu je u interesu da cene porastu - imajte to na umu ako donosite odluku na osnovu ove teme - a ovaj forum ima ogroman uticaj na trziste nekretnina.

I da Beograd nije Pariz i nikada nece biti nazalost.
 
Vi stvarno mislite da ovaj forum i ova tema uticu na trziste i cene nekretnina? Nadam se da je sarkazam. A o kontradiktornosti vradovicevog posta, tih 500000 nekretnina kojima ce biti omoguceno trgovanje posle legalizacije, mogu samo da uticu da cene padnu, sigurno ne da rastu.

A stvarno posle ovoliko procitanih postova na temu kvadrata od 5k, sta je realno to sto moze da podrzi i odrzi takvu cenu, kao i uopste da se i dodje do nje? Jedino da ovi lopovi koji su to prvobitno i napumpali imaju za svakog svalera svalerku po 10 15 stanova, jer ne vidim druge kupce u porastu broja koji bi mogli to da prisuste i da se takva cena ustali...


A ovo za bilborde, instagram, internet i BNV i da sve to utice na to kolika je to meka i sigurna investicija i svetsko ekonomsko i turisticko cudo od naselja. :lol:

Radovicu reci da li postoji jeftiniji tip ograde na terasama, stolarije na terasama koja izgleda kao na izlogu jeftinih lokala, fasade i mnogo toga drugog, u svim zgradama u Bnv sem Residensa??? Ni u najjeftinijim zgradama u Kaludjerici i slicno ne koriste onakve materijale i resenja mnogih elemenata.. ni pre 30 godina se takva beda nije koristila.

ali ti brani to svoje i i dalje misli da ces pisanjem na ovom forumu bilo sta da napumpas. Zelis svima prosjacki stap i raslojavanje da 10000 ljudi zivi u po 20 stanova od 5k kvadrat, a drugi u nekoj rupi i jedva sastavlja kraj sa krajem, da bi se ti raslojio i sto skuplje preprodao te stanove. Ne znam kako uopste neko moze da te postuje kao takvu osobu. Neka razmisle malo drugi clanovi. Sramota
 
Nije mi jasno zašto uopšte imate komentare na post u kome je napisano da Beograd treba porediti sa Parizom, strašno i poznato razmišljanje koje zaslužuje ignorisanje, to je ona priča kako su nekada poljaci i česi bilo sirotinja za nas, alo probudite se prodjoše svi vozovi!.
Rast cena je pored svih nabrojanih faktora svakako kratkoročno stimulisana COVID-om i to na način da se odredjena populacija koja radi od jutra do sutra našla u situaciji da radi od kuće te uvidela da je vreme da unapredi svoj životni prostor, pogotovo porodice sa decom koje su u jednom ne baš kratkom periodu provodile po ceo dan u kući zbog online nastave. Mislim da se ovim može opravdati skok cena novogradnje u delovima grada/opštinama koje do sada nisu bile pod velikim pritiskom tražnje i posledično rasta cene. Nedostatak kvalitetnih lokacija i infrastrukture će dodatno upropastiti nakaradnom izgradnjom postojeće urbane delove grada gde cena ide u nebesa a pitanje je sta dobijes za taj novac -zlatan kavez. Kod nas je urbanizam slaba karika decenijama a upravo njen zadatak je da razmišlja mnogo godina i decenija unapred i da razvija grad tako da kvalitet života stanovnika bude na zadovoljavajućem nivou, nemoraju svi živeti na Vračaru, Novom Beogradu i sl. I kod starogradnje postoji potencijal rasta cena ako se zgrade saniraju i unaprede u smislu energetske efikasnosti da do neke mere mogu konkurisati novogradnjama. Ukoliko značajna sredstva od svojih zarada ili uštedjevine odvajate za životni prostor on bi trebao da zadovolji bar neke minimalne uslove uključujući okruženje i to je jedan sektor tržišta a drugi je mešetarenje sa nekretninama koji otima najbolje delove grada i unakaradjuje ih soliterčinama, AirBnB koji je napravio dodatni haos u gradovima i taj isti Pariz se sada bori protiv toga kao i ostali gradovi u razvijenim državama i tako dalje. Ali mi uvek kasnimo od 10-50 godina…i čekamo mesiju pa se posle pitamo šta nas je snašlo.
 
Jedino masovna legalizacija (koja se najavljuje) moze da obori cene (jer će se pojaviti ogroman broj nekretnina u ponudi, evo ja imam nasledjenu kuću na karaburmi sa 2 stana koju ću da dam na prodaju čim legalizujem).
 
Diskutabilno i skoro u rangu za pričom da će se izgradnjom metroa smanjiti automobilski saobraćaj u gradu.

Trenutnu situaciju sa nelegalizovanim objektima vidim kao mnogo mrtvog kapitala koji bi mogao da se delom prelije upravo u novogradnju.
 
Rast ponude sigurno dovodi do pada cene, ukoliko ostali faktori ostanu nepromenjeni.
Diskutabilno je jedino koliko će zaista iznositi taj pad. Rast potražnje može kompenzovati rast ponude, ali se ovde ipak radi o preko milion nekretnina.
 
Malo konkretan info.
Mirijevo 4 - mirijevska oaza
1.5soban stan 1. Sprat cena i to samo za kes neverovatno
1600e+pdv. Znaci 1760E/m2. WTF

Obustavili prodaju na kredit dok se ne stabilizuje stanje na tržištu, u prevodu da vide gde će da stane...
Tako reče žena iz prodaje...
 
M86":1uzcxvy1 je napisao(la):
Malo konkretan info.
Mirijevo 4 - mirijevska oaza
1.5soban stan 1. Sprat cena i to samo za kes neverovatno
1600e+pdv. Znaci 1760E/m2. WTF

Obustavili prodaju na kredit dok se ne stabilizuje stanje na tržištu, u prevodu da vide gde će da stane...
Tako reče žena iz prodaje...
Ne razumem to kako obustava prodaja na kredit obezbeđuje neku sigurnost prodavcu?
Nije prvi put da čujem to?
Nisam ironičan zaista me interesuje "mehanizam".

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Ovo je sam kraj Mirijeva, mada deluje normalno, produzetak venca. Tamo jedino neka porodica da ode, a to su uglavnom kreditni kupci. Ne vidim na sajtu materijalizaciju, al trebalo bi da je bolje od Sunnyville premium zgrade kad su vec napucali jacu cenu od njih. Bice ovo kao 2008, cene otisle u nebesa, biraju kupce, posle godinu dana mole ljude.
 
To i ja mislio. Ali rastu vec dosta dugo. Ovaj put nije samo mešetarenje sa nekretninama već i Korona i enormno štampanje novca svuda u svetu pa on samim tim gubi vrednost i svi beze iz keša i tako dobijen balon je globalan. Ne samo u ovim našim mikro svetovima. Tako da nisam siguran da će cene u apsolutnim ciframa pasti već je novac manje vredan tj svi postanu malo siromašniji.
Već sada 100 000 € nije isto što i 2018.god npr
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868572#p868572:1yhqjxdw je napisao(la):
Dart » Ned Avg 01, 2021 8:15 am[/url]":1yhqjxdw]Rast ponude sigurno dovodi do pada cene, ukoliko ostali faktori ostanu nepromenjeni.
Slažem se može doći do pada cene stare gradnje.
 
Istina, ali ocigledno su kod nas stara i nova gradnja jako povezane... Ako neko proda starogradnju za manje pare, imace i manje para za ucesce da kupi novi stan. Tako da ja mislim da veca ponuda mora da snizi cene u celosti.

Mozda ce super ekskluzivne lokacije, tipa Bg na H2O i sl ostati skupe ili otici na 5000 ko sto vradovic kaze, al ostatak stanova, koje kupuje posten svet, ce pasti...

p.s. ne kazem da vradovic nije "posten svet" :D al gleda na stvari iz drugog ugla.
 
:) :) :)

Gledam iz ugla da postoje razni pritisci na cene nekretnina a najveci inflacija + dijaspora + turisti.
Ta tri kad se ukrste dobijas savrsenu oluju da se dignu cene u nebesa. Vrlo je prosto.
Ja nemam nameru da nesto prodajem pa da mi je vazno koje su cene naprotiv bas hocu da kupujem.
Tako da povecanje cena meni zapravo steti al vi verujte u sta hocete. Uzorak sa foruma je previse mali da bi bio relevantan za bilo sta.
 
Sto se tice raslojavanja baziranom na cijeni kvadrata u odredjenim naseljima, ne mogu da kazem da li je to dobro ili lose.
Kao neko ko je povratnik iz amerike, moja zelja je da nadjem stan u zgradi/naselju u kojoj ce biti ljudi slicni meni. Mladi, kulturni, obrazovani, ekonomsko odgovorni, brinu o svom okruzenju, estetici, higijeni. Rekao bih da je to nemoguce.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=869164#p869164:3ffa15br je napisao(la):
Gambi » 03 Aug 2021 02:23 pm[/url]":3ffa15br]Sto se tice raslojavanja baziranom na cijeni kvadrata u odredjenim naseljima, ne mogu da kazem da li je to dobro ili lose.
Kao neko ko je povratnik iz amerike, moja zelja je da nadjem stan u zgradi/naselju u kojoj ce biti ljudi slicni meni. Mladi, kulturni, obrazovani, ekonomsko odgovorni, brinu o svom okruzenju, estetici, higijeni. Rekao bih da je to nemoguce.

Nije nemoguce samo sto to kosta i u Srbiji kao i u US. Na primer BNV ili Dedinje.
Mene BNV podseca na US siroki bulevari, baca se smece na spratu, imas HOA, imas recepciju i slicno.
Dedinje je takodje (u nekim delovima) toliko specificno kao neka naselja u US. Oni koji su dosli do toga da kupe stan u Kuli Beograd vec znaju pravila ponasanja i zgrade unapred i ne treba da im se crta previse.

Druga opcija ti je da zanemaris komsiluk i da uzmes plac (srusis ove nelogicnosti sto grade) i izgradis kucu negde gde koliko toliko mozes da se izolujes. Na primer Novi Banovci uz Dunav. To je meni opcija ali komsiluk je takav kakav je. Jedino da se nadas da ce vremenom da se popravi.
 
Vrh