Šta je novo?

Cene nekretnina

vradovic":2zsymreu je napisao(la):
https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/ekonomija/4373763/stanogradnja-stambeni-krediti-niske-stope.html

Ulecite.
Evo ja ću prvi:
"Generalni sekretar Udruženja banaka Vladimir Vasić napominje da kamate nisu nikad ranije bile niže, a kao neke od faktora vidi reforme u Srbiji, stabilnost, poverenje investitora, ambijent za investicije, monetarnu politiku EU."

Što bi rekli englezi "biased" članak. Inače i ovakve vesti utiču na stabilnost i povećavanje cena. Zanima me kada bi vesti u medijima bile suprotne, kada bi se stalno pričalo da su cene prenaduvane, da treba čekati da padnu, da se pere i štampa novac... Da li bi onda cene počele da padaju?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Iskreno ne znam da li bi PR uticao na to. Mislim da se PR i desava upravo iz razloga velike navale kupaca na sve strane.
 
vradovic":382kdcfx je napisao(la):
Iskreno ne znam da li bi PR uticao na to. Mislim da se PR i desava upravo iz razloga velike navale kupaca na sve strane.
PR je moćna alatka zbog toga što su ljudi najviše od svega podložni sugestiji.

Često se psihologija razdvaja od ekonomije, ali ne znam zašto, pošto su usko povezane.

Ista priča je i sa stimulansima koji se daju sada. Daju se da bi ljudi krenuli opet da troše. Jer ako ne troše, ako nema transakcija, nema ni ekonomije. Šta će biti ne znam, postoje razne teorije. Postoji i teorija da svo ovo štampanje neće aktivirati privredu kako su zamislili. A ako se privreda ne aktivira onda se taj višak novca prirodno sliva u tržište nekretnina gde se stvaraju baloni... Moje mišljenje je da Srbija nema privredu koja može beskonačno da se razvija i da je trenutno jedna naša jača privredna grana upravo stanogradnja.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Raste cena nekretnina u Beogradu

Beograd -- Vrednost nekretnina u prestonici vrtoglavo raste, pa tako oni koji su stan kupili pre godinu dana već mogu da ostvare duplu zaradu ako odluče da prodaju.

Za jedan kvadrat stambenog prostora u pojedinim, pre svega, centralnim delovima grada danas je potrebno izdvojiti čak 4.000 evra, dok se manji luksuz plaća oko 2.000 po kvadratu. Situacija nije mnogo bolja ni na periferiji Beograda jer kvadrat za ispod 1.000 evra više ne može da se pronađe.

Cene nekretnina su s druge strane neuporedivo sporije rastu ili čak miruju u manjim gradovima u unutrašnjosti Srbije, dok svi veći gradovi prate trend prestonice.

Agenti za nekretnine uglavnom smatraju da je ključni razlog astronomskih cena kvadrata u Beogradu velika potražnja, a mala ponuda. To je jedini razlog što ni u predgrađu više nije moguće pronaći stan za manje od 1.000 evra.

Različite cene stanova i razlike u potražnji jasno pokazuju neujednačenu razvijenost Srbije i potvrđuju procene da 90 odsto studenata nakon diplome ostaje u Beogradu ili drugom velikom gradu gde su se školovali, smatraju stručnjaci.

Maj 2008
 
Pad cena nekretnina u Beogradu

Beograd -- Cene kvadratnog metra stana u Beogradu pale su za poslednjih godinu i po dana, u proseku za 500 evra, sa 1.900 na 1.400 evra.


Generalni direktor najveće Agencije za promet nekretnina "Kolijers internacional" Jovan Jakovac je rekao da su prošle godine cene stanova bile veštački visoke, jer se pojavilo mnogo mladih kupaca sa dosta novca.

On kaže da je sada došlo do uravnoteženja, odnosno do pada od 15 odsto, a do kraja godine može se očekivati dalji pad do 25 odsto. Neki prodavci i dalje traže nerealno visoke cene, posebno na Vračaru, Dedinju i Novom Beogradu, od 3.500 do četiri hiljade evra, ali je pitanje da li će imati kupaca.

Prema njegovim rečima, moguće je da će Dorćol i Vračar moći da zadrže cenu, ali najveći pad zabeležen je u prigradskim naseljima i kod starih stanova u novobeogradskim blokovima. Sada su najtraženije lokacije Novi Beograd i Stari Grad, a odnedavno i Zvezdara, dok je potražnja za Dedinjem opala.

On je konstatovao da se stanovi u Beogradu ove godine grade istim tempom kao i lane, odnosno 400 do 500, uglavnom u "Belvilu" i na Zvezdari, dok će ih naredne godine biti znatno manje, jer je izdato za jednu trećinu manje građevinskih dozvola.

Maj 2009
 
@moodboy velika razlika izmedju tada i sada je sto su upravo ECB i FED odlucili da udju u nepoznate vode raznoraznih stimulansa.

Tako da ne ocekuj 2009. godinu. Barem ne skoro i ne bez nekog velikog globalnog razloga.
 
Ja ne ocekujem ponavljanje 2009. ja ocekujem rimovanje sa 2009. jer je narativ identican, i identican je neprijatan osecaj u stomaku.

Mogu da ti okacim tekst iz juna 2008 gde kazu kako cene mogu da idu samo gore jer BGu fali 200.000 stanova svake godine i da je ovo poslednji trenutak za kupovinu i da su svi stranci otkrili nekretnine u Bgu kao hit investiciju, o poskupljenju gradjevinskog materijala itd. A onda i katastroficne tekstove od 2009 do 2014 o kontinuiranom padu cena, mrtvom trzistu itd. jer izgleda vise nije falilo 200.000 godisnje.

Meni to ne menja mnogo jer ja kupujem za svoje potrebe, a ne za investiranje, i ja cu verovatno kupiti novi u skorijoj buducnosti jer mi se vise isplati nego da rentiram cak i sa ovim cenama, ali poenta je da u junu 2008 niko nije sluti sta ce se desiti narednih meseci...
 
moodboy":3pod7ofx je napisao(la):
Ja ne ocekujem ponavljanje 2009. ja ocekujem rimovanje sa 2009. jer je narativ identican, i identican je neprijatan osecaj u stomaku.

Mogu da ti okacim tekst iz juna 2008 gde kazu kako cene mogu da idu samo gore jer BGu fali 200.000 stanova svake godine i da je ovo poslednji trenutak za kupovinu i da su svi stranci otkrili nekretnine u Bgu kao hit investiciju, o poskupljenju gradjevinskog materijala itd. A onda i katastroficne tekstove od 2009 do 2014 o kontinuiranom padu cena, mrtvom trzistu itd. jer izgleda vise nije falilo 200.000 godisnje.

Meni to ne menja mnogo jer ja kupujem za svoje potrebe, a ne za investiranje, i ja cu verovatno kupiti novi u skorijoj buducnosti jer mi se vise isplati nego da rentiram cak i sa ovim cenama, ali poenta je da u junu 2008 niko nije sluti sta ce se desiti narednih meseci...
Dok se ne završe i ne rasprodaju sve novogradnje(BNV naručito kao državni projekat) nema ništa od spuštanja cena...

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Nema to nikakve veze sa BNV. Ne diktiraju oni potraznju. Mozda vise uticu na ponudu pa su cak i amortizovali potraznju. Potraznja je nenormalna zbog razno raznih stimulansa i stampanja novca.

Mislim da pravi haos tek krece. Cene nekretnina krecu da divljaju ;)
 
Hvala Bogu pa postoje altruisti koji govore neprestano kako ce cene rasti.
 
Da evo jos u vestima
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1858255

Koliko god nekima smesno zvucalo vraca se 1500 ljudi iz Izraela
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1858378
Sto ce reci opet povecanje broja ljudi zbog "povratnika". Prakticno govoreci spakujes se, prodas sve u Izraelu i vratis se.
Krenes u Srbiji prvo sta radis kupujes nekretninu ako je vec nemas. Ako imas izbacujes podstanare oni moraju da traze neki novi stan i tako krece novi ciklus. Svako to "malo" pomeranje utice na rast.
 
vradovic":1favxj8u je napisao(la):
Nema to nikakve veze sa BNV. Ne diktiraju oni potraznju. Mozda vise uticu na ponudu pa su cak i amortizovali potraznju. Potraznja je nenormalna zbog razno raznih stimulansa i stampanja novca.

Mislim da pravi haos tek krece. Cene nekretnina krecu da divljaju ;)
Ima, jer na BNV neki moraju da kupe stan. Neki ne moraju.. ali neki baš moraju.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
vradovic":2d1kv729 je napisao(la):
Nema to nikakve veze sa BNV. Ne diktiraju oni potraznju. Mozda vise uticu na ponudu pa su cak i amortizovali potraznju. Potraznja je nenormalna zbog razno raznih stimulansa i stampanja novca.

Mislim da pravi haos tek krece. Cene nekretnina krecu da divljaju ;)
stampa li Srbija novac ? Hoce li nasi gradjani stimulisani sa 60e +30e za vakcinu osetiti da je sad prava prilika da kupe stan ? Hoce li nasi gastajbajteri koji su stimulisani sa par hiljada max, navaliti da kupuju stanove ? Ili ce nastaviti da ih kupuju ljudi sa razlicitih nivoa vlasti, kako republickih tako i lokalnih koji su se poslednjih 9 god.raznim semama nakupili kesa. Takodje i trgovci gudrom koji ce nastaviti da peru 1-2 milijarde svake god.
Radovicu, pratimo ovaj forum da u razmeni misljenja sagledamo ovo pitanje iz vise uglova, nadjemo dodatne informacije da bi doneli pravu odluku pri kupovini stana (verovatno prvog za vecinu clanova)
Postovi koji se ponavljaju o tome da ce cena biti 4-5k a kao da ih pise neko iz agencije koja 3god nije prodala stan samo ce oterati ljude sa teme.

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
vradovic":1xu2u006 je napisao(la):
Da evo jos u vestima
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1858255

Koliko god nekima smesno zvucalo vraca se 1500 ljudi iz Izraela
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1858378
Sto ce reci opet povecanje broja ljudi zbog "povratnika". Prakticno govoreci spakujes se, prodas sve u Izraelu i vratis se.
Krenes u Srbiji prvo sta radis kupujes nekretninu ako je vec nemas. Ako imas izbacujes podstanare oni moraju da traze neki novi stan i tako krece novi ciklus. Svako to "malo" pomeranje utice na rast.
To se neće desiti. Ako misliš da će velike sile da dozvole razaranje Izraela. Malo će biti puškaranja i to je to. Izrael je jako bitna država za kontrolu arapskog sveta. A i taj optimističan scenario da će tako brzo da prodaju u zemlji koja je ratnom stanju(a nije) i da će odmah da se vrate i kupe nekretninu..
I šta bi bilo sledeće, kad se završi ovo puškaranje oni će prodati nekretninu u bgd(za 5k po sqm) i kupiti opet stan u Izraelu...


Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Hahah ali bukvalno se vrtimo izmedju istih vesti

Cene stanova će samo rasti

Beograd -- Cene nekretnina u većim gradovima u Srbiji mesecima rastu, a u nekim delovima Beograda dostigli su 4.000 evra po kvadratnom metru. Beogradu nedostaje 200.000 stanova.

IZVOR: B92, BETASREDA, 28.05.2008. | 14:27

Pa onda

Cene stanova neće biti niže

Beograd -- Tržište nekretnina u Srbiji beleži blagu stagnaciju. Stručnjaci procenjuju da trenutno slabija tražnja, neće uticati na cene jer je ponuda slaba.

IZVOR: B92UTORAK, 6.01.2009. | 10:46

Ali ipak su bile...

Cene stanova padaju, niko ne kupuje

Beograd -- Usled ekonomske krize i znatno slabijeg interesovanja kupaca za nekretnine, cene stanova u većini gradova u Srbiji znatno su niže nego pre dve godine.

IZVOR: PRESSPONEDELJAK, 16.05.2011. | 00:02
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=849980#p849980:3sxbslpb je napisao(la):
moodboy » Sub Maj 15, 2021 10:31 am[/url]":3sxbslpb]
...
Maj 2008

Mi smo 2008 zidali kucu i to je bila godina kada su svi grubi radovi bili zavrseni. Tada je bio pik cena gradjevinskog materijala kao sto je upravo sada. U secanju mi je ostalo da je kilogram armature kostao 90 din a onda posle malo vise od godinu dana izmedju 40-50din.
 
MrGood2016":qlyf3tg9 je napisao(la):
Kako znas da je sada pik cene a ne samo put do pika?
Ja mogu da se složim sa vradovicem da ovo nije 2008-2009 i da ne možemo da očekujemo isti scenario... Generalno moje mišljenje je da će scenario biti mnogo gori i da će biti takva deflacija(bez obzira na stimulanse) tako da će cena kvadrata padati u novogradnji na 1500, a starogradnji na 1000 :-D

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Koliko vidim iz tekstova koje postujete, cak ni tada nisu padale cene novogradnji na najtrazenijim lokacijama?
 
Cene materijala su skocile dosta naglo, na svakom chartu imamo vertikalu koja i probija cene iz 2008. Cak i da uracunamo inflaciju, cim cena tako naglo skace blizu je vrh i pocetak korekcije. Nije ovo kripto pa da ga pumpaju x puta od prethodnog all time high. Mozda moze da se desi da nesto ode dosta vise nego sto logika dozvoljava, tipa srebro manija 80tih i 2011. ali tesko da ce svi metali, cement, drvo i ostalo da odrzi ove cene. Bakar je za godinu dana skocio x2.

Ako odavde nastavi da raste i cena materijala se recimo duplira, mislim da ce dosta toga i da stane. Ja da planiram da zidam nesto, a da mi nije bas neophodno, ne bih ni zidao, sacekao bih godinu dve.
 
MrGood2016":3emtsb8j je napisao(la):
Koliko vidim iz tekstova koje postujete, cak ni tada nisu padale cene novogradnji na najtrazenijim lokacijama?
Padale su cene i u novogradnju. Ako se dobro sećam Belvil je snizio jedino vreme na 1400e/m2, Stepa na 1000, Dunavske tarase takođe 1000e/m2. Mada su do tada već bili probrani svi bolji stanovi, a preostali su imali neku manu...
 
Vrh