Šta je novo?

Cene nekretnina

Ok, al i ako je tako, da li to i dalje znaci da je prodaja usporila zadnjih 6 meseci?

Npr. ja sad odradim search od 1.aprila 2020 do 30.aprila 2020 za prodate stanove u Zemunu. I dobijem 44 rekorada. Da li to znaci da kada kasnije budu uneli stanove na kredit, da cu dobiti veci broj stanova za search u istom periodu?

U tom slucaju ovo istrazivanje koje je odradio Ugljeni ne bi znacilo nista. :(
 
Podaci će biti uneti sa datumom kada se izvrši ugovor pošto se tek tada podnosi katastru. Ta 44 podatka znače da je toliko nekretnina završilo sa prodajom u tom periodu. Predugovor se ne upisuje u katastar.

Ovo je najveći problem kod objekata koji su u izgradnji. Sve cene koje se nalaze u katastru su efektivno od ljudi koji su kupili ranije i koji su keš kupci. Neko ko dođe kasnije i hoće na kredit teško može da dobije tu cenu. Znam iz ličnog iskustva.
 
Ok, hvala, to me je zanimalo. Znaci, ipak je ove godine prodato manje stanova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766327#p766327:2d6laa0m je napisao(la):
gamblerNBG » 15 Aug 2020 03:35 pm[/url]":2d6laa0m]Na osnovu cega bi moglo da bude poskupljenja?

Argumenti za pojeftinjenje:

- Mnogo ljudi je pocelo da radi od kuce, lokacija gubi na znacaju, pogrameri iz unutrasnjosti prakticno mogu da ce vrate u zvicaj.
- Turizam je stao, stan na dan propada kao biznis. Ne vidi se jos jasan kraj ovog haosa sa koronom.
- Fakulteti dobijaju onlajn programe, manji broj studenata ce biti primorano da uzimaju stanove u BG, dolazice samo na ispite. Manja potraznja za izdavanjem.
- Cela Evropa ce biti u minusu, a i mi s njima "samo" -3%. Ekonomije se usporavaju.
- Odnos cena nekretnina i posecne zarade u Bg je vec najvisi u Evropi...

Jedini argument za poskupljenje je evntualni povratak gastosa, al i to je pitanje koliko njih ce doci i da li ce izabrati bas BG za svoj dom.

Ja mislim (a i cvece berem :kafa: ) da sledi pad cena od jeseni.


Najveci argument za je bespomucno stampanje Eura.
Kada ljudi shvate da ovo sto imamo je zapravo mega inflacija.
Trenutno smo u najvecoj recesiji od 1929. godine i cene nekretnina jos nisu pale. Razlog zasto ne padaju je stampnje Eura. Kad i ako virus i razlozi za recesiju stanu cene ce otici na duplo. Ljudi kad shvate da drzati novac na racunu je zapravo kradja potrcace da kupe daj sta das.
 
Koliko se sada stampa vise u odnosu na prvu polovinu prosle godine?
 
Stampa se vise, mada je kriza zapravo pocela u septembru 2019. krahom tzv REPO trzista u usa. Stampalo se 50 milijardi dolara nedlejno do juna kada je to obustavljeno jer su podsicaji u doba korone stabilizovali REPO market.
 
vradovic":2q0z1zk3 je napisao(la):
Najveci argument za je bespomucno stampanje Eura.
Kada ljudi shvate da ovo sto imamo je zapravo mega inflacija.
Trenutno smo u najvecoj recesiji od 1929. godine i cene nekretnina jos nisu pale. Razlog zasto ne padaju je stampnje Eura. Kad i ako virus i razlozi za recesiju stanu cene ce otici na duplo. Ljudi kad shvate da drzati novac na racunu je zapravo kradja potrcace da kupe daj sta das.

Slazem se da verovatno stampaju evro ko ludi, ali mislim da nema bas toliko ljudi kod nas koji imaju kesa na racunu, da mogu da podignu i kupe stan :? Bar ja mislim da ih nema mnogo, uz svo stampanje evra.

Naravno, ljudi ne pricaju o tome koliko para imaju, ali vecina ljudi koje poznajem se zaduzuje i da bi kupili automobil ili ves masiniu, ne deluju mi da imaju kesa... E sad, sto se tice prodaje, izgleda da je usporila, a za par meseci se mozda to sve odrazi i na cene.

jedan zanimljiv tekst:
http://rs.n1info.com/Biznis/a539141/Mes ... dinar.html

Inace, vradovicu, postujem tvoje misljenje :kk: da ne bude zabune, ne znam sta trenutno tebi vise odgovara, al ja bih se kladio da ce da idu na dole ... :D bear market i tako to...
 
Gambler :)
Ja bi se ipak kladio na hyperinflaciju i to globalnu. Jedini nacin (po meni) da se zaustavi put ka velikoj globalnoj inflaciji je ili neki veci rat ili nesto sto bi dovleo do dodatnog povlacenja robe i kapitala. Prakticno neko globalno usporenje. Mozda prestanak stimulansa (globalni) ali malo verovatno :D

Sve ostalo vodi ka velikoj inflaciji. Covid-19 ako stane cene nekretnina ce da se dupliraju i to preko noci jer ce biti velika trka ko ce pre da kupi. Nastampan i pozajmljen novac od strane drzava (stimulansi i podsticaji) trenutno nam daje prividan osecaj kako je uticaj Covid-19 na ekonomiju relativno mali. Da nije svih tih stimulansa ekonomska situacija bi bila znacajno gora. Pre svega banke ne bi mogle da isplacuju nikome nista.

Fora je sto trenutno imas vise podsticjanih mera. Kamatne stope su 0% (ECB--> Banke)
https://www.cnbc.com/2020/07/16/ecb-jul ... eting.html

Sto je po meni neodrzivo stanje. Sve dok je 0% banke zapravo dobijaju novac besplatno i uzimaju 3-4% na to godisnje.
Prava ekonomija tj zdrava ekonomija je neko oroci novac na 4-5% banka se ugradi 1-2% i neko podigne novac na 7-8%. Trenutno imas vestacku tvorevinu gde ECB i FED odstampaju novac daju bankama na 0% i neko pozajmi na 3-4%.

To deluje zapravo lepo jer kao stimulises kupce da nenormalno kupuju nekretnine ali se desava kontraefekat. Nove kolicine novca na trzistu izazivaju inflaciju. Ta inflacija dovodi do toga da ulazis u jedan zacaran krug. Cim bi prestali sa stimulansima ekonomska recesija bi bila tako velika da bi 1929. izgledala kao da se nije ni desila. Sa druge strane ako ne prestanu sa stimulansima idemo u hyper inflaciju.

Po meni sta god radio ili ne radio najgora opcija je imati kes. Kes je samo kratkorocni instrument dok ne udjes u neki stabilniju imovinu za koju znas da ne moze da pada. Zapravo u ovoj celoj igri najbolje prolaze oni sto najvise pozajmljuju. Sto veci dug vise ti inflacija pojede a to sta si kupio kreditom ima potencijal da raste u odnosu na kes.


To sto imas manje prodaja nekretnina ne znaci nista. Jer moguce je da je inventar nekretnina bio losiji. Pri tome taj sajt nije pouzdan.
Treba placeni nalog da bi se izvukli tacni podaci.
 
Slažem se sa većinom što si napisao, osim sa brojkama. Ako možeš da oročiš pare na 4-5%, to znači da su stambeni krediti na 6-7%, a svi ostali na 10+% kamate i više. To privredi ne odgovara i po pravilu privreda usporava. Ako nastavi tako, to znači da se pravi balon (recimo, revizije ne prikazuju pravu zaduženost kompanija, pa one mogu da nastavljaju da se prezadužuju, sve dok jednom balon ne pukne).
Bolje je kad je sve stabilno na 2-3% za oročenje, do 5% za stambene kredite i 7-8% za ostale.
U sadašnjoj situaciji, mislim da je moguć blagi pad cena nekretnina ako kriza nastavi u 2021, a posle sigurno sledi skok iznad sadašnje cene. Oni koji sada gube poslove ionako (uglavnom) nisu bili u grupi potencijalnih kupaca nekretnina (mada će i potencijalni kupci osetiti efekte).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766460#p766460:1511d8ly je napisao(la):
klisko » 16 Aug 2020 07:58 am[/url]":1511d8ly]Slažem se sa većinom što si napisao, osim sa brojkama. Ako možeš da oročiš pare na 4-5%, to znači da su stambeni krediti na 6-7%, a svi ostali na 10+% kamate i više. To privredi ne odgovara i po pravilu privreda usporava. Ako nastavi tako, to znači da se pravi balon (recimo, revizije ne prikazuju pravu zaduženost kompanija, pa one mogu da nastavljaju da se prezadužuju, sve dok jednom balon ne pukne).
Bolje je kad je sve stabilno na 2-3% za oročenje, do 5% za stambene kredite i 7-8% za ostale.
U sadašnjoj situaciji, mislim da je moguć blagi pad cena nekretnina ako kriza nastavi u 2021, a posle sigurno sledi skok iznad sadašnje cene. Oni koji sada gube poslove ionako (uglavnom) nisu bili u grupi potencijalnih kupaca nekretnina (mada će i potencijalni kupci osetiti efekte).

Da to sam malo preterao sa ciframa da bi slikovito opisao :)
 
Korona je dovela cak i do skoka cene nekretnina u unutrasnjosti.
 
Dobre i trazene lokacije u Beogradu nece padati, mozda eventualno stagnirati, ali padati ne. Beograd jednostavno nema infrastrukturu i nece je imati u dogledno vreme (10godina minimum), ne siri se, nije policentrican. Osim obale Save (BNV, Staro Sajmiste) i Dunava (Luka Beograd, Ada Huja)15-20k stanova, gde dalje.... S druge strane kod 5-10% dobro stojeceg sloja nece se menjati nista i dalje ce kupovati, tj, postojace pritisak sa strane traznje.
Borca 1,2,3,4,5,6, Miljakovci, Šiljakovci i tome slicno mozda osete pad cene, downtown jedino u slucaju da se ovo pretvori u ogromnu decenijsku ekonomsku krizu ili nekog tumbanja na Balkanu.

Svako ko se razume u postulate ekonomije zna da hiperinflacije nece biti, pa nije Zapad "srednji vek" da to sebi dozvoli, postoje drugi mehanizmi. Poslednja hiperninflacija bila je u Vajmarskoj Nemackoj i zna se gde je to svet dovelo. Koliko god da se stampa novca, novcana masa u opticaju ne prati taj rast. Najveca zabluda je da kada se kaze stampanje novca ljudi to povezu realnim papirnim novcem u opticaju, to su samo cifre na racunarima kreirane ni iz cega. Pogledas bilanse FED-a, ECB-a, bilanse komercijalnih banaka, od 2008 na ovamo i jasno kad dan. Novac ne zavrsava u dzepu sirih slojeva gradjanstva vec kao digitalna cifra u bilansima banaka, balonu na Vol Stritu (pogledati samo ludacku i nerealnu trzsinu kapitalicaiju npr Tesle) i jedan manji deo u realne nekretnine. Ono sto je sledi je neki novi globalni deal (nov Bretton woods-ski sporazum), nego unilaterlane korake nesto kao sto je nakon velike naftne krize 1971. ukinuto zlatno vazenje dolara, ili delvavacija marke 1999, tj, zamena za euro u razmeni 2:1). Znaci ili ce biti devalvacije postojecih valuta u nekoj sramzeri ili pre tipujem uvodjenje nove/ih globalnih valuta. U svakom slucaju treba monetarnu aktivu menjati realnom aktivom.
 
Dobro mozda nece biti hyperinflacija ali inflacija u nekom obimu jacem ili slabijem je svakako zagarantovana a najvise pogadja akcije na berzi, kriptovalute, metale ili nekretnine.

Ipak si se slozio da treba menjati kes za nesto drugo :) Thx!
 
To ce se svako sloziti. Jedini nacin da se ublaze negativne posledice korone po epidemiju je - potrosnja.
 
A kako će to sve uticati na projekte u izgradnji ili one koji tek kreću obizorm da se uglavnom finansiraju ili od kredita banaka ili keš kupaca i kapara u pretprodaji?
 
Sve dok imas ovaj globalni sumanuti stimulans iz vazduha gradnja se nastavlja kao i potraznja na sve strane. Ako stane korona eto peosecne cene kvadrata u Bg 4000e. Mislim sa kad su obecavali plate 900e da je sve to uzeto u obzir i stvarno ce biti 900e al to sto ce sve da poskupi nikom nista :)-)

Jedini spas da se inflacija ne zalaufa je da pokrenu neki rat.
 
nisam pobornik kredita i nemam ni jedan trenutno. Nervira me to sto su pravila igre takva da najzaduzeniji pobedjuju :)
 
Ne verujem da ima nesto sto te sprecava da uzmes kredit i tako budes deo kreditnih pobednika :)
 
Ide kriza u ekonomiji usled korone i pogodiće i srbiju (hteli mi to ili ne) već od jeseni, a oporavak će trajati duže nego što većina očekuje. takođe već je puklo izdavanje stan na dan.
uticaj na cenu nekretnina videćemo, ali sigurno neće rasti za vreme trajanja krize i oporavka.
 
Kad je kriza u Americi, oni lepo to i kažu na tv a to se odrazi na sve pa i na cenu nekretnina. Naši spin majstori kažu nema krize :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766619#p766619:2gtpkccf je napisao(la):
vradovic » Ned Avg 16, 2020 6:53 pm[/url]":2gtpkccf]nisam pobornik kredita i nemam ni jedan trenutno. Nervira me to sto su pravila igre takva da najzaduzeniji pobedjuju :)
Ima i tu jedna caka, ako krene inflacija onda i kamatne stope idu gore, tako da nece biti veselo ni ovima sa kreditima.

Obrni okreni, na**ali smo svi, osim krupni kapitalisti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=766688#p766688:1na2yqgk je napisao(la):
MrGood2016 » 16 Aug 2020 10:25 pm[/url]":1na2yqgk]..onda uzmes kredit sa fiksnom katnom stopom :)

Bas tako fiksna kamatna stopa na 30 godina i pola ti pojede inflacija.
 
Pitanje je hoce li banke davati kredite sa fiksnom kamatnom stopom u narednom periodu i pod kojim uslovima, nisu ni oni veverice.
 
Vrh